Katholieke Volkspartij luidt propaganda-actie in r Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Bcebi Trep en Jippie Jee in Nederland DINSDAG 2 APRIL 1946 mJS* NOODTOESTAND BIJ HET ONDERWIJS Politieke ontwikkeling De Krina „Den Helder" van de Katholieke Volkspartij ver gaderde Zaterdagmiddag in het Gulden Vlies" te Alk maar. Nadat de voorz.. Bur gemeester Nolet van Warmen- huizen er ov gewezen had, dat deze vergadering bedoeld is als een praatmiddag, waarop wenschen ert verlangens naar voren kunnen worden ge bracht. feliciteerde hij den heer van den Wildenberg, se cretaris van den Kring, met zijn benoeming tot Burge meester van Bakel. Spr. roem de de activiteit van den schei denden sceretaris. Al gunnen wii den heer van den Wildenberg zijn benoe ming gaarne, zoo ging de heer Nolet verder, vinden wii het iammer, dat hij ons nu gaat verlaten. Spr. hoopt, dat de heer van den Wildenberg vele en gelukkige iaren met zijn gezin in Bakel mag doorbren gen. (Applaus). Dan heette de voorz. spe ciaal welkom den spreker. Dr. L. A. H. Albering algemeen secrearis van de Partij, die na een debat over de kwestie rondom het Politiek Advies de komende propaganda be sprak. Spr. begon' ziin rede met er op te wiizen, dat wii het er allemaal over eens ziin. dat wii de zes zetels zullen verwerven (applaus). Spr. is van meening, dat de Katholie ken soms nog behept ziin met een minderwaardigheidscom plex. Wii ziin hard vooruit ge gaan. Wanneer wii spreken over propaganda dan dienen wii echter van bepaalde grond stellingen uit te gaan. Wii ma ken propaganda voor een goe de zaak. De Kath. Volkspartij is noodzakelijk, omdat er een partii dient te ziin, die uitgaat van de natuurlijke orde en van de Openbaring. Daarop is onze partii gebouwd. Al kunnen wii het over de uitvoering van bepaalde punten oneens ziin. wanneer het gaat om onze be ginselen. ziin en bliiven wii het eens. Spr. herinnerde er aan, dat de Nederl. Unie tiidens de be zetting tienduizenden tot zich trok niet zoozeer om het pro gram als wel om één te ziin met goede Nederlanders. De Unie stelde zich op de gemeen schapsgedachte. Dat die ge meenschapsgedachte zoo sterk naar voren kwam. was een ge volg van de periode van indi vidualisme, die was voorafge gaan. De Ned. Volksbeweging naar voren kwam, was een schonk, behalve aan de ge meenschap, ook aan den per soon aandacht. Vandaar de term personalistisch socialisme. RADIO-PROGRAMMA VOOR WOENSDAG HILVERSUM I (301 M.): 8.20 Gramofoon; 9.00 Orkestwer ken; 10.35 Instrumentaal reci tal; 12.00 The Ballroom Melo- dians; 12.35 Eddy Walis; 13.18 Stafmuziekcorps; 13.45 Zang en piano; 14.30 Continental- lcwintet; 17.00 Variatie-concert; 18.18 Spaansche gitaar-muziek 19.00 Xavier Cugat; 20.05 Vau deville-orkest; 20.35 Hoorspel; 21.15 Residentie-orkest; 23.15 „Ernani". HILVERSUM II (415 M.): 8.20 Morgenconcert; 11.00 Orgel; 11.30 Liederenrecital;12.00 Gooilanders; 13.20 Melodia; 14.15 Zang en clavecimbel; 15.00 Oude vocale en instru mentale muziek; 16.15 Orkest werken; 17.30 Celesta-ensem ble; 18.45 Meisjeskoor; 19.20 Gramofoon; 20.20 Radio Phil- harmonisch orkest; 21.30 Zang 22.30 Bel Canto; 23.15 Gram. Men hoopte, een alle Nederlan ders omvattende, politieke partij te vormen. Later heeft men daarvan afgezien. De Partij van den Arbeid is het resultaat van een doorbraakge dachte. Belangrijk is, dat er ver anderingen hebben plaats gehad in de basis. Was de Unie gebaseerd op het Christendom, voor de N.V.B. vormden Christendom en Humanisme de basis, ter wijl de Partij van den Arbeid steunt op het Democratiscb- Socialisme. Daarom nemen vooral de inteilectueele Ka tholieken, die zich aansluiten bij de Party van den Arbeid een groote verantwoordelijk heid op zich. Spr. wees in verband hiermede op de links-georiënteerde pers der groepen van de Partij van Jen Arbeid, waarin onlangs geschre ven werd: „Thans dreigt ons so cialisten het religfeuse gevaar'V Spr. drong daarom aan op voor zichtigheid. Er bestaat geen houd baar argument om lid te zijn van de Partij van den Arbeid. Ook. de Kath Volkspartij is vooruitstre vend. Propaganda maken is soms uiterst gevaarlijk. Spr. acht het geen juiste propaganda, wanneer Ministers gaan spreken voor hun eigen parnj en daar van alles be loven. Bij onze propaganda mo gen wij de geestelijke en zedelijke waarden nooit uit het oog verlie zen. Want deze zijn primair. Pro paganda is het uiteenzetten van een goede zaak nl. vooreerst onze partij bekend maken en vervol gens onze menschen te ontwikke len. De beste vorm van propagan da is een clubje "an ongeveer 20 menschen te vormen en dan pra ten. Praat met de menschen, maar beloof ze niets. Laten wij ook royaal voor den dag komen met onze affiches en onze „Opmarsch". Maar laten wij vooral, ook na de verkiezingen, onze activiteit be houden. Werkt allen mede aan de komende verkiezingsactie. Dit is in het belang van ons geheele volk. Wij dienen te zorgen, dat wij als sterkste partij uit de stembus komen. De hopelooze toestand bij het onderwas In een brief van de afdeeling Koogwoud-Opmeer was gevraagd of er in net Urgentieprogram maatregelen zijn getroffen om een einde te maken aan den hopeloo- zen toestand bij 't onderwijs. Door verschillende sprekers in de ver gadering werd er op gewezen, dat door de slechte salarieëring er een tekort is aan onderwijzers. Door het classificatiestelsel worden de leerkrachten van het platteland naai de stad aangetrokken. Thans is het weer de dienstplicht, die veel onderwijzers aan het onder wijs onttrekt. De heer CVmck zegt dat het ge heele werkende volk zich schaart achter de onderwijzers. De heeren Dijkstra, Alkmaar ên Mayer, Schoorl, drongen in verband met het groote tekort aan onderwijzers aan op algeheele vrijstelling van dienstplicht. Bij het Partijbestuur zal aan gedrongen worden op verbetering van de onderwiizerssalarissen, op afschaffing van de classificatie en op vrijstelling van mili'airen dienst voor onderwijzers. De politieke schooi Aan de hand van een voorstel Heer Hugowaard, inzake stichting van een politieke schooi voor Kamerleden e.a. werd de moge lijkheid van politieke ontwikke ling en vorming besproken De voorzitter wees op het Staatkun dig Centrum, de vice-voorzitter op de Politieke School, die twee jaar mej succes gewerkt heeft in den Statenkring Hoorn en die voor den oorlog ook in andere Staten- kringen in ons land bestonden. De afdeeling Tuitjenhorn bepleitte politieke cursussen, meer van nlaatselijken aard en de afdee ling Schoorl kon met recht ge tuigen. dat daar ter plaatse een krachtige ontwikkelingsclub op doelmatige wijze werkt. Onmid dellijk na de verkiezingen zal ver dere richting en leiding aan de verschillende vormen van politie ke scholing worden gegeven. Vier meetings Tenslotte deed de voorzitter de medëdeeling, dat vier rayonmee tings gehouden zullen worden op de Zondagen 28 April, 5 Mei (2) en 12 Mei, resp. te Koog aan de Zaan, Alkmaar, Hoorn en Schagen. Den afdeelingsbesturen wordt alle medewerking gevraagd om voor een goede opkomst te zorgen. De bedoeling is de meetings zoo Door de Duitschers werden alle bruggen over het Twentekanaal ver nield, zoodat thans het verkeer op vele plaatsen moet geschieden met een gebrekkig pontje. Dezer dagen is men bij Mairkelo begonnen met het heiwerk voor een noodbrug, welke men over twee maanden ge reed hoopt te hebhei». Hartgerink F. veel mogelijk in de openlucht te doen plaats hebben. Aan het einde van de vergade ring dankte de heer Van den Wil denberg voor de gelukwenschen, die hij van de afdeelingen heeft ontvangen en voor de mooie woor den van den voorzitter. Hij gaf de verzekering dat hij altijd een groote belangstelling voor den Kring Den Helder zal behouden. Huldiging van Mgr. Huibers In de kerken in Haarlem is een brief voorgelezen van den Deken en Pastoors van Haarlem aan de Katholieken van de stad over de huldiging van den Bisschop ^van Haar lem. Mgr. J, P. Huibers, ter gelegenheid van het feit, dat hii tien iaar Bisschop is. Op 28 April wordt een groote kinderhulde gehouden en op 29 April de hulde van Katho liek Haarlem. Als geschenk zal men den Bisschop de opbrengst van" 2 collectes aanbieden, die op 7 en 14 April gehouden zullen worden. Deze opbrengst dient ter bestrijding van de kosten van restauratie en verfraaiing van de kapel van het Bede vaartsoord te Heiloo. In den droevigen oorlogstijd heeft de Bisschop de belofte gedaan, dat deze kapel hersteld zal worden, als ziin Bisdom ge spaard blijft. Men verwacht dat het geheele Bisdom de stad Haarlem bii de vervulling van deze belofte zal volgen. GERBRANDY CRITI- SEERT COLIJN En het huidige Indische beleid Prof. dr. Gerbrandy, op wiens documenten over het Londensche beleid Nederland nog steeds zit te wachten, heeft in Amsterdam voor de A.R. een poliieike rede gehouden, waarin hij zich verde digde tegen de beschuldiging van dr. Colijn. als zou de regeering „gevlucht" zijn. Diens brochure heeft in Britsche regeeringskrin- gen een vreemden indruk ge maakt. „Het was een dolkstoot" in den rug van de regeering. die voor uw bevrijding bleef strij den. Het A.R. volk had zich van Colijns beleid moeten afkeeren". Nu constateeren we een infla tie van het begrip democratie. Hoogste eenheid en democratie is een twee-partijen stelsel met ter zijdestelling van de antithese. Prof. Gerbrandy zou gaarne zien de totale erkenning van één christelijke nationale pjutij, die alle gelooviige protestanten om vat „om de verstarring te door breken .en het politieke ideaal op nieuw te ëtellen." In het slot van zijn rede behan delde de oud-premier het Indische vraagstuk. De eenige grief, die hout snijdt, wordt het minst ge hoord: wij zijn tekort geschoten in de elementaire taak van ver dediging. Wat had moeten gebeu ren aldus prof. Gerbrandy is eerst Jhr. VSh Starikenborgh Stachouwer weer. boven dr. van Mook, aan het hoofd van het In dische gouvernement plaatsen. Vervolgens één politiek beleid vaststellen in overleg met den Gouverneur-Generaal. Heropening Amster- damsche Effectenbeurs Naar het ANP verneemt zal de Amsterdamsche Effectenbeurs waarschijnlijk over twee a drie weken worden heropend voor de verhandeling van aandeelen met inbegrip van AmerLkaansche en Nederlandsch-Indische obligaties. Voor de laatste zal wellicht een geleidelijke opneming in de no- teering worden doorgevoerd. De heropening is in overeenstem ming met de voorstellen van mi- nisfe Lis-jiinck. De koningsgezinden winnen in Athene Volgens die laatst bekend ge worden resultaten heeft de partij der royalisten in 95 van de 175 stembureaux te Athene, dat is in meer dan de helft van de stad, over alle linies de meerderheid behaald. De cijfers zijn als volgt: Populisten (royalisten) 23000, Nationale Unie 9569. Liberalen 9200 stemmen. Bijna 40 pet. blijkt zich van stemming te hebben ont houden. Deze uitslagen veranderen de situatie aanzienlijk, daar het er tot nog toe op leek. dat de Popu listen gelijken tred hielden met de andere partijen. Mgr. Gesar Orsènigo overleden Monseigneur Cesar Orsèni go, sedert 1930 pauselijk nun tius in Duitschland, is Maan dag in zijn verblijf te Eichstatt, ten Zuiden van Neurenberg, in den ouderdom van 73 jaar overleden. Belgisch crediet verhoogd Besprekingen te Brussel tus- schen den Nederlandschen en Belgischen minister van Finan ciën hebben tot resultaat ge had, dat het door België op 9 Juni 1945 tot 500 millioen Bel gische francs verhoogde ren- telooze crediet voor Nederland thans is verhoogd tot 800 mil lioen Belgische francs ter dek king van de meest dringende importbehoeften. De EERSTE NA-OORLOGSCHH JAARBEURS IS GEOPEND (Vervolg van pag. 1) De organisatoren van de Utrechtsche Jaarbeurs hebben web eer van hun werk. En ten volle verdiend, want het is zeker niet op wieletjes gegaan dezen keer. Daarvoor waren de moei. lijkhëden te groot en te veel. zijdig. Gezwoegd is er door het bestuur en zelfs nog op dezen openingsdag is er veel te dden om alles volgens het programma en zonder stoornis te doen ver. loopen Begrijpelijk is het daar om, dat wij onmogelijk, ondanks herhaalde pogingen, den actieven Jaarbeursairecteur, mr. J. Mi- lius, te pakken kunnen krijgen op onzen speurtocht door de 17.000 vierkante meters, die de stands innemen. Zeventiendui zend vierkante meter tegen 14.000 van de vooroorlogsche Jaarbeurs. En dat in een na. oorlogschen tijd, waarin geen materiaal te krijgen is en on. danks het feit, dat de Duitschers meerdere paviljoens gestolen hebben. Phenomenaal was de toeloop van firma's, die een stand ambi eerden Zóó zelfs, dat in een tijd, dat nog lang niet elk bedrijf op volle toeren draait, er toch ruim 500 firma's moesten worden teleurgesteld. Voor het internationale ca. chet zorgen de vele buiten, landsehe firma's, een gun. stig teeken, dat er op wijst, dat Utrecht misschien zal worden uitverkoren als rem. placant voor Leipzig op te treden. Er zijn meer opvallende din. gen in Utrecht te beieven bij het zien van dit zelfs voor de Dom. stad unieke technisch festijn. Er zijn nl ontzettend veel nieuwe dingen'te zien, die des te meer in het oog loopen door een zes. jarig isolement. Ondoenlijk is het in weinige uren de stands te „nemen", want 't beursgebouw is geen gebouw, maar een stad, eeyi stad der tech niek, waarin reeds nu op den vroegen morgen de bezoekers door elkaar krioelen. Het was te verwachten, dat de groep Bouwmaterialen en We. gentoouw een der eerste violen zou spelen op deze beurs. En het is zelfs zoo erg, dat lang niet alle inzenders in de parterres van de de beide gebouwen konden wor. den ondergebracht. Zij vonden hun voortzetting in de 1600 m2 groote openluchtstand op het terrein van het Vredenburg. Dan is niet in het minst de buitenlandsche deelname be langrijk. Veel firma's van over onze grenzen hebben een plaats gekregen en de nieuwste snufjes op veelzijdig gebied zijn versch uit Parijs en Praag, uit Brussel en Bern hier aan te treffen. Vooral Frankrijk heeft zijn beste beentje voorgezet en beschikt zelfs over een eigen gebouwd paviljoen. Wat er verder op deze uiterst belangwekkende Jaarbeurs te zien en te beleven valt, zullen wij morgen in onze kolommen verder vertellen. Het startschot is gelost van de eerste na.oorlogsche beurs, een Jaarbeurs, die een bewijs aflegt, een getuigenis-is voor eigen land en óók voor de internationale betrekkingen, van het enthou siaste ên veelbeteekenende be. gin van een tijdperk van mis. schien wat geforceerde,.opleving op technisch en economisch ge bied, een periode ook van weder opbouw, zooals ons land„ nimmer heeft gekend, wederopbouw die veel, zoo niet alles belooft voor de glorende toekomst. P. S. "C etzen Sie sich anIk bedoel, gehen Sie ruhig sit. I mean, take as „Stop, stop, stop! meneer Hermelijn", schreeuwde Boebi. „You make my gek! Ja en mij krazy!" Jippie idem. Even later zaten ze rond de ronde tafel en Hermeiijn's oogen glinsterden van plezier.... een Kenees in zijn fauteuil. Zijn kennissen zouden ploffen van jalouzie, als ze dit vernamen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3