Burgemeester Bos van Heiloo handelde op eigen houtje Verhooging verpleegprijzen geopend Belangrijk BOELHUIS Nieuw Noordhollandsch Dagblad sSlad en o mlrek Bij de overdracht van het G.E.B. NICO KREEG EEN SPAARBANKBOEKJE sn IMI' St. Elisabeth Ziekenhuis Centraal Ziekenhuis van pl.m. 5000 deelen is Notaris C. J. van Leersum te Winkel, ZATERDAG 30 MAART 1946 ALKMAAR DE K.A.J. ROEPT! Jonge arbeider, was je er de vorige keer? Neen? Praat dan maar eens met anderen, die er wei waren. Dan zal je er vermoedelijk spijt van krijgen. Je gelooft ons niet, als we zeggen, dat onze avon den een succes waren, als we zeg gen, dat alle Kajotters en gij hoort daar ook bij! stuk voor stuk enthousiast waren over het gebodene? Je gelooft ons niet? Dan zullen wij je overtuigen We zullen zoo te hooi en te gras en kele grepen doen uit de avonden, die dezen winter al gehouden zijn. Let op! Een van de beste kenners van het sociale leven (schrik maar niet van die groote woorden!) heeft bij ons gesproken, met daarna debat. En wat voor een debat! De stuk ken vlogen er af; de spreker veeg de zuchtend zijn voorhoofd af, toen hij klaar was. En hij was niet de eerste de beste! Op een avond moest een 15-tal Kajoters enkele minuten spreken over een opgegeven onderwerp. Een aardige prijs werd uitgeloofd! Een intelligentie-wedstrijd werd gehouden tusschen de groepen. Wat wisten wij nog maar weinig. Een overlevende uit een Dmtsch concentratiekamp sprak over zijn belevenissen. De aalmoezenier sprak over de tucht. Hij sprak met ons; het was geen preek. Het was een pit tige, hartige beet. Een avond over muziek, een over mijnwerkers. Nog veel meer. En wij hadden het noodig. Wij moeten nog veel leeren willen wij ons mannetje staan. Wij willen niet met onze mond vol tanden staan! Kerel kom bij ons! Ons lied zegt het: Jonge man, hoor eens an, wil 't in je ooren knoopen: Sta je man! Dan ligt de wereld open! DE JEUGD SPEELT met vuur! Donderdagavond omstreeks 9 uur werd de politie gewaar, schuwd voor een begin van brand, ontstaan in de garage van de Naco aan de Perronstraat. Een aanzienlijke partij autovul- lings. en bekleedingsmateriaal, opgeslagen in de garage, bleek in brand te zijn geraakt. Door een onmiddellijk ingrijpen kon de brandende massa naar buiten worden gewerkt, vóórdat het vuur vat kon krijgen op den uiteraard zeer brandbaren inven taris Met een brandbluschappa. raatkon verdere uitbreiding worden voorkomen. Door het dienstdoende corps van de brand weer werd voor de nablussching gezorgd. Zeer waarschijnlijk is de brand ontstaan door vuurtje stoken van de jeugd aan den buitenkant van de garage in de Perronstraat. Het vuur moet zich door een kapotte ruit aan het zeer brand bare materiaal hebben medege deeld. Het onderzoek in deze wordt voortgezet. APOTHEKEN De Zondags- en nachtdienst der apotheken wordt voor de week ingaande 31 Maart waar genomen door den heer B. H. J. Schouten, Emmastraat 64. LETTERS H EN I Maandag 1 April zijn aan de beurt voor het afhalen der nieu we inlegvellen en textielkaarten de letters H en 1. GESLAAGD Voor het dezer dagen te Amsterdam afgenomen examen Apothekers-assistente slaagden onze stadgenooten de dames Ine Kops en Cock Haijtema, HET SCHILDERIJ VOOR BATH Naar aanleiding van een on langs door ons gedaan voorstel om het momenteel in den Kunst handel Hopman in de Lange. straat tentoongestelde schilderij, voorstellende de bedrijvigheid van de Alkmaarsche Kaasmarkt, met OP den voorgrond de Bath. brug, aan de Adoption Commit tee van Bath aan te bieden, ont vingen wij verscheidene sympa thiebetuigingen. Van andere zijde vernamen wij echter, dat het reeds lang in de bedoeling ligt een tableau in fineer werk, eveneens voorstel lende de Kaasmarkt met Waag en Bathbrug, aan den Town- Major van Bath aan te bieden. Het tableau is door een der be. stuursleden van de R.K. Fineer- club „Vaardige Handen", Joop Kooijman, in een minutieuzen arbeid van circa driehonderd uren vervaardigd en frappeert behalve door zijn natuurge.rou we, gedetailleerde weergave, in het bijzonder door het geraffi neerde afwerken van donkere en lichte partijen. Burgemeester van Kinschot heeft zich bereid verklaard Ret lableau aan zijn ambtscollega te Bath aan te bieden. Voor 't zoo ver is, zal echter ook de Alk maarsche burgerij nog in de ge legenheid worden gesteld het uit 1285 kleurige fragmentjes fineer, hout samengestelde werkstuk te bezichtigen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Berendina H., doch ter van Albertus van Twuijver en H. Pilon; Wilfrida M., doch ter van Joha'nnes J. Hogeling en A C Rodenburg. Ondertrouwd: Nicolaas H. Vas. binder en Janny M. Gerritsen Plaggert; Retze Talsma en Si. mone P. Berkhout: Pieter J. Kooijman en Wilhelmina A. Smit; Godefridus H. M. Maessen en Anna M. Kijkenberg; Gerrit Rentenaar en Henderika A. van Scheltinga; Jan Maakal en Anna Blokker; Gisbert Auf dem Brin. ke en Catharina M. de Moei; Petrus C. A. de Jong en Jole A. Cristofolij Izaak J. de Mare en Geertje Poeste; Silver G Lampe en Elisabeth G. M. Jonckbloedt. A F.C.-NEEUWS Koedijk IAFC I. 2.30 uur. Randers IIAFC n 2.30 uur Koedijk IIAFC IV.' 12.30 uur' Alcm. adsp.AFC b. 1.45 uur. Voorbeschouwing zullen wij niet houden. Jullie weet je plicht! Belangstellenden, die mee wil len, de start naar Koedijk is 1.30 uur vanaf Helderscheweg bij Raad van Arbeid. Gaat allen In ede! Dus, tot Zondag! De PPC.er. SCHOOLVOETBAL Het programma der school- voetbalwedstrijden voor Woens dag 3 April a.s luidt: 1.30 uur: HBS IV—Ulo St. Jo zef II, terrein A. 1.30 uur: Handelsschool II Ulo Alkmaar II, terrein B 2.40 uur: Lyceum IIUlo Alk maar I, terrein A. 2.40 uur: R.K VGLO I—Ly ceum III, terrein B 3.50 uur: Handelsschool I Lyceum I, terrein A. 3.50 uur; OVGLO I— HBS V, terrein B. FILMS VAN DEZE WEEK Harmonie In een badplaats aan de Fransche kust hebben de Duitschers na hun verovering van Frankrijk een inter- neeringskamp ingericht voor vrou wen, of het er precies 2000 zijn, zooals de filmtitel doet veronder stellen, laten wij in 't midden. Maar het zijn er heel wat en van allerlei plu mage. Eén ding hebben ze ge meen: het zijn vaderlandslievende lady's pur sang. Geen wonder, dat ze samenspannen om drie Engelsche pilottn, die in het kamp terecht kwamen, helpèn boj een ontvluch tingspoging, die hoe kan het anders in een Engelsche film prachtig slaagt; zij het dan na de noodige knokpartijtjes, om de ge vaarlijke elementen, die de poging trachten te verijdelen, onschadelijk te maken. Het moet ons echter van 't hart, dat de auteur Frank Laun der een vreemde opvatting verkon digt over de kloosterzuster, die ook in deze geschiedenis een rol speelt, daarom en om nog andere details moeten we deze film voor volwas senen restringeeren. Fr. O. Victoria Na een verzorgd voorprogramma waarin o.m. triomfen van onze Hol- landsche zwemploeg in Engeland; ontmoeten wij Corinne Luchaire en Anny Duceaux in "De twee zusters Kleh." Een goed gespeelde film; welke toont hoe twee zusjes elkaar de hand toereiken in de meqst be narde oogenblikken. Hoe het deson danks mogelijk is; dat de een de ander tracht neer te schieten; is het thema wat de film behandelt. De in houd van de film is echter van dien aard dat de leeftijdsgrens in acht dient te worden genomen. C. v. L. Alkmaarsch Bioscoop Theater Deze week in het voorprogramma interessant wereldnieuws en een mu ziekfilmpje. Als hoofdfilm "De Wilde Engel" met Marlène Dietrich in de hoofdrol. Deze film verplaatst ons in een echte cowboy-sfeer. Een onvervalschte spannende en sensationeele film. Een eerste klas "Wildwest" product met heele mooie natuuropnamen. M. Cinema Americain Een uitgebreid voorprogramma met binnen, en buitenlandsch nieuws en een amusant teekenfilmpje ging aan de hoofdfilm vooraf. Spionnage in Constantinopel is een filjn, waarin men volop de sensatie verbonden aan dat genre films, kan meemaken. Een agent van den ge heimen dienst heeft in de Turksche hoofdstad een gewichtige opdracht uit te voeren. Hij slaagt daarin ten slotte, geholpen door een Ameri- kaansche journaliste; maar niet voor dat tal var^ moeilijkheden en gevaren zijn overwonnen. K. In het voorjaar van 1942 werd het Gemeentelijk Electriciteits- bedrijf van Heiloo door den toen_ tertijd pas opgetreden burge meester aan 't Provinciaal Elec. triciteitsbedrijf van Noordholland overgedragen. Dit is geschied tegen een be drag van 118.653.als boëk- waarde van de aanwezige instal laties enz., vermeerderd met 66.440.als vergoeding wegens derving' van de gekapitaliseerde winst. Daarnaast zou het P.E.N. voor zijn rekening nemen de verkabeling van het bovengrond- sche net in een ondergrondsch, terwijl daartegenover de ge meente zich verplichtte, om vóór 1 Januari 1947 de alarminrichting van de brandweer voor haar re kening te doen ombouwen (los van het kabelnet van het PEN). Aangezien van velerlei zijden in gesprekken die overdracht werd afgekeurd, hebben B. en W. een onderzoek ingesteld haar de beweegredenen, welke tot be doeld besluit zouden geleid kun nen hebbën, doch het is hen uit de ter secretarie aanwezige be scheiden over deze aangelegen heid niet mogen gelukken een conclusie ter zake te formulee ren. Een verzoek aan den heer G. C B-os, B. en W. omtrent de overdracht nader té willen in lichten, bleef zonder resultaat. B. en W. kunnen zich met dezen stand van zaken niet vereenigen. Het betreft hier een aangelegen heid van groote beteekenis voor de gemeente. In de jaren vóór de overdracht leverde het G.E.B. steeds een belangrijke bate op en ook voor de toekomst had de directeur van het bedrijf een niet onaanzienlijke winst gecalcu leerd, zoodat de financieele uit komsten geen reden voor de overdracht hebben kunnen vor men. Daarnaast was het G.E.B. aangesloten bij de Vereeniging van Stroomdistributiebedrijven, welke vereeniging zich krachtig verzette tegen de overname van die bedrijven door de stroom- producenten en als gevolg daar van dan ook het proces der ge meente Alkmaar tegen het PE. j N. financierde. Het doet vreemd aan dat een lid van genoemde vereeniging han gende bedoeld proces en terwijl de rechter de gemeente Alkmaar in het gelijk had gesteld plotseling aan zijn organisatie ontrouw wordt en z:ch gaat scharen aan de zijde der tegenstanders. Daarvoor moeten wel zeer gewichtige redenen zijn aangevoerd, doch in het destoetref- fend dossier blijkt daarvan niets. 1 Hoewel in het voorjaar 1942 de beide wethouders de heeren Barn- hoorn en Akkerman, nog als zoo danig in functie waren, schijnt de quaeslie van de overdracht in het college van B. en W. geen punt van overleg te hebben uitgemaakt. Stellig is dus door burgemeester Bos op grond van de hem destijds toegekende bevoegheden, tot de overdracht van het G.E.B. aan het P.E.N. besloten, zonder meer. Moge hij formeel daartoe bevoegd zijn geweest, naar de meening van B. en W. had hij als Nederlandsch bestuursamtenaar onder de bestaan de omstandigheden een dergelijke voor de gemeente zoo gewichtige beslissing niet "op eigen houtje" mo gen nemen. Het financieele belang der gemeente eischte op dat moment zeer zekér de overdracht niet en er was alle aanleiding geweest om met den verkoop te wachten tot het nor male bestuursapparaat-der gemeente t.w. de gemeenteraad weer zou functioneei'en als voorheen. B. en W. kunnen met het gebeur de in 1942 niet instemmen. Naar hun meening is er maar ééne instantie welke over den verkoop had behoo- ren te beslissen en dat is de gemeen teraad. Daarom zouden B. en W. po. gingen in het werk willen stel. len om alsnog een uitspraak van den raad in deze belangrijke zaak mogelijk te maken, indien al thans de raad daarop ook zelf prijs stelt. Welke wegen daartoe zullen moeten worden bewandeld, kan niet vooruit worden gezegd. Het is niet uitgesloten, dat daartoe rechtskundige bijstand zou moe. ten worden ingeroepen, hetgeen uiteraard kosten medebrengt. De bedoeling van B. en W. is op dit moment, dat: le. de raad zich uitspreekt om. trent de vraag, of het wensche. lijk is te achten, dat pogingen in het werk worden gesteld om de overdracht van het GEB aan het PEN alsnog ongedaan te maken; 2e. zoo ja, de raad aan B. en W. volmacht geeft om in die richting alle stappen te doen die nuttig kunnen worden geacht, en 3e zoo ja, B. en W. zich ge. machtigd kunnen rekenen, om zich zoo noodig van rechtskun. digen bijstand te voorzien. In de hedenmiddag te houden raadsvergadering komt dit punt aan de orde. En regelmatig wordt er op gestort Toen Nico geboren werd,kreeg hij van z'n oma een spaarbank boekje met tien gulden er op. Iedere maand legt z'n moeder nu wat opzij en stort dat op zijn boekje. Want zij hoopt, dat Nico later goed zal kunnen leeren en dan kan ze het geld best gebrui ken. En nu het mooiste: het gaat niet ten koste van de huishou ding. De Gruyter betaalt het. Ja werkelijk. Zoo kan iedere Ne- derlandsche huisvrouw sparen. Als zij haar boodschappen haalt in de vertrouwde, verzorgde winkels van de Gruyter, krijgt zij betere kwaliteit en 10 kor ting. Voor iedere tien gulden, aan bons, één gulden contant terug. (Advertentie) KRAAKMAN is weer in staat om aan huls te komen! Dus is Uw naaimachine defect? Overal aan huis te ontbieden voor de noodige VAKKUN DIGE reparatie Tevens te koop: een Hand- naa machine, een nieuw Spinnewiel en een Radio toestel Telefunken met ge- lijkrichtatr en een Kinder wagen (leeren). Hondenweg G99, H.II.Waard EEN BRIDGE- WEDSTRIjD op Zondag 7 April a.s. in café Duijves fe Tuitjenhorn Opg. voor deelname tot Donderdagavond 4 April 's avonds 8 uur, telef. K 2269—295. Gezellig gezeten en Lekker gegeten bij DE INSTUIF Laat 120 ALKMAAR Met ingang van 1 APRIL zullen de navolgende NACO diensten worden gewijzigd of heropend AlkmaarWarmenhuizenTuitjenhorn AlkmaarDen Helder Alkmaar (stadsdienst) HeiloO-AkersIaot. Uitgeest AlkmaarOudkarspeiSchagen AlkmaarEgmond aan Zee Volledige dienstregelingen verkrijgbaar aan onze kantoren. Directie N.V. NACO De Alkmaarsche Ziekenhuizen brengen ter algem. kennis, dat per 1 APRIL 1946 de tarieven verhoogd worden met 15 met een minimum van f 0.50 Onze Bibliotheek Boekhandel H. v. d. GOOT LANGESTRAAT 97 ALKMAAR wegens opheffing van het bedrijf zal op WOENSDAG 10 APRIL 1946, des morgens te 9.30 uur (precies), ten huize en ten verzoeke van den heer Jb. Th. Broersma, Heerenweg TE BARSINGERHORN om contant geld publiek verkoopen: den geheelen T.B.C.-vrijen volbloed N.R.S.-veestapel met beste prod.-cijfers, bestaande uit 25 melk- en kalfkoeien, 10 volbloed pinken, ongeveer 20 kui- en stierkalveren, een acht jarige vosmerrie. 25 fokschapen met of zonder lam meren, waarvan er 17 zijn geregistreerd en verder: 2 boerenwagens met schutten en raam. 1 bakwagen met hekken, 2 driew. karren op lucht met opzet- schutten en hooibeunen, 1 giertank, 1 buggy. 1 nieu we dresseerkar, melkwagentje op lucht, 1 zaaimachine met bijpassende wiedmachine, wielploeg. voetploeg, drieschaarploeg, kettingegge. 2 houten eggen, vier- velds zigzagegge. houten wentel, maaimachine met 5 messen, harkmaohine, bietensnijder met electro motor. bascule met gewichten, 3 werkgareelen, luxe gareel-tuig, (geheel compleet), diverse andere tuigen, 2 aardtroggen, 2 wagenbinten, partij zakken, gierpomp mestkruiwaggn, 2 polderwagentjes, landbouwgereed schappen, ongeveer 20 koepennen. een tuinhuis, een schuitje, eenig huisraad en al hetgeen verder zal worden aangeboden. Caitalogi van het vee met volledige afstamming verkrijgbaar bij den eigenaar en den notaris. Met de veiling van het vee wordt om 1 uur be gonnen. fis iH j veszoRqö Beschikbaar: De welbekende Gron. Stamboek- en Premie- Hengst „BENTO" 527 V.L.M. Aanbevelend, Wed. C. Stoop - Spierdijk

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2