N Arnold Meijer en Koos Vorrink SITUATIE WEER ERNSTIG EIND IN HET ZICHT ee Pz. tie k in 1W Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: EEN POLITIEKE REL? KATHOLIEKE HULP Voor hongerende landen Immigratie-kansen De conferentie te Parijs Amerikaansch- Russisch incident Bormann leider van Nazi-ondergrondsche? Perzische mysteries Sneeuwstormen Walcheren Gevangenis-oproer Hoogere dingen DE BESPREKINGEN OVER HET INDISCHE PROBLEEM „Sjahrir staaf op com munistisch standpunt" Mariniers krijgen verlengd verlof 'RIL 1946 iur ij zijn ik in mijn rsloot el ik oedie- srven. rslooi g 2en waard. mu- lA. Ko- 11 uur. /art, idh. igs, iag uur, lée agr. iter- iigen 2.30 iaar Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Often; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs t 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; inclusief incasso. Advertentie-.prijsper editie 13 ct. p. m.m.; minimum t 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.m.; minimum f 4. Fam.*ber 20 ct. p. m.m.; in .alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) APRIL 1946 42e JAARGANG - NUMMER 10912 ALKMAAR: Langestraat 42A tel, 2046 (adm.); ■2047 (redactie) K22Q0 HOORN: Draafcingel 59 tel. 4243JK 2290) 2 lijnen DEN HÉLDER: WeSt- straatfiO; tel. K2230 2182 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank GROOT MISBAAR wordt van socialistische zijde gemaakt rond om de zaak van Arnold Meyer, Zijn arrestatie zou gelast zijn van wege het,.... Departement van Algemeene Oorlogsvoering. Daar zetelt naast Minister Schermer- horn de heer Koos Vorrink, oud- voerzitter van de S.D.A.P. en thans voorzitter van de Partij van den Arbeid. Die zouden dit zaakje wel eens even opknappen. Want het was een schandaal, dat een man als Meyer nog vrij liep en zoo zachtzinnig behandeld werd. Dus maakte „Het Vrije Volk" een speciale reportage en de socialis tische partij-leider v. d. Goes van Naters stelde vragen...,. Maar nu de andere kant van de zaak. Die leeren ons verschillende publicaties in eenige bladen o a. „De Gelderlander" te Nijmegen, en „De Kroniek" van Leiden. Uit deze mededeelingen blijkt, dat het een politieke rel moet worden, blijkbaar om bepaalde politieke figuren, die nu een rol willen spe len, 'te dekken. Voorop Koos Vorrink, voorzit ter van de Partij van" den Arbeid en politiek adviseur van de hui dige regeering. De mededeelingen met name van „De Gelderlander", zijn zóó positief, dat ooheldering en eentueel zuivering! niet kan uitblijven. „De Gelderlander" verklaart, dat Koos Vorrink omtrent de jaar wisseling 1940—'41 contaqt met Arnold Meyer heeft gezocht. Na dat tot tweemaal een verzoek om een onderhoud dat Vorrink vol komen uit eigener beweging tot Arnold Meyer richtte op de lange baan was geschoven, ontving de leider van Nationaal Frontt tenslotte den heer Vorrink tot tweemaal toe -op Bezuidienhout no. 76 te Den Haag, in de middag uren. Beide keeren was hier de secretaris van den heer Meyer bij tegenwoordig, de heer Pétillon. Een derde bijeenkomst had plaats waarbij behalve Vorrink en Meyer ook de secretaris van den Politieleen Raad van Na tionaal Front aanwezig was, de heer Doek. Evenals op vorige bijeenkomsten heeft Vorrink ook hier kenbaar gemaakt, dat, hij als lid van Na tionaal Front wilde toetreden. Hij verklaarde echter eenige eischen te moeten stellen. Op de vraag van den heer Meyer op grond waarvan, ant woordde Vorrink, dat zijn figuur een zeer belangrijke en invloed rijke was. Wanneer hij toetrad, was het zeker, dat het overgroote deel van de SDAP hem zou vol gen. De drie eischen. welke hij stelde waren de navolgende: 1. Het program van Nationaal Front achtte hij onvoldoende t.a.v. de staatssocialisatie. (Hier in moest N.F. dus veel'verder gaan, welke eisch begrijpelijk woreb in het licht van de maat regelen. die het tegenwoordige kabinet Schermerhorn voorstelt, welks (kwade?) genius onge twijfeld de heer Vorrink is.) 2. De heer Vorrink kon het pro gram van Nationaal Front t.a.v. de handhaving en uitbreiding der Bijzondere School niet on derschrijven. Hij wenschte, dat de heer Meyer een nationale school zou propageeren(l) 3. De heer Vorrink eischjte, dat hij bij zijn toetreding tot Nationaal Front plaatsvervangend leider zou worden. De heer Meyer heeft hierop ge antwoord, dat het hem niet in teresseerde in welke kwaliteiten iemand tot Nationaal Front toetrad maar wel of de man een_ goed vaderlander was en wat zijn in nerlijke gesteltenis zou blijken te zijn. Iemands daden zouden ten slotte uitmaken of hij geschiet ge acht kon worden voor een leiden de functie. T.a.v. de programma-punten wenschte de heer Meyer niet te transigeeren. Staatssocialisme achtte hij onjuist en de beteekenis van het bijzonder onderwijs zóó hoog voor ons volk. dat hij daar aan niet wenschte te tornen. Vorrink is ddhrop verdwenen, maar niet dan na een opmerking, die de deur yoor mogelijke verdere onderhandelingen nog open moest, houden. Deze zouden niet meer hebben plaats gevonden. Het vroegere illegale blad „De Kroniek" doet nog fraaier onthul lingen, die we niet geheel zullen volgen, ook omdat ze nogal inge wikkeld zijn. Daarin wordt niet minder ver teld. dan dat Vorrink de positie alS leider van het Nederlamdsche volk van Mussert zou overnemen. Vorrink had relaties met S.D.- spionnen en heeft bij een der 'ver- hooren zooveel gepraat, da,t daar van de arrestatie van verschillen de politieke leiders het gevolg zou zijn geweest, In dit verband wordt ook Goedhart. Pieter 't Hoen van „Parool", een minder-fraaie rol toebedeeld. Ook „De Kroniek" eischt opheldering over de rol, die Vorrink en Goedhart tijdens de bezetting hebben gespeeld. Een opheldering, die niet ach terwege mag blijven. De aartsbisschop vain Westmin ster, mrg. Griffin. heeft in aan sluiting op de rede van Z.H. den Paus een beroep gedaan op de Engelschen om zich te beperken ten behoeve van de landen, waar gebrek aan voedsel heersoht. In Argentinië heeft de Katho lieke Actie een beweging op touw gezet, om ingevolge de Pauselijke aansporing hulp te bieden in den voedselnood. Ook in Amerika is van Katho lieke zijde een groote voedsel- actie voor hongerende landen op touw gezet. Oud-president Hoo ver heeft zijn reis door de wereld om een onderzoek iira te 'stellen 'naar den voedseltoestand in ver schillende landen, voortgezet. Australië zou 20 millioen men- schen voor immigratie kunnen opnemen. Het pi ah bestaat in 1 jaar 70.000 immigranten uit En geland t)e laten komen. Volgens radio New York heeft de Argentijiïsohe consul-generaal te New York. Carlos Cooke, ver klaard. dat Argentinië in het bij zonder de immigratie van land arbeiders en technici voorstond en wel uit Spanje, Italië, Ierland en Nederland. Donderdag 25 april a.s. begint iin Parijs de conferen tie van de ministers van buiten- landsche zaken, ter voorberei ding van de Vredesverdragen. Er zijn weer allerlei moeilijkheden en de tegenstelling Amerika Rusland doemt weer op. Hoeveel belang Rusland aan de bespre-' kinigen hecht blijkt wél hieruit, dat behalve Molotof ook Wisinsky voor de Sowjet-Unie aanwezig zal zijn. De Britsche pers wijdt vrij veel aandacht aan de komende con ferentie te Parijs. Volgens de „Observer" is men in Britsche kringen gereserveerd. Volgens de besluiten van Moskou zal Frankrijk slechts een stem heb ben. voor zoover het landen be treft, waarmee het officieel in oorlog is geweest. Deze verdeeling der conferen tie zal het moeilijk maken de di verse aangelegenheden als dee- len van een geheel te bezien. Strubbelingen kunnen o.a. ont staan door de kwestie Triëst, de 1 .ventueele Sowjetcontrole over de Donau en de regelingen met betrekking tot de Grieksch-Bul- gaarsche grens. De Washingtonsche correspon dent van de „Sunday Times" veronderstelu. dat Byrnes zal op treden tegen zekere verlangens der Sowjet-Unie. De ernst van de situatie blijkt ook hieruit, dat Byr nes de senatoren Conally en Van den Berg (resp. leiders van de meerderheid en de minderheid) naar de confe rentie meeneemt Vooral Ita lië zal het twistpunt zijn en de correspondent acht het mogelijk, dat Byrnes een wij ziging der wapenstilstands voorwaarden zal voorstellen, opdat Engeland, Frankrijk en de V.S. onafhankelijk van de USSR een regeling met Italië zouden kunnen treffen. Men acht zoowel in vele En- gelsche als in Amerikaansche kringen de verhouding met Rusland slecht. De eischen van Rusland gaan veel te ver. Ame rika en Engeland willen evenwel doen wat mogelijk is, om de betrekkingen met Rusland te ver beteren, dooh zij zouden daarbij het wezenlijke van hun eigen standpunt niet prijs geven. Verschillende latere berichten uit Amerikaansche bron wijzen er eveneens op. dat de kans groot is, dat Amerika en Engeland zou den streven naar een afzonder lijke vrede met Italië, dat nog steeds zucht onder de harcJe was- penstilstandsvoorwaarden. IN JAPAN is de regeering Hare- zahada afgetreden. De premier zal een nieuw kabinet vormen op de basis van de onlangs ge houden verkiezingen. Bij Weenen hebben vier Russi sche gevechtsvliegtuigen een Amerikaaeisch transportvliegtuig beschoten. Washington heeft ge protesteerd. Moskou stelt een on derzoek in. Het is de tweede keer, dat zulk een incident plaats heeft. In de Amerikaansche Se naat is daarover nogal .veront waardiging tot uiting gekomen. Temeer, omdat de betrokken Russische vliegtuigen door Ame rika aan de Sowjet-Uoie geleverd zijn! De eerste minister van Beie ren, dr. Wilhelm Hoegner. heeft ka een interview, toegestaan aan den correspondent van de Brit-- sche „Observer", bijzonderheden verstrakt over de Duitsche onder. grondsche Nazi-beweging. De or ganisatie noemt zich „Edelweis" en tot haar strijdmiddelen behoort de politieke moord. Dr. Hoegner vond zichzelf als eerste op een lijst van personen, die uit den weg geruimd dienden te worden. Vermoedelijk hebben deze nazi's de voorbereidingen tot hun acti viteit in Zwitserland getroffen. Volgens'de B.B.C. zou Martin Bormann nog in leven en de lei der van deze organisatie zijn. Vogens een Engelsche journa list die de censuur verschalkte,, woedt in Iran op twee plaatsen burgeroorlog. De regeeriog heeft bekend 'gemaakt, dat ze Azerbeid- szan beperkte autonomie wil ver- leenen, binnen de grondwet. En geland is reeds aan het i'nfor- mee'ren wat de bedoeling daar van is. In Canada woedden met de Paaschdagen hevige sneeuw stormen. Vele verbindingen .van spoor, telefoon en telegraaf zijn) verbroken. CTp sommige plaatsen is de sneeuw bijna an derhalve meter dik. Op Walcheren zijn thans van de ongeveer 7500 woningen we derom ruim 3000 woningen ge schikt gemaakt. 3000 gezinnen kregen weer een dank hoven het hoofd. De "Bond Zonder Naam" bestaat acht jaar. De ZeerEerw. Heer Henri Se Greeve droeg uit dankbaarheid eeflj plechtige H. Mis op in'de St. Nicolaas. kerk te Amsterdam en hield de feest, predikatie. Een overzicht in de kerk tijdens deze preek. In Milaan hebben 2500 gede tineerden de gevangenis bezet, de bewakers in gijzeling geno men en een gevecht geleverd met politie en militairen. Er zijn reeds 20 slachtoffers geteld. EEN JONGEN, die een aardig meisje zoekt, een meisje, dat een Gezellige vriendin zoekt, een Huisvrouw, die de beste waar voor haar bonnen zoekt en een man, die den weg naar maatschappelijken voor. uitgang zoekt, dat zijn allemaal menschen, die menschelijke din. gen doen, waar als zoodanig niets op valt aan te merken. Maar meer dan menschelijk is het ook niet! Ook de heidenen doen dat alles. Van ons, Chris, tenen, die Paschen hebben ge. vierd, wordt meer gevraagd, zooals in de Mis van heden ver luidt: „Als gij met Christus ver. rezen zijt, zoek dan de dingen, die boven zijn, waai Christus zit aan de rechterhand des Vaders". Als Wij geen hoogere dingen zoeken dan natje, droogje, oaan. tje en pleziertje, behooren we tot de lauwe brei der naam. Christenen. MARCUS Tenniswedstrijd HollandBelgië» Te Amsterdam vond de belangrijke ont moeting plaats tusschen de Belgische en Nederl. kampioenen wasB&r en Rinkel. Een overaicht van de match; welke door den Belg met 3-^-1 geron nen werd. Anefo/ïïareft Noman P. DE INDONESISCHE dele gatie zal waarschijnlijk uiterlijk Donderdag a.s., dus 25 April, uit Nederland ver trekken. De loopende zaken in Indonesië vereischen de aanwezigheid aldaar v^n de leden der delegatie. Naar ver luidt, is in verband met een en ander de terugkeer van Dr. Van Mook uit Engeland vervroegd. Hij zou reeds he den op het jachtslot St. Hu- bertus verwacht worden. Dr. P. G. Knibbe te Leiden heeft zich in een open brief tot den Ministerraad gericht in zake Sjahrir en de verantwoordelijk heid der Nederlanders in Indië. Hij betoogt, dat Sjahrir een zuiver communistisch standpunt inneemt en in alles het Sowjet- Russisch voorbeeld copieert. Dr. Knibbe besluit) met een be roep te dijen, op den Rgad om in geen geval toe te laten „dat Ne- derlanosch-lndië op déze wijze aan het communistisch experiment wordt uitgeleverd". De republikeinsche regeering spreekt haar leedwezen uit over den dood van den Austrahschen officier, die deel uitmaakte van een commissie van onderzoek, ter wijl twee Australiërs gewond wer den. Er hebben zich weer botsingen voorgedaan o.a. bij Batavia, Soe- rabaja en op Bali, tusschen Ge allieerde troepen en extremisten, waarbij slachtoffers vielen. Indonesische troepen zijn opge rukt tegen een bende bandieten, die onder aanvoering van twee Japansche deserteurs zou staan. Deze Japanners zouden ook schul dig zijn aan den overval op de Australiërs. Zestien Liberty-schepen zijn uit Japan naar Nederlandsch-Ihdië vertrokken, om Japansche krijgs gevangenen op te halen. Het hoofdkwartier van het corps mariniers deelt méde, dat voor rie mariniers, ingedeeld bij het derde echelon, die op 24 April in Amsterdam zouden ver- zamelen, het verlof is verlengd tot Maandag 20 April, eerste ge legenheid itv Amsterdam.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1