CANADIAN CODFILLETS Beklaagden uit Den Helder, Texel en Alkmaar Nick Doets «rSfïL AlLDoelsJr. 1.55 per kg. Het een Nieuw Noordhollandsch Dagblad voor het Bijzonder Gerechtshof Illegalen bij den opstand op Texel DE RUSSEN-OPSTAND OP TEXEL De Lappen in cassatie GROOTE FOKVEEDAG TE SCHAGEN? w armenhuizen l.t.b. 25 jaar VRIJDAG 15 FEBRUARI 1946 Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam behandelde de zaak tegen T. Bart en, huisvrouw uit Den Helder, die in Augustus 1944 aan den Gouwleider der NSDAP Soutens, heeft medegedeeld, dat haar zuster 4000 gulden in bewa ring had van een Jood en dat P. Moens een radiotoestel in huis had. Uit persoonlijken haat had de vrouw deze menschen aan Sou tens verraden, die in zijn functie van s.d .-agent het geval verder in behandeling had genomen, In zijn requisitoir eischte de Procureur-Generaal, hoewel reke ning houdende met den hoogen leeftijd van verdachte en het lange voorarrest, een gevangenisstraf van 2i/4 jaar met ontzegging van de beiae kiesrechten voor het leven. De verdediger verzocht in zijn pleidooi het Hof, gezien den hoo gen leeftijd van verdachte, een uiterste clementie le oeirachten en een psychiai-riscn onderzoek naar verdachtes geestesgesteldheid in te s Lellen. Uitspraak 27 Februari. Illegalen verraden. Het Bijzonder Gerechtshof be handelde vervolgens de zaak tegen Renee Hoogerwerf uit Texel die in April 1945 aan twee Duit sche militairen heeft medegedeeld, dat hij drie illegale werkers, J. P. Donker. A, Jonker en J. Schelf hout, in uniform gekleed en ge wapend bij de Russen, welke' in Duitschen dienst waren en tegen de Duitschers in opstand waren gekomen, had gezien. Deze drie illegalen zijn gear resteerd en later door de Duit schers gefusilleerd. Een nasleep van den Georgiaanschen opstand. Volgens getuige R. Schaap, die vóór Hoogerwert door de Duit schers verhoord werd, had deze hem met nadruk gewaarschuwd om niets te vertellen. Hoogerwerf was volgens verklaring van ge tuige een gunstig bekend staand persoon, die herhaaldelijk onder duikers gewaarschuwd had als er razzia's op komst waren. Maar hij is een zeer ban" en dom mensen, aldus getuige. In zijn angst heelt hij doorgeslagen en de Duitschers, die over deze drie illegalen volle dig waren ingelicht, een waarde volle getuigenverklaring verstrekt met het reeds genoemde nood lottig gevolg. De Procureur-Fiscaal, hoewel rekening houdend met het lange voorarrest van verdachte, eischte voor deze slappe en lamlendige houding" éen jaar gevangenisstraf mei ontzetting uit de beide kies rechten voor het leven. Uitspraak 27 Februari. Noodgedwongen De volgende zaak was contra Dirk Bais, een visscher uit Den Helder, die door financieelen nood in Februari 1944 genomen bij het N.S. K.K. Hoewel verdachte voor chauffeur is opgeleid, heeft hij nooit als zoodanig dienst gedaan. Na zijn opleiding heeft hij allerlei hulpbaantjes in dienst van de Duitsche Wehrmacht verricht. In zijn requisitoir 'achtte de procureur-fiscaal het feit. dat de man bij het N.S.K.K. gediend had bewezen, maar rekening houdende met het lang voorarrest eischte hij tegen verdachte 2 V-, jaar gevange nisstraf (waarvan twee jaar in een Rijkswerkinrichting) met ont zetting uit de beide kiesrechten voor het leven. De verdediger wees er in zijn pleidooi op, dat verdachte slacht offer is geworden van de nazi- propaganda en verzocht het Hof het half ja spreken. Verraderlijke brief ge lukkig onderschept Johan Heider uit Alkmaar, schreef in Maart 1945 een brief aan de Ned. Landwacht, waarin hij mededeelde, dat J. J. Blauw en J. Arntz. onaergrondsch werk deden, een radiotoestel en groole voorraden levensmiddelen in huis hadden. Tevens dat zij' een val- scne nachtausweis bezaten. Geluk kig is deze brief door den P.T.T.- ambtenaar C. G. M. Evkamp on derschept, en heeft hij de betrok kenen gewaarschuwd. Deze brief heeft verder geen gevolgen gehad. Verdachte bekende het hem ten laste gelegde feit, maar verklaarde in zeer overspannen toestand ge handeld te hebben. Getuige Arntz had een zeer gunstige schriftelijke verklaring afgelegd ten aanzien van verdachte. jaar celstraf niet uit te De Procureur-Fiscaal eischte 3 jaar gevangenisstraf met ontzet ting uit de beide kiesrechten voor het leven. Verdediger pleitte, gezien den gelukkigen afloop, voor verdachte de uiterste clementie en verzocht een psychiatrisch onderzoek in te stellen. Uitspraak 27 Februari. Pieter Lap had in April 1945 te Den Hoorn op Texel, toen in Duitsche krijgsgevangenschap geraakte Russische militairen op et eiland Texei in opstand wa ren gekomen tegen de Duitsche militaire bezetting, aan de Duit. schers verraden, dat zich in een bii P. W. Lap in gebruik zijnde schuiir een Russische militair bevond. Het Bijzonder Gerechtshof had in deze zaak uitspraak gedaan met drie jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. Thans kwam de zaak voor den Bijzonderen Raad van Cassatie te Den Haag De verdediger, mr. D. Ci Endt, noemde deze afdeeling Russi sche militairen, de Georgiërs, die samerrhadden gevochten met de Duitschers tegen de gealli eerden, menschen. die op het laatst ontdekten op het verkeer de paard gewed te hebben en nog gauw hadden getracht een wit voetje bij de geallieerden te krijgen. Verdachte had tezamen met P. W Lap besloten den militair aan te geven^ Wanneer de Rus sische militair gevonden was door de Duitschers, zouden de gevolgen voor de landbouwers zeer zwaar zijn geweest. De tweede verdediger, mr. G. W. J. Jonker, meende, dat deze zaak niet gerekend kon worden onder „blootstelling aan rechtsvervol ging door den vijand". Immers de Georgiërs heulden aanvanke lijk samen met dien vijand. De procureur-fiscaal meende, dat de Duitschers bij deze groote muite, rij wel degelijk „vijand" waren géworden van de Georgiërs Hij hield rekening met den hoogen leeftijd van requirant en conclu deerde tot een gevangenisstraf van een jaar. Daarna verscheen Pieter Willem Lap voor den Raad van Cassatie. P. W. Lap had zich aan hetzelfde feit schuldig' gemaakt als de vorige ver dachte en was deswege door het bij zonder gerechtshof tot een gevange nisstraf van twee jaar veroordeeld. Het gerechtshof heeft aldus' mr. D. C. Endt gemeend dat verdachte nadat de schuur tevergeefs door een Duitsche patrouille was onderzocht geen rede had den Georgiër aan te brengen daar het gevaar voor ont dekking van den verborgene daarmee geweken was. De Georgiër hield zich echter niet voldoende schuil en mede het feit dat vele menschen op Texel wisten dat Lap een Georgiër verborgen hield; maakten dat gevaar voor ontdekking bleef bestaan. In aanmerking genomen dat ook deze verdachte reeds een hooge leeftijd heeft bereikt en reeds eenige maan den is gedetineerd pleitte de verde diger aanzienlijke verlaging' van de stafmaat. De tweede verdediger bracht naar voren dat verdachte in grooten angst voor de gevolgen (het uitmoorden van zijn gezin en verbranden) bij eventueele ontdekking'; had gehan deld en dat hier van "verraad" niet gesproken kon worden daar den Rus reeds eerder verzocht was de schuur te verlaten hetgeen de man had geweigerd. De omstandigheden in aanmerking genomen concludeerde de procureur, fiscaal in deze zaak tot 6 maanden gevangenisstraf. ALKMAAR OPERETTEGEZELSCHAP „ODEON" Het Operettegezelschap Odeon heeft o.l.v. zijn directeur in stu die genomen „Die Fiedermaus" van Joh Straus. Voor aanmel ding als lid kan men zich nog vervoeger*,bii den secretaris, den heer P. de Vries, Houthavenstr. 17 WAARHEEN DEZE WEEK? Vanaf heden bioscopen: Alkm. Bioscoop Theater: Eer. ste deel van „S.O.S. Kust wacht". 14 jaar. Cinema Americain: „De Ty- ran", 14 jaar. Harmonie: „Het verloren para. dijs", 14 jaar. Victoria: „Safia's leugen", 18 jaar. Vrijdag 15 Februari: 7.30 uur, Gulden Vlies, Samuel Brill en Jacoba Bouma voor de Alkm. Kamermuziekvereeniging. 8 uur, Murm. Gymn.: Dr. W H. C Ten. haeff voor V.U.-cursus „Leider en menigte" Zaterdag 16 Februari: 2.30 uur, Harmonie: Voor V.U. film „Ta- nah Sabrang". 7 uur. Gulden Vlies: „Duizend en een nacht", door Operettevereeniging Danza. Zondag 17 Februari: 7 uur, Gulden Vlies: „Duizend en een nacht", door Operettevereeniging Danza carnaval in katholiek VERBAND Ten bate van „Nederland helpt Indië" De R.K. middenstanders hebben gisteren in het Gulden Vlies een bal masqué gehouden o. 1. vfdans- leeraar Jac. Smit, die dezen avond had georganiseerd ten bate van de actie „Nederland helpt Indië". En wij kunnen er onmid dellijk aan toevoegen, dat het een carnaval is geworden, waar het in elk opzicht beschaafd en correct aan toe ging. Toen groepen, paren en enke lingen eenmaal voor de jury had den gedefileerd, was het spoedig in de zaal een wervelwind van kleuren en een bonte verscheiden heid der meest exotische kleedij, waarbij vele deelnemers getuig den van originaliteit. Voor de jury was het zeker geen lichte taak, de verschillende groepen te kwa- lificeeren. En vooral na het de masqué toen de uitslagen beleend gemaakt werden en de prijzen, welwillend door verschillende Alkmaarsche winkeliers afgestaan, waren uitgereikt, kwam de stem ming er danig in. Daartoe droeg de band die volijverig de instru menten hanteerde, niet weinig bij. Tusschen de „bedrijven" door werden verlotingen gehouden, eveneens ten bate van „Nederland helpt Indië". Door eenige heeren van comité „Alkmaar helpt Indië" werd een woord van dank uitgesproken. Tevens kon men mededeelen, dat tot op heden de opbrengst der verschillende acties de formidabele som van f 43,902.74 bedroeg, een voor onze stad ongetwijfeld prach tig resultaat. Nog. schijnt men niet aan het einde te zijn. Naar de {vijftigduizend is klaarblijkelijk het parool van het comité Leider van en deememers aan dit carnaval, waarin geen enkele wanklank werd gehoord, kunnen terugzien op een prettigen avond, waar het nuttige met het aange name werd vereemgd. POLITIE DEELT DE PUNTEN Gistermiddag werd in verband van de Alkmaarsche Politie Sportvereeniging de eerste voet. balwedstrijd gespeeld sinds de herrijzenis van de A.P.S.V. Een elftal van de hulpagenten bond den strijd aan met een ploeg uif het vaste personeel Nadat de wnd commissaris, de heer W. C. Rijpma, den aftrap had verricht, wierpen de manschappen zich vol enthousiasme op het bruine monster, dat zich op het kleve rige en glibberige terrein blijk, baar beter thuis bevond dan menig volijverig politieman. - De veteranen hebben zich uit stekend geweerd; zij slaagden er in een gelijk spel uit het vuur te sleepen. Eerst was het de wakkere linksbuiten C. v. Dru. nen, die het doel der tegenstan ders wist te vinden, terwijl in specteur Haverlag het tweede doelpunt voor. zijn rekening nam. Aan de andere zijde kwamen de goals van de voeten van Radsma en van Wensem Uit dezen wed. strijd is wel gebleken, dat met eenige training een deugdelijk elftal is samen te stellen. EERLIJKE VINDER Door een burger werd aan het bureau van pólitie-een rijwiel gedeponeerd, dat hij onbeheerd en niet afgesloten had aangetrof fen voor een perceel aan de Nieuwesloot. „MARJATTA" In de aula van het Murmellius. gymnasium voerde de A.T.V. „Ontwaakt" gisteravond weder, om het tooneelspel „Marjatta" op, ditmaal ten bate van de plaat selijke afdeeling van het Comité „Nederland helpt Indië" Het tooneelgezelschap gaf een sterk gespeelde vertolking van dit be. kende stuk, dat o.i. .misschien wat al te rijkelijk met' tranen is besprenkeld. Na afloop hield het onafscheidelijke bal de aanwezL gen nog eenigen tijd gezellig bij. een. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrikus A. M., z. v. Willem M. P. Cornelissen en C. C Dekker; Catharina C., d. v. Jan Krap en A. Schrijver. Gehuwd: Michiel Luider en Alida C. van der Vliet; Jozef van Bruggen en Antje Ottema. Overleden: Hendrik Kaptein, gehuwd met Sj Pander, oud 55 jaar; Maria Nederveen, gehuwd met A. Bellis, oud 72 jaar. SMAKELIJK ETEN! Het ging er weer echt gezellig toe op de demonstratie voor broodverwerking en broodbeleg gingen, georganiseerd door de Commissie inzake huishoudelijke voorlichting, en gezinsleiding. Dat oud brood in een zeer sma. kelijke broodpudding omgezet kan worden en een restje peul vruchten, zooals witte boontjes, capucijners, groene ërwten enz tot een pikant smeersel voor de boterham, werd duidelijk gede. monstreerd. Ook met uw cacaorantsoentje, wat u eens in de 8 weken ont vangt, kunt u wonderen doen in den vorm van chocoladesmeer sel Hoofdkaas zonder vleesch kan heel goed zijn, mits goed klaargemaakt. Er was veel te leeren en te proeven op deze demonstratie en met belangstelling zien wij naar de volgende uit! VL. ZONDER REM Tegen een bestuurder van een vierwielig motorrijtuig, waaraan een aanhangwagen was gekop peld. werd proces-verbaal opge maakt wegens het ontbreken van een rem aan den aanhangwagen. ARME RUITEN Een bestuurder van een zwaar beladen handwagen geraakte bij het passeeren van den hoek LangestraatAchterstraat de contröle over zijn'voertuig kwijt Daar de man zich tusschen dé duwkruk in bevond, kon hij niet voorkomen, dat de wagen door de etalage van Sigarenmagazijn Olij schoof; 3 ruiten werden ver. hield. De schade kon onderling geregeld worden. N OPERETTE VER. "DANZA" Zoo had dan "Danza" de keuze la ten vallen op de operette "Duizend en één nacht" van Joh. Strauss. Wanneer dit zéér oppervlakkige sprookje waarin de handeling vrij slap is en pas in het derde bedrijf iets levendiger wordt niet gedra gen werd door de muziek'van Joh. Strauss welke ook hier in het tee- ken van de Weensche wals staat dan zoil er piet veel eer aan te behaléff zijn. Danza stond dus voor de moei lijke taak van niets toch nog iets te maken. Men is er dan ook inder daad in g'eslaagd van het geheel een zeer aanvaardbare vertooning te ge ven. Over 't algemeen gaven de so listen beter spel dan zang te genieten De eenigste waar beide factoren vol_ komen voldeden was de sopraan Truus Schot, die van haar rol, Wally, een voortreffelijke creatie gaf. Gert de Nijs was volkomen ingeleefd in zijn rol als Sultan, zingt echter wat geforceerd ,en zijn overigens goed geluid komt niet over het voelicht heen. Jan Stam en Tom de Munk waren in hun rollen uitnemend. De overige spelers gaven geen aanleiding' tot bijzondere bespreking. De koren maakten een goede indruk en zon gen frisch en zuiver. De balletten in gestudeerd door Gré Prangen wer den vol charme uitgevoerd. Decor en costumeering waren goed verzorgd zoodat er voor het oog niets ontbrak. Dirigent Prangen heeft met de Alk maarsche Orkestvereniging g'oed werk geleverd; de begeleiding was zer lofwaardig. Men zou bij de vol gende uitvoeringen toch nog' met wat meer élan en spirit kunnen spelen, dat ligt nu eenmaal in de muziek van Strauss opgesloten. Regisseur Vóórhaar heeft ook nu weer veel goeds weten te bereiken. De volle zaal luisteraars liet het aan biival niet ontbreken. Met volle waardee ring voor wat er is bereikt hopen we toch dat "Danza" in 't vervolg haar keuze zal laten vallen op een werk waarin de handeling méér spanning' heeft en de inhoud wat meer diepgang. Onder zeer veel ap- Vandaag wordt in het Park hotel te Hoorn de jaarlijksche algemeene vergadering gehou den van den Provincialen Bond van Rundveefokvereenigingen in Noordholland, die in den loop van den dag een voorstel van het bestuu- zal behandelen, om den jaarlijkschen fokveedag, dit jaar te Schagen te houden, zulks naar aanleiding van plannen van de fokveevereeniging te Scha gen. om in de eerste helft van September, van 610 Sept.. a.s. te "Schagen een landbouwten toonstelling van groot formaat te houden. Wij zullen morgen het besluit van de vergadering me dedeelen plaus werden aan het slot van de opvoeringen, de diverse medewer kenden bloemen aangeboden. W. Scbreurs. vuurwerk Een aantal jongelieden trachtte gisteravond- zichzelf en de voor bijgangers te vermaken met het afsteken van miniatour vuur werk. Het was op de Laat en in de Langestraat een geknal van belang, terwijl ook de plotselinge vuurverschijnselen menigeen flinlc deden schrikken. De politie bleek echter de feestelijke bedoeling van deze knapen minder te ap- precieeren en nam eenigen van hen mee naar het bureau-, hope lijk hebben zij daar in afzonde ring gelegenheid gekregen eens te peinzen over hun gedr.ag. Op Donderdag 28 Febr. a.s. hoopt de plaatselijke afdeeling van den L.T.B. haar zilveren ju bileum te vieren 's Morgens zal er een plechtige H. Mis. worden opgedragen. Op de groote mid dagbijeenkomst zal- het zeker niet aan belangstelling ontbreken. r, k. patronaat Met ingang van 1 April a.s is benoemd tiot ocncierge van het Patronaat de heer P Kemper uit onze gemeente. bergen retraite In het Retraitehuis „St. Petrus Canisius alhier, zal in de week van 25 Maart en van 1619 Maart een retraite worden gehou den voor heeren middenstanders. Voor deelname kan men zich nog melden bij de directie. oudorp katholieke volkspartij De afdeeling Oudorp van de Katholieke Volkspartij hield ten algemeene vergadering. Voor de Tweede Kamer wer den candidaat gesteld Pater Stok man. Utrecht; Jac. Groen, Alk maar; W. Steinmetz, Haarlem en Joh. Eerksen, Amsterdam. Voor de Prov. Staten: J. de Boer Wzn., Obdam; Jac. Weel, Langedijk en P. Fl. Luykx, Den Helder. Samengesteld werden het regle ment alsmede het reglement voor verkiezing gemeenteraadsleden. In de rondvraag werd aange drongen een propagandaclub op te richten. Hierna volgde sluiting. de egmonden moreel herstel Onder auspiciën van Nederl. Volksherstel afd. Egmond zullen in het kader van cultureel en mo reel herstel in de eerstkomende weken eenige tooneel- en film avonden worden gegeven. Te Egmond-binnen zal Zon dagavond in de zaal Wed. Mooij worden opgevoerd het tooneelstuk „Kinderen van ons volk". Te Egmond aan de Hoef zal Maandagavond een- filmavond worden gegeven o.a. „De Noodklok luidt" en „De Spooktrein". Te Egmond aan Zee op Dins dagavond in de „Vergulde Valk" van den heer Dekker, eveneens een filmavond met „De Spook trein" en „De Noodklok luidt", terwijl op Zondagavond 3 Maart speciaal vpor Egmond aan Zee nogmaals zal worden opgevoerd „Hinderen van ons volk". De netto opbrengst van deze avonden zal ten goede komen van het N.V.H. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de raambiljetten. VRIJDAG Den 24sten Februari zijn onze lieve Pappa en Mamma A. NIESHAGEN A. M. NrESHAGEN- STELTENPOOL 121/* jaar getrouwd. Dat God hen nog lang moge sparen wenschen hun dank bare kinderen Tonny Margriet Mart je Herman Jantje en Paultje. Receptie dien dag van 4.30 tot 5.30 in Café veenboer. Middenweg H. Hugowaard 23 Februari is het 12V* jaar geleden dat P. BUIS en TR. DE LEEUW trouwden met elkaar. Wij hopen dat O. L. Heer hen nog lang moge sparen. En ze mogen leven nog vele jaren. Wij wenschen hen veel plezier en nooit g'een verdriet Hun dankbare neven GERARD en PIET. le Landdwarsstraat 30 Alkmaar. voor stoven of bakken e> Voor hof te Ar jarige v< Hooker u was nog weest en lijk gesj: Landwac Spanjaar van op d zij hem i Dui'sche had. hoe grondsch voor een verpleegs sche ziel zaam wa spoorweg duiken, een en ai superieur twee lani uitgingen mede een revo' heel vrij ter, die s pen) en der eenlf ze wa' politieke men de haar. vac soonsbev voor he wie voo zorgde, dat zij op het i heeft ge haar ge worden bevestig eerewoo gegeven ..Wat doeling vroeg d Ruvs. ..Wij nen we ten eind- weer b tionnee tuiee oi De v klaarde dat hij lingen had ov met D hield, betrouv meer z den. ir zou zij ledig o illegale georga' Door tweede landwa zoek 1 zaak a behanc Kouttil 19 Telefoon 3933 Alkmaar Fnidsen 78 Telefoon 4493 Alkmaar

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2