Belevenissen ROND EN OP DE JAARBEURS Telefonist tegen wil en dank LANGENDIJK ZET DE VERKIEZINGSACTIE IK Nieuw NoordhollandscH Dagblad 3 Volgende week bon voor zuidvruchten. EEN LANDBOUW- RESERVE CLYNCK EN GROEN SPREKEN KORTE AFSTANDS- VLUCHTEN VERDWIJ NEN" ZEGT DE K.L.M. Maar „Sabena" gelooft in halfuursdiensten. RADIO-PROGRAMMA Boebi T rep en Jippie Jee in Nederland "K"K. EENS, hier is een zolder en op dezen zolder zijn een hoop geheime schuilplaatsen. Daar is het een zolder voor en omdat er zooveel schuilplaatsen zijn, kon ik me gemakkelijk verdonkeremanen." DONDERDAG 4 APRIL 1946 WEEL ENTHOUSIASME was er Dinsdag voor het bezoek van Koningin en Prinses aan de 46ste Jaarbeurs te Utrecht. Talloozen hadden zich 's morgens voor de Stadsschouwburg ver drongen en het leek er op, of de politie de menschenlawine niet zou kunnen bedwingen. Herhaaldelijk braken vooral jeugdige enthou siastelingen door het cordon van politie te voet en paard, van zee- en landpadvinders, totdat eindelijk de politie maatregelen trof om een groote groep, die in het water van de gracht dreigde te schuiven, voor een zeker nat pak te behoeden. Cilly Wang wordt een obsessie. In de Schouwburg zelf hangt een nerveuze spanning en vooral op het kantoortje van telefonist en portier, waar ik moet zijn om nog tijdig copy naar de redactie te bellen, is het om stapelgek te worden. De beide telefoontoestel len rinkelen onophoudelijk. Hoofd zakelijk plaatsbespreken voor de diverse uitvoeringen. Ik bewonder den telefonist, die steeds maar zegt: „Goed mevrouw, 2 partèrre; morgen tusschen drie en vijf af halen." Voor de ontelbaren die bellen, of mijnheer Die of mevrouw Zóó even uit de zaal kan komen, luidt het starre parool: „Uitgesloten mijnheer!" Ik heb dat nu al twintig maal gehoord in de tien minuten, die ik hier sta in het portiershokje. Twintig maal: „Uitgesloten, mnn- Twintig maal: „Uitgesloten, mijn heer", of twee parterres „Cilly Druk en bewegelijk is het daar om in het hokje, waar tot over maat van ramp nog tal van orga nisatoren en suppoosten rondioo- pen. Dan opeens springt de onberis pelijk geüniformeerde eerewacht in de houding. Het publiek juicht, want Koningin en Prinses arri- veeren. Nog gejaagder en bedrij- viger wordt het in mijn ongewild verblijf. Niemand is te houden. De employés, tot zelfs de onontbeer lijke telefonist toe, laten de tele foons ratelen. De Koningin komt ook niet eiken dag naar Utrecht.... Maar een der toestellen, belt zoo doordringend, dat Ik m ij n gesprek verwacht en lk neem, brutaal, de haak op. "Twee kaartjes voor Cilly Wang, alstublieft". Ja, wat nu? Het personeel is1 onvindbaar, ln ver eering voor de Landsvrouwe. Laat ik hen voor een oogenblik niet sto ren. En ik noteer, heel indringerig. Qii£ïi&uUMJi£WJUS AANVULLING BONNENLIJST voor de tweede helft van de 4de periode 1946 (31 Maart t.m. 13 April). Elk der Geeft recht op het volgende bonnen koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 604 Algemeen: 17? 125 gram boter 171 125 gram margarine 170 250 gram jam, stroop enz. 169 50 gram thee 168 100 gram koffie 167 1 ei 166 plm. 225 gram huis houdzeep Bonkaarten LA, LB, LC 604 A 23 melk 2 liter melk B 23, C 23 melk 3« liter melk 096 aardappelen 2 kg aardap. Bonkaarten KD, KE 604 Algemeen: 672 125 gram boter 671 1 ei 670 250 gram jam, stroop enz. 669 plm 22'5 gram huis houdzeep Bonkaarten LD, LE 604 D 23, E 23 melk 6 liter melk 596 aardappelen 1 kg aardap. Tabakskaarten enz. T 22 2 rantsoenen rook- of shagtabak (geen sigaretten of sigaren) V 22 100 gram chocolade of suikerwerken X 22 100 gram chocolade of suikerwerken Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 5 April a.s. worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 8 April mag worden afgeleverd. Bon 167 en 671 zijn geldig tot en met 27 April a.s. De eieren kunnen betrokken' worden bij een detaillist, die gewoon is eieren op rantsoenbonnen te ver- koopen. De aangekondigde bon voor zuidvruchten zal in de boninen- lijst vah 11 April worden be kend gemaakt. "Goed mijnheer, twee parterre voor Donderdag". Het tweede toestel rin kelt. Misschien is dat mijn aan sluiting. Maar nee, alweer "Cilly Wang". Cilly Wang wordt een ob sessies. Vooruit maar weer: "Geno teerd mevrouw". En volleerd voeg ik er aan toe: "Morgen tusschen drie en vijf afhalen." Dan wordt het niet meer om uit te houden. Links en rechts ratelt de telefoon en juist als ik, de wanhoop nabij, met twee haken tegelijk in. de handen sta en beide ooren wagenwijd openzet; komt de telefonist, verblijd maar verbaasd, rnjj verlossen. "Plaatsen voor Cilly Wang 1" "Al uitverkocht fluister ik den te lefonist i*i 't oor. Pas als ik de geno teerde adressen toon, is ie over tuigd engeeft mij de haak over, want nu is mijn "ijltje" er werkelijk. Vijf koksmutsen. Al£ anderhalf uur later Koningin en Prinses door de juichende menigte zijn nagewuifd, schieten wij achter den Koninklijken stoet aan. De korte rondrit door Utrecht is begonnen. Ai en toe, als de auto in den verkeersstroom vaart moet min deren of zelfs stilstaat, dringt het publiek op en neemt de buigingen van onze Landsvrouwe en de sym pathieke knikjes van Prinses Ju liana in ontvangst. Ik kijk altijd voor mij uit, vind dat beter. Maar ditmaal moet ik naar boven kijken. Het is de moeite waard. In de buurt van 't Vredenburg zie ik op de tweede verdieping uit vijf kleine raampjes vijf hooge, hagelwitte koksrrfutsen in één lijn. De koks van het restau rant willen blijkbaar ook dit tafe reel niet missen. Dat wordt een aangebrand diner vanmiddag. Winkeljufs hangen uit de ramen van de zooveelste verdieping en zwaaien spontaan en een glazen- wasscher op de bovenste sport rust met de eene hand op de zeem- leeren lap en is met de andere, gewapend met de ruitenwisscher, in gevecht met een halstarrige vlag, die hem het uitzicht belem mert. Allen verpoozen even voor de bijzondere afwisseling. Zeg er wat van; gun ze een pretje. Op het Vredenburg verge ten de zwarte handelaren voor een oogenblik hun business, derven de winst. De sigaret ten znllen dus vanmiddag nog wel weer duurder zijn. De Prinses is er weer. 's Middags, zoo tegen half vier, sta ik verrast, als plotseling Prin ses Juliana, ongedwongen op het Beursterrein blijkt rond te wande len,- begeleid door eenige heeren van het Jaarbeursbestuur. Het publiek is te verbaasd en juicht niet, ook misschien niet omdat het inziet dat zelfs een Prinses wel eens rust wil hebben. Even later loop ik langs het Zwlt- scrrersche paviljoen en bij 'n praatje met den Fransch-sprekende leider, \%«ord ik onthaald op een echte Zwit- schersche sigaret met stroomond- stuk uit een angstig grooten doos van 100 stuks. En de leider van de Tsjechische vertegenwoordiging gnuift als ik zijn stands "dobrze", goed verte genwoordigd, vind. Misschien ook keek ie zoo vergenoegd, omdat de eerste dag al heel wat provisorische orders had opgeleverd. Eindelijk om vijf uur, na lang, erg lang, door de stands en over de ver diepingen, kortom door de straten van tentoonstellingstad i-n een heel vluchtige flits ben gegleden en het mij groen en geel voor de oogen is geworden van het geroezemoes en omdat ik teveel heb gezien, zak ik in een stoel van een stand om even te herademen. Maar ook dat gaf geen rust, want het bleek een rolstoel te zijn, die bijna weggleed, een Fran- sche stand binnenrolde. Toen heb ik mij maar laten zakken in een tuinstoeltje, tusschen slinger planten en kleine rose rozen. En langs mij heen dromden de duizenden bezoekers den uitgang tegemoet. Er is wel veel te doen in UtrechtP. S. PROF. H A. KAAG BIJ DE ÜNILEVER Vooruitloopende op de maat regelen. die de regeering beoogt te nemeiï om een direct toezicht te kunnen uitoefenen op bedrijven, die voor voedselvoorziening van ons land van vitaal belang zijn, heeft zij thans benoemd tot rege ringsvertegenwoordiger bij de Neaerlandsche bedrijven van Lever Brothers and Unilever N.V. Prof. H. A. Kaag, Hoogleeraar aan de Katholieke Economische Hoogeschool te Tilburg. Een van de natuurmomenten, waarop Nederland terecht trotsch was, de Middernachtallee, is door de verniel zucht der Duitschers totaal verwoest. Hoewel militaire noodzaak volkomen was uitgesloten lieten zij de binnen ste rij boomen over den weg vallen. De buitenste rij kreeg hierdoor plot seling te veel licht, waardoor ook deze boomen zijn doodgegaan. Thans wordt de geheele laan omgehakt. Anefo/Breyer P. Het Departement van Land bouw, de Arbeidsbureaux en an dere instanties zijn doende een Landbouwreserve te vormen, waarop een beroep kan worden gedaan bij tekort aan arbeids krachten voor den komenden oogst. Voor 1946 zijn de verwach tingen ten opzichte van de ar- beidsbezetting in den landbouw somber gesteld. Verwacht wordt, dat de boeren nauw zullen samen werken. om ondanks het tekort toch hun taak voor de voedsel- tie zoo goed mogelijk te vervullen, voorziening en de deviezenproduc- De beschikbare arbeidskracht moet tot het hoogste rendement worden opgevoerd. Ook moet er machinaal gewerkt worden waar dat mogelijk is. Het Bureau Oogst- voorziening zal de landbouw reserve inschakelen en de politieke gevangenen, die daarvoor geschikt zijn. Den landbouwers wordt aan geraden zich tijdig te wenden tot de Gewestelijke Arbeidsbureaux, terwijl ook de inspecteurs van den oogst inlichtingen geven. Voor Noordholland is het adres van dien inspecteur: N. J. Rempt, Baan 17, Haarlem. De afd. Langedijli van de Katholieke Volkspartij hield een propaganda-vergadering als voorbereiding op de ko mende verkiezing, waarop als sprekers optraden de heeren E. P. Clijnck uit Zaandam en Jac. Groen Azn. uit Alkmaar. De heer Clijnck bepleitte de noodzaak voor de Katholie ken om op staatkundig ter rein de eenheid te bewaren. Wij kunnen onze principieele eischen niet overlaten aan de Partij van den Arbeid. Op het gebied van zorg voor het groote gezin, huwelijkswetgeving, vrij heid van godsdienst en openbare beleving van den godsdienst, het neo-malthusianisme enz. staan wij katholieken lijnrecht tegen over vele leidende figuren uit de Partij van den Arbeid. Spr. wees op de socialisatie en het staatssocialisme hetwelk de P.v.d.A. voorstaat. Tegenover socialisatie stellen wij katholieken het eigendomsrecht van ieder per soonlijk en tegenover den klas senstrijd de solidariteit of het samengaan van de klassen. Wat betreft de coalitie hoopte spr.. dat deze nooit meer zou terugkomen, want de coalitie heeft voor ons wel 'n zeer bittere bij smaak. Spr. hoopte, dat het moge lijk zou zijn, dat we na de ver kiezingen zouden komen tot 'n vooruitstrevend sociaal kabinet. De P.v.d.A. heeft het aanbod van de K.V.P. om vóór de verkie zingen te komen tot 'n gemeen schappelijk urgentie-program af gewezen. Deze verkiezing gaat het er om of wij of de P.v.d.A. de meeste zetels krijgen. Als wij allen pro pagandist zijn en ons best doen voor deze verkiezingen dan kan 't niet anders of de K.V.P. moet vooruitgaan. De heer Jac. Groen wees op de suggestie door de P.v.d.A en haar pers gewekt, dat het thans afge- loopen is met de katholieke partij als grootste partij. Dit is niet waar. De Partij van den Arbeid heeft momenteel nog geen 100.000 leden en de K.V.P. heeft er 450.000, dus ruim vier maal zooveel. In de Kamer is de Partij van den Arbeid momenteel wel de grootste. De K.V.P. telt 31 zetels en de gefuseerde partijen telden ook 31 zetels. Er waren echter 4 NSB-zetels. waarvan er 3 werden ingenomen door de P.v.d.A., zoo dat deze waarschijnlijk lijstnum- mer 1 krijgt en de K.V.P. lijst- nummer 2. Een andere suggestie is, dar- er duizenden Katholieken lid zijn van de P. v. d. A. Feit is, dat er slechts een klein gedeelte van de Katholieke Chris- tofoorgroep lid is van de Partij van den Arbeid. Het is thans onze taak om aan te toonen, dat deze fout zijn. 'n Derde suggestie is, dat de Katholieken conservatief zijn. Vast staat echter, dat ons pro gram zeer vooruitstrevend is. De Bisschoppen hebben mets gezegd over het lidmaatschap van de P. v. d. A. Wanneer echter de Bisschoppen sociale organisatis's op socialistische grondslag ver bieden voor Katholieken, dan is het toch logisch, dat ook in 'n socialistische politieke organisatie geen enkele Katholiek thuis hoort. Spr. behandelde vervolgens uit het program verschillende pun ten op land- en tuinbouwgebied. Tenslotte besprak spr. de regee ring. welke na de verkiezingen zal optreden. (Als de P. v. d. A. de meeste zetels haalt; blijft deze regeering. Wint de K. V. P. de meeste zetels dan zal er 'n Katholieke Kabinets formateur komen. Laat de uitslag van de stem bus zoo zijn, dat de Katholieke signatuur wordt gedrukt op de komende regeering doordat de Katholieke fractie de grootste zal zijn in de nieuwe Kamer. Bij de komende verkiezingen nemen 800.000 kiezers voor de eerste keer deel aan de stem ming. Van deze 800.000 zijn er 300.000 katholiek. Als ieder zijn plicht doet, dan behalen we 35 zetels. Spr. riep allen op om te wer ken. opdat geen stem verloren zou gaan. DE SABENA, welbekende afkorting van de Belgi sche Luchtvaartmij., heeft gisteravond op een perscon. ferentie in het Americain. hotel te Amsterdam, ingeleid door het hoofd van de ver. voersafdeeling van de KLM te Den Haag, bij monde van haar commercieel directeur, den heer Schoevaerts, uit- igezet, wat deze Belgische Luchtvaartmij. vóór en in den oorlog heeft gedaan en de waarlijk grootsche plan nen uitgestippeld voor de toekomst van de civiele luchtvaart onzer zuidelijke buren, vooral wat betreft de verbindingen met den Congo. Opmerkelijk was daarbijr, dat KLM en Sabena, hoewel in de beste harmonie samenwerkend, toch beide een andere opvatting hebben over de mogelijkheden voor de toekomst. Zoo zag de KLM na jaren het korte-afstandsverkeer (tot b.v. 400 km) weer over genomen door andere ver. voermiddelen, als trein en autobus, terwijl de Sabena uitgaat van het standpunt, dat het publiek „air min. ded'' gemaakt moet worden door frequente korte lijn. diensten in te zetten. De heer Schoevaerts dacht daarbij zelfs aan uurs. en halfuurs. diensten op Parijs, Londen, Amsterdam enz. Dezer dagen zullen wij op deze controverse meer uitvoerig terug komen Te Amsterdam zagen inbrekers kaffs uit een goudsmidwinkel een partij sieraden te stelen ter waar de van 20.000.Tot de buit behoorden o.m. 300 verlovingsrin gen. Uit een anderen winkel wer den bontjassen, zilvervossen en stoffen ontvreemd ter waarde van 15.000.—. Uit Maassluis is een bergings- expeditie naar Frankrijk vertrok ken om de vele. aan de Fransche kust gezonken Nederlandsche schepen te bergen. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 M. 8.22 Operetteprogramma; 9.00 „Ein Sommernachtstraum"; 9.30 R Schumann; 10.45 Vocaall re cital; 12.00 Spaansche pianomuz.; 12.35 The red, white and blue stars; 13.15 Ensemble Géza Kiss; 14.20 Kamerorkest; 15 30 Hoor spel; 17.00 Eddy Walis; 17.30 Orgel en zang: 18.18 Metropole orkest; 19.00 Piano; 20.05 Ka merkoor; '21.15 Sweetness and rhythm; 23.15 Zang en orkest; 23.30 Dansmuziek. HILVERSUM II, 415 M 7.45 Gramofoonmuz.: Ö.45 lich te orkestmuziek; 10.45 Reporta ge Oorlogsmuseum Overloon; 11.00 Mandolineconcert; 11.45 Vaderlandsche liiederen; 12.00 Musette-orkesten; 12.30 Lunch concert; 16.00 „Van heinde en ver"; 16.45 'Pianoduo; 17.35 A. Diepenbrock; 18.00 Amusements orkest; 19.20 Orgel; 19.30 Liede- renreeital; 20.05 Radio Philhar- monisch orkest; 21.15 Cantate; 22.30 Gramofoonmuziek. „Oeii!" gilde Boebi Trep, „wat hangt daar voor iets?" „Ooo, dat is een uniform van een Hun uit het Hernn Volksche tijd perk, dat bewaar ik als een tastbare herinnering."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3