2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Stad en Omtrek Een uitkomst voor den landbouw Ontwerp vermogens- aanwosbelasting ingediend „Geef Zuidelijke krachten vrij baan" ZATERDAG 23 FEBRUARI 1946 ALKMAAR AANBEVELINGSLIJST VOOR RECHTER De Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar heeft voor de vervul ling van een vacature van rechter in haar college de navolgende lijst van aanbeveling opgemaakt, waarop in Alphabetische volgorde zijn geplaatst: Mr R. W. J. C, van den Wall Bake," substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Haarlem* Mr ARidder van der Does de Bye. substituut-griffier bij de ar rondissements-rechtbank te Den Haag, en recbter-plaatsvervanger in de arrondissements-rechtbank te Alkmaar; Mr. C E. E Fromberg, substi tuut-griffier bij de arrondisse ments-rechtbank te Utrecht; Mr. A. J. W. Van Royen, ad vocaat en procureur te 's-Graven- hage, en plaatsvervangende-grlf- fier van het Centraal College voor de Tuchtrechtspraak Voedelsvoor- ziening en gewezen tijdelijk rech- ter-plaatsvervanger in de arron dissements-rechtbank te 's Gra- venhage is met het lot afgevallen tegen een der op die lijst voorko mende candidaten. EIEREN EN BOTER Bij een door den CCD gehou den controle werden on een al hier gemeerd liggend schin naar schatting 2000 eieren -°vonden en volgens de regelen d wet in be slag genomen. De suiinoer voer er niet zeer wel bii. Ook gelukte het den controleurs de hand te leggen on een nartijtie boter. IK ZIE, IK ZIE. WAT JIJ NIET ZIET Het bliisnel van Noel Coward „Ik zie. ik zie. wat jij niet ziet" heeft gisteravond in het Gulden Vlies weer een volle zaal getrok ken. En verdiend. Gezien onze meer uitvoerige recensie na de vorige opvoering kunnen wij ons beperken tot het compliment dat acteurs en actrices den aanwezi gen wederom een avond hebben geserveerd die zelfs door meer critische liefhebbers van beroeos- tooneel gretig werd verorberd. Misschien waren enkele glansrol len bii de vorige opvoering nog beter geaccentueerd, doch wan neer men weet. dat drie der beste vertolkers wegens ziekte moesten worden vervangen, waaronder zelfs- een Rika Hopper, dan komt den tooneelisten niets dan lof toe. De zaal genoot intens van het bijzonder gegeven MIDDENSTANDERS Of het nu Maandagavond a.s. zal regenen of sneeuwen of glad of modderig zal zijn, dat alles zal niet verhinderen, dat de dancing van de Harmonie, Ged. Nieuwe Sloot, om 8 uur vol middenstan ders zal zijn. Eindelijk komen zij uit hun isolement. Éindelijk be seffen zij, dat zij als zelfstandige ondernemers in winkel of vak een heeleboel dingen gemeen schappelijk hebben, die hen on derling binden. Allerlei van ouds bekende middenstanders zullen er zijn, maar daarnaast opmer kelijk velen, die zich pas in de laatste 10, 15 jaar gevestigd hebben. Zij zullen dan terugvin den de collegiale en gezellige sfeer der K.J.M.V. Wij behoeven niet te zeggen, dat eveneens welkom zijn zoons van midden standers, die zich mettertijd zelf standig hopen te vestigen. Ook zij behooren tot den midden stand. Het is te hopen, dat Maan dagavond 25 Februari in de ge schiedenis vaq de Alkmaarsche middenstand bekend zal blijven als het begin van den heropbloei. In de zaal van de Harmonie be gon de harmonie onder den mid denstand! Deze oproep geldt als convocatie. A.F C—NIEUWS Koedijk I—AFC I 2.30 uur. Randers II—AFC II 2.30 uur. Koedijk II—AFC IV 12.30 uur. AFC Jun. aAlcm. V. Jun. a 12 uur. AFC bAlcm. d. Het eerste vertrekt per fiets om 1 uur vanaf het gebouw Raad van Arbeid, Helderscheweg. Suppor ters. Zondag allen mee naar Koe dijk! Aan alle senioren-elf lallen: denkt om jullie mooie kans!! Junioren: beste beentje voor hoor! Adspiranten winnen jullie Zon dag? Tot Zondag! De P; P. C—er BADEN POWELL BERDENKINO Gistermorgen- waren in tfe Berger hout de stedelijke afdeelingen van het Nederlandsche Padvindstersgilde en de Gidsenteweging aangetreden om gezamenlijk den geboortedag te herdenken van Lord en Lady Baden Powell; grondleggers van zoowel de mannelijke als vrouwelijke wereld- scoutbewegtng. Nadat om kwart voor zeven en half acht de meisjes en jongens de H. Mis hadden bijgewoond in de parochie kerken verzamelden de geïnstalleer de Gidsen en leidsters zich om acht uur bij de St. Dominicuskerk aan de Laat. Geüniformeerd en ln marsch trokken zij naar de Bergerhout; waar zich ook de formaties van het N.P.G. verzamelden. Tijdens het zin gen van het Padvinderslied werden de Nederlandsche,' de Gidsen- en de Kaboütervlag geheschen; de kabou ters en-Gidsen reciteerden vervolgens de WeL Tijdens deze bijeenkomst werden de leden van de jeugdbeweging toe gesproken door Burgem. van Kin schot en door de districtscommissa. resse Mevr. Holsmuller; beiden we zen op de groote beteekenis die de •Idealen van B. P. voor de jeugd be zitten. Ook de Burgem. werd getooid met het klimopblad met de sneeuw klokjes dat door de meisjes gister morgen werd gedragen. Met het zin gen van het Beloftelied en het bren gen van het saluut aan den vlag werd deze plechtigheid besloten die voor de vele toeschouwers ontegen zeggelijk van groote propagandisti sche waarde was. Gedurende den geheelen dag kon men in de stad de meisjes der bewe ging in de bekende blauwe uniform waarnemen. En in de Bergerhout hielden zij sneeuw en hagel trot- seerend wacht bjj de drie wappe rende vfaggen, symbolen van het levende idealisme, 't vuur, dat," door Baden Powell ontstoken, brandt en blijft branden in onze jeugd. OORLOGSINDRUKKEN BIT AMERIKA Dr A A. v. Rhijn heeft gisteravond in de Kleine zaal van de Harmonie zijn reis. en oorlogsindrukken weer gegeven uit Engeland en Amerika. In plaats van een voordracht is het meer een causerie een gemoedelijk praatje geworden voor het handjevol Belangstellenden. Er waren nog geen dertig stoelen bezet. Vanuit vele gezichtshoeken heeft dr. v. Rhijn toestanden in Engeland gesteld/ te genover die in Amerika, waarbij hij vooral de sociale problemen beklem toonde. Ook wijdde spr. uit over de geleide economie der Britten en de economische vrijheid ln de nieuwe wereld. Op onderhoudende wijze schilderde spr. voorts de typische opvatting der Amerikanen op het gebied der vak organisaties. In dit opzicht zouden wij in ons land Amerika ver vooruit zijn. Dat er niet slechts voor een be paalde klasse in Amerika kansen lig gen was spr. duidelijk geworden door een uitnoodiging welke hem ln Ame rika eens gewerd van de zijde der directies der verschillende Spoorweg maatschappijen ln de Ver. Staten. Van de meer dan 300 presidenten waren er 100 op de onderste sport van den ladder begonnen als liftboy. Spr. had de overtuiging dat er voor hen die hard willen werken ln Ame rika groote kansen zijn. Spr. en onderwerp hadden gister avond zeker meer belangstelling ver diend. BIOSCOPEN Victoria Velen onzer zijn niet bekend met hetgeen zich afspeelt in de sloppen en stegen onzer groote steden. Wat een kindertragedies zich hier voor doen! Gissen kunnen zij slechts wat een moeilijkheden armoede en ver- waarloozing kunnen veroorzaken aan het kind uit deze wereld. Niet te peilen is de diepte van het kin derleed bij gebrek aan de liefde die het zoozeer behoeft. In de film "De Bewaarschool" wordt een klein tipje van den sluier opgelichi, die als een waas over deze sloppen en stegen hangt. Leuke kleuters zien wij op deze school; die een oase voor hen beteekent. Vooral wan neer de nieuwe werkster haar in trede doet. wordt het een waar feest je te laten wasschen en "kam men" en een beetje vertroetelen. Zoo denkt ook kleine Marietje er over die ln haar haar tweede moe der ziet. Ze is een gevoelig, vroeg wijs kind, dat de moederliefde mist en bij haar vertroosting zoekt. Door dat de werkster, die zioh ontpopt als onderwijzeres, liefde opvat voor den dokter van de bewaarschool, dreigt Marietje ook deze moeder te moeten missen; maar dit wordt haar bespaard. Een film die door haar eenvoud ontroert. Een ver zorgd voorprogramma gaat de film vooraf. C. v. L. Harmonie-theater Een uitgebreid en zeer aantrekke lijk voorprogramma Eing aan de hoofdfilm vooraf. Twet aardige tee kenfilmpjes, waaronder één ge kleurd; binnen- en buitenlandsch nieuws. In het binnenlandsch nieuws een droevig beeld van de overstroo ming in het Oosten des lands; eenige snapshots van het bezoek van H. M. de Koningin aan boord van de tor- pedobootjager Evertsen en het fre gat Johan Maurirts. De hoofdfilm "Zij trouwde haar baas" met Clau- dette Colbert en Melvyn Douglass in de hoofdrollen, moet een zeer amu sante film genoemd worden. De In houd is zeer eenvoudig. De secreta resse van den directeur van een groot concern is verliefd op haar baas en al heel wat jaartjes. Het kost echter heel wat moeite haar patroon den stap van het huwelijk te doen zetten. Na het huwelijk komt echter de oude zakenman weer boven en hij zou niet liever willen dan dat zijn vrouw zich ook weer geheel aan de zaak wijdde. De jonge vrouw gevoelt daarvoor niet al te veel; zij meent dat "zaken- doen" niet voor allen geluk betee kent. Enkele botsingen zijn het ge volg, maar tenslotte komt alles op zijn pootjes terecht. Men ga deze film zien en men zal zich eenige uurtjes uitstekend amuseeren. K. A. B. T. Deze week zien we "Gevaren on der Zee"; het tweede deel van de vervolgfilm S.O;S. Kustwacht. Even als ln "De terugkeer van Borofi" boeit deze film van het begin tot het einde door de aardige opnamen en de spannende momenten. Natuurlijk weat luitenant Kent van de Coast Guard op de juiste mo menten te ontsnappen en de ont zaggelijke moeilijkheden te over winnen die hem door Boroff en zijn handlangers bezorgd worden. Het lukt deze heerschappen dan ook niet het door hun ln groote hoeveelhe den gemaakte, uiterst gevaarlijke gas te doen vervoeren. Zelfs wan neer ze denken Kent en zijn man schappen ln hun macht te hebben door toepassing van hun gevaarlijke uitvinding, komt op het laatste momen hulp. Het is Jeanne (Bela Lugosi) die vanuit haar vliegtuig het neutraliseerende gas uitwerpt waar door de stoere mannen gered wor den. De bebde wordt echter ingere kend, Boroff tracht te ontvluchten, maar zijn bediende Thorg, maakte uit wraak een einde aan Boroff's le ven, door diens eigen uitgevonden gas te gebruiken. Natuurlijk ontbreekt ook hier niet het Happy end is een vermakelijk slot. Een moderne film met vlotte momenten. Vooraf interessant Polygoon nieuws en een aardig eenactertje "Duffy als Mascotte". M. Cinema Americain bracht de op zichzelf simpele histo rie van twee menschen Renée en Pierre ontmoedigd door hun mis lukt leven. "Hotel du Nord" munt boven andere Fransche films uit door de puur-Fransche sfeer; waarin het verhaal speelt. Wij zijn zelfs ge neigd deze film te bezien als een brok hedendaagsch Frankrijk waarin de handeling ondergeschikt is ge worden aan het scheppen van deze sfeer. Dit brengt mee dat wij om de juistheid van de weergave veel "shocking" ralisme moeten zien dat echter de schoonheid van het werk zelfs in al zijn leelijkheid ka rakteristiek) bepaalt. He* l'.erke spel van de hoofdfiguren draagt niet weinig bij tot het maken van dezen goeden indruk. Voor volwassenen met iets meer belangstelling dan waarmee men ge. woonlijk een film "afkijkt een film. werk van beteekenis. In het uitgebreide voorprogramma zagen wij o.a. opnamen uit het ver woeste dee] van Den Helder en een door zang dans en solo-optreden zeer genietbaar filmpje over het beroem de Argentijnsch tango-orkest van Eduardo Bianco. R. ONGEDULDIG Ter hoogte van de Rozenstraat trachtte een aantal treinreizigers zich den weg naar huis te be korten, door aldaar den trein te verlaten. Zij werden echter net jes opgewacht door Politie, en hun werd op de gebruikelijke wijze duidelijK gemaakt, dat ook de Spoorwegen op orde gesteid zijn. APOTHEKEN De Zondags- en nachtdienst der apotheken wordt op 24 Febr. waargenomen door den heer B. H. J. Schouten, Emmastraat 64. WASCHBEHANDELING Hoe de huisvrouw op eenvou dige wijze ook thuis haar fijne wasch zelf kan behandelen, leert U een demonstratie van fijne eri practische waschbehandeling. Te vens wordt een aantrekkelijke film over het wasschen en strijken van de gezinswasch vertoond. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. BURGERLIJKE STAND Geboren: Trijntje B. J. d. van Klaas Blankman en A. C. Elles; Jan z. van Homme Zijlstra en W. Zijlstra; Gerrit z. van Aart J. van 't Voort en M. Smit; Alida S. M. d. van Hendricus Kuijper en S. M. de Jong. Ondertrouwd: Klaas Kooij en Diderica F, Stadegaard; Thomas Bulteel en Antoinette Bergkamp; Gerrit Kaas en Neeltje Boschman; Jan van Drunen en Grietje Meij er; Antonius Korver en Anna J. Pater. Overleden: Jan Zijlstra, oud 1 dag. DAMMEN DDD speelde tegen de Broeker Damclub en wist dezen wedstrijd te winnen met 155. Het tweede tiental speelde vriendschappelijk en won met 164. Voor a.s. Zondag staat nu de belangrijke wedstrijd tegen Hel der I op het programma. Beide clubs zijn ongeslagen en de on- "derlinge stand is: DDD 5 geso. 5 gew. bordot. 7624: Helder I 5 gesp. 5 gew. bordpt. 7227 Het zal dus om 11 uur in net Wapen van Haarlem een spannende wed strijd zijn Good luck. DDD. SCHOORL STILLE OMGANG De afd. Schoort van het Gezel schap van den Stillen Omgang zal ook dit jaar zich weer bii Alk maar aansluiten, wat betreft de deelname aan den Stillen Omgang te Amsterdam on Zondag 10 Mrt. De reis geschiedt per extratrein vanuit Alkmaar. Wal betreft het vervoer naar en van Alkmaar zal nog naar een oplossing worden gezocht. Degenen die den Stillen Omgang wenschen mee te maken, dienen zich zoo spoedig mogelijk op te geven, uiterlijk 29 Febr. bii den heer C Kaandorp, die voor treinkaartjes enz zal zorg dragen. HEILOO „HAAR ANDERE MAN" Woensdagavond kwam de R.K. Gem. Tooneelvereeniging „Het Masker", onder leiding van den heer Jean Robert Jr., met het Amerikaansche blijspel „Haar andere Man" van J. E. Laroon voor het voetlicht. Den inhoud willen wij niet verklappen, an ders is de spanning van dit stuk voor de liefhebbers, die a.s. Maandag, of Woensdagavond gaan, verloren. Eerst om half negen werd be- fonnen; oorzaak hiervan was 'n efect aan de lichtinstallatie. Na een weifelend begin kwamen de speelsters en spelers er beter in, om in het tweede en derde be. drijf werkelijk goed spel te ge ven. De rolkennis was hier en daar zwak. De grime van den heer G. Landsman, Zaandam en het decor waren keurig ver zorgd. Belichting van den heer J. G. Kueter. Het talrijke publiek heeft vol op genoten. Om de komische scènes werd daverend gelachen. Na ieder bedrijf en bij het slot mochten speelsters en spelers een daverend applaus in ont vangst nemen. Wij kunnen iedereen aanraden dit oer.komische blijspel te gaan zien. Burgemeester en echtge- noote waren mede aanwezig. H.S.V.-NIEUWS Dat belooft Zondag wat te wor den bij onze oude rivalen in War- menhuizen. De HSV-ers, die ver gezeld zullen worden van een flinke schare supporters, zullen echter hun beste beentje voorzet ten om een. goed resultaat te be reiken. Wanneer de wedstrijd* in een tempo wordt gespeeld, zooals tegen Berdos beide malen ge schiedde, dan geven wij de bezet ters van de bovenste plaats een zeer goede kans. Dus opgelet, jongelui! Geeft U ten volle. Want als wij deze ontmoeting tot een foed einde weten te brengen, kan et kampioenschap ons bijna niet meer ontgaan. Het vertrek is voor het eerste elftal reeds om 12.30 u. gesteld, omdat we samen reizen met onze adspiranten, die om 1 uur spelen tegen Vios a. Zie de nadere mededeelingen in het HSV-kastje. HSV II speelt thuis tegen WSV III. HSV-reserves laat nu van uw betere zijde eens zien. Wij re kenen erop dat deze ontmoeting eveneens tot een goed en sportief einde wordt gebracht. De wed strijd vangt om 14.30 uur aan HSV III is vrij. BERGEN N.H. DE V.V.V. VERGADERT De V.V.V. Bergen hield een algemeene vergadering, waar voor veel belangstelling bestond O.m. werd medegedeeld, dat de pensionhouders zich niet onge rust behoeven te maken over eventueele vordering ten be hoeve van gerepatrieerden; de gewone pensionprijs kan in re. kening worden gebracht. Het in formatiebureau zal weer worden geopend. De gebruikelijke gids zal dit jaar in verband met de papierschaarschte niet verschij nen. Volstaan zal worden met een tabellarische lijst voor ho tels en pensions. Het ledenaan tal bedraagt thans( 405. Nadat de agenda was af ge. werkt, konden de aanwezigen nog een paar uurtjes genieten van den aanbiik van mooi Ber gen in de gloriedagen. Het bloe mencorso, dat op het witte doek aan het oog voorbij trok, riep herinneringen op aan mooie da gen. Hopelijk zullen zij in de naaste toekomst werkelijkheid worden AMOR EN BANANEN Voor een talrijk publiek gaf de Buurtvereeniging Tuindorp een uitvoering verzorgd door eigen krachten. Er is genoten, gelachen geschaterd! Uitstekend was de vertolking van Isidoor Klijn. De verfolker leek er wel voor geboren. Ook de rol van Sem Slikker was in goede han den. Stuk voor stuk hebben de medespelenden hun best gedaan. Het was een avond waarop de buurivereeniging en de mede werkenden met genoegen kun nen terugzien. HEERHUGOWAARD HUGO BOYS-NIEUWS Het programma voor Zondag 24 Febr. is als volgt: Hollandia IHugo Boys I, 2.30 uur. vertrek om half 2. Winkel 4Hugo Boys 2 12.30 u. vertrek 11.45 uur. Beide elftallen vertrekken per auto. Thuis werd van beide elf tallen gewonnen, dus zorgt dat er 4 punten thuis komen! WARMENHUIZEN VIOS-NIEUWS Zondag a.s. 12 uur wordt de wedstrijd Vios Junioren A tegen HSV Jr. A gespeeld. Om half 2 zal Vios I den strijd aanbinden met HSV I; een belangrijke wed strijd, aangezien HSV nog geen kampioen is en Vios nog een klei ne kans maakt. URSEM UIT HET BAVO-KAMP Het programma luidt: St. George IISt. Bavo I Berkhout IISt Bavo II. Het zal in Spierdijk spannen. St. George zal alles op alles zet ten, om ons één puntje af te snoe pen. De opstelling van het eerste elftal is: Doel: H. Lucehies; achter: J, Hoogewerf en Theo de Broeder; midden: J. de Jong, E. van Stralen en J. Bakkurr; voor: A. Groot, P. Hoogewerf, A. Groot, G. de Boer en J. Broertjes. NOORDHOLLANDSCHE DAMBOND Competitie-uitslagen le klasse Broek op Langendijk-Hoor I 10-1 Damlust (Z. Scharwoudè)Hoorn II 182. Twee wedstriiduitsla- gen, die evenals met de eerste ontmoetingen wel wat geflatteerd zijn. Toen won Hoorn I tcoh met 137 van Damlust en Hoorn II met 17—3 vae Br. op Langendiik. 1 Het komt den laatsten tijd veelvuldig voor, dat landbouw bedrijven niet de krachten kun nen aantrekken, die voor de voedselvoorziening dringend noodig zijn, omdat vele landar beiders m andere takken van bedrijf arbeid zoeken. Teneinde te voorkomen, dat deze bij den wederopbouw te werk worden gesteld, heeft het college van al gemeene commissarissen voor den wederopbouw bepaald, dat aannemers, die opdrachten van wederopbouw.instanties uitvoe ren, daarvoor geen landarbeiders in dienst mogen nemen. Tevens zal worden nagegaan of aanne mers, die particuliere opdrachten uitvoeren, veelvuldig gebruik maken van landarbeiders. Naar wij vernemen is het ontwerp van wet op de ver- mogensaanwasbelasting hij de Tweede Kamer der Sta. ten-Generaai ingediend. Het wetsontwerp houdt voor allen vermogensaan. was, welke op onoirbare wij ze, dat wil zeggen door zwarten handel of door le veringen aan of dienstver richting voor den vijand, is verkregen, een tarief in van 90 procent. De overige toe nemingen van vermogen zul len worden getroffen door een tarief van 50 procent. Van den vermogensaanwas van natuurlijke personen is f 5000 vrijgesteld van belasting, voor kinderen bedraagt deze vrijstel ling echter f 1080. Voorts is voorzien in een reeks van bij zondere vrijstellingen, die even. wel niet in mindering komen op vermogensaanwas, welke op on oirbare wijze is verkregen. Behalve natuurlijke personen worden ook Naamiooze Vennoot, schappen en eenige andere cate. gorieèn van lichamen in de be lasting betrokken. Voor zooveel mogelijk wordt voorkomen, dat zich tengevolge hiervan dubbele belastingheffing voordoet. VOOR DE RADIO heeft prof. H. A. Kaag uit Tilburg gis teravond een en ander verteld over de Zuidelijke Provincies na den bezettingstijd. -Hij besloot zijn interessant documentair be toog met te zeggen: Geef de Zuidelijke krachten vrij baan, Nederland kan er slechts wèl bij varen. Hij constateerde o.m., dat in het Zuiden iets van den ouden Bourgondischen geest is wakker geworden, die er duizenden toe bracht, te teekenen voor Indië, dat men in het Zuiden niet kent als een gebied waar voordeel is te behalen, maar waaraan men iets te.geven heeft. Die offerzin blijkt o.a. uit het feit, dat uit elk milieu missionarissen en nonnen naar verre gewesten zijn heen. getrokken, een bewijs, dat men m het Zuiden weet te géven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2