Eiland der problemen Samenvoeging van fokveevereenigingen Nieuw Noordhollahdsch Dagblad Zwerftocht door Texel Menschen van aller lei pluimage en met vele eigenschappen DE GELDZUIVERING EN DE GEHEIME SPAARPOT Ir. de Vries behandelt het pro en contra PERS-FILM VOERBIETEN Grasboerderij BOERDERIJ GRASBOERDERIJ „De Philatelist" Steeds 't nieuwste Coöp. Zuivelfabriek „DE STER" Baarsdorpermeer uit te besteden: ZATERDAG 23 FEBRUARI 1946 Texel, het eiland der vele mogelijkheden voor va- cantie en week-cnds, zal ook dit jaar door het hoofd gaan van me nigeen. die er tusschenuit wil. Voor den oorlog was het aantal gasten, dat kwam, zeer hoog en het ziet er naar uit, dat dit nu veel en veel hooger zal worden, vooral omdat de naam Texel in den mond van bijna iederen Nederlander lag in den tijd van den eilandenoorlog. Er is zoo veel belangstelling ontstaan; maar ook nu de kansen, om naar het buitenland te gaan vrij gering zijn, zal er in eigen land ver goeding moeten worden gezocht van dat, wat ergens anders ook niet wordt gevonden. Dat is de groote moeilijkheid voor den heer Lap, de man, die dui zend en een ding te bedisselen heeft, de man, die overal inzit op Te xel, wat maar een beetje belang heeft. En de gelegenheid om te logeeren? Hoe kan het anders, nadat er waar burgemeester Rehorst nog; die 's morgens niet te bereiken was en al biljartend en serie's makend werd heel wat verteld en verhan deld. En even later komt zoowaar de den Burgensche politiemacht binnenzeilen ter controle van de lo- giesregt^ters en ook deze heejren vallen als slachtoffers van de naar nieuws hongerende reporters. Of hier wel eens wat gebeurt? Och; heeren precies zooals overal. Vroeger kon je gerust je voordeur nachten open laten staan; kon je je beste en kostbaarste spulletjes buiten zetten; niemand, die er zelfs maar naar keek. Het lijkt wel een sprookje. Nu ls natuurlijk alles wel een r beetje anders geworden en de voor- zooveel is verwoest en vernield. De gelegenheid is er o zoo weinig en daarom zal menigeen, die ge droomd heeft van een heerlijke vacantie op het blonde eiland in de Noordzee, vandaag of morgen wel een'berichtje in zijn brieven bus vinden, dat er geen logiesge- legenheid voor hem is en dat hij maar ergens anders moet pro- beeren zijn vrije dagen door te brengen. Wij kunnen hem, die dit lot treft, welgemoed condoleeren, want de dagen die wij er door brachten waren dagen van een zalig wegdroomen in de vergetel heid. rijdend door de wijde pol ders en over de duinwegen. Niet dat die wegen zoo ideaal waren, want dikwijls werd je midden in je zoete droomen ver stoord door een diepe val van de auto in een of andere kuil, die als een imitatie-tankval in de wegen waren geslagen door het wilde verkeer uit den bezettingstijd. Maar. om op de zaak terug te komen, menschen die bijtijds hebben aangevraagd voor een kort of langer verblijf op het eiland en waarvoor zoo goed en kwaad het gaat, onderdak is ge vonden zullen dit tijdig genoeg weten en zij kunnen ervan opaan, dat hen een gastvrij en goed volk zal ontvangen en het hun naar de zin zal maken. Het is jammer, dat vele plan nen van vacantiegangers niet kunnen doorgaan, maar wat is daar aan te doen? Men kan geen ijzer met handen breken en men kan nog minder hotels en pensions uit den grond stampen op Texel. Hotels met goede accomodatie Gelukkig zijn er nog goede hotels overgebleven en vocral den Burg biedt zelfs voor de meest-verwende hotelgasten, die in wereldsteden en beroemde bad plaatsen verbleven, uitstekende logeergelegenheden. Toen wij tenminste 's avonds na een vermoeiende tocht over zee en met hotsende bussen, ver der over kapotgereden wegen en door halve slooten onze bivak in het heerlijke dorpje midden op het stille droomeiland gingen op slaan en de Lindeboom binnen stapten lokten ons de aangenaam. luie fauteuils en de genoegelijke zitjes overal. Het was er druk en van alle kanten klonken ons de lachende stemmen en de ernstig redenee- rende klanken tegemoet. Verbaasd over die drukte vroegen we den eigenaar of er soms iets was te doen en met een vriendelijk gebaar zette htj zich bij ons neer en vertelde dat er Zaterdags en Zondags veel gasten kwamen, die hun verwanten gingen bezoeken in het interneeringskamp ln "de Vlijt" een anderhalf uur gaans. Vandaar al die vrouwelijke pas sagiers, die we al op de boot ont moetten en die ons verbaasd deden afvragen of Texel speciaal een do rado van vrouwen was geworden. Nu ging ons een licht op en on willekeurig zetten we ons gezicht in een andere plooi. Waarom? Ach hier help geen redeneeren aan; het feit lag er. de lucht leek ons nu niet erg zuiver. En toch. We hebben vele verhalen gehoord: die avond van deze vrouwen en meisjes en ook zij stonden voor ontzaggelijk-vee] moeilijkheden nu alles voor hun tot een soort nood lotsidee was geworden. Een vrouw' zei ons: Ik ben altijd weer blij als het avond is en. ik kan gaan slapen als dat tenminste lukt want dan vergeet je al je verdriet. Waarom zouden deze menschen geen verdriet kennen? Er zijn er natuurijk ook anderen; zoo om je heen kijkend leerde je gauw de goeden tusschen de kwa den kennen. Maar het was al met al een zielige vertooning in dit luxueus hotel en in de andere gelegenheden die we bezochten. En toch gebeurt er niets bijzonders. Niet altijd kun je bij die groote problemen stil blijven staan, vooral als een heerlijk diner op je te wachten staat en je; uitgehongerd van zeelucht en tochten; zelfs van etenslucht alleen al een tikje dol wordt. Na het diner troffen we zoo deuren gaan nu ook wel op slot, maar veel bijzonders nee dat ge beurt hier niet. Ieder heeft genoeg te doen met zijn eigen hebben en houden en is er soms eens een zwart schaap tusschen, dan is die heel gauw aan zijn verstand gebracht, dat hij hier niet thuis hoort en dan wordt het eiland van de vrijheid veranderd in een kleine cel met tralies. Zoo lijkt alles hier wel even ge- noegelijk en gezellig, zelfs de kleine foutjes; die er af en toe gemaakt worden. Ook de bioscoop in het Casino draaide op volle toeren en al was het programma wel wat verouderd, toch was de beneden, en bovenzaal propvol. Na een dag vol drukte en indruk ken. die maar nauwelijks konden worden verwerkt hebben we ons naar de diverse slaapkamers ge sleept, een beetje bleek, een beetje duizelig waarvan? misschien de naweeën van de zeeziekte, die we graag op de fotoplaat hadden vast- gegelegd als humoristisch nootje in éen lang verslag en over ons heen trokken de late sluiers van een nacht, die al aardig aan het afzak ken was. Een nieuwe dag tegemoet, die ons voeren zou naar de verdere gehei men van het eiland der vele pro blemen. Het ontwaken 's morgens was weer reëel en gewoon met een klein beetje bitterheid, want voor het hotel stond een platte boerenkar, waarop de vrouwen-, gezeten op leege kistjes, open en bloot in weer en wind; de verre tocht naar het In terneeringskamp zouden maken; voor een kwartierje bezoek. Een vergelding met een bittere nasmaak. Maar de dag riep ons en vol spanning op wat komen ging, trok ken we den einder tegemoet. T. v. d. H. Het was zeker geen prettig gevolg van de geldzulvering, dat alles wat men aan contanten bezat, moest worden ingeleverd. Bijzonder onaangenaam was dat voor de spaarzame huisvrouw, die met haar geheim spaarpotje voor den dag moest komen. Zooveel jaren had zij daaraan gespaard, steeds had zij van het huishoudgeld een kleinigheid ter zijde gelegd, totdat rij nu opeens de geheimen van haar spaarpotje moest prqsgeven. In dezen duren tijd weer met sparen beginnen, leek niet eenvoudig. Maar de spaarzame Nederlandsche huisvrouw heeft de oplossing alweer gevonden. Zij winkelt bij de bekende koffie- en theezaak van de Gruyter en spaart daardoor tien 'procent op haar huis houdgeld. Want de Gruyter geeft weer cassabons: voor tien gulden cassabons wordt een gulden contant terugbetaald. De hulsvrouw heeft weer haar ge heime spaarpot. (Advertentie) TER GELEGENHEID van het vierde eeuwfeest van het Concilie van Trente zal een serie herden kingszegels worden uitgegeven Op de jaarvergadering van den Provincialen Bond van Fokvee vereenigingen te Hoorn, waar over wij reeds een en ander mede deelden, werd ook de samenvoe ging van fokveevereenigingen be sproken. De bespreking ving aan met een inleiding van den Rijks- veeteeltconsulent, Ir. de Vries, over het pro en contra van sa menvoeging. De aanleiding tot deze bespre king, aldus Ir. de Vries, was een vergadering van de Prov. Com missie, ongeveer half December te Alkmaar gehouden, waarin een verzoekschrift werd behandeld van een 17-tal boeren om medewer king bij de oprichting van een fokvereeniging. Velen staan op het standpunt van samenvoeging en wel zoo, dat het rayon van de zuivelfabriek samenvalt met dat van de fokvereeniging. Voorheen telden al onze fokvereenigingen een beperkt aantal leden. Al het werk werd ten huize van den con troleur verricht en er was geen band tusschen fokvereeniging en zuivelfabriek. Geleidelijk is hier echter verandering in gekomen. Men ging de controle ook zien als een fabriekshelang. In de ontwik keling van de zuivelfabrieken zien wij een opheffing van kleine fa brieken en .het ontstaan van sa menwerking tusschen fabriek en fokvereeniging. waarin de contro leur in beider dienst staat Door dat vele kleine fabrieken worden opgeslokt, zien wij binnen het rayon van iedere fabriek meerde re fokvereenigingen. In den oor- log zagen wij de belangstelling voor de fokkerij steeds toenemen en werden <^de fokvereenigingen steeds grooter. De zuivelfabriek werd het middel punt. Bij de tbc-bestrïjding is de plaatselijke vereeniging meer en meen? een administratief orgaan ge worden. De tbc-bestrijding hoort naar spr. meening, bij de fabriek thuis. Als voordeel van een kleine vereeniging ziet spr. het medeleven van den controleur, het contact met de fokkers. Hoe grooter de vereeni ging wordt; des te slapper wordt de band tusschen controleur en fokker. Bij samenvoeging van fokvereenigin gen zou men er toch naar moeten streven een nauw contact te doen behouden. Het vraagstuk heeft een pro en contra. Groote vereenigingen kunnen goedkooper werken. De loo- nen zijn gestegen en de vrije Za terdagmiddag geldt al voor velen; terwijl de boeren weer ieder uitge geven dubbeltje moeten verantwoor den. De bedoeling van mijn voor dracht aldus spr. is niet anders dan deze gedachten aan de verga dering voor te leggen. Hierop volgde een gedachten wisse ling. De afd. Warmenbuizen zegt dat de besturen van de oude zuivelfa brieken meestal bestaan uit personen tusschen 45 en 65 jaar oud. Door middel van de fokvereeniging kun nen ook de jongeren bij het werk worden ingeschakeld. Spr. is tegen centralisatie. Ir. de Jong wijst erop dat wan neer wij het stelsel hebben van kleine fokvereenigingen en daarnaast de melkcontroleurs van de zuivelfa brieken, de mogelijkheid bestaat van het door elkaar gaan werken, waar door men een oneconomische verdee ling van den arbeid krijgt. Spr. is daarom voor een geleidelijke veran dering van de grenzen van de fok vereenigingen. Dit is ook in de pro vincie Utrecht geschied. Hierdoor wordt het door elkaar werken voor komen. Ir. de Vries acht het mogelijk en gewenscht tot meer concentratie te komen. In onderling overleg is veel te bereiken. Spr. wijst hier op de vormen van samenwerking tusschen de zuivelfabriek Lutjewinkel en de verschillende fokvereenigingen bin_ nen haar rayon. Ook de heer S. Slot (Westwoud) wijst op de samenwer king tusschen de fokvereenigingen en de zuivelfabriek Eureka. De fokver eenigingen dienen echter hun zelf standigheid te behouden. Bij de rondvraag werden vele vra gen gesteld. Veel critiek kwam naar voren tegen een regeling alleen geldend in de provincie Noordholland waar, tij de veelevering, een extra-heffing van 10 kg. is ongelegd voor leden van het Stamboek. Ook gingen uit de vergadering stemmen op; die er op aandrongen bii den mi nister te verkrijgen vrijstelling van militairen dienst voor landbouwers. Ir. de Jong zegt, dat al een beroep op den minister van Landbouw is gedaan, doch dat deze van meening is, dat de defensiebelangen voor gaan. Onder instemming van de ver gadering werd besloten een schrijven te richten aan den Minister. Het af tredende bestuurslid de heer P. Ko nijn dankte den heer van der Oord voor zijn krachtigen leiding van de vergadering. De wnd. voorz. sprak hierop een dankwoord aan de afee treden bestuursleden de heeren Sik- kes en Konijn voor hetgeen zij voor den Bond hebben gedaan. Als lil een film gaan de beelden van korte citaten uit persartike len nu en dan m deze rubriek aan bet oog van den lezer voor bij, ln afwachting van den tijd; dat meer papier langere citaten mogelijk zal maken.... „VERWARRING" constateert Mr. van Maarseveen in een artikel in de „Volkskrant" rondom de Partij van den Arbeid., Met name cri- tiseert hij de uitlatingen van mi nister Scherme'rhorn, die op het congres van de nieuwe Partij de Belgische socialistenleiders van Acker en Spaak succes wenschte bij de komende verkiezingen, op dat hij met de leiders van de Bel gische Socialistische Partij over samenwerking tusschen Neder land en België zou kunnen onder, handelen. Alsof dat een zaak van partijen en niet van het geheele volk is! „GEVAREN DREIGEN" con stateert „Oost Brabant" in een beschouwing over de vergadering van de N.C.B. Rector van Dal, zich accoord verklarend met uit latingen van Mgr. Dr. Poels ter zake constateerde dat ons geva ren bedreigen op sociaal gebied. Met name op het terrein van de toekomstige bedrijfsorganisatie moeten wij er ernstig op bedacht zijn, dat deze niet in strijd zal zijn met de beginselen .van de Katholieke Maatschappijleer. On ze meening moet in de Stichting van den landbouw tot gelding komen en zou ze dat doen, dan moeten wij die Stichting een halt kunnen toeroepen. „DE OPKOMSTPLICHT", ook wel de stemplicht genoemd, is door de Tweede Kamer op het nippertje gehandhaafd. In ver schillende kringen zoo van NVB en SDAP vindt men dit een onjuiste beslissing. De „Tijd" oordeelt thans, dat die beslissing juist is. En concludeert, dat voor een juiste en ernstige functie der democratie de opkomstplicht een gezond middel ls. „HET IDDISCHE DRAMA" demonstreert zich voor de „Gel derlander" wrang in een foto van gevangene Indonesiërs na een overigens mislukte expeditie van de Engelschen, om 2500 vrouwen en kinderen, te Soerabaja door extremisten ontvoerd, te bevrij den. De mannen zitten elders en krijgen geen verlof om naar hun vrouwen en kinderen op Java te gaan, van wie zij reeds jaren ge scheiden zijn. Ook niet wanneer die vrouwen en kincïfereiuin kam pen, onder Britsche hoede zijn ondergebracht. Het is om waan zinnig te worden voor deze men schen. „BRABANT IS ONTEVRE DEN" betoogt de „Maasbode" in eenige vervolgartikelen. Het M.G. heeft veel bedreven, ook ten aan zien van de verhouding met het Noorden. Het Zuiden wordt ach tergesteld, in comissies e.d. en men zegt. dat de menschen 'wel gevraagd worden, maar bedanken. Ja. ja, maar dat komt. omdat het vervoer zoo moeilijk is en Bra bant zou derhalve veel meer recht hebben op auto's. Zoo zit het Zuiden vol klachten. „Wij zijn het zat" is de algemeene opi nie daar.... Gevraagd met Maart KAPPERSBEDIENDE op flink dorp in N. Holland; Ion 35 plus 3 pCt. van den omzet. Ook genegen zaak over te doen. Brieven no. 1262 bureau van dit blad. Jongeman 21 Jaar oud zag zich gaarne geplaatst als bankwerker; reeds 2 jaar ais zoodanig werkz. geweest om verder opgeleid te wor den. Br. no. 17008 bur. vd bl Nette R.K. Jongeman zag zich gaarne geplaatst op Handelskantoor om verder opgeleid te worden; eenige kennis' van typen. Br. no. 17009 bureau van dit blad. Wegens huwelijk der tegen woordige gevraagd R.K. HUISHOUDSTER 4045 j.; uit de gegoeden boerenstand bij alleen wo nend pers. Alleen zij welke voor het bedrijf gevoelen gelieve te schrijven onder Letter A, Adv. Bureau J. Stuifbergen, Alkm. Straat weg 16 te Castrieum. NET MEISJE gevraagd voor dag en nacht. Zondags vrij. Hoog loon. Restaurant SCHUIJT Stationsplein te Alkmaar. Wegens huwelijk der tegen woordige gevraagd een R.K. HUISHOUDSTER in gezin van vader met twee zoons; tegen hoog loon. Brieven letter O. Agent te Grootebroek Compagnlestr. 1 Biedt zich aan als zetbaas landbouwer met 2 groote zoons; in landbouw of ge mengd bedrijf. Br. no. 1283 bureau van dit blad. Gevraagd NET DAGMEISJE GODIJN Kennemerstraatweg E 12 te Alkmaar naast Huize Voorhout. Te koon gevraagd: bii wagonlading van 5. 10, 15, 20 ton. Prijsopgaaf wordt ingewacht franco to de wagon. Betaling contant. W. GRIFFIOEN, veehouder, Laarderweg 127, Bussum. Uit de hand te koop; 2.25 HA GRAS- EN BOUW LAND en HUIS m. SCHUUR voorzien van brongas en - ierkelder. Te bevragen bij J. WEEL B 9 te Wogmeer Spierdijk. Te koop: 80 bak planters (Bevel. AA); 60 bak idem (Schotten). Adres JAC. BES G 56 te Oostelijk H. Hugo- waard. te koon gevraagd met 1 Mei a.s. te aanvaarden. Br. no. 01282 bur. v. d. bl. Te koop: Ongev. 15.000 kg. VOEDERBIETEN. W. BAK- KUM Middelweg D 96 te Heerhugowaard Noord. Te koop: Prima Banjo 75; ongebr. colbertjasje 25. CAFE DE BOER Friesche- weg te Alkmaar. Te koop: 4 platte wagens op ijzer laadvermogen van lVt tot 4 ton. Te bevr. Expedi tiebedrijf W. ABBO Jan van Scorelkade 20 te Alkmaar. Te koop aangeboden 1500 kg voerbieten en 3000 kg. best landhooi. P. KOELEMEIJ te Noordelijk C 49 te Ursem. Te koop: een tuindersbedrijf met woonhuis en schuren groot 1 H.A. 44 Are. Brie ven no. 16970 bur. van dit bl. H.H. REIZIGERS Te koop aangeb. harmonica monsterkoffer; waterd. 11 vakken in g. st. 75. J. v. BEEM Binnenburg 5 te Den Burg (Texel). Te koop: 1500 kg. Bevel. m. 28—35 en 1500 kg. idem m. 35—45 le nabouw. N. Oud Boekelermeer B 132 Heiloo RIJWIEL te koop gevi met of z. banden. Br. met prijs D. BAKKER Mient 101 te Castrieum. Te koop: 2 prima broedma chines Ajam; elk 3400 eieren; geh. compl. en 'n kachelkunstmoeder. A. OTT Oudorp b.d. Halvemaanbrug Te koop: z.g.a.n. aardappels sproeier; 'n halve praam en 2000 kg. voerbieten. Te bevr. C. STOOP 't Rijp je B 299 te St. Maarten. Te koop: Uienzaad 88 pCt.* kiemkracht f 9 per kg.; 1 kg. roode bewaar en 1 kg. Deensch wit bewaarkoolzaad prima soort. J. ENTES te Kalverdijk G 16a. Te koop: Goed beklante MELKZAAK groot huis met winkel en groote tuin in de omgeving van Alkmaar. Br. onder no. 16998 bur v. d. bl. Te koop: flinke partij le klas VOERBIETEN Br. no. 17003 bur. v. d. blad Te koop voor afbraak een boerderij en 50 gebr. aard- appelbakken. J. URSEM D 79 te Heer Hugowaard. In ruil aangeboden: Kroot pl.m. 12 H.A. Kras- land. in Schoorl. voor boerderij van pl.m. 20 H.A. (eeniK bouwl. Keen bezwaar). Liefst dicht bij R.K. kerk en school. Br. no. 217. Boekhandel Ol- denburK. Schoorl. Ter ruiling aangeb.: z.g.a.n. FIETS met nieuwe banden voor een schrijfmachine. Br. no. 17022 bureau v. d. blad. Te huur KevraaKd met 1 Mei a.s.. Kroot 20 tot 30 H.A.. eeniee H.A. bouw land Keen bezwaar. Ook KeneKen huis. vee en in ventaris over te nemen. Brieven no. 01281 bureau vao dit blad. Heer zoekt tegen 1 April zit-slaapk in Heiloo, met pension (ƒ80 p. m.). Br. m. inlichtingen onder no. 16979 bureau van dit blad. NET KOSTHUIS gezocht voor R.K. jongeman. Brieven met prijs onder no. 16959 bureau van dit blad. KOSTHUIS GEZOCHT door twee meisjes op kan toor werkz.; m. eigen kachel en brandstof. Brieven, no. 16960 bureau van dit blad. Z1T-SLAAPKAMER met gebruik van keuken ge zocht. Brieven onder no. 16961 bureau van dit blad. Te huur aangeb. in prima staat zijnde schrijfmachine. Remington. Brieven onder no. 17000 bur. van dit blad. Verloren: in het Waarland een polshorloge met leeren bandje. Terug te bezorgen bij G. JONKER. Postzegel-Albumhandel, Huigbromverstraat 10. INKOOP, VERKOOP, TAXATIE wenscht Melkrit (Wogmeer-Spier- diik-Zuidermeer) Melkrit (Leekermeer- Baarsdorpermecr) Aanbiedingen zoo spoediK mogelijk bii C. A. BERK HOUT. Baarsdorpermeer m

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 7