A' Vijftig jaar Huishoudschool r DE v Nieuw Noordhollandsch Dagblad De voornaamste stichtster was Mevrouw M. van Reenen-Völter A. F. C. I-SCHOORL I ONZE VERKIEZINGS- DIENST R.K. MIDDENSTAND Bezield van geest van vernieuwing Aank. kantoorbed. (m. of vr. TIMMERLIEDEN NETTE JONGEN VRIJDAG 17 MEI 1946 VRIJD, De Huishoudschool in de Emma- straat niet het gebouw maar de inrichting bestaat dezer dagen een halve eeuw. Een halve eeuw heeft deze school jonge meisjes opgeleid tot huismoeders, die voor haar taak berekend zijn en wie zooals schrijver dezes dagelijks in eigen gezin, bestuurd dpor een oud-leerlinge van de Huishoud school, de zegeningen ondervindt van deze opleiding, zal erkennen dat deze nuttige onderwijsinrich ting een belangrijke taak heeft vervuld in het maatschappelijk leven. De oprichting. Het was 1 Juni 1894, dat de ver- eeniging „de Alkmaarsche Huis houd- en Industrieschool" werd opgericht met het doel onderricht te geven in de werkzaamheden van huishoudelijken en industri- eelen aard. De groote, stuwende kracht bij de oprichting was wijlen Mevr. Mï v. Reenen-Völter, die met haar echtgenoot, de thans nog levende oud-burgemeester van Bergen, de heer Jb. v. Reenen, ook de stichtster werd van de bad plaats Bergen aan Zee. Zij was de pionierster, die er op uittrok, om allerwege finantieele hulp te krügen bij Rijk, Provincie en particulieren en zij siaagde daarin. Zij was ook de eerste pre sidente en werd ter erkenning van haar verdiensten als eerste vrouw in Nederland onderschei den met de Oranje Nassau-orde Mevr. van Reenen was niet al leen de grondvestster van de Huis houdschool, in de eerste jaren gaf zij ook in verschillende vakken belangeloos zelf les. Ook de andere bestuursleden waren in de eerste jaren dames, later, in 1912, was ook het sterke geslacht in het be stuur vertegenwoordigd, terwijl namens de gemeente als gevolg van een subsidievoorwaarde, ach tereenvolgens de Wethouders A. Thomsen en G. van Slingerland en Burgemeester v. Kinschot deel uitmaakten van het bestuur. Aanvankelijk was de school ge vestigd in een heerenhuis aan de Oudegracht en trad de presidente tevens als directrice op; in 1901 trad als eerste directrice op mej. v. Gigh, het jaar daarna opgevolgd door mej» Aalbers; in 1906 werd mej. Arbeiter directrice; 12 April vierde mej. Beumer haar 12%- jarig jubileum als directrice; in 1927 werd directrice mej. De Glee en in 1942 mej. Glasz, de tegen woordige directrice. Van de leera- ressen, wier naam met eere ge noemd moet worden, noemen wij mej. N. Carels en mej. Post, die 28, en mej. Oud, die 23 jaar aan de school verbonden zijn. Het bookfort. Al spoedig deed de behoefte aan een eigen schoolgebouw zich ge voelen; in 1899 werd van de Bouw-Mij. Rynecom een aan de Emmastraat gelegen terrein aan gekocht v00r 5000.en werd voor den bouw een hypotheek ge sloten van 20.000.in 1897 gaven gemeente en provincie elk reeds 500.subsidie, doch elk jaar was er nog een tekort Reeds meermalen had de heer P. W. Jan sen, de bewoner van het Kasteel Russenduin te Bergen aan Zee een relatie van mevr. v. Reenen duizenden guldens verstrekt om de tekorten te dekken; in 1898 zegde deze heer Jansen f20.000 toe voor het nieuwe gebouw. Een groote gedenkplaat in den gang van het gebouw getuigt nog van de dankbaarheid jegens dezen philantroop, wien het bescherm heerschap was aangeboden. In 1899 voteerde de Tweede Kamer f3000 subsidie, hetgeen een reden was om de vlag uit te ste ken. Pogingen om het aantal con- tribueerende leden uit te breiden, mochten niet baten. Sommigen beweerden, dat de Huishoudschool Oorzaak was van dienstbodennood, wat dus ook 'n halve eeuw geleden als maatschappelijke kwaal ge signaleerd werd. Nadat met medewerking van den gemeente-architect Loman de bouwplannen waren uitgewerkt, werd na aanbesteding, waaraan 29 aannemers deelnamen aan W. Vasbinder als laagsten inschrijver, de bouw gegund voor f32.732. Op 15 Juli werd door Mary van Reenen een oorkonde in een loo- den kistje ingemetseld en op 10 Jan. 1900 werd het nieuwe gebouw ihgewijd. Het eenvoudige, massieve ge bouw, geheel ontbloot van elk ar chitectonisch schoon kreeg al spoe dig den naam van Kookfort; ook sprak de volksmond wel van Spi- nazie-studenten-universiteit, na men die echter geen stand hebben i gehouden. Sedert 1910 werden ook cursus- I sen voor boerendochters gegeven, waaruit het latere-landbouwhuis- houdonderwijs ontstond. In den loop der jaren werd het inwendige van het gebouw meer malen aan de eischen des tijds aangepast. Resultaten De Huishoudschool heeft ineen gToote behoefte voorzien, begonnen met 17 leerliingen in 1896, bedroeg dit aantal in 1900 reeds 355, in 1945 volgden 470 leerlingen de dagschool. De vakken, waarin onderwezen wordt; zijn: lingerie-naaien; koken; voedingsleer; huishoudkunde; ge zondheidsleer; warenkennis; teeke nen; costuumnaaien; waschbehande- 1-ing; stof versieren; kinderverzor ging' en opvoeding; handenarbeid; lichamelijke oefening; algemeen vormend onderwijs; eerse hulp; natuur, en scheikunde; plant- en dierkunde; zingen; psychologie en hoekhouden. VoosrtG maakten de leerlingen excursies naar fabrieken. In 1914 werd de school door een aantal Zweedsche en Amerikaansche dames bezocht, in latere jaren kwam een gezelschap Transvalers op be zoek, die 42 vlaggen bestelden. Van 1915 tot 1918 verhuisden de leerlingen naar het Burger Wees huis, omdat tijdens de mobilisatie de militairen in de Huishoudschool huisden. Gedurende den laatsten oorlog werd het gebouw eveneens gevorderd, eerst aoor de Ned. mi litairen, later door de Duitschers. In deze jaren moesten de heeren G. C. B. v. d. Feen de Lille, voorz. en F. A. Josephus Jitta, secretaris, tijde lijk het bestuur verlaten en namen de heeren G. Lovink en Mr. C. Berkhouwer later vervangen door Mr. D. Bosscher tijdelijk hun plaatsen in. Op Vrijdag 24 Mei '46 zal het gpuden jubileum van de Huishoud school feestelijk worden herdacht. ZONDAGMIDDAG 2 30 UUR: (4e klas K.N.V.B.) Terr. Westerweg t.o de Krocht. Entrée 35 ets. Jongens 10 ets. Donateurs vrijen oegang. HEROPENING KAPPERS- SALON JAN DE BOER Onder groote belangstelling is Woensdagmiddag de kappers salon van den heer Jan de Boer aan de Boterstraat 12 heropend. De salon, die belangrijk uitge breid is, maakt een keurigen in druk en mag met recht naar de eischen des tijds ingericht ge noemd worden. Het moderne interieur komt 'thans nog meer tot zijn recht en de aangebrachte neon-verlichting behoort mede tot de nieuwste snufjes. Aan de hygiëne is de grootste zorg be steed en zou men even moeten wachten, dan noodt een gezellig zitje daartoe al^t ware uit. De verbouwing, welke in zeer korten tijd voltooid werd, vond plaats naar een ontwerp en on der leiding van den heer Ver hoeven. De Heeren Blom, Rits, Wim Koster en Pedroli verzorgden resp. het timmer-, metsel-, schil der- en electriciteitswerk. HEROPENING ZAAK De bekende en reeds jaren be staande zaak in verlichtingsarti kelen en sanitair van den heer Kueter, Laat 138, heeft een be langrijke uitbreiding ondergaan. Niet alleen is de zaak thans belangrijk vergroot, maar ook geheel aangepast aan de eischen, welke men aan een modern be drijf mag stellen. De groote sorteering artikelen op het gebied van verlichting en sanitair komt nu uitstekend tot haar recht. De aannemer, de heer Schuijt, heeft wel eer van zijn werk. INENTING TEGEN DIPHTHERIE Zooals bekend mag worden verondersteld, is het aantal ge vallen van diphtherie in Alk- maar, en omgeving nog steeds groot. Evenals in 1944 zal daar om iéder in de gelegenheid ge steld worden zich tegen deze ge vaarlijke ziekte te laten inenten, wanneer sinds de vorige vacci natie meer dan 1 jaar verstreken is; in het algemeen kan dan 1 inspuiting worden echter met volstaan. Voor de schillende leerlingen der ver- dagonderwijsinrich tingen zal de inenting geschieden door den schoolartsendienst. Voor de nog niet op school gaan de kinderen (vanaf het eerste levensjaar) en de volwassenen, mits inwoners van de gemeente Alkmaar, zal de inenting geschie den door den Gem. Geneeskun digen en Gezondheidsdienst Teneinde te weten hoeveel jonge kinderen en volwassenen zich wenschen te laten vaccineeren, wordt de gelegenheid openge steld zich hiervoor op te geven. Men zie hiervoor de in de cou rant van heden opgenomen ad vertentie. Met nadruk wordt er op ge wezen. dat deze voorbehoedende inenting ongevaarlijk is en alleen in sommige gevallen, voorname lijk bij de volwassenen, een plaatselijke reactie met lichte temperatuursverhooging gedu rende een paar dagen net gevolg is OUDERAVOND ST. WILLIBRORDUSSCHOOL Op Maandag zu Mei a.s. 's avonds 8 uur zal in net Wapen van Heems kerk een ouderavond gegeven wor den door leeriingen en leerkrachten van de St. Wiliibrordusschool. Alle ouders worden verwacht bij deze niet alleen anteressante maar vooral hoogst belangrijke bijeenkomst. Het uitgebreide programma vermeldt naast zang', tooneel en gymnastsche demonstraties een uiteenzetting door den Weleerw. Zeergel. Pater A. v. Groenewoudt O.P. over het onder werp "Samenwerking tusschen school, gezin en kerk'. Geen der ouders mag dezen avond verzuimen! KAARTVERKOOP VERDI's REQUIEM De Stichting 1940'4a; waaraan de baten van de Uitvoering van Verdi's Requiem op Zondag a.s. in de Groote Kerk ten goede komen, verzoekt ons mede te deelen, dat tot en met Zaterdagmiddag nog ge legenheid bestaat om kaarten te ver. krijgen. Op den dag der uitvoering tevens ten gerieve van belangstellen, den uit de omliggende plaatsen van II tot 2 uur nog kaarten te verkrijgen bij de Ia. Klooster en Kiebert aan den M-ent. INSTALLATIE ADVISEUR In de dezer dagen gehouden bij eenkomst van de R.K. Oratloirium- vereeniging werd de onlangs be noemde Geestelijk Adviseur, de Wel Eerw. Kap. P. Zoutenbier geïnstal leerd. De voorzitter,, de heer Swart heette den adviseur hartelijk welkom, daarbij den wensch uit sprekend, dat deze ondanks zijn drukke bezigheden nog tijd zal kun nen vinden, om met het bestuur samen te werken aan het streven de H.K'. Oratorium vereen, ging tot grooten bloei te brengen. Kap. Zou tenbier dankte voor deze woorden van welkom en zegde gaarne zijn volle medewerking toe, hij wees erop, dat vooral in dezen tijd van vervlakking getracht moet worden het cultureele leven op hooger peil te brengen, een taak, waaraan 'lok zeker de grootste katholieke zang- vereoniging aan mee moet werken. Hij hoopte, dat de prestaties van het koor dusdanig zouden zijn, dat het publiek in breede kringen van zijn belangstelling zal doen blijken. "MADAME DE POMPADOUR' De voorstellingen van de operette "Madame de Pompadour' worden met veel succes voortgezet. Het spel overtreft in vitaliteit, belangrijk de eerste uitvoering. De Alkmaarsche Operetteclub kan voor de laatste voorstelling Zondag a.s. nog veel belangstell.ng verwachten. GECOSTUMEERDE VOETBALWEDSTRIJD Zaterdag om 6 uur ztülen de be woners van het Scharloo een ouder lingen gecostumeerden voetbalwed. strijd spelen op het Sportpark. Om half zes vertrekken de deelnemers op wagens van de fa. Hoed; met muziek van "St. Caecilia' voorop vanaf het Scharloo. De baten van den wedstrijd waarvoor veel belangstelling bestaat; komen ten goede aan de Stichting 1940—'45. Hedenavond maakt de verkiezingsdienst van ons blad op de Steenenbrug door middel van een ge luidsinstallatie de resul taten van de Tweede Ka merverkiezingen bekend. Gelijktijdig met de publi catie door de loudspea kers verschijnen de uit slagen en zgn. thermo meterstanden op de aan plakbiljetten aldaar, waarbij men aan de hand van de cijfers van 1937 een vergelijking kan ma ken. Tusschen de uitslagen wordt goede, opgewekte muziek ten gehoore ge bracht. Men wordt verzocht ons hedenavond niet op te bellen. IETS OVER MEIKEVERS, KAKKER LAKKEN; DE ANTICHRIST EN SINTERKLAAS Heel veel plezier heeft een Muziek, tuinzaal vol Ka jotters, KJMV-ers en jeugdleidsters beleefd aan een groot aantal satyres, uit eig'en werk, voor. gedragen door den befaamden God fried Boinans. Waarin nu eigenlijk de oorzaak van dit plezier en de aanleiding tot een welhaast onafgebroken dn- en uit wendig gegrinnik g'elegen is valt niet dietsch te maken aan hen, die niet in den Muziektuin aanwezig waren. Men meene niet dat het niets meer dan pure onzin was, die Godfried B'omans twee uur lang heeft zitten slijten integendeel. Stiekum-weg gingen in die paar uren met vriende lijke maar niettemin grondige hand een groot aantal personen, types, zielen en toestanden over de rasp en dat alles gebeurde met een gelaat waarvan een wijze ernst en een diep zinnig' begrijpen naar beneden straal, de in een zaal, die om de andere komma zat te schateren over Ameri. kaansch-humoristische combinaties van volkomen ongelijkgestemde zin nen, uitdrukkingen en omstandighe den. Slechts éénmaal hadden wij den triomf een oolijken glimlach over de beheerschte trekken van den spreker te zien glijden. Het gebeurde na de zandbak vol pissebedden; kevertjes, oorwurmen en kakkerlakken en na den emotioneelen levensloop van 'n eendagsvlieg', dat de gelukzalige aanschouwing Gods in het Hiernamaals en een verliefde kik. ker ter sprake zouden komen. Voor dat het echter zoover was, las Godfr. Bomans speciaal teT eere van den aanwezigen Hoogeerw. Heer Deken Jacobs' een fragment voor uit het boek Pieter Bas "dat, in mijn jonge lingsjaren geschreven, een groote re. censie kreeg, één passage werd ech ter als hoogst onv,«elgevoegelijk ver oordeeld. U kunt U voorstellen hoe dat boek gekocht werd." In 'P eter Bas' trad in de catechis. mu^lessen een zekere kapelaan Ja cobs op, die overleed door uit het raam van de pastorie te vallen. Toen de spreker verhaalde hoe kapelaan Jacobs de eerste doode was, dien hij zelf gezien had, kon hij een versto len grijns niet bedwingen. De om standigheden waren gisteravond dan ook wel zeer merkwaardig! Van KAJ en KJMV was dezen avond een uitstekende greep. Er vaart een geest van vernieu wing door den Katholieken Mid denstand in Allernaar; op de ver gadering van gisteravond zagen wij vele nieuwe gezichten, er heerschte een nieuwe, frissche geest, er werd een bestuur geko zen, waarvan de meerderheid uit nieuwe menschen bestaat en last not least werd er ook een nieuwe voorzitter gekozen, die de niet ge ringe taak krijgt toegewezen, de afdeeling in nieuwe banen te lei den. Het nieuwe bestuur, dat bij eerste vrije stemming werd geko zen bestaat uit de heeren: F. Put man, J. Kuhne, P. Tros, L. Wijde- man, J. Oortmeyer, G. Goes, A. de Jong, N. Koelman en P. de Kort. Na tweede vrije stemming werd tot voorzitter gekozen de heer F. Putman. De wnd. voorzitter, de heer Goes wenschte den heer Putman namens de vergadering van harte geluk, de hoop uitsprekend, dat deze erin mocht slagen onder Gods zegen de afd. Alkmaar te brengen op de plaats, waar zij recht op Heeft; de medewerking van het bestuur zegde hij hierbij gaarne toe. De vergadering gaf door applaus blijk van instemming met dezen wensch. De heer Put man bracht de vergadering dank voor het in hem gestelde vertrou wen; hij riep de medewerking in van bestuur en leden bij zijn stre ven den middenstand tot hooge bloei te brengen. De Geestelijk Adviseur, die zich de schakel voelde tusschen oud en nieuw bestuur sprak waardeeren- de woorden van afscheid aan het oude bestuur dat bij dank bracht voor den tijd en toewijding aan de organisatie gegeven? hij hoopte, dat de vernieuwing in het bestuur voor de nog buiten de vereeniging staanden aanleiding mocht zijn zich aan te sluiten. Voorts deelde de Geestelijk ad viseur mede, dat er plannen be staan, om eind Juli met de jeugd organisaties n.l. de KJMV, de KAJ, de KJV en de KJT een feest van den Arbeid te vieren in den Muziektuin; hij riep hiervoor aller medewerking in, wijzende op de verheven functie van den arbeid, die niet al%een boete of jets min derwaardig" moet beschouwd worden, doch als iets goeds en schoons, waarmee niet alleen een aardsch loon, doch ook een eeu wig loon verdiend moet wc-rden. Voorts vroeg spr. de d langstel ling der leden voor de vorming van een Ora-et-Labora -club, die veertiendaagsche vormingsbijeen komsten zal houden ter oestudee- ring van geestelijke en sociale, vraagstukken. Tegenover pessimis me dient de katholieke Midden stander idealisme te stellen, tegen over het zakelijke een activiteit voor het goede, tegenover het materialisme van dezen tijd, wel ke tot uiting komt in amusement en lectuur de overtuiging, dat de tien geboden richtsnoer moeten zijn van ons denken en doen. De heer Verheul uit Utrecht hield een inleiding over de Prijs- beHeersching, waarop een leven dige gedachtenwisseling volgde. Na een geanimeerde rondvraag bracht de heer Goes de propagan- dacommissie, van wier werk deze avond het resultaat was, dank voor haar bemoeiingen. Na nog een woord van dank en afscheid aan de niet-herkozen bestuurs leden sloot spr. op de gebruikelijke wijze. "NINELLA' Dit is de naam van de onlangs geopende nieuwe zaak an Parfume rieën en Byouterieën van den heer N. Prinse, Langestraat 62, alhier. Wij brachten een bezoek aan dit "eldorado* voor vrouwen en" kunnen n.et anders zeggen, dat het geheel een fleurigen indruk maakt. De licht, crème beschildering en indirecte ver lichting doet het uitstekend; de uit gebreide sorteering van artikelen doet de rest. Wij wenschen den heer Prinse veel succes BRANDWEERWEDSTRIJDEN Morgens Zaterdag 18 Mei zui len op den Westerweg brand weerwedstrijden worden gehou den. waaraan 13 corpsen uit Alkrhaar en omgeving zullen deelnemen. De wedstrijden zijn een onder deel van de provinciale en lan delijke wedstrijden, waaraan een kampioenschap voor Nederland is verbonden De leiding berust bij den Brandweercommandant Ringers en vangt aan om half drie. RETRAITEHUIS „ST PETRUS CANISIUS" Bergen bij Alkmaar Retraite voor Jeugdleiders van 24—27 Mei. Er zijn nog ruim 60 plaatsen open! Inlichtingen en aanmelden bij de Directie Gevraagd voor zoo spoe dig mogelijk: kunnende .ypen. Br. met volledige inlich tingen en opgave verl. salaris aan de Noord- hollandsche Brandwaar borg-Maatschappij, afd. VARIA te Oudkarspel gevraagd bij C. J. Krom, Molenweg 6. Limmen. Voor direct gevraagd: R.K. HUISHOUDSTER bij wedn. met kinderen. Br. N. C'. BES Indischestraat 123 te Haarlem (Noord). gevraagd voor pakhuis- en magaziinwerk. Br. no. 19952 bur. van di--1 blad. Bod gevraagd op complete huisinventaris alles in prima staat; zeer gesclr. v. jongel, die willen trouwen; niet in gedeelten. Te bevragen bij J. Vroegop Dijk 617 te Br. op Langendijk. Aangeboden ca 1800 in-prima staat zijnde DAKPANNEN Doorntjes 20 te Bergen. Te koop wegens gedaan werk GOED WERKPAARD 5 j. oud'. ANT. GROOT Has. selaarsweg B 222 te Heer Hugowaard Noord. Te koop: eenige gebruikte transportbanden 28x2 KAPTEIJN Straatweg 76 te Alkmaar. Te koop: een prima LEREN OVERALL maat 54. Te bevr. bij S. KRUIJER St. Maarten Stroet B 195 Te koop: v. Delft kinderw. met bedje en sierkussen en 'n wandelwagen in pr. staat Br. no 19945 bur. v. d. blad Te koop: DROGE HARDE TURF Billijke prijs. Landstraat 38 te Alkmaar. TE KOOP: 2 stel overgordijnen;; vloer zeil; matten; staande sche merlamp; petroleumstellen; waschtafels; wasehstellen; sierkannen; gangspiegel; da mes, en heerenschoenen en werkschoenen enz. St. Annastraat 22 - Alkmaar Tevens inkoop van alle soorten nette goederen Te koop: 'n luidspreker en 'n groot kinderledikant met beddegoed in prima staat. Br. no 127 Slendebroek's Adv. Bur. Heerhugowaard. Te huuT gevraagd: 'n kleine nette bovenwoning met vrije keuken; ongemeubileerd. Br. met prijsopgave aan Tr. BOS Waagplein 40 te Alkmaar. HALT!! Fr. fornuizen wit en zw. geëmail. v.a. 1500; pensionfornuis 5000; stof zuigers; kachels in alle soorten v.a. 7.50; vuurdu- vels; oliestellen v.a. 2. bedden; ledikanten en spi ralen; tafels; stoelen; kasten en spiegels; kastbuffet; waschmachine enz. enz. enz. Kooltuin 11—23 Alkmaar Wit zand verkrijgbaar kan thuisi bezorgd worden. H. QUANT Achterweg te St. Pancras. Tel. 590 B.O.L. Wekelijks te koop Witte leg horns hennetjes; 7 w. oud. P. BIJL Wognumsche b&irt 17 te Alkmaar. Tel. 2466. en wer geheele bidden land, d zoo liee gegroet deze Nederl; bewijze die dei

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2