Van Vrouw tot Vrouw KATHOLIEKE SPORTBOND IN NOORDHOLLAND i Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Voorbereidende verga dering te Alkmaar. RADIO-PROGRAMMA Het Koninklijk bezoek aan de Jaarbeurs Bouwkassen. Minister Mansholt naar Londen. Ribbentrop's verdediging ten einde De eerste stap naar de efficiënte huishouding DRIE JAAR VOOR DE GEBR. DE VILDER TREINBOTSING TE AMSTERDAM Doodstraf»voor Prof. Schrieke. Binnenlandsch nieuws Boebi Trep en Jippie Jee in Nederland WOENSDAG 3 APRIL 1846 In „Het Wapen van Heems kerk" te Alkmaar kwamen Zaterdag de R.K. Voetbalver- eenigingen in Noord-Holland bijeen. De bedoeling van deze bij eenkomst was te komen tot de voorbereiding van een district Noord-Holland van den Ned. Kath. Sportbond. Hierbij werd onmiddellijk opgemerkt, dat dit district zich uitsluitend zal bezig houden met de ideëele belangen der R.K. voetballers. De 'heer S. Kruijver van Zaan dam, sprak zijn voldoening uit over 't feit, de R.K. Voetbalver- eenigingen na een onderbreking van bijna 6 jaar weer bij elkaar te zien. Daarna gaf spr. een kort overzicht over het tot stand komen der fusie. In tegenstelling met de wel eens gehoorde mee ning, dat de fusie min of meer gedwongen aangegaan zou zijn, verklaarde spr., dat geheel vrij willig tot fusie is besloten. De voordeelen verbonden aan 'de fu sie werden dan door spr. belicht. Er zijn ook nadeelen. Opname in groot neutraal verband geeft kans op vervlakking en verzwak king onzer katholieke principes. De godsdienstig zedelijke doel stelling van ons Katholieken is altijd iets anders geweest en de sport is altijd gezien als een mid del tot de hoogere idealen. De stichting van den Ned. Kath. Sportbond heeft ten doel alle ka- - tholieke sportbeoefenaars bijeen te brengen, verdeeld in onder- afdeelingen als: voetbal, handbal, gymnastiek, athletiek, enz., ten einde de principieele belangen te behartigen. Bij de fusie is bepaald, dat een commissie zal worden be noemd voor de behartiging der katholieke belangen. Verder is bepaald dat de katholieke junio ren in een afzonderlijke competi tie zullen spelen. In verband hiermede dienen onze princi pieele belangen zoo hoog moge lijk gesteld te worden. Daarom moet de opleiding van katholieke clubleiders, scheidsrechter enz., welke zoo lang heeft stil gestaan, weer spoedig ter hand worden genomen. Wat de benoeming der com missie betreft, deze is reeds het vorig jaar op de agenda geplaatst van de afd. Noord-Holland, maar nog steeds niet tot stand geko men. Laten we beginnen, aldus spr., met eenige namen te noemen van de commissie ter behartiging der kath. belangen in de afd. Noord- Holland de benoeming zelf ge schiedt door bedoelde afdeelinig. De volgende namen werden ge noemd: A. J. Mühren, Vol'endam; N Duives, Zwaag; H. Pel. Hei- loo; S. Spruit, Alkmaar; Baars, 't Zand; de Lange en Kruijver, Zaandam. De diocesane sport-adviseur, de zeereerw. heer v. d. Lugt, be lichtte hierna de principieele zijde der fusie nader. Sommigen meenen, dat men met de fusie te ver gegaan is, anderen daartegenover zijn van meening, dat men nog verder had kunnen gaan. Een derde groep staat daar tus- schen in en acht dit een goede basis voor samenwerking. Persoonlijk achtte spr. deze VOOR DONDERDAG HILVERSUM I (301 M.) 9.00 Gramofoonmuziek; 10.25 Orkest Malando; 11.30 Piano; 12.35 Orgel; 13.15 De Vage bonden; 14.20 De Kwintetspe- ers: 15.20 Confetti; 17.30 The red, white and blue stars; 18.18 The Romancers; 19.05 Caba retprogramma; 20.20 Concert gebouw: 22.40 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM H (415 M.) 7.45 Gramofoonmuziek; 10- Koor en orkest; 10.45 Strijkor kest; 11.45 Boston promenade orkest: 12.15 Voordracht 12.30 Lunchconcert: 15.00 Stichts pianokwartet; 19.15 Matthaus- Passion; 22.50 Gramofoonmu ziek; 23.10 Avondconcert. laatste meening de juiste. Men moet niet terug naaj het verle den. maar ook niet geheel opgaan in de andere organisatie. Wij moeten het oude gebouw met zooveel zorg opgebouwd niet sloopen. Daaromis noodig, dat de vereeniginigen zich aansluiten, diocesaan en nationaal in den Ned. Kath. Sportbond. Onze ju nioren spelen in eigen verband en deze jonge menschen hebben onzen steun noodig. Zij moeten eerst gevormd en in eigen, goe den geest worden opgevoed. Wat Zondagsheiliging en ze delijkheid betreft hebben wij on ze eiigen opvattingen en daarom is de Ned. Kath. Sportbond met zijn onderaf deelingen er voor om die gedachten te versterken. Het gevaar dreigt anders, dat ieder zich met de sport bemoeit en dat er geoordeeld wordt zonder ons over ons. Een groote verantwoordelijk heid is komen te rusten op de katholieke leiders. Zijn eerw. toonde aan, dat de fusie met zich brengt, dat de katholieke sport lui moeten toonen inderdaad ka tholiek te zijn en dat een organi satie ter behartiging onzer prin cipes noodzakelijk is, Een luid applaus beloonde den dioc. geestel'. adviseur voor de ze enthousiaste toespraak. Nadat nog besloten was de con tributie VQorloopiig vast te stel len op 35 cent per lid en per jaar, werd deze vergadering door den 'heer Kruyver met den chr. groet gesloten. Nadat de Koningin, na haar bezoek aan de Jaarbeurs, naar Soestdijk was teruggekeerd, heeft Prinses Juliana met o.a. de mi nisters Schermerhorn, Beel en Vos een lunch bijgewoond in het Schouwburg-restaurant, aangebo den door den Raad van Beheer van de Jaarbeurs, 's Middags heeft de Prinses opnieuw een bezoek van ongeveer een uur aan de Jaarbeurs gebracht, waar zij zich met interesse bij de verschil lende stands heeft laten voorlich ten door de heeren Fentener van Vlissingen en Milius. Utrecht is in stemming. Het be zoek aan de Jaarbeurs is zoo groot dat Dinsdag in Amsterdam in de groote hotels geen kamers meer beschikbaar waren. Het vorstelijk bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Ju liana bezichtigen de Zwitser- sche inzending. Bij de desbetreffende departe menten is in vergevorderden staat van voorbereiding een wets ontwerp, houdende voorloopige voorzieningen met betrekking tot de bouwkassen. De bedoeling is, dat voor het sluiten van bouwkasovereenkom- sten en het verhoogen van het bouwkapitaal van reeds gesloten bouwkas-overeenkomsten aan be paalde voorwaarden moet wor den voldaan. Als toezichthoudend orgaan is gedacht de verzekeringsraad. Gisteren is minister S. L. Mans- holt, minister van landbouw, vis- scherij en voedselvoorziening met het eerste lijnvliegtuig van Schiphol naar Londen vertrok ken ter bijwoning van de voedsel- conferentie. die, daar van 3 tot 10 April gehouden wordt. Gisteren heeft Von Ribbentrop zijn verdediging ten einde ge bracht en de man, die zeven jaren Duitschland's buitenlandsche po litiek leidde, heeft den meest, mi serabelen indruk achtergelaten.Hij heeft, naar Goerings voorbeeld, gezegd de volle verantwoordelijk heid voor zijn beleid op zich te nemen, doch verder heeft hij niet meer gedaan dan zijn volledige af hankelijkheid van Hitier te de- monstreeren. Tegelijk heeft Rib bentrop in zijn getuigenis een ontstellend beeld gegeven van de schaamtelooze wijze, waarop hij als Duitsch diplomaat vriend en vijand heeft trachten te bedrie gen. Tijdens zijn verhoor werd hij ontelbare malen betrapt op leu gens, die hij bij onderhandelingen placht te vertellen. Het is kenmer kend voor de nazi-opvattingen van verkeer tusschen de naties, dat hij deze leugens betiteld wenschte te zien als „diplomatieke taal". Op de zitting van gisteren ge tuigde Von Ribbentrop. dat Hitier bij gelegenheid van een bezoek van Horty, zulke gortige woorden over de liquidatie der joden had gesproken, dat het hemzelf te machtig werd. Hij doelde hier op een opmerking van Hitier, dat de joden evenals t.b.c.-bacillen moesten worden uitgeroeid. Dat hij nochtans ook nadien aan Hit ler's jodenpolitiek heeft meege werkt. achtte Ribbentrop vanzelf sprekend, daar hij den Fuehrer Hoe kunnen wij onze huishouding op rolletjes doen loopen en toch nog tijd overhouden? Tijd, om aandacht te schenken aan onze kinderen of aan eigen ontspanning. Hoe kan mijn huis er keurig uitzien, zonder zelf een sloof te zijn? Dit zijn vragen, welke vooral tegenwoordig, gezien gebrek aan personeel, meerdere malen ge steld worden. Het is niet prettig voor u en uw huisgenooten, om als huis vrouw zijnde, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat te moeten werken. Maar is dit wel noodig? Met verbazing concludeert U, dat uw buurvrouw reeds voor de vierde •maal deze week uit wandelen gaat, terwijl u met een rood hoofd en op gestroopte mouwen nog aan de wasch is. Toch heeft die buurvrouw net zoo'n drukke huishouding als u, maar denkt u, het zal daar wel een slor dige boel zijn!! Dat is niet juist. Uw buurvrouw ;s waarschijnlijk een den kende huisvrouw en u niet. Zeker, u als huismoe- der heeft een zeer om vattende taak en er komt heel wat kijken in een gezin zonder hulp en de groote wasch aan huis. Maar ligt het niet dikwijls aan onszelf, als wij niet klaar kunnen ko men? Ik wil u slechts een paar oorzaken noe men. Er zijn er vele. Heeft u zich wel eens gerealiseerd, hoeveel meter u per dag noodeloos in uw huis aflegt? Nu spreek ik nog niet eens over die huisvrouwen die een ouderwetsch huis bewonen met een vreeselijk langen gang, welke eindigt in de keuken. Hiervoor zou ik mis schien in" kilometers moeten gaan tel len en ook hier kan menig kilometer tje noodeloos zijn. Noodeloos? Ja. in derdaad dames. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat wanneer u een kamer een goede beurt geeft, u een paar maal op en neer moet om den stoffer; de lap, de spons, het stof kwast je, het schuur poeder, de wrijfwas enz. U had dit kunnen voorkomen, door eerst goed na te denken: wat heb ik allemaal noodig? En hoe gaat het met de bereid;ng van onze maaltijden? Hebben wij de gereedschappen, benoodigdheden en ingrediënten bij elkaar of halen wij alles een voor een, naar gelang wij 't noodig hebben? Velen onzer gaan bij de het bakken van een cake eerst eieren kloppen, houden hiermede op om suiker te halen, moeten dan va nille krijgen en bedenken tenslotte, dat de melk nog in den kelder staat. U weet wellicht hoe vermoeiend het is bij het ophangen van een wasch steeds te moeten bukken. Stuk voor stuk bij het spoelen te moeten con troleeren of het gesteven moet wor den ja of neen. Waarom uw teil met op te hangen waschgoed niet op een verhooging gezet? Een kist of keu kenstoel kan hier dienst doen. U voorkomt hiermede het bukken. Waarom niet eerst uw goed gesor teerd, zoodat u ineens door kunt gaan met spoelen. Tijdbesparing. Het afwasschen is ook een dagë- lijksch weerkeerend werk, dat den noodigen tijd vergt. Dikwijls soms nog vermoeiend. Hoe komt dit? In vele gevallen is de gootsteen te laag. Heeft u al eens gecontroleerd of uw gootsteen voor u de juiste hoogte heeft? Voor een vrouw van 1.60 M. is de goede hoogte van een goot steen 75 cM., terwijl voor iemand van 1.70 M. deze minstens 80 cM. hoog moet zijn. Dit geldt ook voor tafel en strijkplank, waaruit blijkt dat er een vaste hoogte van werkopper. vlak moet zijn. Onze lekbak staat aan den linkerkant van den gootsteen, zoodat wij de bordenkwast niet uit handen behoeven te leggen, maar aan één stuk door kunnen gaan. Voorts ver dient het aanbeveling het vaatwerk voldoende vooraf te spoelen; dit voorkomt het gauw vettig worden van het water Tenslotte nog iets over het "zit tend" strijken; Waarom zouden wij staan wanneer wij het zittend kun nen doen? Waarom noodeloos energie verspillen? Ik zie u al bedenkelijk kijken, doch gelooft u mij; dat het "de" oplossing is voor deze ontzet tend vermoeiende bezigheid. Er zijn reeds verstelbare strijkplanken in den handel, een bewijs dus; dat langzaam maar zeker de huisvrouw over haar vooroordeelen heenstapt en een open oor heeft voor practische huishoude lijke voorwerpen. Efficiency in de huishouding, welke vooral in den tegenwoordigen tijd onmisbaar is. JACQUELINE Tsaldaris heeft verklaard, dat in Griekenland zoo spoe dig mogelijk een plebisciet over den terugkeer van Ko ning George zal worden ge houden. Het Amsterdamsche Bijzondere Hof heeft de directeuren van de Amsterdamsche Ballast Mij.. A. F. en C. F. de Vilder wegens hulpverleening aan den vijand elk veroordeeld tot drie 'jaar Rijkswerkinrichting, met ontzet ting gedurende het heele leven van het recht eenig beroep of eenige functie in het grond- of bouwbedrijf uit te oefenen en met ontzetting van actief en passief kiesrecht. trouw gezworen had. Van slaven arbeid had de minister, evenmin als van concentratiekampen, ooit iets gehoord en hij was overtuigd, dat. alle arbeiders, die naar Duitschland gekomen zijn, daar door de goede zorgen van het Arbeidsfront vertroeteld zijn. Gisterenavond is de trein voor Rotterdam, die om vijf minuten voor half zeven uit het Centraal Station te Amsterdam vertrekt j even buiten het perron in bot-1 sing gekomen met een goederen- trein uit de richting Halfweg, welke door een onveilig signaal was gereden. De electrische trein werd aan de voorzijde zoo ernstig beschadigd dat zij geheel gere pareerd aal moeten worden. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De oud-secretaris-generaal van het departement van justitie Prof. Mr. J. J. Schrieke. is door het bijzonder gerechtshof te Den Haag wegens hulpverleeniing aan den vijand ter dood veroordeeld. Prof. Schrieke heeft tegen dit vonnis cassatie aangeteekend. De Liberale Staatspartij heeft besloten bij de aanstaande ver kiezingen geen candidaten te stel len maar samen te werken met de Partij van de Vrijheid en de candidaten van deze partij te steunen. Bij de Hartog's en Zwanenberg's fabrieken te Oss zijn-gistergn circa 700 arbeiders en arbeidsters in wilde staking gegaan. De oorzaak van deze wil de staking was de ontevreden heid over de vertraging in de uit betaling van achterstallig loon. De geldbehoefte schijnt nog steeds niet te zijn bevredigd. De week staat van de Ned. Bank vermeldt deze week weer een stijging van de bankbiljettencirculatie met ruim 79 miilioen gulden. Op het vliegveld te Gilze-Rijen is het lijk ontdekt van den onigeveer een maand' geleden spoorloos verdwenen 64-jarigen Oosterbaan, assistent veearts te Tilburg. Hart verlamming werd als doodsoor zaak geconstateerd. Er wordt aan herinnerd, dat voor aanstel ling van personeel ini de bouwnij verheid een vergunning van het Gew. Arbeidsbureau is vereischt. DRIE SPREKERS OPENEN DE JAARBEURS (Vervolg van pag. 1) In het slot van zijn rede uitte minister Schermerhorn den wensch, dat er op deze Jaar beurs zóóveel zichtbaar moge worden van de krachten, die het bedrijfsleven uit- vrijen wil kan opbrengen, dat er opnieuw ge loof komt in de mogelijkheden en de gezonde atmospheer van ons Nederlandsche volk. Mate rieel, moreel en geestelijk gaat ons volk door een donker dal, „Moge de Jaarbeurs bijdragen tot de pogingen, ons volk te voe ren naar een betere toekomst." Het woordje „als" is ge. schrapt, zegt min. Vos Had de minister-president zijn rede „nationaal" gehouden, de Minister van Handel en Nijver heid, ir. H, Vos, bekeek de zaak, heel begrijpelijk, economisch. Spreker stelde naast elkaar den toestand van Mei 1945 en die van nu, waarbij uit zijn cij. fermateriaal bleek, dat de pro ductie op dit oogenblik ai weer ca. 70 pet. van die in 1938 be draagt. Het aantal geregistreerde werkloozen daalde de laatste maanden zeer sterk en de minister waagde het een tijd. vak van spanning op de arbeidsmarkt te voorspellen. Men hoort tegenwoordig zoo vaak: Het zou wel gaan, als de kolenvoorziening voldoende is, als wij maar grondstoffen ont vangen, als ons deviezen ter be schikking staan, als het vervoer en de arbeidsmarkt beter zijn. Telkens komt „als" in de dis cussie. Spr. meende, dat het Jaarbéursbestuur er in geslaagd was van het woordje „als" af te komen en om te zetten in „dat". Hij sprak de hoop uit, dat men bij de komende najaarsbeurs zal kunnen zeggen, dat een deel van de voorwaarden wederom is ver vuld en dat wij verder zijn op geklommen op den ladder naar volledig herstel. ^ADAT ze genoeg om de ronde tafel gezeten hebben, zegt Boebi Trep: „Nou meneer, doet U nu maar net of Hernn Volk de deur intrapt en U in Uw kraag wil grijpen. Wij zullen dat wel eens eventjes op de gevoelige plaat \vast leggen." „Komt U maar mee heeren" en met z'n drieën stommelden ze de trap op naar den grooten zolder.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3