Nieuw NoordHollandsch Dagblad iStacJ en o mirek EEN NOODLOTTIGE DRONK De blokkeering en de land- en tuinbouw VRIJDAG 18 JANUARI 1946 ALKMAAR OM HET BILJARTKAMPIOFN- SCHAP VAN NEDERLAND Het startschot is gelost In het Wapen van Heemskerk is gisteravond het startschot ge lost voor een voor onze stad uniek sportgebeuren: de nationale wed strijden om het kampioenschap van Nederland Hoofdklasse klein biljart, cadre 352. In een vierdaagschen kamp zul len meerdere prominenten elkaar de eer betwisten. De belangstelling voor deze wedstrijden op den eersten avond was groot en het laat zich aanzien dat deze, bij het naderen van den eindspurt nog belangrijk groeier zal zijn. f De commissie, die deze wed strijden organiseerde, had wei eer van haar werk. want het moet ge zegd worden, dat alles keurig ge regeld was. De tribunes in de zaal aangebracht voldeden uitstekend, en ieder kon den strijd gemakke lijk volgen. De voorztiter van de Cenfrale Commissie Alkmaar en omstreken van den N B B. de heer Kroy, opende de wedstrijden met een kort woord Hij heette allen hane- lijk welkom en vertelde een en ander over het werk der commis sie Allereerst van de moeite die gedaan is, om de wedstrijden in Alkmaar te doen plaats vinder en dan van het werk om alles gued te regelen Spr. verwachtte dat van de wedstrijden die voor het eerst in Noordholland gespeeld worden een groote propaganda zou uitgaan voor de biljartsport. Daarna namen de eerste wed strijden een aanvang met een partij Lubach-van Bokhoven en van der Veen-Schmidt. Vooral de eers'e partii had een vlot verioop. Reeds in negen beurten was zij beëindigd. Nadat Lubach vrijwel ononderbroken de leiding had weten te behouden vooral door een brillante serie van 165 kwam Bokhoven toch telkens weer achter hem aan. En toen Lui ach door een onverwach'e touché van 312 op 318 kwam maakte Bokho ven daarvan goed gebruik en be ëindigde met een serie van 151 de partij. Bokhoven: 400 caramboles in 9 beurten, moyenne 44.44 Lubach: 318 car. in 9 beurten, movenne 35.33 De partij v'd Veen-Schmidt eischte 18 beurten, maar was zeer snannend, doordat beide spelers elkaar weinig toegaven. Schmidt: 400 car. in 18 beur ten movenne 22.22. v/d Veen: 384 car. in 18 beur ten moyenne 21.31. De partij Tegelaar tegen We vers werd gewonnen met 400 ca ramboles tegen 176 van Wevers in 6 beurten met een hoogste serie van respectievelijk 235 en 91 en een gemiddelde van 66.66 en 29.33 Eichelshein overtrof de Koek. die 201 caramboles maakte, met 400 caramboles in 8 beurten, terwijl beiden een hoogste serie van res pectievelijk 149 en 120 maak en en een gemiddelde behaalden van 50 en 25,12. KAN DAT NIET ANDERS? Menschen in de kou Wij hadden gistermiddag wer kelijk medelijden met de schare, die in verschillende rijen voor het station op de bussen stond te wachten. Stampvoetend en bla zend trachtten zij de verstijving te voorkomen, die de scherpe noord-oostenwind bezig was in hun allengs verdoofde ledematen te veroorzaken. Juist, toen wij ter plaatse ver. schenen, schoven de vroolijke kleuren van een vertrekkende bus den Stationsweg uit, een groot aantal adspirant.passagiers in de kou achterlatend. Dezen stonden voor een moeilijke keus: een verwarmd café binnen te gaan, en daardoor het risico te loopen ook geen plaats te be machtigen in de volgende bus, óf het zekere vóór het onzekere te nemen en zich zachtjes.aan te laten bevriezen. Het laatste na tuurlijk met een gegarandeerde zitplaats. De meesten bleven staan. Het is natuurlijk niet prettig langzaam in een ijsklomp veran derd te worden, maar al met al mag je blij zijn, dat er tenminste weer een busverbinding is. Dit genot in aanmerking genomen, moet je de kou, de sneeuw en als het zoo eens te pas komt een flinke schep regen maar voor lief nemen. De luxe van een wachtlokaal is blijkbaar te kost baar voor de diverse A.B.O.'s, A.T.O.'s en A.C.O.'s. VOLKSITNIVERSITEIT OPENT HAAR DEUREN Interessante cursussen De Volksuniversiteit voor Alk. maar en omstreken heeft haar eerste programma na de beëindi ging van het oorlogsgeweld in Europa samengesteld. Op 1 Februari a.s. zal de adj.. directeur van de Ned. Reisver. eeniging de serie avonden ope nen met een hoogst interessante lezing over „Spanje, het land der tegenstellingen". Verder staan op het programma een cursus „Lei der en menigte" door dr. W. H. C. Tenhaeff, docent aan de Rijks universiteit te Utrecht, een serie beschouwingen over leven en werken van Fréderik Chopin te geven door den heer Willem An. driessen uit Amsterdam en ten slotte op 26 Maart a.s. een inlei ding door den heer Corn. Jonker, over de Matthaeus Passion. Voor al dit laatste lijkt ons een goede greep, daar binnenkort Alkmaar voor de tweede maal Bach's meesterwerk in de Groote Kerk te hooren zal krijgen. VERKEERSONGEVAL Gistermiddag ca. half een vond op den hoek van den Kennemer- straatweg en de Roemervisser- straat een aanrijding plaats. De Alkmaarsche melkslijter de V. kwam met zijn motorcarrier van den S+raatweg en wilde de Roe mer visserstraat inslaan. Uit die richting kwam een bejaarde heer op de fiets aangereden, die rechts af wilde slaan. Daar de V. de bocht te krap nam en zijn rem men door de gladheid van den weg niet functionneerden, werd de wielrijder tegen den grond gesmakt. Hij kwam echter met den schrik vrij en werd door de V. naar huis gebracht. HERWONNEN LEVENSKRACHT Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter alge- meene kennis, dat zij, te rekenen met ingang van 1 januari 1946, opnieuw op de lijst van binnen deze gemeente gevestigde instel lingen van weldadigheid, bedoeld in artikel 3 der Armenwet, heb ben geplaatst het plaatselijk co mité Herwonnen Levenskracht, alhier. WONINGBOUWVEREENIGING „ROCHDALE" De Woningbouwvereen. „Roch dale" heeft bij gelegenheid van de viering van haar 25-jarig be staan een gezien de tijdsom standigheden bijzonder goed verzorgd jubileumboek uitgege ven, waarvoor door meerdere be stuursleden en oud-bestuursleden een bijdrage werd geleverd. Men krijgt daardoor een goed beeld van het wel en wee dezer zoo nuttige vereeniging. Hier en daar komt ook tot uiting, dat „Roch dale" met groote plannen voor de toekomst rondloopt, plannen die laten wij het hopen zoo spoedig mogelijk verwezenlijkt zullen kunnen worden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Pietertje, d. v. Gosse Wielenga en M. Strijbis; Gerhar. dus J. A., z. v. Bernardus L. Scheltinga en G. M. Willemse; Bernard, z. v. Willem Joosten en IJ. Kleimeer; Michael D. M.. z. v. Johannes P. van Hove en A. Venneker. Gehuwd: Willem Klarenbeek en Margaretha Vlaar; Antoine H. Dolleman en Klasina R. Struik Willem J. ten Broeke en Wilhel. mina de Nijs. Overleden: Fokeltje J. Vasbin. der, wed. van J. G. Knaap, oud 83 jaar. DRANKWET Ingekomen is een verzoek van den heer J. Langbeek, alhier, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan' ter plaatse van verkoop in het per ceel Houttll nr. 10. Binnen twee weken na dagtee. kening- dezer bekendmaking kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van dit ver lof indienen. REORGANISATIE VAN HET NIJVERHEIDSONDERWIJS Het geestelijk reveil, dat zich langzaam in alle kringen /an het Nederiandsche volk begini te vol trekken. deelt zich in de eerste plaa+s mede aan allen die. hetzij onmiddellijk, hetzij zijdelings, bij de opvoeding van en het onder wijs aan de ieugd betrokken zijn. De ontzaglijke nadeelen. die onze kinderen in de vijf acuter ons liggende jaren hebben ondervon den, moeten zooveel mogelijk worden hersteld en de opgroeien de jeugd moet met vereende krachten weer in het rechte spoor worden terugebracht. De heropbouw van ons vader land zal straks voor een groot gedeelte in hun handen worden gelegd en daarom is een grondige en zorgvuldige voorbereiding /oor die taak een eerste vereischte. Dat hierbij de school een zeer belangrijken invloed zal nebben is zonder meer duidelijk Ook het Nijverheidsonderwijs kan en mag daarbij niet achter blijven en dit wordt, in de eerste plaats gevoeld door hen die me' het geven van dit onderwijs zijn belast, alsmede door hen die mei de door de Nijverheidsscholen af geleverde jonge menschen moeten werken. De afd. Alkmaar van de Npd Bond van Leeraren en Leerares. sen bij het N.O. houdt op Zater dag 26 dezer een Openbare Ver gadering. waar de in deze krin gen levende wenschen en verlan gens naar voren zullen worden gebrachh DE CONTROLE OP HET BEVOLKINGSREGISTER De controle op het bevolkings register wordt Dinsdag 22 Januari a.s. beëindigd. Wie opgeroepen werd maar nog niet geweest is, wordt in eigen belang aangera den, dezer dagen alsnog ter con trole te verschijnen met alle be scheiden, welke gegevens kunnen verschaffen, (persoonsbewijs, het j trouwboekje, stamkaarten, uit treksels acten enz.) Daar tevens de nieuwe stam- kaarten a gecontroleerd moeten wowrden, is het verschijnen zon der nieuwe stamkaarten vruchte loos. Op alle personen, die nog wor den opgeroepen, wordt een drin gend beroep gedaan, aan den op roep gevolg te geven, i Het controle-bureau is geopend van 8 45 tot 12.15 en van 23 uur. Voorts moeten alle personen, die in Alkmaar woonachtig ziin en nog geen oproen ontvingen, zich aan de controle-afdeeling van de gemeente-secretarie ver voegen. Woensdagmorgen 23 Ja nuari a s. tusschen 9 en 12 uur. Voor personen opgenomen in het Centraal Bevolkingsregister volgt no® een rqdere oproep. ONVERANTWOORDELIJKE SCHIETPARTIJ Kamvbewftonst»rs ontvlucht en weer gegrepen Gisteravond omstreeks zes uur wist een bewoonster van het ge- interneerdenkamp aan den Wes. terweg aan de aandacht der be wakers te ontsnappen. Zij kroop door het prikkeldraad van de omheining, liep het ijs over van de omringende sloot en wist zoo via de spoorlijn in de Rozenstraat te komen,, waar zij, alsof er niets aan de hand was. de richting van do stad insloeg. Toen zij bi.i haar ontvluchtings poging ter hoogte van de spoor baan was, werd zij door den wachtpost op den toren gesigna leerd, die onmiddellijk eenige waarschuwingsschoten loste. Hoe wel zulks eigenlijk niet geoor loofd is, liep hii toen van zijn post weg en meende een achter volging te moeten instellen. Plot seling hoorde hij in de Rozen straat eenige jongens, die intus. schen vernomen hadden wat er aan de hand was. schreeuwen: „Daar gaat ze!" De afstand tus schen den wachtpost en de schim was misschien wel 600 meter en daarom meende deze niet beter te kunnen doen, dan maar te schieten. Ditmaal loste hij geen schot in de lucht, dch regelrecht od het doel af. Een ergerlijk staaltje van onbedachtzaamheid en demonstratie van gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef, want het was voor hem onmogelijk te beoordeelen, of de schim in de verte werkelijk de vluchtelinge was. Het had even goed iemand kunnen zijn, die niets met de zaak uitstaande had. Gelukkiger. was dan ook, was het schot mis. Intusschen was de- wachtpost door een ander afgelost en nu was het kamp dus aan twee zij den geheel zonder bewaking. Wanneer gedetineerden dus ge wild hadden, hadden zij door hetzelfde gat in de afrastering he* hazenpad kunnen kiezen. Een kwartier na de ontsnap ping werd de vrouw weer gepakt. En thans is zij wederom jn het kamp opgesloten. Bij informatie bij den wacht commandant stuurde men ons met een kluitje in het riet. Er was geen sprake van ontsnap ping. Geruchten, zooals zoo vele. De betrokken commandant kon ook moeilijk weten, dat wij zelf getuige waren van een en ander. Hopenlijk zal overste Klaassen nogmaals bij zijn manschappen aandringen, niet zoo onvoorzich. tig met schietwapens om te springen. Er zouden anders nog wel eens, bij een volgende ont snapping. onschuldige slachtof fers kunnen vallen. BERGEN N H. DE GIDSEN Woensdagavond had in het St. Jansgebouw, alhier, de eerste ken nismaking plaats met de ouders en genoodigden. De gidsen ver gastte de aanwezigen op verschil lende tableaux betrekking heb bende op het Kerstgebeuren waarbij teksien uit het H Evan gelie werden gedeclameerd. Y-OOids werden v erschillende kamplied jes ten gehoore gebracht, waai bij tevens een 'kijkje werd gegeven op dë wijze, waarop de meisjes tijdens hun bijeenkomsten in ..de hut" werden beziggehouden. Bij de opleiding van de gidsen wordt de idee toegepast van Baden Powell, aangepast aan het meis- ieskarakter. Momenteel zijn (jrie groepjes gevormd elk van onge veer 20 meisjes in den lef tijd van 1114 jaar. Het ligt m de bedoe ling het aantal steeds uit te brei den indien geschikte leidsters ge vormd zijn. Het contact met de. ouders zal op bovenomschreven wijze worden onderhouden. KEURING VAN DIENST- PLILCHTIGEN De keuring van dienstplichtigen voor de lichting 1945 in deze ge meente zal plaatsvinden te Alk maar op 1 en 4 Februari a.s. Er zijn 43 dienstplichtigen ingeschre ven. ZIJPE SCHAPENSCHURFT Ter Secretarie dezer gemeente is aangifte gedaan van een geval van schapenschurft en wel door den veehouder D. Sleutel, West- triesche dijk, alhier In de Hockeystraat te Rotter dam was de havenarbeider G. J. H. plotseUng overleden. Na on derzoek kwam vast te s'aan, dat de man gedronken had uit een flesch met aethylglucose, dat be. DE HEER STUMPEL Bedankt als lid van de Tweede Kamer Wij hebben reeds gemeld, dat verschillende leden van de Twee de Kamer zich niet herkiesbaar stellen, o.a. de heeren dr. L. Deckers en A. J. Loerakker. Thans deelt ook de heer E. J. M. Stumpel. die in 1934 als lid van de Tweede Kamer optrad, ons mede, dat hij zich voor een man daat tn de nieuwe periode niet meer beschikbaar stelt. Voorts vernamen wij. dat o.a. ook de heeren pater dr. Beaufort OFM en. mr. Truijen Roermond, zich niet herkiesbaar stellen. Van, nog meer zittende leden der Ka tholieke Fractie wordt het aftre den verwacht kend staat als anti-vries. Ver moedelijk heeft hij het goedje voor sterken drank aangezien. Een tweede arbeider, de 59-jari. gen H. B. uit de Van Heusden. straat, die bij dezelfde firma werkzaam was, namelijk het benzine-depot Waalhaven, bleek eveneens deze anti-vries gedron ken te hebben en lag reeds eeni ge dagen bewusteloos. Zijn toe- si and is van dien aard, dat op name in het St. Franciscusgast. huis noodzakelijk werd geacht. Nieuwe ranfsoenbonnen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat binnenkort nieuwe rantsoenbonnen voor voedings en genotmiddelen in gebruik zullen worden genomen. De nieuwe bon nen zijn lichtblauw van kleur, de ekst is in zwarte, roode of don kerblauwe letters gedrukt en be staat uit een aanduiding van het artikel, de hoeveelheid en het artikelnummer, voorafgegaan door de letter b. De thans in omloop zijnde rant soenbonnen voor voedings- en ge notmiddelen blijven geldig tot 17 Februari. De wisselbonnen blij ven ook na 16 Februari geldig Eveneens blijven geldig de bon nen der ranisoenkaartjes voor bijzonderen arbeid en vóór a.s. en jonge moeders (het artikel nummer op deze bonnen wordt voorafgegaan door de letter n.) DE MINISTER VAN FINAN CIEN heeft geantwoord op de vragen van het Kamerlid v. d. Weyden inzake de moeilijk heden der blokkee'ring, speciaa' voor den land- en tuinbouwen. den stand De minister ze* uiteen, dat het doel van de blokkee- ringsmaatregelen in het alge meen was, de geldhoeveelheid terug te brengen tot economisch meer verantwoord niveau. Inder daad kan wie thans nog behoef te heeft aan grooter liquiditeit, „crediei opnemen"! (De voortge zette maatregel, om de geldhoe veelheid in te perken wordt dus,, zou men meenen, gedeeltelijk on gedaan gemaakt door een maat regel, die de geldhoeveelheid in de hand werkt, alleen moet de gene, die gelden bezit, waar hij niet aan kan komen, geld gaan leenen en daarvoor kosten ma ken, in den vorm van rentebeta ling. Men vraagt zich tevergeefs af of de ingenieuze minister en zijn adviseurs, het voor de vrij making van gelden gelijke re sultaat niet kunnen bereiken met minder moeite en- min der kosten voor den betrokkene. De moeilijkheden, waar de heer v. d. Weyden op doelde, slaan immers niet op de geval len, dat „burgers weigeren in te zien (zooals de minister uiteen zet) dat de geldzuiveringsmaat. regelen de vooropgezette bedoe ling hadden hun blijvend de vrije beschikking over een deel van hun geaccumuleerde saldi +e ont nemen", maar vooral op die ge vallen, ook door den minister genoemd, „dat de sterke beper king van de mogelijkheid tot de blokkeering inderdaad tot hard heden aanleiding geeft", doch uit de toevoeging blijkt, dat de mi nister deze categorie beperkt tot degenen, die niet in de gelegen heid zijn geweest, „op het juiste moment van de desbetreffende vergunningen te profiteeren, doordat hun grondstoffenimport eerst laat is begonnen" Intusschen is de minister be reid, een oplossing te zoeken voor die gevallen, waarin con crete categorieën zouden te lij den krijgen onder economisch of sociaal onverantwoorde situaties, als gevolg van onverzwakte uit voering der bestaande richtlij nen. Het is den minister niet be kend. dad degenen, die a con tant hebben verkocht, verschil lend behandeld worden in ver gelijking met degenen, die op iermijn gekocht hebben. „In haar algemeenheid stellig ontkennend" beantwoordt da minister de vraag of hij bereid is ie bevorderen, dat de bedragen welke zijn ontvangen of te goed geschreven zuiver als gevolg van normalen verkoop van produc ten, welk een bedrijf in 1945 heeft opgeleverd, worden vrij gegeven aan de rechthebbenden, om hun noodzakelijke betalingen te kunnen verrichten en daar door hun bedrijven voort te zet ten, (Moeten deze „noodzake lijke" bemalingen dus niet wor den gedaan en de bedrijven, niet „worden voortgezet"???) Te koop: 5-jarige drachtige MERRIE; Zeeuwsch type: bii C. KAANSDORP, Boogaarts. laan no. 1 Limmen (N.H.). Te koop: een zoo goed als nieuw FORNUIS, Adres Westerweg L 338, Heiloo Aanfiebo:den: een BAKFIETS op luchtbanden. Te bevr bii P. KAANDORP, Hoogeweg L 140 te Heiloo. Te koop: een in g. st. zijnde GRAMOFOON met 60 pi. Te bevr. bij Wed. A B 36 te Ursem. DE JONG Te koop- HEERENFIETS m. trommelremmen; voorband massief, achterband lucht. Btoomkampstraat 4. Alkmaar Te koop: Een in g. st. zijnde ACCORDEON (12 bas) bij J. SWINKELS, Dijk e 14 Hens broek. Te koop: Een paar Schaatsen Friesche hardrijders, met leeren montuur; Kinderledi- kantje Kennemerstraat. weg A 500 te Heiloo. RADIOTOESTEL en onder- deelen zooals electrolyten voedings; luidspreker enz. Drehhelstraat 8 te Alkmaar. BEST SPELEND RADIOTOESTEL TE HUUR. Br. onder no 15702 bur. van dit blad. WEGGELOOPEN: Witte Belgische Keeshond luisterend naar den naam Snuffie. Inlichtingen welke leiden tot terugbrenging worden beloond. Adres: D DE GROOT—RAANGS. Nieu- weweg G 19 te H.H.Waard. .dres 'IETS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2