Nieuuu De triomf van het Mirakelsacrament J Jonge fanaticus op gevaarlijke omwegen Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: Ministers praten hun mond voorbij Viering zesde eeuwfeesï. Congres in Amsterdam BELANGRIJKE BESPRE KINGEN IN LONDEN Bijna werd Ursem een tweede Putten" (Zie pag. 4) V__ HOOGE ONDERSCHEI DING VOOR PRINSE LIJK PAAR Vredesconferentie op 25 April? Oud-burgemeester van Warmenhuizen staat terecht Eisch vier jaar (2aalsle nieuws Mede-lijden Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigou Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; mclusief incasso kosten. Prijs der advertenties: 13 ct. per m.m. regel 40 m.m. breed; in tekst 26 ct. per m.m. regel 50 m.m. breed. Contract op aanvraag. Noordhollandsch Daqblad Buiten God ia 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 6 APRIL 1946 42e JAARGANG - NUMMER 10900 ALKMAARLangestraat 42A tel. 4330 (K2200) HOORN: Draafsingel 59 tel. 4712 (K 2290) DEN HELDER: West straat 80; tel. K 2230 2182 SCHAGENMolenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank Op en naast en bij de brug redevoeren Ministers. Zij geven de menschen graag wat mee. En als ze dan nog lid en lijsttrekker van politieke partijen zijn, dan krijgt huil woord allicht nog een extra-kleur. Wat niet zoo erg zou zijn, omdat men in dagen van steeds dreigender verkie. zingslyriek wel wat door de vin gers kan zien. Maar het moet niet te erg worden, er niet te dik opgelegd worden. En vooral moeten andere volksgroepen er niet door benadeeld worden. Dan past een woord van verweer en onderzoek. Minister Vos heeft onlangs gesproken over de textielvoor. ziening. Hij heeft de textiel winkeliers beschuldigd van het achterhouden van goederen. Mr. Bachg is voor de zakenmenschen op de ketting gesprongen en heeft in vragen aan Zijne Excel lentie opheldering verzocht. De minister wilde de namen van de „neen".verkoopers hebben en zou dan wel eens zien, of er niets meer te krijgen is. In uiterste noodzaak beroemd woord! zou hij een centraal magazijn oprichten, waar jonggehuwden alles op hun vergunningen kun nen krijgen.... Nogal dreigend vindt u niet. Temeer, omdat de manufacturiers van oordeel zijn, op grond van gegevens van ambtelijke en particuliere vak- menschen, dat er veel meer ver. gunningen en punten in omloop zijn, dan er beschikbare voor raad is bij den kleinhandel. En ondanks alle moeiten kunnen zij er niet in slagen, iets van be. teekenis voor hun klanten mach tig te worden. Inderdaad hebben wij al meer moeten constateeren, dat ook deze minister „optimistische be schouwingen pleegt te houden over productiecijfers, die met verkiezingspropaganda meer te maken hebben, dan dat ze we tenschappelijk verantwoord zijn. Groote hoeveelheden textiel zijn bestemd voor de arbeiders in de mijnen, voor het leger, voor ziekenhuizen e.d. terwijl even eens groote hoeveelheden aan winkelier en burgerbevolking voorbijgaan, omdat ze direct van de fabriek geleverd worden aan ambtenaren en arbeiders, werk zaam bij het rijk, de gemeenten of in vitale bedrijven. Ook een andere minister, nl, excellentie Mansholt, wordt tot de orde geroepen. Hij heeft ge zegd, dat de mijnwerkers ons in den steek hebben gelaten. Er zijn extra-maatregelen genomen, om de mijnwerkers te brengen tot hard werken. Het. resultaat heeft echter, z.i. niet aan de ver wachtingen beantwoord. En nu worden die extra-maatregelen ingetrokken. Er is dan ook aan den minister gevraagd, of hij wel goed op de hoogte was, toen hij dat zei. Uit de cijfers blijkt, dat de mijnwerkers altijd nog heel wa1 meer presteeren dan hun collega's in Frankrijk en België, al bleven de Nederlan ders „percenlsgewijs" drie pun ten onder de Belgische en vier onder de Fransche. volgens de productie van 1938. Maar ir. Groothof, de beheer der van de Limburgsche mijnen, deelt nu mede, dat de kolen- productie steeds stijgt en dat de critiek op de arbeidsprestaties ongemotiveerd isZijns in ziens is het voornemen, om de extra-voorzieningen voor de mijnwerkers per 1 Augustus in te trekken, een riskante onder, neming. Ook deze deskundige ïs van oordeel, dat minister Mans- holt de mijnwerkers ten onrechte aangevallen heeft, en niet over de productiecijfers van de laatste maanden beschikt! Vos en Mansholt zullen niet op, maar over de brug moeten komen. Want minister zijn is 'n verantwoordelijk baantje en het Nederlandsche volk is critischer dan ooit. Maar het meest moe ten ministers er voor oppassen, da de verantwoordelijke be windsman niet in den partij .pro pagandist onder gaat DE AANKOMST VAN HET PRINSE LIJK PAAR IN KOPENHAGEN. Na de landing op het vliegveld Kastrup. Vl.n.r. HKH Prinses Juliana Z.K.H. Prins Bernhard en Koningin Alexandrina van Deneimarken. (Anef o/Pressor; P.) PjE VIERING van het zesde eeuwfeest van het H. Mi rakel van Amsterdam ge schiedt in drie deelen. Het eerste is al ten volle geslaagd, n.l. de Stille Omgang met de feeërieke verlichting van het Bagijnhof. Het tweede be staat in een voorbereiding in de kerken, R.K. scholen en R. K. Jeugdbewegingen, in de maanden April, Mei en Juni tot de climax in de week van 1923 Juni. Van 1214 Juni wordt een Ziekentriduum ge houden in de R. K. kerk aan de Bilderdijkstraat en op 19 Juni, den vooravond van Sa cramentsdag, zal een groote ontvangstavond in het Con certgebouw. met als sprekers pastoor W. Nolet en prof. d' W. Asselbergs het eigenlijk feest openen. Dit feest, dat tot hoofdtitel draagt ..Zes eeuwen", bestaat op Sacramentsdag f20 Juni) uit kerkelijke plechtigheden in de parochiekerken, des middags processie op het Bagijnhof <-'■ des avonds Lof en processie in de St. Willibrorduskerk aan den Amsteldijk, en vervolgens uit een congres met den hoofd titel r,De triomf van het Mi rakelsacrament". Op 21 Juni worden 's mor gens en 's middags in de klei ne zaal van het Concertge bouw congresvergaderingen gehouden met telkens twee sprekers, waarbij de toespra ken door muziek omlijst wor den. Om vier uur volgt in de Obrechtkerk een algemeene priestervergadering en des avonds een concert in het Concertgebouw en in den Stadsschouwburg een opvoe ring van een stuk van Calde- ron. Op 22 Juni hetzelfd° programma behoudens een al gemeene religieusenvergade ring inplaats van een pries- terbiieenkomst. Op 23 Juni den hoogtijdag, wordt een pon tificale H. Mis opgedragen in het Stadion met algemeen' kindercommunie en défilé Des middags in het Stadion een pontificaal lof culmineerend in het Stadion zijn uitgenoodigd de kardinaal-aartsbisschop van Utrecht, alle bisschoppen en de pauselijke internuntius. Reeds bestaat voor het geheele feest groote belangstelirig in het gehee le land en van alle afdeej.in.gen van het Genooschap van den Stillen Omgang zullen afgevaar digden komen Tijdens de con gresdagen wordt een tentoonstel ling gehouden over „zes eeuwen katholiek Amsterdam" en reli- gieuse kunst. Ter voorbereiding van de fees ten zijn diverse comité's be noemd. Deken G. P. J. van der Burg, deken van Amsterdam, is voorzitter van het hoofdcomité, penningmeester .de heer A. Elsen- burg, secretaris mr. G. C. J D. Kropman, technische adviseurs de heeren H. v. d. Eerenbeemt en prof. dr. W. Asselbergs" Hoofd van het bureau van het secretariaat is mr. H. J. Goed makers N.Z. Voorburgwal 165 167, Amsterdam-C. Aan het einde van de ko mende week zal de Neder landsche regeering met de Britsche regeering bespre kingen voeren over de voort zetting en voltooiing van de geallieerde taak in Nederl.- indië benevens over onder werpen die betrekking heb ben op de positie van Neder- land, zooals die is ontstaan tengevolge van de bezettings maatregelen in Duitschland. De besprekingen in Londen zullen vermoedelijk plaats hebben op 12 en 13 April. De „Grand National" te Ain- tree bij Liverpool is gewonnen door „Lovely Cottage". De twee de plaats werd bezet door „Jack Finlay" en de derde door „Prin ce Regent", die de groote favo riet was! De Deensche koning heeft Prinses Juliana en Prins Bernhard tot „ridders van den olifant" gemaakt. Het Amerikaansche departe ment van buitenlandsche zaken deelt mede dat de minister van buitenlandsche zaken, Byrnes, het voorstel heeft gedaan de bij eenkomst der ministers van bui tenlandsche zaken der groote mogendheden 25 April a.s. in Pa rijs te houden. Het voorstel van Byrnes is 4 April j.l. aan de re- geerinigen van Groot-Brittannië, de Sowjet-Unie en Frankrijk verzonden. „Je hebt je vader een mooie poets gebakken, maar even zoogoed ben ik frotseh op je," was naar hij Vrijdag als getuige voor 't bijzender ge rechtshof te Amsterdam ver klaarde de gedachte van schilder Bes uit Warmen huizen, toen hij op 14 April 1944 volkomen onschuldig en zelfs onwetend als gijzelaar dvor den S.D. naar Vught d gestuurd. Mèt den amb- t»:aar Wester had de zoon van Bes den nacht tevoren het bevolkingsregister van Warmenhuizen uit het ge meentehuis ontvreemd. Voor den vroegeren cadet bij de militaire academie den thans 29-jarigen C. H. Roos, die na zijn politieke opleiding in Schalkhaar distributieambtenaar in Hoorn werd en zijn loopbaan als N.S. B.-er bekroonde met het wnd.- in een grootsch eerbetoon aan burgemeesterschap van Warmen- faet mirakelsacrament met tot huizen, had dit muisje nog een slot zegening. Het Bagijnhof, de staartje. Hem wérd ten lastp ge_ St. Willibrorduskerk en het Sta- legd. dat hij na voor inlich- dion zullen feestelijk versierd j tingen uit Alkmaar te zijn opge- worden. Voor de plechtigheden beid door den S.D. in het te lefonisch gesprek met den Duit- schen agent geadviseerd had den vader van Bes en dien van Wes ter op te pikken, omdat de zoons verdwenen waren. Beide vaders zijn dientengevolge geruimen tijd' in Vught en Amersfoort gedeti neerd geweest. De verdachte, door den presi dent Prof. dr. v. Hamel onder vraagd ontkende dit telefoonge sprek. Op suggestie van zijn ver dediger opperde hij de gedachte, dat hij de order van de S.D. had herhaald ter verduidelijking en dat dit dan door A. v. d. Houten (thans journalist te Den Helder, destijds werkzaam op het distri butiekantoor) was begrepen als een eisch van hemzelf. Als militair hij was in opleiding voor be roepsofficier, toen de oorlog uit brak had hij. zich de gewoonte eigen gemaakt, om steeds orders en gesprekken te herhalen. Getuige v. d. Houten bleef ech ter pertinent bij zijn verklaringen, dat verdachte wel degelijk de maatregelen had geëischt. Getuige Wester beschreef den gang van zaken tijdens het gebeu ren op dien dag en verklaarde verder, dat Roos hem had toege voegd, dat in Mei 1940 de N.S.B.- ers waren gearresteerd en dat nu zij maar eens aan de beurt moes- Een dagblad bericht dat Ko. ning George van Engeland dezen zomer ons land zal bezoeken, wordt uit Londen tegengespro ken. Het korps politietroepen is opgenomen in het wapen der Kon. Marechaussee. Sir Ar. chibald Clark Kerr is tot baron verheven en heet voortaan lord Inverchapel. Van Mook c.s. worden Maandag op Schiphol verwacht. Het restant blik. groenten is zonder bon verkrijg, baar. Bon T 36 tabak is aan. gewezen voor scheerzeep; inle. veren tot 13 April. Tusschen Rusland en Iran is nu een ver. drag gesloten. Tegen den NSB. burgemeester Miitler van Rotter, dam is tien jaar gevangenisstraf, geëischt. Frankrijk handhaaft het standpunt, dat Roergebied en Rijnland los moeten van Duitsch. land. De „Honderdduizend" uit de Staatsloterij viel in Am. sterdam op 11275. De beroem, de Duitsche Jezuïet pater dr. Friedrich Muchermann is 63 jaar oud in Montreux overleden Hoewel geen deel uitmakende van de Unrra zal Argentinië aan deze organisatie de beloofde 150.000 ton graan doen toekomen. Morgen, Passiezondag, begint de liturgische Lijdenstijd. Ons geestelijk leven moet geduren de de veertien dagen, die ons nog van het Paschen scheiden, geheel van het Mysterie van Jezus' Lijden vervuld zijn. Laten wij toch niet meenen, dat dit reeds voldoende het geval is, wanneer wij twee uur per week onze verbeel ding openstellen voor de smar telijke bijzonderheden van Jezus' Kruisgang, ons in de Lijdensmedidaties der parochie geschilderd! Laten wij toch niet meenen dat wij reeds medeleven met den Heiland, wanneer wij onder den indruk" zijn, als gold het een ontroerende ro man of een tragische film. De Lijdens-stemming moet onsvoeren tot lijdensgezind heid en deze uit zich, meer dan in een medelijdend „deelneming betuigen", in daadwerkelijk mee-lijden met Christus en in werkelijk deel nemen aan Zijn Lijden. De stervenden en zieken, de eenzamen en miskenden, de armen en getergden, de ge vangenen en geknechten kun nen in dezen Passietijd meer dan ooit de medeverlossers van de schuldige menschheid zijn En zij die in de zon van aard- sche voorspoed wandelen even eens door strenger het kruis van boete, onthouding en of fers op zich te nemen dan zij van Aschwoensdag tot heden hebben gedaan. Marcus ten komen. Verder voerde deze getuige aan, dat door de schuld van verdachte hij zijn vrouw, die tijdens zijn gevangenschap was gestorven, niet meer heeft terug gezien. Getuige Bes verklaarde in on geveer gelijke woorden de feiten en omschreef zeer uitvoerig de ge beurtenissen, die op dien dag wa ren voorgevallen. Toen verdachte hierop eenige opmerkingen maak te over den zoon van get, Bes, werd hem door den President op scherpen toon geantwoord, dat deze geen opmerkingen tegen den jongen Bes duldde. (Vervolg pag. 7)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1