DE KEURING der a.s. dienstplichtigen Nieuw NoordKollandsch Dagblad DINSDAG 8 JANUARI 1946 iSlad eu Om bek Heemraadschap De Wieringermeer HET R.K. LYCEUM Weer in eigen huis Kath. Volkshoogescholen Jonge kiezers in Frankrijk Onze roemrijke haring De Ramblers worden verstandig Gesprekken onder vier oogen: In het rayon Den Heider-Hoorn radiotoestellen In de jongste vergadering van het College van Dijkgraaf en Heemraden van het Heemraad schap de Wieringermeer sprak de Dijkgraaf Ir. A. Ovinge een ge- lukwensch uit met het droogval len van den polder. Achteraf be schouwd is volgens spreker de droogmaling sneller gegaan dan verwacht werd. Ter gelegenheid van het droogvallen van den pol der zijn telegrammen gezonden, uitgaande van de Commissie We deropbouw Wieringermeer aan de Koningin, den Min.-Pres. en div. Ministers, terwijl uitgaande van het Heemraadschap nog telegram men werden verzonden aan- de aangrenzende Waterschappen de Vereeniging van Noord-Holland- sche Waterschappen en het Be stuur van den Polder Walcheren. Op voorstel van de Commissie Wederopbouw Wieringermeer werd goed gevonden den techni- schen dienst van het Heemraad schap in te schakelen bij den We deropbouw van den Wieringer meer, speciaal wat betreft het herstel van wegen, bruggen, ka nalen, sluizen, infiltratieleidingen, dijken, gebouwen enz. Besloten werd de rekening en verantwoording van den Pen ningmeester voorloopig goed te keuren met f 693.186.48 'in ont vangsten en f 531.638.26 in uitga ven gewonen dienst en f 45.500 in ontvangsten en uitgaven buiten gewonen dienst. j Op verzoek van de Commissie Wederopbouw Wieringermeer werd besloten den Heer J. M. de Graaff. Adjunct-Commies van het Heemraadschap bij deze Commis sie te detacheeren, zulks te reke nen met ingang van 1 Nov. 1945. De Heer J. Lavermeman, Machi nist van het Gemaal Leemans werd te rekenen met ingang van 1 Aug. 1945 bevorderd .tot Hoofd machinist van dit Gemaal. ALKMAAR Na een zwerftocht van 6 jaar door allerlei lokaliteiten is heden het Petrus Canisius-Lyceum teruggekeerd in 't eigen gebouw aan de Bleekerskade. Dit feit is voor rector en docenten, voor de jongens en meisjes wel een geluk wensch waard. Verhuizen is iets, dat vele gezinnen tijdens dezen oorlog hebben moeten doen, maar ieder, die de lotgevallen van dit Lyceum van nabij heeft gevolgd, weet, welk een moeite er aan verbonden is 250 leerlingen onder dak te brengen. De oorlog is aan het Lyceum niet ongemerkt voorbij gegaan. Reeds de mobilisatie bracht evacuatie met zich. Docenten en leerlingen hebben zich moeten behelpen met leermiddelen, lo kalen en primitieve omstandig heden,die men aanvankelijk voor een normalen gang van zaken in de school voor onmogelijk had gehouden. Er is les gegeven in ziekenhuisbarakken en kapellen, in tusschenkamers. waar den ge- heelen dag kunstlicht moest blij ven branden. De klassen waren verspreid over de geheele stad, hier op een zolder, elders in sa menwoning met andere scholen of in een oudemannenhuis. Het is te begrijpen, dat vooral de leerlingen van de hoogste klassen een geduchten achterstand hebben ln te halen. Eenige jaren school met steeds gerekte vacantie, met halve dagen les, met onderduiken voor de Duitsche razzia's zij vormen een misschien -wel interessante, doch treu rige episode. En ook het Lyceum heeft onder leerlingen en oud-leerlingen de open plaats van hen, die vielen in den strijd tegen den bezetter. Het ge bouw aan de Bleekerskade heeft aan veelvuldige gasten tot woonplaats ge. diend. Nederlandsche militairen hiel den het tot Juni 1940 bezet. Nadat het korten tijd was vrij gegeven, eischte de Duitsche Weermacht het op en deze werd weer afgelost door de beruchte razzia-troepen in. den winter 1944'45. De Landwacht zat er in de maand der bevrijding ge vangen. Na deze trokken onze be vrijders er in. Het verblijf van al deze gasten maakte een schoonmaak noodzakelijk, die sedert September reeds aan den gang is. Van de inven taris is veel verdwenen en bescha digd. Het geheele gebouw moest op nieuw worden geschilderd. Thans is men zoover, dat in de gewone loka len les gegeven kan worden. De vak. lokalen zijn nog in reparatie, een re paratie, die een kapitaal zal kosten. Maar het ergste is nu voorbij. Thans kan met een krachtig her stel worden begonnen, dat voor de etudeeren de katholieke jeugd van Noord-Holland in den moeilijken tijd, die voor ons ligti van gtoot belang is. „MAR J ATT A" Door „St. Odilia" De voorzitter van den Ned. R.K. Blindeman, de heer Louman uit Haarlem, die den tooneel- avond met een hartelijk woord van welkom opende, bracht dank aan de donateurs voor de bijdra gen, die den bond in staat stelden zijn leden te behoeden voor alge- heele armoede. Spr. verzocht het publiek voort te gaan met -het verleenen van krachtdadigen steun en spoorde hen, die nog on bekend waren met het werk van den bond, aan, zich alsnog als donateur op te geven. Alleen particulier initiatief kan hier uitkomst brengen, aangezien de staat geen steun verleent. Het dappere tooneelgroepje gaf van het stuk zelf een niet onverdienstelijke uitvoering, den leeftijd en onervarenheid van de spelers in aanmerking genomen. Vooral van Samke, den ouden kindschen herder, gelooven wij, dat in hem op den duur een goed speler schuilt. Het eenige natuur lijke spel viel eigenlijk op te merken bij de tortelduif, die in een kooitje aan het plafond rond fladderde. Het sappige West-Friesche dialect van sommige spelers wist toch een goede suggestie te geven van een Nonsche sfeer. Het tal rijke publiek heeft genoten van de tragische avonturen der hel din Marjatta en toonde door een luid applaus het gebodene zeer te waardeeren. R. BE VEEMARKT Op de gisteren gehouden vee markt werdén aangevoerd 40 runderen, 7 graskalveren, 28 nuchtere kalveren, 2 paarden en 5 schapen. De drie eerstgenoem de categorieën waren bestemd voor levering aan de Centrale. In de vrije markt werd een drie tal koeien aangevoerd. LEEREN WIJ HET NOOIT? De politie heeft tegen meer dere personen proges-verbaal opgemaakt, die hun rijwiel on beheerd voor winkelpuien en woonhuizen hebben geplaatst. Groot gelijk; niet goedschiks, dan kwaadschiks. VROUWEN EN MEISJES KENT UW PLICHT Zoojuist zijn onze landgenooten uit Indië in het Vaderland weer gekeerd, nadat zij vier moeilijke jaren, jaren van ontbering en lijden in kampen, hebben doorge bracht. Zij zijn nu overgelukkig weer in ons midden te zijn. Maar zij zijn naar hier gekomen om te herstellen. Daarom worden zij bij gezinnen en in pensions e.d. on dergebracht. Wij doen een ernstig, maar dringend beroep op onze meisjes om zich voor de huishou ding van deze menschen beschik baar te willen stellen. Bedenkt, wat zii uitgestaan hebben, hoe zij door den vijand zjjn geknecht. La ten wij hen nu helpen, laat hen ondervinden dat zij een vader land hebben dat hen helpt en dat wij landgenooten elkaar bijstaan. Het Is een eere-zaak. Inlichtingen zijn te verkrijgen ter afdeeling Vrouwelijke Beroe pen vara het Gewestelijk. Arbeids bureau Alkmaar. WARMENHUIZEN DE MINNESTREELEN Onder doodsche stilte en met na ieder nummer een enthousiast applaus, dat op het einde een ovatie werd, zoo zijn de Minne- streelen, onder de meesterlijke leiding van Hubert Cuypers, in den katholieken Kunstkring te Warmenhuizen beluisterd. En deze ovatie was dan ook ten volle verdiend. De stemmen wa ren zoo prachtig, de leiding zoo emotioneel en inspireerend en niet te vergeten het programma was met zulk een zorg samenge steld, dat een succesmiddag niet kon uitblijven. Het programma was nog inge steld op de kerstviering. Eenvou dige liedjes gezongen in de mid deleeuwen en in latere tijden overal, waar Kerstmis wordt ge vierd door de geloovigen, met ieder naar hun eigen landsaard. Met een dergelijk materiaal kan het ook niet anders, of zelfs de meest bekende en meest gewone liederen worden een sublieme weergave van het groote gebeu ren, of dat nu is het eenvoudige slaapliedje van Maria of het Ti- roolsche jodelliedje, waarin de echo van de bergen en dalen het kleine Kind in zijn kribbe tege moet komt. Een ontroering was het prach tige Stille nacht, heilige nacht, met een heldere en glas-zuivere sopraansolo, zoo steik gezongen, dat de zaal in diepe emotie het gegeven moest verwerken. Verder willen we nog noemen het Wiegelied van Brahms, dat subliem en toch eenvoudig werd gezongen en geneuried. Zoo zou den we door kunnen gaan met het vermelden van het geheele programma, maar omdat het ge geven, zoowel in soli, mannen stemmen en sopranen alsook in het koor geheel volkomen be- heerscht en prachtig werd weer gegeven Is dit overbodig. Nog een uitzondering: de com posities van meester Cuypers zelf. Deze waren van een blij- /ïoedigheid en een inhoud, die inderdaad meesterlijk genoemd kunnen worden. De blijheid van zijn natuur weerstraalt zich in zijn werken. En dat is voor het publiek een groote zegen. Wij hopen spoedig weer onder het gehoor van deze Minnestree- len te kunnen zijn, om dan weer te genieten van de schoonheid van muziek en zang, zooals zij dit brengen. T. v. d. H. LANGENDIJK LANGENDIJK HELPT INDIE Ook de Langendijk wil niet achter, blijven met de hulp aan Indië. In de komende week zuilen huls aan huis lijsten worden gepresenteerd, waarop de ingezetenen hun bijdragen kun nen vermelden. Er wordt op aller medewerking gerekend, want er moet heel veel worden gedaan voor dege nen die te lijden hebben -gehad van de Japansche terreur. Wij doen dan ook een zeer drin gend beroep op de burgerij om. wan neer de lijsten worden aangeboden, daarop royaal ln te teekenen. Er is veel geld noodig. Men rekent op een totale opbrengst van 10 millloen gul den over het gvheele land, hetgeen neerkomt op een gulden per ingeze tene. O Langedljkers, laat uw goede hart spreken. Geeft met gulle hand. De stichting tot oprichting van volkshoogescholen op kaholieken grondslag is thans officieel tot stand gekomen. De bestuursleden van het kath. gemeenschapsoord, die het initiatief namen, hebben voorloopig de leiding De volks- hoogeschool wordt gevestigd op „Drakenburg'' bij Hilversum. Ook het secretariaat is daar onderge bracht. De Grondwetscommissie van de constirueerende vergaderingen in Frankrijk heeft de voornaamste prin- cipieele punten, waarop de. Grondwet gebaseerd kan zijn, vastgesteld. Het stemmen wordt verplicht ge steld voor mannen en vrouwen. De kiesgerechtigde leeftijd wordt ver laagd tot 20 jaar. Er zal «lachte een Assemblee ztj'n. De leden moeten vertegenwoordigers zijn van een partij. Als een bepaald aantal leden geeii gehoor geeft aan de opdrachten van hun partij, moeten zij een onaf hankelijke groep vormen die onmid dellijk in een partij moet worden omgezet. De regeerin# kan alleen door een motie van afkeuring en val worden gebracht. Als twee regeeriijgen door® een Assemblee ten val zijn gebracht wordt die Assemblee ontbonden. Naar wij vernemen zal binnen enkele dagen voorset eerst na den oorlog een partij Hollandsche haring worden geëxporteerd. De vaten met haring, die bestemd zijn voor Luxemburg, zullen wor den gepakt in Vlaardingen, Sche- veningen, Katwijk en IJmuiden en worden geëxporteerd door de stichting „Export van Visch". Be halve dat hierdoor deviezen vrij komen, geeft deze export ook meer arbeid aan harmgpakkers en kuipers, zoodat deze eerste order in de visscherijplaatsen met vreugde zal worden begroet. De „Ramblers" hebben besloten hun optreden in het openbaar voorloopig te staken, ini afwach ting van een duidelijke openbaar- makingfvan de motieven, die den Eereraad geleid hebben tot een uitspraak op gr&nd waarvan de Ramblers na 1 Januari weer met cojneerteeren zijn begonnen. Er komen eenige bussen 'den Kanaalweg in Den Helder op rijden vol jongemannen; ze stopr pen bij het Bureau van Oorlogs vrijwilligers en laten de men schen uitstappen. Weer een serie vrijwilligers, denk je en je loopt door, omdat het nieuwtje hier al lang af is. Maar dan komt het als een vreemd verschijnsel op, dat het zooveel jongemannentege lijk zijn, die zich daar komen melden. En nieuwsgierig vraag je aan een aanwezigen militair, waar die vrijwilligers ineens alle maal vandaan komen. Hij kijkt je een beetje ver baasd aan en zegt: Welnee, dat zijn geen vrijwilligers, die moe ten nier worden gekeurd. Het zijn jongens van de lichting 1945. En dan gaat een licht op. Met een loop) ]e door het bureau en probeer je verdere inlichtingen te krijgen, want daar moeten meer bijzonderheden van bekend wor den. Zoo komen we terecht op ka mer 3 van het Bureau O.V.W., Kanaalweg 106, Den Helder, en staan tegenover den heer Lemair, die met een vriendelijk gebaar een stoel bijschuift en in een oogwenk eenige papieren en een rayonkaart voor zich heeft lig gen. Vragen is niet noodig, er wordt al verteld en het eenige is luisteren. Inderdaad zijn de jongens, die daar zoo juist zijn binnengeko men, de a.s. dienstplichtigen van 1945, Dus het apparaat begint te rollen. Zeer juist: de eerste schreden zijn gezet, maar wat een werk er niet aan vooraf moest gaan, daar kunnen de menschen zich geen denkbeeld van vormen. DenÉt u eens in, een geheel nieuw leger moet worden opge bouwd van voren af aan, omdat er veel is, dat overboord is ge gooid als afgedaan. Voorheen, als iemand was op-' geroepen, kwam hij en in tijd van een of twee uur stond hij weer op straat, goed- of afge keurd.' Dan kon hij weer naar huis toe en kalm zijn verderen oproep afwachten. Wanneer nu een dienstplichtige door de keuringscommissie wordt opgeroepen^ krijgt hij een briefje thuis, dat hij zich zoo en zoo laat moet melden op een bepaalde plaats in zijn gemeente, waar een auto wacht, om hem te vervoeren naar het bureau in het rayon. Daar aangekomen wordt hij voor twee dagen onderdak gebracht en in de voeding opgenomen. Dus twee dagen wordt hij al als mili tair beschouwd. Deze twee dagen worden besteed aan de volledige keuring van den candidaat, lichamelijk zoowel als geestelijk. Hij moet opgaven uitwer ken, examentjes maken e.d. Precies als in een moderne beroepskeuze. Voor dit onderzoek zijn vier doktoren een röntgenoloog; een psyckater; een selectieofficier en een sergeant-tester in de weer. De candidaat wordt dus grondig op een kalme manier aan den tand gevoeld. Hierna kan worden uitgemaakt in welke klasse de dienst plichtige moet worden gerangschikt. Het zal daarom niet meer voor komen dat de jongen goed- of afge keurd wordt, met alle onaangename gevolgen die daar b.v. bij verder werk zoeken aan vast zitten. Neen, nu is er een klassificatie ge komen en naar gelang de bekwaam heid worden er punten en klassen uitgeschreven. Niet alleen de geeste_ lijke ontwikkeling komt in aanmer king maar ook de lichamelijke en de vakkennis, zoodat iedere jongen met bijna volle zekerheid op die plaats komt die voor hem het meest ge schikt Is en niet die hij het liefste heeft uit romantiek of uit gemak zucht. Na de keuring van twee dagen worden de jongens weer netjes thuis gebracht als ze buiten de plaats van keuring wonen en wachten dan op een naderen oproep voor werkelij- ken dienst, die van het Departement via de gemeentebesturen wordt ver zonden. Dan, in werkelijken dienst geroe pen,. blijft de persoon een jaar onder de wapenen; kan wanneer hij daar voor geschikt is gebleken brij de keu ring, naar Indië worden gezonden of blijft anders in Nederland. De instructies worden gegeven door in .Engeland opgeleide instructeurs van O.v.w.ers of vroegere beroeps militairen, die nu weer zoo goed als allemaal zijn opgeroepen. Het leger zal /op geheel anderen leest worden geschoeid dan voorheen, wat ook de kracht en de weerbaar heid ten goede zal komen. De bröederdienst is nu vervallen, zoodat ieder die in aanmerking komt om te worden opgeroepen ook inder daad zal worden opgeroepen. Hier door zal ook het aantal dienstplich tigen, dat vroeger 23.000 was; tot ruim 32.000 uitgroeien. Uitstel van opkomst ln werkelijken dienst zal steeds moe ten' worden aangevraagd bij de ge meentesecretarieën, maar de betrok kenen kunnen er op voorbereid zijn, dat dit uitstel in heel bepaalde uit zonderingen zal worden gegeven. De categorieën die vrij worden ge steld zijn nog niet nauwkeurig be kend; tot op heden geldt de vrijstel ling' alleen voor geestelijken en de daarvoor studeerenden. Het zal dus een heele verandering geven in onze leger organisatie, een verandering die in alle opzichten een verbetering zal blijken te zjjn, zoowel voor het land als voor de menschen zelf. Er zal niet meer kunnen worden geklaagd over eenzijdige uitzonderin gen; er zal ook niet meer kunnen worden verweten, dat de keuringen te haastig en te onnauwkeurig ge schieden; want twee dagen kunnen toch wel alles aan het licht brengen. En wat het voornaamste is, de jon gen wordt niet zooals dat vroeger werd beweerd, voor de burgermaat schappij bedorven. Een geruststelling voor velen. Onder den Indeelingsraad Den Hel der valt het gebied ten Oosten van het Noordzeekanaal tot .Alkmaar en verder de streek ten Oosten van de spoorlijn AmsterdamAlkmaar tot Broek op Waterland, dus de Polders Westfriesland, de Purmer en Beem- ster, tevens inbegrepen het eiland Texel. Voor het rayon ten Noorden en Westen van Westfriesland worden de keuringen in Den Helder gehouden, van nu t.e.m. 4 Februari; voor het overige gebied in Hoorn, van li Febr. t.e.m. 19 Maart. De afstand behoeft geen bezwaar meer te zijn, want de jongens worden immers gehaald en weer thuisge bracht. Hiervoor zijn de aanmeldingen voor oorlogsvrijwilligers voorloopig stop gezet, omdat de bureaux te Den Hel der en Hoorn handen vol werk zullen hebben om de lichting 1945 af te werken, hoewel er nog genoeg perso neel bil de gezagstroepen kan worden geplaatst. Daarom is er een verzoek naar den Minister, om ook de vrijwillige mel ding weer open te stellen. Het personeel van de Aanmeldings- bureaux is dus niet bang voor een beetje werk meer of minder. Hoe kan het ook anders, als het werk in de grootste eensgezindheid o.l.v. den res,-kapt. W. Velthuys wordt gedaan, omdat dat persopeel en volle begrijpt dat hun werk een daad is van den zoo noodigen opbouw van ons nieuw goed en groot leger. Gevraagd per 1 Maart: een flinke Werkjongen bij JOH. KAMP B 116 Zuidscharwoude Toekomstig adresLaanweg C 77. B.z.a. Boerenknecht P.G.; best kunn. melken; 2 Febr. Geheel intern. Br. onder no. 15368 bur. van dit blad. TE KOOP: een 6-jarige vos-bles (ruin); een 2l/t jarige vos-bles (ruin) goed betuigt en; een 5-jarige zwarte bles met 2 witte sokken, best rijpaard en allen bijzonder mak en eer lijk. G. Oudeman, Heerhu- go waard F 34* Té koop: SCHRIJFMACHINE merk Olivier, en ruim 1 H.A. Bouwland, Geestmerambacht DAPPER, Achtdorp D 42 te Schoorl. Te koop of voor Schapenwol: een prachtige hekleede Wieg op wielen, geheel met zijde bekleed en een. paar hooge mooie Dames Rijglaarsjes mt. 37; koopje; 1 pr. blauwe Pumps mt. 38. W. LEB- BÏNG, Houttil 2. Te koop gevraagd een zig zag naaimachine. Brieven no. 15338 bureau van dit blad. Te koop: z.g.a.n. zw. Vllthoed en een Fietszadel. Adres: Zevenhuizerlaan 48 Heiloo, Een 3«Êj.a.n. d'Jbl. Swagger te koop aangeboden. Nieu. wesloot 83 te Alkmaar. Te koop aangeboden: Kin derwagen Engelsch sport- model. Schermerweg' 5 te Alkmaar. Beste KACHEL te koop; 3 kookgaten; geschikt voor alle brandstof Bevr.: Stationsweg 190 te Alkmaar. Te koop: een pracht Kamer- en SlaapkamerzeH o. kw. Tevens best Ledikant; Tafels 'n half-kastje; klok; wasch- en gebakstel; canapé; wasch- teil enz. Te bevr. bij Mej. J. KRUYER, Middenweg G10 Heer-Hug o waard Te koop: Aanmaak- en Brandhout. Forestusstr. 21 te Alkmaar. Te koop sevr.: een in goeden st Kinderledikant; een Kinderstoel en een Looprek met vloertje. Adres: F. J. HINK Oosterzij i 177 Heiloo. Te koop gevraagd; goede gebruikte RADIO STOKMAN Sch. Hondsbosselaan 79 HEILOO DAME h.h.h.h. zoekt Kamers met of zonder pension. Br. no. 15354 bur. van dit blad. Ruilen: een 1-pers. Ledikant z.g.a.n. tegen een 2-persoons Ledikant; desgewenscvmet bijbetaling'. Adres: J. TPE- LAAN, Bayersbofweg D 38 te Heiloo. Te ruilen: 1 tweeling Wan delwagen oude kwal. tegen dito eenling Wandelwagen. Fa. v. d. GEEST, Laat 86. Café te huur gevraagd. Br. bur. v. d. blad onder not 15333.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2