Nieuuu 36 Van Mook en Sir Archibald c.s. per vliegtuig aangekomen Prinselijk Paar uit Denemarken vertrokken Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: V het startschot croote belangstel ling op schiphol DE ANNEXATIE Mgr. TASKIN BEDIEND Weer sigaretten en sigaren DE JUFFROUW VAN DE GIL-CLUB. HOOGSTE ZWEEDSCHE ONDERSCHEIDING Thans in Stockholm Landbouw en ves-mogens- aanwasbelasiing DE VER. STATEN EN SPANJE. (2aalste nieuws Het duizendste schip in Rotterdam INCIDENT OP SCHIPHOL Bij de aankomst van Dr. v. Mook. Lijden als straf uur. it cTetail- opplak- Grossiers i een fa- sn spoed dat de t. m. 13 jam 791; (reduc- luclfers Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten: binnenland P. Sigori Abonnementsprijs 1 3.40 per kwartaal; f 1.20 per maand; inclusief incasso, kosten. Prijs der advertenties: 13 ct. per m.m. regel 40 m.m. breed; in tekst 26 ct. per m.m. regel 50 m.m. breed. Contract op aanvraag. Noordhollandsch Daqblad Buiten God it 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 9 APRIL 1946 42e JAARGANG - NUMMER 10902 ALKMAARLangestraat 42A tel. 4330 (K 2200) HOORN: Draafsingel 59 tel. 4712 (K 2290) DEN HELDER: .West straat 80; tel. K 2230 2182 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K2240) Bankrelatie Noorderbank NEGEN APRIL 1946. Candi- daatsteüing voor de Tweede Ka mer en voor de Provinciale Sta ten. H?t startschot voor de ver- kiezingsactie. Nu ,gaat het mee- nens worden met den verkie zingsstrijd. Nu zal Katholiek Ne derland moeten begrijpen, dat het ernst is met den roep om eenheid. Eén Partij, één lijst, één programma Ons beginsel beproefd, ons program vooruitstrevend, onze menschen op de candidatenlijst van zessen klaar. Nu gaat het om te verzekeren, dat zedelijke normen worden er kend en geëerbiedigd niet al leen, maar dat daar naar ook wordt gehandeld, ook bij 't stre ven naar sociale en economische hervormingen. Nu gaat het er om, een sterke partij te maken, met een ster ke fractie in de Tweede Kamer, bereid en in staat, in de komen de samenwerking met andere partijen een voldoende tegen wicht te vormen voor de erken ning van 's lands welzijn. Nu gaat het er om. ons program tot gelding te maken, met zijn eischen tot versterking van de geestelijke en zedelijke grondsla gen van ons volksleven, den we deropbouw van ons verwoeste vaderland, de versterking en ver nieuwing der economisch-sociale grondslagen van ons volksleven, gezond financieel herstel, doel matig en principieel herstel van het staatsbestel in het Koninkrijk en de duidelijke visie van Neder- land's plaats in de internationale orde. De Katholieke Volkspartij met haar beginselbasis en haar voor uitstrevend program biedt het beste houvast in de onrust en on zekerheid van den tegenwoordi- gen en den naastkomenden tijd. Haar grondslag en haar program, op die principieele basis gefun deerd. is zoo duidelijk en redelijk, dat gemakkelijk is in te zien. dat ook niet-Katholieken met basis en program kunnen instemmen. Van daar dan ook, dat de Partij zich eenige maanden geleden ook voor anderen, dan uitsluitend Katho lieken, heeft opengesteld. Waar zelfs het Partijlidmaat schap voor niet.Katholieken be reikbaar is, daar is vanzelfspre kend de verwachting niet onge grond, dat ook anderen dan Katholieken op de lijsten van de Katholieke Volkspartij zullen stemmen. Want haar grondslag is aanvaardbaar voor ieder rede lijk mensch, en haar program evenzoo. En wij in ons gewest zullen het ons een eer achten, voor de lijst van Romme een waardigen, maar sterken en onwankelbaren strijd te voeren, om met Romme zeker vijf maar als het kan zes candidaten in de Tweede Kamer te brengen Het startschot is eelost Wie blü* -- Sir Archibald Clark Kerr (lord Inverchapel), dr. H. J. van Mook en de Britsche gezant Sir Neville Bland op Schiphol. In de vergadering van de Nederl. Vereeniging voor In ternationaal recht is een groot debat gehouden over de kwes tie van annexatie van Duitsch gebied. Geen der sprekers heeft zich ten gunste van an nexatie uitgesproken.... Enorm was de belangstel ling Maandagmiddag om 3 uur op Schiphol bij de ac.nkomst van den Luitenant-Gouverneur Generaal dr. H. van Mook. den Engelschen bijzonderen ambas sadeur, Sir Archibald Clark Kerr, wiens titel en naam se dert kort luiden Lord Inver chapel en de Indonesische ge delegeerdendie door Sjahrir zijn aangewezen, om met onze en de Engelsche regeering de laatste stappen te doen ter voorbereiding van de over eenkomst, die een einde zal maken aan het Indonesische vraagstuk. In de houten loodsen voor de Indische gerepatrieerden ver- eenigden zich aanstonds na aan komst van het vliegtuig de ve len die ter begroeting gekomen waren met de zoo juist gearri- veerden. O.a. merkten wij op Sir Nevile Bland, Britsoh ambassadeur te Den Haag, mr. R. Sanders, secr.- generaal van hét ministerie van oorlog en anderen. Voorts afgevaardigden van de' Sinoman Indonesia en eenige In donesische organisaties namens wie mevr. S. Ibrahim-Pratomo de Indonesische delegatie bloe men aanbood. Aanwezig was bovendien mevr. Sjahrir. die een persoon lijke boodschap van haar echt genoot kreeg. De delegatie is samengesteld uit een drietal leden van het In donesische kabinet: Soewandi, minister van justitie; Soedarso- no, minister van binnenland- sche zaken en Pringodigdo, staatssecretaris. Nog waren meegekomen dr. P. J. A. Idenburg. Alkadrl Ha- Mgr. H. J. M. Taskin, Proost van het Kathedraal Kapittel en oud-praeses van het Groot seminarie te Warmond, is gisteren ernstig onwel gewor den. Om 7 uur gisterenavond is hii door den hoogeerw. De ken J. C. W. van der Wiel v Huize St. Bavo te Heemstede, op eigen verzoek, bediend. De patiënt heeft een zeer onrus- tigen nacht gehad. Op de 11 April aan te wijzen tabaksbonnen zullen wederom tabaksartikelen naar keuze kunnen worden gekocht. mid II, sultan van Pontianak, luitenant kolonel Santoso en luitenant Tahiju, adjudant van generaal Spoor. De heer Soewandi zeide in een persgesprek, dat de onderhan delingen op „De Hooge Veluwe" ongeveer een week zullen duren en dat zijn verwachtingen hoog gespannen zijn. Volmachten heeft de delegatie niet. Men was in Indonesië zeer getroffen toen men vernam, dat hier demon straties waren gehouden, waar uit de sympathieke gevoelens voor het Indonesische volk zoo zeer bleken. Of de Indonesische delegatie zal meegaan naar Lon den. kon de heer Soewandi niet zeggen. Dr. Van Mook, lord Inver chapel en sir Nevile Bland ver trokken naar Den Haag. De In donesische delegatie en dé overi ge gasten naar het slot St. Hu- bertus op „De Hooge Veluwe'' De juffrouw van de Gil-club heeft gisteren voor het Amster- damsche tribunaal elf maanden interneeringskamp gekregen, waarmee zij meteen vrij ikwam, omdat ze reeds elf maanden ge ïnterneerd geweest is. Zij was de omroepster van de Gil, die eind 1944 eenigen tijd lang des Zater dagsavonds Amerikaansche en Engelsche jazz-platen uitzond, waarbij in half Hollandsoh half Engelsch, allerlei zotternij werd verkocht van een politiek-ironi- schen inslag. Het sarcasme lag er dik op. De eigenlijke geestelijke vader van de club was Willy Waterman, wiens ware naam Willy van den Hout was. Juffr. Gil had ook al een pseudoniem. Ze noemde zich Leonie Miller, maar heette Fernandina Wecker- lin de Marez Oyens. Haar man was Dultscher, haaf vader N.S. B.-er en zij zelf was ook tot 1943 van de partij. Na de bevrijding heeft haar uitstekende Engelsche uitspraak haar een introductie verschaft bij de Canadeezen. Ze is na eenige maanden gearres teerd in een cabaret, in gezel schap vani een tweetal van onze bevrijdersWaterman had met medeweten van de Duit- schers' een (geheime zender, die trachtte, tweespalt te zaaien in de Nederlandsche Verzetsbewe ging. Was hij een Nederlandsche Roode Pimpernel? Leonietje Gil geloofde het en deed op haar manier nog illegaal werk ook. Maar er waren er meer die in den bezettingstijd van twee wal letjes aten, en waarvani het niet precies was en is uit te maken, bij welk walletje of hun hart was. RINSES JULIANA en Prins Bernhard ontvin gen vandaag de hoogste onderscheiding, die Zwe den kent, de Orde van de Serafijnen. Na nog een bezoek te heb ben gebracht aan Amager, een oude Nederlandsche nederzet ting. is het prinselijk paar gisterenmiddag om even over drieën vanaf het vliegveld Rastrup uit Denemarken ver trokken. Koningin Alexandri ne en Kroonprins Frederik waren bij het vertrek aan wezig. Om vijf uur gisterenmiddag zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard op 't vliegveld Brom. ma bij Stockholm geland. Ter begroeting waren aanwezig Kroonprins Gustaaf Adolf, die de generaalsuniform droeg, Kroon prinses Louise, Prins Gustaaf Adolf, de Nederlandsche gezant, jhr. mr. P. D. E Texeira de Mattos en de Zweedsche minister van buitenlandsche zaken, Osten Unéden. Prins Bernhard be stuurde het Dakotavliegtuig, waarmee de overtocht werd ge maakt Het dochtertje van den gezant' bood de Prinses een rui ker oranje tulpen aan. In snelle vaart ging het naar het koninklijk paleis, waar da oude Koning Gustaaf de aan komst van zijn hooge gasten gadesloeg. Oq de binnenplaats werd het Prinselijk Paar een treffende hulde gebracht door tweehonderd Nederlandsche kin deren, die daar stonden opge steld met rood-wit.blauw en oranje pluimen en het Wilhel mus voortreffelijk ten gehoore brachten. De Prins en Prinses bewogen zich ongedwongen tus. tijd bleven de kinderen zingend en juichend staan op de binnen plaats van het fraaie paleis. 's Avonds woonden Prinses Juliana en Prins Bernhard een balletuitvoering bij in het Kon. Theater alhier. Om precies half negen arriveerde het Prinselijk Paar, vergezeld door den Zweed- schen Koning, Kroonprins Gus taaf Adolf, Prinses Ingeborg en Prins Wilhelm. Het was een in drukwekkende uitvoering. Niet minder dan drie balletten uit verschillende perioden werden ten tooneele gebracht. De Stichting voor den Land bouw heeft zich tot den Minister van Financiën gewend met een adres, waarin een aantal bezwa ren geopperd wordt tegen het wetsontwerp tot heffing van een vermogensaanwasbelastmg. Naar te Washington uit ge zaghebbende bron verluidt zul len de Ver. Staten zich, behou dens onvoorziene omstandighe den, verzetten tegen het Poolsche voorstel de Spaansohe kwestie voor den Veiligheidsraad te be handelen. Onder „onvoorziene omstandigheden" rekent men de mogelijkheid, dat Polen zou be schikken over inlichtingen, die die den anderen mogendheden nog onbekend zijn. Eenzelfde voorbehoud heeft schen de kinderen. Nog langen ook Engeland gemaakt. Als gevolg van de mijnstaking zal de kolenexport uit Amerika eind dezer week stilstaan. Turkije zal aan de V.S. een lee ning van 500 millioen dollar vra gen. Rusland's verzoek, de Perzische kwestie van de Veilig heidsraad-agenda af te voeren, zullen Amerika en Engeland niet inwilligen. Zondag is sinds de bevrij ding het duizendste schip de haven van Rotterdam binnen- geloopen, nl. het Engelsche stoomschip „Goldfinch" met stukgoed aan boord. Ter ver gelijking diene, dat het aantal schepen, dat in de laatste ia- ren vóór den oorlog Rotter dam aanliep, ongeveer 15000 oer jaar bedroeg. Voor de aankomst van het vliegtuig van dr. van Mook op Schiphol heeft zich een incident voorgedaan Verschillende jour. nelisten en Indonesiërs, waar onder ook de heer Palar, lid van de Tweede Kamer, verzochten toegang te krijgen tot het vlieg tuig, wat echter door de mare chaussee werd geweigerd. Toen de heer Palar nogmaals vroeg te worden toegelaten, werd hij door twee leden van de marechaussee in zijn kraag gepakt en niet zachthandig naar de wachtende menigte teruggeduwd. Er ont. stond tumult. De Indon uitten kreten als „democratie", „wij le. ven in een democratisch land" De heer Palar bracht met een handgebaar de gemoederen tot kalmte, maar zeide tot de beide leden der marechaussee: „hier zult ge meer van hooren". QMDAT van Adam af tot he den de wereld vol zonde is geweest, was de wereld steeds vol lijden: ziekten, na tuurrampen, ongevallen, oor logen, hongersnooden, slaven jachten, brandstapels, galgen en folterkamers. Dit alles als straf voor de zonde. Een der gemeenste, huichel- achtigste, leugenachtigste be schouwingen van het lijden is echter deze, dat ieder in zijn persoonlijk aardsch leven het lijden krijgt, dat hij persoon lijk heeft verdiend (en als overeenkomstige onbeschaamd heid de aardsche voorspoed die hij verdient!). Eens zal Christus het oor deel uitspreken over de mate van ieders persoonlijke ver dienste op persoonlijke schuld. Doch thans lijdt ieder als straf voor de zonde van allen! Wij, menschen, vormen één schuldgemeenschap en daar om één lijdensgemeenschap. Jezus, het Onbevlekte Lam, en de Onbevlekte Moedermaagd (de twee eenige onschuldigen!) hebben zich aan deze Gemeen schap niet onttrokken doch het leeuwenaandeel op zich genomen Wee ons, wanneer wij an dermans lijden als zijn taak" niet als de onze beschouwen! Wanneer wij ons dan nog „vol gelingen van Christus" en „kinderen van Maria" noemen zijn wij huichelaars! MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1