RAADPRAAT Nieuw Noordhollandsch Dagblad Zullen de verkiezingen verandering brengen in de samenstelling v. d. Raad? Een trouwe dienstbode DINSDAG 9 APRIL 1946 Veel stof tot het houden van een nabeschouwing biedt de Vrijdag gehouden raadsvergade ring niet. Dat ligt hem niet zoozeer aan de agenda als aan de samenstel ling van de huidige vroedschap, waarin maar weinig van onzen vooroorlogschen gemeenteraad is te bespeuren. Zonder daarmee ook maar iets ten nadeele van de raadsleden individueel te willen zeggen, kmiden wij dezen noodgemeente. raad als een surrogaat-gemeen teraad willen betitelen. Het zijn wel vogels van diverse pluimage, die hier zoo eensgezind de belan gen van de stad behartigen. Be halve de drie wethouders, waar van aangenomen kan worden, dat wij hen ook na de verkiezin gen achter de groene tafel zullen terugzien, telt de Raad slechts enkele figuren, die het klappen van de zweep kennen, nl. de hee_ ren Coerts, Bakker en Sietsma, welke laatste zelfs een van de veteranen in de arena van de gemeentelijke politiek genoemd kan worden. De overigen zijn allen nieuwe lingen, die hun tijdelijken zetel voornamelijk danken aan de zonderlinge wijze, waarop deze noodgemeenteraad tot stand kwam. Enkelen daarvan zullen straks, als de kiezers via de verschillende po litieke partijen bij de verkiezingen uitspraak gedaan hebben, wel weer in den Raad terugkeeren. Wij zullen het van harte toejuichen als vooral het jongere element, dat in dezen noodgemeenteraad sterk ver tegenwoordigd is, zoo mogelijk in nog versterkte mate; in den Raad zal terugkeeren. Van vele raadsleden kan na deze enkele vergaderingen, die ge houden zijn nog moeilijk gecon stateerd worden of zij van het hout zijn, waaruit men raadsleden snijdt. Er waren er; die praatten als Brug man, doch er waren er ook, die zwegen als "moffen", waarmee wij nog n:et willen betoogen, dat deze zwijgzamen de minst-geschikte raadsleden zijn. Toch verwachten wij; dat de uit slag der Gemeenteraadsverkiezingen een andere samenstelling van den Raad te zien zal geven, omdat dan een meer zuivere maatstaf wordt aangelegd, dan bij de samenstelling van dezen noodgemeenteraad het geval -was, waarbij illegaliteit en vriendjespolitiek een te belangrijke rol gespeeld hebben. Vooral de Communistische fractie leden missen de noodige pol tieke routine, die van een raadslid ge- eischt kan worden. Dat kwam zoo wel in deze als in de vorige raads vergadering tot uiting. De P. v. d. A., die uit de vroegere S.d.a.p. -fractie, de v.d.-fractje en twee voorheen politiek-dakloozen is samengesteld, beschikt over ver schillende woordvoerders waarvan de heer Bakker, hoewel niet de fractie-leider de best was. Hij kwam rustig en g'oedgedocumenteerd voor den dag en wist ook van repliek te dienen. De leden van de r.k. fractie als vertegenwoordigers van de KVP kan men deze niet beschouwen lieten het woord-voeren steeds over aan dén fractievoorzitter, den heer Andriesma, die wel geen pollt ek verleden als raadslid heeft, doch als raadsverslaggever een veeljarige ervaring hèeft opgedaan, die hij thans handig weet te benutten. Al leen vergat hij bij de discussie over de verkiezingspropaganda n.a.v. den brief van het raadslid Asjes, dat hij op een raadszetel zat en sprak hij alsof hjj een wethouderszetel innam en zoover heeft hij het nog niet ge bracht. Overigens vinden Wij het jammer, dat de Raad het voorstel van den P. v. d. A., om de politie ke partijen twee avonden de gele genheid te g*even met een geluids installatie hier en daar in de stad verkiezingspropaganda te maken met 12 tegen 9 st. afstemde. Hoewel ook wij de avonden niet bijzonder geschikt achten voor deze reclame, zouden» wij deze moderne wijze van propaganda, die wat meer In dezen tijd van dienstbodennood en dienstbodenmisère is een 55-jarig dienstbodenjubileum een vermeldens waardig' feil. Op 15-jarigen leeftijd kwam de jubilaresse in kwestie, mej. M. van Baar afkomstig uit Spierdijk; in dienst bij de familie J. Bakker in de Diepsmeer onder Oudkarspel. Toen de familie na 30 jaar verhuisde naar den Egmondermeer trok de gedien stige mee. Zij was hoofdzakelijk werk zaam als boerendienstbode, molk de koeien en maakte de kaas, toen op de boerderij nog zelf kaas gemaakt werd. Toen de wed. Bakker een jaar ge leden kwam te overlijden, bleef de getrouwe dienstbode ook bij den zoon J. Bakker de huishouding' waar nemen. Op 10 April zal het 55 jaar ge_ leden zijn dat de thans 70-jarige bij de ouders van den heer J. Bakker in dienst kwam. Ongetwijfeld een merkwaardig ju bileum dat 10 April op de boerderij aan den Hoeverweg 22 te Alkmaar gevierd zal worden. De familie Bakker en de jubilaresse zeil onze hartelijke groeten. levendigheid aan ons stille stadje zou geven; niet onaardig gevonden hebben, al was het alleen maar om dat er mogelijk "copie in zat". Dat de motorraces hersteld wor den ("in eere" hersteld kunnen we moeilijk neerschrijven) zal de sport liefhebbers welkom zijn. Het betee- kent zoowel voor de gemeente als voor WV een welkome versterking van de schatkist. Dat zij niet meer op den Zondag worden gehouden, juichen wij van harte toe. Van de 14 voorstemmers waren er echter maar weinigen die om princip eele redenen dit standpunt innamen. Laten we hopen, dat de praktijk zal uitwijzen, dat de door de KNMV getroffen veiligheidsmaatregelen doel- reffend zullen blijken en er zich geen ongevallen bij zullen voordoen zoodat de motorraces alleen een at tractie zijn voor "sportlui en niet voor op sensatie beluste bezoekers. PROF MR. GERBRANDY TEN STADHUIZE ONTVANGEN De oud-minister-president Prof. Mr. P. S. Gerbrandy, die morgen avond in het „Wapen van Heems kerk" op uitnoodiging van het be stuur van de Oranjevereeniging een causerie komt houden over zijn Londensche ervaringen, zal morgenmiddag om vier uur in ge zelschap van zijn echtgenobte ten stadhuize door het gemeentebe stuur worden ontvangen. Behalve het dagelijksch bestuur der gemeente zal ook het bestuur van de Oranjevereeniging daarbij tegenwoordig zijn. BEGIN VAN BRAND In Huize „Voorhout" Tusschen vijf uur en half zes gistermiddag ontdekte het perso neel van Huize Voorhout m een der vertrekken van het sous. terrain, waarin een liftkokemuit- komt, welke gebruikt word"om den inhoud van de papierman den der verschillende verdiepin gen en ander vuil naar beneden af te voeren, een begin van brand Bij het binnenkomen van dit vertrek, sloegen de vlammen er uit. GeconstateerdS»werd, dat de nauwe liftkoker in lichte laaie stond; het schuifluik voor het kokergat was reeds doorgebrand en de vlammen, die gretig voed sel vonden in den papierafval, sloegen het vertrek in. Een re genjas en een wollen vest, die aan" den kapstok tegen den lift koker hingen, waren verbrand. Terstond werden de brand slangen die in het gebouw aan wezig zijn, uitgerold en vanaf de bovenste verdieping werd water in den liftkoker gespoten, zoo- dat in enkele oogenblikken het vuur gebluscht was. De brand schade bleef tot den liftkoker en de kokergaten beperkt; de zolder van het gebouw boven den lift koker was reeds beginnen te branden, doch door het spoedig en kordaat optreden van het per soneel met de huisbrandblusch- installatie, die goed function. neerde, kon uitbreiding voorko men worden. De waterschade was niet van beteekenis. De brandweer, die gealarmeerd was en met groot materiaal was uitgerukt, behoefde niet hande lend op te treden. Naar de oor zaak van den brand werd door de recherche terstond een onder zoek ingesteld. Ware de brand een half uurtje later uitgebroken, dan zou hij allicht niet zoo spoedig ontdekt zijn en zouden de vlammen in den houten zolder en de houten kap zeker meer voedsel gekregen hebben en zou de schade aan het fraaie gpbouw zeker grooier ge weest zijn. De dossiers van den P.O.D. die niet ver van den liftkoker zijn opgeborgen zijn thans on geschonden. VERKIEZIN GSPROP AG AN V A Dezer dagen werd ten Stad huize een vergadering gehouden van het College van B. en W. met de vertegenwoordigers der ver schillende politieke partijen, ten einde de wijze van de te voeren verkiezingspropaganda te bespre ken. Medegedeeld werd, dat er geen materiaal beschikbaar is. om extra reclameborden aan te brengen, zoodat toegestaan zal worden op diverse muren en schuttingen als ook op transformatorhuisjes aan plakbiljetten aan te brengen; o.a. op de schutting rond de Groote Kerk en behoudens toestem ming van de betrokken instanties op de beide telefoonbunkers bij de Molen van Piet en Huize „Voorhout". De C.P.N. „De Waarheid" wilde ook de bruggen benutten om er reclamemateriaal op te plakken; verschillende bruggen komen hier voor niet in aanmerking; omtrent dit punt zal nog nader met Ge meentewerken overlegd worden. Ook deed de C.P.N. nog een po ging toestemming te krijgen voor geluidswagens, doch verschillen den verklaarden zich hiertegen. B. en W. zegden „overweging" toe, hetgeen meestal hierop neer komt. dat er niets van terecht komt. Over het algemeen was men het met elkaar eens, dat de verkiezingspropaganda waardig gevoerd dient te worden. De Propagandaclub van de K.V.P. houdt Vrijdagavond een bijeenkomst ter inleiding van de verkiezingspropaganda; de heer C. Venneker heeft zich bereid verklaard de lei ding op zieh te nemen van de actie. PARTIJSTEMMING GEMEENTERAADS VERKIEZING Het afdeelingsbestuur van de K.V P. deelt ons mede, dat men zich'nog tot 1 Mei kan opgeven als lid van de K.V.P. en dan nog kan deelnemen aan de groslijst- stemming voor de gemeente raadsverkiezing. AANRIJDING Op den hoek v. d. Boschstraat- Nieuwesloot vond een aanrijding plaats tusschen een militaire vrachtwagen, die over de Nieuwe, sloot in de richting Hofplein reed en een luxe-auto, komende uit de v. d. Boschstraat. Door de botsing werd de militaire auto licht en de luxe-wagen ernstig beschadigd. Een in laatstgenoemde auto zit tende dame bekwam schaafwon den aan beide knieën. De bestuurder van de luxe-auto was niet in het bezit van een rij bewijs. Processen-verbaal werden opgemaakt. GENOOTSCHAP NEDERLAND—ENGELAND Er bestaan plannen om hier ter stede te komen tot oprichting van een afdeeling Alkmaar van het Genootschap NederlandEnge land; dit genootschap stelt zich ten doel de vriendschappelijke be trekkingen tusschen de onderda nen van Nederland, die van alle Engelsch-sprekende landen in het algemeen en van het Britsche Rijk in het bijzonder, zooveel mogelijk bevorderen. -01" OS Vv üx dt hedenavond om uur in de kleine zaal van „de armonie" een bijeenkomst ge- ouden, waar doel en werkwijze •o oen uiteengezet en bij deelname een afdee lingsbestuur zal worden gekozen. Belanghebbenden worden ver zocht deze oprichiingsbijeenkomst bij te wonen. AANGEVOERD VEE op de veemarkten van 6 en 8 April 1946; 10 paarden 6001750.30 vette koeien (Centrale); 1 graskalf (Centrale); 285 nuchtere kalveren (Centrale); 59 Overhouders (geen prijs); 18 bokken en geiten 2.50- f 60.93 kippen 12.0025 43 konijnen 1.5022. WANDELEND IN DE HOUT werd een dezer dagen een 53- jarige heer aangereden door een motorrijwiel. De 17-jarige berijder van dit voertuig verrichtte juist eenige manipulaties aan den ben zinetoevoer, waardoor hij een tweetal voetgangers niet opmerkte en een van hen van achter aan reed. Het slachtoffer werd der mate gewond, dat hij per zieken auto naar het Centraal Ziekenhuis en vervolgens naar zijn woning moest worden vervoerd; zijn' klee ding werd ernstig beschadigd. Tegen den motorrijder, die niet in het bezit van de vereischte pa pieren bleek, werd proces-verbaal opgemaakt. LETTERS S EN T Op Woensdag 10 April zijn de letters S en T aan de beurt voor het afhalen der nieuwe inlegvel len en textielkaarten. TERUG UIT DE OOST Gisteren kwam de 0-24. na een zesjarige reis over de wereldzeeën uit' N. O. Indië in Rotterdam aan. De kwartiermeester van den onderzeeër, onze stadgenoot Jan Möhlman, werd gister in zijn ouderlijke woning aan de Span- jaardstraat thuis verwacht de woning was. ter verwelkoming, met een eerepoort versierd ter wijl de vlag was uitgestoken De familie kreeg echter het teleur stellende bericht, dat de marine man eerst morgen thuis kan ko men HULP AAN GEDETINEERDEN Voor den Politierechter hadden zich gister verscheidene personen te verantwoorden wegens hulp aan gedetineerden. BURGERLIJKE STAND Geboren; Johannes W. I. M., zoon van Johannes W. Groten'. breg en A. Zoon; Frederik W., zoon van Frederik W. Vlotman en W. H. D. Holtzheuser. Overleden: Antonia G Punt, oud 4 jaar; Maria J Gaertné, oud 8 jaar; Trijntje Blauw, oud 73 jaar, wed. van J. B. Janssen; Theunis Bosma, oud 35 jaar, ge huwd met C. Prins. IJSWAFELS MET EEN TINTJE. In samenwerking met ambte naren van de Prijsbeheersching Meld de Economische Dienst van de Politie im de afgeloopen da gen controle op verkoopers van consumptie-ijs. 3 ijscoventers kregen een proces-verbaal we gens het te duur verkoopen van ijswafels. Wafels, die niet meer dan 10 ets. mogen kosten, wer den verkocht voor 'n kwartje. Bovendien werd tegen eenige venters proces-verbaal opge maakt wegens het ontbreken van een duidelijk zichtbaar aange brachte prijslijst. DE IN ARBEIDSWET WEER ACHT NEMEN! Door de politie, belast met de controle op het naleven van de arbeidswet, werd een rijwielher steller bekeurd wegens het niet voorhanden hebben van een be hoorlijk ingevulde arbeidslijst. Hetzelfde „genoegen" mocht een bakker smaken, die vóór 10 uur des ochtends reeds versch brood verkocht. IK BEN ZEVENTIEN JAAR De zeer actieve tooneelgroep „Comedia", die reeds tal van voor treffelijke opvoeringen op haar programma heeft, is er in geslaagd wederom een stuk ten tooneele te brengen dat reeds voor den oor log tot de best geslaagde gerekend kan worden. Wellicht herinnert men zich nog het groote succes dat „Ik ben zeventien jaar" mocht boeken. Het behoorde uitgespro ken tot die tooneelwerken, welke men gezien moest hebben. Het is buiten kijf dat „Comedia" met 't opnemen van deze prachtige co- medie in vier bedrijven door Paul Vandenberghe in haar repertoire een daad van beteekenis verricht. Reeds spoedig na de première m Haarlem geniet Alkmaar het voor recht dit tooneelwerk te mogen aanschouwen en wel op Vrijdag 12 April, des avonds 8 uur. in 't Gulden Vlies. Medewerkenden zijn; Joekie Broedelet, Henriette van Kuyck, Cruys Voorbergh, Guus Oster, Dio Huysmans. Jack Dixon en Almée Berrets. CONTRóLE ARBEIDSWET Van politiezijde wordt ons me degedeeld, dat een begin is ge maakt met een uitgebreide con trole op de naleving van de be palingen der Arbeidswet 1919. "NI TRIUMFOS" "Wij zullen triomfeeren") Dit is de naam van de R.K. Es- perantistenvereeniging hier ter plaatse. Nadat de Duitschers in 1941 de geheele Esp beweging in Ned. niet alleen hadden verboden, maar alles wat tot haar bezit gerekend kon worden in beslag' hadden genomen en vernietigd, was ook bovenge noemde vereenig.ng gedoemd een gedwongen rust te nemen tot aan de bevrijding. Immers het Esperanto; een geniale schepping van Dr. Za- menhof, kon zeker niet geduld wor den. Nu is de bovengenoemde ver- eeniging heropgericht en de bedoe ling is dan ook om door het geven van een cursus en het houden van lezingen het Esperanto onder cfe R.K'. in Alkmaar te verbreiden. Mog'e zij hierin slagen. HEERHUGOIVAARD GEMEENTERAAD Het was een allészins vlot tempo, waarmede de raad van de gemeente Heerhugowaard, gistermiddag in vergadering bijeen, de circa i4 pun- vermeldende agenda afwerkte. In vrijwel alle gevallen ging de verga dering accoord met de door B. en W. voorgestelde beslissingen. Aan de Stichting "Studie en aan- moedig'ingsfonds 1945^1 zal een jaar lij ksche bijdrage worden toegekend van j 25.adhaesie zal worden betu.gd aan het adres van Stand- daarbuiten aan de Tweede Kamer inhoudende een verzoek om de oor- logssehadeneg'eling te baseeren op den grondslag van ,de werkelijke kosten van herstel. De verordening betreffende de vermakelijkheidsbelasting zal door het toepassen van een tariefsver- hooging worden gewijzigd. In dat geval is &<een vermakelijkheidsbe lasting te heffen, ind.en de entree prijzen minder dan 0.50 bedragen. Overeenkomstig het ontwerp betref fende tariefsverhooging en vervallen u tzonderingsbepaling'en Heldersche vluchtelingen worden nieuwe sub sidievoorwaarden vastgesteld voor de Kruisvereenig ngen. Betreffende het doen uitvoeren van noodzakelijke reparaties aan sehoolwoning nr. 1 en o.l. school- zuid achtte de Raad de beraamde kosten te laag. Zij werden resp. verhoogd tot 300 en 500. Het presentiegeld voor leden der stem- bureaux werd na discussie vastge steld op 6.per dag. Aan het schoolbestuur der pa rochie van den H. Dionysius werd de gevraagde medewerking voor 't stichten van een meisjesschool toe gezegd BURGERBRUG. PROPAGANDACLUB. Dezer dagen vergaderde de propagandaclub. De voorzitter verwelkomde speciaal den geest. adviseur en sprak zijn vreugde uit over de goede opkomst. Na voorlezing van de notulen, wees de voorzitter op de retraite, die met Paschen wordt gehouden en waarvoor men zich kan opgeven bij den geesteijken adviseur en bij den voorzitter. De geestelijk adviseur spoorde vervolgens de jongeren aan lid te worden van de Kath. Arbeidersbeweging, wat in onzen tijd zoo noodzakelijk is. De heeren J. Visser en de Boer stelden zich beschikbaar voor het maken van propagan da onder de jongeren voor de Kath. Arbeidersbeweging door middel van huisbezoek. Hierna werd deze laatste vergadering in het seizoen gesloten. BERGEN BERGENSCHE KUNSTHANDEL gehuwde vrouwen, benevens juist ingevulde arbeidslijsten en bijge houden arbeidsregisters. Bergen komt weer in zijn oude doen. Daarvan getuigt o.m. de heropening van den Bërgenschen Kunsthandel Hopman, Onder groote belangstelling werd gisterenmiddag deze! zaak heropend. Het interieur is nog meer als voorheen aangepast aan de aanwezige artistieke voorwer pen. Weliswaar treft men nog niet alle gewenschte artikelen aan, doch er is reeds een groote ver scheidenheid, welke ons verbaasd deed staan. Een bezoek aan de tentoonstelling van werken van de Bergensche schilders, weefwerk en_ keramische producten is de moeite waard. Ons trof vooral het werk van den jongen schilder Constant Nieuwenhuis, naast dat van de reeds meer bekende schil ders. RODDELARIJ TE HEILOO De zaak van J. W. te Heiloo, reeds voor geweest, werd Maan dag opnieuw behandeld voor den Politierechter, met als getuige mei. v. N. Beklaagde zou den ambtenaar 'ten H. beticht hebben van corruptie, door te zeggen: ten H. neemt wel steekpenningen aan oï iets dergelijks. Het bewijs was zwak, vooral door de ont. kentenis van verdachte. Er volg de dan ook vrijspraak. Een lage diefstal "werd door Martinus J. op 4 Nov. te Limmen gepleegd. Hij nam een overhemd weg, dat' te drogen hing aan de waschlijn. 't Was nog wel van zijn buurman Voor dezen dief stal werd 1 maand gevraagd De uitspraak was idem. Twee electriciens te AlkrpaaL Herm. S. en Petrus de R., waren werkzaam in 't Kamp te Alkmaar en hadden kans gezien op 3 Dec. 1945 1 >4 kg suiker weg te nemen, 't Liep tegen St. Nicolaas! Zij waren voor de verleiding bezwe ken. Nadat f 75 of 15 dagen was geëischt, werden zij veroordeeld Jot f 50 of 25 dagen. DE SLAG BIJ URSEM Het onopgeloste raadsel In ons artikel over „De slag bij Ursem'' in ons nummer van Zaterdag jl, was een kleine pas sage weggevallen, die eenige klaarheid bracht over den man, die in den bewusten nacht den heer J. Dekker aan den Grooten. dijk iri zijn been schoot. Wij la ten deze passage hier alsnog volgen: „Het is nog een onopgelost raadsel, wie deze man geweest is, die het gezin Dekker zoo'n angstigen nacht bezorgde. Aan vankelijk dacht men, dat het Frans v. d. Zijden geweest is, doch dit is uitgesloten; deze werd 's morgens bewusteloos bij de brug gevonden. Ook Jac Wagenaar, wiens duim werd afgeschoten, 'is het niet ge weest, want - naar „Jan 3" is verzekerde is deze niet van zijn zijde geweken; tijdens het gevecht waren zij steeds bij elkaar en samen zijn ze op de boerderij van Koning afge trokken na eerst nog een be zoek gebracht te hebben op de boerderij van Konijn aan den Molenweg, waar zij hun wa pens achterlieten en fietsen leenden. Terwijl zij van de brug op den Rustenburger weg terugtrokken, hadden zij nog geschoten op enkele donkere gestalten in den wegberm. Het moet dus een landwachtër ge weest zijn, die op het erf van Dekker het nooodlottige schot gelost heeft. Er- werd dan ook een revolver van een land- wachter gevonden op de plaats waar de man op het erf gele gen had, terwijl Kolenbrander" bij het damhek van de boer derij een koppelriem met drie patroontasschen vond, die toe behoorde aan den zwaarge wonden landwachtër v. Doorn die aan de gevolgen overleed Voorts maakt men er ons aL tent op, dat de wapens van de boerderij „Houtlust" niet werden vervoerd naar K. Glijnis, doch naar de boerderij van den heer D. Glijnis, aan de Zuidervaart.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2