vS/ac/ en O mlreU SCHOONRIjDEN TE ANNA PAULOWNA DE ONDERGRONDSCHE VAN LANGENDIJK VERRADEN HE, Nieuw Noordhollandsch Dagblad OM HET KAMPIOEN SCHAP VAN NEDERLAND Meulenbeit wint den strijd Tegen Bos uit Alkmaar 10 jaar geëischt Uit alle hoeken der aarde VRIJDAG 25 JANUARI 1946 Een flink aantal deelnemers vocht te Anna Paulowna in een zeer spannenden strijd om het kampioenschap schoonrijden van Noord-Holland voor dames en voor heeren. Ook rondom de baan was veel belangstelling. De wedstrijden georganiseerd door de IJsclub „Een-dracht maakt Macht" waren verdeeld in A- en B-klassen (ofwel resp. senioren en junioren). De uitslagen waren als volgt: Seniores, Dames: 1. Mw. de Jager-Wardenhorst, Heiloo. 2. Mej. Fijnheer. Nw. Niedorp. 3. Mej. Schipper, Westzaan. 4. Mej. Molenaar, Nw. Vennep. 5. Mw. Bakker-Kaan, Anna Paulowna. 6. Mw. de Boo.Gróenveld, Hoofddorp. Seniores, Heeren: 1. C. Timmermans, Schagen. 2. J. Kuperus, Alkmaar. 3. T. Stumpel, Hoorn. 4. C. Meeuwig, Hoofddorp. 5. J. Blaauboer, Kolhorn. 6. G. Rijper, Alkmaar. Juniores, Dames: 1. Mej. L. Molenaar, Nieuw Vennep. 2. Mw. de Jager-Wardenhorst, Heiloo. 3. Mej. M. Kaan. Anna Pau lowna. 4. Mw. Schene.Kooy, Schagen. 5. Mw. Dekker-Venger, Sint Maartensbrug. 6. Mej. A. Kaandorp, Heiloo. Juniores, Heeren: 1. G. Rijper, Alkmaar. 2. M. de Ruyter, Zaandam. 3. A. Booptjes, Burgerbrug. 4. M. Brommersma, Beemster. 5. P. Visser. Schagen. 6. Stam, Zaandijk. De wedstrijden om het Neder- landsche kampioenschap schaat senrijden over de korte baan, af stand van 160 meter, zijn gisteren onder auspiciën -va de Zutphen- sche IJsvereeniging te Zutphen verreden. De meeste rijders kwa men uit Gelderland, doch er wa ren nu ook eenige Friezen en een aantal Westerlingen, onder wie de beide Amsterdammers Markus en Meulenbeit. die een voorname rol speelden. Met van der Ploeg (Heerenveen) en Mulder (Voorst) plaatsten zij zich tenslotte in den halven eindstrijd. De ritten tus- schen Markus en Meulenbeit en van d/r Ploeg en Mulder hadden tot resultaat, dat beide eerstge- noemden zich vor den eindstrijd plaatsten, en van der Ploeg en Mulder moesten uitmaken, wie beslag zou leggen op de derde plaats. Het merkwaardige geval deed zich hierbij voor, dat alle vier eenmaal winnaar en eenmaal verliezer werden en dat de ver schillen in tijd geen beslissing brachten, zoodat een extra rit noodig was. Meulenbeit sloeg Markus en werd kampioen. De tijd van deze rit bedroeg 17 sec.. tweede Markus in 17.5 sec.; der de van der Ploeg in 16,9 sec en vierde Mulder in 17.3 sec. LANGEBAANWEDSTRIJDEN TE WARMENHUIZEN 34 Deelnemers hadden zich op gegeven voor de langebaanwed- strijden op den schaats, die gis teren alhier werden verreden. De strijd ging om den wisselbe ker, door de vereeniging S.I.S.. uitgeloofd aan den winnaar in het algemeen klassement, terwijl aan de winnaars van de drie af zonderlijke trajecten medailles werden toegekend. De wissélbeker is niet in han den van N. Strijbis gebleveiwDe bekerhouder heeft zijn aanflang wel wat teleurgesteld. Reeds in de 500 meter gingen voor hem eenige kostbare seconden verlo ren, toen hij, in den eersten bocht uit het evenwicht geraakt, alle inspanning moest aanwen den om op de been te blijven. Dit in aanmerking genomen, is zijn tijd 54.6 sec. nog een prestatie. Hoewel sinds vroeg in den morgen talrijke Warmenhuizers in den weer waren om de sneeuw van hun baan te verwijderen, gelooven wij, dat eenige stroef heid van het ijs wel invloed heeft gehad op de tijden. Naarmate de wedstrijden vorderden, daag den het publiek in steeds gfooter getale op. De uitslagen zijn: 500 M.: 1. C. v. d. Kommer (Warmenhuizen) 49.2 sec.; 2. N. Pronk (Warmenhuizen) 50.07 sec.; 3. J. v d. Voort ('s Gra. vezande) 52 sec. 1500 M.: 1. C. v. d. Kommer 2.40.1 mm.; 2. N. Strijbis (Scha. gerwaard) 2 42 8 min.; 3. J. v. d. Voort 2.44.3 min. 3000 M.: 1. N. Strijbis 5 36.3 min.; 2. J v. d. Voort 5.41.2 min.; 3. J. v. Wonderen (Warmenhui zen) 5.42.4 min. Algemeen klassement: 1. C. v. d. Kommer 161.45; 2. J. v.d. Voort 163.62; 3. J. v. Wonderen 165.02; 4. N. Strijbis 165.36. ALKMAAR HENRI DE GREEVE NAAR ALKMAAR Met „Het Vierde Beest" Naar wij vernemen, zal binnen kort Pater Henri de Greeve in onze stad zijn tooneelwerk ,.Het Vierde Beest", dat alom in den lande zooveel belangs,elhng trok, komen voordragen „ONDER EIGEN VLAG" Gisteravond presenteerden de Gezagstroepen van Alkmaar voor de eerste maal hun zelfgefabri- ceerde revue in ,,'t Gulden Vlies". Hoewel natuurlijk nog wel 't een en ander te wenschen overblijft, maakte de revue een goeden in druk. Dit geldt te meer, daar vrij wel alleen met ongeschoolde krachten werd gewerkt. Het is ondoenlijk het uitgebrei de programma, dat drie en 'n half uur in beslag nam. in zijn gehee1 te bespreken. Zonder te kort te willen doen aan de goede presta ties van de anderen, vestigen wij toch den aandacht op eenige uit blinkers. De Silva's vormden een duo dat goed op elkaar ingesteld bleek en dan ook veel succes oogstte Ook de goochelaar toonde wel kW iets in staat te zijn: zijn vinger vlugheid stelde het publiek voor menig raadsel 'n Aardige sketch was ..Zieke Balley". Na de pauze traden Riek Schou ten en Jan v. d. Peet op; de soliste sneelde „Zigeunerweisen" var Pablo de Sarasate en ..Gardes" van Monh door v. d Peet aan den vleugel begeleid. Beiden oogstten een welverdiend, daverend ap plaus. v De finale werd gevormd tnnr een tableau, dat het convict Ne- derland-Tndië uitbeeldde. He1 .Hollandsche" danseresje speelde Hierin beter dan zij vóór de pauze deed. Over het algemeen een be schaafde uitvoering van verd'en- stelijk amateurstooneel GEEN PAPIEREN Door de Verkeerspolitie werd een motorrijder aangehouden, die niet in het bezit was van de vereischte rijvergunning. De man moest met leede oogen toezien, hoe zijn motor aan 't bureau ge deponeerd werd. GESLIPT Een belastingambtenaar uit Hoorn had het ongeluk aan den Omval alhier te slippen, toen hij, rijdende langs de Noordervaart, rechtsaf wilde slaan. Hij kwam te vallen en werd met een her senschudding en wonden aan het gelaat bij omwonenden binnen gebracht. Per ziekeiZuto werd hij naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. HUUR EN VERHUUR VAN WONINGEN Waar men op moet letten! Onlangs is voor wat betreft de ge meente Alkmaar voor de door den Militairen Commissaris voor het Distrct Alkmaar op 10 Juni 1945 vast gestelde Wonngverhuurverordemng in de plaats getreden .cfe Woningver- huurverordening gemeente Alkmaar. De nieuwe verordening is gebaseerd op nagenoeg dezelfde grondslagen als de thans door den Militairen Com missaris van de Eerste Militaire Af- deeling' voor het ressort Noordholland ingetrokken verordening van den Mi litairen Commissaris voor het Distr. Alkmaar d.d. 10 Juni 1945. De verhuring van een woning of een gedeelte van een woning in de ge meente Alkmaar is slechts mogelijk met toestemming van de hiervoor door B. en W. aangewezen instantie, zijnde de Huisvestingscommissie van Nederlands Volksherstel te Alkmaar, welker secretariaat is gevestigd Doe lenstraat 32 te Alkmaar. De verhuurder, die een woning of een gedeelte van een woning te huur heeft, is verplicht hiervan binnen 3 dagen nadat de woning' of het ge deelte der woning te huur is geko men, aangifte te doen bij de commis sie voornoemd op een op haar se cretariaat verkrijgbaar formulier. Heeft een verhuurder een woning of een gedeelte van een woning verhuurd, dan moet hij hiervan bin nen drie dagen na de verhuring bij genoemde Commissie aangifte doen met gebruikmaking van een hier voor door haar verstrekt formulier De huurder, die een woning of een gedeelte van een woning voorgoed verlaat, is verplicht de sleutels van de woning of het betrokken gedeelte van de woning ter hand te stellen aan de commissie voornoemd; nier voor moet hij zich vervoegen op haar secretariaat; er zal een bewijs van ontvangst van de sleutels worden verstrekt. In aansluiting aan het vorenstaan de wordt nog het volgende onder de aandacht van belanghebbenden ge bracht betreffende eenige daarmede verband houdende op het gebied van de volkshuisvesting in de gemeente Alkmaar geldende voorschriften. Ingevolge de desbetreffende Be schikking van den Secretaris-Gene raal van het Departement van Bin- neniandsche Zaken dd. 13 Juli 1940 is het verboden om zonder toestem ming van Burgemeester en Wethou ders een woning' geheel of ten deele te onttrekken of onttrokken te hou den aan de bestemming, die zij had op den dag van inwerkingtreding van die beschikking of (Jaarna of zonder die zelfde toestemming een woning af te breken of te gebruiken voor een ander doel. Op grond van de Behouwingsveror- ciening artikel 43 Woningwet mogen gebouwen, toit woning bestemd of als zoodanig in gebruik, welke zijn gelegen aan de Nassaulaan, het Nas- saupletn. de Van der Meystraat, de La'moraalstraat, de Egmoriderstraat. de Cabeliaustraat, den Westerwee f Oostzijde) van de Lindenlaan tot de Hoevervaart, den Wesferweg (West zijde) van de Bruinvisstraat tot de Hoevervaart. den Geestersingel, den Kennemersingel, het Kennemerpark en de Oudegracht (Noord- en Zuid zijde) van de Ridderstraat tot de Koorstraat, niet tot winkels, fabrie ken; werkplaatsen, garage's; pakhui zen en magazijnen worden ingericht. Voor wat betreft bovenvermeld ge deelte van de Oudegracht zijn B, en W. bevoegd ontheffing van deze verbodsbepaling te geven; van deze bevoegdheid zal het College slechts in zeer bijzondere gevallen gebruik maken. Ingevolge de Verordening uitoefe ning' bedrijven in gedeelten der ge meente, begrepen in uitbreidings plannen, mogen in gedeelten der ge meente waarvoor een goedgekeurd uitbreidingsplan van kracht is. geen winkelbedrijven of andere bedrijven gevestigd worden in andere perceelen dan die ten aanzien waarvan hier voor bij of op grond van het desbe treffende uitbreidingsplan de moge lijkheid is geopend; Inlichtingen te dezer zake kunnen worden ingewon nen bij den Directeur Van Openbare Werken. De Burgemeester is op grond van het Vorderingsbesiuit Woonruimte bevoegd woonruimte te vorderen; bij genoemd besluit is de Burgemeester tevens gemachtied om ten behoeve van de huisvesting van personen, in wier huisvesting niet op andere wijze kan worden voorzien eebouw"pn tD vorderen welke tot dusver niet ais woonruimte in gebruik waren; ten slohe kan de Burgemeester inkwar tiering gelasten ten behoeve van de huisvesting van personen, als voren bedoeld. Te„pn niet-nakoming* van boven vermelde voorschriften. alsmede tegen het niet voldoen aan een vor dering van den Fnrvemeester a1* vorenbedoeld ziin straffen bedreigd; voorts is de overheid bevoegd in der- geliike gevallen met den sterken arm op te treden. HARENKARSPEL «JPHA ATCWFDSTRITDFN DOOR KLEIN MAAR DAPPER* De IJsvereenifrin? „Klein maar Darmer" organiseerde Dinsdag in de Kerkbuurt een_ wedstrijd op de schaats voor de jongensschool. Prijswinnaars waren: le en 2e klas: 1ste prijs Jan Schotten; 2de Cor Mulder; 3de Niek Hoogeboom; 4de Piet Hoo geboom. 3e en 4e klas: 1ste prijs Jan Kleibroek; 2de Leo Kos; 3de Ko Boerdijk; 4de S. Broersen; 5de Jan Bluker Cz. 5e en 6e klas; Iste prijs Jan Boerdijk: 2de Arie Buter Az.; 3de Nico Boon Bz.; 4de Jac. Mo lenaar- 5de Sam. Strooper en Jo Blokdijk. 7e klas; 1ste prijs Tijs Tesse. laar; 2de Nico Borst; 3de Cees Dekker Mz. Voor de meisjesschool Woens dag. Prijswinners waren: le 'en 2e klas: 1ste prijs Rini Dekker; 2de Truus Karsten; 3de Nellie Hof; 4de Elli Tesselaar. 3e klas: 1ste prijs Annie Im mens: 2de Doorije Stevens. 4e klas: 1ste prijs Marietje Goudsblom; 2de Fientje Hof. 5e klas: 1ste prijs Marie Pronk; 2de Annie Boerdijk. 6e klas: 1ste prijs Annie Kar sten; 2de Aat Blankedaal. 7e en 8e klas. 1ste prijs Alie Boon; 2de Truus Langedijk. DE ZAAK-RUITER AANGEHOUDEN Het Bijzonder Gerechtshof té Amsterdam hield zich gisteren weer eens bezig met een verra derszaak uit Holl. Noorderkwar tier; ditmaal was de Langendijk hel tooneel van het gebeuren. Terecht stond Klaas Ruiter van Oudkarspel, wien ten laste was gelegd, dat hij in Juli 1941 ver schillende Langendijker ingeze tenen aan vervolging door de Duitschers had blootgesteld, door aan den N.S.B.'er R. Bos te ver tellen, dat N. Stet hem had ge vraagd toe te treden tot de on_ dergrondsche, daarbij verteld had van de plannen en werkwijze van de ondergrondsche, waartoe ook Schrijver behoorde; hij ver zocht Bos voorts de zaak aan te geven bij den N.S.B.'er Majoor van Politie P. Maarleveld. Hij had o.m. verteld dat de oud.res.. luitenant Schrijver commandant en J. Keizer ondercommandant van de ondergrondsche waren, die over 15 mitrailleurs en 1 mil. lioen patronen beschikte en dat de heeren Schelhaas, v. Spengler en Wijnveldt, resp. burgemeester van Langendijk Noord, en Zuid. Scharwoude en Oudkarspel van deze plannen op de hoogte wa ren. Het gevolg van een en ander was', dat Stet, Keizer en Schrij ver gearresteerd werden en drie weken gevangen gehouden wer den aan den Amstelveenscheweg te Amsterdam. Nadat verdachte Ruiter tegen de behandeling van zijn zaak be zwaar had gemaakt, omdat hij geen gelegenheid had gehad zich te verstaan met zijn nieuw.toe. gewezen verdediger mr. H. Scholten, werd deze zaak aange houden tot 30 Jan. a.s. en kwam de tweede verdachte, R. Bos, wonende Schermerweg, Alkmaar thans gedetineerd, in de beklaag denbank. Deze antwoordde op de vraag van den president, dat hij sinds '36 lid der N.S.B was, niet wist dat de verzetsbeweging te gen de Duitschers gericht was; wel wist hij, dat het een geheime organisatie was Nadat de hulp-rechercheur C. Jongebloed zijn ambtseedig pro ces, verbaal bevestigd had, kwam de gedetineerde, voormalige groepsleider der N.S.B.. C. Schrie ken in het getuigenbank] e, die verklaarde, dat verdachte hem het geval-Ruiter verteld had, zooals wij dat hierboven schet sten. Het was z.i. meer de be doeling van Bos het gevaar van de burgers af te wenden, dan om de Duitschers te helpen. Dan kwam de voormalige ma joor van de staatspolitie P. Maar leveld uit Alkmaar, geboeid en door een veldwachter bewaakt, de rechtszaal binnen, ïn zijn keu rig confectiepakje. Hij scheen zich in zijn nieuwe situatie nu niet bepaald op zijn gemak te voelen en herinnerde zich de zaak eerst nadat de president aan de hand van de stukken zijn ge heugen wat opgefrischt had. Hij bevestigde dat Bos bij hem ge weest was voor het geval-Ruiter. Verdachte Bos had namens Rui ter de zaak bij Maarleveld aan gegeven, omdat Ruiter geen vrij kon krijgen naar Alkmaar te gaan. Hij wist, dat de wnd. C. v. P. Maarleveld N.S B.'er was; aan hem vertelde hij, dat Ruiter het heele verhaal onder eede wilde bevestigen. De procureur-fiscaal betreurde het dat de zaak-Ruiter uitge steld moest worden. Dit verraad had geweldige gevolgen kunnen hebben voor de geheele verzets beweging; verdachte was N.S.B.. er en moet daar ook nu de con sequentie van aanvaarden; spr. eischte in dit ernstige geval een gevangenisstraf van 10 jaar met ontzetting uit rechten. De verdediger wees er op, dat verd. geen profiteur, noch brood. N.S.B.'er wasj doch een door propaganda misleide. Opzet, zoo. als ten laste is gelegd, acht pl. uitgesloten; spr. wijst er op, dat het feit in '41 gepleegd werd en vraagt, mede met het oog op ver. dachtes leeftijd en omstandighe. heden, clementie. Verdachte zei tenslotte, dat hij niet. den vijand hulp wilde ver. leenen en geen fanatieke N.S.B. er was al was hij actief voor de beweging werkzaam. Hij vraagt de uiterste clementie. Uitspraak over 14 dagen. EGMOND—BINNEN DIENSTPLICHTIGEN Van de 21 in deze gemeente opgeroepen dienstplichtigen lich ting 1945 werden er 13 goedge. keurd. EGMOND AAN ZEE Van de 24 in deze gemeente opgeroepen dienstplichtigen lich. ting 1945 werden er 21 goedge. keurd. EGMOND AAN DE HOEF GEVAARLIJK IJS Ouders worden nogmaals ern stig gewezen op het gevaarlijk ijs van de slotgracht. Er zijn ge deelten die nog niet eens zijn dichtgevroren en hoewel de po litie de baan reeds enkele malen ontruimde, schijnt dit voor som migen geen aanwijzing te zijn, dat het ijs inderdaad gevaarlijk is. QE SOVJET-RUSSISCHE mi litaire autoriteiten hebben een nieuw bevel uitgevaardigd, waarbij het bezit van vuurwa penen of ammunitie in de Rus sische zone onder straffe des doods verboden is, uitgezonderd voor geallieerde bezettingstroe pen. Sir Archibald. Clark Kerr, Engeische gezant te Mos kou, die door zijn regeering be last is met een onderzoek naar den politieken toestand op Java, zal na uitvoering van die op dracht. ambassadeur in Washing ton worden Men verwacht, dat de Fransche autoriteiten bin nenkort aan, José Giral, den pre sident van de Spaansche republi. keinsche regeering, in balling schap gevormd in Mexico, een visum zullen verstrekken. Er. Iing Björnson. zoon van den Noorschen dichter, is wegens collaboratie tot 10 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Het door den Belgischen minister Rong- vaux uitgevaardigd verbod van behandeling der koningskwestie voor de radio, is weer ingetrok ken. De groote Hongaarsche partijen hebben besloten den eersten minister Zoltan Tildy tot president van de Hongaarsche republiek te ki-zen. ONTHULLING MONUMENT GEKlUr ZANDBLKGEN Een groote schare vrienden en medestrijders van Gerrit Zand- oergen, een der grondleggers van de Verzetsbeweging hier ter stede, wasc gistermiddag aanwezig bij dë onihuiimg van het graimonu- ment, dat ter nagedachtenis aan den Heer Zandbergen was opge richt. De Heer Meihuijzen, Secretaris van den P.O.D. District Alkmaar wees in een kor,.en toespraak op de beteekenis der symbolen, op tiet monument aangebracht die vierkante zuil als zinnebeeld van het karaktervolle leven, in dienst van het Vaderland gesteld en on tijdig afgebroken; de Bijbel, waar uit de verslagene een kracht neeft ontvangen, die niet te breken was door de keten van zijn gevangen schap. De oudster broer van Gerrit Zandbergen betuigde namen- de familie zijn dank aan de vele vrienden van den overleene. die tijdens dienst gevangenschap en bij diens, dood blijk nadden ge geven van hun belangstelling en hulpvaardigheid. Spr. wees op de Langzame uitmoording in de con centratiekampen, welke een groo- ter gruwel was dan de fusillade langs den weg; hij hoopte, dat deze misdaden niet te snel ver geten zou. De strijd, die 'Gerrit Zandbergen voerde, moet voort- gestreden worden. Tegen den tyran. waar die ook vandaan komt ook tegen den tyran in ons -zelf. Door cfe familieleden van den oen overledene werden bloemen gelegd bij het monument; velen verwijlden in korte herdenking een oogenblik aan het grafmonu ment Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op den wnd. Commis saris van Politie, den Heer W C. Rijpma vergezeld van een depu tatie van het Corps, een verte genwoordiger van den P.O.D., van de Gezagstroepen en vele oud- illegale werkers. den

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2