Nieuw Noordhollondsch pogblad Stad en Omtrek DE OVERVAL TE HUISDUINEN Leden van de Cezags- troepen de daders R.K. ORATORIUM- VEREENIGING Groote plannen Over het program WOENSDAG 13 FEBRUARI 1946 In den nacht van 10 op 11 Jan. werd te Huisduinen' een opzien- barenden roofoverval gepleegd op een magaziin. waar meubelen van N.S.B.-ers waTen opgeslagen. De meest sensationeele geruchten de den hierover de ronde Thans is, dank zii het soeurderswerk van den rechercheur Beukers, de overval opgehelderd. De gestolen meubelen werden gevonden bij een boer in Hoogwoud, die altiid veel visite ontving van leden van de Gezagstroepen. Nadat de boer scherp was ondervraagd, viel hii door de mand, met het gevolg, dat onmianelliik daarop vier on derofficieren werden gearresteerd. Spoedig werd ook de kapitein Ja- cobson. de commandant van de gezaigstroepen, in arrest gesteld. Hoewel dez eniet bij den overval tegenwoordig was. was hij derf dag tevoren op de hoogte van de plannen en stelde de politie hier van' niet op de hoogte. De bedoe ling van den overval was niet, volgens de heeren, persoonlijk winstbejag, maar het leven in de cantine van Oostbatterij wat te veraangenamen. De meubelen zijn nu opgesloten' in het Hoofd bureau van politie te Den Helder. De arrestanten zullen ter beschik king van den auditeur-militair worden gesteld. MOTIE AAN HET K.V.P.-BESTUUR In een Zaterdagmiddag in het Wapen van Heemskerk te Alk. maar, onder voorzitterschap van den heer F. G. J. Maijer, voor zitter van de afdeeling Schoorl der K.V.P., gehouden vergade. ring, werd door de vertegen woordigers van de K.V.P.-afdee. lingen Alkmaar, Bergen, Castri- cum, Langedijk Schoorl, Sint Maarten en 't Zand met alge- meene stemmen de volgende motie aangenomen, die doorge zonden zal worden aan 't Partij bestuur: N „In een bespreking van afge vaardigden van de besturen der afdeelingen Alkmaar, Bergen, Castricum, Langedijk, Schoorl, St. Maarten en 't Zand, werd uiting gegeven aan een gevoel van onbevredigdheid, dat ont. staan is door het uitschakelen van: 1ste het advies van het Centrum voor Staatkundige vor. mkiig: 2de dat van het advisee. rend college der kringen voor de rangschikking der candidaten voor de Tweede Kamer. Overwegende dat het tijdsbe stek te kort is, om tot herziening over te gaan, zullen genoemde besturen het advies van den ver- kiezingsraad afwachten, en zul len deze het kringbestuur ver zoeken op Zaterdag 9 Maart a.s. een kringvergadering te beleg gen." ALKMAAR Alkmaar is nooit arm geweest aan Katholieke vereenigingen. die zich bezig hielden met het verzor gen van het cultureele leven der stedelijke geloofsgenooten. Reeds vóór den oorlog bestond er goed katholiek tooneel; ettelijke zang en muziekgezelschappen uit stad en omtrek konden telkenmale hun naam met trotsch toonen in de lijst der prijswinnaars van de concoursen; en dan zwijgen wij nog van de vele uitvoeringen, die door diverse bonden, jeugd bewegingen, scholen en clubs werden geboden. Onder deze uitingen van katno- liek cultureel leven bestond reeds voor den oorlog de R.K. Orato. riumvereeniging. Tijdens de be zetting hebben de. werkzaamheden van deze vereeniging in zooverre stil gelegen, dat slechts van de prestaties op de vroegere, groote schaal niets kon terecht komen. De dirigent, de heer Pielage, kon echter een kern bijeen houden ,in zijn z.g. zangklassen. Er was vol doende animo voor de klassen, en tot den tijd dat de omstandigheden al te moeilijk werden, is er regel matig gerepeteerd. Met de bevrijding herrezen een voor een de oude vereenigingen. En in. Juli van het vorig Jaar achtte ook de R.K Oratoriumvei'eeniging het tijdstip gekomen op te staan om na een dulkperiode van zes Jaar haar werk te hervatten. De vereeniging telt thans onge veer 130 leden op het eerste ge- zich een mooi aantal maar lang niet genoeg om b.v. een Mattbeus- passion uit te voeren en daar moet het toch op den duur naar toe. Reeds verscheidene jaren wordt te Alk. maar het Lijdensverhaal op uitste kende wijze vertolkt door een ver eeniging' die toch ook slechts over ongeoefend stemenmateriaal de be schikking heeft. Zouden wij daar voor niet een koor van voldoende afmetingen bijeen kunnen krijgen? De Oratoriumvereeniging zou al een heel eind verder zijn als alle leden der kerkelijke zangkoren hun mede werking wilden verleenen. En ande ren hebben zich wellicht nog niet aangesloten omdat zij van het be staan" der R.K. Oratoriumvereeniging onkundig waren. Thans is in studie het Requiem van Verdi. Voor het deelnemen aan de repetities kan men zich nog steeds opgeven bij den dirigent den heer Pielage of bij den heer A. J. Wohrmann; Spoorstraat 89. Men stelt niet alleen een ander in de gelegenheid te genieten van .deze uitvoeringen maar tevens ontwikkelt men er het eigen muzikaal gevoel en de eigen muzikale kennis mee. Men verruimt den cultureelen ho rizon en dat is in dezen tijd van ver vlakking en gebrek aan verdieping een belangrijk ding. EEN ZILVEREN KOETSIER Gisteren herdacht de heer A. L. van Bellekom den dag dat hij vóór 25 jaar als koetsier bij de bierbottelarij van de Wed. Otter in dienst trad; na in de laatste jaTen voor den oorlog als chauf feur gefungeerd te hebben, is de heer van Bellekom thane wnd. meesterknecht. Van des ochtends 10 tot^ des middags 1 uur vond in café Ot ter aan den Kooltuin een groot- sche huldiging plaats, waarbij ve len den populairen jubilaris per soonlijk van hun hoogachting en waardeerimg lieten blijken.' Be halve door een welgemeende mondelinge gelukwensch kweten zij zich van deze taak door het overhandigen van fraaie geschen ken. Zoo ontviXlE de heer van Bellekom van zijn directie een gouden horloge: door de Hore ca" en de biliartvereeniging „Nooit Gedacht" werden groote bloemenmanden aangeboden), ter wijl de kasteleins van Alkmaar met een mooien fauteuil en een fraaie hanglamp ter felicitatie kwamen. Door het personeel, fa milie en bekenden werden talrijke nuttige en „smaak"volle voorwer pen aan het echtpaar van Belle kom overhandigd. Ook in den loop vani den middag was het een druk komen en gaan van bezoe ker? in dé woning van den jubi laris, waar steeds opnieuw plaats mogst worden ingeruimd voor nieuwe bloemstukken en geschen ken. zoodat tenslotte voor de gasten amper ruimte om te gaan overbleef. DIERENMISHANDELING Door de Politie werd een vee houder bekeurd terzake van het op pijnlijke en kwellende wijze vervoeren van een kalf. De man had het dier met aaneengebonden pooten in een zak gestopt, en deze zonder stroo op zijn wagen gedeponeerd. MOEDIGE REDDING Bij zijn werkzaamheden aan boord van een kolenschuit, lig gende voor de steenkoolopslag plaats van de fa. Schot aan het Baanpad, geraakte d$ 39-jarige S. uit Oudorp te water en kwam onder de kolenschuit terecht. Eenige employé's van de Ijzer fabriek, de heeren Windhorst en van Bennekom begaven zich on middellijk gekleed te water: na eenige malen duiken gelukte het den heer van Bennekom S. op het drooge te brengen. Dr. de Jong verleende met eenige E.H.B O.- leden van 't personeel der Ijzer fabriek de eerste hulp. waarbij zij er tenslotte in slaagden die le vensgeesten wederom op te wek ken. S. werd op doktersadvies naar zijn woning yervoerd. Een woord van hulde aan de kranige redders is hier zeker op zijn plaats. OP HOL Een voor 'n wasen der Ge- meentereiniging gespannen paard sloeg in de Boterstraat op hol. Voor er ongelukken konden ge beuren. werd het dier reeds ter hoogte van het Pavglop in de Langestraat tot stilstand gebracht A.F.C.-NIEUWS In de zaal van den heer A. Ha ring, Oudegracht 130, zal op Don derdag 21 Febr. a.s. een belang rijke theorieavond worden gehou den. Te 7 uur voor de adspiran- ten en te 8 uur voor junioren, senioren en belangstellenden. Ieder is welkom en het behoeft nauwelijks vermeld, dat van de AFC-leden niemand mag ontbre ken. DAMMEN i De Zondag j.l. door DDD tegen Helder II gespeelde damcompeti- tiewed&trijd eindigde in een 184 overwinning voor de Alkmaarders. De gedetailleerde uitslag luidt: L. RavenstijnM. Kwast 11 N. C. Oud—D. Groot 2—0 J, Schuit—P. Kwast 1—1 M. A. HemelsW Wieren 20 H. KruiderO. Ottevanger 0—2 G. Wo on ij kJ. Jagel 20 L. VerverJ. Bonman 20 J. RavenstijnP. Verkerk 20 H. J. ToepoelP. J. Arends 20 N. M. Oud—A. V, Ooyen 2—0 NIEUWE-NIFDORP KATH VOLKSPARTIJ In een algemeene vergadering dezer afdeeling op 8 Febr. 1.946 werden voor de Tweede Kamer candidaat gesteld: Jac. Groen te Alkmaar; J. de Boer te Obdam; C. v/d Ploeg te Haarlem! J. C. M. Weyden te Haarlem en P. Buisman te Bovenkarspel. Voor de Prov. Staten: Jac. Groen te Alk maar; C. P. Jong te Heerhugo waard en Jac. Weel te Zuid- Scharwoude. HENSBROEK BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria Regina Adria- na, d. v. J. Duyn en H. J Halse. ma; Anna Geertrude, d. v. C. Brink en A. Appel; Joannes Ni- colaas en Jacobus Wilhelmus, zoons van Th. J. Munster en H. C Konijn. Ondertrouwd, getrouwd en overleden: geene. HEERHUGOWAARD EIGENDOMSOVERGANG Bij onderhandschen verkoop is in eigendom overgegaan een woonhuis staande aan het Kabel pad G 230, Heerhugowaard, van den heer P. van Etten te Scha- gen op den heer P. M. Snoek, Kabelpad, Heerhugowaard, WINKEL RAADSVERGADERING De gemeenteraad vergaderde Maandagmiddag onder leiding van den heer G. J van Leersum, die de leden een voorspoedig 1946 toewenschte. Medegedeeld werd, dat 32 gegadigden zich hebben opgegeven ter verkrij ging van een volkstuintje. Ver volgens boden B. en W. de be- grooting 1946 aan. Besloten werd de begrooting te doen onderzoe ken dcor de leden van den raad. Aan den heer D. Winsemius werd een vergoeding toegekend in de kosten van het' bezoeken van de Christelijke School te Wieringerwaard door zijn do.ch- tertje. Besloten werd een ver gunning aan te vragen voor het verkrijgen van ijzer voor de ver ankering van de schoeiïng van de Mient te Lutjewinkel. Het salaris van de vader en moeder van het Tehuis voor Ouden van Dagen werd vastgesteld op 1500.per jaar. Door den ge meente-opzichter was medege deeld, dat het plan tot rioleermg van de Strook zeer moeilijk uit voerbaar is. Den Groetpolder zal toestemming worden gevraagd voor het graven van een sloot in het kader van het plan-Strook Hierna ging de raad in comité. Na heropening werd, op voorstel van B. en W„ besloten aan den heer H. Hofman en echtgenoote ontslag te verleenen als vader en moeder van het Tehuis voor Ouden van Dagen LANGEDIJK DE NIEUWE MAXIMUM PRIJZEN Met ingang van gisteren, Dins_ dag, zijn de maximumprijzen voor de telers als volgt vastge steld; Andijvie 36.boerenkool 10.Kroten I (tot >4 kg P- st.) 8.Kroten II tot 1 kg p. st.) 5.70; Kroten III (bo ven 1 kg p. st.) 3.90; roode kool 13.50; gele kool (geel of groen) 13.50; witte kool 9.70; peen I (van 2050 gr.) 14.50; peen II (van 50500 gr.) 7.40; peen III (boven 500 gr.) 5.60; spruit- kool 30.uien (gele) 12.50; uien (nep) f 8.30; witlof 40. koolrapen 5.50; veldsla 42. gekookte kroten (3 st of meer per k g15.70; gekookte kroten (minder dan 3 stuks per kg) 12.^0; prei I (boven 15 mm doorsnee) 14.70; prei II (tot 15 mm doorsnee) 10.60; schor, seneeren I 25.60; schorseneeren II 16.70; knolselderie I (boven 10 cm doorsnee) 13.50; knol selderie II (van 810 cm door. snee) 11.knolselderie Hl (va» 68 cm doorsnee) 7.40; knolselderie IV (beneden 6 cm doorsnee) f 3.60; ramanas f 5.50. Appelen; Groep I Cox Orange gr. I A f 86.—; A 62.—; B 40.Groep II Schoone van Boskoopgroep I A 62.A 48.B 34.Groep III Bra. barrtsche Bellefleurgroep I A 55.—; A 44.—; B 29—, Groep IV Jacques Lebelgroep A 40. B 29.Groep V Overige soorten A 36.B 24.Val van Goud- en Sterreinetten, Yeliow Transparant en Groep I 15.Val van alle overige ap pelen 12.Kroetappelen (zuur) 8.Kroetappelen zoet 5.Alles per 100 kg. Voor de afwijkende producten wordt 80 pet van de genoteerde telersprijzen "berekend. Koolrapen: Het minimumge wicht van koolrapen dient een 'kg per stuk te bedragen. Uien: Beneden 35 mm (nep) mogen met staart worden aan gevoerd, alle andere uien moeten gestaart worden. Prei mag alleen geschoond worden aangevoerd. Peen; Niet houdbare peen kan, nadat deze door de veiling (het UCB of de CCD) is afgekeurd, voor veevoeder worden verkocht Deze peen moet dan gedenatu reerd (stukgestoken) worden. Gekookte kroten dienen afge koeld aan en door den handel te worden verkocht. Appelen; Stipappelen van de sorteeringen I A en A uit de groepen I t.m. V dienen als B. appelen te worden geveild tegen den dan vastgestelden prijs. Stip appelen, van de sorteering B moeten worden gerangschikt onder „kroet". Witte kool; Alle witte kool (ook afwijkend en stek) is be. stemd voor de industrie (zuur- koolfabricage). SCHERMERHORN BEKNELD IN VENTILATOR Bij het z.g. tarwe schonen geraakte de heer L de Beider, arbeider bij den landbouwer J. Barendrecht, met zijn hand be kneld in een niet voldoende af geschermde ventilator. Hij werd zoodanig gewond dat hem drie vingers moesten worden afgezet. Voor den arbeider en zijn groot gezin beteekent dit een zware slag. KATH VOLKSPARTIJ De afd. Schermerhorn van de Kath. Volkspartij kwam op 11 Febr. in een drukbezochte ver. gadering bijeen. Voor de Tweede Kamer werden candidaat gesteld J. Boekema, voor de arbeiders, N. P. v. d Weiden en Jac. Groen, landbouwers, en Dr. Jos. de Boer, bekend door zijn arbeid voor de groote gezinnen. Voor de Prov. Staten werden candidaat gesteld J. de Boer Wz. uit Obdam en G. Roeleveld uit Ilpendam. In verband met de hooge af dracht aan de hoogere partijin stanties werd de minimum-con tributie vastgesteld op een gulden per jaar, welk bedrag in twee halfjaarlijksche termijnen zal worden geïnd. De rondvraag leverde een be langwekkende discussie op over meer plaatselijke problemen. WARMENHÜIZEN 45-JARIGE ECHTVEREENIGlNG Het echtpaar Schuite-Bakker vierde gisteren in goede gezond heid en te midden van kinderen en kleinkinderen zijn 45-jarig hu welijksfeest. MIJN EN DIJN (Arr.-Eechfbank) De eerste beklaagde Gerrit K. geb. te Zaandam, wonende te 't Zand, maakte een armzaligen in druk. Hij had in Sept. 1945 bij ver schillende inwoners konijnen, een damesrijwiel, een geit en 4 kippen ontvreemd. Het over hem uitge brachte rapport, toegelicht door Dr. F., achtte hem verminderd toerekeningsvatbaar, waarom de Officier ter beschikkingstelling der regeering eischte: Verdediger, rar. Schuurman kon zich geheel daarmee vereenigen. Hend. S. uit Herkenbosch, thans gedetineerd, had l^ans ge zien op 24 October ly*5 een transportfiets met mand, staande tegen een muur op Den Dijk te Alkmaar, te ontvreemden. Een ander persoon was mede in dezen diefstal betrokken. Deze laatste, als getuige gehoord, gaf een andere lezing van het geval. Er ontspon zich een hevig debat, waaraan de President spoedig een einde maakte. De zaak werd aangehouden, ten einde nieuwe getuigen te hooren. Op verzoek van den verdediger werd verdachte, die al 3 maanden preventief zat, in voorloopige vrij heid gesteld. 't Was een zwarte dag voor J. K.. zuivelhandelaar te Zwaag. Eerst stond hij terecht beschul digd. een auto toebehoorende aan getuige P. K., verduisterd te heb ben. De familie had getuige scha deloos gesteld. Verdachte had uit geldnood gehandeld. De behande ling van de zaak vorderde gerul- L MISSEN WIJ IETS? \IAN VERSCHILLENDE v KANTEN heeft men, ook op den Partijraad, toen de einde- lijke vaststelling van het Ur gentieprogram aan de orde was, de vraag gesteld, of het nu eigenlijk wel juist is, dat de naam van God hoegenaamd niet in het program wordt ge noemd. Nu gaat het natuurlijk met alleen om het noemen van den naam, maar toch betreuren wij vooral dit, dat jn dit urgenlie- prc.gram niet opgenomen is de ruiterlijke verwijzing naar het Algemeen Staatkundig Pro gram of Beginselprogram, zoo als dat in 1936 is vastgestelden waaraan, volgens een verkla ring ook van prof. Romme, niets veranderd is. Natuurlijk r, want de beginselen zijn hetzelfde gebleven. En dit Al gemeen Staatkundig Program bevat de voor alle leden, dus ook de niet-kathohe- ken, zoo duidelijke verkla ring dat de Partij zich stelt op den grondslag van natuur wet en Goddelijke Openbaring, gelijk die door het kerkelijk leergezag worden verklaard. Zoo staat m het nieuwe regle ment ook het doel van de Portij omschreven. En wij weten, maar misschien weet niet iedereen datalthans beseft niet iedereen dat op alle gewenschte oogenblikken, dat de programs van de Partij op den grondslag van dit beginsel zijn uitge-• werkt. En zoo is het ten slotte toch wel in orde. Maar het had duidelijker en ondubbelzinni ger kunnen zijn, want al zegt men van verschillende dingen wel, dal ze vanzelf spreken, wij leven nu eenmaal in een tijd, dat we de dingen niet duidelijk genoeg kunnen zeggen Biy de bespreking van het eerste hoofdstuk, dat dan meer de principieele punten behan delt, is nog een poging gedaan, om een punt op te nemen, waarin gezegd wordt dat de Staat den eerbied voor God. herstellen moet. Zoo was het staatsrechtelijk wellicht niet juistgelijk door Mag. Stokman ook werd opgemerkt, omdat dit niet de taak van den Staal is. Wel zal men bij de definitieve redactie en zoo is er toch nog iets gewonnen met de op dit punt gemaakte opmerking re kening houden, terwijl ook ge zegd mag worden, dat het pro gram in zijn^eerste punt duide lijk verlangt de erkenning van den godsdienst dat is toch ook de dienst van God door de Overheidvoor de samen leving van de menschelijke persoonlijkheid, het gezin, liet gezag en het vaderland, en dit alles om te komen tot herstel van de diep geschokte publieke ■moraliteit. Terwijl in het derde punt van deze serie van principieele pun ten krachtige maatregelen ge vraagd worden voor de erken ning „en practische naleving" van zedelijke normen, welke voor een qoed geordend ge meenschapsleven onmisbaar zijn. men tijd, waarna de Officier ge legenheid kreeg 150.of 60 da gen te eischen. Mr. Berkhouwer vond den eisch van htt O.M. mild, maar vroeg de Rechtbank te onderzoeken of er termen waren de boete te verla gen. De tweede zaak waarvoor K. terecht stond, betrof de aanrijding op 20 Nov. 1945 met den auto van getuige W. Verdachte was door den Kantonrechter te Hoorn ver oordeeld. doch in hooger beroep gekomen. Verschillende getuigen wisten zich de toedracht der zaak niet goed meer- te herinneren. Vast kwam te staan, dat verdachte on der invloed van sterken drank verkeerde. Rekening houdend met den toestand van den weg 't was vriezend weer en mistig vroeg de Officier vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter en veroordeeling tot f 30.of 15 dagen. Mr. Berkhouwer betwistte of bewezen was. dat K. de aanrijding had veroorzaakt en concludeerde tot vrijspraak.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2