Ir. Dekker als handelsattaché naar Zwitserland SNEEUWWITJE Nieuw Noordhollondsch Dagblad Slad en Interview op de treeplank JACHT OP DEVIEZEN DE GROOTE DAG Het einde der zorgen voor de huisvrouw. GULDEN VLIES UIT INDIE 3800 repatrieerenden ij DE P.O.D. GING TE VER VAKONDERWIJS IN WÈSTFRIESLAND Euw( Zaterdag 29 December 1945 DROBEER hem maar eens te pakken wijden als antwoord op onze vraag, te krijgen" zeggen inge- waar wij hem zouden kunnen ontmoeten. „Hij is toch altijd zoek". Met dien „hij" werd dan bedoeld onze stadgenoot, ir. W. J. M. Dekker, die dezer dagen zal worden benoemd tot Landbouwattaché bij het Nederlandsche Gezant schap in Zwitserland te Bern. En zij hadden gelijk. Maar toch heb ben wij dien zeilden dag nog geluk, als wij de treincoupé opzoeken, waarin ons „slachtoffer" zoojuist was verdwenen. Dan is er net genoeg tijd om tusschen Heerhugowaard en" Obdam een praatje te maken over den nieuwen werkkring van ir. Dekker. En spoedig is het ons duidelijk, dat hij zijn taak, die voornamelijk zal bestaan uit het scheppen van een basis voor meer omvangrijken export naar Zwit serland, met veel enthousiasme zal aangrijpen. MOEILIJK is die opgave zeer zeker, want producten die wij eerlang zullen kunnen uit voeren, worden in Zwitserland zelf geproduceerd. Ir. Dekker herinert ons b.v. aan de (Zwitser- sche) kaas. En het lijkt een ho- pelooze opgaaf, te trachten, de Zwitschers ons Hollandsche pro duct te doen eten. Toch zal dat orn. het streven zijn. Perspectie ven zitten er ook in het tuin bouw en bloembollenbedrijf, hoe wel de export voorloopig wél be perkt zal blijven tot zaai- en pootgoed. Misschien ook zal Zwit serland een meer belangrijke af nemer kunnen worden van ons fokvee. Medio Januari hoopt ir. Dekker naar zijn nieuwe standplaats, Bern, op de taalgrens tusschen Fransch en Duitsch, te vertrek ken. Zoo spoedig mogelijk zal zijn gezin zich ook daar vestigen. Er zullen contacten gelegd moe ten worden en besprekingen moe ten worden gevoerd, ten einde onze regeering van advies te kun nen dienen, adviezen, waarvan ons land- als vruchten de noodige deviezen zal moeten plukken. Ir. Dekker zal dus in zekeren zin jager op deviezen moeten zijn. Doorkneed in landbouw problemen. Veel zal er kunnen worden ver wacht van het werk van ir. Dek ker. die doorkneed is op het ge bied van landbouwproblemen in alle schakeeringen. Reeds tijdens zijn studie aan de Landbouwho geschool in Wageningen heeft hij zich practisch bekwaamd in be drijven in West Brabant en de Geldersche Achterhoek en was hij werkzaam aan de eiermijnen te Roermond. Na succesvolle beëindiging van zijn ingenieursstudie in 1928, volgde spoedig zijn benoeming tot secretaris van den L.T.B. In den loop der laatste vijftien jaren heeft hij ettelijke belang rijke fucnties bekleed, a.d.z. se cretaris van de Landbouw Crisis organisatie, secretaris van de Centrale Tarweorganisatie, be stuurslid van de Meelcentrale en secretaris van de Graaneentrale. In den oorlog was hij eenige ja ren provinciaal voeaselcommis- saris en kwam als zoodanig her haaldelijk in conflict met den Landstand, meer speciaal met den provincialen boerenleider. Jan Zaal. En deze functie werd dan ook tijdens de bezetting door zijn omgeving voor hem als een ware nachtmerrie geschilderd. Toen de wrijving onhoudbaar werd, volgde zijn verplaatsing naar Zeeland als contactcommis saris voor de voedselvoorziening. Door al deze functies zat ir. Nederland heeft groote dagen gekend in zijn geschiedenis. Het was een groote dag, toen de eerste schepen met vreemde spe cerijen onze havens binnenlie pen. Het was een groote dag, toen Nederland onafhankelijk werd, na een oorlog van bijna 80 jaar. Het was een groote dag, de dag van onze bevrijding in 19t5. Maar de GROOTE DAG gaat nu komen. De dag, waarop de huisvrouw bevrijd wordt van kleine zorgen, die de oorlog haar bracht. Dan kan z(f weer met ge noegen winkelen bij De Gruyier, die haar voorkeur heeft om zijn beter verzorgde waar, wiens éta lages een lust voor het oog zijn. Dan geeft De Gruyter weer c as sa. 'bons uit. Voor tien gulden bons één galden terug. Deze dag gaat spoedig komen. 453 Dekker onafgebroken tot over de ooren in het werk. Er waren zelfs jaren bij met bijna 275 ver gaderingen, welke door hem moesten worden bezocht, uit hoofde dezer functies, Ir. Dekker was nog niet uitge sproken, maar de remmen knar sen; Obdam is bereikt en dat be- teekent voor hem: uitstappen. Het gesprek moet worden afge broken en nog juist hebben wij gelegenheid hem op de treeplank, voordat de coupédeur weer dicht slaat, een goede reis en veel ex port met.... veel deviezen toe te wenschei# P. S. ALKMAAR KAASCONTRoLESTATION „NOORD -HOLE AND" Weinig animo voor de vergadering. Voor de algemeene vergadering van het Kaascontrölestation „N.- Holland", gistermorgen in het Landbouwhuis te dezer stede ge houden, was de belangstelling der leden zeer gering, een ver schijnsel, dat voor het controle- station langzaam aan traditie dreigt te worden. De voorzitter, de heer G. Nobel, wees in zijn openingswoord op de moeilijkheden bij de kaaspro ductie en wekte de leden op, te komen tot goede soorten, vooral wat betreft het vetgehalte. Mededeelingen. Het ledental is volgens mede- deeling van den voorzitter eenigs zins teruggeloopen en bedraagt thans 216 en wel 51 kaas- en boterfabrieken en 165 zelfkazen- de boeren. Den controleur, den heer B. Prins, is met ingang van 1 Jan. a.s. door hef bestuur eervol ont slag verleend, wegens het over schrijden van den pensioenge rechtigden leeftijd. Aan het personeel werd, met terugwerkende kracht vanaf 1 Januari 1945, een salarisverhoo- ging toegekend van 25 pet. op de eerste 3000.en 12% pet. voor de tweede, een en ander op basis van de salarissen, die op 10 Mei 1940 golden. In de commissie voor het na zien van de boeken over het jaar 1945 en de begrooting 1946 wer den, op voordracht van het be stuur, benoemd de Coöp. Zuivel fabriek „De Verwachting" (Wog- num)., de Coöp. Zuivelfabriek „De Ster" (Baarsdorpermeer)" en de heer J. Stam Jzn. (Ursem). Het entreegeld voor 1946 voor nieuwe leden werd gehouden op 1.per koe of per 300 k^ in het afgeloopen jaar bereide kaas, indien het aantal koeien geen i juiste maatstaf voor de kaas productie vormt. BOTERCONTRóLE OVER 1945 Twintig minuten vergadering. Op de najaarsvergadering van leden van het Botercontrölesta- tion „Noord-Holland" heeft voor zitter E. Govers er op gewezen, dat er voor de boterproducenten voor de naaste toekomst moei lijkheden kunnen ontstaan. Hij sprak echter de hoop uit, dat de leden zullen trachten de kwali teit hoog te houden. Ledental bleef constant. Het ledental bleef op 188 ge handhaafd, o.w. 56 zuivelfabrie ken, 30 melkinrichtingen, 101 handelaren en 1 zelfkarnende boer. 63 van de 188 leden waren aangesloten bij het Z.K.B. te Amsterdam en wel 46 zuivelfa brieken en 17 melkinrichtingen. De financieele commissie werd geheel vervangen. Benoemd wer den de N.V. „Hollandia" (Pur- merend), de Coöp. Zuivelfabriek „Nieuw Leven" ('t Zand) en de fa. J. Zwart Zn. (Zaandijk). Van de rondvraag werd geen eferuik gemaakt zoadat twintig minuten na den aanvang der vergadering de voorzitter met 'n opwekkend woord tot sluiting kon overgaan. BURGERLIJKE STAND Geboren: Marianne I., d. v. Antonie A. Koppe en N. Kaaij; Cornelia C. M., d. v. Nicolaas W. W. Tool en M. van der Vlies; Marianne, d. v. Abraham J.Bruin en J. Booy; Aart, z. v. Aart van der Helm en T. W. C. van der Mee; Marianne, d. v. Wilhelmus A. A. C. van Leeuwen en M. P. A. Brekelmans; Johanna A. C. M. d. v. Cornells de Vries en M. J. F. Wamelink. Ondertrouwd: Johannes Bruin en Bregitta Dekker; Willem J. ten Broeke en Wilhelmina de Nijs; Antoine H. Dolleman en Klasina R. Struik; Johannes van Stralen en Petronella Bruin; Nicolaas v. Dijk en Maartje van Hartingsveldt. Overleden: Trijntje Stam, 77 jaar, wed. van H. van Twuiver. HOE ZIT DAT EIGENLIJK? Debatingclub Bij een bericht in ons blad-van gisteren onder bovenvermelden kop, werd verzuimd te vermei den. dat men zich voor deze de batingclub a.s. Zondag 3C Decem ber van 10.30 tot 11 uur kan op geven bij Pater Smulders, Pas torie Breedstraat. ZONDAGMIDDAG 30 DEC., 2.30 uur: VOOR DE JEUGD Maa toespreken vanai 11 uur. HET WAPEN VAN HEEMSKERK Ter gelegenheid van den Kerst tijd is in Het Wapen van Heems kerk een versiering aangebracht, die het vermelden zeker waard is. Reeds bij het betreden van de vestibule bemerkt men de veran dering. to het bijzonder valt ech ter op de groote zaal; deze heeft waarlijk een geheele metamor phose ondergaan en is omgetoo- verd invaen waar sprookjespaleis. De beheerder, de heer Witte, en de uitvoerder, de heer Balder, hebben wei eer van hun werk. Cinema Americain De titel van deze film, „Or chideeën voor Maria" klinkt wel heel romantisch, maar is de ge schiedenis van een papa (Adolf Menjou), die zijn dochter Maria aan den man wil brengen en haar daarom heimelijk orchideeën met 'n begeleidend briefje stuurt. Tot op een gegeven oogenblik een niet door papa gewilde aan bidder deze bloemen brengt en het hart van Maria verovert. Eerst na veel tegenstribbelen geeft papa zijn toestemming. Het is een vlotte film, waarin men volop genieten kan van de danskunst van het danspaar Fred Astaire en Rita Havworth. Door de geheele film kan men de muziek van 't beroemde rum ba-orkest van Xavier Cugak be luisteren. Vooraf 'n aardig teekenfilmpje en wereldnieuws, dat niet be paald actueel is. BIOSCOPEN Victoria-Theater. Zooals in vele Fransche films, is het ook ditmaal moeilijk, den draad te pakken te krijgen. Eerst wanneer men langeren tijd naar het Witte doek heeft zitten staren begint het voor den toeschouwer te dagen en komt men tot de iet wat pijnlijke ontdekking, dat in de füm „De man die de waar heid zoekt" het thema erg afge zaagd is. En de poging om het gegeven toch nog op een smake lijke wijze op te dienen vermag niet dit oudbakken clichégedoe te camoufleeren. Een rijke bank directeur blijkt „weg" te zijn van een niet onknappe jonge weduwe Door toeval komt hij er achter, dat „zij" hem echter bedriegt en in plaats van haar ter verant woording te roepen, simuleert hij doofheid, om precies achter de waarheid te komen. Men kan zich voorstellen, dat zulks leidt tot allerlei dwaze verwikkelingen en de bankdirecteur heeft meer dere bittere ontgoochelingen te verwerken. Een vrij vlot spel, maar een zeer matig gegeven. Vooraf wereldnieuws uit Neu renberg en een mooie natuur film van Zuid-Afrika. v. L. Harmonie-Theater. Als er van spanning sprake is, dan zeker wel in de rolprent, die deze week in de Harmonie wordt vertoond. Het is de doodstrijd .van een onderzeeër en de uiig] :riid asm van den zeeman, welke hier op suggestieve wijze wordt gede monstreerd. Dat Harry Baur in deze film de hoofdrol speelt met Marcelle Chantal, zegt ook wel iets. Een cafézangeres wordt ver dacht van een politieken aanslag en komt in het gevang terecht; zij wordt echter door middel van een zee-officier gered en trouwt met diens commandant. Later wordt de officier, Herné ge naamd, verdacht in al te ver trouwelijke verhouding met de vrouw van zijn commandant te staan. De verdenking is echter onjuist. Dit gegeven wordt span nend in de füm verwerkt. Een groote climax wordt echter in dit drama bereikt, wanneer de onder zeeër verloren is en de comman dant de in doodstrijd verkeeren- de manschappen moed in weet te spreken. Op 't allerlaatste mo ment wordt de bemanning inder daad gered en heeft deze rol prent ten slotte een zeer bevre- ■digend einde. Het is zeker de moeite waard deze boeiende Fransche film te gaan zien. Bovendien valt er van het voorprogramma ook veel goeds te vermelden, o.a. van de oer- komische film „De Prinses van de Vischmarkt" en het geslaagde Hollandsche filmpje „Achter de Horizon". N. H. V. B. 1 C De Banders ontvangen Zondag op hun terrein bezoek van Alkm.Boys 3. Voor de Boys beslist geen gemakke lijke opgave. S.V.W. krijgt bezoek van Ale. V. 4. Naar onze meening krijgt de thuis club een goede gelegenheid om de punten te veroveren. A.F.C. moet naar Koedijk en de Alkmaarders wacht daar geen ge makkelijke taak en zij zullen zeker hun beste beentje moeten voorzetten om de overwinning uit 't vuur te sleepen. 1CCC In deze afdaeling is slechts één wedstrijd vastgesteld, doch een zeer belangrijke nl. BerdosH.S.V. Beide rivalen voeren een spannen- den strijd om de bovenste plaats. Berdos heeft geen verliespunten, HSV verspeelde één kostbaar puntje tegen T'Tmor.dia. Het zal dus wel spannen op 't Berdos-fveld. Van den Uitslag valk weinig' te voorspellen, daar beide partijen elkaar niet veel in kracht ontloopen. Wellicht dat terreinvoor deel van belang is. A.F.C.-NIEUWS Koedijk I—A.F.C. 1 2 uur. A.F.C. H—Alkmaar II 2 uur. Alkmaar IIIA.F.C. UI. AF.C. IV—Berdos III. Alkm. Boys a—A.F.C. asp. a. A.F.C.-ers Zondag a.s. rekenen wij op een overwinning. Gemakkelijk zal het niet zijn! De overige elftallen kunnen bet ook tot een overwinning brengen. Asp. a zijn jullie nog van plan kampioen te worden? Dan wiimen hoor! Tot Zondag! P.P.C. BERGEN FEESTELIJKE INSPELING De feestelijke inspeling van het orgel van de R.K. Kerk zal Zondag a.s. om 3 uur plaats vin den, door den organist P. A. van Langen uit Alkmaar. Het kerk koor onder leiding van den heer G. Druiven zal eenige zangnum mers uitvoeren. Ook niet-katholieken zullen van harte welkom zijn. ST. MAARTEN DISTRIBUTIE Het uitreiken van~hieuwe bon kaarten voor de 2de periode van 1946 voor niet-zelfverzorgers vindt plaats op Zaterdag 5 Jan. a.s. in Café De Wit aan de Street en voor zelfverzorgers op Maan. dag 14 Januari d.a.v. HENSBROEK DE KERKKLOK TERUG Het zal velen zeker een genoeg doening zijn te vernemen dat onze kerkklok terecht is en bin nen nit te langen tijd weer hier nen niet te langen tijd weer hier een z.g. M-klok, die volgens voor schrift niet door den bezetter had mogen worden weggenomen. De klok is in 1637 gegoten door Ever- hardus Splinter te Enkhuizen. Via Leerdam is onze klok bij Urk gezonken en bevindt zich nu te Amsterdam, waar de verza melde klokken, voor zoover noo- dig worden gerestaureerd en overigens worden bestudeerd. AUTO CONTRA LANTAARNPAAL Als bestuurder van een perso nenauto kwam de heer C. Kop pend, hoofd der O.L. School te Hensbroek, Donderdagmorgen te Zaandam, nabij den overweg aan de aftakking van de spoor lijn naar Hoorn, in botsing met een lantaarnpaal. De auto werd zoodanig beschadigd, dat hij moest worden opgehaald door Garage Steenmeyer, aldaar. De inzittenden kwamen met den schrik yrii. Het s.s. „Nieuw Amsterdam", met ongeveer 3800 repatrieeren den uit Indië aan boord, wordt in de eerste dagen van Januari te Southampton verwacht. Door bijzonders omstandigheden zal het schip niet naar Nederland kunnen doorstoomen, zoodat de passagers te Southampton over gescheept zullen worden op het stoomschip „Almanzora", dat hen naar Amsterdam zal brengen. De „Almenzora" zal twee reizen ma ken elk met ongeveer 1900 repa trieerenden aan boord. De algemeene gezondheidstoe- stann der repatrieerenden is on danks tamelijk veel lichte zieken, bevredigend, zoo wordt later ge meld. Ongeveer gedeelte der passagiers werkt goed mede aan allerlei werkzaamheden aan boord. Over de ontvangst te Suez en de uitreiking van warme klee ding en schoeisel aldaar is ieder een enthousiast De „Nieuw Am sterdam" zal vermoedelijk 1 Jan. te Southampton aankomen. Er wordt een dringend beroep gedaan op de familieleden, om n i et naar Amsterdam te komen, daar de vervoersmogelijkheden dit niet toelaten. Een controleur van de Rijks verkeersinspectie zag zich ge noodzaakt de rijvergunning van een P.O.D.-chauffeur uit Gronin gen in te nemen, omdat deze „voor het doen van boodschap jes", de wagen gebruikte. De chauffeur liet het er niet bij zitten en kwam later terug met eenige leden van deu P.O.D., die den controleur arresteerden en overbrachten naar het Hoofd van den Plaatselijken Opspo ringsdienst. Onder bedreiging van 'n vuur wapen werd de ambtenaar ge fouilleerd en men nam de rij vergunning weer terug, terwijl tevens proces-verbaal werd op gemaakt. t De controleur heeft zich hier over sterk beklaagd. Wij hopen dat dit beklag resultaat zal heb ben, want zulk optreden noemt men „dictatoriaal". K.N.B.T.B. FELICITEERT KARDINAAL DE JONG De Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond heeft namens zijn 80.000 leden aan Mgr. dr. J. de Jong een geluk- wenschtelegram gezonden. HEEMRADEN EN DIJKGRAAF Bij K.B. zijn benoemd: In de provincie Noord-Holland: tot Dijkgraaf van den Prins Hen- drikpoldér op Texel: J. M. Bakker te Texel; tot Heemraad van den Prins Hen drikpolder op Texel: A. de Visser te Texel; tot Heemraad van den Polder Eijerland op Texel; J. G. Flens te Texel en K. Kalis te Texel; tot Heemraad van den Prfftier Oost- zaan; C. Kakes te Zaandam; met in gang van den eersten Woensdag In December 1945 tot Heemraad van 't Waterschap de Dertig Gemeenschap pelijke Polders op Texel: C. W. Bak ker te Texel; tot Heemraad van het Heemraadschap de Wieringermeer: S. Breebaart te Barsingerhom; tot Heemraad van den Polder Wieringer, waard; A, Rot te Wieringerwaard; tot Hoogheemraad van het Hoog heemraadschap van de uitwaterende sluizen in Kennemerland en West friesland: D. Swart te St. Maarten, uiterlijk tot het einde van het zit tingsjaar -waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; tot Hoogheemraad van 't Hoogheemraadschap van de uitwate rende sluizen in Kennemerland en Westfriesland: J. Stolp te Beemster. De Vereeniging tot bevordering van het Vakonderwijs in West- Friesland hield haar algemeene jaarvergadering Zaterdag jl in café Kramer te Zuid-Scharwoude. De voorzitter, ir. C. Keesman uit Alkmaar, heeft in zijn ope ningsrede het overlijden herdacht van den directeur der vereeniging, den heer D. Saai te Alkmaar, den oud-voorzitter, den heer Smit en den oud-secretaris den heer Bot, die een groote stuwkracht heb ben ontwikkeld. De aftredende H.B.-leden zijn herkozen. Jaar verslag en rekening 1944 werden goedgekeurd evenals de begroo ting voor 1946. De volgende jaarvergadering zal worden gehouden te Heerhugo waard. Nu de directeur is overleden doen zich verschillende moeilijk heden voor t. a. v. de controle van de leerlingen enz. Men heeft hierover gesproken en eenige op lossingen aan de hand gedaan. Op de tentoostelling, welke ter gelegenheid van deze vergadering in de teekenschool werd ghouden, was alleen het proefwerk van het 3e klasse leerlingenstelsel aanwe zig, benevens teekeningen van de afdeeling Langendijk» Dr. De het bi eige Russe ste het o: richt 1 ging de, o# leden, lov zq uren wed Rusla genwd Meif daar. deranl gradef voor gedral nemei al zes, hun if Ame. land; Schotll Nederl Er waaro deze behoe| van dl ke oil de col namel' wijze tweedf genwc; tournq soon vooral Dr. uit Der Ekstr dag wl Ekstrtf kampt stige biet g| moeili krijgef waar. den. iniet den en wij natie De was leidde Euwe| van den aantal] een pij was De zich zijn Tarta nieuv zijn tl den tq van blijkbfj verra zijn tf een wel e| worde. Steif een reeds tegen pver De de USd de Fif doen pïanné de opj dragen garije den handelj Three j werkte De dusda Georgfj stel na zoodra

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2