Nieuw u ROODE TROEPEN OP 6 MEI UIT IRAN WEG EVACUATIE OP JAVA Binnen tien dagen Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: Zonder verdere voorwaarden Hulp voor den Europeeschen veestapel Overstelpend Hoover ook in Nederland Van Acker heeft' schoone voornemens! Passagierslijst van de „Nieuw Amsterdam" Iets over gelijkstelling J DAT KAN NATUUR LIJK NIET. Van Mook c.s. vertrokken Belevenissen op en rond de Jaarbeurs (pag. 3) DAT GEBEURT IN NEDERLAND! Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Ff. Otten: binnenland P. Sigoii Abonnementsprijs t 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; inclusief Incasso, kosten. Prijs der advertenties: •13 ct. per m.m. regel 40 m.m. breed: in tekst 26 ct. per m.m. regel 60 m.m. breed. Contract op aanvraag. NoordhoQandsch Dagblad f" t Buiten God w 't nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 4 APRIL 1946 42e JAARGANG - NUMMER 10898 ALKMAAR: Langestraat 42A - tel. 4330 .(K 2200) HOORN: DraafSingel 59 tel. 4712 (K 2290) DEN HELDER: West straat 80: tel. K 2230 2182 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank IT GEZAGHEBBENDE BRON te New-York werd volgens Reuter Woensdagavond vernomen, dat tijdens een beslo ten vergadering van de leden van den Veiligheidsraad voor- loopige overeenstemming is bereikt om de Sovjetrussische verzekeringen (dat de Sovjettroepen op 6 Mei teruggetrokken zuilen zijn en dat dit terugtrekken nier samenhangt met Sov jetPerzische onderhandelingen) te aanvaarden. zei, door middel van een brief van Gromyko, dat er op 24 Maart al een overeenkomst met Iran was, wat Iran ook nu ontkende! Intusschen werd daarna een verzoenende houding aange nomen, die leidde tot bespre kingen in besloten zitting, met bovengenoemd resultaat. De donkere wolken zijn voorloo- pig weer afgedreven. De leden van den raad, zoo werd verklaard, zijn overeenge komen om te werk te gaan mid dels een verklaring van den voorzitter of een resolutie, die nota neemt van het Perzische verzoek en het Sowjet-antwoörd en speciaal de aandacht vestigt op Gromyko's verklaring, dat het terugtrekken der troepen niet sa menhangt met onderhandelingen. Ook zouden zij overeengekomen zijn de bespreking over de Perzi sche kwestie op te schorten tot zes Mei. Dam zal aan partijen ge vraagd worden om rapport uit te brengen. De raad zal dan beslis sen of het nog verder noodig zal zijn iets te doen. Ieder tusschen- tijds incident echter kan door den secretaris-generaal en den raad ter hand genomen worden. In verband met deze overeen komst tijdens een besloten zitting, die informeel was, omdat de raad niet in werkelijke vergadering was, wordt verwacht, dat tijdens de vergadering van heden. Don derdag, de besprekingen gezien den huidigen stand van zaken zul len worden opgeschort tot 6 Mei. Vernomen wordt, dat de goed- keuring tot uitstel door den Per- zischen ambassadeur op persoon lijke en besliste instructie van den Iraanschen premier Ghavam Sul- taneh geschiedde. Aan de geheime zitting van den Veiligheidsraad was een gewone bijeenkomst voorafgegaan, waarin de antwoorden van Rusland en Iran behandeld werden. Moskou In de afgeloopen 9 maanden zijn er door de Unrra bijna 50.000 stuks vee naar Europee- sqhe landen verscheept. Het grootste deel daarvan kwam uit Amerika. Vele van de paarden werden aangekocht uit overtollige Amerikaansche legervoorraden in Italië. Men gelooft dat in de lan den, die het dringendst behoefte aan vee hebben, de veestapel bin nen 10 jaar weer normaal zal zijn. Het jaarbeursbezoek is overstelpend, angstwek kend groot. Woensdag om streeks 12 uur zijn op last van de pcHitie de toegan gen voor binnenkomend publiek afgesloten. Zaken- en krantenmenschen, die na uren in de treinen te hebben gehangen, einde lijk Utrecht en het Vree burg bereikten, konden onverrichterzake weer te ruggaan. De spoorwegen hebben Woensdag 14.000—15.090 jaarbeursbezoekers ver voerd-! Het jaarbeursbestuur heeft maatregelen getroffen om de toelating tot de jaar beursterreinen te verge makkelijken voor personen die in het bezit zijn van toegangsbewijzen. De oud-president der Ver. Sta ten. Hoover, die een reis door 'Europa maakt in Verband met het IL N. R. R. A.-werk, wordt 9 dezer ini Nederland verwacht. Minister-president Van Acker heeft zijn linksche, met eenige extra-parlementariërs versterkte kabinet 'aan de Belgische Kamer gepresenteerd. Hij doet, zegt hij in zijn regeeringsverklaring, niet aan politiekEens kijken wat daarvan terecht komt, gezien de omstandigheden waaronder en de basis waarop dit kabinet tot stand kwam Zijn regeering wil overigens zijn een regeering van den kolenslag, den prijzenslag en den exportslag. Hopen wij, dat Van Acker niet komt te zitten in het hoekje waar de slagen vallen Allen aan het werk, luidt zijn slbtdevies. Zij willen 25.000 huizen bouwen en een gezinspolitiek voeren en „ver draagzaam stappen oyer al les wat ons scheidt". We zijn be nieuwd, wat met name de C.V.P. over dit program en de goede voornemens varu Van Acker te zeggen zal hebben. Een zoo on politiek. nationaalprogram had toch uitgevoerd moeten kunnen wo.rden met een kabinet van alle partijen? D'r zit toch bepaald nog wel wat tusschen. OP EEN PERSCONFE RENTIE heeft Sjarifoedin aangekondigd, dat de evacua tie van de Japanners en de geïnterneerden binnen tien dagen zal beginnen. Beide groepen zullen gelijktijdig naar twee havens, Tegal en Probolinggo, worden over gebracht. De geïnterneerden zullen hier vandaan onder Britsche controle naar Batavia, Soerabaja en Se- marang worden verscheept, terwijl de Japanners zullen worden over- gebracht op 23 Japansche schepen, die nog altijd in het gebied van Java aanwezig zijn, en vervolgens zullen zij haar het eiland Riouw worden vervoerd. De geallieerden zullen de Indo nesiërs helpen met vrachtauto's, kolen, technici, medisch personeel en vliegtuigen 'voor het onmiddel lijke transport van de zeer zwak ken en zeer zieken naar het onder geallieerde controle staande ge bied. Bovendien zullen de Indo nesiërs krijgsmateriaal, voldoende voor 2 batgjjons, in leen krijgen om in staat te zijn de geïnterneer den op hun reis te beschermen. Sjarifoedin veronderstelde, dat de geheele operatie ongeveer 2 of 4 maanden zou duren, hij beloofde echter de zaak zoo veel mogelijk te bespoedigen. Sjarifoedin deelde verder mede, dat het totaal aantal Japanners op Java thans 36.653 bedraagt, waarvan er 12.000 in Poejong bij Malang, en 4.500 in Bolalali, bij Soerakarta zijn samengebracht. Hij schatte dat ongeveer 14.000 ge- interneerden zullen worden ge ëvacueerd Hieronder vallen prae- tisch alle Europeanen in het bin nenland. Volgens hem waren deze 14.000, allen, die door de Japan ners waren geïnterneerd of gevan gen genomen". Er blijven verder nog ongeveer 16.000 anderen, die door de republikeinen of on afhankelijke groepen zijn geïnter neerd, over. Volgens Sjarifoedin zou hun de keus worden gelaten om of naar hun plaats van inwo ning terug te keeren hetgeen niet veilig zou zijn, zoolang uit eindelijke overeenstemming tus schen de Nederlanders en de In donesiërs de atmosfeer nog niet volkomen had gezuiverd of ter wille van eigen bescherming nog verder bewaakt, te blijven. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat generaal-majoor Nishida. vroeger hoofd van de Kempeitai (Japansche Gestapo) op Java, te Buitenzorg is gear resteerd. Brandstichting neemt toe in Bandoeng, doch men acht haar niet georganiseerd. Het toestroo- men van Chineezen uit het Zuid- Westen plaatst de autoriteiten voor ernstige problemen. Groote groepen Chineezen in Tjimahi worden, daar zij door Indonesiërs bedreigd zijn en masse vermoord te zullen worden, door Geallieerde troep.en beschermd. Te Padang zijn de anti-Chineesche gevoelens momenteel het felst. Op Celebes tracht de Indonesi sche Gouverneur Ratulingo in Makassar onrust te verwekken. Een blad, dat onder zijn -auspiciën wordt uitgegeven, is verboden op grond van ophitsende artikelen. De passagierslijst van de „Nieuw Amsterdam", die op 9 of 10 April te Rotterdam aankomt met 3599 repatriee- renden aan boord, ligt op on ze bureaux te Alkmaar, Hoorn Schagen en den Helder voor een ieder ter inzage. Op 28 April a.s. vertrekt een comité van vier personen uit het bloembollenbedrijf met eenige technische deskundigen per vlieg tuig van Schiphol naar Moskou voor het inrichten aldaar van een Nederlandsche bloemententoon stelling. In een rede voor Ka tholieke Jongeren van de Kath. Volkspartij te Am sterdam heeft oud-minis ter Romme gisteren ge zegd, dat er sedert de bevrijding 54 nieuwe hoogleeraarsplaatsen gecreëerd zijn bij het openbaar hooger onder wijs. Had dat geld, zoo vroeg Romme, niet be ter besteed kunnen wor den aan de gelijkstel ling van het bijzonder hooger onderwijs? Die heet immers altijd nog vertraagd te worden om financieele redenen Prof. Romme betoogde met laacht van argu menten, dat deze ver kiezingen door de jon geren zullen worden .be slist en hoopte verder, dat de kiesgerechtigde leeftijd spoedig tot 21 jaar verlaagd zal wor den. V. Het bestuur van heft N.V.V. heeft aan den Ministerraad, de colleges van Ged. Staten e.d. en aan alle werkgeversverenigin gen een verzoek gericht, den arbeiders, die dat wenschen, op 1 Mei, den arbeidersfeestdag, vrijaf te geven. Dat kan natuurlijk niet. De regeering heeft wat al een beetje krenterig was voor den Nationalen Feestdag van 4 Mei, hekdenking van Neerlands be vrijding, niet meer willen doen dan een halven dag vrij te geven, omdat met het oog op de bijzon, dere omstandigheden geen hee. le dag onttrokken kon worden aan den wederopbouw. Dan kan dat natuurlijk voor een Partij feestdag heelemaal niet. Want al hebben we dan een socialistische regeering, ze zal toch nog wel voldoende „nationaal" zijn, om nationale herdenkingsdagen hoo. ger te schatten dan partij-socia- listische feestdagen. Afgedacht van de overweging, dat een feest van den arbeid het best kan wor den gevierd met.... te arbeiden, zeker in een tijd, dat voor de volksgemeenschap geen arbeids uur verloren mag gaan. Nog nooit is de drukte zoo overstel Jaarbeurs te Utrecht als thans het staan; om een toegangsbewijs te pend geweest voor een bezoek aan de geval is. Uren moet men in de rij bemachtigen, Anefo/Herschel P. HARTELIJK AFSCHEID VAN SJAHRIR EN SJARIFOEDIN Dr. Van Mook en Sir Archi bald Clark Kerr, vergezeld van hun staf en de Indonesi sche delegatie, zijn heden. Donderdagmorgen om 8.05 Indische tijd in een Skymaster tnet den heer H. H. KooperaJs piloot, vertrokken. Een eerewacht, gevormd uit eenheden van het Nederlandsche leger en de Marine werd door Van Mook en Clark Kerr geïnspec teerd. Sjahrir en Sjarifoedin waren op het vliegveld gekomen en namen hartelijk afscheid van v. Mook, Clark Kerr en de delegatieleden. Bij het vertrek van de Skymas ter waren aanwezig de Luiten- Generaal Stopford en Spoor. Ge- raal-Majoor Schilling, vice-Admi- raai Pinke, Air Commodore Ste vens van de R.A.F., Graaf v. By- landt, de Amerikaansche Consul- Generaal Foote, vele hooge Ne derlandsche en Britsche officieren van het leger en vooraanstaande functionarissen zoowel van den burgerlijken diepst van Nederl- Indië als van die van de „repu bliek". In het Australische Parlement heeft de Australische Minister v.an Buitenlandsche Zaken, Dr. Evatt, verklaard: „Australië erkent, dat de souvereiniteit over Neder- landsch-Indonesië berust bij de Nederlandsche regeering." GAAT HET ZOO GOED, als gevolg van den radicalen wind, die bij de departementen waait? Kijkt de regeering, over eenkomstig haar toezeggingen, werkelijk ook naar den geeste lijken kant van het herstel en de vernieuwing, zooals zij het, ten deele, ook naar de materieele zijde doel? Wat het leger betreft, moet helaas gezegd worden, dat de toestand in dit opzicht aller minst in orde is. Moreel is de zaak kapot. Vier Kamerleden hebben den'Minister van Oorlog vragen gesteld. De afdeeling O. en O. schiet tekort in de mo. reele op'vatting van haar werk. Een revue te Gennep lokte cri- tiek uit. Minister Meijnen ver dedigde' zich. Maar dat klopte weer niet met de feiten. Een ander lid constateert, dat in ons leger op een ergerlijke en on verantwoordelijke manier met materiaal en werktuigen wordt omgesprongen: „een kapitaal aan materiaal ligt te verroesten". Een derde Kamerlid klaagt over zedelooze toestanden in 't kamp „Waterloo" bij Amersfoort. Het doet de vraag opkomen,of de regeering de ouders voor een ge wetensconflict zal plaatsen: hun jongens thuis houden (het gezin gaat boven den staat, dus ook het ouderlijk gezag boven het staatsgezag!), of voldoen aan de wet en hun ziel laten besmeu ren. Heeft de Generale Staf niet zelf in een dagorder geconsta teerd, dat in het leger eerlijkheid en plichsbesef vaak zoek zijn, dat men onbetrouwbaar is, en de zedeloosheid een schrikbarenden omvang heeft aangenomen? Na tuurlijk is dat alles niet de schuld van de regeerin'g, maar van de menschen, die door den oorlog verworden zijn. Maar 'wat doet de regeering, om mee te helpen, het moreel van ons volk ook van ons leger weer op te bouwen?

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1