Nieuuu Was bet vrij geven van de groenten een blunder? CENTRALE RAAD met verrassingen Eerst op 12 Mei werd besloten naar Engeland uit te wijken Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: Officieuse conferentie zonder De Geer! Veilingen betalen hooge prijzen niet uit! Bollenzondag na Paschen? HEILIGVERKLARING De eerste na den oorlog Geen knollen maar bol len voor citroenen 7 ROOSEVELT KADER VAN R.K. MID DENSTAND BIJEEN „Zwanenzang" van dr. Olierook Mei. blad Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten: binnenland P. SigOLL Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; f 1.20 per maand; ïn'clusief incasso kosten. Prijs der advertenties: 13 ct. per m.m. regel 40 m.m. breed; in tekst 26 ct. per m.m. regel 50 m.m. breed. Contract op aanvraag. Noordhollandscli Dagblad Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 11 APRIL 1946 42e JAARGANG - NUMMER 10904 ALKMAARLangestraat 42A tel. 4330 (K 2200) HOORN: Draafsingel 59 tel. (K 2290) DEN HELDER: West- straat 80; tel. K 2230 2182 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank PROF. GERBRANDY VERTELT: VOOR DE BEIDE ORANJE. VEREENIGINGEN te Alk. maar hield gisteravond Z. Exc. Prof. Mr. P. S. Gerbrandy een causerie óver herinneringen aan zijn Londensche periode. Mr. H Schenkeveld richtte een woord van welkom tot de genoodigden nabestaanden van gevallenen tot den eere.voorzitter, bur. gemeesïér Jhr. F H. van Kin. schot en den spreker. Na herinnerd te hebben aan het gebeuren in den nacht van 10 Mei 1940 en het on. derhoud tusschen den hui. lenden Duitschen ambassa deur en Minister v. Kleffens, die dezen slechts ten ant woord gaf, dat Nederland zich met het Duitsche Rijk in oorlog beschouwde, ver. telde Prof. Gerbrandy, hoe hij den avond van den 12den Mei in een officieuse bespre, king met de andere ministers doch bij afwezigheid van den Minister-President Mr. de Geer hel; plan opperde naar Engeland uit te wijken. Toen dan ook Generaal Winkel, man van oordeel was, dat H.M, de Koningin Den Haag moest verlaten, besloot het kabinet met H.M. naar En. geland te gaan, om het be. stuur over de Overzeesche gebiedsdeelen te kunnen blij. ven uitoefenen en den strijd met de bondgenooten tot het zegevierend einde voort te zetten. Ook was dit noodig, om de positie van het Rijk tegenover andere staten zoo krachtig mogelijk te doen zijn; niet minder ook, om vanuit Londen een steun te zijn voor het Nederlandsche volk. Nooit zal ik vergeten aldus spr. het beeld van H.M. dé Koningin, toen zij op Buckingham Palace Haar raadslieden ontving, in wier midden zij stond: fier en onaf hankelijk, met beslistheid en krachtig. Zij was de draagster van het hoogste gezag, die niet wilde we ten van wankelen noch wijken Op een leeftijd van boven de 60 jaar vloog de Koningin tweemaal naar het Westelijk halfrond om de be langen van het Rijk bij Roosevelt te .bepleiten. Een figuur als Ko ningin Wilhelmina. met zoo groote verdiensten voor land en volk, is een unica in de geschiedenis van Nederland. Van Haar huis in Londen in de wandeling het Noordeinde ge noemd vertrok H.M. zij het met tegenzin wegens bommen- ■gevaar naar een landhuis in de nabijheid van de stad; dat noem den wij. aldus spr., het Loo; voorts bewoonde Zij nog een klein huis, dat de „Ruyge Hoek" genoemd werd en waarin zij eens aan gjoot gevaar ontsnapte, toen het huis grootendeels verwoest werd, waarbij twee bewakers werden gedood. Uit den tijd der bombardementen, waarin de Londensche bevolking blijk ga£ van grooten geestkracht en disci pline herinnerde spr. zich een anec- dotisch voorval toen zijn particulier secretaris Dr. Kasteel hem naar de kamer bracht van een anderen mede. werker Prof. Veraart, die tijdens het bombardement tusschen twe matras sen op bed lag met 'in de eene hand een sigaar om zoolang mogelijk van het leven te kunnen genieten en in de andere hand zijn kerkboek; waarin hij de gebeden der stervenden bij de hand had. Groote figuren Groote bewondering had spr. voor Winston Churchill, die de a'gressie van Duitschland voorspeld had en in het uur van het gevaar geroepen werd Engeland te leiden. Hij was een krachtig' redenaar, die het nazi regime een gevaar noemde voor ge zin en samenleving; beter was het dood te zijn. dan onder zoo'n regime te leven. Hij was een persoon ook, die wist te beslissen en door te zet ten. Een groot figuur was ook Kard. Hinsley, die het Engelsche volk voorhield: al moeten wij ook nog' zoo lijden, wij geven het niet op. Andere groote mannen als Gen. Sikorsky en Bedel Smith mocht spr. van nabij leeren kennen. Zij. d;e dachten, dat de Regeering in Londen niets te doen had. vergis ten zich, aldus Prof. Gerbrandy, die enkele punten opsomde, welke de aandacht van de Regeering vroegen, als: de zorg' voor het Nederlandsch vermogen m het buitenland, de voorbereidende wetgeving, de vei ligheid van het Koninklijk Huis, het beheer van de Ned. koopvaardijvloot, die in dienst stond van de geall eerde oorlogvoering, de taak van het Mini. sterie van Buitenlandsche Zaken was in oorlogstijd veel zwaarder men denke aan de oprichting' der gezant schappen in Rome en Moskou aan de bescherming van de West, aan de oorlqgsverklaring aan Japan. Voorts1 moest de Regeering zich onderwer pen aan interviews om haar stand punt tegenover de buitenwereld uit een te zetten en hield zij redevoe ringen voor radio voor onze landge- nooten. Hulde aan de koopvaardij De beste herinnering'en bewaart spr. aan de Nederlandsche zeelieden die blijk gaven van den .geest die ons volk in de 17de eeuw bezielde. Onze koopvaardij heeft Groot Brit- tannië gered. Diep respect heeft spr. ook voor diegenen, die komend uit bezet Nederland, bereid gevonden werden voor de moeilijkste expedities Een van de meest merkwaardige pe riodes uit den oorlog was de tijd van I den oorlog' in de Pacific, waar de geestkracht van het Nederlandsche volk zoo bij uitstek door de Marine tot uitdrukking, wérd gebracht en waar de ambtenaren op verzoek der regeering bereid gevonden werden hun lot met onze bruine broeders te ondergaan. Hulde bracht spr. aan Chur chill en Roosevelt, dank zij wier medewerking de regeering had kunnen zorgen voor de voedsel voorraden, die direct na de be vrijding naar Nederland konden worden gebracht'- ware dit niet het geval geweest, de bevrijding zou een bevrijding van lijken zijn geweest. Tenslotte was spr. er van over tuigd, dat de bevrijding niet het werk was van menschen, doch van God Almachtig, die het Ned. volk op het laatste oogenblik ge red heeft uit de omklemming van den dood Na er óp gewezen te hebben, dat de banden met Engeland van blijvenden aard moeten zijn, noemde Prof. Gerbrandy het on. •zen duren plicht er voor te zor gen, dat wij,' hetzij alleen, hetzij met bondgenooten, ons Rijk zul len moeten kunnen verdedigen, als dit noodig is. En dat zullen wij, als wij ons den gemeen schapszin bewust worden, die het kenmerk is van het Engel sche volk. Na een dankwoord van den voorzitter, werd de bijeenkomst gesloten met het Wilhelmus. 't Bestuur van de veilingsver. eeniging de „Noordermarktbond" vergaderde Dinsdagmiddag. We staan, aldus de voorzitter, voor een nieuw tijdperk. De klok is hersteld en kan dus weer draaien. Waar gaan wij heen? Met het vrijgeven van de groente is ook de oude groente be_ waarkool, uien etc. vrij gé- geven. Dit heeft funeste gevol- fen. Er is een chaos ontstaan. !r heescht onder de tuinders groote ontstemming. Zij, die zich niet aan de verplichte aanvoer- regeling hebben gehouden, krij gen nu een premie in den vorm van zeer hooge prijzen. Hiervoor is het bedrijfschap verantwoor delijk. De veilingleider had het ■bedrijfschap tijdig op de hoogte gebracht, dat de oude groenten nog niet waren geruimd. Er be vonden zich o.m. vrij groote hoe veelheden uien in de koelhuizen, welke indertijd door de tuinders voor den vastgestelden prijs wa ren geleverd en door den handel mèt speculatieve oogmerken wa ren opgsslagen. Als reactie op de hooge prij. zen is er nu een bepaling van het bedrijfschap afgekomen, dat de veilingen deze prijzen niet mogen uitbetalen. De bedoeling van deze bepaling is om den blunder van het vrijgeven der groente onge daan te maken De bepaling heeft echter een averecht, sche uitwerking en ook deze bepaling is een blunder. De veilingleider zal een en ander op de vergadering van het Centraal Bureau naar voren brengen, want zoo krijgen we geen orde, maar wanorde. De omzet over de maand Maart had bedragen J81.491.14. Besproken werd de aanschaf fing van een aardappel- en uien. sorteermachine, welke 6 a 7 ton aardappelen per uur kan sortee. ren en de aanschaffmg~van nieu. we bascules. Een en ander zal nader worden bekeken. De Prov Commissie heeft zich in verbinding gesteld met den heer Kïetsema betreffende de tuinbouwvoorlichting. Er zullen 1 hoofdassistent en 4' assistenten worden aangesteld voor tuin. bouwvoorlichting, speciaal voor de bestrijding van den colorado kever, bestrijdingsmiddelen, me. chanisatie, grondonderzoek, be mesting etc. Van den burgemeester van Langedijk was bericht ontvan gen, dat via de Stichting voor den Landbouw 700 paar laarzen beschikbaar zullen' worden ge. steld (Vervolg pag. 3, 4e kolom) De conferentie op "De Hooge Veluwe'» Mevr. Schermerhorn en de minister, president poseeren met eenige Indone sische gedelegeerden op het terras van het slot St. Hubertus. Vfl.n.r. Soewardi; mevrouw Schermerhorn; Pringgodigdo; min.-pres. Schermerh orn en overste Socrio Santosso. f\E NARCISSENstaan in vollen bloei, zoowel de gele als de witte. Hier en daar is reeds een enkele vroege tulp uit. Door het koude weer zal de Bollen zondag waarschijnlijk pas de Zondag na Paschen zijn. In de omgeving van Noord- wijk zullen a.s. Zondag waarschijnlijk naast de nar cissen ook de hyacinthen in vollen bloei staan, terwijl er ook hier en daar een vroege tulp te zien zal zijn. De eerste Heiligverklaring welke na- het uitbreken van den oorlog in 1940 plaats heeft, geldt die van de gelukzalige Francisca Saveria Cabrini. Naar verluidt zal deze heiligverkla ring worden afgekondigd tegen einde Juni in de St. Pieterskerk. De toe komstige heilige die Italiaansche was wijdde zich in het bijzonder aan de hulpverleening van haar naar Amerika emigreerende landgenooten. Er is een compensatie-trans actie met Italië tot stand geko men. In ruil voor Nederlandsche bloembollen (gladiolen) zullen onder meer citroenen naar Ne derland worden gezonden. Het zal evenwel no© eenigen tijd du ren, alvorens de gele vruchten in) ons land zullen arriveeren, aangezien de verzending der Ne derlandsche bollen meestal in de maanden September en October geschiedt. Wanneer vervolgens de gelden door de Italiaansche importeurs in Italië gedeponeerd zijn, zal tot aankoop van de zuid vruchten kunnen worden over gegaan. Het is morgen, 12 April, een jaar geleden, dat Franklin Dela no Roosevelt stierf. De groote president van Amerika, die den grondslag had gelegd voor de overwinning, welke op dat mo ment ini het zicht was. De gansche wereld rouwde'en voelde de tra giek van dit sterven. Roosevelt had het groote gevaar van het nationaal-socialisme tijdig on derkend. Hij was de groote strij der voor de groote en ware vrij heden van het menschdom en hij begreep dat deze slechts kon den gedijen in een waarlijk christelijke wereld. Van die over tuiging gaf hij herhaaldelijk on omwonden blijk. Men mag Roo sevelt herdenken als politiek lei der van apart formaat, als ge niaal strateeg, als eerste ranigs- diplomaat, als bezieler van een rechtvaardigen afweerstrijd te gen een monsterachtig gevaar, dat d'e menschheid bedreigde, maar men mag nooit vergeten, dat hij dit alles ook deed, omdat hij een overtuigd Christen was, die de beteekenis van het Chris tendom voor de regeling van de menscheli.jke verhoudingen zoo hoog mogelijk aansloeg." Het is de tragiek van onze da gen, dat de wereld de leiding en bezieling van zulk een grooten mensch mist. En Nederland in het bijzonder betreurt in het heen gaan van dezen Amerikaanschen President een groot vriend van deze lage landen. Het is stellig in den geest van Roosevelt, als wij het bij treuren alleen niet laten. Laten wij zijn geest levendig houden en zooveel mogelijk bij de pogingen, om de moeilijke problemen, waarmede wij thans worstelen, op te lossen, de maatstaven van Roosevelt aan- leggen. Dan is de kans grooter dan thans dat de betere wereld, waar naar ook Roosevelt streef-de en waarvoor hij stierf, verwezenlijkt zal worden. Naar verluidt zal Z. Em. Kardinaal Masella na zijn terugkeer uit Portu- tugal tot Staatssecretaris van Pius XII worden benoemd. Deze post is sedert het overlijden van Kardi. naai Mag'lione in Juli 1944, vacant. |"HE Voorjaars Centrale Raads- vergaderig, gisteren in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden, heeft verrassingen opgeleverd. De grootste daar van was wel de herverkiezing van den wnd. voorzitter, den heer H. E. v. d. Brule, ondanks het feit, dat deze zich niet her kiesbaar had gesteld. De aan drang van de vergadering was zoo onstuimig, dat de actieve Hanze-man hieraan niet kon weerstaan. Een andere verrassing, zij het van minder prettigen aard, was de officieele bekendmaking, dat dr. Olierook zich moest terug trekken als geestelijk adviseur van den bond. Voor hem in de plaats kwam kapelaan Kraak man. Dé laatste verrassing noemde Jan Bakker het enthousiasme, dat den geheelen dag door, on danks de „droge" agenda, de bij eenkomst beheerschte. v. d. Brule licht de kwestie toe v. d. Brule had zich niet her kiesbaar gesteld, ondanks de her. haalde verzoeken van zijn mede bestuursleden. De vergadering was daarmee niet content. Meer. dere afdeelingen deden bp den heer v. d. Brule een beroep, zich alsnog'candidaat te stellen. En toen een der afdeelingsaf- gevaardigden in de vergadering net bestuur vroeg wat er toch aan de hancl was in de bestuurs. gélederen, dat kopstukken als v. d. Brule en v. Doorn zich had. den'teruggetrokken, voelde v. d. Brule zich verplicht, van een en ander uitleg te geven. Hij meen de zich lang genoeg te hebben gewijd aan de bondshelangen. Wanneer echter bijtijds geper. sisteerd zou zijn, hem als bonds. bestuurder te behouden, zou hij misschien daartoe zijn overge. gaan. Ook wilde spr. de vernieu wing' niet in den weg staan. Het werk ifi den hond had spr.' veel bevrediging, maar ook veel 'a. leurstelling gegeven. Dit had v. d. Brule geleid tot de overweging weg te gaan, zich te gaan be perken in het maatschappelijk leven. Meerdere afdeelingsafgevaar. digden deden 's morgens echter een dringend beroep op den heer v d. Brule, totdat deze besloot, dé bestuursverkiezing uit te stellen tot 's middags, waardoor er gelegenheid zou zijn zich nog eens ernstig te beraden. En on der daverend applaus van de ruim 500 afgevaardigden deelde hij bij de hervatting van de ver gadering mede, zien alsnog voor eén zittingsperiode ter beschik, king te stellen, met de restrictie, dat nij zijn werkzaamheden meer tot het Haarlemsche zou beper ken. (Vervolg pag, 3, 3e kolom)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1