Van Vrouw tof Vrouw Temidden der gevaren klinkt het Alleluja" HET „REQUIEM VAN VERDI Nieuw Noordhollandsch Dagblad Paus Plus spreekt Katho lieke jongeren moed in De hoop van Katholiek Frankrijk DE EERSTE BEDEVAART NAAR LOURDES Door R.K. Oratorium- vereemging te Alkmaar Tact en waardeer ing CENTRALE STIEREN- KEURING De melkrijkheid van den veestapel SJAHRIR EN DE RIJST Belgische uranium gaat naar Amerika St. Ignatiussollege viert feest Autorijden op Zondag mag niet „Uiterst voorbarig en zelfs onjuist" Betaalde amateursbands mogen niet optreden Schepen ais schade vergoeding RADIO-PROGRAMMA Boebi Trep en Jippie Jee in Nederland WOENSDAG 24 APRIL 1946 Tijdens de ontvangst van de afgevaardigden op het congres der katholieke jon- geren te Rome, hield Z. H. Pius Xü een toespraak waar in hij wees op de houding, welke zij tegenover de hui dige politieke vraagstukken moesten aannemen. Gij komt hier alcfjs de Paus in den bijzonder ernstigen tijd waarin de volken de keuze hebben tusschen het leven en den dood, tuschen zegening of vervloeking, onze tegenstan ders meenen, dat het oogen- blik van handelen thans is aangebroken. Zij vestigen hun hoop op de verkregen resultaten en daarom moet o!e Katholieke Actie zich ook tegen dezen Iaatsten keeren en het lichaam voeden om de ziel te kunnen redden. Het volk moet een steeds groo-ter aandeel in het openbare leven nemen, hetgeen de noodzakelijkheid met zich brengt, dat het een juist in zicht in zijn rechten en verplich tingen krijgt, meer in het bijzon der in het kiesrecht. De Katho. lieke Actie is geen politieke par tij. doch zij. moet daarom niet minder de katholieken voorlich ten omtrent hun belangen, die thans gevaar loopen ten opzichte van de kinderen, het huwelijk en het gezin en de gemeenschap. De lessen uit het verleden, be vestigen de ervaringen van het oogenblik. De gevaren, die ons thans bedreigen zijn, de echt scheiding, ae gocLsdienstlooza school, de slechte boeken, en de openbare vertoondngen. ue ge schiedenis leert dat volken, die het geloof verzaakten, moeilijk daartoe terugkeerden, Cnze te genstanders keeren zich niet te gen een bepaalde christelijke leerstelling, doch tegen het geheel daarvan. Daarom is het de plicht van de Katholieke Actie de christelijke leerstellingen terug 1e brengen tot hen, die zich daarvan verwijderd hebben. De Paus sprak tenslotte de af gevaardigden moed in door te zeggen, dat te midden van het oorlogsgeweld, de tweedracht en de tranep, he_t Alleluja van Pa- schen weerklinkt. Aan" alle aan wezigen schonk hij den zegen. Op Paasehzaterdag. vond in de Notre Dame te Parijs de pries terwijding plaats in tegenwoor digheid van Mgr. Snhard, Kar dinaal-Aartsbisschop. Aan niet minder dan 139 Levieten werden de handen opgelegd. Ter gelegenheid van de viering van den eersten verjaardag der bevrijding van Weenen werd een groote militaire parade gehouden voor de vier Gealli eerde militaire bevelhebbers. V.I.n-r-: Maarschalk Koniev (Sovjet-Rusland);" Generaal Mark W. Clark (Ver. Staten) Col. Gordon Smith (vertegenwoordi ger van den Brïfcschen bevelhebber) en Generaal W. Lethouart (Frankrijk) AP P. si Ter gelegenheid van het Paaschfeest kwamen dit jaar de eerste bedevaartgangers uit Pa. rijs te Lourdes aan. Hun aantal bedroeg 7009, waaronder 4500 kinderen. Men verwachtte nog een groot aantal bedevaarten uit België, doch met het oog op den toestand des- voedselvoorziening moesten deze worden afgelast. SS Het bestuur van de R.K. Ora torium Ver. verzoekt ons" opname van het volgende. Nu door middel van pers en pro paganda, ons eerste concert bij de inwoners van Alkmaar is aange kondigd, meenen wij. dat het oogenblik is aangebroken, ons of ficieel voor te stellen. De R.K. Oratorium Vereeniging stelt zich ten doel: „Het beoefenen en be vorderen van den zang alsmede het uitvoeren van kunstzinnige koorwerken, in het bijzonder wer ken van Katholieke componisten". Ziedaar, in het kort. onze begin selverklaring. Men zal moeten toegeven, dat er op dit gebied in Alkmaar nimmer iets goeds is tot stand gebracht, en men zal ook moeten toegeven, dat aan een dergelijken opzet ab solute behoefte bestaat. Het gaat niet aan, dat wij katholieken de grootste scheppingen op muzikaal gebied aan ons laten voorbijgaan, zonder van haar schoonheid te ge nieten. Het gaat evenmin aan, werken van Katholieke componisten al leen doos niet-Katholieke Koren te laten uitvoeren en dat. terwijl wij Katholieken over alle moge lijkheden beschikken om een der- gelijken opzet te doen Hagen! In een stad als Alkmaar, met plm. 10.0,00 Katholieken, moest het mogelijk zijn een groot gemengd koor op te richten en in stand te Een van de grootste problemen van dezen tijd is wel het dienstmeisjes- vraagstuk. Het is reeds van vele zij den belicht en men zoekt naarstig naar een oplossing, dioch feit is, dat deze nog steeds niet gevonden is. en de huisvrouwen dus zelf aan den slag' moeten. En ik geef direct toe," dit is in vele gevallen bezwaarlijk; niet alleen, dat de huisvrouw er onder lijdt, maar ook haar gezin. Zij, die dus in het gelukkige bezit zijn van "eene hulpe", mogen dit dan ook wel extra waardeeren. Waardee» ren, hetgeen voor velen onzer slechts een werkwoord is zonder meer, ter wijl het in praktijk gebracht zoo on noemlijk veel kan doen. De mensch is altijd zeer gevoelig voor blijken van waardeerïngr vooral wij vrouwen. Uw dienstmeisje, hulp in de huis houding, of hoe U haar noemen wËEt, maakt hierop geen uitzondering. - Nu wil ik hierme de uüet beweren; dat U haar 's mor gens thee en be schuit op bed moet brengen, plus een privé badkamer en 4 weken vacantie in het buitenland, als extraatje. In tegendeel. Waard'eering hoeft niet al tijd uitgedrukt te worden in stoffe lijke blijken, doch eau enkel waord zoo op zijn tijd doet soms veel meer. In den regel meer; dan men zelf wel beseffen kan. U moet niet alles vanzelfsprekend vinden en Uw meisje beschouwen als een sloofje, een voorwerp in Uw huishouding, welke U door het werk heenhelpt. Het is ook een mensch, die recht heeft op een menschwaardïg bestaan. Een mensch, welke Uw ha-* telijke opmerkingen en g'eringschat- tingen iederen dag opnieuw voelt als fijne speldeprikken, net zoolang tot zij het beu wordt en bij U weggaat. Natuurlijk deugt bij Mevrouw m zoo'n geval het meisje niet; maar Me vrouw vergeet- doorgaans dat de schuld brf haar ligt. 't Zijn dan ook dikwijls dezelfde Mevrouwen, <fie zoo- verschillende malen per jaar van dienstmaagd wisselen. Het kan echter ook anders. Een flinke dosis tact van de zijde der huisvrouw en een wederzijdsch goed begrijpen zijn onontbeerlijk. En wan» neer er nu eens een kopje van Uw beste servies door haar schuld gebro» ken. is, fiat, iedereen kan zoo iets overkomen. Een klein berisping en warschwing om voorzichtig met Uw porcelein of aardewerk om te gaan, is voldoende, maar kijk a.u-b. niet denf geheelen dag zuur. Laat Uw meisje zich niet zoo 's morgens moe ten af jakkeren, wanneer zij "s mid dags haar vrije middag heeft. Voor haar is het genoegen er dan al hee- lehnaai a±, omdat zij doorgaans te moe is, om van haar middag te ge nieten. Wanneer Uw dochtertje lastig fe in het bad, verwift dan Uw hulp niet dat zij onhandig met kinderen omspringt, doch bestraf Uw dochter tje. Dergelijke futiliteiten, die feite lijk niets te beteekenen hebben, zijn. toch zeer Belangrijk en dragen veel bij tot de goede verstandhouding tusschen het meisje en haar werkgeef ster. Natuurlijk wü ik niet alles goed praten. Het gebeurt dat het meisje lui is slordig en en royaal met Uw huishoud- attributen omspringt. Wanneer na eenige berispingen dit niet ver betert, doet U beter haar te ontslaan. U bespaart U daarmede een gesneu veld servies, een stoffige boel, een gespannen verhouding in huis en een voortdurende vermoeiende controle op al het werk. Doch wanneer U een lot uit de loterij heeft, een meisje wat haan. ge wicht in goud waard is, een frisch vroolijk kind dat eerlijk haar best doet, waardeer het dan. Waardeer haar goede bedoelingen, al bent U 't er soms niet heelemaal mee eens. Laat U eens verwennen wanneer zij dat wil of helpt U zelf ook eens mee; wanneer dat noodig is. Beschouw Uzelf en Uw personeel als een JN.V., die er is om het gezin te verzorgen. Een N.V. waarbij U de touwtjes in handen houdt, maar waarbij de aandeelhoudsters zoo nu en dan, zoo niet stoffelijk, dan toch zeker een geestelijk dividend krijgen uitgekeerd'. JACQUELINE houden. Welnu, eindelijk zijn wij dan zoover. Het koor bestaat; het heeft hard'gewerkt onder de zeer bekwame leiding van haar diri gent Leo Pielage, en het maakt zich op, om een van 's werelds prachtigste composities, het „Re quiem" van Verdi, te gaan uitvoe ren. Kosten noch moeiten zijn ge spaard, om dit evenement te doen slagen. Wij verzekerden ons van de medewerking van de Haariem- sche Orkest Vereeniging en van de vier bekende solisten: Maria Struycken van den Adel, sopraan Annie Hermes, aM; Frans Vroons. tenor; Lucïën Louman. bas. Wij twijfelen er niet aan of mu- ziekminnend Alkmaar zal ons stre ven weten te waardeeren door een massale belangstelling. Dank zij den groeten steun van het Nieuw Noordhollandsch Dag blad. zal ons concert plaats vinden Zondag 19 Mei, om drie uur in de Groote Kerk te Alkmaar. Vrijdag a.s. wordi. in de Ber gerhout de tradifioneele Centrale Stierenkeuring gehouden, waar op 143 stieren ter keuring zullen worden aangeboden, nl, 90 één jarige, 29 tweejarige, 14 drie jarige en 10 oudere stieren. Aan deze centrale keuring zijn de plaatselijke keuringen, welke 5 weken in beslag namen, vooraf gegaan-, hierop werden ongeveer 11400 stieren beoordeeld, waar van er 317 in bet Ned. Rundvee stamboek (NRS) zijn ingeschre ven, w.o. 120 éénjarige en 197 tweejarige. Van het aantal ge keurde stieren komt dus onge veer 10 pet in aanmerking voor de centrale" keuring; en dit zijn voor elke rubriek de beste exem plaren. Daar het peil van de fokkerij voor een groot deel afhankelijü is van de kwaliteit der gebruikte stieren, is deze jaarlijksche ex positie, die tevens als koop. en verkoopgelegenheid benut wordt, onmisbaar voor de fokkers. Daarom wordt in de catalogus ook de afstamming tot -in drie generaties en een overzicht van productiecijfers vermeld, aan hand van welke gegevens de koopers zich een* oordeel kunnen vormen omtrent de vermoede lijke fokwaarde. Naast vetgehalte van de melk stellen de verschillende import- landen ook hooge eischen aan de melkrijkheid. Ir. de Vries, de Rijksveeteeltconsuïent, consta. teerde echter aan de hand van de in de catalogi der laatste stie renkeuringen vermelde produc tiecijfers, dat wij niet meer zoo veel beste melkkoeien bezitten als voorheen, al bezit geen enkel gebied van het NRS zooveel stie ren die aan de voorwaarden voor de Rijkspremie voldoen. Door het voortdurend streven naar hooger vetgehalte, krijgt Ir. de Vries den indruk, dat onze Noordhollandsche zwartbonte veestapel aan melkrijkheid iets heeft ingeboet. Op de a.s. keuring worden wederom verschillende stieren aangeboden, waarvan de ver moedelijke fokwaarde, wat be treft de productie, uitstekend is en die een verbetering van den veestapel, wat melkrijkheid be treft, doen verwachten. In een nadere verklaring om trent het aanbod van Indonesië om aan Britsch Indië 500.£)00 ton rijst te leveren iii ruil voor zeer raooedge textielgoederen zegt Sjahrir, dat de rijstoogst dit jaar, volgens de laagste schatting. 5 millioen top en volgens de hoog ste 7 millioen ton zal bedragen. Het werkeijk verbruik op Java lag voor 1940 onder de 4 millioen ton, terwijl tijdens o'e Japansche bezetting het jaarlijksche rijst- verbruik op Java' nauwelijks meer heeft kunnen zijn dan twee tot drie millioen ton. Tijdens de bezetting zijn mil- linerven menschen ópoJ<US van nonger omgekomen, terwijl er honderdduizenden naar c'e ver schillende ïronten zijn gezonden om ah ar als koelies dienst te doen. Een nieuwe atoombom zou gemaakt zijn in Amerika, deelde prof. Laslid. voorzitter van de Engelsehe Labuur-partij mede. Een zoo'n dingetje zou twee staten verwoesten, vijf zouden de helft van de V.S. van de aarde wegvagen. Een Amerikaansche kolonel, die atoom-specialist is. heeft verklaard, dat het niet waar is en dat iemand met een gezond verstand zoo iets niet kan zeg genInitusschen heeft Ameri ka groote belangstelling voor uranium> de vitaalste ikrachtstof op het gebied van de kernen. Bel gië controleert ruger dan de helft v. d. wereldreserve der uranium en prof. Libois heeft dezer dagen medegedeeld, dat de seheele productie van uranium uit de Belgische congo naar de V.S. gaat! Ir 1940 lag een belangrijke voorraad te Antwerpen opgesla gen; ze is verdwenen waarschijn lijk door den vijand in beslag genomen. Het bekende St. Ignatiuscolle- ge van de paters Jesuieten te Amsterdam vierde gisteren zijn gouden bestaansfeest. De viering daarvan werd opgeluisterd door de tegenwoordigheid van Z.B. Ëxc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. Van Z.H. den Paus was een gejukwensch ontvangen. In een feestelijke bijeenkomst hield prof. mr. Romme een hoog gestemde herdenkingsrede. .Na afloop van de draverijen te Hilversum vonden 10-tallen auto bezitter, die niettemin met den wagen naar de courses waren ge komen. bij hun auto een contro leur van de rijksverkeersinspec tie. Zij zagen hun rijvergunning ingetrokken. Reuter berichtte, dat brigade generaal J. F. Lister die na de bevrijding eenigen tijd stafchef van de Camadeesche strijdkrach ten in Nederland is geweest, door de militaire autoriteiten in Otta wa wordt vastgehouden. Welin gelichte Canadeesche kringen te Amsterdam noemen dit bericht „uiterst voorbarig en zelfs on juist." Een dezer dagen werd in een groot Amsterdamsch hotel tegen eenige z.g. semi.profbands, of met een ander woord, be taalde amateursbands, door de politie in samenwerking met de Arbeidsinspectie proces-verbaal opgemaakt, wegens overtreding van de Arbeidswet. Krachtens deze wet is het een ieder ver boden, die langer aan 12 uur per week een ander beroep uitoefent tegen betaling te musiceeren. Het gevolg was natuurlijk, dat de feestvreugde, die net het hoogtepunt bereikt had, het bal was pas begonnen, plotseling zakte beneden het nulpunt, want zonder muziek kan er van dans. vreugde moeilijk sprake zijn. In verband hiermede wijst de Ar beidsinspectie er nadrukkelijk op dat voortaan aan de Arbeidswet streng de hand zal worden ge houden. Op de vergadering van het geallieerd agentschap der her stelbetalingen werd goedkeuring gehecht aan d'e door het comité der koopvaardijvloot voorgelegde cijfers betreffende het aantal handelsschepen, die zullen toe gekend worden als vergoeding voor gedurende den oorlog op- gelcopen schade. Ons land zal voor 1.555.000 bruto tonnen toe. gewezen krijgen. DONDERDAG 25 APRIL HILVERSUM I (301 M.). AVRO 7 00 Nieuws, Gym. en Gram.; 8.0Ö Nieuws en Gram.; 9.15 tö'orgenwijdmg; 9.30 Gram.; 10 30 Van vrouw tot vrouw; 10.'35 Zangrecital; 11.00 Causerie; ll'lO Ensemble Guus v. Opstal; 11.'45 Ber. krijgsgevangenen; 12.00 Lyra-trio; 12.30 Musette. orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Po pulair programma; 14.00 Voor de vrouw-, 14.20 Kamermuziek; 15.00 Causerie over Caruso; 15.20 Gevarieerd concert- 17.00 Kalei- doseoop; 17.35 Be Zevenklapper; 18.00 Nieuws; 18.18 Gram.; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.05 Sport- praatje; 19.35 Fransch program ma; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram,; 20.25 Radio Philharmonisch Or kest; 21 20 Causerie; 21.35 Da meskoor Bel Canto- 21.55 The Romancers; 22.30 Ouderen en jongeren; 22.40 Pierre Pala; 23.00 Nieuws; 23.15 The Red, White en Blue Stars; 23.45 Gram. HILVERSUM II (415 M.). KRO 7.00 Nieuws en gym.; 7.30 Morgengebed en gram - 8.00 Nieuws en gram.; 10.00 NCRV Gram.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram'; 11.00 KRO Kadïo-zieken. bezoek; 11.45 Strijkkwartet; 12.15 Causerie; 12.30 Lunchcon cert; 13.00 Nieuws; 13.15 Lunch, concert;' 13.45 Voor de vrouw; 14.00 NCRV Postillons; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Piano kwartet; 15,35 Gram.; 16.00 Bij bellezing; 16.45 Koorzang; 17.00 Het rijk "overzee; 17.10 Orgelbe speling; 17.30 Kamerorkest; 18.15 Gram.; 18.30 Causerie; 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.20 Gram.; 19.30 Katholieke Volks partij; 19.50 Gram.; 20.00 Nieuws 20.05 Reportage; 20.00 Klein Vrouwenkoor; 21.00 Causerie; 21.20 Kerkconcert; 22.00 Nieuws; 22.15 Het actueel geluid; 22.30 Apollo; 23.15 Gram.; 23.50 Schriftlezing. "JJÖ.RE1V Sie mal", begon Hooge Piet weer: „Jullie moeten mij en mijn metgezel achter in de jeep, die voor de deur staat, verstoppen. Doen jullie ook maar iets verdachts dan is 'het uit met jullie leven. Verstanden!?" Jawohl Herr Piet! grinnikte Jippie en nogmaals gaf hij Boebi Trep een knip oog. Eenige oogenblikken later verdwenen ze van den zolder en daalden de trap af.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3