Geen motorraces op Zondag Tooneel esi film Nieuw Noordhollandsch Dagblad Is de exploitatie van het Centraal Ziekenhuis te duur? Ceen lawaai bij de verkiezingspropaganda „ER KOMT EEN VRIEND VANAVOND" H.S.V. I - Randers I ZATERDAG 6 APRIL 1946 GEMEENTERAAD ALKMAAR In de gisteren gehouden raads vergadering was de heer Siets. ma met kennisgeving wegens ziekte afwezig. Langdurig werd gediscussieerd over het voorstel van B. en W., om bij wijze van proef weer motorraces te doen houden op het Sportpark, onder beding, dat dit uitsluitend op Zaterdag zal geschieden. De heer Bakker (P.v.d.A.) ver klaarde zich voorstander van den vrijen Zaterdag, welken dag hij ook beter geschikt vond voor het ontvangen van vreemdelingen. Nu er betere veiligheidsmaat regelen voor de rijders genomen worden, verklaart zijn fractie zich, mede uit een oogpunt van bevordering van vreemdelingen verkeer, vóór het voorstel. De heer Andriesma (K.K.) herinnert aan de motie.Hoijtink, welke in December 1939 een eind maakte aan de motorraces, zulks geheel in overeenstemming met de meening van de toenmalige Alkmaarscne pers. die met het oog op de ongevallen tijdens de races deze onhoudbaar achtte en zich op het standpunt stelde, dat men geen financieele voordeelen mocht nastreven ten koste van dood of verminking van jonge rijders, toeschouwers of politie in functie. Hoewel het gevaren- element door de voorzorgsmaat regelen van de K.N.M.V. thans minder is^wil spr. toch wijzen op de te nauwe bochten en de losse grasmat op het Sportpark. Spr. is vóór wederinvoering der motorraces bij wijze van proef en hoopt, dat de organisatie weer in handen wordt gegeven van de V.V.V. Hoewel spr. voorstander is van het overbrengen van alle sport van den Zondag op den Zaterdag, wil hij toch de moge lijkheid openlaten, om de motor, races op Zondag te houden; het komt spr. echter niet consequent voor alleen de motorsport op Zondag te verbieden. De heer Asjes (C.P.N.) be. toogt, dat vele arbeiders op Za terdag de motorraces niet kun nen bezoeken en wil daarom den Zondag handhaven. De heer Groot (Lib.) verwacht op Zondag een grooteren toeloop; aan den Engelschen Zaterdag zijn we voorloopig nog niet toe. Wethouder Couwenhoven, die in 1939 ook tot de tegenstanders behoorde, verklaart zich thans voorstander, omdat er minder gevaar voor de rijders aan ver. bonden is. De K. N.M.V. advi. seert den Zaterdag en B. en W. willen een begin maken, met het overbrengen van de sport naar den Zaterdag, hetgeen wellicht in de nabije toekomst met alle sport zal kunnen geschieden. Het geldt hier geen definitieve be slissing, doch een proef. De commissie van bijstand is van meening en B. en W. zijn het daarmee eens dat de organi. satie weer in handen gegeven moet worden van de V..V.V., omdat de baten zoowel aan de gemeente als aan de V.V.V. ten goede komen. Wat het bezwaar van den heer Asjes betreft, zijn er op Zondag weer anderen, die de races niet kunnen bezoeken. De heer v. d. Borden (Chr.) meende, dat een vergelijking van de motorsport-met tennis sen en andere sporten niet op gaat. Geen sport verstoort de Zondagsrust zooals de motor sport. De heer Bakker betoogt, dat zijp fractie niet uit princi- pieele overwegingen tegen mo. torsport op Zondag is, doch om een begin te maken met de orde ning, die er toe moet leiden, dat alle sport naar den Zaterdag wordt overgebracht. De heer Vlotman (P.v.d.A.) acht het ook een belang voor den middenstand dat de motorsport op Zaterdag wordt, gehouden. Het voorstel, om de motorraces wederom bij wijze van proef te houden, werd hierna aangeno men met 201 stem; tegen de heer v. d. Oever. Met 14 tegen 7 stemmen besloot de raad de races niet op Zondag te houden; tegen de heeren Groot, Andriesma, Holsmuller, Asjes, Ruchti, Bak en mevr. de Vries. Exploitatie Centraal Ziekenhuis Bij het voorstel tot verhooging van de tarieven voor verpleging in het Centraal Ziekenhuis be toogde de heer Coerts (P.v.d.A.), dat de tarieven benedén den kostprijs liggen; deze tarieven zijn alleen te verdedigen, als de betrokken patiënten dien prijs niet kunnen betalen. De situatie ligt echter anders; de meeste pa tiënten zijn vrijwillig verzekerd of klasse-patiënten. Slechts een zeer klein gedeelte is niet ver zekerd. Naar spr.'s meening is verzekering burgerplicht. Hoe wel spr. dit nog niet kan beoor. deel en, vermoedt hij, dat de eco nomische exploitatie oorzaak is van het steeds stijgend tekort. Hoe moet dit tekort gedekt wor. den? De bijdrage der buitenge meenten is miniem. Deze dragen ook niet bij als het tekort uit gaat boven de 65.000 gulden, het geen spr. onjuist voorkomt. Een bijdrage naar het aantal inwo ners komt hem beter voor. Spr. vreest, dat het gevolg van de te korten zal zijn, dat de arbeids voorwaarden van het personeel in het gedrang komen. De te lage loonen voor de leerling-verpleeg sters zijn oorzaak, dat deze na haar scholing, het ziekenhuis verlaten, hetgeen niet in het be lang is van de patiënten, noch van het ziekenhuis. Spr. geeft het college van regenten in over weging de exploitatie eens nader te bekijken De heer Asjes acht verhooging der tarieven noodig, doch deze beteekent voor de klasse.patiën. ten 15 pet. en voor de 3de klas patiënten 16 pet. Spr. zou een verhooging willen voorstellen van 20 pet. voor de 1ste klas, 15 pch_ voor de 2de klas en 10 pet. voor de 3de klas, hetgeèn tot hetzelfde financieele resultaat leidt. De heer Andriesma merkt op, dat dit voorstel aan de orde komt nadat de tariefsverhooging reeds per 1 April is ingegaan. Zijn fractie was buitengewoon ver wonderd over het tekort, dat van f 16.000 in 1943 steegt tot f 150.000 in 1946. Spr. vraagt zich af, of de exploitatie wel op de meest economische wijze ge schiedt; is er b.v. nieit te veel administratief ofhuishoudelijk personeel? De R.K. fractie staat nog steeds op het standpunt, dat wijlen de heer V Keysper des tijds innam, nl. dat de gemeen schap alleen dan moet bijbeta len. als het betreft de niet-kapi- taalkrachtige patiënten. De klas. se.patiënten moeten minstens den kostprijs betalen, doch spr. is het niet met den heer Coerts eens, dat dit ook moet gelden voor de 3de klas patiënten. Spr. bepleit voorts aanstelling van een bedrijfseconoom, die den kostprijs voor elke klas afzonder lijk zal moeten berekenen en vraagt B. en W. den raad vóer de begroóting een nota aan te bieden, waarin deze cijfers ge specificeerd worden, om dan de vraag onder oogen te zien, of deze verhooging gehandhaafd kan blijven, dan wel de klasse tarieven verhoogd moeten wor den. Tenslotte vraagt spr. waar om niet, zooals in andere plaat sen, de tarieven veel eerder ver hoogd zijn. De voorzitter betoogt ten antwoord hierop, dat onderhandelingen met het B.K. Ziekenhuis en instanties in Den Haag hiervan de oorzaak zijn. In ant woord aan den heer Asjes zegt spr. dat de verhooging vóór het geheele land geldt waardoor de percentages verschillend zijn. Hoewel spr. toegeeft dat het niet juist was vooruit te loo_ pen op de beslissing van den Raad meende het College, gezien de ur gentie ervan, de verhooging op 1 April te moeten doen ingaan. Het tekort van 1946 :s vooral ontstaan door de betere salarieering. Spr. geeft toe dat het salaris der leerïingverpleegsters laag is doch men bedenke dat zij daarvoor opleiding grieten en dat door verhoogïng het te^irt nog groo. ter zal worden. Gestreefd wordt naar een zoo gunstig mogelijke exploitatie waarover B. en W. en 't',College van Regenten zich de volgende week nog zullen beraden. De rveuwe plv. Direc teur zal worden belast met de be- studeering' van een zoo economisch mogelijke exploitatie. De heer Ruchti zou de reeds be sproken gevallen tegen de oude tarie ven willen verplegen doch de voor zitter acht dit onmogelijk. De heer Coerts is van meening dat de tarieven nog' hooger moeten; thans profiteert de verzekering van de lage tarieven; deze moet minstens den kostprijs be talen. Het voorstel van B. en W. werd hierna z.h.st. aangenomen. Geen verkiezingslawaai. Van het raadslid Asjes was een ver zoek ingekomen; om ontheffing van het Besluit van B. en W. om geen vergunning te verleenen tot het hou den van verkiezingspropaganda op den openbaren weg door middel van geluidsinstallaties. Hij meende dat dit besluit het democratisch recht van het volk beknot. De heer Feringa (PvdA) achtte het van groot belang dat de partijen alle lagen van de gevollting met hun pro. paganda kunnen bereiken. Hij is niet voor luidruchtige verkiezingspropa ganda doch acht een luidspreker een goed middel. De in 1934 vastgestelde verordening verbiedt we] het hindegen van medeburgers door lawaai doch is z.i. niet vastgesteld met het oog' op de verkiezingspropaganda, Spr. stelt voor dat elke partij twee avonden be schikbaar krijgt om op deze wijze propaganda te maken; doch wil de twee laatste avonden vóór de verkie. z'ng hiervan uitsluiten. De heer Andriesma meent dat de Raad niet moet gaan zitten op de stoel van B. en W.; die ontheffing kunnen verleenen. De avonduren vindt spr. ongeschikt voor deze pro paganda. Spr. ziet niet in dat hier het democratisch recht beknot wordt; omdat de communistische partij niet over de radio kan beschikken. De voorzitter herinnert eraan, dat de verordening ook bij de verkiezin gen in 1937 werd toegepast. B. en W. staan nog op hetzelfde standpunt. Na de raadsvergadering zal met de ver schillende politieke partijen bespro ken worden hoe de reclame voor de verkiezingen gevoerd zal worden. De heer Feringa dient een voorstel in waarin de Raad als zijn wensch te kennen geeft dat: aan de politieke partijen 2 avon den gelegenheid wordt gegeven via een luidsprekerinstallatie ver kiezingspropaganda te maken. De CPN trekt haar voorstel in en sluit zich hij het voorstel van de PvdA aan. Het voorstel Feringa werd verworpen met 12 tegen 9 st. Kleingoed De Raad besloot voorts tot verhoo- ging der presentiegelden voor de leden van den Raad van 5.op 6.en voor die van de leden van de stembureaux van 4.op f 6. Benoemd werden; tot leeraar Duitsch Handelsavondschool de heer G. J. van Kesteren, leeraar aan het R.K. Lyceum: tot onderwijzer aan de Tesselsehadeschool de heer C. Ver- sluijs te Alblasserdam; mej. E. van der Veen werd overgeplaatst van de Tesselsehadeschool naar de school voor voortgezet gewoon Lager Onder wijs. Diverse voorstellen tot toeken ning van vergoedingen aan Bijzondere Scholen passeerden, zonder discussie den hamer. DANK AAN BATH In een besloten zitting heeft de gemeenteraad het besluit geno men, om als dank van de bevol king van Alkmaar de gemeente Bath een cadeau aan te bieden, waarvan de vorm nog nader zal worden bepaald. Bath heeft niet alleen de gemeente Alkmaar groote hoeveelheden goederen en een belangrijk bedrag aan geld aangeboden doch ook een belang rijke Engelsche bibliotheek, welke een plaats kreeg in onze stedelijke bibliotheek. De Raad benoemde in een comité tot inzameling van gel den .voor dit doel Mevr. de Vries en de heeren Schouten, v. d. Oever. Ruchti. Bakker en Hols muller. EERVOL ONTSLAG Aan den heer A. H. Moolhuij- zen werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als stadsarts in gaande 1 Mei '46; aan den heer S. G. L. F. Baron van Fridagl»te Schoorl werd eervol ontslag ver leend als regent van het Centraal Ziekenhuis. DIRECTEUR GEMEENTEWERKEN Aan den heer D. Margadant di recteur van Gemeentewerken, werd door den Raad, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend met dankbetuiging voor de gewichtige diensten aan de gemeente bewe zen; het ontslag gaat in op een nader door B. en W. te bepalen datum. "Er kómt een vriend vanavond" Van. de serie abonnementsvoorstel. lingen van 't Gulden Vlies zal de voorstelling van gisteravond door 't A'damschR'damsclr Tooneelgezel. schap nog lang ir#de herinnering van de abonné's blijven als een schoone beleving'. Zelden zagen wij een tooneelstuk zoo magistraal van vorm en opbouw, zoo rijk aan inhoud en zoo boeiend door het gegeven als dit Fransche werk van Jacques Companez en Yvan Noé. In de tooneelwerken, die hun stof ontleenen aan den verzets strijd tegen het Nazidom en dat zijn er verscheidene neemt "Er komt een vriend vanavond" een vooraanstaande plaats in. Reeds dadelijk trof ons de groot- sche allure van den opzet en steeds steeg onze bewondering voor de on verwachte wendingen, zooals het frappante slot van het tweede be drijf er een was. Tot het laatste bleef het stuk, zoowel als het knappe spel boeien. Han Bentz van den Berg maakte van den Maquis-commandant een voortreffelijke vertolking, doch na hem dient op de eerste plaats Myra Ward genoemd te worden als de kleine Hélène, die z.ch als een groote actrice ontpopte. Haar derde bedrijf, dat veel van haar vergde; maakte zij tot een succes. Van de vele andere medespelers noemen wij slechts Johan Fiolet als Vulcanus, die een verdiend open doekje kreeg. Gaarne zouden wij u.tvoeriger op stuk en spel ingaan, maar onze ruimte is beperkt. Het publiek was hoogst voldaan en er was maar één roep: geweldig! Fr. O. VICTORIA Tegelijk met Rotterdam beleeft Alkmaar de première voor Nederland met Pastor Hall' 't verhaal van het angstvallig voor de bu.tenwereld geheim gehouden door steeds smeu lende verzet binnen de reusachtige gevangenis wa'artoe zich het Nazi- Reich in 1934 begon te ontwikkelen. Hoewel deze film haar tekort- kom.ngen bezit men denke b.v. aan het feit dat nog geen Engelsche acteur in staat is geweest het per verse karakter van den fanatieken SS-man geheel weer te ge ven is het niet mogelijk dezen rolprent zonder ontroering om zooveel beest, achtigheid en ellende en anderzijds om de zelfverloochenende» heldhaf tigheid van den predikant Hall, wan. neer het gaat om de verdedig, rxg van de heiligste beginselen van recht en menschelijkheid, aan te zien. In al hun afgrijselijkheid beleven wij de jodenprogroms, de nazificeering van de jeugd, het dooden van elk verzet in de infernale concentratiekampen. Indien elke. Nederlander vóór dezen oorlog een dergelijke film had kunnen zien, zouden de resultaten van de nazipropaganda in ons land aanzienlijk gering'er zijn geweest. R. HARMONIE-THEATER De film "HetChineesehe Land huis", welke deze week in Harmonie, theater wordt vertoond, is geen on bekende, evenals het tooneelstuk van denzelfden naam. 'De titel duidt er reeds op dat het gegevene in Ooster. sche sfeer speelt en het moet gezegd worden dat het een film is met meer. dere sterk gespeelde scènes, waarin vooral Paul Lukas als de rijke Chi nees Yuan Sing' knap spel te zien gaf. Het onderwerp, dat de Chineesehe wijze van vergelding van huwelijks ontrouw behandelt, maakt dat de leeftijdsgrens in acht genomen dient te worden. Het binnenlandsch nieuws was zeer actueel en gaf reeds nu opnamen van de opening der Jaarbeurs en van 't bezoek dat H.M. de Koningin en Prinses Juliana daaraan brachten. Verder interessant nieuws uit 't bui. tenland en Ned. Ind.ë. K. CINEMA AMERICAIN "Zwijgende lippqn" ofwel ,;De In troductiebrief" is dè naam van een film d e men opgezet heeft om den bekenden buikspreker Edgar Bergen met zijn sprekende poppen aan het publiek voor te stellen. De film heeft wel eenige hiaten doch het is Edgar Bergen die de film over zijn doode punten heen helpt. Fantastisch zooals hij zijn poppen voor den toeschouwer kan laten leven. Het is werkelijk af en vol ge zonde humor. Vooraf Wereld, en Nederlandsch nieuws en een aardig teekenfilmpje. C. v. L. ALKM. BIOSCOOP-THEATER Het voorprogïamma van deze week is interessant, o.m. een treffende film over de W.eringermeer zooals hij was voor en na de overstrooming. Als eerste hoofdfilm "Staatspolitie" met John King. Sensationeel en veel spannende momenten bij de achter volgingen van de Amerikaansche politie, die op tijd de hand weet te leggen op een bende zware jongens. "Leg'.oen der verbannen piloten" met Richard Arlen en Andy Devine als tweede hoofdfilm geeft prachtige natuuropnamen te zien. Evenals een onafgebroken reeks van avonturen en stoute stukjes van vliegkunst, die bijna aan het ongelooflijke grenzen. Voor den liefhebber zeker de moeit'? waard. M. VOETBAL HEILOO Aanvang 2.30 uur KATHOLIEKE DIENSTPLICHTIGEN Zooals reeds in ons blad aan gekondigd, worden er voor de katholieke dienstplichtigen, die binnenkort onder de wapenen moeten, enkele oefeningen ge houden, A.s. Woensdag om 8 uur zal in de H Dominicuskerk, Laat, ge sproken worden door majoor Schimmel, aalmoezenier der K.N.M. 'Donderdagvond 7.30 u. spreekt Dr. Jungerhans de jongens toe in het Kaj ottershuis, Luttik Oudorp 64. Zondagmorgen zal er in het St. Elisabeth Ziekenhuis om 9 uur een H Mis opgedragen worden, waarna ontbijt. In den loop van den morgen geeft de heer Möller, oppervliegtuigmaker, de jongens enkele wenken voor 't soldaten leven. Alle jongens zijn welkom Woensdag om 8 uur, doch Don derdagavond en Zondagmorgen zijn de bijeenkomsten uitsluitend toegankelijk voor dienstplichti gen. Wij vertrouwen er vast op, dat alle jongens komen. Ouders, gij kent de gevaren voor uw kinderen? Welnu, spoort uw jongens aan om deze oefe ningen bij te wonen, 't is van het allergrootste belang. Gij zijt daarvoor mede verantwoordelijk. K.A. Afd. Jonge Mannen Alkmaar. A.F.C.-NIEUWS Zaterdag: J. Holl. II—AFC IV. 4 uur. J. Soil, aAFC a. 2 uur. Zondag: AFC IIBergen II. 2.30 uur. AFC jun.DTS jun. 12 uur. Alle elftallen succes! Toch willen wij vooral AFC II extra aanmoedigen, dus alle sportliefhebbers Zondag aanwe zig aan den Westerweg t.o. de Krocht. Dit is een wedstrijd'met bovenste plaats en eventueel kampioenschap als inzet. Dus tot Zondag bij AFC II Bergen II om 2.30 uur. Dé PPC.er. APOTHEKEN In de week, ingaande 7 April, worden de Zondags, en nacht diensten der apotheken waarge. nomen door Dr H. Hartongh van Ark, Langestraat 1. LETTERS P EN R Maandag 8 April zijn vcor het afhalen der nieuwe inlegvellen en textielkaarten aan de beurt de letters P en R. HET NEONKRUIS Zij, die bij tijd en wijle hun oogen opslaan naar den hemel, zullen dezer dagen gemerkt heb ben, dat men bezig is een stel lage te bouwen rond de toren spits van de St. Dominicuskerk. Indien de omstandigheden wij denken hierbij vooral aan het weer gunstig blijven, ligt het in de verwachting, dat in den loop van de volgende week de neonbuizen kunnen wonden aan gebracht On prinsfl hard journl dijk ten Het kranige elftal van H.S.V. te Heiloo, dat Zondag j.l. kam pioen werd van de eerste klasse CCC van de afd. Noord-Hol land. Zittend keeper Dekker; knielend; B. Groefsema, B. Kraakman, K. Keeman (aanv.), J. Pater en Th. Zoon. Staande: G. Bolten, J. van Schagen (bestuurslid), P. Keeman, M. Nooij (bestuurslid), W. v. d. Peet, Karskens, ers.; P. Haanraads, G. Schipper (bestuurslid), J. Schuit, J. Beers, res. keeper. Alle ten bezc Priij de sieré die zeei' de accd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2