Nieuw mïllioenennota ingediend Veiligheidsraad houdt vast Tekort van ruim 2.2 milliard Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: „GEEN PRIJSGEVING VAN HET KONINKRIJK" Bakkerijsaneering ONDANKS TERUGTREKKEN VAN IRAN Dr. VAN MOOK Met1 vacantie naar Engeland H. MIS VOOR GEVALLENEN Nederlanders moeten Australië verlaten! „ALLES BLIJFT ZOO VAAG" Petrus en wij Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten: binnenland P. Sigori Abonnementsprijs 1 3.40 per kwartaal; f 1.20 per maand; inclusief incasso, kosten. Prijs der advertenties 13 ct. per m.m. regel 40 m.m. breed; in tekst 26 ct. per m.m. regel 50 m.m. breed. Contract op aanvraag. Noordhollandsch Daqblad 9 Buiten God i» 't nergens veilig Vondel DINSDAG 16 APRIL 1946 42a JAARGANG NUMMER 10908 ALKMAAR: Langestraat 42A tel. 4330 (K2200) HOORN: Draafsingel 59 tel. (K 2290) DEN HELDER: West- straat 80; tel. K 2230 2182 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank MINISTER BEEL heeft in een verkiezingsrede voor de Katholieke Volkspartij te Am sterdam ook gezegd, dat meer dan eenig ander vraagstuk, op dit oogenhlik dat van de ver houding tusschen Nederland en de overzeesche gebiedsdee- len onze aandacht vraagt. Dit probleem zal langs constitu- tioneelen weg zijn oplossing moeten vinden. Voor 't katho lieke volksdeel is de moreele kant de verantwoording te genover de bevolking van de ze gebiedsdeelen het be- langsrijkst. Gesuggereerd wordt een be- reidKeid van de regeering tot het prijsgeven van het konink rijk. De regeering is nimmer daartoe bereid. Gezocht wor den onderlinge verhoudingen binnen het koninkrijk in de realiteit, die blijkens uitlatin gen in een deel van de pers, niet door allen wordt gezien. Ook uitlatingen van andere Ministers wekken den indruk, dat de Regeering bezig is terug te komen van den al te radica len weg. dien zi.i dreigde in te slaan. Zoo zei Minister Schermerhorn op een verkiezingsvergadering van den Partij van den Arbeid; Zullen wij voor Indonesië den weg vinden en volgen, welke noodig is en kunnen wij in dat land de taak vervullen, waarop Nederland altijd trotsch is ge weest? Dat is een vraag, die op 17 Mei zal beantwoord worden.'' Maarspr. wil dat niet ma ken tot een punt van partij politiek! Wat dit laatste betreft, mag men de vraag stellen, waarom dit punt dan zóó op een propa- ganda-vergadering van den P. v. d. A. ter sprake komt. Overigens zijn de woorden van den Minister zoo gekozen, dat iedereen,ze 'kan nazeggen. Maar de vraag is. welke weg zullen we vinden ende taak ver vullen waarop Nederland altijd trots geweest is, dat ziet menig een in ons land en in Indië an ders dan de Regeering! Spreekt prof. Romme in de ..Volkskrant" niet over ..de week der sebande", wanneer hij alles releveert, wat zich in de afge- loopen week rondom de Hooge Veluwe heeft afgespeeld? En lezen wij niet dat Minister Schermerhom aan een journalist van het „Vrije Volk" heeft ver klaard. dat hij thans tot de over tuiging is gekomen, dat het in Indonesië een ingewikkelde boel is en dat het probleem 'heel moei lijk is. Zit daarin niet de erkenning, dat de Regeering te voorbarig is geweest met haar vérgaande concrete voorstellen op basis van.... onvoldoende inlichting? Wij hebben de verwachting, dat het een groot landsbelang is geweest, dat de parlementaire offers, verklaren de verhoogde raming van de begrooting over 1946 van Binnenlandsche Zaken. Betere onderwijzerssalarissen. Voorts zijn hoogere bedragen QE MINISTER VAN FINANCIëN heeft bij de Tweede Kamer de Mïllioenennota, behoorend bij de Rijksbegrooting over. geraamd voor de salarisverbete- 1946, ingediend. Bij den gewonen dienst wordt voor 1946 <een' J~~ batig saldo van 163.047.648 gulden geraamd, dat bestemd is tot bijdrage aan den buitengewonen dienst. Deze sluit uiteindelijk met een nadeelig saldo van 2.226.134.267 gulden. Dit tekort blijkt dus belangrijk minder te zijn dan het reeds eerder aan geduide deficit over 1945, dat thans geraamd wordt op ruim 3.5 milliard. De iX>rm der nota is in zooverre geheel nieuw, dat voor het eerst een nationaal budget is opgenomen. Dit maakt onderscheid tusschen vier groepen van huishoudingen, n.l. de gezinshuishoudingen, de bedrijfshuishoudingen, de over- heidshuishoudingen en het buitenland. Daarnaast wordt nog afzonderlijk de kapitaalmarkt behandeld, die de credietbehoef- ten van het bedrijfsleven en van de overheid tot een totaal van 3mïlliard zal moeten bevredigen. Buitenlandsche leeningen en buitenlandsche activa kunnen 1.8 milliard opbrengen. De resteeren- de 1.2 milliard zullen moeten worden verkregen uit besparin. gen. daar een inflationistische geldcreatie anders niet te vermij den zou zijn. Werken en sparen. Geen verhooging der consumptie. Overigens zal het monetair evenwicht alleen gehandhaafd kunnen blijven door een combina tie van zes middelen nl.: 1. Opvoering van de arbeids productiviteit; 2. handhaving der consumptie op het bestaande niveau, met een minimaal noodzakelijke aanvul ling van de voorraden duurzame consumptiegoederen; 3. zoo groot mogelijke bespa ring als uitvloeisel van beide voorgaande middelen; 4. concentratie van den invoer op die goederen, die de arbeids productiviteit kunnen verhoogen; 5. opvoer van den uitvoer van goederen en diensten met opoffe ring van een verhooging der bin nenlandsche consumptie, óm een zoo groot mogelijk deel van den invoer te kunnen betalen; 6. intering van vermogen in 't buitenland om het tekort op de betalingsbalans aan te vullen, dat niet door buitenlandsche leenin gen kan worden gedekt. De Nota is verdeeld in drie hoofdstukken, waarin achtereen volgens de dienstjaren van 1940 commissie van Poll toch maar naar Indië is gegaan! Elk uur kan zij thans worden terugverwacht. Waarom gaat dr. van Mook, die hier kwam, om besprekingen te voeren, thans eeniige dagen met vacantie naar Londen, ter wijl zijn Indonesische adviseurs op den Hooge Veluwe blijven??? Het Bedrijfschap voor granen zaden en peulvruchten heeft een verordening afgekondigd voor de saneering der bakkerijbedrij- ven, welke betrekking heeft op het slijterswezen, het cadeaustel sel en het verleenen van crediet. tot en met 1945, de begrooting van 1946 en het nationale budget wor den behandeld. Cijfers van de oorlogsdienstjaren werden tevo ren reeds opgenomen in de mil- lioenennota behoorend bij de be- grooting van het tweede halfjaar 1945. doch deze zijn thans aan gevuld met nieuwe gegevens. De uitgaven voor den gewonen dienst De uitgaven voor den gewonen dienst voor 1946 worden geraamd op 2394 millioen gulden. Ter ver gelijking geeft de Mïllioenennota ook de verdubbelde cijfers van de begrooting over het tweede half jaar 1945, nl. 2269.7 millioen gul den. Aan de toelichting op de belang rijkste verschillen tusschen de cijfers van 1945 en 1946 ontleenen wij nog het volgende: De plannen tot samenvoeging van de diplomatieke en consulaire diensten tot één buitenlandschen dienst, maakte het mogelijk de ramingen voor het Ministerie van Buitenlandsche Zaken eenigszins lager te stellen. De kosten der politiekorpsen der grootste acht gemeenten zijn we der ten laste van deze gemeenten gekomen. Mede hierdoor is voor politie op de begrooting van Justi tie ongeveer de helft geraamd van het verdubbelde Bedrag van het tweede halfjaar van 1945. De verwachte stijging der ge meentelijke tekorten alsmede de hulpverleening aan oorlogsslacht- ringen bij het onderwijs, voor socialen jeugdzorg en voor de be moeiing van het Rijk op het ge bied van muziek, tooneel en let teren. Naast steun aan jeugd organisaties zal ten behoeve van de niet-georganiseerde jeugd een rijksbijdrage worden verleend in de kosten van een centraal appa raat. dat de zedelijke verheffing van de jeugd beoogt. In verband met de uitvoering van de nieuwe fiscale en finan- cieele maatregelen en reorganisa tie der registratie is uitbreiding van den belastingdienst noodza kelijk geworden. Indien de be- noodigde materialen in ruimere male beschikbaar komen, zal in 1946 worden overgegaan tot uit voering van rijkswerken, welke destijds ter bevordering van de werkverruiming zijn goedgekeurd (werkfonds). Hiermede is rekening gehouden bij den opzet van de be grooting van financiën. Op de begrooting van Openbare Werken en Wederopbouw zijn aanzienlijke bedragen aange vraagd ten behoeve van werk zaamheden aan rivieren en zee weringen, alsmede voor onderhoud en verbetering van wegen. De instelling van het Directo raat-Generaal van het Verkeer, welke wordt verdedigd op grond van de intensiveering van hét vervoer langs den weg en over het water, heeft tot een sterke stij ging der uitgaven geleid. De post voor dekking van het bedrijfsverlies van de Nederland- sche Spoorwegen over 1945, js pro memorie uitgetrokken in de verwachting, dat dit verlies door het overschot over 1944 zal worden opgevangen. De stijging van de geraamde uit gaven van handel en nijverheid is hoofdzakelijk te wijten aan de kosten verbonden aan de voorge nomen volks-, beroeps- en wo ningtelling per 31 December 1946, alsmede aan de uitgaven voor voorlichting, onderzoekingen enz. in het belang van de economische waarbij vooral het oog is gericht ontwikkeling van Nederland, op de export. Vervolg pag. 3, Enorme vloedgolven teisterden de kusten van de Hawaii-eilanden en veroorzaakten geweldige schade en verlies aan mcnschenlevens. Boven- venstaande foto toont 't dramatische moment, waarop een vloedgolf Hilo Harbour treft. De pijl wijst naar een man, die temidden der wrakstukken door het water wordt overvallen. (AP P f>E WOORDVOERDER van de Perzische regeering heeft Maandagmiddag mede gedeeld, dat Hoessein Ala, de Perzische Ambassadeur te Washington, opdracht heeft gekregen de Perzische kwestie onmiddellijk van de agenda der V.V. te laten afvoeren. Buitenlandsche politieke kringen te Teheran zijn vol gens Reuter's correspondent van oordeel, dat nieuwe en mogelijke verrassende ontwik kelingen op dit Perzisch be sluit kunnen volgen. B.v. een versterking van Azerbeidsjan's kans op onafhankelijkheid. Onmiddellijk na de opening van de openbare vergadering van den Veiligheidsraad der Vereenigde Volkeren deelde de voorzitter mede. dat de Perzische regeering besloten heeft, haar klacht tegen Rusland in te trekken. De Russische vertegenwoordi ger zeide, dat naar zijn meening de Perzische kwestie derhalve van de agenda afgevoerd behoorde te worden. De Amerikaansch vertegenwoordi ger Stettlnius, zeide dat er geen "geldige redenen" bestaan om aldus te handelen. Sir Alexander Cadogan, de Brit- sche vertegenwoordiger, was van meening dat de Raad in zijn plicht te kort zou schieten wanneer hij geen verder belang stelde in de zaak De Nederl. gedelegeerde Mr. van Kleffens, verdedigde het besluit van den Raad de kwestie op de agenda te houden en zeide: "Wat Perzië ook zegt of doet, de Veiligheidsraad heeft zijn eigen verantwoordelijk heid. Het gaat hier niet om Veilig heidsraad tegen de Sovjet-Unie, maar om de beginselen van een goede behandeling tegen de begin selen van een niet-zoo-goede be handeling". De Fransche afgevaaardigde Bon net stelde voor den secretaris-gene raal opdracht te geven inlichtingen in te winnen voor het rapport van den Raad aan de algem. vergadering van de vereenigde naties over de Perzische kwestie. Gromyko zeide later dat de discussie zijn twijfel of de En- gelsche en Amerikaansche gede legeerden "een echt en werke- verlangen koesteren om een vre delievende oplossing van het ge schil tusschen Rusland en Per zië te zien", bevestigd had. De Amerikaansche gedelegeerde zeide nog', dat hij nogmaals over de Perzische kwestie wilde spreken. De vergadering werd hierop ver daagd. Dr. H. J. van Mook zal na den uitermate vermoeienden tijd, die hij in verband met de bespre kingen te Batavia en hier te lande over den toekomstlgen status van Nederlandsch-Indië achter den rug heeft, een korte vacantia nemen, welke hij in Engeland zal doorbrengen. Dr .van Mook is heden ver trokken. Op last van Z. H. Exc. Mgr. J. P. HuibersBis schop van Haarlem, zal op Zaterdag 4 Mei a.s. in alle kerken en kapel len van het bisdom een H. Mis worden opgedra- qen voor allen, die tij dens den laatsten oor log hun leven hebben gegeven voor het vader land. Door de Nederlandsche leger- autoriteiten te Melbourne is den Nederlandschen staatsburgers in Australië per circulaire aange zegd, dat zij spoedig naar Neder land of Nederlandsch-Indië moe ten vertrékken, aldus bericht de correspondent te Canberra van de „Sydney Herald". De corres pondent voegt er aan toe. dat de uitkeeringen aan Nederlanders om redenenvan finanicieelen aard worden stopgezet en dat, ofschoon officieel nog geen da tum voor de evacuatie der Ne derlanders is vastgesteld, de 31e Mei als uiterste datum wordt genoemd. IN EEN VERKIEZINGSREDE voor de Katholieke Volks partij te Amsterdam heeft Mi nister Beel. die candidaat is voor deze partij in den kring Den Bosch, o.a. gezegd, dat een electoraal optreden in eigen verband voor de katho lieke kiezers gewenscht blijft, nu buiten dezen kring alles rondom de ernstigste beginse len zoo vaag blijft. Minister Beel heeft goede verwachtin gen, dat eensgezind samengaan met anderen in de nabije toe komst mogelijk zal zijn. De voorwaarden daartoe zijn een reëele overeenkomst, gericht op doorvoering van een voor uitstrevend program, gewaar borgde versterking van de geestelijke en zedelijke grond slagen van ons volk. erkenning en verzekering van het nako men der zedelijke normen voor een goed geordend gemeen schapsleven. WLOEKEND en dure eeden zwerend herhaalde Petrus tot driemaal toe, dat hij Jesus niet kende! Want het was nu gevaarlijk en een publieke schande geworden, wanneer je ook bij Hem had behoord Hoe vaak verloochenen wij onzen Heer? Zoo niet met woorden, dan door houding en gedrag: uit vrees voor de rij ken en machtigen die we te vriend moeten houdenof uit lafheid jegens de publieke opi nie (de weg van den minsten weerstand is zoo gemakke lijk!)? Het beschamendste beeld van Petrus' lafheid wordt door den evangelist Marcus gege ven (in het Passieverhaal van vandaag). Marcus was Petrus' gezel, zijn evangelie is dat van PetrusEigenlijk stelt Pe trus zichzelf hier aan de kaak. Maar wij? Wij beschuldigen liever anderen van lafheid MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1