Prinses en Prins in Kopenhagen DE VROUW OP DE JAARBEURS DE TRAGEDIE VAN TEXEL Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Kent U me niet meer, Prinses? Binnenlandsch nieuws Boebi Trep en Jippie Jee in Nederland^ H' De Russen-opstand in April 1945 ZATERDAG 6 APRIL 1946 Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn gistermorgen per vliegtuig in Kopenhagen aangekomen. Zij arriveeer- den om 10.50 uur op het vliegveld Kastrup, waarvan de gebouwen met vlaggen waren versierd. Het was stralend weer. Het prinselijk paar werd be groet door koningin Alexandri- na, kroonprins Frederik, kroon prinses Ingrid, prins Knud, den Nederlandschen gezant jhr. W. F. van Lennep en mevrouw Van Lennep en vele leden van het gezantschap met hun dames. De prinses werden bloemen aange boden. Nadat om elf uur het eerste vliegtuig met leden van het Con certgebouw-orkest en zijni diri gent Eduard van Beinum was ge land, vertrok het gezelschap van het vliegveld naar het slot Ama- lienborg. Overal langs de route werd gevlagd, in étalages prijk ten portretten van het prinselijk paar en langs den weg stonden schoolkinderen met Nederland- sche en Deensche vlaggen opge steld. Op het ruime binnenplein van het paleis stonden 200 Nederland- sche kinderen opgesteld Toen om elf uur de prins en de prinses verschenen, wer. den zij geestdriftig toege juicht. Nadat de kinderen het Wilhelmus en nog eenige an dere liederen hadden gezon gen, onderhield de prinses zich met hen. Hun enthou siasme kende geen grenzen. Een hunner stelde haar spon taan de vraag: „Kent u me niet meer, prinses, ik lag in 't ziekenhuis in de Middenlaan in 1945?" Ook bij het Deen sche publiek was er laaiende geestdrift. Omstreeks twee uur ontvingen prinses Juliana en prins Bern hard ten paleize 30 Deensche journalisten. Kapitein Van Maas dijk introduceerde de journalis ten en prins en prinses beant woordden gedurende een kwartier de talrijke vragen die de journa listen "f.lden en welke betrek king hadden op den wederop bouw van Nederland, de verzets beweging en dergelijke onder werpen. Prinses Juliana en prins Bernhard spraken hun lof uit over het sociale en charitatieve werk van Denemarken voor ons land en zij gaven den journalis ten de verzekering, dat de Neder- landsche bevolking Denemarken een warm hart toedraagt. Omstreeks vier uur was in het gebouw van de Nederlandsche legatie een receptie gearrangeerd voor de Nederlandsche inwoners. Hedenavond werd het prinselijk paar een souper aangeboden door den Nederlandschen gezant, jhr. Van Lennep waaraan, de koningin van Denemarken, kroonprins en kroonprinses, prins Axel, prinses Margaretha. prins en prinses Vig- go, prins Knud, prinses Carolina Mathilde, Eduard van Beinum en talrijke Deensche en Nederland autoriteiten aanzaten. Receptie op het Nederland sche gezantschap. Hedenmiddag om vier was er ter gelegenheid van het bezoek van den prins en de prinses een receptie van de Nederlandsche kolonie op het Nederlandsche ge zantschap. De receptie was zeer druk bezocht. De prins en de prin ses werden ontvangen door den gezant jhr. W. F. van Lennep en mevrouw Van Lennep. A.n het eind van de receptie reikte prins Bernhard namens de koningin aan de weduwe van v Biallosterski dig in 1945 als ille gaal strijder tn de gevangen. te Soheveningen is overleden de postuum verleende onderschei ding „Militaire Willemsorde 4e klasse" uit. Prinses en prins onderhielden zich hierna nog geruimen tijd met de ruim 200 aanwezigen. Alle bladen schenken, in groo- ten opmaak, aandacht aan het bezoek van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Niet slechts de straten der stad zijn ver sierd, doch ook de kranten, die alle foto's brengen met zeer uitvoerige artikelen, die de beteekenis van dit bezoek accentueeren, „Ekstra Bladet" geeft uitvoerige berichten omtrent de komst van het Prinselijk Paar en de huldi ging door de kinderen voor het paleis Amaliënborg. Het onafhan kelijke ex-illegale blad „Informa tion" wijdt een hoofdartikel „Aan Holland", waarin gesproken wordt over de moeilijkheden in Neder- landsch-Indië en de mogelijkhe den, die ons bij uitstek democra tische volk bezit om daaruit te geraken. Men behoeft er niet aan te twij felen, de Nederlanders zullen den Indonesiërs een democrati- schen status verschaffen, aldus het blad. „Politiken" (liberaal) schetst de verhouding tusschen Denemarken en Nederland. „Nederland heeft de laatste jaren veel geleden. Het bombardement van Rotterdam dat een van de verschrikkelijkste voorbeelden is van den terreur, dien de Duitscher heeft uitge oefend, bewijst zulks. Ook Dene marken zal niet vergeten, hoe de Duitschers tijdens het laatste wan hopige verzet vóór de ineenstor ting in Nederland nog een beest achtige vernietiging veroorzaak ten. De Duitsche terreur kon ech ter het Nederlandsche moreel niet ten onder brengen. Sedert V.E.- day ontstonden talrijke relaties tusschen Denemarken en Neder land en Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen in Denemarken De Hilversumsche economi sche recherche is er in geslaagd 'n omvangrijken handel in valsche bonnen op het spoor te komen, waaruit gebleken is, dat vele dui zenden valsche suiker-, boter-, vet- en margarinebonnen op een speciale drukkerij zijn vervaardigd en in groote kwanta in omloop zijn gebracht. In verband hiermede werd te Amsterdam een zekere H H. gearresteerd Als gevolg van de arrestatie van een jongeman, die vleesch bij zich had. dat kennelijk van een clandestiene slachting afkomstig was, heeft de politie te Amsterdam een complete slachterij met toe- ■behooren aangetroffen plus een geslacht paard, dat bestemd was om zonder bon te worden ver kocht. niet slechts de eerste teekenen van de lente ontmoeten en een officieel welkom, doch het harte lijke welkom van het geheele Deensche volk. Wij hopen, dat zij de hulde en den eerbied van de geheele Deensche natie naar Ne derland zullen willen overbren gen." ET IS WERKELIJK een sprookje deze Jaarbeurs, met zijn duizenden kleurige en fleurige stands, welke zich aaneenrijen en je de gewaar wording geven in een drukke winkelstraat te loopen. Een kleine winkelstad op zich zelf, met zooveel keurcollecties aan artikelen, dat men oogen te kort heeft. Nu beseft men eerst goed, wat wij de laatste jaren hebben moeten missen, nut alleen aan luxe, maar ook aan de meest elementaire le vensbehoeften, die het leven veraangenamen. De eerste indruk, dien deze Jaarbeurs wekt, is dien van een heerlijk Luilekkerland, waar je te kust en te keur kunt bewonderen, uitzoeken en koopen. Edoch, we zijn er nog niet. Er worden hier en daar wel orders genoteerd, maar het meerendeel van de geëxposeerde artikelen is nog niet leverbaar. Dit ontdekken wij reeds spoedig. In een stand vol met gezel lig gebloemde eetserviezen, kopjes, melkkannen en ander aardewerk, vragen wij wan neer de schamele resten van ons servies weer zal kunnen worden aangevuld. Men was zeer pessimistisch. „Alles wordt geëxporteerd voor deviezen, juffrouw. Nee, het zal min stens nog wel een jaar duren, voordat U zonder punten weer wat aardewerk zult kunnen koopen," was het antwoord van den standhouder in aar dewerk. Hét was werkelijk even een ontgoocheling. Het deed je weer even belanden vanuit de sprook jeswereld in het nuchtere re- eele leven, dat nog steeds de na weeën van den oorlog gevoelt. De poppenkinderen in. de speel goedstand aan den overkant lach ten mij echter bemoedigend toe. In deze branche werden alweer orders genoteerd, hetgeen betee- kent voor de toekomst weer vele blijde kindergezichtjes. Langzaam glijden wij mee in de drukte en bewonderen beel dige bontmantels, solide haarkam men, prachtige collecties koper werk en een moment later laten wij ons op uinoodiging even neervallen op een kunstig ver vaardigd smeedijzeren jjankje, hetgeen bekleed is met een kussen van prachtig soepel kalfsleer. De open haarden In dezen stand doen ons zoowaar verlangen naar een winter zonder kolenschaarschte. De kandelaars, lampen, blaasbal gen. alles is even fraai uitgevoerd. We gaan weer verder en danken onzen weldoener voor de 3 minu ten rust, die ons even onze moede voeten lieten vergeten. De textielafdceling vraagt onze aandacht. Vele stands, de een nog kleuriger dan de an der. Behalve prachtige wollen dekens, kousen, ochtendjaponnen en stoffen, een weelderige uitstal ling van de fijnste wolsoortén. De vele knotten wol in hun bonte wemeling doen ons denken aan de bollenvelden. Doch ook hier alles nog schaarsch. Personeels- schaarsohte en gebrek aan kolen zijn hier de oorz:aken. Ook de veel begeerde kaartjes wollen sa jet en fille de cosse geven acte de presence. Alles voorloopig nog distributieartikelen. Toch kunnen wij onze zomer jurkjes dit jaar opfrisschen met een wit kraagje. Heel trots ver zekert de juffrouw in dezen stand terwijl ze mij een vlot wit piqué kraagje tpont: wij "kunnen alles leveren! Anders is het met de ^ADAT ze nog eens goed afgesproken hadden hoe alles gaan zou, kon de verfilming beginnen. Boebi Trep stelde de camara in en Jippie Jee stond buiten te wachten op het sein om binnen te mogen stormen en Hermelijn in zijn kraag grijpen. Hermelijn was in zijn schuilplaats ge kropen om alles zoo echt mogelijk te doen gelijken. „Oké Jippie, kom maar binnen!" wrijfwas. O.ok hier mondjesmaat en alleen aan de oude relaties. De samenstelling is nog- niet ge heel vooroorlogsch bii gebrek van terpentijn gebruikt men ter pentine. in 'n zachtrose gekleurdcn parfumeriestand moeten wij beslist wat eau de cologne op onze zakdoek nemen, doch een moment later houden wij Finsche ski's in onze handen en maken kennis met Zwitserland in den vorm van beeldige origi- neele shawls en practische regen jassen van synthetische rubber. Is thans de schoudertasch popu lair. het nieuwste Amerikaansche snufje is de ceintuurtasch, die thans weer door htm exclusieve modellen zullen trachten de schoudertasch te verdringen. Zoo belanden wij bij de schoenfabri kanten. Persoonlijke smaak en vakkundigheid voeren hier den boventoon. Vanaf de stevigste sportschoen tot aan het meest luxueuse avondschoentje, dat alles is uitgevoerd in zulke fraaie mo dellen en kleurencombinaties, dat het je ademloos maakt. Doch niet alleen fabrikanten uit Brabant en Gelderland, maar wij ontdekken ook een fabrikant uit Bunscho'en. Bij informatie bleek, dat deze fabriek vele Zuiderzeevissehers onder haar personeel telt, die door de drooglegging zich een ander beroep moes en kiezen en zich zoo hebben opgewerkt, dat zij vooral op het gebied van- luxe pantoffels met het buitenland kun nen concurreeren. Bij den stand van de Bedrijfsgroep Lederver- werkende ambachten zien wij de prestaties van de maatschoenma kers. Zelfs de schoenen van Monty" prijken tusschen de ge- exposeerde exemplaren. Ortho- paedisch maatschoenwerk, dat zeer vernuftig menig voetgebrek kan verhelpen. Tot onzen spijt zullen onee pan nen in de keuken, aezien de me- dedeelingen van insiders, nog wel een tijdje meemoeten. Wel kun nen. wij onze uitrusting verrijken met een broodsnijmachine, welke zeer zeker practised is. maar toch geloof ik. dat een nest nieuwe pannen de huisvrouw beter kan gebruiken. Wanneer wij even later een stand van uurwerken passeeren, realiseeren wij ons eerst, dat de middag reeds ten einde spoedt. In de lift zoeven wij naar beneden en knipperen buiten tegen het felle voorjaarszonnetje. Het is als ontwaken wij uit een zoete droom en dan te moeten beden ken, dat wij feitelijk nog niet eens de helft van de Jaarbeurs 1946 hebben gezien. C. v. L. Het was voorjaar 1945. Terwijl hongerend Nederland in verbijs terde ontroering keek naar de vliegtuigen, die een wolkbreuk van voedsel over het land deden uitstorten, om zoo de hongersnood en de diepe ellende te helpen verdachten, terwijl als het ware in de lucht voelbaar was, dat de bevrijding op handen was, ontbrandde op het eiland Texel een oorlog, die hoe klein ook vergeleken bij de slagen, die op het groote slagveld vielen, in niets verschilde, wat betreft wreedheden, dood, verderf, maar ook heldenmoed. Het kleine eiland, reeds zwaar gehavend en geschonden door de vele forten, bunkers en versterkingen, die er waren gebouwd zag een ramp over zich heen trekken, als nooit te voren in zijn lange geschiedenis. De strijd ging door, ondanks het feit dat op eenige kilometers afstand, het vasteland al zweefde in een roes van bevrijding, totdat midden Mei het eindsignaal van den kleme, wreeden oorlog op Texel klonk. Het is misschien goed, nog even stil te staan bij deze tragedie, die vele menschen den dood bracht en tallooze anderen in leed en tranen achterliet. De feiten De op Texel gelegerde Georgiërs hadden eind Maart begin April aanzegging gekregen, dat zij zou den worden „ingezet" tegen de geallieerde troepen in Gelderland. Zij waren krijgsgevangenen, op genade of ongenade aan den Duit scher overgeleverd en het klonk daarom ook niet vreemd, dat ze zouden worden gebruikt tegen hun eigen vrienden. In korten tijd echter was er een verzet gegroeid, dat op 9 April 1945 uitbarstte in een wilde orgie van schietpartijen en veldslagen. In een minimum van tijd waren de meeste Duitschers of gedood of overmeesterd en de overigen red den zich in een vlucht. Ook vele burgers hadden zich bij het verzet aangesloten, illegale strijders en zij die de onderdrukking moe wa ren en hun geduld niet langer konden beheerschen. De Duit schers begonnen hierop met troe pen-zendingen naar het eiland en met zwaar geschut van de stellin gen die nog in hun handen waren en vanuit den Helder werden de Russen en de dorpen onder artil lerievuur genomen. Geleidelijk wonnen de Duitschers terrein en de Georgiërs met de burgers in hun rijen moesten zich steeds meer terugtrekken naar het Noor den van het eiland Vooral in het gebied om Eierland is zwaar ge vochten. Als repressaille werden door de Duitschers tien burgers gefusil leerd en in een massagraf gewor pen. Na heldhaftigen strijd viel ten slotte de Commandant der Geor giërs. kapitein Loladze, zoodat toen deze oorlog in het klein af liep. Door de artillerie-beschietingen zijn ook vele burgers gedood, voor al in den Burg en omgeving, ter wijl de Duitschers naar schatting ruim duizend man verloren en de Russen ruim vijfhonderd. Pogingen, om hulp van Enge land te krijgen mochten niet ba ten en toen eenige dappere man nen Engeland bereikten was de wapenstilstand ingegaan. Vele wonden zijn geslagen Texel heeft het zwaar te ver duren gehad en is diep-geschon- den uit dezen strijd te voorschijn gekomen. Behalve de vele men- schenlevens, die niet meer zijn te vervangen, is er aanzienlijke schade aangericht. In het dorp den Burg zijn talrijke huizen ka potgeschoten, weer anderen zijn dermate beschadigd, dat ze voor langen tijd onbewoonbaar zijn, terwijl vgje gebouwen lichtere schade opliepen. Het ruitenmate riaal is zoo goed als verdwenen en in dit verband verdient het ver melding hoe de Texelaars van de kleine stukken glas, die ze over hadden, hun ramen op een deskundige manier hebben her steld. Het kerkje van de Waal is een puinhoop geworden en verderop bij de Vlijt ziet men ruïne op ruïne. Het kamp de Vlijt vertoont aanzienlijke beschadigingen en daaromheen zijn een dertigtal boerderijen platgeschoten of uit gebrand. Ook Cocksdorp leed onder de beschietingen, alleen de vuurtoren al is een smister oorlogsmonument geworden, waar aan den voet een groot soldatengraf ligt, bedekt met eenige helmen. Hier is de stilte van den dood voelbaar in de stilte van de duinen. En als slachtoffer van dit alles woont de vuurtorenwachter in een onderaardsche bunker, waar nau welijks licht naar binnen valt en waar het somber is en koud, zelfs bij het heerlijke lenteweer. Maar ook hier is de wedei op bouw in vollen gang. Er wordt gewerkt door menschen van alle windstreken vandaan en alleen de diepe wonden van verdriet en vernielingen herinneren aan een tragedie, die een jaar geleden. 9 April 1945 begon. Maar ook zijn 'er herinneringen op het groote soldatenkerkhof waar een eenvoudige zuil de plaats aangeeft van vele soldatengraven, wier namen ons niets zeggen, maar wier daden de vrijheidszin vertolkten, die wij allen in ons hebben. Kapitein Loladze als com mandant viel den heldendood en met hem vele van zijn vrienden, die vandaag worden geëerd in een sobere en juist daarom in drukwekkende plechtigheid. Hun graf is ver van net land, waar zij van droomden en waar zij allen wenschten terug te keeren. Het mocht niet zoo zijn. Doch voor helden is er geen betere rustplaats dan juist hier op het stille eiland, dat van het vasteland af in wazige verte van grijs en blauw is ver borgen en dat door de zee wordt omspoeld als 'n wachter over vele naamloozen, van wie alleen de daden bekend zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3