Nieuw Het water te Almelo zakt SPAAK IS NOGAL TEVREDEN Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: */HET HONGERSPOOK Een dure gast Na Ickes, Harriman Attlee: een groot succes Rusland is boos New-York—Amsterdam Mevrouw Roosevelt over de UNO Amsterdam—Madrid KATYN De Partij van den Arbeid doet niet mee PASSAGIERSLIJST „NOORDAM" Regeering speurt- naar M.G.-wagens Skymaster naar de West H. M. de Koningin inspecteert oorlogs bodems Twee minuten stilte OLYMPISCHE SPELEN IN LONDEN DE_, Olympische Spelen zullen in den zomer van 1948 in Londen worden ge houden, aldus besloot het Internationaal Olympisch Comité. Londen had de Spelen ook in 1908. RAUTER Nieuwe centrale werk plaats Hoofdredacteur: H. N. Smits: rayon-redacteur P. Sigon. Abonnementsprijs 13.40 per kwartaal; f 1.30 per maand. Inclusief Incasso kosten. Prfls der advertenties 13 et per m.m. regel. 40 m.m. breed; In tekst 26 et. per m.m regel. 60 m m breed Contract ot> aanvraag N o ordh ollandsch Dagblad Buiten God ia 't nergens veilig 'Vondel VRIJDAG 15 FEBRUARI 1946 41e JAARGANG - NUMMER 10857 ALKMAARLangestraat 42A. teL 4330 (K 2200) HOORN: Draafsingel 39. tel. 4712 (K 2290) DEN HELDER: Loods, gracht 69. tel. 2383 K2230 5CHAGENMolenstraat 32. tel. 459 (K 2240). Bankrelatie: Noorderbank De voedselsituatie in de ae- heele wereld is slecht. Het is door de hoogste autoriteiten in de we reld gezegd op de vergadering vara de Vereenigde Volkeren. En in ihet bijzonder heeft de afgevaar digde van Britsch-Indië, waar men in het groot weet wat hon gersnood beteekent, een beroep gedaan op het wereldgeweten, om alle krachten in te spannen, het dreigende gevaar te bezweren. Nu terzake de door de Big Five voor gestelde resolutie eenstemmig is aangenomen, waaruit volgt, dat in Maart een internationale con ferentie over dit nijpende „pro bleem van brood en rijst" zal worden gehouden, wederom te Lopden, is de hoop gewettigd, dat men inderdaad al het mogelijke zal doen, om aam het dreigende spook van den honger weerstand te bieden. Dat bij de transport mogelijkheden de voedselversche- ping voorrang moet hebben, lijkt ons wel vanzelfsprekend. Het mag nu immers niet meer voorkomen, dat om redenen van transport- moeilijkheid, zooals meer is ge beurden het verleden, groote, soms enorme voorraden worden vernietigd of anders dan voor menschedijk voedsel worden ge bruikt. Een waarlijk geordende werelddistributie, een werkelijk ernstig geregelde verdeeling van ovrschotten in uitvoer-landen is noodzakelijk. Men moge niet te veel en te lanig confereeren, deze zaak moet meer door daden dan door praten worden opgelost. Millioenen zijn in gevaar Dit is egienlijk ook een ernstige bedrei ging van wereldvrede en den vei_ ligheid. Misschien hpeft men dat in Uno-kringen te Londen ook in gezien, tegenover het vruchteloos gepraat ini den Veiligheidsraad, die immers wereldvrede en vei ligheid moet beschermen! Mil lioenen menschen èn millioenen kinderen, voor wie Z. H. de Paus reedc een maand geleden een op_ roep deed „om de uiterste krach ten in te spannen om de groote ellende voor deze kinderen weg te nemen". En in dit verband mag ook worden herinnerd aan een uitspraak van den Pranschen Minister Bidault, die op de. al gemeen® Vergadering van de UNO, waar Gods Naam maar zel den wordt genoemd, herinnerde aan het gebed, dat millioenen over de geheele wereld nog eiken dag bidden: Geef ons heden ons dageliiksch brood. Waarlijk, „op dit keerpunt der tijden, op het oogenblik. waarop materieele en geestelijke ellende tot ongekende hoogte zijn gestegen"', jblijkt nog eens een keer te meer, dat de oplossing van alle problemen ligt in een deemoedige houding van de menschheid, op de knieën bid dend tot God. niet alleen om uit komst te vragen, 'maar .allereerst om Hem glorie en eer te geven, die Hem in en voor ales toekomt. noemde men gisteren in het Engelsche Lagerhuis den afgezwaaiden koning van Albanië, Zog, die naar Egypte vertrok met 2000 stuks bagage en dertig nieuwe costumes! Op Vra gen, in het Lagerhuis ge steld, zal Maandag wer den geantwoord. Nadat de Amerikaansche mi nister van Binnienlandsche Zaken Harold Idkes afgetreden was, om dat hij zich niet kon vereenigen met benoemingen vani president Truman, Is thans ook het ontslag bekend gemaakt van den Ameri- kaanschen ambassadeur te Mos kou, Harriman, die opgevolgd wordt door Sir Walter Bellar Smith, ex-chef van den staf van generaal Eisenhower, 0E ALGEMEENE VERGADERING van de U.N.O. te Londen is Donderdagavond gesloten. Attlee zei, dat de bijeenkomst een groot succes geweest was en prees den geest van open hartigheid, welke hier had geheerscht. Practische resultaten waren de commissie voor de controle op de atoomenergie, de regeling voor de vluchtelingen en Spanje. Spaak bracht dank aan de Britsche regeering voor haar gastvrijheid en zei, dat er reden is tot groote tevredenheid, als men geen utopist geweest was, die meende dat alles in een «handomdraaien in orde zou komen. Hij zag de toekomst met ver trouwen tegemoet. De af gevaar-' digde van Tsjecho-Slowakije bracht een boodschap over van een millioen schoolkinderen, die de hoop uitspraken, dat de vrede gehandhaafd zou worden. Hij noemde dit symbolisch voor plicht en taak van de organisatie der Vereenigde Volkeren. De Veiligheidsraad besprak nog •de kwestie van de troepen van Frankrijk en Engeland in Syrië en.deni Libanon, Men heeft eerst geredeneerd over de vraag, of het hier een geschil dan wel een si tuatie betrof. De besprekingen zullen, hedep, Vrijdag, worden voortgezet. Syrië en Libanon zijn uitgenpodigd een vertegenwoordiger te zenden. De commissie voor de „ver plaatste personen" heeft de voor stellen van Rusland en Joego Slavië, welke beschouwd werden als een tekort doen aan de ware vrijheid, verworpen. Dè commis sie heeft zich nu op he standpunt gesteld, dat personen, die uit hun vaderland zijn vertrokken, niet verplicht zijn daar terug te kee- ren. op Nederland In Rusland, in pers en raaio, komt ontevredenheid tot uiting over de houding van Nederland ten aanzien van de repatrieering van Russische onderdanen uit ons land Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft in verband daarmede een mededee- ling verspreid, waarin wordt ge. zegd, dat er op dit gebied ver schillende moeilijkheden waren te overwinnen Zoo vertoonden vele Russen weinig neiging om terug te keeren, zij trachtten de registratie van vreemdelingen te ontgaan, waren slecht op de hoogte met de terzake bestaande voorschriften e.d. ffie regeering doet wat mogelijk is,' om de Russen in kampen behoorlijk te huisvesten en hun terugkeer te bevorderen. Op 2 Februari a.s. zal het eer ste vliegtuig uit New York. van den dienst AmerikaNederland, op Schiphol arriveeren. Er komen twintig journalisten mee. Mevrouw Roosevelt heeft te Frankfort, waar zij een bezoek bracht, verklaard, dat de atmos feer van de UNO totaal verschilt vani die van den Volkenbond. ."Kr is meer scepticisme. De staatslie den spreken er oprecht, hetgeen in het geheel geen belemmering vormt voor hun goede verstand houding Mevrouw Roosevelt leg de den nadruk op de noodzake lijkheid bij het publiek belang stelling te wekken voor het werk van de UNO. Het eerste vliegtuig van den dienst der K.L.M. Amsterdam Madrid is op het vliegveld irf de Spaansche hoofdstad aangekomen onder groote belangstelling van de Nederlanidsche kolonie. De Russische aanklager te Neu renberg heeft gisteren de moor den van Katyn besproken. Men weet, dat 'hier eenige duizenden Poolsche officieren zijn omge bracht, van welke wandaad de Duitschers de Russen hebben be schuldigd. Thans zijn documenten overgelegd, die de schuld van de Duitschers aantoonen. De lijken waren begraven door 500 Russi sche gevangenen, die na afloop van hun Juguber werk door de Duitschers werden doodgescho ten De fracties van de Eerste en Tweede Kamer van de S.D.A.P., V.D. en C.D.U:, in het algemeen de fracties dus, van wie kan wor den aangenomen, dat zij de nieuwe Partij van den Arbeid vertegenwoordigen in het Parle ment, hebben beslotijen, dat geen van hun leden zitting zullen ne men in de commissie, welke inge volge de motie-Van Poll naar€n- dië zal gaan om inlichtingen over den stand van zaken in te win nen. Aan onze bureaux ligt «thans ook de passagierslijst van het m.s. „Noordam", met repa- trieerenden uit Nederlandsch Indië ter inzage. Het water te Almelo zakte sinds gisteren 25 c.m. Het water stroomt in de aange sloten kanalen weg. Er is weer electrisch licht en er zou vandaag weer gas ko. men. Minister Ringers heeft per vliegtuig een bezoek aan Almelo en andere door het water -geteisterde gebie den gebracht. Ook de Ameri. kaansche ambassadeur heeft persoonlijk van zijn belang stelling doen blijken Men verwacht, dat de straten einde van deze week droog zul len zijn. Almelo is weer van alle kanten bereikbaar. Er behoeft geen vrees voor een epidemie te bestaan. Het Roode kruis uit den, Haag heeft 40 ton levensmidde len naar het geteisterde Twent. sche gebied gezonden. Na de geruchtmakende publi catie omtrent de 5400 verdwenen M-G.-auto's in de ^Autokam pioen" heeft, naar wij Zaterdag meldden, het Tweede Kamerlid, Ruys de Beerenbroeck, de regee. ring om opheldering gevraagd. Naar thans verluidt gaat het ministerie van Verkeer en Ener gie *in samenwerking met Gene raal Kruis een speurtocht onder, neihen. Het blijkt juist te zijn, dat in. derdaad een groot aantal wagens zijn verdwenen al wordt de ra ming van 5400 wel wat al te groot geacht Een schadeloosstelling van ge dupeerden zou eveneens in de bedoeling liggen. De Skymaster N. L. 305, gezag, voerder Viruly, is gistere» van Amsterdam naar West-Indië vertrokken. H.M. de Koningin heeft gisteren onder groote belangstelling de torpedoboot jager „Evertsen" en 't fregat „Johan Maurits", die ge meerd liggen aan het steenen hoofd in het Westerdok van de Holland-Amerika-Lijn, in de Am- sterdamsche haven geïnspecteerd. De „Evertsen" is thans bijna gereed voor het vertrek van Zon dag a.s. naar Oost-Indië. Vlak er achter ligt het fregat „Johan Maurits", dat heden Vrijdag voor een verblijf van een jaar naar West-Indië vertrekt. Gedurende ruim 15 minuten on. derhield H.M. zich met een viertal A.R.O.-mariniers van de compag nie, waaronder L. H. M. Willcms uif Maastricht, wien zij o.a. vroeg haar iets te vertellen over zijn er varingen bij den opmarsch van 't Negende Amerikaansche «leger in Duitschland. waarbij hij in 1944 heeft gediend. Aan boord van de „Evertsen" stond de voltallige bemanning van ongeveer 230 man aangetreden. H.M. de Koningin bracht Donderdag een bezoek aan den torpedobootjager „Evertsen" en het fregat „Johan Maurits", welke oorlogsbodems te Amsterdam vertoeven en binnenkort zullen vertrekken. De vorstin inspecteert de eerewacht van mariniers, opgesteld voor de „Evertsen"» Anefo/Breyer P. REVEN MET DE KERK r\e Kersttijd loopt ten einde. Vier weken hebben wij ver langend uitgezien naar de komst van Hem, Die ons van de zonde zou verlossen en den, weg naar het Heil zou wijzen. Hij is gekomen als een arm Kindje en ontroerd zijn wij met de herders bij hei kribje neergeknield. Op het Drie koningenfeest heeft Hij zich aan ons geopenbaard en week na week hebben wij de aspec ten van Zijn Heerlijkheid, aan schouwd: de Heiland der zon daren en zieken, de Overwin naar van storm en golven, de Rechter over goeden en boo- zen. Tijdens de Lichtmis heb ben wij de Ontmoeting van onze ziel met Hem en Zijn Moeder gevierd en op de door- de-weeksche dagen hebben wij Zijn Heerlijkheid gezien, in menschen-aïs-wij geopenbaard: martelaren, belijders, maagden, onschuldige kinderen. Wij we ten weer foeter dan vóór den Advent 1945, dat Christen-zijn beteekent: Christus' Licht in zich dragen en naar buiten uit stralen, zelf: Openbaring van den He'iland. zijn, om met ilem eens overwinnaars te zijn en op het einde der tijden: Rech ters! Grootsche toekomst van Christus' volgelingen! Maar ook zijn wij aan den storm en aan het onkruid herinnerd: dat wij slechts door strijd tot over winning, door lijden tot ver heerlijking zullen komen. Morgen: laatste dag van den Kersttijd. In de verte glunst reeds onze Paaschglorie. Maar vóór ons liggen nog Gethse-■ mane en GolgothaLaat ons leven met de Kerk, d.w.z. met Christus, van dag tot dag. MARCUS. De S.S.-generaal Rauter, die al eerder dood verklaard was en nu, tengevolge van den aanslag, op hem gepleegd, een verlamde kaakspier heeft, is in de gevangenis te Sche- veningen opgesloten! Hij wordt verhoord door den procureur fiscaal van het Bijzonder Ge rechtshof, in verband met de beschuldigingen, welke tegen hem zijn ingebracht, o.a. dat hij opdracht gegeven zou heb ben tot het dooden van hon derden gijzelaars en gevan genen. Hij zal zijn gerechte straf niet ontgaan. Bij de Nederlandsche Spoorwe. gen bestaan plannen tot het in richten van een' nieuwe groote centrale werkplaats voor elec trisch en diesel-electrisch mate riaal en electrische locomotieven. Het is nog niet uitgemaakt waar deze centrale werkplaats zal wor den gevestigd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1