K.V.P.-KADER BIJEEN Met geloof in de overwinning den verkiezingsstrijd in 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad De katholieken hooren niet thuis in de P. v. d. A. MAANDAG 4 MAART 1946 De meest-dramatische verkiezingsstrijd van dc laatste halve eeuw gaan wij voorbereiden, aldus Dr. j. de Boer op de Zaterdag te Alkmaar gehouden Kaderbij eenkomst van de K.V.P., ter voorbereiding van de verkiezingen. In een politieke be schouwing over de laatste 100 jaar, schetste spr., hoe de Katholie ken achtereenvolgens waren aangewezen op steunverleening aan de liberalen en samengaan met de A. r. Deze laatste coalitie bracht de pacificatie van het Onderwijs, een resultaat, dat wii ook bij deze verkiezingen niet te veel voor oogen kunnen houden. TOEN dit graote resultaat be. reikt was; en de nood niet meer tot binding dwong, kwam en weer verwijdering tusschen katholieken en protestanten, die uitgroeide tot. tegenstellingen op sociaal-economisch gebied. Zoo kwam Nolens er toe te spreken van „de uiterste nood zaak", die zou kunnen leiden tot een samengaan' van Rood en Roomsch. Het is de grief van veel jonge ren, dat in de periode van 1930- 1940 op dit. punt zoo weinig be reikt werd. Maar men moet niet vergeten, dat de SDAP in die ia- ren geen partij voor ons was: zij was nog marxistisoh-materialis- tisch; haar leus was- nog, dat godsdienst opium voor het volk is en haar opvattingen over hu welijk en huisgezin waren de on_ ze niet. De oorlog deed een gezond na. tionalisme herleven en in het ver zet vond men elkaar. Er wa ren er, die dachten, dat confes sioneele tegenstellingen niet meer zouden blijven bestaan, en Chris tenen en humanisten elkander in een gemeenschappelijk ideaal zou. den vinden. Na studie kwamen de Katholieken ecirter tot het standpunt dat zij ook op staatkundig terrein zelfstandig moeten blijven werken, met ernstige geneigdheid om samen te werken waar dit mogelijk is. Ten aanzien van het herstel der coalitie is spr. pessimistisch ge stemd; er is geen vertrouwen in de A.H.. waar het gaat over soeiaal- econ. vraagstukken. Na de verkiezingen Zonder fantasie kan aangenomen worden dat KVP en PvdA samen met 70 zetels uit de stembus zullen komen. De PvdA' is in werkelijkheid een meesterlijk gecamoufleerde SD AP; zij erkent echter de rechten van de Kerk; van het Bijzonder Onder wijs; van het Gezinsleven en andere zedelijke waarden. Het uur van de uiterste noodzaak van samengaan met deze partij schijnt aangebroken. De Katholieken boden aan met een gezamenlijk urgentieplan de verkie zingen in tz gaan; hetgeen' echter stuitte op verzet. Dan zou er al dus Koos Vorrink voor de Katho lieken geen reden meer zijn op de PvdA te stemmen. Hier komt de vu rige politiek weer boven. Maar wij kunnen onze Katholieken nu ook vertellen waarom zij niet in de PvdA thuis hooren. De sfeer wordt daarin niet be paald' door een groepje CH of AR of Katholieken; leest men "De Vlam en "De Baanbreker", dan wil men de Katholieken in de PvdA opvoeden tot roode democraten en gebruiken als stemvee. Maar daar zijn wij te goed vooi# De P.v.d.A. luidt al bij voorbaat de overwinningsklok en rekent op 4045 zetels. Maar dan kunnen wij er staat op maken dat wij aan de formatie van een Kabinet niet deel zullen hebben. Dan zullen de ambten komen m in handen van de P. v. d. A. Van Angeren werd weggepro moveerd; Koebroeck niet in zijn functie hersteld* en Prof. Sassen verdween. De macht in den toe. komstigen staat ligt meer in handen van de secretarissen-ge neraal, die blijven, dan bij de ministers, die gaan. Het zou een schande zijn, als wij, die 40 pet. van de bevolking uitmaken en 'meer dan 50 pet. van de jeugd hebben, slechts met 2830 zetels uit de stembus kwamen. Wij mogen er geen genoegen mee nemen, dat wij geen zetel verliezen. Het mag ons niet ontbreken aan het ge loof In de overwinning. Eerst als de P. v. d. A. en KVP elk 35 zetels halen, zullen wij meespelen; dan zullen er Z formateurs zijn, waarvan één katholiek.- itls wii den ver kiezingsstrijd met kracht zullen voeren, dan is een oogst van 3540 zetels niet fictief. Wij hebben onze standing op te houden en dienen ons minder waardigheidscomplex radicaal den kop in te drukken. Wij vor. men een potentieele meerderheid in de natie, die meer katholiek dan protestant is; wij zijn bereid met geloovigen en ongeïoovigen in het belang van het land te werken. Het Urgentie-program. De heer Th. S. Hooij uit Haarlem, Gie sprak in de plaats van Pater Stokman, besprak vervolgens enkele punten uit het Urgentieprogram, dat gebaseerd is op het beginselprogram. Beide steunen op dé zuilen van ver sterking van de geestelijke en zede lijke en van de sociaal-economische grondslagen van ons volksleven. Het beoogt herstel van de diepgeschokte moraliteit, herstel van gezin en hu welijk, tegengaan van ontvolking van het platteland en overbevolking van de steden. Voorts woningbouw voor groote gezinnen en- een voorschotregeling voor aanschaffing van Meeding, schoeisel en dekking, zoo noodig met een overheidsbijdrage a fonds per- du, een desbetreffend wetsontwerp kan reeds in de Tweede Kamer ver wacht worden. Ter voorkoming van de z.g. infla tiespiraal zal gestreefd worden naar coördinatie van loonen en prijzen; daarnaast beoogt het program rechts, zekerheid voor den werknemer, uit breiding en vereenvoudiging van de sociale verziering* waarvan de grondslag nlen zal zijn het arbeids contract maar de arbeid voor de ge meenschap. In plaats van de staatssociali- satie van het plan.Vos streeft de KVP naar de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie; toezicht op het bankwezen, concern, en kar telwezen De onderwijzerssala rissen, die thans niet vergelijk baar zijn met die in het vrije bedrijf, zullen verhoogd moeten worden. Het is geen conservatisme als wij den arbeid van onze sociale organisaties willen voortzetten; wij laten onze beginselen niet verdoezelen in de mist van de eenheidsorganisatie. Wij willen aandeel hebben in den opbouw van ons vaderland op de funda menten van rechtvaardigheid en liefde. Met élan gaan wij den ver. kiezingsstrijd voeren; wij zijn de grootste partij en wij zul len de grootste blijven. Het katholiek reveil in België en Frankrijk is voor ons het sein! Nationaal Kabinet 'n utopie? Beide sprekers oogstten een dank baar applaus. In antwoord op de bij de hierop volgende gedachtenwisseling betoog de Dr. de Boer, dat de vraag* van den freer Jac. Groen, of spr. de mo gelijkheid van de vorming van een Nationaal Kabinet uitsluit, hem de gelegenheid geeft te zeggen, dat hij het liefst zag, dat de K.V.P. een z.g. Centrumspartij zou worden, staande tusschen P.v.d.A. en de links-extre mistische stroomingen aan den eenen en de conservatieve groepen aan den anderen kant. Spr. vreest echter, dat Scfrermerhorn geen samenwerking op deze basis wil en dat deze positie ,van Centruui|>artij der* K.V.P. in een Nationaal Kaoinet een utopie is. De vorming van een Kabinet met de P.v.d.A. zal niet- zonder moeilijk, heden gaan. Wij zullen onze eiscihen moeten stellen en niet genoegen kun. nen nemen met het meest-impopulaire Dep. van» Justitie; wij wenschen meer belangrijke departementen als b.v. dat van Econ. Zaken; zal Ir. Vos dit behouden of. zal een meer gematigde zfjn plaats innemen? (Geroep: Steenberghe!) Het gaat er om een zoo groot mogelijk aantal zetels te behalen; laten wij ons spiegelen aan Bel gië, waar men de Katholieken; ;die bijna de meerderheid behaal den, van de regeering wil uitslui ten. Dat gevaar dreigt hier ook; z« het niet in die mate. Laten we ons geen illusies maken van de welwillendheid van de anderen. Wij zouden voorts de kans op een electorale overwinning op het spel zetten, als wy de verkiezing zouden ingaan met de bedoeling de coalitie te herstellen. Wij kun nen te weinig vertrouwen stellen in de A.R. om er onze toekomst voor in de waagschaal te stellen. Het Politiek Advies Bij de rondvraag kreeg de heer Roeleveld (Ilpendam) gelegen heid uiting te geven aan de on tevredenheid, die in LTB-krin. gen heerscht, nu de Kamercan. didaat van' den Kieskring Den Helder, ondanks het feit, dat deze kieskring wellicht tweemaal den vollen kiesdeeler haalt, geen verkiesbare plaats kreeg in het P.Aterwijl dit met den candidaat van Zeeland, waar men slechts den halven kiesdee ler haalt, wèl het geval is. Hij wees er hierbij op, dat de heer Groen, die een van de weinige agrarische specialisten in de Kamer is, in ruim 100 af deelin gen van Zeeland tot Texel gecandideerd werd. De heer Nolet antwoordde, dat de gecombineerde kieskringen, waarvoor dit P.A. werd opge steld, naar zijn 'overtuiging zes zetels zullen opleveren, zoodat de heer Groen een verkiesbare plaats heeft. Hij stelde echter voor, dat de'heer Roeleveld met hem deze kwestie bij het Partij bestuur zou göan bespreken, waarmee de vergadering in. stemde. ALKMAAR WAARHEEN DEZE WEEK? Bioscopen Alkm. Bioscoop Theater: „100 Mannen en één Meisje". Cinema Americain; „Het ge heim van Stamboel". Harmonie: „Alleen engelen hebben vleugels". Vrcroria: „De vroolijke Hote liers" Maandag' 4 Maart 8 uur, Gulden Vlies: „Hof ten Hove", door D1NDUA; bal na. Dinsdag 5 Maart 8 uur, Gulden Vlies; als gis. teren. Donderdag 7 Maart 8 uur, Gulden Vlies: Charlotte Kohier in „Frasquita". Vrijdag 8 Maart 8 uur, Wapen van Heemskerk: Propaganda.avond Comité Bath. Alkmaar Spr. Miss E. B.' Gorner en Dr. J. B. van Amerongen; film over stad Bath. 8 uur Murm. Gymn.: „Chopin" door Willem Andriessen; cursus voor Volksuniversiteit. 8 uur, Gulden Vlies, voor het Ned. Roode Kruis: Opera „Bas. tien en Bastienne", gevolgd door Operette „Annemarie", door Ned. Opera Studio. DE GLADDE WEG Door de gladheid van den rij weg kwamen twee auto's op het Kerkplein met elkaar in botsing. Hoewel beide wagens siechts met een zeer matige snelheid reden, waren zij niet in staat snel tot stilstand te komen. Bij een van de auto's werd een blik benzine, dat zich op het spatbord bevond, in den radiateur gedrukt, waar door de inhoud verloren ging. DE GOUDEN MEDAILLE In ons nummer van Zaterdag gaven wij een opsomming van personen, die destijds cfe gouaen ëere-medaille der gemeente om vingen. Wij ontvingen de gege. •vens van de secretarie, waar men echler niet over een com plete lijst bleek te beschikker!, ivxen maakte ons er op attent, dat nog enkele gemeente.func- tionarissen destijas de gouaen medaille omvingen, ni, de hee- ren C. Grootegoed, oud-directeur der Gem. Reiniging; W. Voort. huijsen, directeur Marktwezen; B. Hoek, als „baas Hoek" meer bekend, pud.direci.eur Gem, Plantsoenen en W. Lohman (overlj, aestijds directeur van Gemeentewerken. Is de lijst nu volledig? WINTER IN LENTEMAAND De iememaand gaf tot dusver nog siecms een witte wereld te aanschouwen; de koude kuid- Oostenwind voerde hevige sneeuwbuien aan, die de samen des morgens en 's avonds m gladde oanen veranderde en overcfag met een diske sneeuw- Drij bedekten, imusschen zijn üeze laatste s.uipireKKmgen van üen kwakkelwimer 1940194o verre van welkom, want de ko. .enpositie laa,, ai evenmin ais ae senoenenposuie toe, dat wij ons over dit Maar.scne wintertje kunnen verheugen. Maart roert ais regel zijn Staart; laten wij hopen, dat het eind van de lente. maanu milder is dan het begin. OPERA-AVOND Ten bate van de afd. Alkmaar van het Roode Kruis wordt Vrij dag a.s. in 't Gutden Vlies een Opera-avond gegeven; voor de pauze vermeldt net programma Bastien et Bastienne van Mozart, na de pauze een operette van Offenbach: „Anne-Marie". A. F. C.-NIEUWS Sportliefhebbers hedenavond Filmavond in de St. Adelbertus- school. Aanvang 7 uur. Gratis entrée. Toegankelijk voor adspiranten, junioren, senioren en belangstel lenden!! Zegt het voort. Tot vanavond. De p.p.C.er. EEN SLACHTOFFER VAN DACHAU SPREEKT Morgen, Dinsdag 5 Maart, des avonds 8 uur, zal de Heer w. J. Heselaars, Hoofdbestuurder van den R.K. Bouwvakarbeidersbond, Amsterdam, voor de leden en dames van de Ned. Kath. Arbei dersbeweging van Alkmaar in het gebouw van „De Velo" aan de Zaadmarkt spreken over: „De be levenissen in de concentratiekam pen in verband met het Chris' 11_ dom en het Communisme". FIDELIS SPEELT WEER TOONEEL, DUS... Iedereen in Alkmaar kent het werk van Fidelis, en kent ook vooral het tooneelspel van de jongens. Zeer velen hebben dat gedurende den oorlog gezien, toen daar stukken werden op. fevoerd zooals „Peerke de Suk. eleer" en „De vrome leugen", want dat was toen een daverend succes. Nu, na de bevrijding, komen de jongens zelf weer voor het voetlicht. Reeds eenmaal is er gespeeld voor de ouders en fa. milieleden en nu komen de do nateursavonden, waarbij alle weldoeners worden uitgenoodigd Er wordt een mooi tooneel- werk gegeven, nl. „De Roman van een Krantenjongen", van Peter Meeuwisse. Dit stuk, het welk geïnspireerd is door het bekende werk van Shaw „Pyg malion", waarvan vroeger de film draaide, bedoelt te zijn een aanklacht tegen de verkeerde meening, dat het geluk van in dividu en maatschappij alleen zou verkregen worden door uiter lijke welvaart. De donateurs avonden zijn Zaterdag 2, Zondag 3 en Maandag 4 Maart. Wij ver wachten onze vrienden, het is waardeering voor de jongens. VOORJ AARS-EXPOSITIE Op 16 Maart a.s. zal de SchiL dersvereeniging „Doorwerken", mede ter gelegenheid van haar 10-.jarig bestaan, een voorjaars expositie openen. HET WIT GELE KRUIS In de maand Januari 1946 wer den door de wijkkraamverpleeg- sters 17 patiënten bezocnï in 316 bezoeken afgelegd. Zij verleen den 9 maal assistentie aan den dokter. De wijkverpleegsters legden 280 bezoeken af bij 34' patiënten. Hiervan, waren 182 bezoeken bij leden van het Wit Gele Kruis en AAZA, 55 bezoeken bij leden van het Wit Gele Kruis, 6 bezoe ken bij "particulieren en 47 be zoeken hij leden van het AAZA. Zij verleenden 1 maal laatste hulp. IN ANDERMANS SCHOENEN Dit is niet de kop boven een schoenendiefstal, maar de titel van het blijspel iti 3 bedrijven van Dom de Gruijter, dat door het Alkmaarsch Jeugdtooneel „Jong Leven", onder regie van Jan Huijgen, in studie is geno men. De uitvoering kan waar schijnlijk in Mei tegemoet gezien worden. ZILVEREN JUBILEUM J. W. BOERSMA Zaterdag herdacht de heer Boersma zijn zilveren jubileum in dienst van het Hoogheemraad schap voor Noordhollands Noor derkwartier. In het Gemeenlandhuis werd hij in tegenwoordigheid v&n echt- genoote en kinderen gehuldigd, allereerst door den dijkgraaf Mr. F. Kamp, die in een geestig speechje den persoon en de kwa liteiten van den jubilaris belicht te. Spr. herinnerde eraan, dat. het de algemeene wensch was; dat de heer Boersma destijds wijlen den heer van Amstel op zou volgen; door ervaring en gedegen kennis van de Waterstaatswetgeving is de jubilaris met het H.H. vereen zelvigd. Namens de algemeene vergadering en Dagelijksch Be stuur bood spr. als blijk van er kentelijkheid een geschenk aan in den vorm van 'n gouden ketting en een wa raadschap, goud en een wapen van nat Hoogheem- De heer n. Dekker, oud-Hoog heemraad. die zei, dat hij den ju bilaris evenmin als het Hoog heemraadschap kon vergeten, wees op het groote aandeel, dat de heer Boersma had in den op- en uitbouw van het Waterschap De hr. Groot, mede sprekend namens den heer Poppens, gewaagde van de prettige samenwerking en bood ook hartelijke gelukvven- schen aan. De heer du Bois sprak namens het overige personeel van admim. stratie en technischen Dienst in zeer waardeerende woorden, waarbij hij den jubilaris prees als een goed colléga. die niet schroom de voor, de belqngen van da an deren op te komen. Hij bood na mens het persooneel een ets aan van Graadt van Roggen. Vervolgens spraken xiog Burge meester van Kinschot die met Mr. A. Koelma het gemeentebe stuur vertegenwoordigde na mens het college van Regenten van het Centraal Ziekenhuis en de heer J. Commandeur namens de Ver. van N.H. Waterschappen. Beiden boden een fraai bloem stuk aan De heer Boersma bracht ten slotte allen dank voor hun be langstelling en woorden van waardeering. Velen kwamen hem daarna ge- lukwenschen, w.o. de Officier van Justitie, Mr. G. B. v, d, Feen de Lille, de dijkgraaf en secretaris van de Schermeer, F. Posch en Mr. J. Belonje en vele anderen, hoofdzakelijk uit waterschaps kringen. De Alkm. Roei- en Zeilver. had een bloemstuk gestuurd. DE ROZENKRANS Gistermiddag en .avond voer de het Ned Volkstheater het tooneelspel „£>e Rozenkrans" op, geschreven naar de gelijknamige roman van Florence L, Barclay. Ook thans liet dit aangrijpend tooneelwerk niet na diepen in druk op de talrijke aanwezigen te maken. Na een zwak begin bracht eerst het tweede bedrijf iets meer bezieling, hetgeen in het bijzonder tot uiting kwam in de doorleefde vertolking van Netty Brusse.Strauss als Jane Champion, terwijl wij later nog onthaald werden op een niet eerder gekend vlot spel van Joh. v. d. Water als Dr. Mackenzie, Het spel van de andere mede spelenden, Ria Schol-ten als een sympathieke Pauline Lister uit gezonderd, kwam op sommige momenten het beroepspeil zeer nabij". In het bijzonder geldt dit voor Cor van Gilss, die in zijn plechtstatige en zwaarwichtige zegging eerst aan het einde van het laatste bedrijf zijn drama tisch talent voldoende tot zijn recht kon laten komen. Wij zouden tekort schieten, wanneer wij niet met lof wezen op de zeer zuivere en voor allen begrijpelijke uitspraak van den souffleur.... R. DDD KAMPIOEN! Zoo is het dan de Alkmaarsche Damclub „Dammen Doet Den ken'' gelukt door een 155 over winning op Hoorn I het kam pioenschap van West-Friesland in de wacht te sleepen. Door ook haar laatsten wedstrijd te win. nen is DDD ongeslagen geble ven en heeft zij mede door haar bordpunten (10337) getoond zeer zeker de sterkste damclub in den kop van Noord.Holland te zijn. Sinds haar oprichting in Mei 1939 is het eerste tiental vön DDD nog slechts driemaal en dan nog pas kort na haar op richting verslagen. Sindsdien is een ononderbroken stroom van overwinningen gevolgd en de komende wedstrijden om 't pro. vinciale kampioenschap zullen aantoohen of dit zoo zal blijven. HEERHUGOWAARD BENOEMD Tot ambtenaar ter secretarie zijn benoemd de heeren Jac, Schouten te Wester.Blokker eri J. Wijnberg te Twello. WOGNUM Burgemeester Comman deur gaat heen Bij K. B. is aan J. Comman. deur op zijn verzoek met ingang van 15 Maart 1946 eervol ont slag verleend als burgemeester 'der gemeente Wognum. SUIKERBIETENPRIJS Blijkens een mededeeling van het Ministerie van Landbouw, in overleg met de Stichting voor den Landbouw kunnen de prijzen der akkerbouwproducten voor den oogst 1946 nog niet bekend wor den gemaakt, aangezien niet vol doende zekerheid bestaat omtrent eenige belangrijke factoren, die deze prijzen beïnvloeden. Wel is het mogelijk thans den suiker- bietenprijs bekend te maken. Deze prijs is vastgesteld op f 37.50 per 1000 kg. (vorig jaar f 30). De andere prijzen zullen zoo spoedig mogelijk worden vast gesteld. Met zekerheid kan nu reeds worden bericht, dat ook voor de granen, peul vruchten en aardappelen prijsverhooging in de bedoe ling ligt. HET DUITSCHE VRAAGSTUK Frankrijk stelt voor, in Parijs een conferentie der vier groote mogendheden te houden ter be spreking van alle aspecten van het Duitsche probleem. Frankrijk heeft geen bezwaar tegen centralisatie van de Duit sche technische diensten van het Duitsche bestuurdersapparaat,.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2