BEVRIJDINGSFEESTEN IN VOORBEREIDING Nieuw Noordhollandsch Dagblad Dammen VRIJDAG 22 FEBRUARI 1946 HET A.B.C. VERGADERT Het ziet er wel naar uit, dat Alkmaar dit jaar een bevrij dingsfeest zal vieren, dat de traditioneele 8-Oetoberfesti. viteiten naar den kroon steekt. Het programma, dat gisteravond bij de eerste officieele vergadering van 't Alkm. Bevrijdings Comité aan de afgevaardigden der buurtvereenigingen werd ge openbaard, beloofde wel het een en ander. Drie en vijftig buurtvereeni gingen gaven acte de pré- sence. toen de voorzitter, de heer de Waal, de zitting opende. In vergelijking met de oprichtingsvergaderiing, toen 49 vereenigingen verte, genwoordigd waren, is dit reeds een aanmerkelijke vooruitgang Centraal contactpunt Inmiddels was een ontwerp gereed gekomen van de statuten en het huishoudelijk reglement. Hieruit blijkt, dat het Comité een centraal contactpunt bedoelt te zijn, dat de leiding geeft bij het op passende wijze organi- seeren der herdenking van den- bevrijdingsdag. Het Comité kan veel nuttelooze rivaliteit tus. schen de verschillende wijken voorkomen en de helpende hand bieden bij eventueele moeilijk heden, die zich bij de voorberei dingen der gemeenschappelijke feesten kunnen voordoen. Aldus kan b.v. het inkoop en van ver. sierings. en illuminatiemateriaal centraal, en dus gemakkelijker geregeld worden, dan wanneer ieder voor zich op zoek moet naar vlaggen, doek en muziek. Op de ontwerp.artikelen wa ren aanmerkingen binnengeko men van de vereenigingen Zaad- markt en Lindelaan; ook bij de bespreking werd nog critiek ge leverd. Zoo verwekte de heer Veldman nogal hilariteit met zijn herhaalde opmerkingen ten aan zien van de juiste spelling en formuleering der artikelen. Eenige opschudding werd ver wekt door het voorstel, dat de buurtvereenigingen, die buiten gewoon veel leden tellen, en dientengevolge meer contributie betalen.' ook over meer dan één stem zouden moeten beschikken in de A.B.C..vetg'^Terinlgen Te gen dit voorstel rees algemeen verzet: het werd niet juist ge acht, dat de financieel sterksten over een grootere macht zouden beschikken; het voorstel werd met algemeene stemmen ver worpen. Na eenige discussie werd de con tributie voor de aangesloten ver eenigingen als volgt vastgesteld: I 0.50 per aangesloten gezin voor ge wone leden, i.voor buitgewo ne leden, bij wie in de wijk geen buurtvereeniging bestaat, 2.50 voor buitengewone leden, die zich om principieele redenen niet bij een buurtvereeniging willen aansluiten. De contributie voor donateurs werd bepaald op minstens 2.50. Het programma der be vrijdingsfeesten. Het kardinale punt van de bespre kingen vormde de samenstelling van het programma voor de bevrijdings feesten op 4 Mei a.s. Alles, was bier- voor; wat het programma betreft, in kannen en kruiken, maarde Minister verzet er zich tegen; dat op Zaterdagmorgen niet gewerkt wordt. Dit zou beteekenen, dat de thans bestaande indeeling belangrijk gewijzigd moet worden; zoodat de herd en kings plechtig heden van den ochtend ofwel geschrapt zouden moeten worden ofwel opgenomen tusschen de toch al druk bezette middag en avond. Uitgaande echter van het standpunt dat Den Haag als nog goedgunstigheid zal betoonen; waagde de voorzitter van het werk comité; de heer Schouten ons het volgende menue voor te zetten. 8.309.30: Plechtige herdenking van de gevallenen bij het gedenkteeken in de Wilhelminalaan. 10.3011.30: Kerkdienst in de Gr. Kerk. Medewerking wordt verleend door dè diverse zangkoren. Door middel van luidsprekers en via lijn 3 van het Radiodistributiebedrijf zal naar getracht wordt, deze herdenking in uitgebreiden kring te volgen zijn. Het aantal plaatsen in de Groote Kerk bedraagt pl.m. 1500. 24.30: Op verschillende plaatsen wordt voor de bijna 5000 kinderen van de lagere scholen een groot kin derfeest georganiseerd.- Des middags vindt tusschen 2.30 en 3.30 uur een parade plaats van de Gezagstroepen. Hierop volgt een op tocht door de stedelijke turnvereeni- gingen begeleid door de muziekcorp sen,' na afloop van dezen optocht worden op verschillende pleinen de monstraties gegeven door de turn-; worstel, en boksvereenigingen. Des avonds kan men zich vermaken bij een grootscheeps waterballet, dat in den Singel gehouden zal worden voor het bolwerk tegenover het Ge rechtsgebouw, aanvang ongeveer 8 uur. Een maximum aan toeschouwers kan hier een plaats vinden in den bocht van den Singel en in den Ber gerhout. stukken in het ernstige genre ten tooneele te brengen. Zij heeft gemeend voor den eersten keer met „De Klokkengieter" van Anton Coolen voor den dag te moeten komen, waarvan de op voering in April a.s. zal plaats vinden. De vereeniging heeft den be kenden regisseur Jan Huijgen bereid gevonden, zijn medewer king hieraan te willen verleenen. Te zijner tijd zullen nadere mei dedeelingen worden gedaan. NOG EENS: DE MIDDENSTAND „Welke personen zitten er dan in dat comité voor den herop bouw van een katholieke mid- denstandsvereeniging? Gaat dat in tegen' het bestuur van de oude organisatie? Is die nieuwe orga nisatie vooral bedoeld voor leden van de K.J.M.V.?" Al die vragen behoeven- een kort doch duide lijk antwoord. Het propaganda. comité is tot stand gekomen met instemming van het demissio naire bestuur der oude midden standsorganisatie. Dus geen ver deeldheid, zelfs gen wrijving, maar sympathie! Dat nieuwe propaganda-comité, dat slechts zal werken totdat de boel op pooten staat en er een flinke middenstandsorganisatie met een nieuw.gekozen bestuur komt, bestaat uit de volgende leden: P Bakkum, E. Broers, P. van Kessel, J. Kühne, F. Nijpels, G. Pedroli, F. Putman, C. Vlaar en mej M. Westra. Dit comité nu noodigt alle middenstanders met hun dames uit tot een bijeen komst, die tot niets verplicht, die niets kost, waar de K.J.M.V. zorgt voor gezelligheid, in een aardige zaal van de Harmonie op Maandagavond a.s. om 8 uur. Als dit mislukt, dan mislukt alles. Er worden evenwel geen gedrukte convocaties rondgestuurd. Dit is de uitnoodiging. Voordat dan om circa 10 uur de buurtvereenigingen op eigen terrein aan den slag gaan, wordt de alge- gemeene viering besloten met een gondelvaart van geïllumineerde en gepavoiseerde vaartuigen door sin gels en stadsgrachten. Zooals gezegd: een keurig program. Het bestuur zal trachten zooveel mogelijk versierings. en verlichtings materiaal te verkrijgen. De schaarsch. te aan kabel, textiel en niet te ver geten: stroom, berokkent het comité echter aanzienlijke moeilijkheden. Ook de financiën spelen een belang rijke rol in het feest, het bestuur ls echter ten aanzien van dit punt niet pessimistisch! Nadat tot leden van de kascommis. sie nog de Ireeren Klaasse, Bos, Veldman en Schuit waren benoemd; sloot de voorz. met een woord van dank tot alle aanwezigen deze vruchtbare vergadering. WAARHEEN DEZE WEEK? Bioscopen Alkm. Bioscoop Theater: 2de deel ,,'S.O.S. Kustwacht" en „Gevaren onder zee". Cinema Americain: „Hotel du Nord". Harmonie: „Zij trouwde haar baas". Victoria: „De Bewaarschool". Vrijdag: Kunsthandel Hopman, Lange- straat 56: Expositie schilderwer ken Karei Colnot. 8 uur, Gulden Vlies: „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet". 8 uur, Harmonie: Dr. A. A v. Rhijn voor „Vrij Nederland": Oorlogsindrukken uit Engeland en Amerika. Zaterdag 23 en Zondag 24 Februari: 7 uur, Gulden Vlies: Operette. vereeniging Danza: „Duizend en een nacht BURGERLIJKE STAND Geboren: Pieter J., z v. Adria. nus Wetsteijn en M. Nïggl. Gehuwd: Jan Homan en Jantje Jongejans. Overleden: Jan Hoogvorst, oud 55 jaar; Jan Essen, oud 50 jaar, gehuwd met D. Hogenhorst; Teu. nis Kaandorp, oud 85 jaar, we duwnaar van A Ranzijn. „DE TOKKELAARS" Hier ter stede is dezer dagen opgericht het Alkm Mandoline orkest „De Tokkelaars", onder muzikale directie van *den heer W. Haanraads; overige bestuurs leden zijn de heeren Hes Roch. dalestraat 22 en J. Pool, Keizers straat 2, bij wien men zich te vens ais lid kan aanmelden. De mandolineclub stelt zich tot doel muzikale medewerking te ver leenen op bijeenkomsten van vereenigingen e.d. BURGERLIJKE STAND Geboren: Margaretha G. M., d. v. Andreas Dekker en M. M. D. Staa; Wendelina P., d. v. Cor nells Lakeman en H. B. Schou ten; Geertruida M. E., d v. Ma. rinus A. Idema en E. Hurkmans Hendrik, z. v Hendrik v. Vegten en E. C. Buck. Gehuwd: Johannes C. M Bot- temanne en Petronella M. Hen. neman; Marinus J. Wijkhuizen en Anna M. Weyers; Petrus van der Does en Susanna de Jong; Jacob Mooij en Wilhelmina van Gunst; Pieter G. de Wit en Wil helmina M Stroomer. Overleden: Engelbertus G. Boots, oud 52 jaar, gehuwd met B. Woudsma; Maartje Zwaan, oud 86 jaar, wed. van H. Of man; Jan L. Engel, oud 60 jaar, geh. met C. de Boer. ACHTER SLOT Door de recherche alhier wer den 3 ingezetenen uit Alkmaar en 1 uit Oudorp aangehouden, die zich eenige maanden geleden te Oudorp hadden schuldig ge maakt aan diefstal van een partij chocolade. Ongeveer 900 reepen en andere chocolade-artikelen werden aldaar uit een bestelwa gen van een Alkmaarschen vrachtdienst ontvreemd. TOONEELGROEP ,,'T VOETLICHT" Onder dezen naam is door eenige tooneelliefhebbers op 16 Januari jl een tooneelvereeni- teeltrecht. Medegedeeld werd dat ging opgericht, met het doel,tuinders, die geblokkeerde gel- BERGEN- KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ De afdeeling Bergen N.-H. van de Katholieke Volkspartij verga derde in verband met de can. didaatstelling voor 2e Kamer en Provinciale Staten Na eenige discussie werd een zestal candi- daten gesteld: t.w. Joh. Derksen, Amstenlam; Jac Groen, Alk. maar; Jn. Haakman, Bergen; H. Nolet, Warmenhuizen; C. v. d. Ploeg, Haarlem en P. de Waart, Amsterdam, zoowel voor 2e Ka mer als Provinciale Staten. Voorts werd besloten aan het bestuur van de Kath. Volkspartij de volgende motie te doen toe komen. „Gehoord het urgentieplan, is daaruit niet vernomen de door H.M. de Koningin, bij gelegen heid van de opening der Staten. Generaal in September 11. gehou den rede van daarin o.m. toege zegde verbetering der levensom standigheden van de ouden van dagen. Verzocht wordt alsnog een daarop betrekking hebbend arti kel in het vast te stellen urgen tieplan op te nemen". EGMOND-BINNEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Petrus M., zoon van P. v/d Molen en M. Hollenber; Hendrikus J A., zoon van H. Kloes en J. Duineveld; Anna Al berta, dochter van J. Zuurbier en A. Borst; Gertrudis M., doch ter van G. Apeldoorn en M. Schuijt; Cor'nelis M„ zoon van W. Kramer en A. Stoker; Suzan- na A. M. dochter van M. Hof en P Hes; Cornelia M C., dochter van G. Balus en M. Sinnige. Overleden: Renier Zoon, oud 82 jaar; Stefanus Valkering, oud 1 maand; Clemens Melker, oud 55 jaar; Petrus Zuurbier, oud 83 jaar; Engelina van Duin, oud 86 jaar. WAARLAND JAARVERGADERING L.T.B. Dezer dagen hield de pl. afdee ling van den L.T.B. haar jaar vergadering in het café van C. v. Ophem Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat er thans 168 leden zijn. Verder kwam sterk naar voren de herziening van het den hebben, via de veiling de blokkeering kunnen aanvragen, indien hun vrije rekening is uit geput: Een schrijven van het hoofdbestuur inzake vestiging in den Oostpolder, werd breedvoe rig besprokén en om inlichtingen kan men zich wenden tot den secretaris, den heer H. Dekker Sr Besloten werd een bespreking aan te vragen bij den heer Ir. Rietsema Rijkstuinbouwconsu- lent te Hoorn, voor het stichten van een poterbewaarplaats. Bij de bestuursverkiezing werd dè heer P. Bakker herkozen en M. Hoek gekozen. Als bestuursleden voor den Noórder Markt Bond werden de heeren Jo Dekker, P. Bakker en J. Bruin Pz; herko zen. Over de sorteering van de uien was men niet te spreken, dit zal bij de U.C.B. onderzocht worden. Een voorstel om voor rekening der vereeniging een aardappelsproeier voor paarden, kracht aan te schaffen vond geen bijval, omreden er hier zoo mo gelijk twee sproeiers zullen ko men, nl. één voor paardenkracht en éen voor het varen. Naar aan leiding van het gesprokene op de vergadering van de kiesver. eenigihg qver het onderwijs,, vraagt de voorzitter aan de ouders om toch allen met de onderwijzers mee te werken. Huutin TWEE GEVANGENEN ONTSNAPT Naar wij vernemen hebben twee politieke gevangenen Woensdag avond kans gezen uit den „Kren tentuin", de Rijkswerkinrichting in Hoorn, te ontsnappen. Hun af wezigheid werd echter spoedig door de bewakers opgemerkt die alarm gaven, waarna een patrouil le van de Gezagstroepen het Vis- scherseiland afzette. Bovendien werden enkele posten in de stad uitgezet. Het duurde niet lang of de twee mannen werden op het Visscherseiland ontdekt, van wie reeds een half in het water had gestaan. Waarschijnlijk heeft hij niet den moed gehad verder door te zetten. Beiden werden ingere kend en de veiligheidsmaatregelen zijn verscherpt. Even later werd een tang gevonden, waarmee de uitbrekers de ijzeren omrastering hadden doorgeknipt. Een van hen was lid van de Landwacht, terwijl de ander tij dens de bezetting nauwe relaties met den S.D. onderhield NOORDHOLLANDSCHE DAMBOND Competitie le klasse Hoorn II D.D.D. I (Alkmaar) 0—2 1. H. IJstma—L. Ravenstein 2. J. WagenaarN. C. Oud 3. R. NautaJ. Schuit 4. B. MakM. A. Hemels 5. "J. DeurlooH. Kruider 6. P. Mak—G. Wooijk 7. P. de FlartL. Verver 8. N. MakJ. Ravenstein 9. E. StrikH. J. Toepoel 10. J. Vis—N. M. Oud 1—1 0—2 0—2 0—2 0—2 1—1 1—1 0—2 0—2 Uitslag 3—17 Na successen te hebben geboekt is dit thans met slechts 3. remise par tijen wel een poover resultaat voor Hoorn II. Of de uitslag geflatteerd is zal eerst blijken na de ontmoeting DDD IHoorn I. In ieder geval is de club uit Alkmaar een niet te on derschatten tegenstander. Hoorn III D.D.D. II (Alkmaar) 1. J. HellingmanD. Stam 11 A. den Bakker-M. J. Langras 02 T. Bakker—P. den Wijn 0—2 H. de BoerJ. Hammolder l1 Jo BakkerG. Bakker 02 N. Kieftenburg—A. Ligthart 1—1 C. VaderC. Bijwaard 02 A. SchutteR. Helderman 20 K. Buis—D. Brugg'eman 02 C. Willemse—J. van Buuren 0—2 J. LouwM. Langras Jr. 11 J. RijperC. den Bree 02 9. 10. 11. 12. Uitslag 618 Hier kwamen de reserve spelers tegen elkaar uit. Ook hier werd door de ploeg met de betere papieren ge wonnen. SCHAPEN. KIPPEN EN VARKENS Het aantal schapen en kippen in ons land neemt voortdurend toe. Blijkens de cijfers over December '45 van het Centraal Bureau voor de Statistiek is er een niet onbelangrijke stijging te constateeren in vergelij king met 1943, hoewel het vooroor- logsche peil nog lang niet bena derd is. De schapenstapel is sinds 1943 met ruim 10 procent toegenomen en ge stegen tot 403.561 stuks. In Juni 1938 bedroeg het aantal schapen 654.251 stuks. Het aantal hoenders bedraagt 3.015.718 tegen 2.201.834 in 1943 en 29.645.816 in Juni 1938. Doordat Iret afgeloopen broedseizoen nog juist in oorlogstijd viel, was 'n groote stij ging hier niet te verwachten. Het zal van de veevoederpositie afhangen in hoeverre de pluimveestapel zich dit jaar zal kunnen herstellen. Ook het aantal varkens is toegeno men. Dit bedraagt thans 963.911 stuks tegenover 845.691 in 1943 en circa 1.8 millioèn in 1938. In hoofdzaak is de stijging vergeleken bij 1943 het ge volg van het grooter aantal biggen en fokzeugen. Het aantal varkens ouder dan 6 weken bestemd voor, de meste- rij, is sinds 1943 echter niet toegeno men. Voor de liefhebbers van var kens vleesch zijn de perspectieven dus nog niet zeer hoopvol, temeer nu de verstrekking van krachtvoer zoo veel te wenschen overlaat. DE NEDERLANDSCHE SALDI IN VER. STATEN VRIJGEGEVEN Volgens een mededeeling van het Ministerie van Financiën hebben de onderhandelingen over de deblok keering der Nederlandsche saldi in de Ver. Staten ertoe geleid dat Ne derland met ingang van 13 Fe bruari j.l. is opgenomen onder de landen, welke zijn opgesomd in de z.g. "General License no. 95". Met behulp van z.g. "Certifications", waaruit het niet-vij andelijke karak ter der betrokken saldi moet blij ken, zal nu tot deblokkeering wor den overgegaan. Nu de deblokkeering van Ameri- kaansche zijde is geregeld, kan ook een aanvang worden gemaakt met het vrijgeven uit de Nederlandscihe blokkade, welke een gevolg was van het door de Nederlandscne Re geering te Londen uitgevaardigde Koninklijke Besluit van 24 Mei 1940 (Staatsblad al). In bepaalde geval len n.l. wanneer er vijandelijke be langen bij betrokken zijn, zal in overleg met de Amerikaansche autoriteiten ook van Nederlandsche zijde echter niet tot vrijgave wor den overgegaan. Uitdrukkelijk dient er echter op te worden gewezen," dat de Ameri- kaausche deblokkeering, noch de Nederlandsche vrijgave beteekenen, dat Nederlandsche deviezen-ingeze tenen vrijelijk over de betrokken 6aldi kunnen beschikken, aangezien de beperkende bepalingen van de Nederlandsche deviezenwetgeving onverminderd van kracht blijven. Bo vendien moet bij de vergoeding van de tegenwaarde der saldi in guldens rekening worden gehouden met de geldsaneeringsmaatregelen. Opleiding beroepsofficier Koninklijke Marine De gelegenheid tot aanmelding voor de opleiding tot beroepsof ficier bij de Koninklijke Marine is thans opengesteld. Deze oplei ding is gesplitst in een verkorte van anderhalf iaar, welke om streeks half Mei aanvangt en een normale van drie jaar, aanvan gende in September 1946. Tevens is ingesteld een verkor te opleiding tot beroepsofficier der mariniers. De Marine Voorlichtingsdienst Koninginnegracht 12. Den Haag. verstrekt uitvoerige inlichtingen Aartsbisschoppen ontvangen pallium Zeven Italiaansche aartsbis schoppen en de bisschop van Anagni, dat als geboorteplaats van vier Pausen bijzondere voor rechten geniet, hebben Woensdag uit de handen van den oudsten kardinaal diaken Mgr. Caccia Dominioni in het paleis van het Heilig Officie het aartsbisschop pelijke pallium een lange strodk van lamswol als symbool van het ambt ontvangen. Af gevaardigden van tien nfet-Ita- liaansche aartsbisschoppen ont vingen "bok het pallium om het naar hun aartsbisschoppelijke ze tels over te brengen. Volgens ge woonte werd het pallium slechts overhandigd op persoonlijk ver zoek van degenen,die het ont vangen. De pas gekozen aartsbis schoppen. die tevens kardinaal zijn. zullen1 het pallium bij een latere gelegenheid uit de handen van den Paus zelf ontvangen. De geschiedkundigen zijn van oordeel, dat het pallium, dat om den hals wordt gedragen, een overblijfsel is van de stola, dïe oorspronkelijk door de Romein- sche consuls werd gedragen. Ge durende het Romeinsche impe rium werd deze stola door den keizer aan hooge provinciale be ambten gestuurd als teeken van hun waardigheid als afgevaar digde. R.K. Meisje zoekt LEUKE VRIENDIN leeftijd 18 jaar.- Westerweg 143 te Alkmaar. Te koop aangeboden: pl.m. 10.000 kg, VOERBIETEN Te bevragen bij J. KOOP MAN B 115 Zd Schai^voude Te koop: Nwe leeren drijf riem 8 M 1. en 8 cM br.; stel beenkappen; z. lange binten B. Hof Voert 5 Bergen NH Te koop: 'n klein wit smou- sie hondje bij J. DEKKER Fuik 5 te Warmenifruizen. Te koop: 60 kg. tuinboonen witk. v. d. zaai; slaboonen d. z. dr.; 2500 kg. voerbieten; 'n partij draineerbuizen. Th. DEKKER Middenweg B 203 te H.H. Waard. Te koop 'n 2'/i jarig PAARD gekruist; half betuigd; mak en eerlijk. JOH. BOTMAN Middenweg. D 92 te Heer Hugowaard N. Te koop: Bakfiets op lucht; beste banden en 'n 3 gaats kookkachel; geen oorlogskw. Overdiestraat 1 te Alkm a at. Te koop: 2 jonge herders honden; oud 7 weken. Te bevragen bij D. BAAS te Alkmaar Noorderkade 41. Te koop: 22 gramofoonplaten 1 nwe overall m. 60 en 1 nwe corset. Noordeinde A 225 te Oudkarspel. Te koop: z.g.a.n. SPINNEWIEL Zevenhuizen M 35 te Heiloo Wie ruilt een paar bruine damessch. m. lage bak m. 39 voor 38? Br. onder no. 16855 bureau van dit blad. Rullen: Platte wagen; laad- verm. 3500 kg. voor 'n goede driewielder kar. E. West- meijer Laanweg C 73 bij viaduct statiop Nrd. Schar- woude te Heerhugowaard N. Te huur gevraagd een kleine RENTENIERSWONING of vrij gedeelte met gebr. van keuken door rustend landbouwer in Bergen of Sohoorl. Br. Adv. Bureau KAAIJ te Winkel. Tel. 206. Wegens ziekte te huur 9 3/4 HA BOUWLAND ook bij gedeelten. Wil ook 45 HA om halve verbou wen met goedgekeurde Be velanders; waarvoor poters aanwezig. Te bevragen bij K. URSEM C 48 H.H. Waard (N) Te huur: 1 HA 80 Are bouw land met koolschuur; teelt vergunning en kunstmest aanwezig. Te bevragen bij A. Blank Veluweweg D 70 te Waarland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2