HET BELEG VAN ALKMAAR OP DE PLANKEN Professor Koelma aanvaardt zijn ambt 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad In een operette met 120 acteurs en orkest HET TRIBUNAAL Ideologie en bestuursstelsel NOORDERMARKTBOND Garantieprijzen tot 100 pet. van kostprijs Joden-verraders in de kast VRIJDAG 15 MAART 1945 De Dans. en Zangvereeniging „Danza" heeft groote plannen. Ter gelegenheid van de opening van de Alkmaarsche Noodschouw- burg hoopt zij een Operette voor het voetlicht te brengen, waarin met een tikje romantiek ver mengd, de historie is verwerkt van het Beleg van Alkmaar in 1573. Vele jaren is aan de voorberei ding van deze Operette gewerkt. Het was de heer R. Vóórhaar, die, gedreven door de liefde voor de stad Alkmaar, tijdens de bezetting zijn lange avonden productief maakte door een gedegen bron nen-studie over deze materie. De gemeente-archivaris, de heer Th. Wortel, stond hem hierbij mét raad en daad terzijde, evenals de heer H. van Drunen, een uitne mend kenner van de geschiedenis van Oud-Alkmaar. In de Van Teylingen-zaal van „Irene" genoemd naar den man die tijdens het beleg burgemeester van Alkmaar was, -ontvouwde „Danza" voor vele genoodigden w.o. bestuur van Oud-Alkmaar, 8-Oct.-Vereen. en bestuur Stich ting Noodschouwburg haar groot- sche plannen. De heer Vóórhaar gaf"een uit eenzetting van het werk, waarvoor Jan van Alphen die zijn sporen op dit gebied verdiend heeft de zangteksten schreef en de direc teur van „Danza", G. Pranger de muziek componeerde. Na raadpleging van den besten Kroniekschrijver van Alkmaar Boomkamp en verder van Eike. lenberg, v. d. Woude en Hofdijk, alsook van een „dagboek van een ooggetuige van het Beleg" stelde de heer Vóórhaar een verhaal sa men, waaruit de stof voor de Operette die overhelt naar de Opera kon worden geput. Dramatis personal. Niet minder dan 120 personen worden ten tooneele gevoerd, w.o. plm. 40 heerenrollen; wij noemen o.a. de figuren van Prins Willem van Oranje, Floris van Teylingen en Klaas Sterks, burgemeesters van Alkmaar; Cabelian, Dirk Duy_ vel, Cath. Remme, de Alkmaarsche Kenau Simonsdochter Hasselaar, Egbert Dierten. 'n dichter, Jkvr. Wilh. v. Sonneveld en pieter Harks, 'n lakenwever. Verder zullen Poorters en Wal- vischvaarders de koren vormen. De hoofdpersonen zullen gegri meerd worden zooals de figuren die ze voorstellen, er uit zagen en om de medespeleriden met deze histori sche personen bekend te maken, zullen zij na de rolverdeeling een bezoek brengen aan het Stedelijk Museum, waar de conterfeitsels van onze voorouders op oude schilderijen te zien zijn. De inhoud. De operette bevat 4. bedrijven verceeld in 6 tafreelen. De decors zullen der historie getrouw nage bootst worden naar teekeningen van den heer Bankert; die zijn gegevens aan het gem. archief ontleende. Het eerste bedrijf speelt aan de Waterpoort bij het zakkendragers, huisje; waar feest gevierd wordt ter eere van het bezoek van den Prins van Oranje. Het tweede bedrijf verplaatst ons ln de patriciërswoning van Jvr. v. Sonneveld; die een toren-achtig- gebouw bewoonde op de Breeostraat waar nu het "Wapen van Heems kerk" staat. Een historisch feit de uitvinding van een in tafeldamast geweven jachttafreel dat voor den uitvinder Pieter Harks opname in het lakenweversgiloe beteekende en waardoor ook het meisje zijner droomen zijn vrouw werd wordt in dit bedrijf uitgebeeld, het ein^|it met een algemeene voorbereiding van het beleg. De Raadszaal is het tooneel van het 3e bedrijf en brengt ons dichter bij het beleg, in het tweede tafreel van dit bedrijf zien we Dirk Duyvel (Vervolg van pag. 1). Naar wij hedenmorgen verna men hebben noch Mr. Schenke- veld, noch de leden van het Tri bunaal bericht ontvangen van hun benoeming. Mr. Windhausen heeft eergiste ren wel bericht van zijn benoe ming ontvangen Het Tribunaal zal worden on dergebracht in Huize „Voorhout". BENOEMING DIJKGRAAF EN HOOGHEEMRAAD Bij K.B. zijn benoemd: tot Dijkgraaf van het Hoog heemraadschap van de Uitwate- rende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland, de heer J. Posch te Stompetoren en tot Hoogheemraad van het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorderkwartier de heer P. Tromp Sr. te Heerhügowaard aan het hoofd van zijn 800 geuzen de Friesche Poort binnenkomen. Een romantisch tintje liefde op het eerste gezicht tusschen Catbr. Remme en Dirk Duyvel is gegeven aan de slotscène. De bangste dag 18 Sept. 1573 en de bevrijdingsdag 8 Oct. vor men den inhoud van de twee tafree len van het 4ce bedrijf. Het spel wordt afgewisseld door drie balletten, waarvan twee oud- Holl. dansen en een Quadrille. Tekst en muziek. De heeren Pranger en v. Alphen die met Vóórhaar het driemanschap vormen, dat deze historische operet_ te deed ontstaan, gaven ons dan een voorproefje van de tekst, muziek en zang. Wij zullen daar niet uitvoerig op ingaan, coch volstaan met onzen totaalindruk, dat een en ander op hoog peil staat en in een goeden vorm gegegoten is. Wat op dezen avond op muziek gebied geboden is, werd nog maar als een surrogaat aangediend, ten slotte was het alleen maar de piano partij die ten gehoore gebracht werd terwijl de premiere ons duetten, kwartetten en een zes-stemmig koor werk met orkestbegeleiding zal doen genieten. En als dan het applaus, dat na dit voorproefje opklonk ook een surrogaat-applausje was, dan houaen we ons hart vast voor het applaus, dat na de eerste opvoering in de noodschouwburg zal losbarsten De penningmeester' van de Stich ting Noodschouwburg de heer Be- rendsen deelde nog me de dat de plannen ter goedkeuring bij B. en W. zijn ingediend en wekte alle aanwe zigen op de komende actie voor de uitvoering der plannen te steunen. De 8 Octobervïering belooft dit jaar iets heel bijzonders te worden. MISSIE-AVOND door Pater van Rijn O.P. Ter gelegenheid van het 75. jarig jubilé der Dominicaansche Missie in Curacao wordt op Woensdag 20 Maart in het Gul den Vlies een Missie-avond ge. geven Pater N, A, van Rijn O.P., de bekende algemeen directeur van de St. Dominicus Penning, zal dien avond een interessante le zing met lichtbeelden houden over: „Wat de Dominicanen in Curagao tot stand brachten". Toegangsbewijzen ad f 1.50 en 1.verkrijgbaar bij de zela. kricën van de St. Dominicus Penning en bij me'j. T. 'Iroen, Emmastraat 66. POLITIE VOETBALT Aangemoedigd door het succes van de vorige wedstrijden, is de Alkmaarsche Politiesportvereeni- ging blijkbaar vast besloten op den ingeslagen weg voort te gaan, en het spelpeil door onderlinge matches zoo hoog op te voeren, dat binnenkort ook weer met succes den strijd kan worden aan gebonden met elftallen uit de Alkmaarsche bedrijfs- en over heidsinstellingen. Gistermiddag had men het tot dusverre gevolgde beginsel van vast-personeel contra hulp-politie laten varen, en het materiaal grondig gemixed. waar door tal van nieuwe krachten een kans kregen; het dient gezegd, dat zij uitstekend hebben voldaan. De in een hoog tempo gespeelde wedstrijd eindigde in een 33 gelijk spel. Er werd energiek en snel gespeeld, waarbij tot aan het einde toe de spanning bleef bestaan. Ook voor den eenzamen suppor ter was de strijd door de snelle ilaatsfngen van de afwisse- e aanvallen het aanzien ten volle waard. Wij zijn benieuwd wanneer APSV buiten eigen ver band in het krijt gaat treden. VLEESCH MET EEN LUCHTJE Door den Econojnischen Dienst werd bij een boer in de omge ving van Alkmaar een hoeveel heid ongestempeld vleesch aange troffen, Het ingestelde onderzoek bracht aan het licht dat dit vleesch van clandestiene slachting afkom stig was. Een deel bleek reeds, ongekeurd en wel, in een slagers winkel te zijn verkocht. Als ver dacht van deze clandestiene slachting werden 2 personen aan gehouden en aan het Bureau van Politie alhier in verzekerde be waring gesteld. A-SOCIAAL Door de Politie is tegen twee vrouwen alhier proces-verbaal op gemaakt terzake van het verrui len van een kinderwagen tegen distributiebescheiden. De koopster van den kinderwagen was niet in staat den gevraagden prijs te be talen, waarop de verkoopster 'te kennen gaf, dat zij ook genoegen nam mef distributiebescheiden. De distributiebescheiden werden in beslag genomen. INSTALLATIE PASTOOR L. BIESTA O.P. Met groote plechtigheid is gis teravond de Z.E. Pater L. Biesta O.P. door den H.E. Deken Jacobs geïnstalleerd als pastoor van de St. Domimcusparochie. Onder klokgelui en orgelmuziek kwam de nieuwe herder, voorafgegaan door verkenners, gidsen, palmdragenüe bruidjes en zijn kapelaans "in ge zelschap van den H.E. Deken het kerkgebouw binnen; de leden van de vrouwelijke en mannelijke jeugdbeweging vormden een eere haag aan weerszijden van het mid denpad. Het zangkoor zette het feestelijk Veni Creator in, waar na de benoemingsbrief werd voor gelezen. De eigenlijke installatie-cere moniën, waarmede de pastoor in Gistermiddag aanvaardde Mr. A. F. Koelma, gemeente secretaris van Alkmaar, zijn ambt als Hoogleeraar aan de Economische Hoogeschool met een rede over „Ideologie en bestuursstelsel", waarvan wij hieronder een résumé laten volgen: De bezetting' heeft ons in aanra king gebracht met een bestuurssy steem, dat getracht heeft het onze te verdringen, op grond van een ideologie, die ue onze niet was. Het verband tusschen ideologie en be stuursstelsel wordt nu onderzocht. Nagegaan wordt, hoe in het verleden iceolog een hebben ingewerkt op be. stuurstelsels (b.v. de Fransehe revo lutie). Ook wordt aandacht geschon ken aan de verschillende Utopia's (Plato. Thomas Morus, Campanella, Morelly, Bacon, Rousseau). De- aan dacht wordt gevestigd op de eige naardige tegenstelling tusschen de ideologie en de werkelijkheid (Frank rijk, Ver. Staten van Nrd Amerika) of tusschen schijn en wezen (het nationaal-socialistische Duitschland, waar men b.v. ondanks de invoering van het aan partijrichtljjnen gebon den leidersbeginsel nog sprak van handhaving der gemeentelijke auto nomie). De vraag wordt gesteld, met welke ideologie Nederland zijn bestuur in de 19de eeuw heeft op gebouwd. Het is zeker geen ge schreven Ideologie, behoudens dan de term, die voorkomt in de wet op het L.O.. waar als taak der Openbare School wordt vermeld, dat zij de leerlingen moet oplei den tot alle christelijke en maat schappelijke deugden en zich moet onthouden van alles, wat in strijd zou zijn met den eerbied, van andersdenkenden, een term, verschuldigd aan den godsdienst die reeds voorkwam in het School reglement van 1806 en, ten on rechte, ontbreekt in de wettelijke regelingen voor de scholen voor voortgezet onderwijs. Verder wordt nagegaan hoe het bestuur zich ontwikkeld heeft, se dert de wetgever van 1850 en 1851 de regelingen trof ,voor het provinciaal en het gemeentebestuur. Vervolgens wordt gewezen op de beteeken.s van het ambtenarencorps voor het bestuur en in verband daarmede op de positie en de taak van den ambtenaar. Heeft de Staat een norm vastgelegd voor goed be leid? Art. 58 der Ambtenarenwet in ver band met de ambtenarenreglementen worut vervolgens in beschouwing ge nomen. Immers een der gronden, waarop men zich tot den ambtena renrechter kan wenden, is deze dat er onevenredigheid bestaat tusschen de door de Overheid' opgelegde straf en de begane overtreding. En tot die overtreding behoort deze dat een ambtenaar niet gehandeld heeft ge lijk een goed ambtenaar betaamt. Bestaan er normen voor een goed ambtenaar. Dit hangt weer samen met de vraag: wat. is een goed ambtenaar? Gewezen wordt op de pogingen (o.a. het Zuive ringsbesluit 1945) om geschreven normen vast te stellen. En het onvoldoende resultaat. Immers uiteindelijk is het hier een inner lijk proces, dat niet aan regels is te binden; men schrijft of te veel (als.de innerlijke overtuiging niet of niet meer met die geschreven normen overeenstemt, helpen geen voorschriften) of te weinig. Het gaat in Nederland ten slotte om zuiver Nederlandsch bestuur dat samenhangt met Nederlands geestes. merk, dat het volk typeert; zich op Nederlandsche geesteswaarden te be zinnen, is de hoogste taak van het bestuur. Tot de studenten zegt spr. dit steeds tn het oog te houden. Im mers, niet gij draagt den wortel; maar de wortel draagt U. het zakelijk en werkelijk bezit van de parochie gesteld werd, be schreven wij reeds ln ons verslag van de installatie van Pastoor Binkhorst. Deken Jacobs had voor zijn in stallatierede de toepasselijke tekst gekozen: Een weinig tiids en gij zult mij niet zien en wederom een weinig tijds en gij zult mij zien, daarmee herinnerend aan het pas toraat van Pastoor Biesta, dat 12 jaar geleden beëindigde. Ongetwij feld was het hem een genoegen terug te keeren en dit genoegen weer in de St. Domimcusparochie is ongetwijfeld wedërkeerig. De H.E. Deken schetste voorts de priester als de afgezant van God en als uitdeeler van Diens gena degaven. Tenslotte uitte hij den wensch voor een prettige samen werking, ieder op eigen terrein volgens de grenzen door den bis schop aangegeven. Na een korte adoratie van het Allerheiligste werd met het feestelijke Jubilate de plechtigheid gesloten. VOOR NIET-KATHOLLIEKEN Gaarne herinneren wij nog even aan de conferenties voor niet- katholieken in de St. Dominicus- kerk. welke hedenavond om 8 uur in de St. Dominicuskerk aan de Laat beginnen; op deze eerste conferentie zal de W.E. Zeergel. Pater Lector A. v. Groenewoud O.P. de vraag beantwoorden; Is Godsdienst wel noodig? Hoewel de conferentie ook toegankelijk is voor katholieken, blijft het mid denschip gereserveerd voor de niet-katholieken DE KNEPPELBRUG die de verbinding vormt tus schen het Naussaukwartier en de binnenstad en die tijdens de be zetting opgeofferd werd aan den brandstoffennood, is vandaag, hoewel de leuningen nog steeds ontbreken, voor het verkeer opengesteld. NOORD SCHARWOUDE Een commissie zal desbe treffende voorstellen ont werpen Woensdagmiddag heeft het be stuur van de Veilingvereeniging „Noordermarktbond" vergaderd over de voorstellen van de Tuin. bouwvereeniging „De West" te Koedijk, om te komen tot een garantieprijs vobr de tuinbouw producten welke de volle 100 pet. van den kostprijs garandee ren, waardoor een einde wordt gemaakt aan het vrije spel van vraag en aanbod en dus ook aan het vrij draaien van de klok. Eenstemmig was men van oor deel, dat de voorstellen van „De WesV' moesten worden onder steund en dat desbetreffende voorstellen aan het Centraal Bureau van Veilingen moesten worden voorgelegd. Duidelijk werd ook uitgesproken, dat de tuinbouw in de toekomst haar eigen zaken zal moeten kunnen behartigen. De voorzitter, de heer J. Klif fen, wees er' op, dat stabiliteit zou komen in het bestaan van den tuinbouw, wanneer de re geering den gerechtvaardigden eisch om garantieprijzen tot de volle 100 pet van den kostprijs te geven zal inwilligen. In het blad „Groente'en Fruit" had een beschouwing -gestaan over wat er moest gebeuren bij overproductie. Twee wegen wer den higr aangewezen. Op de eerste plaats werd de diepvries methode aangewezen als conser. veeringsmetihode. De veilinglei der, de heer J. Kas Wz., besprak deze methode en de groote voor. deelen, welke er aan verbonden zijn voor conserveering en ex port. Spr. uitte zich als 'n warm voorstanden van den diepvriezer. Deze conserveeringsmetihode dient echter in handen te blijven van de veilingorganisaties en de re. geering en behoort niet in han den te worden gesteld van eenige speculanten, die dan ook met de revenuen gaan strijken. Op de tweede plaats werd aangedron gen op fondsvorming, teneinde uit dit reservefonds te kunnen putten als producten worden ge ëxporteerd beneden den kost. prijs. Deze fondsvorming zou kunnen worden verkregen door 10 pet. op den kostprijs te leg gen en deze 10 pet te' storten in een reservefonds. De handel dus uiteindelijk de consument zal dus voor het product den kostprijs, vermeerderd met 10 pct„ moeten betalen. Uit de vergadering werd een commissie benoemd, welke de voorstellen betreffende garantie prijzen tot de volle 100 pet. voor de vergadering van het Centraal Bureau van Veilingen zal moe- 'N VROUW VAN VER DACHT ALLOOI HAD CONNECTIES MET DEN A.K.D. Na een langdurig en diepgaand onderzoek heeft de P.O.D. te Alk maar klaarheid gebracht in een verraadzaak, welke de gemoede ren in den Langedijk geruimen tijd bezig hield. Bij de fam, de Boer, die onder Langedijk een molen bewoont, waren in 1944 zes Joden ondergedoken, waar van er een op natuurlijke wijze overleed. Op 3 September 1944, des avonds om half elf, werd op den molen een overval gepleegd door een vijftal leden van den Arbeids-ConUróle-Dienst (A.K. D.), waarvan er drie de voordeur binnen gingen en twee langs een achterdeurtje naar binnen kwa men „Waar zijn die Joden verbor gen?" was hun vraag aan de danig geschrokken familie de Boer; deze probeerde nog de aandacht van de invallers van de ondergedoken Joden af te lei den door te vertellen, dat zij slechts enkele logeergasten her bergden, die hier eenige dagen kwamen visschen. Maar die vlie ger ging niet op; de vijf Joden werden al spoedig gevonden en werden voor transport gereed gezet. Terwijl de „heeren" A.K. D.-ers uit de woning van de fam. de Boer plunderden wat maar van hun gading was, wist een der Joden, zekere Vleesing, met behulp van mevr. de Boer, het hazenpad te kiezen, doch de an deren werden aan den S.D. uit geleverd en via Amsterdam'naar Duitschland vervoerd. Laten wij er terstond bij vermelden, dat dank zij het feit, dat de oorlog op zijn eind begon te loopen, de Joden niet ver Duitschland in werden gebracht en na de be vrijding weer gerepatrieerd zijn Het verraad Hoe wist de A.K.D., dat in den molen van de Boer'Joden ver borgen zaten? De verdenking viel al spoedig op A. de Wever, een man van niet al te onberis pelijke reputatie, die in familie relatie stond met de familie de Boer. Bij hem was destijds een radiotoestel in beslag genomen, waarop zijn arrestatie volgde; hij werd echter al spoedig weer vrijgelaten, hetgeen bevreem ding wekte. Gebleken' is echter, dat de W ten onrechte van het verraad verdacht werd; hij leefde echter samen met zekere Aagje Krijgs man, een Alkmaarsche „dame" van verdacht allooi, die voor de W. regelmatig zwarte shag ver. handelde. De leden van den A. K.D. belioorden tot haar cliën. tèle en zoo kwam zij in connec tie met zekeren Bekelaar, die bij de huiszoeking in den molen de leiding had. De relatie tusschen deze twee bleef niet beperkt tot 't zakelijke, wat de zwarte shag betrof; hun verhouding werd al spoedig van meer intiemen aard en zoo kwam Bekelaar te weten, dat in den molen van de Boer Joden zaten ondergedoken: Aag je had dit van de Wever gehoord. Doordat eerst de Wever ten onrechte verdacht werd hoe wel hij niet geheel vrij.uit gaat door zijn mededeeiing aan Aagje Krijgsman, en mede doordat deze „dame" door onjuiste verklarin gen het onderzoek zeer belem merde heeft het zoo lang ge duurd, voor de P.O.D. deze zaak ■tot klaarheid bracht. De zaak is nu echter in kannen en kruiken; de Wever is weer op vrije voeten gesteld, doch de vijf A.K.D.-ers en hun marketentster Aagje Krijgsman wachten in de cel op hun berechting. ten formuleeren. In deze voor stellen zullen tevens worden verwerkt de hierboven aangege ven punten betreffende de diep vriesmethode en de vorming van een reservefonds. In deze commissie hebben naast den voorzitter Kliffen en veilingleider J Kos Wzn. zitting de heeren P. K!. Volkers uit Oud karspel, G. Koopman uit Noord Scharwoude en H Dekker uit Waarland. Medegedeeld werd, dat met de uitbetaling van de gelden voor geleverde peen een aanvang zal worden gemaakt. De omzet bver Februari 1946 had 361.461.83 bedragen. De Tuinbouwvereeniging'Waar land en Omstreken is opgehe. ven. Haar leden zijn over de andere tuinbouwvereenigingen verdeeld.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2