TERUG IN EIGEN HOME Moordenaar van Eli Bing ter dood veroordeeld Nieuw Noordhollandsch Dagbiad Re-evacuatie van „Duin en Bosch Op dief geschoten Strenge straffen voor andere verraders uit het gewest E De verrader van Oudkarspel Kantoorbediende „Wild West" H. METTEN Zondag 3 Febr. Muziek voor den dans Café NEUTRAAL DONDERDAG 31 JANUARI 194G TACHTIG PATIëNTENvan 't Prov. Ziekenhuis „Duin en Bosch" te Castricnm, die destijds tengevolge van de evacuatie.maatregelen o,m. in 't Provinciaal Ziekenhuis te Medemblik werden, onder, gebracht, zijn Maandagmid. dag weer in eigen home te Castrieum teruggekeerd. Oliebollen en chocolademelk, benevens muziek van het eigen corps verhoogden de blijdschap over den terug keer binnen de veilige mu. ren van de inrichting. Paviljoens nog niet alle beschikbaar Reeds eenigen tijd geleden wa. ren er ruim 270 patiënten terug, gekeerd uit de ziekenhuizen te Wernsveld bij Zutphen en uit Rosmalen. Er zijn thans nog slechts bijna twee paviljoens be schikbaar. De overige vijf pavil joens zijn nog in gebruik door geïnterneerden en bewakers van het N.S.B.-kamp. Geruchten van spoedige ontruiming door deze laatsten schijnen, naar wij bij in formatie vernemen, volkomen uit de lucht te zijn gegrepen, zoodat men zich in het ziekenhuis voor. loopig met de thans beschikbare ruimte zal moeten beheipen. Nog 235 patiënten verblijven elders en wel 200 te Den Dolder en 35 te Medemblik. Patiënten verhuizen Toen de directie in 1942 van de Duitschers de opdracht kreeg, binnen weinige dagen de inrich ting te ontruimen herbergde zij 900 eigen patiënten, aangevuld met een 250-tal gasten van de inmiddels reeds geëvacueerde „St Willibrordusstichting" te ï?iiloo. Dat was behelpen, want men beschikte slechts over 1000 bedden. Maar het moest, dus ging het. In allerijl werden de 1150 bewoners, verspreid in het ge. heele land. ondergebracht. Voor al wat betreft het losse meubi lair en de medische instrumenten leverde dit vele moeilijkheden op. In de omgeving, vooral in hier een provinciaal ziekenhuis be treft dat als zoodanig al jarenlang voor zijn personeel ideale arbeids voorwaarden heeft; o.a. 8-urige werkdag; 48-urige werkweek; enz. terwijl de rechtspositie nauwkeurig omschreven is zoodat de menschen weten waar zij aan toe zijn. Noodtoestand De grootste moeilijkheid waarmede men te kampen heeft ligt in het feit dat men niet voldoende patiënten kan opnemen die absoluut een der gelijke inrichting, behoeven. Dage lijks komen verzoeken binnen voor opname, verzoeken uit de omgeving maar even zeer uit meer verwijderde gebieden. Dat is begrijpelijk. Vele instellingen zijn door de oorlogshan delingen verwoest zooals b.v. "Bloe- mendaal" te Loosduinen. Er zijn toen vooral lichtere gevallen onder gebracht bij familie en kennissen. Die moeten nu weer geleidelijk te rug. Maar er is geen plaats. Boven dien waren er in den bezettingstijd zeer velen die_ hun familieleden hoewel zulks noodzakelijk was< niet aan dergelijke inrichtingen wil den toevertrouwen uit vrees dat ook in deze Hollandsehe inrichtingen op bevel van de Duitschers aller lei medische maatregelen en exDeri- menten zouden worden toegepast op de patiënten. Reorganisatie in de ver pleging wordt belemmerd De reeds voor den oorlog aange vangen reorganisatie in de verple ging ondervindt vanzelfsprekend ook veel hinder van de heerschende om standigheden. Men heeft geen of niet juiste instrumenten voor de ar- beidstherapie. Men heeft geen hout etc. En zoo zal het nog wel eenigen tijd duren vooraleer "Duin en Bosch" weer die moderne inrichting is, op welken roem zij voor den oorlog kon bogen. ALKMAAR Gistermorgen kwam bij de re cherche aangifte binnen van dief stal van een electro-motor uit het Sportpark. Toen de politie zich daarheen begaf zag zij in de omgeving van het zwembad een onbeheerden grijzen Ford V 8 staan, waarvan de provinciale nummers gedeeltelijk waren weg- geradeerd. Daaruit rees het ver moeden, dat de auto van diefstal afkomstig was. Bij informatie te Ams.erdam bleek, dat het num mer een auto betrok die Maan dagavond was gestolen. De re cherche. die veronderstelde, dat de dief dezer dagen de auto zou komen ophalen, zette een val op en gisteravond 7 uur leverde dit inderdaad succes op. Toen de dief met het vehikel wilde wegrijden, sprong de recherche te voorschijn en arresteerde den chauffeur. On geboeid werd de dief, de 27 jarige H. uit Alkmaar, tusschen 2 re chercheurs overgebracht naar het bureau van politie. Twintig meter voor het domein van Hermandad meende hij zijn kans te zien en koos hij het hazenpad, hoewel hij te voren door de recherche hierin was gewaarschuwd. Op herhaalde sommatie sloeg de vluch.eling geen acht en de politie achter- volgde hem. Eerst op de Nieuwe Sloot, waar op dat oogenblik geen voorbijgangers waren, kon men een schot lossen, dat den dief in het dijbeen trof. Daarop moest hij noodgedwongen de vlucht opge ven en kon zonder tegenstand in het politiebureau worden opge sloten. Bij onderzoek is gebleken, dat H. reeds meerdere vonnissen van ernstige aard achter den rug heeft In Juli 1944 brachten enkele landwachters een transport ge vangenen van Alkmaar naar Amsterdam. Op het staiionspiein te Amsterdam waagde een der Heiloo en Limrnen, werden nood. joodsche gevangenen, Eli Bing, bergplaatsen gevonden. j een poging om te ontvluchten. Als leek krijgt men eemg be. Hij sprong te water en trachtte grip van den omvang dier eva. zwemmende te ontkomen. Zon. cuatie, wanneer men bedenkt, der aarzelen richtte een der be. dat alleen reeds 20.000 kg. cocos wakers, de 26-jarige landwach- (bestemd voor de verwerking tot ter H. van Kleef uit Bergen zijn matten) moest worden opgebor- geweer op Bing en zijn schot en. En vele onderduikers heb- raakte hem in het achterhoofd, tengevolge waarvan hij in de diepte verdween en enkele oogenblikken later overleed. Tegen v. Kleef, die voorts vele andere landverrader- lijke misdaden heeft begaan, zooals het opsporen van niet ingeleverde radiotoestellen en het arresteeren van land- genooten ten behoeve van den S.D.. had de Procureur- Generaal van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam op 16 Januari j.l. de dood straf geëischt. Uitspraak doende, heeft dit Gerechts hof gistermiddag, onder pre sidium van Mr. A. C. Ruys, verdachte conform den eiseh tot de doodstraf veroor deeld met ontzetting uit alle rechten voor het leven, maar met het recht om van deze straf in cassatie te komen. en in den loop dier jaren in deze bergplaatsen een vei.ige schuilplaats voor den S.D. ge vonden. Toen de bezetters na de capi tulatie de gebouwen verlieten, bleken zij er een ware ravage te hebben aangericht. Practisch alle spiegels waren van den wand veidwenen, deurknoppen waren niet meer te vinden, vaste kas ten weggebroken en zelfs de huistelefoon bleek onvindbaar. Lazaret voor de B.S. Weinigen zullen weten, dat „Duin en Bosch'' ook nog illegaal werk heeft verricht. Toen de in richting nl. moest evacueeren, heeft men het van den bezetter gedaan weten te krijgen, dat er met behulp van eigen inventaris en personeel in de omgeving, o.m. in Heiloo en Limmen, z.g. noodziekenhuizen voor ouden van dagen werden ingericht. In werkelijkheid waren fleze nood- instellingen. in overleg mét de illegaliteit, bedoeld als lazaretten voor de eventueele gewonden van de Binnenlandsche Strijd krachten. Ook op ander gebied heeft de instelling zich in den oorlog ver dienstelijk gemaakt. Voor de Centrale Keuken te Limmen werden ketels en verdere instal laties afgestaan, alsmede bedie nend personeel, en handig wist men moeilijkheden te omzeilen toen b.v. de Volksdienst zich een én ander wilde toeëigenen. Geen moeilijkheden met personeelsbezetting. Men hoort zooveel over tekort aan personeel dat wij ons erover verba zen van den geneesheer-directeur dr. P. E. M. Teenstra te vernemen dat hij beschikt over voldoende verple gend personeel. De menschen werken hier met plezier en cfat zegt veel. Bij het wederom in gebruik nemen heb. hen zelfs gepensionneerde verplegers zich vrijwillig' gemeld om mede te helpen aan de herinstallatie. Per 1 Februari zullen deze menschen ver vangen worden door jongere krach ten. Er bleken bij een oproep aan gegadigden liefhebbers genoeg te zijn voor de functie' van verpleger. Dat hoort men niet eiken dag. Volgens dr. Teenstra is de oorzaak hiervan gelegen in het feit dat het Strenge straffen voor andere verraders. Ook de diverse verraders van het destijds ondergedoken slacht offer in Heerhugowaard, zijn tot strenge straffen veroordeeld. De NSB-er J. Koelemey uit Heerhugowaard tot negen jaar, waarvan acht door te brengen'in een Rijkswerkinrichting, omdat hij met zijn vrouw en den 65-jari. gen A. Trappel uit Sybekarspel overlegd had op welke wijze zij Bing zouden verraden, waarna zij besloten, dat Trappel aangifte zou doen bij de landwacht te Alkmaar. Zoowei Trappel als de vrouw van Koelemey werden tot acht jaar veroordeeld, waarvan zeven door te brengen in een Rijkswerkin richting. Trappel heeft zich 'ater naar de 53-jarige NSB-'ster Neeltje Swidde-Hart te Alkmaar begeven om zich van zijn lafhar tige taak te kwijten. Deze vrouw deelde hem mede, dat hij zich bij haar zoon moest vervoegen, nadat Trappel haar volledig over Bing had ingelicht. Daar zij wist, dat haar zoon lid van de W A de N S B en de Landwacht was, achttte het Ge rechtshof haar medeplichtig aan den dood van dezen Joodschen onderduiker en veroordeelde haar tot vijf jaar, waarvan vier door i te brengen in een Rijkswerkin richting. De zoon, Pie.er Swidde uit Alkmaar, begeleidde Trappel naar het gebouw van de Land wacht te Alkmaar en deed aan gifte van de door Trappel gege ven inlichtingen. Swidde werd hiervoor in afwachting van zijn verdere berechting, tot zes jaar veroordeeld, waarva - vijf door te brengen in een Rijkswerkinrich ting. Alle verdachten zijn voorts ont zet uit beide kiesrechten, maar kregen het recht van cassatie. DE MUURSCHILDERING IN DE ST. ALOXSIUSSCHOOL A.s. Zaterdagmiddag zal in te genwoordigheid van een aantal genoodigden in de St. Aloysiusj. school aan de Koornlaan de ope ning plaats vinden van een blij vende tentoonstelling: de muur schildering van Br. Donatianus. De schildering stelt wij gaven reeds eerder hiervan een uitvoe rige beschrijving het Alkmaar voor van tegenwoordig en vroe ger. Den Zondag daarop bestaat van 's middags 2 tot 5 uur voor be langstellenden de gelegenheid 't werk te bezichtigen. Ook niet- katholieken, e/ in het bijzonder de leerlingen van de Middelbare scholen zijn natuurlijk van. harte welkom. EX-GEDEFORTEERDEN Men verzoekt ons aan degenen, die in het Lager Wevelinghoven hun verblijfplaats hebben gehad, mede te deelen. dat op 4 Febr. te kunnen terughalen en verblijd werd met het voorplaatje van den loudspeaker, het eenige on derdeel dat van zijn eigendom was overgebleven. Niettemin zijn er weer velen naru huis gegaan, die al hadden gedacht nooit meer iets van hun apparaat terug te zien. Een paar spoelen en condensatoren zijn al licht de verschuldigde twee gul- :en waard. ZWARTE PIETEN OP HEETER- DAAD BETRAPT Onder dekking van militaire auto. De marechaussee te dezer stede heeft dezer dagean een zestal per sonen op heterdaad betrapt bij het verladen van een clandestien geslacht varken. Een van deze zwarte pieten behoort tot het corps pioniers, gestationneerd te Bergen en had voor dit doel de legerauto waarmee hij normaal de militairen van Bergen naar r\ t .Alkmaar en terug brengt, ter be- I schikking gesteld"Het zestal werd overgebracht naar het politiebu reau alhier en aan een voorloopig hen een vergadering zal worden gehouden waarop het onderwerp „Feestavond'' zal worden bespro ken. Het is bijna overbodig te zeggen, dat aller opkomst drin gend is gewenscht; wie zou bij zoo'n onderwerp afwezig blijven? Men zie voorts de advertentie in dit blad. SCHAATSWEDSTRIJDEN VOOR SCHOLIEREN In verband met den ingetreden dooi zijn de wedstrijden, die heden zouden worden gehouden, tot na der aankondiging uitgesteld. De scholen die nog geen deel nemerslijst hebben ingezonden, worden verzocht, dit alsnog te doen, opdat de wedstrijden den eerstvolgenden ijsdag kunnen worden gehouden. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ De bijeenkomst van de katho lieken van Alkmaar, die zich als propagandist in willen zetten voor de Katholieke Volkspartij en welke gehouden zal worden in. de zaal van den heer Haring, Oude Gracht 130, zal om acht uur aanvangen. EINDELIJK WEER TERUG.... Maar hoe! Dat zal ook wel de gedachte zijn geweest van de ve len. die gistermiddag het laatste partijtje radiotoestellen kwamen terughalen van het Politiebureau. Het was inderdaad nog mogelijk te onderkennen, dat de verfrom melde kastjes eens even' zoovele ingenieus-gefabriceerde toestellen hadden geherbergd, maar daar mede hield ook elke vergelijking op. Menigeen kwam nu pas tot de ontdekking welk een ingewik kelde hoeveelheid draadjes en kokertjes wel achter zoo'n nuch tere namenschaal verborgen zit „Zou ik 'm nog meenemen?"; „Heeft dat ding van mij er zoo uitgezien?" waren de gebruike lijke vragen, die gesteld werden. En dan die meneer, die in volle' glorie zijn vierlamps-super dacht Voor het bijzonder Gerechtshof te Amsterdam werd gisteren de zaak voortgezet legen den beken den 41-jarigen Klaas Ruiter uit Oudkarspel, die plannen van de illegale organisatie in Noord-Hol land verraden had. Door zijn toedoen werden ook twee illegale wei-kers gearresteerd. Verdach.e was werkzaam bij het Provinciaal Electriciteitsnet en was door een collega, op wien hij een betrouw baren indruk maakte, van een en ander op de hoogte gesteld. De advocaat-fiscaal eischte 15 jaar gevangenisstraf, waarvan 12 door te brengen in een Rijkswerk inrichting, met ontzetting uit alle rechten voor het leven. verhoor onderworpen. Daaruit bleek, dat het varken, dat niet minder dan 300 pond woog, afkomstig was uit Heiloo. WINTERKLFEDTNG NETJES HOUDEN Drukbezochte demonstraties De Plaatselijke Commissie in zake Huishoudelijke Voorlichting en Gezinsopleiding heeft gister middag in de' demonstratiezaal van de Gasfabriek een demon stratie gegeven van het frisch en netjes houden van winterklee- ding. De zeer vele huisvrouwen die blijk gaven van hun belangstel ling voor dergelijke zaken heb ben ongetwijfeld veel kunnen op steken van de practische wenken, waaruit bleek dat men met wei nige en bescheiden middelen pro blemen1 van wasschen, strijken, persen, ontvlekken en stoomen kan oplossen. Het zal bij deze demonstraties niet blijven. Gezien de belangstelling zal de pl. com missie zeer zeker meer van der gelijke demonstraties, die in een behoefte blijken te voorzien, or- ganiseeren. ZIJPE BENOEMD TOT ONDERWIJZERES Naar wij vernemen is mej. A. Groot, onderwijzeres aan de O.L. School te Burgerbrug. benoemd tot onderwijzeres aan een bijzon dere neutrale school te Aerden- hout. BERGEN BERGER HARMONIE Disdag gaf de Berger Harmonie een concert ten bate van de „Stichting 19401945", een voor beeld dat zeker navolging ver dient. Een bedrag van f 150 werd afgedragen aan de Stichting. Er werd veel goeds ten gehoore gebracht. Speciale vermelding verdient de uitvoering van „Sil ver threads among the gold" in een arrangement van P. Pranger, waarin de trompetsolo van den Heer G. den Das opviel. Zeer goed waren ook de frag menten uit „Un ballo in Masche- ra" van Verdi en de Fantasie polka voor 2 klarinetten van E. Morsal. Plet is jammer dat er niet meer belangstelling bestond voor deze uitvoering. Waar blijven de jonge muzikan;en? Er liggen nog 20 in strumenten ongebruikt! Reeds personen van 12-jarigen leeftijd kunnen zich opgeven bij den secretaris, den Heer J. P. Admi raal, Zakedijk 21. Heden zal de Harmonie ter ge legenheid van Prinses Beatrix' verjaardag een muzikalen rond gang maken door het dorp. Gevraagd: een bekwaam rijwielhersteller. P. J. HOF rijwielhandel en luxe ver- huurinrichting te Tuitje- horn H 45. Biedt zich aan: jongeman; zag zich gaarne te Alkmaar geplaatst voor opleiding in het manufacturenvak. Br. nr. 16160 bur. van dit blad. Het N.V.H. - H.A.R.K. bureau zoekt voor spoe dige indiensttreding een vrouwelijke met veel sociaal gevoel. Uitvoerige solicitaiies met opgave van verlangd sala ris te richten aan1 Kenne- merstraatweg 103, Alk maar. Te koop: een best groot for nuis. C. BRUYNS H 88 te Heerhugowaard Z. Te koop: 30 eenrulters z.g'. a.n. D. VLAAR, Rustenbur- gerweg H 19 te H.H.Waard. Te koop: 'n partijtje mud- zakken; tevens 'n paar lee- ren laarzen. Noorderkade 63 te Alkmaar. Aangeboden: Prima kook kachel met 3 gaten en oven tje. Prijs f25.-. Ritsevoort 29 Alkmaar. Te koop: Accordeon m. toet senbord 80 bassen en kast. Merk Hess. Kling'enthal. J. KUIS, Kweerenpad 19, Alk maar. Ruilen: Broedmachine voor naaimachine; rijwiel of schapenwol; tevens een sportband 28x1 5/8x1 1/4 voor 28x1 V*. Adres Buttierlaan 3 te Heiloo. Ruilen z.g.a.n. wieg tegen 6 kop en schotels. F. H. GEELS Lindenlaan 123 te Alkmaar. WONINGRUEL Aangeboden aan den rand v. Alkmaar: fraai modern hus met voor- en achtertuin; Alkmaar: fraai modern huis in de stad. Liefst met gara ge. Is ook event, te koop. Br. nr. 16139 bur v. d. blad Woningruil. Nel burger- woonhuis te ^Beverwijk, huur 6 gulden, ruilen voor woning in Alkmaar, huur ongev. 7 g'ld. Br. nr. 16113 bur. van dit blad. „avonturen" boeken Te ruil of te koop aangeb. z.g.a.n. 4-pits OLIESTEL Adres: B 19 te DIRSHORN. MEDEDEELING DISTRIBUTIEDIENST ALKMAAR Bijzondere arbeid Met ingang van 17 Februari 1946 zal aan personen die werkzaam zijn in de agra rische bedrijven en overi gens voldoen aan de ge stelde normen, wederom toeslag B worden uitgereikt De aanvraag formulieren daartoe kunnen worden af gehaald, eiken werkdag tusschen neggen en twaalf uur, behalve Zaterdags. te koop gevraagd. Groote Weggeioopen: kl. wit hondje (fox terrier) luisterend naar en kleine partijen. Prijsopgaaf en aantal Esdoornplein 22, Zwanen burg, post Halfweg N.H. den naam Tosea. Links blind. Sinds Woensdag 23 Jan. vermist omg. Emma- brug. Ziek kindje was zeer gehecht aan dit hondje. Te gen belooning terug te be zorgen bij P. HAVIK Tie- nenwal 18 te Alkmaar. Warme Mant2l zonder bont kraag m. 44 in ruil voor 2 stevige Keukenstoelen en wollen tafelkleed 150 x 150; liefst met blauw. A. Bökke- rink Ridderstr. 17 Alkmaar WONINGRUIL AlkmaarHaarlem Gevraagd woning te Alk maar, huurprijs f 35.per maand te ruilen tegen wo ning te Haarlem (N.) huur prijs f 5.75 per week. Brie ven onder letter G Kan toorboekhandel POA, Pay- glop 18 te Alkmaar. vanaf 312 uur ST. PANCRAS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2