Alkmaar, vroeger en nu, in de St. Aloysiusschool Nieuw Noordholiandsch Dagblad Zonnevlekken storen radio-onfvangsfen Duistore dingen rond Indonesië DE STEDEN CENTRAAL VERWARMD DAT GEBEURT IN NEDERLAND (2acitste nieuws De post naar de West De hulpverleening van Amerika Vergoeding vijandelijk papiergeld MAANDAG 4 FEBRUARI 1946 Zaterdagmiddag werd in aan wezigheid van een klein aantal genoodigden de muurschildering in de St. Aloysiusschool, voorstel lende het Alkmaar van 1571 en 1945, onthuld. De Overste van St. Louis, de eerw. Broeder Urbanus, heette vooraf in het bijzonder wel kom den Burgemeester van Alk maar. Jhr. F. H. van Kinschot, de Heeren Pastoors Oorsprong en De Mol O.P., den Heer Ringers, voor zitter van de vereeruging „Oud Alkmaar", en de leden van het schoolbestuur en de commissie van toezicht, de Heeren Mr. C. Smal en Th. J. Hout. In een beknopte inleiding zette de Overste de bedoeling van de muurschildering uiteen. De schil dering is een sik heemkunde, een getuigenis van de liefde, die Br. Donatianus voor zijn geboortestad koestert. Het is de wensch van de leerkrachten, dat dit werk zijn vrucht zal opbrengen onder de leerlingen. Moge deze schildering er toe bijdragen, dat onder de jeugd de lietde voor de stad, ge boortegrond en Vaderland bewust gemaakt en versterkt wordt. Nadat Mr. F. H. van Kinschot door het wegnemen der Neder- landscbe driekleur de schildering had onthuld, zongen eenige leer lingen der school net kaascuagers_ lied uit de operette ,,De Ruitertjes van de Waagtoren". Dankbaarheid het motief „Zooals de kroniekschrijver na het ontzet van 1573 het onder schrift bij de gravure der stad besloot met de woorden „Lof ende danck aan God- Almachtijg", zoo is ook mijn motief voor het vervaar digen van deze schildering de dankbaarheid jegens God geweest, dat Hij deze mooie stad voor de vernietiging van den oorlog heeft gespaard", als Br. Dona.ianus. Moge het thans met Alkmaar evenzoo gaan als na 1573. De gra vure, die Drebbel 20 jaar na A1&- maars omzet vervaardigde, toont ons niet alleen wederop bouw van hetgeen tijdens het be leg werd verwoest, maar ook een ongekenden bloei van hande, en industrie, en een zeer toegeno men schoonheid van de stad. Waartoe zou het immei>s dienen dat Alkmaar werd gespaard, wan neer wij van dit geschenk geen gebruik wisten te maken, wanneer wij de bronnen van schoonheid en energie, de levenskracht van onze stad niet tot ons eigen welzijn en dat van het land wisten aan te wenden? De schildering is in twee gedeel ten vervaardigd: de oude vesle van 1573, het jaar van de eerste bevrijding, en de moderne stad van 1945. De afscheiding wordt gevormd door het stadswapen van Alkmaar, gedecoreerd met de lauwerkrans die na het beleg van 1573 werd toegekend, terwijl daar onder twee kaasdragers voorko men, min of meer als een ver persoonlijking van de stad. In de linkerbovenhoek zien wij de beel tenis van St. Laurentius, den stadspatroon. Het moderne Alk maar is uitgevoerd als een pano rama, ongeveer zooals men hel zou zien, wanneer men op een hoogte van 200 meter boven Oudorp zou cirkelen. Men kan zich voorstel len, dat het uitwerken van de minutieuze details een grondige observatie heeft geëischt. De uren, die Br. Donatianus met zijn schetsboek heeft doorgebracht op WAARHEEN DEZE WEEK? Bioscopen: Aikmaarsch Bïoscoopthealer: „De vliegende Bende" en Een geboren vechtersbaas". Harmonie: „Mevrouw als Detec tive". Victoria: „De Held van den Niger". Cinema Americain: „De lamp blijft branden". Maandag: ""-30 uur: Gulden Vlies: „Hal terparade 1946". 7.30 uur: „Instuif": Vergadering ex-gedeporteerden uit het Lager Wevelinghoven. Dinsdag, Woensdag en Don derdag: 7.30 uur: Gulden Vlies: „Hal terparade 1946". 8 uur: Gulden Vlies: Donateurs- Vrijdag: concert „Soli Deo Gloria". 8 uur: Murm. Gymn.: Lezing dr. W. H. C. Tenhaeff „Leider en menigte", voor de Volksuniversi teit. Zaterdag: 2 uur; Willibrordusgeboirw, Oudegracht: Vergadering R.K. Rijwiélbond St. Chrïstoforus. 8 uur: Gulden Vlies: Feestavond Ned. Reisvereeniging. Voor de aanvulling zie men ons blad van Vrijdag a.s. daken en torens, zijn dan ook talrijk, zooals we reeds eerder hebben vermeld. En menigeen zal in de St. Aloysiusschool aan de Koomlaan de oplossing vin den voor die figuur, die in weer en wind ronddwaalde in de weilanden rond de buitenwijken. Zij. en allen die zich interessee ren voor het Alkmaar van vroe ger en nu, zijn van harte welkom. Nadat de verschillende genoo digden hun waardeering hadden uitgesproken voor het knappe, en voor stedelijke historie en heem kunde zoo belangrijke werk van Br. Donatianus, bleef men nog ge- ruimen tijd in geanimeerde con versatie bijeen. „ST. AUGUSTENUS VEREEN." Afd. Almaar-Buiten. Bovengenoemde vereeniging hield Zaterdag een goed bezochte vergadering in het Gulden Vlieg. Na opening door den voorzit ter, den heer J. Haakman, volgde het zingen van het Bondslied. De uitvoerige jaarverslagen van den secretaris-penningmeester gaven een beeld van de afgeloopen jaren. Bij punt 6: contributieverhoo. ging, stelde het bestuur voor de contributie te bepalen voor de hoofden op 17, voor de overige leden op 15, wat goedgekeurd werd. Voorstellen voor de algemeene vergadering betroffen afschaffing van de classificatie. De bestuursverkiezing het geheele besfuur trad af had tot uitslag, dat herkozen werden mej. Delis en de heeren J. Haak man en M. v. d Klundert en ge kozen mej. Garritsen en de heer Nuyens. De Bisschoppelijke Adviseur hield een causerie over het on derwerp: „De Katholieke Kerk en 't aanschouwelijk onderwijs", waarin hij de taak van de schooi aantoonde om vooral de leerlin gen tot handelen, meewerken te brengen: de Doe-school* Ook de Kerk heeft in alle tijden door de liturgie de menschen tot mee leven trachten te voeren. Door de liturgie zal de wereld ver beteren. „Kweek een nieuw ge slacht en geleid ze naar de Bron van alle genade." Na een hartelijk dankwoord van den voorzitter "hield deze zelf een korte verhandeling .over de O.I.Z. en het Operatiefonds. Bij acclamatie werd de heer J- Haakman weder als voorzitter aangewezen. De rondvraag gaf een interes sant debat over de vraag of het voortgezet LO. gewenscht was op het plattfeland. "HALTERPARADE 1946" Hetgeen ons in deze nonstop-gyrn- nastiekrevue "wel het meest bekoord heeft was de frischheid en het ent housiasme waarmee de diverse mede werkenden en dat waren er heel wat! hun toeren ten beste gaven. Vooral in den dans <ïer matroosjes van de finale kwam een impulsief enthousiasme tot uiting', dat wij bij beroepsartisten bijna alijd missen. Na de opening door den voorzitter cfer Gymnastiekvereeniging, den heer H. J. Reurslag, werd het omvangrijke programma van 31 nummers in een vlot tempo afgewerkt, waarbij het optreden der Halterleden prettig werd afgewisseld door conference, sketches en zang. De Halter had zich met «ie groote oefeningen een zware taak gesteld en over het algemeen gelooven wij wel, dat het bestuur tevreden mag zrjn over de prestaties. Terwijl de oefe ningen op het paard nog' wat moei lijk werden uitgevoerd, kregen wij reeds in de hoepel-oefening een on berispelijk staaltje acrobatiek te zien. Bij brug en rek werd de kwaliteit steeds hooger opgevoerd; de heeren toonden een magnifieke souplesse bij deze inspannende stunts, terwijl ook de dames met groot enthousiasme haar behendigheid demonstreerden. Het geestdriftige applaus was ten volle verdiend. De gedisciplineerde rhythmische oefeningen en het gra cieuze dansen getuigden van zorg vuldige voorbereiding. De Halter heeft eer van zijn werk gehad en wij zrjn er van overtuigd dat de enkele fouten die thans uit nervositeit of gebrek aan concentra tie nog werden g'emaakt, bij de vol gende ultvoerigen wel zullen worden weggewerkt, zoodat ook voor deze week een even groot succes verze kerd is. "R. DE TOEKOMST IN DE KNEL Deze dagen vond een aanva ring plaats aan den Voormeer, waar het motorschip „De Toe komst" gemeerd lag. Het 214 ton metende schip „Amstel VHI" dat met groote snelheid in de richting Akersloot voer, en ter hoogte van den Voormeer te veel stuurboords- wal hield, kwam met het achter schip in aanraking met de Toe komst, die daardoor aan bak boordzijde over een afstand van 5 a 6 meter werd ingedeukt. Een nader onderzoek naar de schuld vraag wordt ingesteld. PAS OP UW FIETS Het aantal rijwieldiefstallen neemt weer onrustbarend toe. Deze week vielen 6 karretjes in handen van het beruchte gilde. Van de zijde der Politie wijst men evenwel op het feit, dat de burgerij zelf de meeste sehuld heeft aan de diefstallen. Ondanks herhaalde waarschuwingen in de Pers laat men nog steeds zijn rij wiel onbeheerd langs den weg staan. Dat is het kwaad in de hand werken.' BINNENBRAND Door het losraken van den slang van een brandend gasstel ont stond brand in een perceel aan de Rippingstraat. Huurlieden slaagden erin de vlammen met emmers water te dooven. Gordij nen en lijfgoederen liepen schade op, terwijl het vertrek zelf aan zienlijk werd geblakerd. A.P.S.V. ONTWAAKT Er hangt in het Bureau van Politie een groote kast die nog' maar met moeite de tallooze linten, medailles, lauwerkransen en bekers kan ber gen die de Alkmaarsche Politiesport- vereeniging in den loop der jaren voor het corps beeft veroverd. De sportvereeniging die tijdens de bezetting heeft gesluimerd is opge staan. In een drukbezochte vergade ring die door den wnd Commissaris van Politie den heer W. C. Rijpma met eenige hartelijke woorden werd geopend, werd een plan de campag ne opgesteld bestaande uit voetbal, zwemmen, athletiek, wandelen, schieten en gymnastiek. Tevens werd een -nieuw bestuur gevormd, dat, ondanks schaarschte aan de nood zakelijke hulpmiddelen, vastbesloten is de APSV weer op te voeren naar de hoogte waarop zij zich voor den oorlog stevig had gevestigd. A. F. C. NIEUWS AFC 1 Alkm. Boys 3 22 AFC 4 Kolping Boys 2 40 Jammer dat deze wedstrijd van het eerste niet werd gewonnen, dat scheelt weer 1 punt. Meer punten mogen wij niet missem AFC'ers! AFC 4 stuurde Kolp. B. 2 met een 40 nederlaag huiswaarts. Keuris gedaan jongens. AFCers de vorst is voorbij, dusnu weer trainen. A.s. Woensdag verwachten wij een record opkomst, het is noodigü De tijden voor de training: tot 8 30 de adspiranten en van 8.30 9.30 de junioren en senioren; dus tot Woensdagavond in de Adelbe£tusschool. AFC 1—Alkm. Boys 3 2—2 In een meer spannenden, dan fraaien wedstrijd onder ongun stige weersomstandigheden zijn de puntjes gedeeld. Na een aan vankelijk gelijk opgaanden strijd, wist AFC de score te openen met een schuiver van Tijm, die dezen middag een verdienstelijken wedstrijd op de middenvoor- plaats speelde. Telkens probeerde AFC no. twee in de touwen te jwerken. maar bet lukte niet. Bij een van de A. B. aanvallen geeft de rechtsbuiten een schuiver op doel, die doelman Kwant niet vast wist te houden en hij rolde verder het doel in 11. Kort hierna kwam de rust. Na de rust weer een zelfde spelbeeld als voor de rust en evenals daarvoor weet AFC weer het eerst te doelpunten, na een goed doorgeven van den rechts buiten weet Kuylboer ineens en hard te doelpunten, 21. Bij een der A B. aanvallen wist men wederom gelijk te maken, 22. Hoe of AFC het ook probeerde het lukte niet meer en de Boys achterhoede wist haar doel ver der schoon te houden. Met 22 kwam het einde van dezen, in de beste verstandhouding ge speelden wedstrijd LANGEDIJK MELDING VAN ONGEVALLEN De Burgemeester maakt be kend, dat ongevallen, veroor zaakt door gas of electriciteit, al of niet met doodelijken afloop, aan het gas. of electricifeitsbe. drijf gemeld moeten worden. - In den regel zijn deze bedrij ven het best geoutilleerd om m dergelijke gevallen spoedig hulp te verleenen, teTwijl het voor die bedrijven van het grootste be lang is. de oorzaak dier onge vallen te constateeren. ZUID SCHARWOUDE GEZELLIG SAMENZIJN Gaat biljarten De kolfsociëteit „Gezellig Sa menzijn" hield haar jaarverga, dering ten lokale van den heer Th. Rijper. De voorz. de heer P. Bergen Azn., opende deze vergadering met den Chr. groet en deelde mede dat van de zustersocieteit „Op Maat" een verzoek was 'ont. vangen om een onderlingen wed. strijd te organiseeren, waaraan door 20 leden van beide vereenL gingen kan worden deelgenomen. Deze wedstrijd zal gehouden worden in de maand Maart. Alle leden gingen hiermede accoord. De sociëteit bestaat 3 Juni a.s. 20 jaar. Dit heuglijke feit zal worden herdacht door het orga niseeren van een feestdag voor de leden en hunne dames. De diverse jaarverslagen wer. den voorgelezen en goedgekeurd. Boeken en bescheiden van den penningmeester zullen worden nagezien door een commissie be. staande uit de heeren J. Komen Kzn. en Th. Rijper Sr. Bij de gehouden bestuursver kiezing werden de beide aftre. dende leden, de heeren G. Mettes en P. Bergen Azn. herkozen. Als nieuwe bestuursleden werden ge kozen de heeren F, Hink en J. Koomen Kz. Allen namen hun benoeming aan. Bij de rondvraag kwam ter sprake om naast de kolfsport ook de biljartsport te beoefenen. Alle leden die interesse hebben voor het biljarten kunnen lid worden van de biljartclub. Er wordt bij tourbeurt gespeeld. Iedere partij bestaat uit 20 beur. ten. Hierna sluiting onder dank. LIMMEN KEURING DIENSTPLICHTIGEN Van de negentien in date ge meente opgeroepen dienstplichti gen, lichting 1945 werden 17 per sonen goedgekeurd. Zaterdagmorgen, tusschen 9 en 12 uur Greenwichtrjd, werden in alle deelen der wereld de radio ontvangsten op den korten golf onderbroken door een plotseling optredend uitsterven van het ge luid. Deze storingen bevestigen de voorspelling van den voor- naamsten Britsehen radio-ex pert, Sir Edward Appleton, den avond tevoren gedaaan, dat door invloed van zonnevlekken de radio-ontvangsten in de komen de dagen slecht zouden zijn. Ook de Britsche admiraliteit verklaarde dat de signalen naar en van de schepen op zee ervan te lijden hadden. De storingen zullen eenige da gen voortduren, daar de huidige zonnevlekken de krachtigste zijn, die .sedert 20 jaar werden waar genomen. Doch de storingen zul len, zoodra iets dergelijks ge meld wordt, door bet veranderen van de golflengte voorkomen worden. Het grapje van Sir Archibald op de persconferentie te Singa. pore was niet het eenige duistere punt in de „prefatie" van zijn zending. Op het moment van zijn aankomst werd de uitzending van Britsche radioberichten te Batavia en de verschijning van een Engelsche krant verboden. Even later werd een en ander weer hervat. Een of andere auto. riteit had zich te zeer uitge sloofd! Ben Amerïkaansche waarne mer zal bij de besprekingen tus schen van Mook en Sjahrir aan wezig zijn. Er heerscht. nogal verwarring onder verschillende Indonesische groepen. Sjahrir is op reis geweest, om meer aan hang te verwerven. En op den achtergrond staat altijd nog de figuur van SoekarnoHij be hoort in het komende ontwikke lingsproces tot de „impondera- biliia", dat zijn onweegbare din gen, overwegingen, wier nabij heid men voelt, maar die men niet bepaald onder woorden kan brengen of in getal of gewicht uitdrukken In Utrecht bestaat reeds sedert eenige jaren de .Pegus''-verwar ming. waardoor een groot deel van de binnenstad centraal ver warmd wordt. Een specialiteit op het gebied van stedenverwar- ming, Ir. W. Beuker, meent, dat dit voor de steden de verwar ming der toekomst zal zijn en dat alle steden, waar belangrijke ste denbouwkundige wijzigingen zul len komen, zooals Venlo. Arnhem, Nijmegen. Rotterdam, den Haag. zich ernstig moeten' beraden over den bouw van warmtecentrales. Een nieuwe vorm van exploita tie zou gevonden kunnen worden door deze te doen geschieden door de vakmenschen, die ook voor het ontwerpen en uitvoeren zorgen. In Amsterdam heeft reeds een groep installateurs een stich ting voor dat doel opgericht, waarbij het maken van winst is uitgesloten. Egn eventueel medezeggenschap van de overheid in het beheer wordt wel gewenscht geacht. TIEN NOODWONINGEN zou den er gebouwd worden in het Limburgsche plaatsje Bee- sel. Een betonmaatschappij zou er voor zorgen met Amster- damsche arbeiders, in een tijd van ongeveer drie weken. Er is nu een half jaar voorbij, de noodwoninqen, die 2500 gulden zouden kosten, zijn nog niet klaar en komen zeker al op het dubbele. Er wordt, zoo gaf het gemeentebestuur te kennen, niet of nauwelijks gewerkt, het is een afschuwelijke smij- terij met overheidsgeld, een dagelijksche ergernis en de verdenking van financieele knoeierij op groote schaal is groot. En wat het ergste van aires nog is: het gemeentebe stuur heeft reeds herhaaldelijk de aandacht op deze schanda lige zaak gevestigd, mondeling, schriftelijk, telegrafisch, alles zonder resultaat. En thans heeft*het bestuur aan den mi nister van openbare werken medegedeeld, dat het weigert, het tiende deel van het jaar- lijksche tekort op de exploita tierekening voor zijn rekening te nemen. Hoe zit dat? Wie is verantwoordelijk voor dit nieuwe schandaal? He radio- voorlichting zal vandaag of morgen wel weer vertellen, dat het goed gaat en dat er schot in zit. Maar het is niet waar. Het gaat, ook in andere din gen, heelemaal niet goed. Hier zijn overheidsinstanties ver antwoordelijk, die herhaalde lijk in gebreke blijven Prach tige redevoeringen baten wei nig. als de werkelijkheid nog zulke schrille zaken te zien geeft- Volgens Reuter uit Batavia zou Nederlandsch Oost-Indië ten Oos ten van Batavia onder controle van de Nederlandsche vloot ko men. Op 14 en 25 Februari a.s. en ver_ volgens om de elf dagen zullen speciale vluchten Amsterdam Paramaribo Curasao worden uitgevoerd ter voorbereiding van een regelmatige iuchtverbinding tusschen Nederland en de over- zeesche gebiedsdeelen in Amerika. De met deze vluchten te verzen den stukken moeten voorzien zijn van het opschrift: „Per speciale vlucht Amsterdam-Curayao" en moeten uiterlijk den dag voor het vertrek van het vliegtuig in Am sterdam zijn. In verband met de beperkte laadruimte kan met de eerste vlucht alleen corresponden tie niet zwaarder dan 20 gram worden meegegeven. In Parijs is dezer dagen een aankoopcommissie aangekomen, die 58 Amerïkaansche kerkelijke en andere organisaties voor hulp verleening vertegenwoordigt, die zich interesseeren voor den aan koop van Amerikaansche sur- plusvoorraden met het oog op een algemeen hulpprogramma voor Europa. De aankoopen zullen een groot aantal transportmiddelen omvat ten, die voor reliefwerk in Euro pa zullen worden gebruikt. Ver der huishoudelijke artikelen en machines voor den wederopbouw, bouw-materialen en nood-onder komens voor de verwoeste gebie den. Frankrijk zal het grootste deel van de hulp ontvangen, of schoon ook België, Nederland en andere landen in het programma zullen worden opgenomen. Er ïs-thans ook een regeling getroffen voor gerepatrieerden (niet-schippers) die niet in de ge legenheid zijn geweest vijande lijk papiergeld aan de grens in te leveren, doch dit geld bij een bankinstelling hier te lande heb ben gedeponeerd. Politiek betrouwbare gerepa trieerden kunnen nu ook dit vij andelijk papiergeld vergoed krij gen tegen een koers van 100 RM is f 75.36. Zij dienen zich hier voor te wenden tot het geweste lijk arbeidsbureau waaronder hun laatste woonplaats, veór het vertrek naar het buitenland, res sorteerde,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2