2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad £>lad en GDmlrek West-Friesch spel bekroond DE NOORDERBANK Vijftig jaar! Repatrieerenden PLEEGKINDEREN UIT INDIë Het aardappelrantsoen Mgr. J. G. van Schaik 75 jaar DE EFFECTENBEURS VRIJDAG 8 FEBRUARI 1946 VRIJDA Bij de door „Ons Leekenspel" te Bussum uitgeschreven prijs vraag voor het amateurstooneel was geen inzending, die naar het oordeel van de jury voor bekro ning in aanmerking kwam. Wel werden twee spelen met eervolle Vermelding voor uitgave goed- gkeurd: „Zoenoffer" van J. Kos ter te Hauwert en „Recht op ge luk" van W. Hoffman te Berli- cum, welke auteurs volgens de voorwaarden een extra-belooning ontvangen van f 300.—. Vooral „Zoenoffgr" verdient vermelding door frischheid van taal en rake karakterteekening. Het spel is in het Westfriesch geschreven. De jury bestond uit B. Verhoeven, A. van Domburg, Dr. A. Saal- born, P. Alberts en J. Biekmann. Op 13 Fetiruari a.s. bestaat een bekende bankinstelling in Noord Holland, de N.V. Noorderbank, vijftig jaar Op dit feit komen wij morgen terug. ALKMAAR WAAR KOMEN DE FOKKERFABRIEKEN? Maakt Alkmaar een kans? Nu Schiphol wereldvlieghaven geworden is, bestaat er voor de Amsterdamsche Fokkerfabrieken geen gelegenheid tot het invlie. gen van nieuwe vliegtuigen, waarvan er exemplaren voor 40 tot 80 man op het bouwprogram, ma staan. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft zich niet lang beraden over de vraag, wat voorrang had, de internationale luchthaven of het behoud van de Fokkerfabrieken en wat het zwaarst is, ook het zwaarst laten wegen. Hierbij was van geen controverse sprake tusschen ge. meentebestuur en directie Fok kerfabrieken. Vast staat, dat deze uit Amsterdam zullen verdwij nen. De vraag rijst nu: waar zullen de Fokkerfabrieken straks geves. tigd worden? Gedacht wordt aan overplaatsing naar Vlissingen, waar de- Aviolandafabrieken zich bevinden, waarmee een fusie overwogen wordt; ook Den Hel. der schijnt als mogelijke plaats van vestiging genoemd te wor den. Wij vragen ons af: zou Alk. maar ook geen kans maken? De aanwezigheid van het vliegveld Bergen, dat gehandhaafd zal blijven, maakt onze stad niet on_ geschikt voor de vestiging van deze belangrijke industrie; de vraag is maar: is er hier voldoen de terrein beschikbaar voor dit fabriekscomplex? Ook deze vraag kan o.i. bevestigend worden be. antwoord. Het komt ons voor, dat het op den weg van het gemeentebe stuur ligt om, wanneer het tot de conclusie komt. dat vestiging van de Fokkerfabrieken in Alkmaar mogelijk is wenschelijk lijkt het ons zeker bij de bevoegde instanties stappen te doen, om deze hier gevestigd te krijgen. DURE KLOMPEN Ondanks den te hoogen prijs, die een winkelier hier ter stede voor zijn klompen vroeg, raakte hij zijn product grif kwijt. De politie stak echter een stokje voor 's mans handeltje en maakte proces-verbaal op. TE DUUR BRANDHOUT Door de pölitie werd proces, verbaal opgemaakt tegen een handelaar in brandhout alhier, die een partij van 16 ton klein, hout tegen te hoogen prijs had verkocht- Ook tegen den leve rancier van dezen handelaar, die het hout per stam had afgeleverd en eveneens de betreffende prijs- voorschriften niet in acht had genomen, werd proces.verbaal opgemaakt. BURGERLIJKE STAND Geboren: Dmgnum, z. v. Dirk K. de Graaff en M. Oostwouder; Pieternella. d.v. Franciscus Blon. del en F. Weststrate. Gehuwd: lyillem van de Putte en Hilligje Talens; Jarf Talens en Maria Schouten; Jan Ton en Neeltje de Waard; Henry W. Sturdy en Marie Visser; Anto. nius J.*C. M. van Gulik en R. Piers. WAARHEEN DEZE WEEK? Bioscopen vanaf heden: Alkm. Bioscooptheater: "Avontuur in Chinatown" en "Plicht voor alles" Chinema Americain: "De laatste hinderpaal". Harmonie: "Katja". Victoria: "Theodora maakt schan daal." Vrijdag: 8 uur: Gulden Vlies: Donateurscon cert "Soli Deo Gloria". 8 uur: Aula Murm. Gymn.: "Leider en menigte" door D$. W. H. C. Ten- haeff voor V.U. Zaterdag: 10 uur: Gulden Vlies: Algemeene Vergadering Boerënvakbond L.T.B., Kring Alkmaar. 2 uur: Gebouw "St. Willibrordus", Oudegracht: Vergadering R.K. Rij- wielbond "St. Christoforus". 2 en 4 uur: "Wapen van Heems kerk": Gfoote Kinder- en familie voorstellingen. 8 uur: Gulden Vlies: Feestavond Ned. Reisvereenigmg; cabaretpro- gramma met bal na. Zondag: 1.30 uur: Gulden Vlies: Oudersmid- dag St. Bavoschool, waarin als spr. Pastoor Bogaerts S.J. over het onder, werp: "Opvoedingsproblemen van dezen tijd." Tooneelspel door de leer lingen der school. 8 uur: Gulden Vlies: "Suikerfreule" met Piet Kohier. Maandagavond 11 Februari: 8 uur: Algemeene ledenvergadering der Katholieke Volkspartij. (In de Harmonie, Nieuwesloot.) ENQUêTE VOLKSHERSTEL De heer KL de Wilde van de commissie „Moreel Herstel' schrijft ons: Eenigen tijd geleden werd door de commissie Moreel Herstel van Nederlands Volksherstel afd. Alkmaar een persbijeenkomst belegd, waarin de plannen van deze commissie werden uiteen gezet. Voor één#van deze plannen wil ik nog even speciaal de aan dacht vragen. In enkele grootere gemeenten van ons land, o.a. ook in Alk. maar, wordt onder de jeugd van 17 t. m. 19 jaar een enquete ge. houden, waaruit zal moeten blij ken de'geestelijke interesse van deze jongeren op het gebied van het onderwijs, het volgen van speciale cursussen en het deelne men aan Jeugdwerk. Om de gegevens voor deze enquête bij elkaar te krijgen heb ben we echter menschen noodig, die deze jongens en meisjes wil len bezoeken en die eventueel van de gelegenheid gebruik wil len maken om hen te overtuigen van het belang zich in het alge meen bij het jeugdwerk aan te sluiten. Daar het van het grootste be lang is, dat deze enquête slaagt, doe ik van deze plaats nogmaals een beroep op de jeugdleiders, en -leidsters, op het onderwij zend personeel en op al diegenen die interesse hebben voor een dergelijke taak. om zich op te geven bij het Secretariaat van Nederlands Volksherstel, Kenne. merstraatweg 103 te Alkmaar. KATHOLIEKE ACTIE En Jonge Vrouwen-gemeenschap Woensdagavond vond de eerste bijeenkomst plaats van alle meis. jes boven de 17 jaar, die niet zijn aangesloten bij de Katholieke Jeugdbeweging. Kapelaan Voets opende den avond met het gebed en richtte een bijzonder woord van welkom tot Pater Beerendse O.P.. terwijl later op den avond ook Pater Trooster O.P. aan wezig was. De Jonge Vrouwengemeenschap bedoelt geen instituut voor be. scherming van meisjes te zijn, en ook geen standsorganisatie. In de Gemeenschap worden de meisjes bij elkaar gebracht om haar gelegenheid te geven haar activiteit te ontplooien in de maatschappij; zij staan voorloo. pig onder leiding van de K.A., hoewel binnenkort een nieuw be stuur zal worden gekozen. De meisjes kunnen zich aan sluiten bij diverse clubs, zooals den godsdienstcursus (zonder Mulo.dipl.), den verloofdencur sus. de Missieclub. de Zangclub en de zwemelub, die in het bij zonder werd aanbevolen; een tooeelclub werd reeds opgericht. De clubs zijn alle interparochieel. Na deze uiteenzetting hield kapelaan B. Voets een lezing, met als onderwerp „Pausen ster. ven. DE Paus sterft nooit." Deze zeer interessante avond werd met het gebed gesloten. DE VERKIEZINGEN B. en W. van Alkmaar maken bekend dat hij. die opgenomen is in het Centraal Bevolkingsregis ter te 's Gravenhage en zulks kan aantoonen, b.v. door vertoon van Tweede Distributiestam kaart of zijn Persoonsbewijs, den wensch te kennen kan geven in Alkmaar zijn stem uit te bren gen voor de eerstvolgende ver kiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten.Gene. raai, van de leden der Staten van de Provincie Noordholland en van de leden van den gemeen teraad van Alkmaar. Dit geldt alleen voor hem, die niet van het actief kiesrecht is uitgesloten en kan bewijzen dat hij feitelijk werkelijke woon plaats in Alkmaar heeft. Hij die dit bewijs wenscht te leveren moet zich vóór 1 Maart a.s. per soonlijk vervoegen aan de ge meente-secretarie te Alkmaar, le afdeeling LAlXUÜUlJH. KATHOLIEKE VOLKS PARTIJ De afd. Langedijk van de Ka tholieke Volkspartij vergaderde Maandagavond in de Burg. De voorzitter, de heer Jac. Weel, opende de vergadering met gebed en welkom. Medegedeeld werd, dat het afdeelingsbestuur heeft besloten om „De-Opmarsch" in ieder Katholiek gezin gratis te verspreiden, ofschoon dit wel zwa re financieele kosten met zich brengt. Mededeeling werd gedaan van de naamsverandering van de Partij en de openstelling van de Partij voor niet-katholieke leden. De desbetreffende reglementswij zigingen kunnen tegemoet worden gezien. Voor het bestuur van den Statenkieskring is door het be stuur van de afdeeling als can- didaat naar voren gebracht de heer P. Bergen Az. Hierna komt aan de orde de candidaatstelling voor de Tweede Kamer. Als candidaten worden naar voren gebracht de heeren L. Schrijver en J. Kos Wz. Laatst genoemde aanvaardde echter geen candidatuur. Het bestuur had als candidaten gesteld de heer Jac. Groen Az., Alkmaar, de heer Buisman, Bovenkarspel, de heer E. Clijnch. Zaandam en Dr. Jos. de Boer uit den Haag, zoodat door onze afdeeling vijf candidaten voorloopig zijn gesteld. Als candidaten voor de Provin ciale Staten werden door de af deeling voorloopig gesteld de heeren C. P. Jong, Heerhugo- waard; Burg. Bosma, Oude Nie- dorp; Jac. Weel, Z. Scharwoude; P. Bergen Az. Noord Scharwoude; Jac. Groen Az.; Alkmaar en Jn. Stoop Pz. uit Noord Scharwoude. Besproken werd vervolgens de oprichting van een Centrum voor Staatkundige vorming. Het. plaatselijk Centrum zal staan onder leiding van de heeren T. Berger Az. en Jac. Bruijn Dz. Staande de vergadering gaven 14 leden zich daarvoor op. By de rondvraag bepleitte de heer F. de Lange in een gevoelvol betoog het recht van de jongeren. De jeugd schaart zich achter goed idealisme en vraagt medezeggingschap en waardee- rmg'. Spr. wijst op de verjonging in de partij-instanties maar de jongeren vragen ook vernieuwing en verjon ging in de sleutel-positie van de Partij. Spr. vraagt dat wij als partij ons zullen aansluiten bij de sociaal- voelende partijen teneinde ons sociaal program te verwezenlijken. Aansluiting bij de vroegere christe lijke partijen is niet mogelijk, omdat dan ons sociaal program in de ver drukking zou kunnen komen. Inmiddels was het stembureau met zijn arbeid gereed gekomen en blij ken als afgevaardigden naar de ver gadering van den Statenkring te zijn gekozen de heer Jac. Bruijn Dz. met 20 stemmen, de heer Jac. Weel en A. Bergen Az. ieder 18 stemmen en als plaatsvervangers de heeren J. Stoop Pz. en K. Bekker, resp. met 16 en 10 stemmen. Hierna volgde sluiting. WARME NHUIZEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Anna Carolina Ja cqueline. d. v H. Nolet en J. W. M. de Rijk; Catharina Maria Ali. da, d. v. J. Rauw en H Tr. van Lierop; Meinardus, z. v. J A. Ligthart en C. Mekken; Catha rina Margaretha. d, v. C. Zutt en P. Ligthart: Grietje, d. v. A. Nieuwland en G. Kroon; Johan nes Jacobus, z. v N. P. Kossen en C. van Langen; Johannes Cor nells z. v. C. Dekker en A. C: van Straten; Coenradina Wilhel. mina Maria, d. v. Th van der Molen en P. M. Nordt. Overleden: Etje Maartje Gut- ker, wed. van Jacob Kliffen, oud 36 jaar; Jacob van Baar, echtgen. van Cornelia Tamis, oud 83 jaar. Ondertrouwd: Adrianus J. W. de Boer. oud 34 jaar, koopman, Alkmaar en Maria de Groot, oud 25 jaar, zonder beroep, Warmen, huizen. Getróuwd: Adrianus J. W. de Boer, Alkmaar en Maria de Groot, Warmenhuizen. SCHERMERHORN GESLAAGDE SOCIALE DAG Schermerhorn kan terugzien op een geslaagden Socialen Dag. Reeds in dén morgen wekte Dr. A. A. Olierook onder de HH. Missen' de geloovigen op tot be langstelling voor het sociale vraagstuk. Te sprgken in de kerk over sociale problemen is allerminst in strijd met de wen. schen van onze Moeder de H. Kerk. Zoozeer is het godsdienstig le\ on mede afhankelijk van een zekeren maatschappelijken wel stand, dat de Kerk niet onver schillig kan staan tegenover de maatschappelijke en materieele nooden.De Pausen zelf zijn voor gegaan met hun sociale encyclie ken. Het is het terrein van de politiek waarop over de vorm geving van een nieuwe maat- schatroij zal worden beslist. Door actiéf~op dit gebied werkzaam te zijn, kunnen de katholieken be vorderen. dat de nieuwe samen leving met de beginselen van Christus in overeenstemming zal zijn. De bedrijfschappen In de middagbijeenkomst gaf Ir. Heijmeijer een uiteenzetting over de beteekenis van het begrip Be drijfschap. Zijn inleiding' muntte uit door eenvoud en duidelijkheid. Uit voerig lichtte spr. toe dat een be drijfschap de vereemging is van be drijf sgenooten die zoowel patroons als arbeiders omvat. De gecompli ceerde structuur van onze huidige maatschappij waarin m veel sterke re mate dan voorheen iedere vorm van het produceeren en verhande len van goederen beïnvloed wordt door internationale omstandigheden en verwikkelmg'en; maakt het meer dan ooit noodzakelijk dat alle be- drijfsgenooten samenwerken om ge meenschappelijk te streven naar de meest gunstige productie- en afzet mogelijkheden en het daardoor be reiken van een menschwaardig le venspeil. Speciaal beklemtoonde Ir. Heijmeijer den eisch dat in de be drijfschappen hoezeer ook een zeker toezicht van de overheid in het al gemeen belang noodzakelijk is, de bedrijf sgenootén zelf moeten kun nen handelen en leiding geven, waarbij de inmenging van ambtena ren töt het noodzakelijke beperkt moet blijven. Oo~k indien een ambte narenapparaat vol ijver en goeden wil zou zijn; kan het toch niet in staat worden geacht om op even goede vrijze als de bedrijfsgenooten dit zelf zouden kunnen, leiding' te geven aan een Bedrijfschap. (Het vermakelij kste voorbeeld dat spre ker aanhaalde was een recent voor val waarbij een ambtelijke instantie de fout maakte om -bij de besteding van een groot bedrag voor auto- onderdeelen het aan de Amerikaan- sche leveranciers zelf over te laten welke onderdeelen zij voor ons land het meest geschikt zouden achten. Het gevolg was dat men een groote zending van uitsluitend sneeuwket tingen ontving welke waarschijnlijk in Amerika onverkoopbaar waren. Katholieke eenheid ook thans. De heer Jac. Groen hield na de pauze een rede over het onderwerp: Katholieke eenheid ook thans nood zakelijk. Na een korten terugblik op den emancipatiestrijd en later het verzet van de kath. organisaties in bezettingstijd beoogde spreker dat wij ook thans het werken aan de verwezenlijking van onze eigen idealen op maatschappelijk gebied slechts aan onze eigen politieke or ganisatie kunnen overlaten. Wel gaan onze idealen voor wat vele practi- sche punten betreft parallel met die van andere partijen doch op belang- rijke principiëele punten kan ons streven niet met dat van anderen samengaan. (Spreker 'lichtte dit toe met een vergelijking van het urgen tieprogram van de Kath. Volkspartij met dat van de te stichten Partij van den Arbeid-, Ook bij huidige maatregelen blijkt reeds dat bij de vormgeving van een nieuwe maat schappij de al of niet christelijke geest Uxteinde'ijk van beslissenden invloed is. Dit sluit allerminst uit dat wij voor de verwezenlij King van bepaalde programpunten hecht met andere partijen kunnen samenwer ken. Het moest belangwekkend was spreker bij het beantwoorden van de gestelde vragen. Op een vraag naar de mogelijke kansen bij de aan staande verkiezingen antwoordde spr. dat er berekeningen waren gemaakt; doch hij stelde daarbij voorop oat, iedere schatting even onbetrouwbaar zou kunnen blijken als Hitiers intu ïtie. Men rekent dat er m verband met* de verlaging van den kiesge rechtigden leeftijd en de bevolkings toename één millioen kiezers meer zal zijn dan bij de vorige stemming# H'iervan zullen 4045 pCt. katholie ken zijn. Indien de katholieken hun eenheid handhaven zou men volgens deze cijfers mogen rekenen op 35 kath. zetels. Ten aanzien van de nieuwe Partij van den Arbeid acht men het in de eigen kring dezer partij waarschijnlijk dat nu deze partij een meer a.h.w. burgerlijk ka rakter zal eigen zijn dan de vroegere SDAP vele vroegere kiezers dezer partij nu op de communistische lijst zullen stemmen. Ondanks de fusie van enkele partijen meent men daarom in de Partij v. d. Arbeid op niet meer dan 25 zetels te mogen rekenen. De Communisten zouden dan volgens dezen gedachtengang 'n aantal zetels winnen. Voor de Anti- Re volutionnair en mag men rekenen dat zij de winst die zij bij de vorige verkiezing met behulp van liberale voorstanders van Colijn hadden be haald zullen moeten prijsgeven. Voor wat het verdere politieke aspect be treft zag de heer Groen zeer gun stige perspectieven voor een samen werking tusschen de Partij v. d. Ar beid en de Kath. Volkspartij. De beide programma's stemmen op vele punten overeen. Voor de verwezen lijking van meer specifiek Christe lijke idealen zou men echter som tijds aangewezen kunnen zijn op de steun van de Anti Rev. Waarschijn lijk zou bij de vorming van een nieuwe regeering worden gestreefd naar een regeering op breëde basis. Nadat nog meerdere vragen be antwoord waren sloot de Zeereerw. heer Pastoor deze leerzame bijeen komst met een woord van dank. De „Nieuw-Amsterdam" zal op 18 Februari a.s. van Singapore vertrekken met 3400 repatrieeren den en 700 Engelsche militairen aan boord. Voorts zullen te Cey lon* nog 500 repatrieerenden em- barkeeren. De heSr Meulenbelt, adjunct directeur van de commissie voor oorlogspleegkinderen, heeft een en ander verteld over de onder brenging van de ouderlooze kin deren. die uit Indië hier aanko men. „Het enthousiasme", aldus de heer Meulenbelt, „waai mee duizenden menschen zich beschik baar stellen om kinderen uit Indië in hun huis op te nemen, overtreft alle verwachtingen". Bij uitzonde ring worden echter kinderen on dergebracht bij menschen, die niet tot. de familie behooren. Vele aanvragers stellen echter den eisch kinderen tot 2% jaar toege wezen te krijgen, doch het aantal kinderen van dien leeftijd is zeer gering. De beste wijze van hulp bieden is. dat geen voorwaarden ten aanzien van den leeftijd ge steld worden. Verwacht wordt, dat ongeveer duizend kinderen zullen binnenkomen. De geruchten, dat er in de aankomstloodsen kmde- liggen te wachten op een familie, die hen opnemen wil, noemde de heer Meulenbelt dwaas en berus ten op geen enkelen grond van waarheid. Het aardappelrantsoen voor de volgende week is vastgesteld op 2 kg. voor personen van 4 jaar en ouder (met 1 kg. toeslag voor de leeftijdsgroep van 14 tot 21 jaar) en op 1 k®. voor de kinderen be neden 4 jaar. Men verwacht met de thans nog beschikbare voorra den aardappelen de rantsoenee ring op dit peil te kunnen hand haven behoudens onvoorziene omstandigheden tot na den nieuwen oogst. De aardappel voorziening is een van de moei lijkste voedingsproblemen in de zen eersten na-óorlogschen win ter, omdat practisch het geheele kleigebied door de inundaties geen oogst opleverde en de an dere gebieden een belangrijk min dere opbrengst hadden door het nagenoeg geheel ontbreken van meststoffen. Ondanks het feit, dat er in het geheel geen export van consumptie-aardappelen plaats heeft, is de ter beschikking staande hoeveelheid niet toerei kend om een rantsoeneering op basis vgn 3 kg. voort te zetten. KATHOLIEKE ECONOMISCHE HOOGESCHOOL Het Curatorium der Katholieke Economische Hoogeschool te Til burg hèeft benoemd tot hoog leeraar in de positieve en be schrijvende sociologie Dr. W. R. Heere en tot buitengewoon hoog leeraar in de leer van de open bare financiën en van het belas tingrecht lector Dr. M. J. H. Smeets Een bekend priester van het Aartsbisdom, doch om zijn socia len arbeid in heel het land ver maard. Mgr. J. G. van Schaik, proost van het Metropolitaan Ka pittel hoopt 12 Februari a.s. 75 jaar te worden. Vooral de katho lieke onderwijzers en de arbei ders hebben zijn groote gaven van geest en hart leeren kennen, daar Mgr. van Schaik moderator van het Katholieke Onderwij- zersverbond en geestelijk advi seur van de R.K. Arbeidersbewe ging is. Et waren gisteren maar weinig ver. koopvergunningen uitgegeven; nl. tot een nominaal bedrag van 586.000.—; waardoor het totale tot dusverre ver. leende bedrag is opgieloopen tot 33.499.667.—. Voor 3V« pr. AKU werd 1027- geboden terwijl voor 37a pr. Obligatiën Werkspoor 103 werd ge boden. 3'/» procents Obligatiën Van den Bergh waren 10372. In de 372 pr. Obli. gatiën Lever Maatschappij werd niets gedaan. De affaire in Pandbrieven was on- beteekenend. Hier en daar kwamen de koersen een fractie hoog'er te lig gen. Van cfe 372 procents obligatiën Westlandscfre Hypotheekbank kwam de koers iets lager te liggen. De 33'/* procents Obligatiën Dordrecht golden lOIVs; de 3372 procents Obligatiën Noord-H'olland 102 1/4. 372 procent Nijmeg'en -werden afgedaan tot 103 1/4 3 procents Haarlem 10172. De eenige nog bestaande 4 procents leening; nl. de 4 procent leening Hilversum, werd tegen 104 verhandeld, tot welken prijs vraag bleef bestaan. De affaire- in de Staatsleemngen was eveneens "van bescheiden afme tingen. Van de 4 procents Obligatiën stegen de 4 procent Obligatiën 1940 met belasting faciliteit tot 103; de 4 procents Obligatiën 1941 echter kwam iets lager te liggen. De 37» pet. Obli gatiën Nederland 19411942 en 1943 waren met een koers van 102 5/8 een fractié beter. Ook de gestaffelde lee ning werd iets hooger afgedaan. De 3 procent Indische leeningen bedongen omstreeks pari. Prolongatie 21/4 procent.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2