RK AFC I Randers I Tooneel en fUm H1 Burgemeester in boSIingschop Nieuw Noordhollandsch Dagblad iSlad en Omtrek In cruce salus! Met verlof Fraudeerende generaal? Geen audiëntie Marktberichten WAT WIL URSEM ZATERDAG 20 APRIL 1946 ALKMAAR Gister, op Goeden Vrijdag, waarop wij herdachten den kruisdood van Gods Zoon, die voor de wereld het heil be- teekende, wees voor 't eerst weer het brandend neonkruis zijn lichtend teeken naar den hemel. En eiken avond zal het in het duister stralen, om ons er aan te herinneren, dat in het kruis het teeken der overwinning ons heil ligt. MONUMENT ALKMAARSCHE GEVALLENEN. Er heef zich een commissie ge vormd, onder voorzitterschap van den heer J, Plas. dat de verschil lende initiatievén gecoördineerd heeft om te komen tot oprichting van één monument voor alle Alk- maarsche gevallenen. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen is er een onderzoek gaande naar gedragingen van den inspecteur van politie H., die zich in diensttijd zou hebben schuldig gemaakt aan een niet nader te noemen strafbaar feit. De heer H. is sinds twee weken reeds met verlof. KERKCONCERT In verband met het concert in de Kapelkerk op Vrijdagavond 26 April a.s. vermelden wij nog het volgende. De organist Cor Kee staat bekend als een zeer bekwaam toonkunstenaar en zal behalve een aantal belangrijke orgelwerken van vooraanstaande componisten zijn talenten toonen als Improvi sator Hij nam o.m. deel aan de be roemde Improvisatieconcerten te Haarlem op het vermaarde orgel der Sint Bavo Kerk. Ook de so praan Tine Rolff-Muijs belooft veel schoons te brengen en trad reeds met veel succes op. Zij ge noot haar opleiding bij mevrouw Noordewier-Reddinghuis en Hans Schouwman. POLITIE CONTRA GEZAGS- TROEPEN Donderdagmiddag bond een elftal van de Politie den strijd aan met een ploeg der Gezagstroepen. Hoewel- de Politie een uitgespro ken veldoverwicht bezat, bleef tot het einde toe alles mogelijk door de gevaarlijke en snelle uitvallen van de Gezagstroepen, die over verscheidene doortastende spelers beschikken. Nadat de rust met 11 was in gegaan, voerde de Politie na de thee de score regelmatig op tot 41, waarbij de G. keeper raar sitond te schutteren. Het einde kwam met 42. DE STADHUISTRAP OP! Donderdagmorgen jl. werd in de raadszaal van het Stadhuis door den heer G. J. Janssen, ambtenaar van den Burgerlijken Stand, het huwelijk voltrokken tusschen den bekenden tennis- leeraar Sietze Hamstra en mej. G Mobron. Van de zijde van vrienden én pupillen bestond voor deze gebeurtenis groote be langstelling. A.F C.-NIEUWS AFC IDe Randers I. 2,30 utir (terrein Alkm. Boys). AFC II afgelast. HSV III—AFC III 12 uur. AFC IV—SVW II. 12 uur. Tweeden Paaschdag is dan de verwachte beslissingswedstrijd. Wij geven geen voorbeschouwing maar.... speelt een sportieven en mooien wedstrijd, laat Alk maar zien wat RKAFC kan. Evenveel succes zij toege. wenscht aan het 3de en 4de. Toont wat je waard bent! Tot Tweeden Paaschdag aan den Westerwfcg. De PPC.er. APOTHEKEN In de week aanvangende or Zondag 21 April en op 2en Paaschdag, wordt de nacht- en Zondagsdienst der apotheken waargenomen door Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient no. 11. MAANDAG 2en Paaschdag hall drie BESLISSINGSWEDSTRIJD kampioenschap le klasse CCC aid. N.H. v.d. K.N.V.B. Terrein ALKM. BOYS „ROBBEDOES" Men verzoekt ons belangheb benden er op te wijzen, dat de plaatsbespreking op den 2den Paaschdag niet aanvangt om 11 uur, maar om 12 uur. Zie de advertentie in dit num mer. ALKMAARSCHE REDDINGS BRIGADE De Alkmaarsche Reddings brigade besprak in haar jaarver gadering het oefenen voor het diploma van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen. Voortaan zal iederen Donderdag avond van half negen tot tien uur geoefend worden in de „Overdekte". Ook in „Pesie's Natuurbad" zal dezen zomer ge oefend kunnen worden. Het hou den, door een arts, van een cur sus in drenkelingenhulp (opwek ken der levensgeesten door kunstmatige ademhaling) staat mede op het programma. Hoe meer nieuwe leden zich opgeven, hoe grooter de nuttige vereeni- ging wordt, en hoe gezelliger het oefenen in reddings- en bevrij- dingsgrepen. Opgave van nieuwe leden, boven 16 jaar, kan schrif telijk geschieden bij alle be stuursleden. AUTO OMGEVALLEN Bij de Heilooërbrug viel Woensdagavond omstreeks 10 uur een vrachtauto van de kustdienst der fa. Veer om. Bij de bocht naar het Kennemer- park voelde de chauffeur een vreemde beweging achter in de wagen. Hij remde, doch zonder resultaat, terwijl de auto plot. seling kapseisde. Bij onderzoek bleek de achteras gebroken te zijn. De auto werd ter plaatse ge lost en kon later met vereende krachten weer overeind ge bracht worden. Persoonlijke on gevallen kwamen niet voor. BENOEMD Tot verificateur der gemeente financiën is in de plaats van den Heer J. Haringsma benoemd de Heer Z. F G. de Wilde te Cu. lemborg. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johan, zoon.van Jan Schortinghuis en N. J. van der Kamp; Bruno P., zoon van Danis Piet en J. Krap; Cornelis J., zoon van Cornelis Jol en M. de Ruij- ter Gehuwd: Pieter Stam en Neel- tje Visser; Sietze R. Hamstra en Guurtje Mobron. Overleden: Dick A. van der Burg, oud 9 mnd. HEILOO H.S.V.-NIEUWS Het geheele bestuur van HSV trad af in de jongste ledenverga dering. Herkozen werden de hee- ren: J. Kueter, L. Denneman, G. Schipper en N. Nooij, terwijl als nieuwe bestuursleden toetraden: C. Bakker, G. N. Venneker. A. Kager en I. Groothedde. De heer C. Bakker werd door de verga dering als voorzitter gekozen. De andere functies werden verdeeld als volgt: J. Kueiter, penningmees ter; G. N. Venneker, secretaris; L. Denneman, directeur Junioren; G. Schipper, commissaris materia len. De elftalcommissie word', nu gevormd door G. Venneker. J. Kueter, A. Kager, J. Schuijt plus de aanvoerders der elftallen. Bekend gemaakt wordt, dat Za_ erdagavond te 6 30 uur op het HSV-terrein de athletiektraming laats vindt voor de Senioren on er leiding van den heer C. Bak ker. De voebaltraining vindt plaats op Dinsdagavond te 7 uur. even eens voor de Senioren. Een en an der houdt verband met de a.s. promotiewedstrij den. De training voor de anderen zal nog nader bekend worden ge maakt. Onderhandelingen zijn gaande om een goeden trainer te krijgen. Maandag 29 April vindt om 8 uur in het café Admiraal de le denvergadering plaats. BERGEN BERGEN—ALCM. VICTRIX Op den Tweeden Paaschdag zal op het B.S.V.-veld een voet balmatch worden gespeeld tus schen Alcm. Victrix en een Ber ger elftal, een combinatie van Berdos.spelers en B.S.y.-man. nen. De recette wordt afgestaan aan'het comité „Putten's Jeugd". Medewerking zal worden ver leend door de Berger Harmonie. Het gemeentebestuur heeft een medaille beschikbaar gesteld. Volgens" geruchten zou deze match worden gehouden in he;t kader van de van bepaalde zijde zoo gewenschte fusie. Dit is niet juist'; de spelers van Berdos en B.S.V. hebben van hun resp. be. sturen toestemming verkregen tot het uitkomen in dezen wed strijd. Hieruit blijkt alweer, dat het Berdos.bestuur bereid is tot samenwerking, doch men moet uit dit feit niet de conclusie trek ken, dat men bereid is tot samen smelting. URSEM R.K. ZANGVEREENIGING De R.K. Gem. Zangvereeniging E.M.M. zal op den Tweeden Paaschdag en Woensdag 24 April haar tweede lustrum vieren. De vereeniging die al vele malen bij verschillende gelegenheden haar muzikale medewerking heeft ver leend, twijfelt er niet aan dat het aan belangstelling zal ontbreken, ken. Het bekende V.O.P.-Orkest uiit Hoorn, dat al eens eerder een goe de indruk heeft gemaakt en de plaatselijke tooneelvereeniging zullen er aan meewerken deze avonden goed te doen slagen. HEERHUGOWAARD SPREEKUUR BURGEMEESTER In verband met de Paasch- dagen zal de heer Sutman Meijer, burgemeester der gemeente, spreekuur houden op Dinsdag na „BLITHE SPIRIT". 'n Nieuwe na-oorlogsche film als „Blithe Spirit" werd in de Alk maarsche Theaters nog niet ver toond. Beleefde het tooneelstuk van Noël Corvard sedert Juli '41 een onafgebroken reeks van suc cesvolle opvoeringen in de Engel- sche en later ook Amerikaansche schouwburgen, de film even eens onder den naam „Blithe Spi rit" Vroolijke Geest beleefde in April van 't vorig jaar haar wereldpremière. Als tooneelstuk werd het door het gezelschap „Comedia" onder den titel „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet" met veel succes vele malen, opgevoerd en ook in Alk maar konden wij er tot tweemaal toe de prachtcreatie van Rie Gil- huijs als Elvira in genieten. Thans kunnen wij ook met de film „Blithe Spirit" kennis maken en genieten van den flonkerenden humor, waarmee Coward zijn werk wist te kruiden en die ook in de kleurenfilm welke naar dit stuk werd vervaardigd tot zijn recht komt. Wat de inhoud betreft, Coward hanteert hier op zoo'n origineele wijze een driehoeksverhouding, dat er ditmaal eens geen bezwaar tegen gemaakt kan worden. De volmaakte harmonie van het echt paar Condomine wordt op onver wachte wijze verstoord, door de zeven jaar geleden in een lachbui doodgebleven eerste echtgenoote van den man, die als geest ten tooneele verschijnt, opgeroepen door een spiritistisch medium, door den schrijver Condomine voor een séance te zijnen huize uitgenoodigd, omdat hij enkele vaktermen en een én ander over het doen en laten van het medium wil noteeren voor een boek, dalt hij over dit onderwerp schrijft. Het komische is, dat Elvira alleen zichtbaar is voor Charles, terwijl zij zich onzichtbaar voor zijn tweede vrouw Ruth door het huis beweegt. Charles kan haar niet aanraken maar wel met haar converseeren, hetgeen omdat Ruth denkt, dat hij het tegen haar heeft to de vermakelijkste situ aties aanleiding geeft. Er moet heel wat gebeuren voor de lastige, maar vroolijke geest weer naar astrale regionen terugkeert. Evenals het tooneelstuk, biedt deze film eenige uren vroolijk vermaak. Kay Hammond die vijf jaar in het tooqgelstuk Elvira speelde, zweeft ook in „Blithe Spirit" als het altherische figuurtje door de vyoning van Condomine. gespeeld door Rex Harrison dien wij ken nen uit „de Citadel" en die in een ander tooneelstuk drie jaar Kay Hammonds tegenspeelster was; twee hoofdpersonen dus die vol komen op elkaar ingespeeld zijn zooals men in de film kan consta- teeren. Constance Cummings valt als Ruth op door haar natuurlijk spel. Men kan deze interessante kleu renfilm deze week genieten in de Harmonie Fr. O. CINEMA AMERICAIN Na een zeer uitgebreid voor programma. waarin buitenlandsch nieuws. 2 teekenfilms en een kor te speelfilm, krijgt men hier de geschiedenis voorgezet van een ge- fortuneerden jongeman, die met zijn arts wedt, dat hij het twaalf maanden vol zal houden zijn brood t e verdienen als één der onbemid delde duizenden van Londen. Het spreekt vanzelf, dat de talrijke on verwachte situaties, waarin onze held komt te verkeeren. veel hila riteit verwekken. De vlotte story van den onlangs overleden schrijver E. Phillips Op- penheim is in deze film tot een prettig geheel verwerkt, dat on danks de blijkbaar aangebrachte coupures wel weet te boeien R. ALKMAARSCH BIOSCOOP THEATER. Deze week een uitgebreid voor programma, waarin o.m. interes sant nieuws. Als hoofdfilm „De spin slaat toe", het eerste gedeelte van de seriefilm „Piraten in de Stratosfeer", met Rolph Byrd in de hoofdrol. De Spin is het hoofd van, een bandietenbende, die op zeer geraffineerde wijze kostbaar heden probeert te bemachtigen, hij stuit hierbij steeds op den onver- moeibaren speurh. Tracy, die hem in alles dwarsboomt en probeert hem te pakken te krijgen. Vechtl partijen, humor en een aaneen schakeling van spannende en sen. sationeele avonturen. M. VICTORIA-THEATER „„Dat afspraakje met mijn vrouw" is een echt Amerikaansche film, waarin op vroolijke wijze de geschiedenis wordt opgedischt van het huwelijk van een tooneel- schrijver en een dokteres, die ieder hun eigen weg zullen blijven gaan en ook hun eigen appartementen bewonen. Deze verhouding, die in derdaad meer op een afspraakje gelijkt, dan op een normaal hu welijk, geeft aanleiding tot allerlei grappige verwikkelingen, maar het slot- brengt de gelukkige oplossing. Een uitgebreid voorprogramma viel vooraf te bewonderen. In het binnenlandsche nieuws o.a. een uitgebreide reportage van de Scandinavische reis van 't Prinse lijk Paar en nieuws uit Indië De show- en dansfilm maakt, dat de leeftijdsgrens in acht geno men dient te worden. K. Paschen v.m. 1112 uur ten raadhuize en eveneens op Zater. dag d a v. Daarna op Maandag, Woensdag en Zaterdag v.m. 11 12 uur ZONDAGSDIENST ARTSEN Op Zondag 21 April zal de Zondagsdienst der artsen wor den waargenomen door Dr. Noorlander. In .Januari van dit jaar is me degedeeld, dat een Ganadeesch militair hof van onderzoek een onderzoek zou instellen naar de administratie van de Canadee- sche strijdkrachten in Neder land. Thans meldt Reuter uit Ot tawa. o'at bigade-gen. J. F. Les ter. stafchef van de Canadeesche strijdkrachten in Nederland!, door de militaire autoriteiten te Otta wa wordt vasgehouden, als ge volg van dit onderzoek. Als zoo het groene hout is.... Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag en Woens dag. 23 en 24 April, géén audiën tie verleenen. W ARMENHUIZEN. 19 April. 1600 kg witlof 5052; witlof II 31—39; 300 kg uien 26,20—26,30; 3500 kg rabarber 5260. NOORDSCHARWOUDE. 20 April 10.900 kg witlof 2246; 6900 kg prei 7,70—9,70. LANGENDIJKER Groenten- centrale. 19 April. 70 kg gele kool 34,20; 800 kg uien 22,20; 2500 kg prei 13,60—15,18; 350 kg rapen 4,90; 300 kg rabarber 7172; 180 bossen radijs 8,350 kg spinazie 25,—; 21.700 kg witlof I 43—53; idem II 20—41. I^RIE JAAR geleden vierde heel Vrsem feest ter ge legenheid van het zilveren ambtsjubileum van burge meester D. v. d. Heuvel, naar wien bij die gelegenheid het initiatief daartoe kwam uit de burgerij de voornaamste straat in het uitbreidingsplan Burgemeester v. d. Heuvel straat genoemd werd. Dat was zijn Hosannah. Thans, sinds de bevrijding, poogt men van ze kere zijde zijn terugkeer als burgemeester te verhinderen. Dat is zijn „kruisig hem". La ten wij er direct aan toevoe gen, dat de deelname aan deze actie tegen den burgemeester niet algemeen is, zooals die aan de viering van zijn zilve ren jubileum. Bijna een iaar is sinds de be vrijding verloopen en nog is bur gemeester Va® den Heuvel niet in zijn functie hersteld. Niet om dat hij door de zuiveringscom missie te licht bevonden werd, doch omdat zijn tegenstanders, gebruik makend van de in Mei 1945 ingetreden situatie, hem weg willen werken. 'n Voorloqpige maatregel Toen de heer v. d. Heuvel na de bevrijding weer op zijn post verscheen, na van 14 Mei 1944 te zijn ondergedoken, werd hem ten Raadhuize een schrijven overhandigd van het Provw Be stuur, waarin hem werd mede gedeeld. dat hij als burgemees ter werd vervangen en in de uit oefening vain zijn functie als se cretaris werd gestaakt. De C. d. K. was hiertoe krachtens art. 2, lid 3 van het Regeeringsbesluit van 5 Sept. 1944 bevoegd, wan neer naar zijn oordeel een bur gemeester op grond van diens houding tijdens de bezetting niet geacht wordt het vertrouwen der ingezetenen te bezitten. Wij ver melden dit nadrukkelijk, o.mdat, wanneer er sprake van zou zijn, dat burgemeester v. d. Heuvel het vertrouwen van zijn ingeze tenen niet bezit (hetgeen nog moet blijken), dit zeker niet het geval is op grond van zijn hou ding tijdens de bezetting, toen hij voorging in verzet, sabotage en illegale actie. Doch laten wij niet vooruit loo- pen op onze conclusie. Er was in die dagen van Mei 1945 niet veel voor rroodig. om een tegenstander weg te werken; immers, in een toelichting op het Zuiveringsbesluit (zie Com mentaar 8 Mrt. 1945) lezen wij, dat de autoriteiten, bevoegd iot dit „voorloopig buiten dienst stellen", er niet volledig van ver zekerd behoefden te zlin, dat de critiek op. of de verdenking van den betrokken ambtenaar beslist gegrond was. Van welke zijde kwamen de in lichtingen, op grond waarvan de C. d. K. tot dit besluit kwam? Het is voor ons geen vraag meer. De eerste poging van heimelij ke wroeters'was gelukt. Zij slaag den er zelf in. gebruik makend van de machtsorgie, die in de eerste dagen na de bevrijding heerschte, den burgemeester en diens gezin- uit de gemeente te verbannen en sindsdien woont hij in eën andere gemeente. Deze uitzetting uit zijn gemeente mist o.i. eiken rechtsgrond. Hoewel „staking" een voor zorgsmaatregel is en in wezen geenszins oneervol (de gestaakte ambtenaar blijft in het volle ge not yan inkomen en alle voor deden aan de uitoefening van zijn functie verbonden) moest de ze voorzorgsmaatregel tegen den heer v. d. Heuvel, die alleen als secretaris gestaakt was en als burgemeester siechts tijdelijk vervangen werd, bij zijn gemeen tenaren toch wel den indruk wekken, dat iets niet in orde was. De booze geruchten, waar bij de burgemeester zelfs als col laborateur en jodenverrader werd gedoodverfd, bleven dan ook niet uit en doen nog gretig de ronde. Uitspraak Zuiverings commissie. De zuiveringsmolen maalde langzaam en het duurde ruim een half jaar voor burgemeester v. d. Heuvel zich voor de zuiverings commissie, onder voorzitterschap van Prof. Dr. v. d. Bergh, kon verantwoorden en verdedigen te gen de klachten en beschuldigin gen jegens hem ingediend. Hier over kunnen wij kort zijn. Dege nen, die voor de zuiveringscom missie de door hen gedane klach ten moesten toelichten, zullen zich daarover slechts kunnen ver heugen, want zij sloegen daar eer der 'n figuur van verdachte dan van getuige. Wij waren in de gelegenheid van deze klachten kennis te ne men, alsook van de behandeling door de commissie en kunnen daaruit concludeeren, dat open baarmaking hiervan den burge meester ten volle zou rehabilitee- ren, doch degenen, die ook nu nog in het dorp heimelijk tegen den burgemeester ageeren, in een op z'n zachtst uitgedrukt onaan gename situatie zou brengen. Voor de rehabilitatie van bur gemeester Van den Heuvel wal (Vervolg pag. 7)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2