Het „metselaarde" uit het „Oranje-hotel 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad VRIJDAG 8 MAART 1946 VRIJDE Stad en Omtrek ALKMAAR OPZIENBARENDE ARRESTATIE Gisterenavond is de P.O.D. al. hier overgegaan tot de arrestatie van den bekenden fabrikant B, Hulskamp, verdacht van hulp verleening aan den vijand. APSV-MATCH Nadat eenige weken geleden de veteranen van de Alkmaar. sche Politiesportvereeniging het tegen de hulpagenten tot een ge. lijk spel hadden weten te bren gen, moesten zij gisteren in de jongeren hun meerderen erken nen. In een snijdenden wind haalden de manschappen de" wonderlijkste capriolen uit op t gladde veld, voor zoover zij- niet langs de lijnen stonden te rillen in hun ongewone kleedij. Het overwicht van de snelle voorhoede der hulpagenten drukte zich uit in een score van 3 doelpunten. De „oudjes" wis ten in enkele snelle uitvallen 2 maal het doel der tegenpartij te vinden, ondanks het feit, dat zij zwaar werden bewaakt. Merk waardig was, dat beide doelpun ten van de administratie kwa men. WAARSCHUWING De directieur van den Gemeen telijken Geneeskunstigen en Ge zondheidsdienst deelt het vol gende mede: Er zijn in Alkmaar eenige ge vallen van lichte vergiftiging voorgekomen, tengevolge van 't gassen van geïmproviseerde pe troleumkachels en soortgelijke apparaten. Het publiek wordt daarom gewaarschuwd tegen het gebruik va» deze apparaten voor ruimteverwarming, speciaal wan neer zij hiervoor niet geconstru eerd zijn. BURGERLIJKE STAND Geboren: Pieter J., zoon van Jan H. Olthof en C. v. Keulen; Wim, zoon van Pieter Smit en J. B. Andringa; Evertje J., doch ter van Albert Ditsel en H. R. van Berkum. Gehuwd: Antoraus Korver en Anna J. Pater; Gerrit Kaas en Neeltje Boschman. Overleden: Jacob Schouten, oud 39 jaar, gehuwd met E. M. Jonker; Anna M. P. Kohde, oud 1 week; Antonia H A. Gamba. loita, oud 45 jaar, gehuwd met T. Zwart. NED. VERBOND GEREPATRIEERDEN Het Nederlandsch Verbond van Gerepatrieerden, waarvan doel en streven is de sociale en materi- eele belangen te behartigen van alle, destijds gedwongen te werk gestelde en thans gerepatrieerde arbeiders, belegt alhier op 11 Maart a.s. des avonds om 8 uur in het „Wapen van Heemskerk" een propagandavergadering, om te geraken tot de oprichting van een afdeeling uit de gerepatrieerde mannen en jongens uit Alkmaar en Omstreken. „FRASQUITA" Het was niet voor de eerste keer, dat Charlotte Kohier in Alkmaar Frasquita voordroeg; wellicht dat daarom de zaal niet uitverkocht was; niettemin viel de belangstelling mee. Charlotte Kohier boeide als vanouds met haar levendige voordracht van het amusante ver haal van Frasquita, die zoo geluk kig was met haar goeden Lucas en wiens geluk zoo schandelijk gestoord werd door den onwaar- digen burgemeester. En Frasquita, die haar gasten steeds wist op te vroolijken met het vertellen van de sensationeele geschiedenis van dezen dorpspotentaat, die haar het hof maakte, heeft ook haar gehoor weten te "boeien, waarbij zij weer blijk gaf van haar won derbaar geheugen zoowel als van haar geweldige uitbeeldingskracht van de zoo vele en verschillende typen. Nu en dan ging zij iets te ver in het geven van een caricatuur van de onsympathieke figuren uit het verhaal maar overigens niets dan lof voor haar onderhoudende voordracht. Het publiek gaf door een lang durig applaus van zijn waardee ring blijk. JUBILEUM IN STILTE De heer C. Schoorl, ambtenaar ter secretarie was gister 25 jaar in gemeentedienst; hij had te ken nen gegeven, dat hij dezen dag onopgemerkt wilde laten voorbij gaan en had zich door enkele da gen verlof aan elke huldiging ont. trokken HEILOO R.K. TOONEELGEZELSCHAP ,,'T MASKER" Naar wij vernemen heeft ,,'t Masker" in studie genomen „De Klokkengieter" van Antoon doo ien, tooneelspel in 3 bedrijven. NIEUWE NIEDORP NEDERLAND HELPT INDIë Naar de afdeeling van Ned. Volksherstel meedeelt, heeft de collecte in Oude en Nieuwe Nie dorp ten bate van de slachtoffers uit Indië opgebracht f 1412.60. BURGERBRUG BODE BENOEMD In een gecombineerde bestuurs vergadering van Ziekenhuisver- pleging en Hulp in Nood is voor wijlen P. den Hartog aangesteld tot bode 'voor Burgerbrug en om streken de heer A. Mors. URSEM GEMEENTERAAD In een van verwarming verstoken raadszaal vergaderde de nood-ge meenteraad van Ursem in jassen gehuld Woensdagavond onder voorzitterschap van wnd. burgemees. ter van der Hall; van half acht tot half elf. Het bekende adres om adhaesiebe. tuiging gericht aan de Tweede Ka mer der Staten Generaal, inzake vergoeding oorlogsschade op basis vervangingswaarde en niet op die van '40 zooals in het voornemen ligt. werd niet ondersteund onder Ge mo tiveering dat de Raad niet kan be- oordeelen of vergoeding op basis van vervangingswaarde met het oog op inflatiegevaar verantwoord is. De heer Hakhof onthield zich van stem. ming. Overigens konden de leden zich volkomen de nood indenken der oorlogsslachtoffers. Voorzitter deelde mede dat de ge meente een nieuwe motorbrandspuit zal krijgen geheel overeenkomend met het type wat destijds van de ge meente gevorderd is. Kosten zullen hiermede niet gepaard gaan. Voor enkêle bijkomende kosten o.m. van luchtbanden werd een bedrag van 100 geraamd. In de vacature D. F. C. F. van den Heuvel werd tot lid van het Burger, lijk Armbestuur gekozen de heer C. Blom met 4 stemmen; de heer C. Mak Cz. verkreeg 2 st. In de vacature ontstaan door het bedanken van den heer N. J. M. Oud werd als lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim geko zen het hoofd der school de heer B. N. Blok. Volgens inlichtingen van voorzitter wil de heer Blok tot op. heffing van deze commissie komen indien geen meaewerking verkregen wordt van de inspectie. Ingekomen was een subsidie aan vrage van het W.t Gele Kruis afd. Ursem voor het aanschaffen van verbandmiddelen enz. ten behoeve van de EHBO. Bij de besprekingen over deze aangelegenheid geopend door den heer Langereis bleek dat deze onderafd. EHBO op specifiek katholieken grondslag was gefundeerd Toen er plannen naar voren kwamen om aan deze subs'die-aanvrage bij toekenning de voorwaarde te verbin den dat niet-kath. lid v. EHBO moes. ten kunnen worden en/of toegelaten moesten worden bij deelname aan 'n cursus trok de heer Bolten namens de afd. de aanvrage in, gezien; naar zijn meening onder geen voorwaarde een dergelijk voorstel kon worden geaccepteerd u t het oogpunt van principe. Alle leden waren overtuigd' van het nut van een EHBO. Het Plaatselijk Oranjecomité kwam met een subsidie-aanvrage om de schoolkinderen op den Nationalen Feestdag-* te kunnen tracteeren. B. en W. stelden voor geen subsidie te ver. leenen gezien dit te ver zou voeren en tenslotte voor elk willekeurig feest gedacht werd b.v. aan een St. Nicolaasfeest wel subsidie zou kunnen worden aangevraagd. Aldus besloten. De wijziging in de gemeentelijke begrooting '45 had tot gevolg dat het,, tekort teruggebracht werd van 2000.— op 1550.—. Over 1943 geeft de gewone dienst een overschot te zien van 20625.67. maarde kapitaaldienst een na. deelig slot vap 86514.81. Alzoo is het ook hier een beetje kou lijden. De heer Langereis bracht bij de rondvraag de beplanting en aanleg van de algemeene begraafplaats ter sprake. Voorzitter ze.de toe zoo spoe. dig mogelijk een en ander ter hand te zullen laten nemen waarvoor nog pl.m. een bedrag van 1000.be schikbaar gesteld kan worden Ook achtte .de heer Langereis het een kostbare geschiedenis dat het Burg. Armbestuur meerdere secreta rissen telt momenteel. D:t is een ge volg van de zuivering die nogal veel tijd vergt. De vergadering was ech ter over het algemeen van oordeel dat thans nog weinig verandering in deze zaak is te brengen. Hierna ging de raad nog in comité. OUDE NIEDORP GEMEENTERAAD Donderdagmiddag vergaderde de noodgemeenteraad van Oude Niedorp oneer voorzitterschap van Burgem. S. H. J. Bosma. Afwezig waren de heer.en Smal en de Boer waarvan eerstgenoemde met kennisgeving we gen® ziekte. De gemeentebegrooting heeft men zij het met "krabben en bijten" sluitend kunnen krijgen. In verband met de nood der tijden en de "tijd nood" heeft men deze vrijwel eens luidend gemaakt aan 1945. Alleen de post verhuur woningen en landerijen heeft men verhoogd van 1700.— tot 2200.—. De wo- ninghuur moet daarvoor van 2.75 tot 3.p. w. worden verhoogd; terwijl voor de landerijen een ver hooging van 90 tot 120 wordt voorgesteld. Na enkele discussies be sluit men dej voorgestelde verhooging der woninghuur te acbepteeren. De heer Krlller meent dat de pachtverhooging van het land door de Grondkamer toch niet goedge keurd wordt. Weth. v. Zoonen was van oordeel dat de oorspronkelijk door B. en W. voorgestelde verhooging tot 100 vol doende geacht kon worden; terwijl de grondkamer dat zeker aanvaardt. Hier kon de raad zich mee vereeni gen. De heer v. Zoonen hield nog een korte algemeene beschouwing waarin ce oude tegenstelling tusschen de R.K. en de Protestansche kiesver, eeniging niet meer bestaat; doch dat een vruchtbare- samenwerking tus schen de. mannen der KVP en PvdA zal worden bereikt. De begrooting sluit op 55603.33 voor een gewonen en op 8447.39 voor den kapitaaldienst. Aldus goedge keurd. Het kostenbedrag per leerling voor het Bijz. Onderwijs wordt op 5.17 vastgesteld. Door de ingeko men bijdrage* ingevolge de wet op de financieele verhoudingen en een gevorderde omslag voor den politio- neelen dienst wordt de begrooting van 1945 gewijzigd tot een tekort van 2493.—. De rekening van 1943 geef de vol gende cijfers: Ontvangsten 79186.65; nadeelig saldo 1256.59. Kapitaal dienst ontvangsten en uitgaven 26132.03. Tijden^ de gedwongen afwezigheid van den burgemeester zouden enkele verordeningen betreffende de hef. fingen voor grond- en personeele be lasting uitgevaardigd worden. Thans worden deze als volgt vastgesteld. Voor de grondbel. 190 opcenten,, voor de gebouwde en 110 opcenten op de ongebouwde eigendommen en voor de pers. belasting 160 opcenten. Voorts besluit de raad om de ge meenschappelijke regeling met Nieu we Niedorp tot het heffen van schut, reehten aan de Sluis te Verlaat in te trekken omdat deze sluis door de kanalisatie buiten gebruik gesteld is. Met algem. stemmen keurde de raad het voorstel om 20 pet. belas ting op de vermakelijkheden te hef fen goéd. Bij de rondvraag verzocht de heer Tromp om voortaan de stukken welke betrekking hadden op de be- behandelde onderwerpen thuis te ontvangen. De thans gevolgde wijze waarbij de raad practisch niets méér weet dan een buitenstaander bevredigt spr. allerminst. De voorz. toonde hiertegenover aan dat zulks met het oog op het weinige beschikbare papier thans nog niet mogelijk is; doch zegde toe hierin zoodra mogelijk te voorzien. Als lid van het Burgerlijk Armbe stuur ter voorziening in de vaccature v. Zoonen werd benoemd de heer W. Slrjboom. De heer Tromp wijst dan nog op de dringende noodzaak om d'e Rij- derweg onmiddellijk te verbeteren en geeft hiervoor aanwijzingen. Ingeval de opzichter meent dat zulks onuit voerbaar is zal hij zelf een paar ga ten voor zijn rekening nemen om het mogelijke te bewijzen. Voorz. zal hieraan alle aandacht wijden en deelt in dit verband nog mede dat Ged. Staten 400 Kg. wegen, teer hebben toegezegd. Volgens den heer Hoebe heeft diezelfde weg ook nog steeds de le vensgevaarlijke mangaten en ver telt van een daardoor ontstaan recent 'ongeval. Hierin zal worden voorzien. Op voorstel van den voorz. besluit de raad tenslotte nog om de rond vraag af te schaffen en eventueele vragen in het vervolg schriftelijk vóór de zitting in te dienen. Dit geeft B. en W. gelegenheid zich hier. over voor=' +e beraden. C^aahte nieuws De definitieve uitslag der aanvullende verkiezingen in den Belgischen Senaat is in derdaad, zooals te verwach ten was, dat de Christelijke Volkspartij 72 zetels heeft en de linksche partijen 73 De „Sibajak" thuis AMSTERDAM, 8 Maart. Groot enthousiasme aan boord, zoowel als op de kade heerschte vanmorgen bij het begin debarquement van on geveer 1200 passagiers van de „Sibajak" uit Indonesië. Het volgende schip met re patrianten uit Indonesië, „de Bloemfontein" zal waarschijn lijk Zondag binnenvaren. n Het leed van Dauchau en Mauthausen Zoo werd de heer Hezelaars uit Amsterdam in Scheveningeo ge noemd. toen hij wegens zijn ille gaal werk in het Oranie-Hotel verzeild raakte. Op sobere, maar boeiende wij ze vertelde hij voor de R.K. Ar beidersbeweging van zijn erva ringen in de gevangenissen en concentratiekampen van de Gestapo. In den tijd, dat hij de zorg had voor veertig onderduikers, w.o. Joden, studenten en arbei ders. die hij van bonkaarten voorzag hij verspreidde ook illegale lectuur zag hij zich eens op straat plotseling geëscor, teerd door twee „heeren". die gestapo-agenten in burger bleken te zijn en die hem toevoegden: U bent onze arrestant. Huiszoeking volgde, hetgeen beteekende, dat hij van den eenen kant van de kamer naar den andere getrapt, werd Een verhoor in Scheveningem bleek ook niets anders te zijn dan een stomp- en schoppartij. Na drie dagen en nachten zonder eten en drinken in een donkere cel te hebben doorgebracht, verhuisde hij naar een cel, waar ook ande ren zaten en waar hij als de nieuwsbrenger werd begroet. Ieder nieuwe celgenooi bracht nieuws uit de buitenwereld. Na vijf dagen volgde een ..verhoor' van 20 uur. vanwaar hij gebro ken en geradbraakt in de cel te rugkeerde. Hersteld van de ge - volgen, werd hij het metselaartje van Scbeveningen en kwam hij met tal van lotggmooten in con tact; het Oranje-Hotel bleek een burcht van vaderlandsliefde en Godsvertrouwen. Doch al spoedig verhuisde hij naar Vught. De reis erheen was een verkwikking, dank zij de liefderijke zorgen van de dames en heeren van het Roode Kruis. Hij vertelde dan van de SS-prak- tijken in Vught die er op gericht wa ren hun slachtoffers volkomen te "ontmenschen"; alle menschelijke waardigheid trachtten zij door ver nedering en beestachtige gruwelda den te vernietigen. Vijf dagen marcheeren op bloote voeten in te groote klompen bezorgde hem 12 dagen ziekenbarak. Hij kwam in contact met priestergevangenen en smaakte het geluk in het geheim de H. Communie te ontvangen het geen hem nieuwe kracht schonk. "Vught ging nog wel" zei Heze, laars en deze onbegrijpelijke woor den kwamen ons eerst begrijpelijk voor; toen hij ging vertellen van het leed dat hem en zijn lotgenooten in Dachau en Mauthausen overkwam. Na een 14 uur-lang-appèl werd hij met 700 man op transport gesteld naar Dachau,; i00 man in een bees tenwagen; drie cagen en drie nach ten; geen wonder dat er 16 krank zinnig werden en 86 niet levend m Dachau aankwamen. Daar had weer die menschonteerende vernecering plaats die de Haftlingen bij hun aan_ komst van mensch tot nummer maakte. Als in Vught bleken ook hier de communisten de baantjes te hebben ten eigen prof ij te en ten koste van veel leed van hun medegevangenen. ET waren ook vele priesters die de den wat ze konden om het leed te verzachten; zij deelden hun schamel rantsoen met anderen; ongeacht ge, loof of politieke overtuiging en velen werden geestelijk gesterkt door biecht; H. Communie of H. Mis alles in 't geheim. Toen volgde dan transport naar het kamp der ten doode opgeschre- venen Maulthausen; waar de ellende onbrrchrijfelijk was; hij zag mede gevangenen verscheuren door de honoen van de SS en 700 Joden zag hij de "badkamer" ingaan waar zij vergast werden. Na 16 dagen vertrok hij met 486 medegevangenen w.o. 17 Hollanders naar een oud kamp bij de Joego slavische grens waar zij in steen groeven moesten werken. Hier was de ellende nog grooter en het leek of alles er op gericht was dat de Haftlingen bij hun weak zoo spoedig mogelijk den dood zouden vinden; Gag en nacht werd er gewerkt en eiken nacht gebeurden er 1012 doodelijke ongelukken. Er werd ge werkt bij 35 gr. vorst en er lag sneeuw van Maria Hemelvaart tot Paschen. Hezelaars raakte hier aan het eind van zijn krachten; na twee weken ziekenlbarak volgden 8 weken verblijf in de krankzinnigenbarak. Zijn sterke geest was gekwetst. Doch hij herstelde en mocht aardappel schillen; een lotgenoot die betrapt werd toen hij zijn honger met een rauwe aardappel wilde stillen; werd voor de oogen van de anderen ter waarschuwing opgehangen. Op zekeren dag 7 Mei bleek de SS verdwenen. Capitulatie. Met 1236 man ontvluchtte hij het kamp. Na een marsch van 120 KM werden zij gastvrij ontvangen door de parti, sanen. Velen waren echter al langs Gen weg bezweken en nog 80 KM moesten zij verder loopen. Ik kon niet meer zei Heerzelaar en werd gedragen door twee Belgen. Met 400 man arriveerden wij in Finlag vanwaar naar Rome gereisd werd. De weg terug naar het vader, land was een aaneenschakeling van geluk en royale ontvangsten. Hij was de eenigste van de 17 Hollanders die naar Mauthausen gevoerd waren; hij was ce 10.000ste die via Oudenbosch repatrieerde. Het diepste leed en het hoogste ge, luk kon hij niet in woorden schilde ren zooals ook het weerzien van vrouw en kinderen die hem al dood waanden. Aan het eind van zijn verhaal hield Hezelaars met zijn van herwonnen levenskracht getuigende stemgeluid een vurig pleidooi voor de eigen or ganisatie als bolwerk tegen het com, mun.sme dat evenals het nationaal- socialisme een levensbeschouwing is; gebouwd op de materie en gericht op de vernietiging van de mensche, lijke persoonlijkheid. De heer G. v. Slingerland onder streepte dit betoog nog eens en bracht den inleider dank voor zijn boeiend verhaal en de les daaruit getrokken. Vermelden we nog dat de heeren Van Engelen en v. d. Peet muzikale medewerking verleenden met 'n vooortreffelijk gespeelde aria van Roussel en 'n duo concertante van C. M. von Weber. V DEMAGOGIE DEMAGOGIE dat is een ge leerd woord voor volksver, lakkerij of volksbedrog. Wij had den de hoop, althans sommi gen hadden de hoop dat wij, mede als gevolg vam de samen- werkingsgeneigdheid. o.a. door de N.V.B. gepropageerd, bii den komenden verkiezingsstrijd aan demagogie niet meer zouden doen. Onze vroegere waarschu wing, dat. als het er op aan komt, het bloed zal kruipen waar het niet gaan kan, en dat er groot verschil zal bestaan tus schen schoone theoretische wen. s^-hen en minder fraaie praktijken vam de werkelijkheid, komt al uit, niettegenstaande de eigen lijke verkiezingsstrijd nog moet beginnen. Het ..Vrije Volk", te. genwoordig spreekbuis van de Partij van den Arbeid, schreef deze week. dat de commissie-van Poll maar liever niet naar Indië moest gaan. nu nog eens uit de laatste berichten over het .,kabi_ net"-Sjahrir gebleken is, hoe teer het weefsel dtr verhoudingen daar is en gelet op het feit. dat deze commissie zoo eenzijdig is samengesteld. Als men dat leest, wrijft men z'n oogen even uit. De Regeering had deze com missie zoo vp 'zijdig mogelijk sa mengesteld! ..aar de leden die zich tot de Partij vam den Arbeid rekenden, hebben voor de com missie bedankt! Nu te spreken van een eenzijdig samengestelde commissie en deze achteraf dan toch maar liever in haar werk belemmeren, dat noemen we nog eens eerlijke voorlichting, in den verheven geest der vernieu wingEn zoo is het Vrije Volk in de laatste weken al geregeld bezig te bewijzen, dat de geest van nieuwe politieke strijdme. thoden, waarin de geest van sa menwerking ons heet te hebben opgevoed, volop in de Hekelveld. sche redactie gevaren is! Deze week stelde de voorzitter van de Tweede Kamer voor, met het af- deelingsonderzoek van bet wers. ontwerp in.ike de Vermogens- aamiwasbelasting te beginnen. Het Kamerlid dr. Kortenhorst had daar bezwaar tegen en vroeg nog 14 dagen te wachten, om diverse instanties de gelegenheid te ge ven, haar meening kenbaar te maken. Heelemaal zoo gek niet voor een zoo belangrijk en ingrij pend voorstel. De overgroote meerderheid van de Kanier was het met den heer Kortenhorst niet eens. Heelemaal niet gek. Beste bewijs, dat het hier geen politieke zaak gold. maar een kwestie van verschil van zakelijk inzicht. De parlementaire redac teur van het V.V. blaast de zaak echter op tot een politiek geval van den eersten rang en ziet kans, den heer K. weer eens een keer in den aartsreactionairen hoek te drukken en te suggereeren, alsof deze heer van meening is. dat die belasting eigenlijk niet geheven moet worden, dat Kortenhorst meent, dat zij. die zich in den oorlog aanzienlijk verrijkt heb ben. maar niet moeten worden getroffen enalsof het in de wijze en de mate en het tempo, waarin de oorlogswinstmakers ge Iroffem worden, practisch iets zai uitmaken, of deze wet veertien dagen vroeger of later tot stand komt. Immers, er is reeds voor ruim 13 millioen gulden uit ver- mogensaanwasbelasting betaald in den vorm van zekerheidsstel- liingen. Afgezien van alle overwe gingen, is het overigens zeker, dat in een democratischen staat in grijpende .wetsvoorstellen Wel ke. zooals dit. ook bezwaren kun, ren meebrengen, soms waar men ze niet zou zoeken de behoor lijke behandeling moeten hebben, welke zij verdienen. Wie daar za_ kelijk op aandringt, behoeft niet met minderwaardige sententies politiek verdacht gemaakt te worden. Vooral niet in een tijd van vernieuwing Russen bezetten Ber- lijnsche banken Een eorresponde.it van de .Dai ly Express" meldt uit Berlijiv. dat gewapende Sovjetrussische troe. pen alle belangrijke banken in den Russischen sector van Berlijn hebben Gezet. Zij arresteerden hierbi.i volgens den correspon dent. de vooraanstaande persoon lijkheden en plunderden de rest van het personeel ter olaatse uit; Rotterdam uitgeschakeld? Het blad „La Derniere Heure" te Brussel verneemt, dat het tran sito-verkeer van de TTNRRA naar Hamburg tegenwoordig zal plaats vinden via Antwerpen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2