AAN ONS DE TOEKOMST Nieuw Noordhollandsch Dagblad Alleen bij de K.V.P. zijn de belangen van het groote gezin veilig Hef Witte Kruis brengt verslag uit DINSDAG 14 MEI 1046 Na het bisschoppelijk woord dat ons Zondagmorgen van den kansel werd. voorgehouden, en waarin de redelijkheid van onze politieke eenheic.' zoowel als van onzen plicht als Nederlandsch staatsburger werd aangetoond, was eigenlijk een bijeenkomst als de laatste meeting van de katho lieke kiezers in den Rijkskieskring overbodig. Wij gaan den 17den Mei tegemoet in de overtuiging, dat wij als de grootste partij met minstens 35 zetels uit de stembus komen. De kiezers van de ver- bonnen kieskringen in het wes ten zullen als één man hun stem uitbrengen op den eminenten en prominenten lijstaanvoerder Mr. Romme, daarbij het resultaat voor oogen houdend, ook den zesden candidaat' Dr. Jos de Boer, den man die 25 jaar voor aan stond in den strijd voor het groote gezin, in de Kamer te brengen. Wij hoorden op dit laatste ap pèl dat na een 'welkomstwoord door den kringvoorzitter den heer H. Nolet, met het Wilhelmus werd geopend, zoowel den lijst aanvoerder Prof. Mr. C. Romme als Dr. de Boer. Deze laatste schetste het poli tiek van de katholieke Nederlan ders, vanaf den tijd, dat zij nog aan een zeker minderwaardig heidscomplex leden, en met hun stem liberalen in de Kamer brachten, tot het tijdstip van hun politieke eenheid, die hen voerde tov het volwaardig staatsburger schap. Ook nu nog kunnen wij ons de weelde van politieke versnippe ring niet permiteeren. In een 25- jarigen strijd voor het groote ge zin heeft spr. te veel ervaring op gedaan en weet hij de belangen van het groote gezin alleen veilig bij de K.V.P. Geen partij is zoo doordrongen van de noodzaak ;'ot oplossing van het vraagstuk der gezinshulp. De arbeider, de kleine middenstander en de in- tellectueele werknemer met het groote gezin heeft het nog niet best De welvaart van den arbei- Bij een aanwezigheid van vrij wel het geheele bestuur en een viertal leden- vond gisteravond de ledenvergadering van de afdeeling Alkmaar plaats. Onder de inge komen stukken bevond zich o.a. een schrijven van het Alkmaarsch N.V.H.-comité, inhoudende het verzoek door een vertegenwoordi ger deel te nemen aan de onder- afdeeling „Physiek Herstel" van dit comité; voor het vervullen van deze taak werd Mevr. M. Elema- Sas aangewezen. Mr. G. A. de Lange werd afgevaardigd naar de heden gehouden vergadering van de Noordholl. Vereen. „Het Witte Kruis" te Amsterdam, op welker agenda men als een punt van meer dan gewoon belang de vorming van een sanatorium bouwfonds aantreft. In het jaarverslag memoreerde Mr. G. A. de Lange, secr.-penn., het droevig overlijden van het be stuurslid mevr. A. Prins-Vlessing, die door den Duitscher naar Po len werd gedeporteerd. Een twee - den slag trof de afdeeling door het overlijden van den heer D. Saai Czn. De aankoop van nieuw mate riaal voor het magazijn was nog beperkt. Aan de afdeeling van he'. Groene Kruis te Heusden werden 3 ledikanten met bijbehoorende beneodigdheden afgestaan. Op 1 Januari 1946 telde de ver- eeniging 7468 leden (v. j. 7650), een bevredigend resultaat, wan neer men het vertrek van talrijke evacué's in aanmerking, neemt. De staat van ontvangsten sluiL met een bedrag van 15.801.23; het saldo van rekening bedraagt 3900.37. Het badhuis boekte een totaal van 29.957 baden; hierop resteert een saldo van 2440.82. Door de Commissie Huisverzor ging werden in 1945 62 gezinnen geholpen gedurende 1294 heele, 71 halve en 21 waschdagen; het saldo bedraagt f 742.55 het le denaantal 384. Daar de rondvraag niets opleverde sloot de voorzitter de heer D. G. G. Margadant, deze vergadering, waarbij hij in het bij zonder zijn grooten dank uitsprak jegens den chef van het maga zijn, den heer R. Vóórhaar, die in de moeilijke tijden van het jong ste verleden met het personeel uit stekend werk heeft verricht. der wordt nog te veel gezocht en gekocht in de Sanitas-winkels en niet in een behoorlijke sociale wetgeving. Daarom moet een man als Rommie die ons de kin derbijslagwet sghonk weer in de Kamer. Waar kinderen zijn daar wonen wij en woont Christus in; ons midden. Waar geen kinderen zijn, wonen zij. die anders of in het geheel niet denken. Anderen hebben de historie die voor hen wa; Nederland betreft eerst in de 16de eeuw begint; zij noemen zich Christelijk-historisCh; - wij hebben de toekomst met onze jeugd; 42% van de Nederlandsche jeugd is katholiek en 50% der pasgeborenen komt uit de ka tholieke gezinnen. „Als ik in de Kamer kom", aldus besloot Dr. de Boer. ..dan zijn het de kinde ren van het groo.e gezin, die mij erin brengen". BEVRIJDINGSFEEST Z.R.T. Zaterdag hield de Buurtver- eeniging Z.R.T. (Zeglis, Ruiter- straat. Trompstraat) haar bevrij dingsfeest. De kinderen werden 's middags naar de Bedriegertjes in Bergen gebracht, waar ze vol op konden spelen en volop ver snaperingen kregen. Bij hun terugkomst waren allen zeer vol daan, wat aan hun gezichten wel te zien was. 's Avonds werd het feest voor de ouderen gevierd. De tooneei- stukken, die gegeven werden, vielen zeer in den smaak. Na het looneel werd een verloting ge houden van veel en zeer mooie prijzen. DE LUCHTVAART TENTOONSTELLING Voor de tentoonstelling van de R.K. Aikm. Luchtvaartciub be stond groote belangstelling; den geheeien dag en vooral in de avonduren was het een druk ko men en gaan van sympathisee renden met de interessante luchtvaart. Onder een reusach tige oranje-gekleurde parachute waren langs de wanden van het gymnastieklokaal van de Sint Aloysiusschool de diverse stands ingericht Aanzienlijke ruimte was besteed aan de ontwikke ling van beginner tot volleerd bouwer, waarbij een keur van vliegmateriaal stond opgesteld; den leek komt het onbegrijpelijk voor hoe uit tallooze uiterst fra giele deeltjes nog zoo'n sterke vogel te bouwen is Uitstekende foto's van de Douglas- en Boeingfabrieken gaven een hel der beeld van de jongste proe ven in de aviatiek. Een groot aantal vliegtuigonderdeelen trok veel belangstelling. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan D., zoon van Johannes H. Jansen en A. Bergs- ma; Annie, dochter van Pieter H. J Koorn en A. v. d. Woude; Ingrid, dochrer van Louwrens Jordaan en E. van den Houten; Alberdinus, zoon van Johannes Krol en F. M. Zijlema; Bernard H., zoon van Hindrik J. van der Molen en J. Wijbenga. Gehuwd: Theodorus E. Gale- sloot en Johanna M. Dolle. Overleden: Agatha de Wit, oud 80 jaar, wed. v. M. de Rooij; Jan L Kuik, oud 86 jaar, weduw naar v R. de Vries; Jan S. Sie gers, oud 63 jaar, gehuwd met C Piket BRANDENDE AUTO IN DE OUDEGRACHT GEDUWD Gisteravond om ongeveer kwart voor tien ontstond door een on gelukje bij het starten brand in een zoo goed als nieuwen Meice- des-Benz. die in de Hofstraat ge parkeerd stond. Een Hoofdagent van Politie, die vrijwel onmiddel lijk ter plaatse was. trachtte nog het vuur, dat door benzine uit de leiding! gevoed werd, te blusschen. doch slaagde hierin niet meer Om te voorkomen dat de wagen geheel zou worden vernield en aat door een benzine-ontploffing verschillende huizen door de vlam men zouden worden aangelat, moest men er toe overgaan het brandende voertuig in het water van de Oudegracht te duwen, de inmiddels gearriveerde brandweer behoefde practisch geen dienst meer te doen. De wagen, die toebehoorde aan eenige Paters uit Gemert is niet tegen brand verzekerd DE GROSLIJSTSTEMMING In de volgorde van de door het Adviescollege vastgestelde candidatenlijst voor cte a.s. Ge meenteraadsverkiezing is geen wijziging gekomen, daar geen der geadviseerde candidaten te ken nen heeft gegeven .e willen overgaan naar de vrije lijst. De stemming over de Groslijst zal plaats hebben op Zondag 2 Juni a.s. Alle leden van de K.V.P. ontvangen daarvoor een oproe ping Zij, die zich vóór 20 Mei nog opgeven als lid- van de K.V.P. kunnen aan deze partijstemming deelnemen KATH MIDDENSTANDSBOND Donderdagavond houdt de Ka tholieke Middenstand van Alk maar een vergadering, waar he nieuwe bestuur zal worden ge kozen, voor de 9 bestuurszetels hebben zich 15 candidaten be schikbaar gesteld, zoodat er dus ruime keuze is. Tot aan de ver gadering kunnen echter alsnog candidaten worden ingediend bij den wnd. seer P. J de Kort, Cos- terstraa 15. O'ver het onderwerp: „Zaken man en Prijsbeheersching" zal de heer G Verheul uit Utrecht een causerie houden. De vergadering begint om 8 uur in Valk's Lunchroom. R.K. ORATORIUM VEREEN. De leden van de R. K. Orato- riumvreeniging worden eraan herinnerd, dat morgen (Woens dag)-avond in Centraal om kwart over 7 een buitengewone bijeen- koms; wordt gehouden, ter ken nismaking met den nieuwbe- noemden Geestelijk Adviseur. Kapelaan Zoutenbier Alle names- en heerenleden worden daarom om kwart over 7 verwacht. KRANSLEGGING Hedenmorgen om 8 uur vond m alle stilte een kransleggmg plaats op de graven van hen, die in de Meidagen van 1940 zijn gesneuveld. Een deputatie van het oude leger, onder wien -zich verschillende leden van de nieu we Kon. landmacht en officieren van hét garnizoenscommando Alkmaar bevonden, begaf zich naar de Algem. Begraafplaats, waar bloemen werden gelegd op het graf van Jacob Delver, waar na de deputatie ook de gevalle nen S P. Schouten, korporaal P. N. de "Lang, M. N. Dekker en J. P. Commandeur, die op het St. Barbara-kerkhof begraven zijn, door het leggen van kransen en het brengen van het militair sa luut, eerde. VERI'S REQUIEM Men verzoekt ons mede te dee len, dat op den dag der uitvoe ring van Verdi's Requiem geen toegangskaarten of tekstboekjes meer verkrijgbaar zijn. Aan of in de Groote Kerk worden ge-en kaarten of tekstboekjes verkocht. Wie dus voornemens is dit -grootsch concert bij .e wonen, voorziet zich tijdig van plaats- kaarten aan de bekende adres sen, Wij herinneren er voorts aan, dat de baten van deze uitvoe ring ten goede komen aan de Stichting 19401945, zooda. men door dit concert' .e bezoeken zich niet alleen een muzikaal genot verschaft, doch tevens een sym pathieke daad s-telt, die ten goe de kom.- aan de nabestaanden van de in het verzet gevallen strijders. BEVRIJDINGSFEEST STATIONSSTRAAT De kinderen van de Stations- straatvereeniging hebben Zaterdag jl. het bevrijdingsfeest gevierd in Paviljoen Kinheim. Medewerking werd verleend door de heeren Betlem (Peter Presti) en Lakeman met hun pop penkast. De kinderen (en ook de oude ren) hebben volop genoten van een nieuw boeiend avontuur van Jan Klaassen. Dit avontuur was door genoemde heeren in een op voedkundigen vorm gegoten. Naar aanleiding van een door Burgemeester en Wethouders aan de buurtvereenigingen gencht schrijven over de schandelijke vernielingen door de jeugd in bosch en plantsoenen werd de kin deren onder het oog gebracht, dat het zeer leelijk is hieraan mede te doen. Dit werd op deze wijze zeer goed begrepen en de kinde ren hebben spontaan beloofd dat zij zich hieraan niet zullen schul dig maken. Verder heeft Peter Presti de kinderen met zijn goocheltoeren geamuseerd. Ook dit gedeelte van het program was keurig verzorgd en hield de aandacht gespannen. MARKTWEZEN ALKMAAR Aangevoerd vee op de veemark ten van 11 en 13 Mei 1946: 3 paarden; 58 vette koeien (Cen trale); 207 nuchtere slachtkalveren (Centrale); 57 lammeren 16-22) 9 bokken en geiten 2.5040.00; 92 kippen van 6J 18; 92 konij nen van 1.0Ó14.00. BURGERLIJKE STAND Geboren: Dorothea H. M. d. van Aegiciius L. A. Pekelharing en M. C Berger; Marcus z. van Wilhelm A. Out en C. Lenards; Cornelis G. z van Bernardus C. Hoebe en E. Cligge; Jan- A. z. v. Marinus A. Marbus en A. M. Modder. Ondertrouwd: Eric Elsey en Antonia M. Klaver; Walter J. Russ en Engelina C. de Jager. Gehuwd: Pieter v. Fidder en Klazin-a Molenaar. Overleden: Jacob Kloet, oud 73 jaar. gehuwd met M. Stark. GESLAAGD. Heden slaagde voor het exa men dubbel boekhouden onze stadgenoot de heer P. J de Groot. HEILOO PROPAGANDA-AVOND De R.K. Middenstand, afdee ling Heiloo. hield een propganda- avond, waarop o'e heer j. Bakker directeur van he; bureau van den R.K. Middenstandsbond spra'k over het onderwerp: „Is katho lieke middenstandsorganisatie in dezen tijd nog wel noodig?" Spr. zegt, dat wij terug moeten kee- ren naar een maatschappij op chrisielijken grondslag, zooals Rerum Novarum en Quadragesi- mo Anno reeds aantoonden. Juisj nu is meer dan ooit ka tholieke organisatie gewenscht. Wij mogen niet ondergaan in een eenheidsvakbeweging. Er staat veel op het spel, er dreigt groot gevaar hetgeen het voorontwerp van- minister Vos bewijst. Be drijfschappen kunnen alleen worden opgebouwd op vrije, principiëele organisaties. Dit is de wensch ook der bisschoppen Karoinaal De Jong stelde op het congres te Drakenburg hiet lid maatschap van de katholie.ee stands- en vakorganisaties ver plichtend. Spr. behandelt uitvoe rig d-e wederopbouw van de kath. middenstandsbeweging en het urgentieplan waarna hij nog enige vragen beantwoordde. Hierna volgde een geanimeerd samenzijn. Tijdens de vergade ring gaven zich 20 nieuwe 7eden op. zoodat het ledental van de afd. Heiloo tot 80 is gestegen LANGEDIJK DIE JAHRESZEITEN Onlangs publiceerden wij n artikel onder de titel: n Evenement aan den Langedijk, over het aanstaande groote, concert dat zal worden gege ven door de R.K. Gem. ZangvereenL- ging St. Caecilia. 'n Evenement, 'n groote gebeurtenis is de vertolk.ng van "Die Jahresze.ten' van Joseph H'aydn zeer zeker voor zang. en muziekminnend Langedijk en wijde omgev.n,g. Wij kennen de R.K. Gem. Zangvereeniging S. Caecilia en haar Direceur den heer Jac. N. Al vol doende en weten dat ze over de ca paciteiten beschikt om dit werk niet alleen voldoende, maar zelfs uitmun tend ten gehoore te kunnen brengen. Konden wij in het eerste artikel mededeelen dat onze plaatsgenoote Maartje Kliffen als soliste aan deze uitvoering zal medewerken, thans kunnen wij ook de yertolkers van de tenor- en baritonpartij bekend maken Tenor is Han Le Fêvre. Bariton is Henk Driessen. Voorts 'verleent ook het Gooische Symphonie orkest zijn medewerking. De uitvoering zal worden gehouden op Vrijdag 24 Mei a.s. om half acht in de Conserven fabriek van de fa. P. Verburg. De fabriek wordt omge bouwd in 'n prachtige concertzaal. Ongetwijfeld behoort er moed toe om iets dergelijks te durven uitvoeren. De leiding yan St. Caecilia is echter vastbesloten om alles tot in de uiter ste puntjes te verzorgen want het concert moet koste wat kost slagen. De kaartverkoop geschiedt bij voor verkoop door twee damesleden van St. Caecil'.a. Wilt u genieten van 'n avond van hoogstaand kunstgenot vergeet dan niet om u tijdig te voorzien van 'n entreebiljet. EGMOND AAN ZEE GEMEENTERAAD De raad der gemeente heeft enkele voor Egmond belangrijke beslissingen genomen. Het wederopbouwplan werd in principe aanvaard, zooals dit door ir. Niepoth is ontworpen. Voordien is een vergadering van gedupeerden gehouden, waarbij de plannen der regee ring door ir. de Vassy en ir Hosemans werden toegelicht. Hierbij werd van de veronder stelling uitgegaan, dat Egmond in 6 a 7 jaar geheel, herbouwd zal kunnen zijn. Egmond aan Zee krijgt een zee- en binnen-boulevard, beide met aansluiting op cfen weg Cas- tricum-Bergen, welke door den Heilooërzeeweg direct met den grooten weg Alkmaar-Haarlem is verbonden. De hotels en restau rants komen weer onmiddellijk bij het strand, de woningen ech ter zullen meer in het dorp wor den herbouwd. De eerste 8 wo ningen zullen dit jaar nog ge bouwd worden en wel aan de Prins Hendrikstraat. Deze wo ningen zullen aan hooge eischen voldoen, daar thans niet meer iedere willekeurige architect of ondernemer een woning kan la ten bouwen, doch dit geschiedt onder de visie van de architecten keuze-commissie over alle we- deropbouwplannen We mogen dus verwachten, dat Egmond aan Zee na uitvoering der plannen er zeer zeker mooier uit zal zien dan voordien het geval was. HEERHUGOWAARD UITSLAG GROSLIJST STEMMING Gisteren had de groslijststem ming plaats voor de officieele candidatenlijst voor den ge meenteraad Het aantal uitge brachte stemmen heeft geen in- v oed op de samenstelling, daar de lijst is vastgesteld in overleg tusschen LTB. kath. arbeiders- en kafh. middenstandsvereeni- gingen - De lijst luidt ais volgt: I P. Tromp (588); 2 K. Oudeman (549): 3. A Strooper (534)- 4. W. Groenland (519); 5. Jac. Groenveld Pz. (452); 6. P. van Langen Jaczn (432); 7. C. Kbk (421); 8. A. Quant (375): 9. H. Schouten (430): 10. C v Diepen (371); 11 Jac Sinnige (310); 12. C Punt' (322); 13 G. Jonker 1340) 14 Joh Boots (304); 15. J Veldman (282)18 P Frede- riks (246); 17 A Overtoom (273); 18 S Rood (253) ERNSTIG VERKEERSONGEVAL Zaterdagmiddag reed een vrachtauto van de ATO, geladen met groenten, komende van Langedijk, in de bocht bij Halve- maansbrug bij de Dijk neer en kantelde in de sloot om. Behalve de chauffeur, zaten in de auto verschillende personen, die uit Langedijk waren meegereden. Het gelukte voorbijgangers alle inzittenden uit de auto te halen. Dr* Destree uit St Pan das verleende de eerste hulp. De heer K. Witsen uit Langedijk moest per z:ekenauto naar het Centraal Ziekenhuis te Alk maar worden vervoerd. Twee dames kregen lichte verwondin gen, doch konden huiswaarts keeren. Vermoed wordt dat de chauf feur, J de V. uit A'kmaar, de bocht met te groote snelheid heeft genomen De politie stelt een onderzoek in en maakte pro ces-verbaal op. LANGEDIJK NEDERL. KATH. ARBEIDERS BEWEGING De afd. Langedijk van de Nederl. Kath. Arbeidersbeweg ng hield Don. derdagavond haar jaarvergadering in Hotel De Burg. Uit het jaarverslag van den secre taris den heer Th. J. Loos stippen we aan dat het aantal leden thans 127 bedraagt C.n 1940: 90). De Kath. Arbeidersbeweging bestaat hier thans 25 jaar. De heeren W. Ros, G. de Boer. L. Groen, J. B'r.nt en Th. J. Loos zijn 25 jaar lid. Uit het jaarverslag van d'en pen ningmeester den heer J. Mul verne men we dat het hestuur bij de op heffing van den bond in 1941 een bedrag van 637.22 heeft laten on derduiken. Met dit bedrag is de Kath. Arbeidersbeweging in 1945 weer begonnen. De totale ontvangsten hadden 1166.85 bedragen en de uitgaven 377.zoodat ei een batig saldo was groot 789.85. Het ligt in de bedoeling om in den komenden winter in deze afdeeling een verbondscursus te organiseeren. 22 Juni 1946 zal hierover een verga- deling worden gehouden met den Directeur van het Ontwikkelings. bureau Dr Olierook. Feestavond. De jaarlijksche feestdag zal worden gehouden op Zondag 23 Juni. Het bestuur stelde het volgende program, ma voor: Alg. H. Communie waarna gezamenlijk ontbijt. Ochtendvergade. r ng waarop zal spreken Dr. Olierook. 's Avonds feestavond verzorgd door de Tooneelvereeniging T.O.P. Ter verdere uitwerking van de plannen werd een feestcommissie samengesteld. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer P. Stoop Pzn. herkozen en in de vacature ontstaan door het bedanken van den secretaris werd gekozen de heer P. Mul. De heeren P. Mul en P. de Lange zullen alle arbeiders niet-leden be zoeken en trachten om ook deze ar- beidèrs in de gelederen te krijgen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2