EitSEM BIJNA EEN TWEEDE PETTEN O D DE SLAG BIJ URSEMEN HET DRAMA OP DE BOERDERIJ HOUTLUST AAN DE ZUIDERVAART j r ,DE AAP IS LOS" J Het drama op Houtlust r\EZE VOOR VELEN onbegrijpelijke mededeeling werd in den loop van den lOden October 1944 vanuit Engeland den aether ingezonden. Voor het Hoofdkwartier van de Gew. Stoottroepen van de B.S. te Alkmaar in September gevormd door een fusie van K.P. en L.O. was deze mededeeling het sein, dat er in den komenden nacht een dropping zou plaats vinden in de Wog- meer, waar reeds vanaf begin September regelmatig door ge allieerde vliegtuigen wapens werden neergelaten. De „Ter riers", de 3de sectie onder commando van „Niek" uit de Scher mer, had tot taak de toegangswegen naar de Wogmeer te be waken; een andere groep zou op het droppingterrein de wapens bergen. Niet alleen onze boerenjongens uit de Scher mer, ook onderduikers uit Utrecht en Gelderland maakten hier deel uit van de B.S. Een andere sectie, die voor het ver voer van de wapens zou zorg dragen, bivakeerde dien nacht tijdelijk op de boerderij van Piet de Boer aan de Zuidervaart, in die dagen een opslagplaats van gedropte wapens en muni tie. Later werd de molen „De Havik" in den Eilandspolder, bewoond door een gepensioneerd militair van het N.O.I. leger, als opslagplaats gebruikt. Om ongeveer 9 uur dien avond toen de aap los was reed „Niek" met zijn mannen naar de Wogmeer. 't Was aarde-donker. Eerst tegen 1 uur ronkte het verwachte vliegtuig boven het dropping-terrein, waarvan de ligging door lichtsignalen werd aangegeven. Het motregende. Tweemaal cirkelde het vlieg tuig bóven den Wogmeer, waar na het verdween, zonder wa pens of munitie te hebben afge worpen. Vermoedelijk had de piloot wegens het slechte weer het afwerp.terrein niet kunnen vinden. Nog een uur wachtten de mannen, in de hoop, dat het vliegtuig terug zou komen, doch tevergeefs; zoodat zij weer in de richting van de Schermer ver trokken. Bij de z.g. „Uitgang" onder .Rustenburg stapten zij af en werd afgesproken, langs welke wegen ieder huiswaarts zoü gaan. Nauwelijks hadden zij eenige woorden met elkander gewis seld, of vanaf de brug over den Ringvaart tegenover den Rus tenburger weg brandde een salvo m hun richting los; de vonken sloegen uit de straatsteenen van de daarop afketsende kogels. Ieder zocht inderhaast dek king, elk een kant uit. Wonder boven wonder bleek geen van onze jongens gewond te zijn De schutters op de brug land- wachters volgden hen, doch door de zwarte duisternis kon den zij geen man vinden. Een der landwachters was reeds wt op enkele meters afstand van Niek den commandant genaderd, deze kon zijn sten, die opgevouwen in zijn tascti zat, niet zoo gauw schietklaar maken, zoodat hij naar zijn dienstrevolver greep, hij was wachtmeester bij de marechfaus- Nauwelijks had hij zijn wapen VER den "slag bij XJrsem" in den nacht van 10 op 11 Octo ber 1944 en het daarmee in verband staande drama op de boerderij "Hout- lust'' aan den Zui dervaart in den Schermer, hebben allerlei ongecontro leerde verhalen de ronde gedaan. Aan de hand van een diepgaand onder zoek naar de fei ten, waarbij tal van betrokken personen door ons gehoord werden-, zijn wij thans in staat onzen lezers een nauw keurig verhaal te geven van deze veelbesproken epi sode uit de geschie denis van het on- dergrondsch verzet in den kop van Noordholland. n.l, see, gereed om te vuren of op de brug klonk een fluitje door de nachtelijke stilte, waarop de landwachters allen hun leider terugtrokken. Zij hadden geen van onze jongens te P?.., en £eHre&eri en dorsten zich blijkbaar niet in de donkere steeg jes te begeven, waar de B.S.-ers zich verscholen hadden. Deze trok ken af in de richting van Ursem en Oterleek. GEVECHT IN DEN NACHT De ploeg, die daags tevoren op de boerderij "Houtlust" aan den Zui dervaart was aangekomen en die de opdracht had de wapens van het dropping-terrein te gaan halen, had geen bericht gekregen, dat de wa pens niet waren afgeworpen. Zij vertrok dus tusschen 3 en 4 uur met een vracht-Ford, bestuurd door P. Wagenaar vandaar naar het drop ping-terrein. Naast den bestuurder had de commandant, Gerard Veld man; plaats genomen, gewapend met een revolver. Tusschen de ca bine en de laadbak stonden met hun sten Jac. Wagenaar en "Jan 3" (J. Admiraal), in de met 'n zeil over kapte bak zaten eveneens gewa pend met de sten Frans van der Zijden, Jan Walter, een in den Schermer ondergedoken Amerik. pilootboogschutter Arthur Bradur en twee onderduikers >^uit Gelder land "Koos" v. d. Bergen en Piet 3 Qp de boerderij waar lVs ton wa pens en munitie verborgen zat, ble ven ter bewaking achter Floor Niele en Joh. de Jong. "Niek", die met een collega op den Grootendijk tusschen Ursem en Rustenburg reed, zag de verlichte koplampen aankomen, hij dacht aanvankelijk; dat het een Duitsche auto was. De landwachters op de brug gaven signaal met een stop licht; vlak voor de brug stond de auto stil en de inzitten den dachten eerst, dat het hun eigen mannen waren. Na de bevrijding had op het erf van de boerderij een herdenking plaats; mevr. de Wed. C. de Boer- Stam legt bloemen op de plaatswaar haar man viel. V.- „Goeien Morgen." zei daarom „Jan 3". „Handen hoog" was het ant woord en meteen knetterden de stenguns op de donkere, neergehurkte gestalten op de brug. De landwacht kreeg de volle laag. Enkele landwachters, die den auto van achter naderden, hadden eveneens een salvo te incasseeren van de jongens, die vanuit de bak hun sten guns hanteerden. De nachtelijke stilte werd lu guber verstoord door het ge kerm en geschreeuw der ge troffen mannen en het knet teren der geweren. Als schie tende sterren doorboorden de kogels de zwarte duisternis De commandant, Gerard Veldman, die een lichtgekleurd windjack aan had van den Amerikaan en daardoor een gemakkelijk doelwit was, schoot naar later is gebleken den landwachter v. d. Spek door zijn rechterhand, doch viel zelf, door een kogei in het hoofd en zijn borst doodelijk getroffen neer, hij moet op slag' gedood zijn. Jac. Wagenaar, die nog steeds met "Jan 3" achter de cabine op den auto stond, kreeg een schotwond aan zijn rechterhand, waardoor zijn duim verbrijzeld werd, doch hij bleef desondanks deelnemen aan het hevfg vuurgevecht. Frans v. d. Zij den kreeg schotwonden in zijn arm en v el bewusteloos in de breede rietschoot naast de brug, waar hij eerst bij het aanbreken van den dag door de landwachters gevonden werd De overigen bekwamen geen letsel en wisten in het duister te ontko men. Aan de zijde van de landwachters waren twee dooden en verschillende gewonden gevallen. Zij moeten on geveer 12 man sterk geweest zijn. Eenigen nunner waren dien nacht in Ursem op strooptocht naar onder duikers geweest en hadden zich na afloop daarvan bij hun "rotgenoo- ten" op de brug gevoegd. Zij hadden als onderduiker, zekeren Cor Groen van Ursem gearresteerd, die echter kans zag in de hitte van het ge vecht, waar hij getuige van was, de vlucht te nemen en een veiliger heenkomen te vinden. ONOPGELOST RAADSEL Terwijl de landwachters zich met hun dooden en gewonden be zig hielden, speelde zich oo de onder aan den Grootedijk gelegen boerderij van de J. Dekker een an der drama af. Het gezin Dekker, werd opgeschrikt door het inslaan van een ruit van de woonkamer. Daarop hoorden de bewoners van de boerderij iemand op het erf kermen. Nauwelijks was Dekker Sr. den kermenden man tot op eenige meters genaderd, of deze loste een schot, dat Dekker trof in zijn rechter dijbeen. Op den angstigen nacht volgde voor de fam. Dekker een nog ang stiger morgen; toen de landwacht en de Duitschers in de meening' ver- keerend, dat de boerderij een schuil plaats van terroristen was drie kwartier op de boerderij schoten; waarbij een koe, die buiten stond, gedood werd en melkbussen en huis raad beschadigd werd. De 58-jarige Dekker is 15 November daarna nadat zich complicaties hadden voorgedaan indirect aan de gevol. gen van het schot in zijn been; in het ziekenhuis overleden. URSEM IN ANGST De landwacht op de brug had in- tusschen assistentie gekregen van de feldgendarmerie uit Alkmaar. Naar omwonenden verklaarden ge droegen zij zich als dronken Duit schers. Als zoodanig werden zij cïan ook geschetst door den boerenknecht de Jong; wien de stuipen op het lijf gejaagd werden; toen hij op weg naar zijn baas bij de brug kwam; die hij niet mocht passeeren en die opgewonden bij Kolenbrander zijn verhaal kwam doen. Deze ging met zijn collega Veenencfaal en den wnd. Burgemeester Besier eens kijken; zij werden met een "handen omhoog" en waarschuwing'sschoten verwel komd. Zij konden zich legitimeeren en mochten toen blijven. Op de brug lag nog het ontzielde lichaam van Gerard Veldman. Kolenbrander herkende direct zijn strijdmakker uit het onder, grondsch verzet, doch deed alsof hij hem niet kende. De landwach ters hadden niet minder dan' 17 fietsen gevonden van de mannen, die uit de Wogmeer komende, hier elk een kant waren heengegaan. Frans v. d. Zijden bevond zich onder bewaking in de woning van de fam. de Jong. Reeds waren de Bij de foto's: 1. Vader D. de Boer en 2. de zoon P. de Boer; 3. Gerard Veldman, de commandant van de groep B.S. in den auto; hij sneuvelde op de brug, die voortaan Gerard Veldmanbrug zal heeten. lijken van de landwachters en enkele gewonden in Roode Kruis- auto's naar Alkmaar vervoerd Al spoedig kwam de Feldgen- darmerie met 'n kleine hon derd man uit Alkmaar, die de omgeving afzetten. Op de brug werden twee granaat werpers in stelling gebracht. Kolenbrander werd onder vraagd. Ursem was een dorp van ter roristen, zei de mof. I In de portemonnaie van Gerard Veldman vonden de moffen een briefje, waar zij nogal blij mee schenen; zijn ring werd van zijn vinger getrokken. Als vóór twaalf uur de verdwe nen terroristen niet te voorschijn kwamen, zou het heele dorp plat gebrand worden; later werd hier aan nog het dreigement toege voegd, dat de pastoor, de twee hoofden van scholen en Kolen brander gefusilleerd zouden wor den. Met deze boodschap moest deze laatste naar Ursem gaan. In het dorp ontstond een pa niekstemming. De Ursemmers brachten hun huisraad in bootjes, om het in veiligheid te kunnen brengen; velen vluchtten in de richting Aven- horn. Dat de moffen Gerard Veldman'voor een Amerikaan aanzagen, is wellicht mede de oorzaak geweest, dat Ursem het lot van Putten bespaard bleef. Na den middag werd het stoffe lijk overschot van Gerard in het lijkenhuisje van Ursem opge baard; eerst een week daarna werd toestemming gegeven het te begraven. In stilte en in tegen woordigheid van slechts enkelen werd hij voorloopig op de alge- meene begraafplaats ter aarde be steld, nadat de kapelaan van Ursem het graf nog had gewijd. Op 18 Mei werd hij met eerbe toon door zijn strijdmakkers bijge zet in het heldengraf op St. Bar bara te Alkmaar. Wie of wij ook over hem spra ken, allen hadden de grootste be wondering voor zijn moed en op recht karakter. Om zes uur dien morgen kwam Jan 3 na den gewonden Jac. Wagenaar op de boerderij van Koning te hebben afgeleverd op de boerderij van P. de Boer aan den Zuidervaart aan, om te vertellen, wat er in Ursem ge beurd was. Er werd krijgsraad gehouden, waarbij niemand minder dan Ir. W. Schermerhorn, thans minis ter-president, doch destijds on derduiker bij D. de Boer aan den Zuidervaart zijn advies gaf,' dat luidde: Direct de wapens weg en de boerderij opruimen. Op een driewielde kar, getrokken door een tractor reed Piet de Boer, geholpen door de overige mannen van de Ondergrondsche de IV* ton wapens naar de verder gele gen boerderij van K. Glynis, waar ze in een drogen ierkelder ge gooid werden. Verder werden op de boerderij alle sporen uitge wischt, die erop wezen, dat er dien nacht de jongens gebiva- keerd hadden. Tegen elf uur was alles aan kant en nauwelijks was men aan het beraadslagen wat nu te doen, of een moffenhorde van honderd man onder commando van den beruchten Lages had de boerderij omsingeld. Geweerscho ten verstoorden de vredige stilte van het polderland. DE BOERDERIJ OMSINGELD Even tevoren waren nog J. Wal ter en P. Wagenaar op de boer derij aangekomen, om hun fietsen te halen; dit werd hun noodlot tig. De boerenknecht Ab de Boor- DE GERARD VELDMAN- BRUG E BRUG bij Rusten burg, welke 't too- neel was van "De slag bij Ursem" en waarop Gerard Veld» man zijn leven liet voor de vrijheid van zijn land en land- genooten, zal, met toestemming van de Prov. Waterstaat voortaan GERARD VELDMANBRUG genoemd worden. Op 4 Mei zal met eeni ge plechtigheid een koperen plaat met den naam op de brug worden aan gebracht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4