BEDRIJFSVERBETERING in het Geestmeramhacht Nieuw Noordhollandsch Dagblad DONDERDAG 10 JANUARI 1946 DOI iStad en (Dm trek KINDEREN TERUG UIT ZWITSERLAND tr BEURSOVERZICHT ALKMAAR Terwijl de meeste menschen reeds sliepen en de zuid-wester storm over de stad huilde, arri veerde hier gisteravond een 40- tal kinderen, die op 4 October jl. door de „Nationale Commissie tot uitzending van Ned. kinderen 1945" naar Zwitserland waren uitgezonden. Vele ouders hadden zich aan het station verzameld om de kleinen van de geleiders in ontvangst te nemen. Hoewel de kinderen uit den donkeren wagon aanstonds in den striemenden regen terecht kwamen, was de stemming onder hen uitstekend. Naar het drukke gesnater van de vele frissche stemmetjes te oordeelen, zou men niet gezegd hebben, dat deze kinderen een treinreis sinds Dinsdagmorgen uit Bazel achter den rug hadden. Het grappige taaltje van de jeug dige toeristen wekte veel hilari teit en tusschen het geschreeuw van ..Achtung, Achtung" van de kinderen, hoorden wij mënigen vader uitroepen; „Jongen, wat heb je een dikken kop gekregen" De kinderen zagen er ook patent uit, niet alleen waren zij behoor lijk aangesterkt, maar ook tors ten zij zware rugzakken en kof fers, volgestopt met goede gaven uit het gastvrije Zwitserland. Wij zagen kinderen, die van top tot teen in het nieuw gesto ken waren en er met hun alpino. petjes uitzagen als miniatuur- Alpenbeklimmers. In een kort onderhoud met mej. Boersma, die de- kinderen vanaf Amsterdam had begeleid, vernamen wij, dat het hier uit sluitend kinderen betrof, die her stel van hun gezondheid drin gend noodig hadden, b.v. wegens asthma, bronchitis en een begin stadium van t.b.c. Onder de kin deren waren er ook van spoor wegpersoneel. Tegen middernacht trokken ouders en kinderen opgetogen naar >"ais. waar velen nog ge- ruimen tijd aan de tafel bleven zitten om de uitgestalde heerlijk heden, die waren meegebracht, te bewonderen. Hedenmorgen zijn weer 40 kinderen uit Alk maar en omgeving naar Zwitser land vertrokken. ZORG VOOR DE LEERLINGEN EN OUD-LEERLINGEN Der school voor buitengewoon Lager Onderwijs te Alkmaar Deze vereeniging hield gister avond haar eerste algemeene ver gadering na de bevrijding. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter. de heer C. F. D. Kohnert, het overleden bestuurslid, dew heer P. A de Lange uit Heiloo. Voorts deed hij mededeeling, dat de heer Burgemeester vara Alk maar. Jhr. Mr. F. H. van Kin schot, zich bereid had verklaard het eerevoorzitterschap van de vereeniging te willen aanvaar den. Uit bet jaarverslag en de mondelinge toelichting van den secretaris bleek het streven der vereeniging, een krachtige acti viteit te willen ontwikkelen om het groote sociale vraagstuk van de zorg voor onvolwaardigen dichter bij zijn oplossiilg te bren gen. De werkinrichting zal wor den uitgebreid door haar toegan kelijk te stellen voor alle jonge menschen, die naar het oordeel van het bestuur hiervoor in aan merking komen. Er zal met name verder contact worden gezocht met het bestuur en het hoofd der school voor R.K.B.L.O. Als bestuurslid werd onder ap plaus gekozen Mevrouw De Lan- ge-van Foreest. In Maart van dit jaar zal een groote propaganda-avond worden gehouden tot opvoering vara het ledental. Na bespreking van en kele financieele kwesties werd de vergadering gesloten. „OPERETTE GEZELSCHAP ODEON" „Die Fledermaus" in studie genomen In een Dinsdagavond j.l. in het Gulden VI. gehouden vergadering werd opgericht het „Operette Ge zelschap Odeon, dat zich tot doel stelt goede, ook moreel-verant- woorde. operettekunst te bren gen. Tot directeur en regisseur werden respectievelijk gekozen de Heeren Pielage en Jean Robert, terwijl het voorloopig werkcomité werd samengesteld uit de Heeren L. Prinz (Voorzitter), P. de Vries (Secretaris) en C. Kieft (Penning meester). Aanmeldingen voor lid maatschap kunnen geschieden bij den Secretaris, den Heer P. de Vries, Houthavenstraat 17, alhier. In studie wordt genomen Johann Straus' operette ,.Dle Fledermaus"i waarvan men verwacht in October de eerste opvoering te kunnen ge ven. Naar de voorzitter van het werkcomité ons mededeelde, be staat ef voor dit nieuwe operette gezelschap veel animo en menig een gaf zich reeds als lid op Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in een van onze volgende nummers. HINDERWET Bij besluit van 8 Januari 1946 is aan den, heer F. Scheppers vergunning verleend tot het op richten vara een herstelplaats van machines en machineonderdee- len, waarin zullen worden gebe zigd zes electromotorera. BURGERLIJKE STAND Geboren: Rein H., z.v. Taede Engelsma en K. Witteveen; Jo hannes C., z.v. Cornells J. Leek en P. Schuit: Machiel J. T., z. v. Marinus Denie en J. Soering. Gehuwd: Hillebrand Bakker en Anna C. Kuypers; Johannes van Stralen en Petronella Bruin. Overleden: Cor- Schonewille, oud 1 jaar; Anna N. .Doffer, geh. met H. Plijter. oud 64 j.; Alher. tus C. de Frenne, geh. met N. Bolden, oud 54 jaar. WINKEL BILJARTWEDSTRIJD Op den bij den heer R. Laan gehouden handicap-biljartwed strijd werden prijzen behaald door: le. P. Honingh Jr.; 2e. J. Bijlstra; 3e. C .Hertog; 4e. C. Amels; 5e. J. Snoeijing; 6e. J. Langedijk, terwijl de hoogste serie werd behaald door P. Ho ningh Jr. met 37 caramboles. „LOODS AAN BOORD" Onder dezen titel werd Zon dagavond in de zaal yan den heer Laan de tweede opvoering ge geven van een tooneelStuk van Jan Fabricius. Ditmaal was de opbrengst der uitvoering ten bate van Nederlandsch Volksherstel. Het spel was, zooals we dat zoo langzamerhand van Winkel's Tooneelclub gewend geworden zijn: goed. De drie bedrijven werden vlot en keurig afgewerkt en onder aandachtige stilte luis terde de zaal toe, af en toe (in het begin tenminste) gestoord door een kinderachtig gekuch Uit de engelenbak, ofschoon het geen engelen.gekuch was. ONTSPOORDE JEUCD Voor de Arr, Rechtbank E. V. geb. 1923 te Beverwijk, be vond zich ln den avond van 7 Aug. '45 te Heiloo en wilde met een vriend per autobus naar huis. Deze reis ging niet door wegens plaatsgebrek. Maar al wandelende bemerkten zij een fiets in een steeg, maakten er zich meester van en vervolgden bun reis. Bij het ziekenhuis van Heiloo wer den zij aangehouden. De officier achtte het feit bewezen, vond het uitgebrachte rapport niet ongunstig, beschouwde verdachte als een oorlogsslachtoffer en eischte S maanden voorw. met 3 proefjaren. Verdediger Mr. de Groot wees op de geringe ontwikkeling van be klaagde e|i riep de clementie in. Brutaal was G. S„ automonteur te Alkmaar door op 12 Sept. een hee renrijwiel weg te nemen uit een perceel aan de Van der Boschstraat en op 29 September een leeren over jas uit een perceel aan de Spoor straat te Alkmaar. De rapporteur 'concludeerde tot ter beschikkingstel ling. Het O.M. stelde in 't licht, dat alles was geprobeerd met dezen be klaagde, achtte strenge maatregelen noodzakelijk en requireerde ter be schikkingstelling. wadrmede de ver dediger zich vereenigde. Een onbegrijpelijk mensch was J. v. d. B. een timmerman uit A'dam, die na 25 jaar die gemeente trouw gediend te hebben het goede pad had verlaten en op 7 April '45 te Sijbfe- karspej twee rijwielen had ontvreemd Er was geen gunstig rapport uitge bracht, wat voor den officier aanlei ding' was te persisteeren bij zijn vo- rigen eisch n.l. l jaar. Mr. Smal ging het geval nog eens na. schetste den persoon van ver dachte en diens levensloop en vroeg uiterste clementie. Een weetal Alkmaarders P. L. los arbeider en M. H. loodgieter, hadden in den nacht van 2627 October '45 diefstal met inbraak gepleeg'd ln 't pakhuis van de firma de 'Haas aan 't Luttik Oudorp. Zij hadden zich toe gang verschaft door een gat in 't dak te zagen en daarna een aantal balen suiker te ontvreemden, welke zij met 2 bandwagens hadden vervoerd. De wagens waren ergens achtergelaten; 7 balen waren te A'dam voor f 1750 verkocht. Natuurlijk ln den zwarten handel! De officier vond het een ernstige Inbraak, de beklaagden verdienden 'n rake straf; vandaar een eisch van 2 jaar voor ieder met aftrek. Mr. Berkhouwer verdediger van P. L„ vond de strafmaat te hoog en con cludeerde na het geval beschouwd te hebben tot een mildere straf. Tot dezelfde conclusie kwam ook Mr. Sluis, verdediger van M. H. HEILOO HSV I—BERDOS I Zondag a.s. zal deze „bigmatcn plaats vinden. Beide elftallen zullen hun uiter ste krachten inspannen om dezen wedstrijd te winnen en zoodoende de kostbare punten binnen te ba len. Momenteel bezet Berdos de bo venste plaats met één punt meer dan HSV. Wanneer HSV met evenveel enthousiasme speelt als gepas- seerden Zondag tegen AFC dan gelooven wij dat zij een beste kans maakt. Wij hopen dat deze ontmoeting fair en spannend zal zijn. In ieder geval zal het aan be langstelling niet ontbreken. FEESTAVOND H.S.V. Maandagavond gaf H.S.V. haar eersten feestavond. De voorzitter, de heer H. Pel, opende den avond en heette alle aanwezigen, in het bijzonder den Weleerw. Heer Kapelaan, harte lijk welkom. Spr. deelde nog mede, dat een supporiersvereeni- ging van H.S.V. zal worden op gericht. Men kan zich hiervoor aanmelden bij de heeren A.Kroon en N. Bolten. beiden Stations weg; Hazelaar, Westerweg en Nooy, Heerenweg. Hierna kwam het Kleirikunst- ensemble „De Tooverbal", o.l.v. Menno Grondsma, voor het voet licht. Uit het zéér gevarieerd programma noemen wij: Martin Vroom met sketchës, voordrach ten en moppen. Om hem -werd dikwijls daverend gelachen. Ook Menno Grondsma kon ons boeien met snelteekenen en zijn immi- taties van Richard Tauber, Lou Bandy, Willy Derby e.a. Als prof. Mennochini liet hij ook aardige staaltjes van goochelkunst zien. Mej. N. Rui zong verdienstelijk eenige liedjes. Jaap Best was in sketches goed en gaf nog een mooie declamatie ten beste. De pianist Joh. Fakkel begeleidde de diverse nummers uitstekend. De avond, die in alle opzichten geslaa/d mag heeten, werd be sloten met een gezellig samen zijn. Hier zorgde de „band" „De Troubadours" o.l.v. A. de Wolf voor pittige muziek. Woensdag is de tweede en laatste feestavond. BERGEN RECHT EN HERSTEL" Niet Illegaal werk, doch ca paciteit doorslaggevend. Maandagavond hield de vereeni ging Recht en Herstel" een druk bezochte vergadering in hotel Kreb te Bergen N.H. De v.'nd voorzitter, de heer Ter- möhlen opende de vergadering, waarbij hij opmerkte dat de oorlog wel gewonnen was door de wapenen doch dat de toekomst zou leeren of hij niet idiologiseh werd verloren. Hij verzocht de aanwezigen de ge vallenen te eeren door hen staande te gedenken. Daarna was het woord aan den spreker, den heer B. Min Jr. Naar sprekers meening moet alle onredelijke critiek overhoord, slechts dan kan critiek worden ge leverd, indien deze door werkelijke feiten gegrond blijkt. De heer Min die heeft medegewerkt aan de repa- trieering van landgenooten uit Duitschland deelde mede dat 15.000 bedden in de ziekenhuizen in Lim- buirg waren bezet door repatrlee- renden, waarvan het grootste ge deelte lijdende was aan t.b.c. Voorts' memoreerde hij en wel zeer terecht dat verschillende inwoners gedu rende de bezetting in een leeg'ge- trapte gemeente zich met de hulp van N.S.B. burgemeesters nestelden en thans rustig blijven zitten. Spre ker merkte op dat ln de groote steden thans wederom illegaal wordt gewerkt, omdat men de overheidsinstanties niet vertrouwt Naar sprekers meening is het ook niet juist dat zij, die illegaal ge werkt hebben thans voorrang ge nieten. Het zou slechts kunnen lel den tot de opvatting dat de ge meenschap uit rangen bestaat b.v. Hebt gij in den vreemde gevochten? le rang. "Was u in een concentratie kamp'? 2e rang. Was u lid van de K.P.? 3e rang. Was u bij de bewa kingstroepen? 4e rang. Onderduiker? 5e rang. enz.; zij die dan niets naar voren kunnen brengen zouden dan reeds bij voorbaat met kamferbal- len kunnen gaan venten. Naar spr.'s meening dienen ook thans de capa citeiten den doorslag te geven. Na de meded'eeïing dat de veree niging niets zal ondernemen tegen zakemnenschen, die tijdens de bezet ting wel eens in zwart zouden heb- De toestand van vele bedrijven in het Geestmeramhacht is van dien aard, dat zoo spoedig moge lijk moet worden ingegrepen om de noodige verbetering aan, te brengen. Verontrustende berich ten uit 'den Langedijker tuin bouwstreek, dat sommige stuk ken land niet meer verhuurd zouden kunnen worden, omdat er, wegens den slechten toestand van den grond, geen belangstel ling meer voor bestond, ondanks den grooten landhonger, waren voor den wnd. voedselcommissa. ris voor Noord-Holland, den heer Joh. de Veer, aanleiding, om op korten termijn maatregelen te beramen, om dezen ongewensch- ten toestand zoo spoedig moge lijk op te heffen. Hij stelde zich in verbinding met den Minister van Landbouw, die alle medewerking verleende en een bedrag van 25.000 be schikbaar stelde. Toen er een schip met paarden uit Ierland aankwam, werden dadelijk tien stuks ter beschikking gesteld, zoodat, voordat de voedselcom- missaris eigenlijk met de tuin ders had kunnen spreken, de commissie voor de bedrijfsver- betering in het Geestmeramhacht al aan het werk was. In een Dinsdagmiddag in Hotel De Burg te Noord-Scharwoude gehouden vergadering heeft de heer De Veer een toelichting ge geven van gjjn „beleid" in deze aangelegenheid. De moeilijkhe den in den Langedijker tuinbouw streek zijn vele. Een der grootste is wel, de achterstand in de land- bewerjdng. Men wil dit probleem op drastische wijze aanpakken en heeft daarvoor als voorbeeld gekozen het Engelsche systeem, dat ook in voor dat land zeer moeilijke omstandigheden een uitmuntende oplossing heeft ge geven van de vraag: hoe teel ik met zoo weinig mogelijk arbeids krachten zooveel mogelijk pro ducten. Door een betere bewer kingsmethode toe te passen zal men trachten, den achterstand in de grondbewerking in te halen, zooals ook al in de Betuwe is ter hand genomen. Het is van het grootste belang, dat alle grond bebouwd wordt, want de export zal alleen kunnen gaan floreeren als wij voldoende land- en tuin bouwproducten telen, welke in het buitenland gevraagd worden. De heer De Veer vestigde de aandacht op een artikel van ir. Van Beneden in het orgaan van den Landböuwvoorlichtingsdienst waarin over de verwaarloozing van den grond dingen worden gezegd, welke stuk voor stuk ook voor de gronden in 't Geest meramhacht van toepassing zijn. Het is niet zoo'n eenvoudig vraagstuk. Een goede bodem structuur is niet alleen een vraag stuk van lossen grond, maar ook van een goede samenstelling, een intensief bacteriënleven en hangt af van een goede luchtvoorzie- ning en deze weer van een lossen bovengrond. Wij .zullen, dat is gebleken bij het opmaken van het bouwplan rekening moeten houden met de wen sciren van het buitenland. We zullen dus ook straks nog te maken krijgen met teeltvergunning enz., al zal de toewijzing hiervan dan niet meer geschieden door den voedseleommis- sarls maar door de eiggn organisatie van de boeren en tuinders, welke dor de Stichting van den Landbouw wordt voorbereid. De uitvoering van de plannen tot verbetering van de bedrijven in het Geestmerambaclrt zal geheel ln han den moeten -liggen van de belang hebbenden en de op te richten ver eeniging moeten bestuursleden wor den gezocht die voor hun taak be rekend zijn. Men zal ten volle op de medewerking van den voedseleom- missaris kunnen rekenen. Prijzen moeten omlaag. De heer Kroeze, hoofdambtenaar bij den Voedselcommissaris, heeft hierna een inleiding gehouden over de verschillende vormen, waarin deze bedrijfsvereeniging zou kunnen worden gegoten, bijv. in de vorm van een Coöperatie, een N.V. of een stichting waarhij hjj de voorkeur gaf aan een coöperatie met beperkte aansprakelijkheid. Hij legde daarbij de nadruk op het groote belang van de tuinbouwers, om ook aandacht te besteden aan den verderen weg', die het product gaat. De bedrijven dienen te worden gerationaliseerd, om een zoo goed koop mogelijk product te kunnen teelen- dat in staat is te concur reehen op de buitenlandsehe markten. De prijs moet omlaag. Hij merkte op, dat voor den coöperatieven afzet van tuinbouwproducten door velen wordt gevoeld. De loonploegers' hebben, door hun te hooge tarieven de kostprijzen on. noodig' verhoogd. Zij worden nu niet uitgeschakeld, maar de tuinders heb ben het volste recht om in samen werking te komen tot verlaging van de kosten. Ook moet er worden ge streefd naar een goeden voorlich tingsdienst, opdat men steeds op de hoogte blijft van de nieuwste en meest economische werkmethoden. De door de reg'eering voorgenomen rationalisatie van de kleine bedrij ven, welke op Walcheren thans ge heel wordt doorgevoerd, zal in Lan gedijk geleidelijk aan moeten tot stand komen, aangezien de Regee ring niet steeds geld kan geven voor te kleine, onrendabele bedrijven. Dat zal misschien gaan over een tijds verloop van 1020 jaar. Nadat door verscheidene tuinders het woord was gevoerd, waarbij naar voren kwam dat deze organisatie zich ook op het gebied van sproeien tegen de Coloradokever zou kunnen bewe gen en besloot men over te g'aan tot de stichting van een coöperatie met beperkte aansprakelijkheid. ben gedaan, beëindigde hij zijn uit eenzetting. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd geen gebruik gemaakt HEERHUGOWAARD GESLAAGD Dezer dagen slaagde te Utrecht de heer J. J. Komen, kruidenier alhier, voor het examen Vak diploma voor den handel in tot verbruik bereide tabak. LANGEDIJK REDUCTIE OP SINAASAPPELS Armlastigen en minvermogen den hebben vanwege Ned. Volks herstel een zgn reductiekaart ont vangen. Op bon 8 van deze kaart kunnen zij de sinaasappelen, welke op bón F 03 van de iruitkaart be schikbaar worden gesteld, voor de helft van de prijs krijgen. OUDORP GESLAAGD Door een drukfout in ons blad van gisteren was het niet duide lijk wie nu eigenlijk geslaagd was voor het examen van maltelaar- taxeteur. In dit geval was het de heer G. J. F. Staa te Oudorp. ZIJPE "BUITEN ZORG" Dezer dagen is het Tehuis voor Ouden van Dagen en Hulpbehoeven den "Buiten Zorg" te Stolpen dat in November 1942 door de Duit- schers werd gevorderd en sindsdien niet meer als verpleeghuis werd ge bruikt heropend. Door velen is dit zeer toegejuicht; verscheidene personen wachten er op, dat ze daar hun intrek weer kunnen nemen. Het Tenuis dat door de Duitsehers in zeer verwaarloosden staat was achtergelaten, is grondig gerestau reerd en ziet er weer keurig uit. BURGERLIJKE STAND In het jaar 1945 was het aantal in schrijvingen in de registers van den Burgerlijken Stand dezer gemeente belangrijk grooter dan voorgaande jaren. Zoo bedroeg het aantal 'ge boorten niet minder dan 150 en het aantal huwelijken 67. Het aantal overlijdensakten bedroeg 99, waar onder 6 akten van levenloos aange geven kinderen. Vier echtscheidings. akten werden ingeschreven. COLLECTIEVE ARBEIDSOVER EENKOMST IN HET BLOEM- BOLLENBEDRIJF Dé met 1 Maart a.s. afloopende collectieve arbeidsovereenkomst in het bioembollenbedrijf is zoo. wel door de werkgevers als door de werknemers opgezegd. Naar het A.N.P. verneemt zal het waarschijnlijk geen moeilijkhe den opleveren om tot afsluiting van een nieuwe overeenkomst te komen, daar beide partijen van meening zijn, dat er alleen in de bepalingen inzake de pensioen regeling eenige wijziging moet worden gebracht. De Effectenbeurs te Amsterdam heeft uiteraard, een kalm voorkomen. Onder beurstijd kan men zich ong'e- veer een beeld vormen van de situa- tie door de advieskoersen welke wor den afgegeven, maar de noteeringen komen slechts tegen het einde van de beurs tot stand aangezien de hoek- lieden alsdan een overzicht hebben van hunne posities'. Over het geheel genomen kan worden opgemerkt, dat er nog niet veel animo bestaat en dat kan wel hieruit worden afgeleid, dat de bedragen waarvoor verkoop- vergunningen zijn afgegeven nog niet geheel zijn verwerkt. Dit houdt voor een groot gedeelte hiermede verband dat de koopers zich in verband met de noteering'en, welke tot dusverre te voorschijn zijn gekomen, de noo dige voorzichtigheid aan den dag leggen.- Van een téndenz is op het oogenblik vrijwel g*een sprake, maar toch schijnt het dat door de gega digden voor het beschikbare effec tenmateriaal toch nog wei voorkeur aan den dag wordt gelegd. De toon aangevende staatsleeningen, zooals de 3!/s pCt. Obligatiën Nederland 1941, 1942 en 1943 werden heden allen beneden de prijzen van gisteren af gedaan; terwijl gasteren voor deze soorten 1031/4 en voor de leening 1943 zelfs lOOS'/e was besteed, werd heden tegen 102 1/8 afgedaan. Ook de gestaffelde leening, die gisteren tegen 102 7/8 was verhandeld, kwam vandaag iets lager te liggen. De oude schuld daarentegen was prijshoudend en werd .onder beurstijd iets hooger geadviseerd dan de koersen waarte gen gisteren was afgedaan. Voor de 3 pCt. Indische leening werd 99 1/4 geboden. De Spoorwegdrieën bleven ongeveer op hetzelfde peil. Wat de Gemeentelijke en Provin ciale Obligatiën betreft, zoo kwamen slechts een paar noteeringen tot stand. De tendenz was goed en als voorbeeld hiervan kan dienen de 3V2 pCt. leening' Schiedam, die tot 102 3/4 werd verhandeld. Ook voor pand brieven bestond iets meer animo. Voor verscheidene soorten kwamen noteeringen tot stand en deze waren meerendeels hooger. Zoo golden 3Vt pCt. pandbrieven Nederlandsche Hy potheekbank 103 5/8; voor de 3V2 pCt. pandbr. Friesch -Gronïngsche werd 104Vj geboden. Hypotheekbank voor Nederland werd tegen 1033/4 afge daan, terwijl de 3Vs pCt. Obligatiën Westlandsche Hypotheekbank voor 104 waren gevraagd en voor de 3 pCt. Zuid Holl. Hyp. bank 103 werd geboden. Ook de pandbrieven van de z.g. vreemde Hypotheekbanken wa ren wat beter. In industrieele Obli-— gatiën was vrijwel niets te doen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2