Gaan we weer stempelen? KROONPRINSES Prinses Elisabeth Nederlander was bij atoombom-aanval Nieuw Noordhollandsch Dagblad zaterdag 23 februari 1946 De nood der ouden van dagen en gepensionneerden Godsdienstonderwijs op Duitsche scholen In het Kraaiennest Hij vertelt zijn ervaringen EEN CHARMANTE van engeland Vreeselijke gevolgen van mijnramp INLEVERING ONGELDIG BANKPAPIER Oud-hoofdofficier fer dood veroordeeld Hef drinkwater in de Wieringermeer De nieuwe kardinalen ontvangen een ring Prins Bernhard door koning george ontvangen N.V.B.-CONGRES Het roerige Bombay HET VALT op het oogenblik ook niet mee, minister van Sociale Zaken te zijn. Dat onder vond minister Drees, toen hij gisterenavond om zeven uur ge reed was met zijn antwoord aan een serie sprekers over diverse Sociale Zaken in de Tweede Ka mer. Er schijnt weer sprake te zijn, dat er, ter controle van steun, of overbruggingsuitkeenn- gen, gestempeld moet worden. Dit zou natuurlijk om allerlei redenen zeer te betreuren zijn._ Ook een andere wijze van controle is niet minder onsympathiek, nl. de nei ging, welke bij sommige gemeen tebesturen schijnt te bestaan, om de meldingsplicht weer in te voe ren De Stichting van den arbeid heeft daar bereids tegen geprotes teerd en dringt op een andere wijze van controle aan. Verschil lende Kamerleden lieten hun stem hooren tegen het denkbeeld, om weèr te laten stempelen. Maar, zoo zal menigeen zich af vragen zijn er dan weer werkloo- zen in' ons land, waar iedereen klaagt over gebrek aan arbeids krachten? Ja, er bestaat een werk. loozenprobleem, zei minister Drees, en wij zijn verplicht een inten sieve arbeidspolitiek te voeren. Men moet niet vergeten, dat er vele bonafide werkloozen zijn, want er zijn nog tal van industrie- en, die niet op gang kunnen ko men De arbeidsbemiddeling, door verschillende leden besproken, zal „op den duur" wettelijk geregeld moeten worden. Dit is volgens den minister echter geen zaak voor het bedrijfsleven alleen (maar toch wel, dunkt ons, als dit pu bliekrechtelijk geregeld is?) Nu bespreken o.a. de heeren Smeenk, a.r en Weitkamp, c.h. de nood zakelijkheid om arbeidskrachten beschikbaar te stellen voor den N. O. polder, maar, zegt de Minis ter,van anderen kant maakt men weer bezwaar tegen het uitzen den van menschen uit gezinnen. De Minister ziet de oplossing al dus. dat het werk, dat gedaan moet worden, verricht wordt door werkloozen die in de stad niet aan den slag kunnen komen De heer de Kort, het nieuwe katho lieke kamerlid uit Tilburg, sprak uitvoerig over de arbeidsregistra- te. Er zijn voorstellen in dien geest, zei de Minister, maar dan meer als een telling van wat er in de verschillende beroepen aan wezig is. De Minister vindt het onredelijk gedetineerden niet te laten werken, als er krachten le kort zijn. Veel is er gesproken over scholing en herscholing De scholing gaat door, verzekerde de Minister en het leerlingenstelsel zal meer ter hand worden geno men. Nadat gewezen was op de beteekenis van den landarbeid, in welk verband o.a. de heer Weit kamp betoogde, dat de landarbei der gelijk gesteld moest worden met den vakarbeider (wat dan weer de noodige consequenties mee brengt voor de landbouwprij zen) bespraken verschillende af gevaardigden de nooden van de ouden van dagen en van de kleine zelfstandigen gepensionneerden e.d. Dit betrof feitelijk het vraag stuk van de sociale verzekering in haar geheel. Dat komt later aan de orde. Men wil echter, kon de Minister nu al zeggen, tot heel andere bedragen komen. Er moet speciaal voor de ouden van dagen iets gedaan worden, maar ook Mi nister Drees kan geen ijzer met handen breken en dus zegt hij, dat zelfs dat iets, dat gedaan moet worden, niet in enkele weken ge reed kan zijn.„Er zit veel aan vast. het neemt veel tijd"het is bijna tragisch dit een sociaal democraat te moeten hooren zeg gen. Dan is er nog de kwestie van de wachtgeldregeling. In den be zettingstijd zijn er veel bedrijven geweest, die dit wachtgeld uit eigen middelen betaald hebben, omdat als ze het officieel aanvroe gen, er de dreiging van den ar beidsinzet in Duitschland achter stak. Dus betaalden ze maar Nu werden er nog al wat pleidooien gehouden, om de subsidie voor die regeling terugwerkende kracht te geven. De Minister laat deze zaak onderzoeken. Volgens den Duitschen nieuws dienst i® de Britsche zone is de kwestie van het godsdienstonder wijs op de Duitsche scholen thans geregeld door een protocol van de geallieerde coördinatiecommissie te Berlijn. Volgens dit protocol zal het godsdienstonderwijs als gelijkgerechtigd schoolvak wor den beschouwd, doch slechts aan die kinderen gegeven worden, wier ouders zich daarmede ac- coord verklaard hebben. Diplo ma s zullen voor dit vak niet ge geven worden. De benoeming van de godsdienstonderwijzers wordt aan de kerken overgelaten. OP HET SCHIP VAN STAAT ONS SCHIP "Neerlandia" vaart over de oceanen. Ik ben maar een gewone derde klas passagier, maar ik sta goed met Jan Maat uit het kraaiennest en deze weer met de goud-rood gegalonneerde heeren van de brug en zoo klim ik zonder be zwaren vpak; hoog; zeer hoog, naar het kraaiennest, hert oog van ons schip van staat. Jan Maat van het Oog mag me wel; hij vindt me sympathiek omdat ik net als hij een arbeiders jongen ben. Hij zegt dat ik ondanks mezelf reeds deel uit maak van de gemeen schap van den arbeid. Hij vadert een beetje over me en glimlacht vergevend, als ik hem tegenspreek en zeg dat de koers 50 graden links' is inplaats van 25; als hij "land" roept en ik even luid "fatum morganum". Ontdekt Jan een vreemd echip van staat, dan schreeuwt hij "vriend" (ik fluister hem na) en beneden be gint reeds het begroetingsceremo nieel; komt evenwel de Spanjaard in het gzicht; dan stoot Jan onver staanbare klanken uit; die voor be neden voldoende zijn om af te zwen ken. Zijn emotie is dan zoo indrukwek kend, dat ik lang geschroomd heb naar de reden te vragen; Als me eindelijk toch de onbescheiden vraag ontviel, dan luidde het antwoord; "De Spanjool heeft ons de overwin ning in den tachtigjarigen oorlog nooit vergeven. Hij moest eens be ginnen te schieten." J. R. T. IXANONNIER J. J. DOUWES UIT ARNHEM, die na den ondergang van H.M. kruiser „Java" in den slag op de Javazee in 1942 door de Japanners gevangen werd genomen en te werk werd gesteld op een scheepswerf, die 12 km. van Nagasaki af lag, is een van de wei nige Nederlanders, die niet alleen de enorme ontploffingen van de eerste op een stad geworpen atoombom heeft kunnen waarnemen en aan den lijve ondervinden, maar deze tevens heeft overleefd Met een aantal andere overle venden van onze tot zinken ge brachte vloot is hij kortgeleden naar ons land teruggekeerd en op een persconferentie in het Natio naal Instituut te Amsterdam heeft hij zijn indrukken op dien voor Nagasaki zoo catastroDhalen dag verteld. Zooals gezegd, bevond de scheepswerf, waarop hij werkte, zich 12 km. van de stad. Toen in Augustus 1945 een Amerikaansch Fortress B 29 boven de stad kwam cirkelen, lieten de Japs voor alle zekerheid de sirenes loeien, hoe wel de geheele bevolking, die ge wend was zwermen vliegtuigen tegelijk te zien, weinig gevaar verwachtte, omdat men meende hier slechts met luchtfotografen te doen te hebben. Drie uur lang zat kanonnier Douwes in een schuilkelder op de scheepswerf. Toen werd het „all clear" gebla zen. Tot zijn verbazing cirkelde het vliegtuig nog steeds boven de stad. Blijkbaar meendén de lucht beschermingsautoriteiten in Naga saki toen dus ook, dat er geen ge vaar te duchten was. Douwes en zijn kameraden waren nauwelijks weer aan het werk gegaan, het geen zij, zooals begrijpelijk is, steeds met weinig animo uitvoer- Een cocktail-partij in het kasteel Oud-Wassenaar aangeboden aan een achttal Amerikaansche .journalisten. Verschillende autoritei ten waren aanwezig; v.l.n.r. minis ter van Royen. mevr. van Royen en minister Logemaan. Anefo/Raucamp F. den, toen plotseling een geweldi ge lichtflits, die veel overeen komst vertoonde met een flits waarvan fotografen zich dikwijls bij hun opnamen bedienen, de ge heele omgeving één moment hel verlichtte. Douwes zelf sprak over een flits waarvan het licht veel overeenkomst vertoonde met dat van een laschlamp. Onmiddellijk daarop rinkelden alle ramen in de omgeving stuk, vlogen de asbest- platen van de scheepswerfgebou wen af en voelden alle mannen een groote hitte. Daar er op de werf ook vele Japansche meisjes te werk waren gesteld, ontstond er een helsch lawaai van gillende vrouwenstemmen en rende ieder een in paniek naar den schuilkel der. Nog voor hij den schuilkel der in dook. onwaarde Douwes de kolkende rook- en stofwolken, die zich boven Nagasaki ontplooiden. Nagasaki twee dagen in lichte laaie Al heel spoedig ging het gerucht onder de Japanners rond. dat Nagasaki door een wervelwind verwoest was. De stad stond twee dagen in lichter laaie, voor zoover de zeer onsolide „muren" van sommige gebouwen zich staande hadden weten te houden. Daags daarna is Douwes op de plek geweest, waar vroeger Naga saki stond. Hij vergeleek de stad met Amsterdam en zeide, dat wanneer in onze hoofdstad een even groot oppervlak verwoest was als in Nagasaki, men zonder eenige moeite van den Admiraal de Ruijterweg in West af in het Muiderpoortstation in Oost zou kunnen zien, indien dit tenminste nog overeind zou staan. Kilome ters ver treft men niets anders dan een in letterlijken zin ver schroeide aarde aan. Alleen de wijken, die het verst van de plek afliggen, waarop de bom gevallen is, staan nog overeind. Drie kwart van de stad is van den aardbodem verdwenen. Naar de heer Douwes meende, zijn de meeste inwoners niet door de ontploffing zelf, maar door de verzengende hitte en den daardoor onmiddellijk ontstanen brand, die alles wat branden kon op het zelfde moment in lichter laaie zette, om het leven geko men. Uit deze vuurzee hebben zelfs' de menschen op straat geen uitweg kunnen vinden, zoodat ze levend zijn verbrand. staat op het oogenblik in het brandpunt van de belang stelling. De Engelsche bla den geven voortdurend foto's van haar charmante per soonlijkheid en de persbu- reaux verspreiden haar beel tenis. De Britsche Kroonprin ses is thans negentien jaar en er gaan in Engeland ge ruchten, dat zij zich zal gaan verloven met een Deenschen Prins. Bevestiging van deze geruchten is echter nog niet gekregen. Men heeft nog acht personen van de ruim vierhonderd slacht offers. die in de mijn te Dordt- mun'd door instorting levend be graven ziin. kunnen bevrijden. Alle hoop op het redden van meer overlevenden is thans opgegeven. Behalve 408 mijnwerkers zijn ook 3 Engelsche ambtenaren omge komen. Er bestaat alsnog gelegenheid buiten omloop gestelde bank- en muntbiljetten en zilverbons van andere coupures dan van f 500. en f 1.000.in te leveren. Hier voor moeten speciale formulieren worden ingevuld, die te verkrij gen zijn bij de Nederlandsche Bank en haar agentschappen. Het Bijzonder Gerechtshof te Artnihem heeft den 57-jarigen ge wezen hoofdofficier van het Ned. leger J. E. Feenstra. die na ont slagname uit het leger den Duit- schers talrijke belangrijke dien sten bewees door het commando te voeren over het gewest Arn hem van de marechaussee en daarbij talrijke menschen over geleverd heeft aan den Sicher- heitsdienst. ter dood veroordeeld. Velen zijner slachtoffers, die hii eerst ntvhandelde, hebben door zijn toedoen het leven verloren. De drinkwatervoorziening in d.e Wieringermeer stuit on groote moeilijkheden en zal hooge kos ten met zich mede brengen. Voor de noodpaardenstallen alleen zal per dag reeds 35.000 liter water noodig zijn. De commissie We deropbouw heeft geadviseerd met spoed de herstelwerkzaamheden van de waterleiding ter hand te nemen, tot zoolang zal men waar schijnlijk gebruik moeten maken van de watertanks, welke door de commissie worden benee d. Tijdens het tweede geheime consistorie, dat Z. H de Paus Vrij dag met de oude en nieuwe kar dinalen heeft gehouden, heeft de' Paus iederen nieuwen kardinaal een gouden ring. van binnen be zet met amethyst en met de kroon van den tegenwoordig.-n Paus er in gegraveerd, aan den vinger gestoken. De Paus wees ook ieder der nieuwe kardmilen een van de historische kerken te Rome als titelkerk toe. De drie kardinalen, die wegens ziekte af wezig zijn. zullen de volgende week in aparte ceremonieele bij eenkomsten de gouden ringen ontvangen en de titelkerk krijgen toegewezen. Voordat Paus Pius XII het consistorie voor gesloten verklaarde, verrichtte hii de tra- ditioneele ceremonie van ..het sluiten en openen der linnen" als symbool van, de discretie, die de kardinalen in acht moeten nemen en van hun recht van meening en stem te kennen te geven ini kwes ties. die zij te beoordeelén krij gen. Z.K.H. Prins Bemhard, die te Londen aan vijftig Engel- schen en Canadeezen voor hun te Arnhem betoonde dap perheid, onderscheidingen heeft uitgereikt, is door Koning George in het Buckingham Palace ontvangen en heeft met Zijne Majesteit de lunch gebruikt. De koning heeft ver volgens Prins Bernhard de versierselen uitgereikt van het Knight Grand Cross of the Order of the British Empire. Te Amsterdam heeft de Neder landsche Volksbeweging Vrijdag een buitengewoon congres gehou den. Daar Prof. Dr. W. Banning wegens drukke werkzaamheden genoodzaakt is geweest zijn func tie als voorzitter der Nederland sche Volksbeweging neer te leg gen, heeft het congres een nieuwen voorzitter benoemd:; dit is Mr, G. E. van Walsum. Voorts is een resolutie aange nomen, waarin de beweging als haar meening uitspreekt: 1. dat de Nederlandsche Volksbeweging in dit stadium haar werkzaamhe den op intensieve wijze moet voortzetten, aangepast aan de nieuwe situatie, waarin met name de partij-politieke verhoudingen in Nederland zijn komen te ver- keeren. 2. dat het karakter en de oiga- nisatie van de Nederlandsche Volksbeweging behooren omge schakeld te worden naar de nieuwe taak die voor haar ligt. 3. dat de Nederlandsche Volks beweging geen enkele voorkeur behoort aan den dag te leggen jegens eenige politieke partij, die zich niet tegen het personalistisch socialisme verklaart. Britsche troepen hebben Vrij dag te Bombay twee maal het vuur geopend op groepen Britsch- Indische burgers, die ter demon stratie van hun sympathie met de „stakers" van de Koninklijke Marinie in Britsch-Indië in groo- ten getale in het voornaamste Europeesche zakencentrum Euro- peesche burgers aanvielen, win kels plunderden en het militaire verkeer ophielden. Negen perso nen werden gedood, meer dan 60 gewond. De relletjes duren nog voort. Zware Britsche vlooteen- heden worden volgens de berich ten binnen 36 uur in de haven van Bombay verwacht, waar een twintigtal schepen van de Kon. Britsch-Indische Marine nog al tijd onder controle staan van wat het officieele communiaué ..mui ters'' noemt. Alle schepen der Koninklijke Britsch-Indische Marine, die in handen van de stakers waren, hebben zich. volgens een Reuter- bericht uit Bombay, onvoorwaar delijk overgegeven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4