r BEGROOTING 1946 Half millioen menschen woont beroemde rennen bij i verschijnt dezer dagen Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Militair gezag kostte honderd millioen Enorm begrootingstekort RADIO-PROGRAMMA De defectieve roman honderd jaar V Muziekconcours van den R.K. Bond. Kostbare paarden duur nachtverblijf Het Prinselijk Paar vertrokken De eerste vrouwelijke burgemeester Boebi Trep en Jippie Jee in Nederland VRIJDAG 5 APRIL 1946 ïn <Je memorie van antwoord naar aaneiding van de nota be treffende den toestand van 's rijks financiën, deelt de minister me de, dat de begrooting 1946 dezer dagen aan de Kamer zal worden overgelegd. Ook zaj. dezer dagen aan den Staten-Generaal een witboek worden aangeboden betreffende de Rijksfinanciën gedurende de oorlogsjaren 19401944, hetwelk een zoo volledig mogelijk beeld tracht te geven van het thans beschikbare cijfermateriaal, zoo wel voor wat het beheer in Ne- derand als dat in Londen be treft. De minister schat de totale staatsschuld volgens de hem ten dienste staande gegevens, per 31 December 1945 op rond 23 mil liard gulden. De kosten van het Militair Gezag hebben de bijzon dere belangstelling van den mi nister gehad. Over enkele maan den kan eerst een overzicht wor den verstrekt van de totale kos ten. De minister schat de jjosten over het 1ste halfjaar 1945 incl. enkele maanden 1944 op 30 mil lioen en over het 2e halfjaar 1945 op ruim 65 millioen, terwijl de kosten van liquidatie worden ge schat op 1 millioen. Reeds enkele maatregelen zijn genomen om aan de gemeenten onder bepaalde voorwaarden financieelen bijstand te verlee. nen De minister en zijn ambt- fenóot van Binnenlandsche Za. en zijn bereid, volgens nader vast te stellen richtlijnen, in de dekking van de tekorfen, welke na toepassing van die maatrege len overblijven, te voorzien door middel van rijksbijdragen. Uitgaven afschrik wekkend De minister stemt in niet het oordeel van hen, die meenen, dat de loopende uitgaven een af schrikwekkende hoogte hebben bereikt De schatting van een te kort van milliard voor het geheele jaar 1945 acht de minis ter nog aan den lagen kant. Ook voor 1946 is te vreezen, dat de begrooting voor den geheelen diensteen tekort van buiten gewoon ernstigen omvang zal aanwijzen Een groot deel dier tekorten ontstaat uit de nood zaak van den- wederopbouw van leger, vloot en luchtmacht en van een reconstructie van ons industrieel en agrarisch produc tie-apparaat, alsmede van de volkshuisvesting en het verkeer. Wat de reorganisatie van de staatsdiensten betreft, wijst de memorie van antwoord de voor naamste organen aan, die voor geheele of gedeeltelijke liquida- fie in aanmerking komen. Het kan voorkomen, dat als gevolg van deze reorganisatie ambtena ren in vasten dienst naar een ander dienstvak overgaan, ter wijl de kosten van liquidatie worden geschat op 1 millioen. Herhaaldelijk wordt de ervaring ZATERDAG 6 APRIL HILVERSUM I (301 M.): VARA-uitz. 7.00 Nieuws, gymn en gram.; 11.45 Ber. kiijgs- gev 12.00 Gram.; 13.00 Voo' de Ned Strijdkr.; 13,30 Pop. muz.; 14,00 Causerie; 14,15 Accordeon en zang; 14,45 Boekbespr.; 15,00 Gev. progr.; 16,00 Maleische les; 16,15 Gram.; 17.00 Reportage 2e helft voetbalwedstr. BondselftalR"yal Navy; 13,00 Nieuws; 18.35 Voor ontwerp bedrijfschappen; 18,50 „Stabat Mater", Pergolesi; ;9,30 Voor de Ned. Strijdkr.; 20,10 Zang; 20,30 Hoorspel; 21,05 „Cantare 21.25 Binnenl. overz.; 21,40 De Ramblers; 22,10 Gevar. progr.; 23,00 Nieuws; 23,15—24,00 Con cert en gram. HILVERSUM II (415 M.J. KRO-uitz. 7,00 Nieuws en gymn.; 7,30 Morgengebed; 3,00 Nieuws en gram.; 8,35 De Heilige van den dag; 8,45 Gram.; 10,30 Solisten; 11.00 Voor de Zieken; 11,45 Gram.; 12,15 Voordrocht; 12,30 Lichte muz. (13,00 Nieuwst; 13,45 Over tooneel; 14.00 Walsen; 14,15 Engelsche les; 14,45 Gram.; 15.00 Voor de kinderen; 16,00 Gram.; 17,00 Tijdscnriften; 17.15 Lichte muz.; 18,00 Orgel (18.30 Over Indië)- 19,00 Nieuws; 19 20 Gram.; 19,40 Journ. weekoverz.; 20,05 Lichtbaken H. de Greeve; 20 30 Omroepork. (21,00 Puzzle); 21,4522,00 Nieuws; 22,15 Avond gebed; 22.30 Gram 22.40 Kwartet 23,00—24,00 Gram. opgedaan, dat van particuliere zijde werkkrachten uit den rijks dienst worden weggelokt. Ook daarom streeft de regeering naar een redelijk verband tusschen overheids. en particulier loon peil. Voor den wederopbouw zullen vele honderden millioenen door de gemeenschap moeten worden opgebracht. De verant woordelijkheid, dat' deze gelden zoo nuttig mogelijk zullen wor den besteed, berust bij de regee ring. Zij acht het ook om die reden gewenscht de organisatie van den wederopbouw voors hands gecentraliseerd te houden. Tot discussie over de kosten van onze krijgsmacht zal voldoende gelegenheid bestaan, wanneer via den minister zijn ambtgenoo. ten van Oorlog en Marine de begrootingen Hunner departe menten aan de Kamer zuilen voorleggen. Met het oog op den zeer groot'en omvang van de staatsschuld is het dringend noodzakelijk, dat wordt aange stuurd op een lagen rentestan daard IN APRIL 1846 besloot de uitgever van het in Phi ladelphia verschijnend ma gazine ..Graham", om de oplossing van een misdaad door een detective, als thema van een boek te ne men. Deze uitgever heet»te_ Edgar Allan Poe en het boek dat hij uitgaf, droeg den titel van: „De moord in de Rue Morgue". De hoofd persoon in dit werk was de detectieve Auiguste Du- pin. Daarmee was een nieuw „literair" genre ge boren, dat over de geheele wereld een geweldige na volging heeft gevonden: de detective roman! Het concours van den R.K Bond van Harmonie- en Fan-- fare-Gezelschappen in de Prov Noord-Holland zal worden ge houden op 10 en 16 Juni a.s. Vandaag wordt te Aintree bij Liverpool de grootste „steeple.chase'' ter wereld, de Grand National, gehou den. De afstand is ruim 7 km De laatste groote wed denschappen zijn gisteren afgesloten. Van de 36 paarden, die aan deze ren deelnemen, is de elf jarige Prince Regent, het paard van den filmmagnaat Rank, nog steeds sterk favoriet Zijn notee ring is zelfs tot 9—4 teruggeloo- pen, hetgeen iets uitzonderlijks is voor een dergelijke hindernis, ren, waarbij allerlei ongevallen kunnen voorkomen. Mogelijk zal zijn „prijs" bij den start nog meer inkorten en gelijk komen aan die van dat andere wonder paard „Golden Miller", dat tegen een noteering van 21 startte. Tommy Hyde, die Prince Re gent berijdt, heeft in 1936 op „Workman" de Grand National gewonnen en is er zeker van, deze prestatie op Prince Regent te herhalen. Tweede favoriet is de twaalf jarige „Limestone Edward", die vreemd genoeg zijn populariteit niet heeft verloren ondanks het feit, dat hij wegens kreupelheid de training voor een wijle heeft moeten onderbreken. Limestone Edward stond 92 genoteerd. Als derde in de wediijst staat de twaalfjarige Schubert, even eens een uitstekende springer, maar niet zoo snel als beide ge noemde Een paard dat doorzet als alie andere den mnpa hebben opgegeven. Een ander Ierset ird (Prin ce Regent komt ook uit Ierland), de achtjarige Dunshauiriin, bezet de vierde plaats (1006). De Fransche deelnemers Kami en Symbole staan respectievelijk 201 en 331 genoteerd. UTRECHT, 5 April. Heden morgen hebben enkele ingewijden op Soesterberg van een (-> en merkwaardig als prachtig schouw spel kunnen genieten. Prnses Juliana en Prins Bernrard waren met klein gevolg aangekomen op het vliegterrein om naar Scandi navië' te vertrekken. Het Prinselijk Paar stapte in het eigen toestel, dat door Prins Bernhard zelf werd bestuurd. Fantastisch was het schouwspel toen in de heldere voorjaarszón de juist aangekomen vliegtuigen met de Belgische Ex cellenties, die een bezoek zouden brengen aan de Jaarbeurs, hoven het vliegterrein bleven cirirelen totdat het Prinselijk Paar was op gestegen. Men verwacht dat ruim een half millioen personen zal trach ten de rennen bij te wonen. Li verpool heeft de laatste dagen een ware invasie te doorstaan, maar de bevolking is er niet ar mer op geworden. Integendeel, naar gemeld wordt hebben velen vier tot vijf pond voor een nacht verblijf moeten betalen. Het zal moeilijk zijn deze massa van voedsel en drank je voorzien. K.N.V.B. AFD. NOORD-HOLLAND De uitslagen van de Zondag gespeelde wedstrijden luiden: 1 A: Br. in Water!. IBeem. ster I 7—2; Graftdijk IPur. merl I 11. 1 B: RKDVO I—Berkhout I 0—2; Strandv I—HCSV I 3—1; Twisk I—MOC I 2—2; RKEDO I Hollandia }II 4—0. 1 BB: Wit Rood IW. Frisia III 52; Valken IDindua I 05 2); KGB IHEO I 2—0; Zoua. ven IHem I 32 1 C: Alcm. V IVRanders I 0—3; Koedijk I—RKAFC I 2—5; SVW-I—Alkm Boys III 5—4. 1 CC: Petten I—JVC I 0—0; Schagen IIHelder III 30; Winkel I—HRC III 0—1; HKC IV VZV I 1—2; Waterv. II—Geel Zw. I 1—2. 1 CCC: Egm'ondia IHSV I 23; Berdos ILimmen I 00. 2 F: Andijk II—KGB II 4—0; MFC II—VVW II 3—*1; Blokkers 1—RKDVO II 11—0. 2 G: Randers II—RKAFC II 13; J Holland IBergen II 32 2 'H: Con Zelo ISchoorl II 3—2; Holl T. I—H. Boys I 2—3. 2 SRC IKaag vogels I 20; Tex. B. I—BKC II 2—0; Call.oog ITexel II 40. 2 J: Vrone II—Winkel II 1—11. 3 F: Gr Schermer IAlkm. B. IV 5—2 3 G: Strandv. II—MFC III 0—2 Grassh. IIZwaagdijk II 50; Blokkers IISijbekarspel II 22 3 I; JVC II—Helder IV 1—3; Texel IIIOosterend I 05; ZDH I—BKC III 2—0. 3 J: LSW III—Winkel III 05; Petten IIOudesluis II 3—7; W Waard II—VZV II 2—2 3); Kaagv. II—Schagen III 4—1. 3 K: Spartanen IISchell.hout I 33 3 L: Koedijk 11—RKAFC IV 1—5; Berdos III—SVW II 2—1. 4 D: SVA III—Limmen III 15—2 4 E: Con Zelo II—Kaagv. IV 82- Dirkshorn II-Kaagv III l—2i Holl. T II—H. Boy's II 0—4. Junioren Jun C; Hem V bSchagen a 1—4. Adspiranten Adsp K: J. Holland aAlkm. B. a 1—2. Adsp. M: Alkm. B. bBerdos a 22; Kolp B aVrone a 21 Adsp. N: Alcm. V. d—RKAFC '0 41 1) Waterv. 3 n.o. 2) 14 min', voor 't einde gest. 3) 15 min. voor 't einde gest. wegens beenbreuk. Pauselijke smeekbede tof- het wereldgeweten (Vervolg van pag. 1). Het is zeker, dat landen die er be ter voorstaan met een nauwelijks merkbare beperking van 't verbruik andere volken, die ernstiger van de schaarschte te lijden hebben verlich ting' in hun meest noodige behoeften kunnen brengen. Daarom richten Wij vol vertrouwen den blik op Latijnsch Amerika, welker bewoners reeds in het verleden getoond hebben een hart te bezitten dat voor de belangen van de menschhe.d openstaat. De Goddelijke Voorzienigheid heeft hun in dezen tijd een schoon werk toevertrouwd, ddor hen tot uitdeeiers van Zijn gaven te maken, zooals eertijds Joseph van Egypte tijdens den hongersnood de graanvoorraden Verdeelde. Als graanschuren van de wereld zagen Argentinië en Brazilië nog voor deze rampen, dat de bewerking van hun onmetelijke gronden volgens de nieuwste landbouwmethoden een opbrengst grooter dan die van voor den oorlog gat, waardoor deze lan den gelukkig' in staat zijn het ver broken evenwicht te herstellen en hun minder bedeelde broeders te hulp te komen. Moge alom de overtuiging doordringen dat de thans drei gende hongei snood een ge meenschappelijk gevaar is waartegen alle volken zich in Droeüeriyken eensgezina- heid solidair moeten verkla ren en waarbij zij alle geschil len en particuliere belangen op den achtergrond moeten stellen. Wat doet het er op het «ogen blik toe te weten, wie ver antwoordelijk is en wat elks aandeel geweest is in de on rechtvaardigheden of de nood lottige onachtzaamheden? Wat doet het er toe, thans na te gaan wie meer en wie min der voor hulp in aanmerking komt? Op het oogenblik is slechts van belang dat vol doende hulp snel geboden wordt, overal waar daar be hoefte aan is. Het is op het oogenblik, meer dan ooit de tijd om te luisteren naar de woorden van den Heiland: Telken male gij iets doet aan de minsten mijner broederen, hebt gij dat Mij zelf gedaan", maar het is ook het oogenblik om te luisteren naar de bittere verwijten die Hij richt tot diegenen, die door egoïsme of slechts door onverschilligheid, geen hulp bieden aan de nooden van Iran naaste Deze waarschuwingen leeren de groote verantwoordelijkheid vcor God kennen van al degenen, d.e door hun speciale kwaliteiten of door hun plaats in de wereld, zijn geroe pen om dit gevaar af te wenden, als leiders of als ondergeschikten, ambtshalve of als particulier. Fen ernstige verantwoordelijkheid voor diegenen, die door de Voorzienigheid door hun ijver, door een wijs beleid bij de productie, het vervoer en de distributie der levensmiddelen, de ellende van velen zouden kunnen Je- nigen, een verantwoordelijkheid des te grooter voor hen, die door een wreed eg'oïsme, door het opeenhoo- pen en verbergen van voorraden of op welke andere manier ook, de el lende van hun evennaaste uitbuiten, hetzij van personen of van volkeren, voor hun persoonlijk voordeel en wellicht zelfs om zich te verrijken door middel van onwettige specula ties of door een minderwaardigen handel. Maar het zou verderfelijk zijn te gelooven, dat de crisis over wonnen zou kunnen worden door andere middelen dan door rusi en de openbare orde Het is noodzake lijk. dat allen hun kalmte bewa ren. De geschiedenis toont ons te dikwijls welke de ontzettende ge volgen zijn van het waandenkbeeld dat de uitgehongerde massa naar den opstand stuwt Het zou het zelfde zijn als wanneer men de velden bevruchten zou door het zaaien van vonken in de verwoeste haardsteden. Ongeluk komt over hen die den brand zouden willen aansteken door naar onbeteeke- nende verlichtingen te streven. Ongeluk komt over hen, die den brand aansteken door het schouw spel van hun weelde en hun spil zucht. De verkwisting, vaders en moe ders van gezinnen, maakt dat uw kinderen beter begrijpen welk een heilige zaken het brood en de aarde, die ons dit geeft, zijn Ons tijdperk heeft dit teveel vergeten. Van een eerlijken eenvoud van leven was men onmerkbaar afge gleden naar het zoeken en de be vrediging van ongezonde gemetin gen en van overbodige behoeften. En nu heeft de Heer ons, door het schaajjscher maken van de gave des broods, door deze harde les den rechten weg weer willen wij- z Moge deze les, in gehoorzaam heid geleerd, dfenen tot de stich ting van een betere economische en sociale orde. De dood is, gedu rende de oorlogsjaren, door de linies der gevechtsfronten gegaan. Hij is diep in de landstreken bin nengedrongen. en hij heeft ve'en der strijdenden en van de burger bevolking terneder geworpen Het is nu de tijd hem den weg te ver sperren. nu wij hem gereed zien staan om nog veel grootere ver woestingen teweeg te brengen dan de wapens dat gedaan hebben Laten wij niet toestaan da; hij op vele grafsteenen van kinderen de woorden grift: „De kleinen hebben om brood gevraagd, maar er was niemand om het hun te geven." Gij allen, volken of perseren, die in staat zijt om op deze of gene wijze uw broeders te hulp te ko men, luistert naar de vermaning van den profeet; „Breekt het Drood voor wien hongert". Maar richt uw aandacht op het groote visioen: het zijn niet slechts de hongerigen der aarde die naar u de handen ivitstrekKen, het is Christus zelf, die u het brood vraagt waaraan Zijn armen behoefte hebben Iedere hap broods, die gij hun geeft, geeft gij aan Hem. Iedere betere broods, die gij hun weigert, weigert gij Hem. De dag zai ko men waarop veel wat vandaag nog niet duidelijk is. klaar zal wor den voor de oogen van allen, de aag namelijk dat de Opperste Rechter in alle Majesteit van Zijn gerech tigheid zal verschijnen om voor de geheele menschheid zijn vonnis, waarvan geen appèl bestaat uit te spreken. Verdoemd voor eeuwig zullen zij zijn, in wier ooren de vreese- lijke veroordeeling zal weerklin ken: „gaat heen van lij, ver vloekten.... omdat ik gehongerd hebt en gij mij niet gespijzigd hebt". Maar welzalig zij. die tot hun oneindige vreugde de goddelijke woorden zullen hooren: „Komt, gezegenden Mijns Vaders.... om dat Ik gehongerd heb en gij ?4ij gespijzigd hebt: wat gij den minste Mijner broeders gedaan hebt, hebt gij Mij gedaan". Tot burgemeester van Oost-, West- en Middelbeers (Noord- Brabant) is benoemd mevrouw G. Smuiders-Belien. Zij is de eer ste vrouw in Nederland, die aan het hoofd van een gemeente staat. De gemeente Oost-, West- en Middelbeers is een dorp van 1800 inwoners. Het ligt tusschen Eind hoven en Tilburg. Mevrouw Smulders is de weduwe van den vroegeren burgemeester dezer gemggnte, J. W. A. Smulders, die door de Duitschers gearresteerd wevd en naar een concentratie kamp gebracht waar hij het le ven liet. JE WEL, dat ik een rasfilmneus heb!" grinnikte Boébi Trep. „Trek aan Jippie Jee, dat wordt een prachtopname." Toen Jippie Jee het uniform aan had, brulden Hermelijn en Boebi het uit van plezier. „Ooo Jippie, ooo Jippie!" gierde Boebi, „je Opoe moest je zoo eens kunnen zien! Ik zou haast bang van je worden. Hier neem deze bezem bij wijze van proppenschieter."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3