DE „HELDERE" KIJK Critiek op de in ons voetballeiding gewest van Seyss op ons volk Nieuw Noordhollandsch 'Dagblad sStad en (Dm trek KATH. VOLKSPARTIJ Oproep van propagandisten AMERIKA KAN GEEN SINTERKLAAS BLIJVEN Nationaal Muziek concours Massa-slaeht-ing onder de Russen Zeeland en Limburg moesten afge scheiden worden Algem. vergadering te Alkmaar Voeder voor de koeien: TWEE KINDEREN VERBRAND DINSDAG 29 JANUARI 1946 ■M •v LI ET voorloopig bestuur van de Katholieke Volks partij, afd. Alkmaar, ver- zoekt ons, er nogmaals op te wijzen, dat het voor Vrij dag a s. in de zaal van den heer Haring, Oude Gracht 130, een bijeenkomst heeft belegd voor hen die in dezen tijd hun plicht verstaan en zich zoo dit maar even •mogelijk is willen inzet ten voor een vrovaga"da- actie teneinde de Katholieke Volkspartij weer te stellen op de plaats, die zij voor den oorlog innam: een groote partij van en voor ons ka tholiek volk. Wie zich thans opgeeft als lid heeft medezeggingschap bij het stellen van cand,da ten voor de Tweede Kamer, Provinciale Staten en Ge meenteraad. Katholieken van Alkmaar begrijpt waarom het gaat, en kent Uw plicht. Het adres van het secretari aat is: Mesvstraat 2. BRAND Hedenmorgen ontstond door vernieling van den schoorsteen een begin van brand ten huize van den heer W. de Koning aan den Westdijk. Nadat de bewoners getracht hadden den brand zelf te blusschen, moesten zij ten slotte de hulp van de Alkmaar sche brandweer inroepen, die snel ter plaatse was en het vuur spoedig onder den knie had. Er werd slechts geringe schade aan. gericht. DE GLADDE WEG Ter hoogte van de Heilooër Ijsbaan is gistermorgen op den Kennemerstraatweg een melk. transportauto op den gladden weg geslipt. De wagen geraakte van den weg af en kantelde. Korten tijd later wist men het vehikel weer recht te zetten, zoodat het zijn tocht naar Rotter, dam kon vervolgen. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. „DE EXPRESSE" In het Wapen van Heemskerk werd door de tooneelclub van de Stationsstraatvereeniging „De Expresse'' het blijspel van Dom de Gmijter ..Een Zomerzotheid" opgevoerd. De preslaties van de spelers waren van dien aard, dat het talriike publiek zich koste, lijk heeft vermaakt met deze zotte geschiedenis. In het bijzon, der viel het spel op van Arie Zijp en Mies Hirsch. VOLKSUNIVERSITEIT Voor de Volksuniversiteit houdt de heer H. F. Barth. adjunct directeur van de Nederlandsche Reisvereeni.ging, a.s. Vrijdag, avond om 8 'uur een lezing met lichtbeelden over Spanje. In ver. band met de koude zal de lezing niet, zooals reeds was aangekon. digd, gehouden worden in de on. verwarmde aula van het Gym nasium. doch in de verwarmde recreatiezaal van Huize „Wester, licht". BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan, z. v. Willem J. van de Pol en M. A. C. Swart; Henricus A. P., z. v. Hendrik W. M. Reijmers en A. M. Winter; Nicolaas F., z. v. Johannes L. Boots en C. C. Zijp. Overleden: Anna Ooijevaar, oud 78 jaar. wed. van L. Kam. per; Trijntje Meskes, oud 78 jaar, wed. van C. Besuijen; Jannetje Buhrman, oud 73 jaar; Jacobus Teunissen, oud 76 jaar. geh. met G. Zwepink; Johanna A. Weiier, oud 20 jaar. VEEMARKTEN Op de Zaterdagsche en Maan. dagsche veemarkt werden in totaal aangevoerd 13 paarden 1000-»-/ 16001, benevens 15 vette koeien. 2 graskalveren, 38 nuchtere kalveren en 131 magere schapen. Koeien en kalveren kwamen aan de Centrale, terwijl de schapen bestemd waren voor de geteisterde gebieden. DE SCHAMELE STRAATZANGERS EN 'T MIRACULEt'SE LIEVE VROUWKE Dtt zangspel in twee bedrijven door J. A. Haakman vrij bewerkt naar het legendespel van Jos v. d. Eynde w--rd voor een volle zaal uitgevoerd door de zangklassen van Joh. Kuiper. Deze vrome en een voudige legende, waarbij eveneens eenvoudige en melodieuse muziek van Joh. Kuiper, blijkt nog steeds haar aantrekkingskracht op de toe hoorders niet verloren te hebben. Het sterkste element in deze uit voering was ongetwijfeld de sublie me kinderzang'. Goede voordracht en beschaafde uitspraak vielen te constateeren. Bo vendien klonk alles zuiver en genu anceerd. Deze feiten waren het ten slotte welke den avond belangrijk maakten. Er viel echter nog meer te waar- cfeerenook de volwassenen in dit spel gaven hun beste krachten om het geheel te doen slagen. De zes tien rolletjes afzonderlijk te bespre ken zou ons te lang doen zijn; we bepalen ons tot enkele opvallende rollen, 't Lieve Vrouwke werd voor treffelijk uitgebeeld met een bewon derenswaardig .uithoudingsvermogen. De sclramele straatzanger werd we gens ziekte vervangen en de plaats vervangster heeft dit niet succes gedaan. Griet de vrouw van een goudsmid viel uit den toon door haar spel te overdrijven en opzette lijk mooi te willen maken; ze maakte althans deze indruk. De rechter speelde z'n rol beschaafd en leverde een stukje "echt" tooneelspel. De ov'erigen spelers zorgden voor een zéér verdienstelijke aanvulling. Vermelding verdient het vele goede wat te waardeeren viel in de regie van Jan Htiygen. Bekoorlijk, waren de dansjes onder leiding van Mevr. Jonker-Jonker. Tot het slagen van den avond droeg ook veel bij het strijkorkest met aan de piano Elsie Gewin. Joh. Kuiper kan met tevredenheid terugzien op deze demonstratie van zijn zangklassen waarvan we ook in de toekomst nog veel goed hebben te verwachten. E'en "open doekje" en zeer veel applaus bewees dat de toehoorders deze uitvoering ten. zeerste op prijs wisten te stellen. W. Schreurs. EGMOND AAN DE HOEF „KINDEREN VAN ONS VOLK" Zondag 3 en Dinsdag 5 Febr. zal onze M. Gemengde Tooneel- vereeniging een uitvoering geven in de zaal van den heer P. Mooij alhier. Opgevoerd zal worden „Kinderen van ons volk", spel van het land in 5 bedrijven, door An^oon Coolen. Dit stuk zal gespeeld worden onder leiding van den heer C. Valkering. Kaaiden verkrijgbaar op Zondag 3 Februari 's morgens na de Vroegmis om 9 uur en na de Hoogmis om 11.30 uur. Plaatsbespreken op de dagen der uitvoering a 10 cent van 34 uur. Aanvang 7 uur precies. Zaal open om 6.30 uur TUITJEHORN RINGRIJDEN OP DE SCHAATS Zondag hield de IJsvereeniging „Klein maar Dapper" ringriiden voor paren op de schaats. Niet. tegenstaande de invallende dooi was de belangstelling zeer groot. Prijswinnaars waren: 1ste prijs P. Muileboom en Gra de Roof; 2de prijs P. Buter en Nel Borst; 3de prijs H. Blokdijk en L. Licht, hart; 4de prijs P. Immens en Annie Duin (deze moest zich driemaal verschoonen)5de prijs M. Blokdijk en M. Pronk Jd. KEERBUGOWAARD-Z "AMOR IN DE PASTORIE" DOOR "DE BLAUWE REIGERS" Zondagavond werd door "De Blauwe Reigers" opgevoerd het be kende tooncelstuk "Amor ln de Pasto rie" onder regie van Jos. Groenland. Ofschoon het idee van "Amor in 'n pastorie" ecnigszins vreemd moge klinken: bleef het gegevene tot het eincfe toe boeiend eo was geen enkele situatie geforceerd. "De Blauwe Reig'ers" gaven van cit stuk 'n ver antwoorde vertolking. Het best in hun rol ingeleefd waren ongetwijfeld Cor Scholten als Gradus en Koos v. d. Berg als baas Bom. Zij raven, goed 3pel. Ant. v. Tooren als Heernonkel speieTdo over het alge meen iets ie vlak. Een"zware- opgave had Trees Mulder als Yvonne. Zij heeft zich goed van haar taak gekwe ten, gezien haar eerste optreden. Jan Mul als heerboer in het eerste bedrijf was goed. Na de inzinking die het Ze bedrijf bracht, lieten de spe lers zich in het derde bedrijf van hun beste zijde zien. De décors waren 'n verrassing. Grime en kapwerk uitste kend verzorgd. Over het geheel ge nomen een geslaagde avond. Zondag a.s. heeft 'r heropvoering plaats. B. S. „Ik ben een van hen, die van meening zijn, dat de V.S. niet voor onbepaalden tijd kunnen voortgaan de rol van geweldigen Sinterklaas te spelen, doch ik ben er van overtuigd, dat de Amerikaan, sche leeningen het sombere beeld moeten wijzigen", aldus heeft de democratische afge vaardigde en president van het na.oorlogsche politieke en economische comité van de Kamer. Colmer, verklaard. Hij is onlangs met een delegatie van de Kamer van een bezoek aan Europa teruggekeerd en is van meening. dat de ver woeste landen op Washington vertrouwen om uit den chaos, die hun economie en regee. ringen bedreigt, te geraken. op 9. 10 en 16 Juni te Enkhuizen Ter gelegenheid van het 50. jarig bestaan van het muziekge. zeischap „De Eendracht", direc teur W. Keppel, zal er een groot Nationaal Concours voor Harmo nie. en Fanfarecorpsen gehouden worden. Voor de vele vereeni gingen. ui 'komende in den R.K. Bond, is dit concours een goede gelegenheid om zich daar ook te laten hooren. Immers met het verplichte nummer van den Bond kan opgetreden worden in het Nationaal Concours als vrij nummer en omgekeerd kan het verplichte nummer van het ÏJa. tionaal Contours dienst doen als vrij nummer op het a.s. Bonds. coiicours. Het wordt even stevig aanpakken op de repetities, wat alleen al een goede stimulans kan zijn voor het trouwe repe. tïtiebezoek. Na de hernieuwde betrekkingen te Obdam, zal het a.s. Bondsconcours, doch ook dit Nationaal Concours te Enkhuizen voor alle r.k. vereenigingen een goede gelegenheid bieden voor het omhoog brengen van hun muzikale peil. Vereenigingen. welke aan dit Nationaal Concours zullen deel nomen, kunnen nu reeds hun naam en adres en afdeeling waarin zij wenschen uit te ko men, met vermelding van al Of niet deelname aan den marsch- wedstrïjd en eventueele tam boers wedstrijd, opgeven aan het adres: Kruislaan 14, Enkbuizen. Radio-Moskou meldt, dat de openbare aanklager in het proces te Kief tegen 15 Duitsche offi cieren, beschuldigd van wreedhe den gezegd heeft, dat de DuiJ- schers meer dan vier millioen Sovjet-burgers tijdens hun be zetting van de Öekraine hebban gedood en dood Gemarteld. Hij eischte de doorstraf voor alle be schuldigden. Hij zeide, dat de Duitschers nog twee millioen burgers tot slavernij hadden ge bracht. van wie een aanzienlijk aantal van honger, door marte ling en arbeid, welke het men- schelijke uithoudingsvermogen te boven ging, waren omgekomen. Naar een van de acht generaals die thans te Riga terecht staan, bekend heeft zijn ongev. 1.400.000 menschen in Estland. Letland en Litauen tijdens de Duitsche be zetting. omgebracht. C EYSS INQUART overwoog zooals te Neurenberg uit docu menten gebleken is bij een eerste optreden in Nederland de provincies Zeeland en Limburg van het land af te scheuren. Zee land -vilde hij aan België toewijzen als toegang tot Antwerpen en Limburg kwam volgens hem in aanmerking om te worden toebe deeld aan „Gauen" van het Duitsche Rijk. Seyss stelde zijn Ber- Iiinsche lastgevers voor, zulke voor Nederland zeer pijnlijke afschei dingen te gebruiken als middel om Nederland te bewegen tot het aangaan van een economische eenheid met het Reich. Uit alles blijkt dus duidelijk, dat de Duitschers van het begin af het plan hadden om Nederland zijn onafhankelijkheid te ontne men, welk plan zij evenwel voor eerst miet konden uitvoeren met het oog op het feit dat Indië buiten hun machtsbereik lag en zij met Nederland gelijk de over- zeesche deelen van het Rijk wil den innalmen. Nederland's zelf standigheid was in hun oog dus slechts kwestie van taktiek en tijd. Verder in zijn rapport over zijn eerste ervaringen in Neder land geeft Seyss Inquart blijk van verbluffend slechten kijk op de houding van het Nederland-j sche volk waarbij Seyss de ver- onderstelling uitspreekt, dat de Nederlanders zich ia hun lot zullen schikken, mits zij ook In dië mede aan de Duitschers mo gen uitleveren. Seyss rapporteer de een weinig optimistisch: „Het kan thans reeds met eenige ze kerheid gezegd worden dat het een kwestie van tijd is of het Nederlandsche volk ook in zijn politieke wilsvorming voor een program van een onafhankelijk Nederland tezamen met Ned. In dië in het engste verband met het Reich gewonnen worden kan. Een beslissing is toegespitst in de kwestie van het koningschap. Hierbij is de ontwikkeling reeds zoover, dat opzichzelf staande be langrijke personen inzien, dat ko ningin Wilhelmina deze ontwik keling tegenwerkt. Daar de ko ningin blijkbaar op Ned. Indische kringen denkt te kunnen steunen dreigt gevaar, dat door deze rich ting een breuk Hissehen Neder land en Ned. Indië zal ontstaan. Ook voor deze arerimenten hebben de Nederlanders toe- Db Noord-Holl. Voetbalbond heeft een buitengewone alge- meene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer Del- veaux deed een dringend beroep op de medewerking der jeugd oiji het noodige werk te verrichten in bestuur en commissies. Dan nam spr. met enkele harte lijke woorden afscheid van den administrateur den heer D. Zijl stra. en wijdde spr. gevoelvolle woorden aan hen. die in .den strijd voor de bevrijding gevallen zijn. Namens het huldigings-comité Zijlstra deelde de heer Bonsema mede. dat in den loop der volgen de week aan den scheidenden administrateur een schilderstuk en een oorkonde zullen worden aangeboden. Het .agendapunt bestuursbe leid gaf een overzicht van secre taris en penningmeester, alsmede van den competitie-leider. Ondanks de bezetting is het den bond niet slecht gegaan en be droeg het bezit per 1 Juni 1945 f 15.000. Eenige discussie ontstond daar na over den naam van den bond. Na eenige discussie werd beslolen de naam afd. Noord Holland te handhaven. Verhouding N.V.B. De voorzitter sprak daarna over de verhouding tot den N.V.B. en noemde deze minder gunstig hij klaagde over de weinige mede werking en haalde daarvan eenige voorbeelden aan. Deze meening van den voorzit ter werd door den heer Kruijver bestreden. De heer Bonsema becritiseerrte de houding van het bestuur, dat 5 jaar geïsoleerd was door in dien tijd geen algemeene vergadering te houden. De voorzitter beriep zich op de uit spraak van het NVB bestuur dat het beter vond' in dien tijd geen vergaderingen te beleggen. Spr. wees verder op het contact dat er steeds bestaan heeft met andere bonden en op het bezwaar van bet reizen, dat zeker niet. ongevaarlijk was. Het verwonderde spr. vertSïr dat de Zaansche vereenigingen die op- puntie hadden gevoerd tegen het be_ leid van het bestuur thans op deze vergadering hun grieven niet- ter sprake brachten. Dan was aan de orde het agenda punt: bestuursverkiezing. Na den. datum vastgesteld voor het indienen van cancTidaten waren nog twee candidaatstellingeninge komen: een uit Waterland en een van de R.K. Vereenigingen uit DEechterland. Na eenige discussie werd' besloten deze twee ca-ndidaten alsnog aan de lijst toe te voegen. De afgevaardigde van ZFC achtte het niet juist dat de voorzitter van de afd. Noord-Heiland niet (foor de algemeene vergadering wordt geko_ zen. Het reglement bepaald nl. dat de bestuursleden den. voorzitter uit hun midden aanwijzen. Wel moet de benoeming van den voorzitter door bet N.V.B.-bestuur bekrachtigd wor den. De voorzitter wilde niet van het reglement afwijken, waarna het voor stel van ZFC in stemming werd ge bracht. Het werd verworpen met 198—131 stemmen. De uitslag' van de stemming voor elf bestuursleden was G. Sougé Alkmaar 345 stemmen; Alb. Onrust, Zaandam 319; J. v. Keulen, Enkhuizen 311; -T E, L. v. Ketel, Schagen 310J. Kamp; Wormer 304; A. J. Milhren Volendam 296; K. Win ter, Zaandam 276; A. G. v. d. Linden, Den Helder 269; N. Duijvis, Zwaag 259; B. J. Aten, Wonnerveer 215; G. E. J. H. Delveaux, Purmerend 209; H„ Bartels, Hoorn 189; J. Kruijver, Zaandam 161; L. v. Wagtendonk, Enkhuïzen 152; M. J. Oosting, Mon nikendam 87; B. IJ ff'. Zaandijk 57. Een herstemming tusschen eenige candidaten was noodzakelijk; maar daar de vergadering verliep kon dit niet meer plaats vinden. Men zal dus nog éven moeten wachten op de juiste samenstelling van het bestuur. We hopen binnenkort de namen van de bestuursleden te kunnen melden. nemend begrip, en het is eigenlijk niet meer aan twij fel onderhevig, dat de Neder- ders minstens in Europa be reid zonden zijn van de ko ningin en waarschijnlijk ook van de kroonprinses afstand te doen. wanneer het Reich de sraran«e kon bieden, dat Ned. ïndïê ook tegen moge- liike strevingen van Veree- nVde Staten of .Tanan voor Nederland behouden zou blij ven. De koeien staan in de stallen en met het eten van het heerlijke weïdegras is het gedaan. Voor den boer is het de tijd, waarin dag aan dag de koe het voeder moet worden voorgezet. De huis vrouwen, die regelmatig hun aardappelschillen aan de ophalers meegeven, kunnen er trotsch op zijn, dat zij op die manier voor het wintervoedsel van de koe zorgen. De koe levert er melk voor in de plaats. Maar de vraag naar schillen is grooter dan het aanbod. De huisvrouwen zullen dus moeten blijven voortgaan met dit goede werk. opdat vooral de koeien in de buur van de groote gemeenten er van kunnen profi- teeren. Juist waar de schillen het meest noodig, zijn voor de melk- voorzienïng, worden ze ingeza meld Düs. huisvrouwen, wanneer ffl'i de aardappelen -niet in de schil kookt, helpt de koe met 'iw aardappelschillen! Schillen voor de koeien betéekent melk voor de kinderen! Zondagavond is tijdens de af wezigheid van de ouders in de woning van de familie Smit aan de Krugerstraat te Zaandam brand uitgebroken, waarbij twee kinderen van 3 en 5 jaar om het leven zijn gekomen. Drie kinderen beeft men kunnen redden, doch men vermoedde niet, dat er nog twee andere kin deren te bed lagen. Het pand is geheel uitgebrand. De oor zaak van den brand is tot heden onbekend. VAM ut BAAN? EER VEER CRfTIEK is en A" wordt gehoord tegen het voor-ontwerp van de wet op de Bedrijfschappen, door minister Vos mgsdieiia. De „ordening'' is in dit ontwerp te strak opgevat, te socialistisch ingesteld. Van al le kanten is er bezwaar tegen de hoofdpunten. De „Gelderlander" wist nu Zaterdag te vertellen, dat de Minister het ontwerp zal in trekken en dat nieuw overleg ge opend zal worden met de daar voor in aanmerking komende in stanties. Het is mogelijk, dat dit bericht op het oogenblik nog Voorbarig is, maar het lijkt ons niet on waarschijnlijk, dat het zoover zal komen. Al behoeft men niet het standpunt te deelen van de Amsterdamsche beursmannen, die Zaterdag een vernietigende cri tiek hebben geleverd, niet alleen op dit concrete ontwerp, maar ook op de ordening als zoodanig. Hier werd een ouderwetsch libe raal geluid gehoord, dat „het le ven onder de ordening als een gevangenis beschouwt. Zóó is het zeker niet. Maar het voor ontwerp was een staal van ver keerde ordening, welke ,de zwartste reactie in de kaart speelt". Het toont ons een staal van staatssocialisme, die overtuig" de voorstanders van gezonde or dening als prof. Romme er toe bracht te zeggen, dat 't ons „geen bedrijfschappen, maar.... rijijp- werkinrichtingen" gaf. Wij moe ten naar werkelijke bedrijfschap pen, die het „zelfdoen door be- j dri.ifsgenooten" als uitgangspunt nemen en waarbij de overheid ook in de leiding zoover mogelijk I terugtreedt! t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2