Tuinders willen coöperatieven afzet van hun producten Nieuw Noordhollandsch Dagblad Bouwbureau Wieringer- meer Heldengedenkteeken in de Wieringermeer jaarvergadering L.C.C. DE STRIJD TEGEN DE TUBERCULOSE Kringvergadering van Herwonnen Levenskracht R.K. Jongeman GOED PENSION te Alkmaar accordeonmuziek C. BREED WOENSDAG 27 MAART 1946 tSlad en o mtrek Bij beschikking van den minis ter van Openbare Werken en We deropbouw zijn benoemd toj; le den van de stichting „Bouwbu reau de Wieringermeer" de hee. ren G. G. Loggers, burgemeester van de gemeente Wieringermeer, ir. Ovinge, rentmeester der do meinen, ir. H. Meyerink, inspec teur van de Volkshuisvesting en G. Hofmeyer, inwoner van de Wieringermeer. In de Wieringermeer is een comité gesticht dat een monument zal doen oprichten voor alle ge vallenen uit de Wieringermeer, zoowel voor de gesneuvelde mili tairen als de gevallen illegale strijders. Een ontwerp is reeds vervaar digd, het monument zal waar schijnlijk in het centrum van den polder geplaatst worden. PEN OF GEB Heiloo gaat een poging doen GEB weer terug te krijgen. Ons artikel in ons nummer van 12 Maart over het proces der ge meente Alkmaar contra de Provin cie inzake de levering van eleetri- schen stroom is voor B. en W. van Heiloo aanleiding geweest de vraag onder de oogen te zien, of tret mo gelijk is het GEB, dat door den ex- burgemeester, den heer G. Bos in de bezettingsjaren aan de Provincie is verkocht, weer in het bezjft van de gemeente terug te brengen. Volgens de tijdens de bezetting vigeerende wletten, was de burge meester weliswaar bevoegd een dergelijk besluit te nemen, doch, daar hij dit deed in strijd met het gemeentebelang, «zonder zijn wet houders er in te kennen, die een tegengesteld standpunt in deze kwestie innamen, tevens zonder re den of noodzaak en in strijd met den uitgesproken volkswil, zijn B. en W. van Heiloo van meening, dat er po gingen moeten worden gedaan, om dit besluit ongedaan te maken. Na dat zij ziclT hebben laten Voorlich ten door den heer T. Bonsema, die als oud-wethouder van Alkmaar het proces tusschen de gemeente Alk maar en de Provincie steeds van nabij gevolgd heeft en als volkomen deskundig in deze materie be schouwd kan worden, besloten B. en W. van Heiloo een desbetreffend voorstel den noodgemeenteraad aan te bieden, welke hier Zaterdagmid dag over zal hebben te- beslissen. ALKMAAR DE VRIJLATING VAN KROM Wij vernemen, dat bet Senioren convent (een vergadering van de voojrzitters der raadsfracties)zich heeft bezig gehouden naar aanlei ding van ons bericht, dat de onder teekenaars van het verzoek tot vrij lating hun handteekening lieten vol gens door de vermelding van hun openbare functie(s). De betrokkenen zouden daarbij verklaard hebben, dat zij slechts als particulier hadden geteekend, dus met hun handteekening zonder meer Indien dit juist is, dan wordt de zaak nog raadselachtiger, want onder het verzoekschrift zooals dat bij den POD werd ingediend prijkten de openbare functies achter hunne namen. Er moet dan toch iemand zijn, die ze hieraan toege voegd heeft. Wij wachten de ver dere ontwikkeling van deze kwestie belangstellend af. Want klaarheid zal er toch in deze moeten komen. Voorts vernemen wij nog, dat de raadsfractie van de P.v.d.A. het teekenen van het verzoek tot vrij lating beeft betreurd en dat de afd. Alkmaar van de S.D.A.P. met, alge- meene stemmen haar afkeuring er over beeft uitgesproken. DE MOORD OP ARIE FRANS Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam deed hedenmorgen uitspraak tegen den 61-jarigen landwachter J. Molenijzer, die 13 Maart jl. in het Gerechtsge bouw te Alkmaar voor dit te recht stond, wegens moord op den landbouwer Arie Frans te Heiloo. De procureur-l'iscaal, mr. Bak hoven, had tegen Molenijzer de doodstraf geëischt. De uitspraak luidde thans eveneens de doodstraf met ont zetting itit de kiesrechten De hulplandwachter K. de Geus uit StÉ Pancras stond gelijk met Molenijzer terecht wegens het verstrekken van inlichtingen aan de Landwacht, welke er ioe hebben geleid, dat deze op het spoor was gekomen van J. Wa genaar, welke daarop werd ge arresteerd en die later gefusil leerd is Ook tegen de Geus was de doodstraf geëischt. Het Hof bevestigde thans dit vonnis. De tweede verrader, L. v. d. Wekken, die eveneens inlichtin gen aan de Landwacht had door gegeven omtrent de verblijf plaats van J. Wagenaar en 3ïe 5 jaar gevangenisstraf tegen zich had hooren eischen, werd door het Hof veroordeeld tot 3 jaar rijkswerkinrichting met levens lange ontzetting uit de kiesrech ten. GASRANTSOENEERING De bedrijfsleiding van de Gas fabriek van Alkmaar maakt er de verbruikers nogmaals op at tent, dat de kolenpositie nog steeds dwingt tot handhaving van de gasrantsoeneering. Over schrijding van het rantsoen moet thans zonder verdere waarschu wing afsluiting tengevolge heb ben Voor huishoudelijk verbruik zijn de rantsoenen nog steeds ais volgt: voor een gezin bestaande uit één persoon 28 m3 per periode van twee maanden; voor een gezin bestaande uit twee personen 34 m3 per periode van twee maanden; voor ieder gezinslid meer 6 m3 per periode van twee maanden. DE BEKEERING VAN FRIESLAND Vrijdagavond a.s. om 8 uur zal in het Gulden Vlies Pater S. de Vries O.F.M., praeses van het Apologetisch Werk in Friesland, spreken over het bekeeringswerk van de Paters Franciscanen van het klooster te Drachten in Friesland. De entreeprijs is zoodanig ge. steld, dat niemand wegens hooge kosten dezen avond, die voor het grootste deel door een interes sant filmwerk over het zoo moei lijke bekeeringswerk gevuld wordt, behoeft over te slaan. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in ons blad. DOOR DE LEUNING Door een militaire auto werd een gedeelte van de leuning van de Platte Steenenbrug aangere den en beschadigd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. BURGERLIJKE STAND Geboren; Cornelis M., zoon van Maarten J. de Boer en J. van Buren; Arie J., zoon van Maar ten J-'de Boer en J. van Buren; Willem J., zoon van Philip L. M, Schwarzer en A. C. van Dijk Margreet, dochter van Albert Doets en J. Zwaan: Kommertje dochter van Jacob Troost en N Hoek. Gehuwd; Lambertus Wetsteijn en Sijtje J. van Veen. LETTERS E EN F Op morgen. Donderdag 28 Maart zijn aan de beurt voor het af halen vim nieuwe inlegvellen en textielkaarten de letters E. en F. ARBEID VOOR ONVOL WAARDIGEN Dezer dagen vond in het Stad huis alhier op initiatief van Bur gemeester van Kinschot de op richtingsvergadering plaats van afdeeling van de vereeniging Ar_ beid voor Onvolwaardigen voor Alkmaar en Omstreken. Nadat de Burgemeester deze bijeenkomst met eenige woorden vap bezieling en aansporing had geopend, ver. kreeg de heer Detiger. hoofdbe stuurslid van AVO en oud-direc_ teur van de Arbeidsbeurs te Am sterdam het woord. Iedereen, aldus spr., heeft recht op arbeidsvreugde, terwijl ander zijds de maatschappij geen non-va. leurs kan gedoogen. Elders is bij normale tewerkstelling reeds ge. bleken, dat de onvolwaardige voor vele werkzaamheden zeer goed met volwaardige arbeidskrachten kan concurreeren. zoodat hij geenszins als een 2de-klas burger hoeft te worden beschouwd. Het doel van AVO is de onjuiste idee aangaande den z.g onvolwaardige op te heffen. Op deze woorden en op de uit eenzetting van Dr Looienga dir. van den GGD volgde een uitge breide geêachtenwisseling waar aan door vertegenwoftrdigers der buitengemeenten en werkgevers werd deelgenomen. In het voorloopig bestuur wer den benoemd Dr. Looienga, voor zitter: J. F. H. Plas. secretaris; L. Brandsma, dir.GAB, H. de Winter, Burgemeester Pesman van Koedijk en Burgemeester Bosma van Oude Niedorp. De jaarvergadering van de L.G.C., gister in Oterleek gehou den, was druk bezocht. De voorzitter, de heer S. de Boer. herdacht in zijn openings rede den grooten strijder voor de tuinbouwbelangen, den heer F. Valstar, die tijdens de bezetting 't slachtoffer werd van de Duitsche terreur. Enkele oogenblikken van stilte werden staande aan zijn nagedachtenis gewijd. De voorzitter besprak voorts de bedrijfsuitkomsten van 1945 en 46 en concludeerde, dat wij er in Noord-Holland goed zijn afgeko men, vergelkeen bij onze getroffen landgenooten in 't Zuiden en Oos ten. Laten wij, als wij belasting moeten betalen aldus spr. er aan denken, dat wij daarmee onze medeburgers helpen. Spr. constateerde voorts, dat er nog te weinig kunstmest beschik baar is gesteld. Wat 1946 betreft, dit is 'n jaar van tasten en zoeken met het oog op de export; daarom blijft er risico te vreezen. Hij deel de voorts mede, dat van het Be drijfschap bericht was ingekomen, dat wegens groenteschaarste de sluitkoolvoorraden binnen twee weken geruimd moeten worden; anders zal gevorderd worden Overwogen wordt voorts een pensioenregeling voor tuinders in het leven te roepen, gebaseerd op 2 pet. van het marktgeld. De jaarverslagen over 1944 en 1945 werden onder dank aan den secretaris goedgekeurd. De omzet over 1945 van de L.G.C. beiioeg 3.231.222,87. Die van de Bloem- bollenveiling bedroeg f 133.393 48 met een batig saldo van 4.501.42. De balans sloot in activa en passiva op 150.317,63. De Exploi tatierekening 1945 sloot in ontvan. sten en uitgaven op 47.924.51 met een nadeelig saldo van 149.14. De begrooting 1946 werd goedgekeurd op 43.000.—. Besloten werd volgend jaar (als we allemaal een nieuwe fiets hebben, zei de voorzitter) in De Rijp te vergaderen. Bij de stemming over het in de vorige (buitengewone) vergade ring aangehouden voorstel over de prijsvorming spraken 758 stemmen .zich ervoor uit. den minister te. verzoeken om vrije prijsvorming met garantie van 100 pet. van den kostprijs 594 spraken zich uit vóór vaste prijzen, zooals tot dusver. Een voorstel tot het aangaan van een pensioenregeling van den keurmeester C. Duif werd z h.st. aangenomen. Besloten werd in overleg met den Noordermarktbond de 1/10 pet. korting aan den koophandel niet meer uit te keeren. Teeltver gunning. Van „Groentecultuur" te Broek op Langendijk was een voorstel ingekomen om aan te dringen op herziening van de teeltvergunnin gen. om jonge tuinders en tuin ders, die 'n vergunning hebben naar basis-1933 aan een ruimere vergunning te helpen. De heer H. Wagenaar kan een algeheele herziening van de teelt- vergunning niet aanbevelen, want dat beteekent aan den een teelt vergunning ontnemen, om aan den ander te kunnen geven. Wel wil men de jonge tuinders, en die tuinders die vóór den oorlog te weinig teeltrecht hadden, iets tegemoet, komeri. Wegens exportmoeilijkheden kan er echter dit jaar geen belangrijke uitbreiding van teeltvergunning komen. Ook aan arbeiders wordt geen teeltvergunning gegeven, om te voorkomen dat het aantal tuin ders zich uitbreidt. De heer Zwetsman (Koedijk) zou er niet voor terug willen dein zen, om van den een een teeltver gunning af te nemen of te vermin. deren, om een ander, die niets heeft, er aan te helpen. De heer Glas (Br. op L.) vindt het heele teeltvergunning-systeem uit den booze. Wat moeten onze jonge tuinders beginnen? Die moeten minstens 2 H.A. hebben. Besloten werd op herziening van de' teeltvergunningen aan te drin gen. Op voorstel van Groentecultuur werd voorts besloten de beti ef fende instantie te verzoeken bij 't /aststellen van den rooidatum voor vroege aardappelen rekening te houden met die streken, waar het product het vroegst gerooid kan worden. De heer Stenneberg (Koophan del) onderstreepte het betoog van den heer Zwetsman om gezamen lijk langs organisatorischen weg zonder dwang van bovenal den aanvoer te regelen, hetgeen des te gemakkelijker is als de tuinders komen tot Coöperatieven afzet. „De Tuinbouw" (St. Pancras) had voorgesteld de moegelijkheid te bespreken om nog in het ko mende sfflzoen te komen tot coöp. afzet van de producten. Het bestuur wilde gaarne m overleg met den N.M.B. stappen doen in deze richting De heer De Vries wees er op, dat dit voorstel in den geest van den Min. van Landbouw is. Uit sluiting van den handel en detail listen is niet de bedoeling. Coöpe ratieven afzet zal wijziging of op heffing van het veilingstelsel met zich bréngen, doch het zal ook zijn in het belang van het Ned. volk. De vergadering ging accoord met het prae-advies. Van den L.T.B.-^De Rijp was 'n verzoek ingekomen maatregelen te nemen, om de pootaardappeien eerder te doen afnemen, daar de kwaliteit van de ingekuilde aard appelen achteruitgaat, omdat de grond in De Rijp z.g. te veel op- drachtig is. Het bestuur zal hier toe pogingen doen bij den handel. Op voorstel van De West zal het bestuur zijn volle médewer king verleenen, om naast de ver plichtingen van het uitpooten van goedgekeurd pootgoed van aard appelen ook een verplichting tot keuring te stellen. Voorts zal het bestuur op voor stel van De Rijp alles in het werk stellen om meer. zeggenschap te krijgen bij het vaststellen van de prijzen van onze producten, Na rondvraag volgde sluiting. ST. PANCRAS K.V.P. Op initiatief van het vroegere bestuur werd alhier een vei gade- ring gehouden tot oprichting van een afd. Koedijk-Zuid van de K.V.P. Velen waren ter vergade ring gekomen en allen gaven zich als lid op, totaal 2 leden. De con tributie werd vastgesteld op 1. per lid per iaar; de echtgenoote betaalt 0.50. In het bestuur werden gekozen: J. v. Zelm, voorzitter; H. Com mandeur, seer.; Jn. Wester Klz., penn.; Jn. Schouten en Jb. v Et- ten, leden. Besloten werd bij de a.s. ge meenteraadsverkiezing zelfstandig met een lijst uit te komen en de lijst der K.V.P. niet te verbinden met die van een andere partij. Verschillende belangen van de burgers van dit deel der gemeente werden besproken en zullen den nieuw te kiezen raadsleden wor den voorgelegd. Bij het bestuur kunnen candidaten voor den ge meenteraad worden ingediend, ondertcekend door minstens 25 leden Zoo spoedig de financiën dit toelaten zal een spreker worden uitgenoodigd. Het bestuur zegde toe bij aile daarvoor in aanmerking komende ingezetenen op huisbezoek te zui len gaan. teneinde zooveel moge- Zaterdagmiddag kwamen de afgevaardigden van de pl. comi- té's van „Herw. Levenskracht" in Noordhoiland boven het IJ in kringvergadering te Hoorn bij een. De belangstelling was zeer groot. De leiding der vergadering was in handen van den penning meester van H.L., den heer Ver- zuu uit Utrecht, die in zijn ope ningswoord met vreugde rrfocht constateeren, dat H. L. weer op volle toeren draait. De rede van den heer Vuister, die door ziekte afwezig was, werd voorgelezen door een bondsbe- ambte. In deze rede werd de werkwiize van H. L. in het ver leden behandeld, om tenslotte een blik in de toekomst te werpen. Ontstellend is de toename der tu berculose en volgens spr. zijn we meer dan 20 jaar achteruitgegaan. De heer Verzuu behandelde^ hierna de financieele zijde der vereeniging. Met vreugde mocht spr. constateeren, dat de eene cent van de R.K. georganiseerde arbeiders eindelijk een „broertje" heeft gekregen, zoodat er thans een basis-inkomen is van f 200.000 per jaar. Dit is lang niet voldoen de en met klem drong spr. aan om alle krachten in te spannen voor de werving van donateurs. Voorts komen er weer bloemen dagen, loterijen enz. Op die ma nier is het mogelijk den achter stand binnen enkele jaren weer te hebben ingeloopen. Nadat gepauzeerd was kreeg de Sanatorium-rector; de Z. Eerw. Heer Spelbrink, het woord om iets te ver. tellen over de gebeurtenissen in ons sanatorium "Berg en Bosch" tijdens de bezetting toen Woudenberg c.s. daar de scepter zwaaide. Z. Eerw. begon met mede te deelen dat dr. Bronkhorst, de geneesheer, directeur van het sanatorium, die als slachtoffer van zijn beroep zelf zeer ernstig door de tbc was aangetast, weer spoedig in staat zal .zijn om z'n werkzaamheden te hervatten. Vervolgens schetste spr. de moei lijkheden tijdens de bezetting. Wou denberg was de baas maar de brie ven van de Bisschoppen werden rus tig in de Kapel voorgelezen. Men was dan wel woedend en moest de Rector op het "matje" komen, maar ten slotte liep alles toch goed af. De hongerwinter van vorig jaar was voor het sanatorium wel moei lijk, temeer waar er vele onderdui kers binnen het sanatorium waren en honderden "trekkers1" moesten gevoed worden, maar O. L. Heer had hen zichtbaar geholpen. En is dan ook veel gebeden! Tenslotte vroeg Z. Eerw. aan de afgevaardigden om te bidden voor meer religieuze roepingen. Er is een ontstellend tekort aan religieuse Zus ters en die kunnen niet gemist wor den in ons sanatorium. Ook komt men tientallen meisjes tekort voor de gewone werkzaam heden. Nadat de afgevaardigden van Lan- gtendijk en Uitgeest nog enkele vra gen haaden gesteld werd deze goed geslaagde vergadering met den Ghr. groet gesloten. lijk leden te werven. Alleen, wan. neer allen lid worden, kan de af deeling met succes werken. AKERSLOOT MIDDENSTANDS VERGADERING Onder voorzitterschap van den heer A. Verduin vergaderde de zer dagen de R.K. Middenstand. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven be treffende de Centrale Vergade ring van den Middenstand te Amsterdam. Van de leden wer den twee personen tezamen met den Geestelijk Adviseur naar deze bijeenkomst afgevaardigd. Tijdens de rondvraag stelde oè voorzitter voor 'n middenstands- candidaat te stellen voor den gemeenteraad. Op de gebruike lijke wijze sloot de voorzitter hierop de vergadering Gevraagd 'n ZONNESCHERM lengte 4 Meter; i.g.st. z. Br. no. 18126 bur. van dit blad". Te koop aangeb.: Fototoestel Brownie Jun. 629; lap stof voor heerencostuum; mod.' damesschoenen m. 37; 24 ta felmessen; 2 overhemden gr. m. Alles nieuw. Te bevr. O. Prïnsweg 19 Bergen Te koop; HIT (Ruin) met platte Wagen en 1000 K G. Hooi. C. METZELAAR; Zuid-er Hoofdstr. 131 te Krom menie. Te koop: een jonge half- drachtige Stamboekzeug. Adres: GEBR. ROSKAM, 't Woud Bergen. ATTENTIE! BRANDHOUT TE KOOP! Nog steeds in voorraad IJpen- hout; gezaagd, en gekloofd. Te verkrijgen bij JAC. <pAL_ DER, Hofstraat 11, Alkmaar. Te koop: 1500 aardbeien- planten. Ook bij kleine hoe veelheden. P. ZOON Wester, weg C 267 te Heiloo. Te koop: z.g.a.n. HEEREN- RIJWIEL "Fongers"; prima banden. Adres; Rijksweg 147 te Limmen. Te koop: Een goed Oldenburger WERKPAARD (Aftands) Te bevragen bij J- A. SCHIL DER, Korteweg K 106 't Zand Te koop aangeboden: KAMPEERTENT voor zes personen, met toe- behooren. P. KIEFTEN- BURG, "Baanstr. 15 te Hoorn. Te ruil z.g.a n. grijze Hee- renhoed, een Mantel mt. 46 voor Fietsbanden. Tevens te ruilen: een Witte Tror vjapon fl. m. voor z.g.a.n. Pendule of twee Fauteuiltjes. Br. onder no. 13103 bur. v. d. bi; Te ruil aangeboden: z.g.a.n. DAMESSCHOENEN mt. 38 voor MEISJESSCHOENEN mt. 28 bij C. H. IMMENS, Kerkbuurt A 21 Harenkarspei IN RUIL AANGEBODEN: 2 paar jongensschoenen m. 39; damesregenjas; tennis racket; positiecorset; jurken voor damesschoenen m. 37; jongensschoenen m. 41 of 42 jongensregenjas 15 jaar; lap stof. MEVR. BOERS Wilhel- minalaan 7 te Alkmaar. RUILEN: 1 paar zoo goed als nieuwe DAMESSCHOENEN (Wolf^ mt. 42; pl. hak; voor nader overeen te komen arti. kei; liefst gesponnen Scha penwol. Br. no. 18109 bur. v. dit blad In Bergen N.H. té huur gevr. een groote kamer of gedeel te van huis bestemd voor voor Modevakschool. Br. Jio. 18133 bureau van dit blad. zoekt Zondags afwezig. Brieven met prijsopgaaf onder no. 18143, aan het Bureau van dit blad. Voor op bruiloften en partijen houdt zich beleefd aan bevolen: Achterweg A 134 GROET N.H. Voor direct gevraagd door Jongeman: eenvoudig Kost huis in Alkmaar van Maan dag tot Zaterdag. Br. onder no. 18116 bur. van dit blad. Allen, die iets te vor deren hebben van-, ver schuldigd zijn aan-, goe deren onder hun berus ting hebben van-, of borgtochten onder zich hebben, geteekend door rau wijlen den Heer JO HANNES - ROSKAM Pz.. gewoond hebbende te Heiloo, Stationsweg K 114 en aldaar overleden 21 December 1945, worden verzocht, daarvan vóór 10 April 1946 opgave of betaling te doen ten kan tore van ondergeteekende: W. APPEL, Notaris te Obdam.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2