J 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Stad en Omtrek C Het Chineesche Landhuis WEERBERICHT BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Pastoor Hendriks van Heerhugowaard Lutjebroek naar Marktberichten MAANDAG 3. JUNI 1946 ALKMAAR DOKTER TH. C VAN HILTEN f Een bekwaam kinderarts Zaterdagmiddag is in den ouderdom van 63 jaar in het Cen traal Ziekenhuis overleden dokter Th. C van Hilten, sinds 1919 kin derarts te Alkmaar. Ontelbare vaders en moeders zullen met groot leedwezen van dit bericht kennis nemen, want dokter van Hilten nam in vele ouder-harten een groote plaats in. Dokter van Hilten werd 24 l>ec. '82 te Amsterdam geboren en ge noot daar zijrruniversitaire oplei ding; na in 1911 voor het artsexa men te zijn geslaagd, vestigde hij zich in Medemblik als huisarts, de huisartsenpraktijk bevredigde hem echter niet en in 1918 ging hij zich in Amsterdam aan diverse klinie ken specialiseeren als kinderarts. In 1919 vestigde hij zich als zoo danig te Alkmaar, waar hij zich door zijn groote bekwaamheid al spoedig een uitstekende reputatie als kinderarts verwierf Dokter van Hilten was een knap psycho loog en vooral de kinderpsyche voelde hij juist aan; hij zag in het kind iets anders dan een mensch- in-'t-klein en' direct wist hij bij zijn patiëntjes de juiste diagnose t^ stellen. Geen wonder, dat hij het vertrouwen won van duizen den jonge moeders. Niets of nie mand was in staat haar dat ter trouwen te ontnemen, want wie eenmaal ere ervaring had van de bekwaamheid van dokter van Hil ten, riep telkens weer zijn hulp in, ook artwas dit heel vaak niet naar den zin of zelfs tegen het advies van de huisartsen in Want het was een publiek geheim, dat er eenige animositeit bestond tus- schen de huisartsen en dokter van Hilten, die een strijdbaar man was en al zijn dankbare huismoe ders achter zich wist. Behalve zijn zeer drukke piak- tijk had dokter van Hilten oox de werkzaamheden aan de Consulla- tiebureaux te Alkmaar, Den Hel der en Schagen, later te Lansen- dijk en enorm is het aantal moe ders, dat in groot vertrouwen mei haar baby's en kleuters naar dok ter van Hilten kwam. Was hij soms verhinderd en had hij een plaatsvervanger gestuurd, dan gingen er heel wat moeders stilletjes terug met de woorden: „Dan wacht ik maar tot dokter van Hilten weer terug komt. Dit zegt genoeg. Dokter v. Hilten had een heel drukke praktijk, zóó druk dat hij zijn spreekuur het laatste jaar verplaatste van zijn huis naar het Kleuterhuis aan 't Zevenhuizen. Hij was 'n man, die slechts leefde voor zijn praktijk, voor het kind. Daar alleen ging zijn be langstelling naar uit. Hij leefde en werkte uit roeping; geld en admi nistratie interesseerden hem wei nig Rekeningen schrijven vond hij bijzaak en in noodlijdende ge zinnen bracht hij onopgemerkt geld binnen inplaats van er veld uit te halen. Veertien dagen geleden overviel hem een hartaanval. Den volgen den dag echter ging hij weer aan het werk; hij ontzag zichzelve niet; doch weer een dag later her haalde zich de aanval in heviger mate, tijdens het spreekuur, zoo dat opname in het Ziekenhuis ur gent was: de toestand verergerde met den dag totdat Zaterdagmid dag de dood een einde maakte aan dit welbesteede en verdienstelijk leven van een bekwaam kinder arts, aan wien duizenden ouders nog heel lang met groote dank baarheid zullen terugdenken Teen bekend werd. dat de fami lie geen bloemen en rouwbeklag wenschte, opperden enkele dank bare ouders de sympathieke idee, dat de kinderen, oud-patië.i'.jes van dokter van Hilten, Woensdag middag om één uur het stoffelijk overschot van den beminden kin derarts met enkele bloemen uit geleide zullen doen uit het Cen traal Ziekenhuis, waar het in de chappelle ardente is opgebaard De ouders die met deze idee symna- thiseeren, worden verzocht om kwart voor één hun kinderen met een enkele bloem naar het Cen traal Ziekenhuis te sturen. Deze bloemenhulde zal zeker in den geest zijn van den overleden bloemen- en kindervriend INBRAAK BIJ JUWELIER In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is een inbraak gepleegd in een goudsmidswinkel alhier. Ontvreemd werd een groot aantal gouden sieraden, hoofdzakelijk bestaande uit ringen, armbanden, gouden horloges en een aantal vreemde munten, alles een zeer aanzienlijke waarde vertegen woordigende. Het onderzoek is nog gaande MERKWAARDIGE DIEFSTAL Op Hemelvaartsdag werd des morgens om 6 uur een heerenrij wiel gestolen dat geplaatst was voor de St. Dominicuskerk aan de Laat. De dader verdween er mee in de richting Haarlem maar kreeg bij Castricum een lekke band. Hij besloot hierop de fiets maar tegen het damhek van een weiland te plaatsen en ging te voet verder naar Beverwijk, waar hij zich bij de politie meldde Hij werd naar Alkmaar overgebracht en later op den dag werd ook de fiets opge haald, die nog rustig tegen net damhek stond. Eerst de volgende dag meldde zich aan het Bureau van Politie alhier de eigenaar -.-ah| het rijwiel. De man was wer eenigszins verwonderd te merken, dat bij zijn aangifte zoowel de fiets weer terecht als de dader reeds geknipt was. tennis ALKMAAR- KOOG A. D. ZAAN 7—0 Mr. Schuurman sl R. Aten 60. 62; J. Deetman sl. D. Aten 60. 62; mevr. Schuur man sl mevr. Bomli 60, 61; mej. Koppen sl. mevr. Aten 62, 75: Schuurman en Deetman sl. gebr. Aten 61, 61; mej. Koppen en J. Deetman sl. mevr. Bomli en de heer Aten 62, 6—1; hr. en mevr. Schuur man sl hr. en mevr. Aten 60, 61. KOOG ZAANDIJK 2— ALKMAAR 2 0—7 Haasbroek sl. Van Ree 7—5, 62; Berkhouwer sl. Meijst 71. 86; mw Krom sl. mej. Ter wee 61. 63; mej. Kroon sl. mej Bakker 60 60: mej. Kroon en Haasbroek sl. mej. Bakker en Van Ree 63, 62: mw Krom en Berkhouwer sl. mej. Terwee en Meijst 62, 64; Berkhouwer en Haasbroek slaan Van Ree en Meijst 62. 62. HEDENAVOND en MOR GENAVOND 8.30 uur in 'T GULDEN VLIES Kaartere a f 1.60 bij Tros, Verdr.oord 46 en eventueel aan de zaal JUBILEUMAVOND DAAN POOL Voor een vrijwel geheel ge vulde zaal trad gisteravond het Noordholl Plattelands Gezel schap van Daan Pool op, waar van de leider zelf zijn 25-jarig jubileum als kleinkunstenaar viert. Het gezelschap had reeds aanstonds vat op het publiek, dat in het bijzonder het optreden van den motor Daan Pool zelf enthousiast waardeerde. En in derdaad, in dit speciale genre van plattelands-cabaret, ver dient dit ensemble een eere plaats; het brengt op beschaafde wijze een lach en een traan. Het geen wij echter reeds vreesden, gebeurde ook hier: d'e traan diende te vloeien uit een her denking van de gevallenen op slagveld en in concentratiekamp. En de gevallenen zijn ons te dierbaar, dan dat wij hen willen •zien gebruikt als reclame voor een cabaretgezelschap. Overigens viel er in het Gul den Vlies veel te genieten. Wan neer wij wijzen op de zuiver ge zongen 'liedjes van Mimi Buick- Pool en Jan Heins, mogen wij daarnaast zeker niet nalaten Daan Pool in het zonnetje te zetten, die meermalen een koste lijke creatie gaf van den West- frieschen boer. Aan het slot van den avond werden den heer Pool bloemen ongeboden 25-JARIG ZANGERS JUBILEUM Gisteren vierde de heer P. Kroon van Diest zijn 25-jarig jubileum als koorzanger in het kerkkoor van de St. Josephkerk. Te zijner intentie werd de Hoog mis opgedragen door den Zeer- eerw Heer Pastoor G. Binkhorst O.P., tijdens-welke het zangkoor dé 3-stemmige H. Mis „St. Edu- ardus" van Refice-uitvóerde, Na de H Mis werd'.de jubilaris temidden van zijn familieleden en de koorzangespg door den Pas toor toegesproken en gelukge- wenscht Ook Tater op den dag gaven nog talrijken van hun belangstelling en waardeering blijk WIELERCRITERIUM Het Zondag door de Renver- eeniging „Alcmaria" georgani seerde criterium trof het nu juist niet met 't weer. Niettemin was het aantal toeschouwers rondom het parcours in het Blockhove- park toch nog talrijk. De nieuwelingen reden een wedstrijd over 25 km of 50 ron den. De strijd was hier spannend en tenslotte moest de sprint be slissen. Winnaar werd hierin Brinkman, die Vet met een band dikte wist te kloppen. De uitslag was: 1 H Brink man, Maasland, tijd. 58.30; 2. KL Vet, Amsterdam: 3. C. Ris, As sendelft; 4. G. Timmerman, Zaandam; 5, J. Mol, Spanbroek; 6 N. Henneman, Beverwijk; 7. C. Elswijk, Zaandam; 8. A. Hooij- schuur, Zaandam. In den wedstrijd voor ama teurs over 65 km of 130* ronden reed G. v. Beek van Oostzaan een prima" wedstrijd. Hij werd onbedreigd eerste, v. Beek reed bijna steeds aan den kop. Het veld, dat goed bezet was, dunde 'na een 60 ronden aanmerkelijk en waren er nog een achttal renners over. Zooals gezegd won v. Beek onbedreigd. Om de ove rige plaatsen moest in den sprint worden beslist. De/uitslag was: 1. G. v. Beek, Oostzaan, tijd 1 uur 55.20 1/5; 2. Jb. v Oss, Landsmeer; 3. P. Peters, Haarlem; 4. P de Rijer', Scheveningen; 5. L. J. Bakker, Amsterdam: 6. P de'Groot, Lim- men; 7. D. Pas, Den Haag. DE GEMEENTERAADS VERKIEZING Candidatenlijst K.V.P. Aan de gisteren gehouden par tijstemming over de candidaten lijst van de K.V.P. voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing werd door 611 van de circa 1500 leden deelgenomen. Gebleken is, dat het politiek advies, zooals wij dat onlangs publiceerden, onver anderd blijft, terwijl de candi- daten van de vrije lijst als volgt aan de lijst van het politiek advies worden toegevoegd: P J; de Kort, J. Wagenaar, W. dé Boer. P. Zeegers en G. Lange- dijk. Vijf stemmen waren on geldig. CANDIDATENLIJST A.R. EN C. H U. De anti-revolutionnairen en de christelijk-historischen hebben besloten voor de a.s. gemeente raadsverkiezing met een geza menlijke lijst uit te komen, wel ke als^volgt is vastgesteld: G. H Hoijtink (A.R'.), P. v. d Borden (C.H.), A. v. d. Oever (C.H.): De volgende candidaten behoo- ren om den andere tot de A R. en tot de C.H.U.: G. Rooker, D. Bosklopper, J. van Gorcum, Mr. G. B C. v. d. Feen de Lille, J. H. Hazes, Dr. H. A. Cijsouw, P' Termaat. Chr. Vennik. T vari Essen, G. B. C Vasbindér, H Haytema Pz„ A 'v Kleef, H. IJs- peert, W.Wieg'ers', A Kieft, G. Grondsma en L. H. Bulthuis. .CRITIEK OP CRITIEK Wij ontvingen een uitvoerig ingezonden stuk naar aanleiding van een verslag van onzen mu ziekrecensent. Wij wijzen er echter op, dat het geen usance in de journalistiek is critiek op critiek op te nemen; en daar willen wij ons aan houden. Wij zullen het schrijven echter met onzen muziekverslaggever be spreken en komen er nog nader op terug. N.V. NOORDERBANK Mutatie in de Directie Zooals wij reeds gisteren be richtten, is aan den heer D C, J. van Dijk met ingang van 30' dezer op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als directeur van de Noor- derbank en zijn met ingang van 1 Juli tot directeuren benoemd de heeren Mr. W. van Dijk, procu ratiehouder en Nic. Bos, directeur van het bijkantoor te Hoorn. De heer van Dijk werd op 22 Mei 1912 tot directeur van de Noorderbank benoemd als opvol ger van den heer A. J M. Keijs- per, die in 1911 was-overleden en na wien Mr. A Dorbeck de direc tie tijdelijk had waargenomen. De heer van Dijk- was voordien aan verschillende banken, o.a. de Rott. Bankvereeniging en laatstelijk aan een groote Bankinstelling te 's Gravenhage werkzaam geweest en deed zich al spoedig in Alk maar kennen als een zeer be kwaam directeur, onder wiens energieke, vertrouwenwekkende en krachtige leiding het aanvan kelijk nog bescheiden bankbedrijf tot een solied bedrijf van be- teekenis in stad en gewest is uit gegroeid. Wij gaven ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Noor derbank reeds een overzicht van dit bedrijf, waarin ook de 34- jarige bestuursperiode van den heer van Dijk voldoende is belicht Mede uit erkentelijkheid voor zijn groote verdiensten, doch vooral op grond van zijn ervaring werd hij bij zijn aftreden als directeur tot commissaris gekozen. Ongetwijfeld zal bij zijn afscheid als directeur de gelegenheid oog wel geboden worden, om de ver diensten van den heer van Dijk voor de Noorderbank in het licht te stellen. Het moge den heer van Dijk voorts tot groote voldoening strekken, dat hij zijn zoon thans als zijn opvolger opgenomen ziet in de directie van een bankbedrijf, waaraan hij zijn beste levensjaren wijdde VAKDIPLOMA MELK- SLIJTER. Wij ontvingen het verslag vant het doos de NHCMV afgenomen examen ter verkrijging van het vakdiploma voor melkslijter. De examen-commissie werd evenals de beide vorige keeren. gevormd door de heeren: Dr. D. Mol. Alkmaar, voorzitter, R. de Boer. Middelie. Joh. d'e Veer, Schagen en Ir. D. C. de Waal, Heiloo. Voor het schriftelijk examen, dat op 20 Maart 1946 plaats vond in „Het Wapen van Heemskerk" te Alkmaar, hadden zich 105 deelnemers aangemeld', waarvan er 100 zijn opgekomen. Van deze 100 candidaten slaagden er 54 di rect voor het schriftelijk gedeelte. Van de resteerende 46 deelne mers werden er 40 voor deelna me aan het mondeling examen opgeroepen, terwijl de resultaten van de overige 6 zoodanig wa ren, dat zij hi:ertoe niet konden worden toegelaten. Het mondeling examen, het welk/op Donderdag 9 en 16 Mei j.l. is gehouden in. het gebouw van den Keuringsdiénst voor wa ren te Alkmaar, werd namens dé vakgroep Detailhandel in Melk, Boter, Kaas en Eieren te 's-Gravenhage. wier secretaris de diploma's mede onderteekent. op 9 Mei bijgewoond door den heer Haighton. Voor dit mondeling gedeelte slaagden alsnog 22 deelnemers, 15 werden afgewezen, terwijl 3 niet waren opgekomen. Het eindresultaat van het 3e Vakexamen is dus: Aangemeld 105 deelnemers, ge slaagd 76. afgewezen 21. niet op gekomen 8 ALKMAAR BEKENDMAKING- INZAKE HUWELIJKEN MET VREEMDE VROUWEN De Commissaris van Politie te Alkmaar maakt namens den Secre taris van de Commissie voor huwe lijken met vrouwen van vijandelijke of andere vreemde nationaliteit het volgende bekend: In verband met een op korten termijn te nemen be slissing over toelating en voortgezet verblijf van vrouwen als hierboven bedoeld, dient ten behoeve van ieder van haar te dien einde bij bet Hoofd- van plaatselijke Politie een verzoek schrift te worden ingediend. Dit dient te geschieden van alle vrou- en van vreemde nationaliteit, die na 10 Mei 1940 met een Nederlander in het huwelijk zijn getreden en welke huwelijken in Duitsehland of één der door Duitsehland bezette ge_ bieden werden gesloten. Het voren staande is niet van toepassing op vrouwen van niet-vijandelijke vreemde nationaliteit, die binnen het gebied des Koninkrijks zijn ge huwd. Een desbetreffend verzoek kan ook worden gedaan ten aanzien van die vrouwen, die thans nog niet in Nederland zijn toegelaten. Verzoekschriften betreffende vrou wen, die van Duitsche afkomst zijn zullen slechts in behandeling* worden na overlegging van een bewijs waar uit blijkt, dat een bedrag van 50.— voor administratiekosten, is gestort op postrekening no. 1 van 's Rijks schatkist! waarbij op bet giro strookje moet worden vermeld: "Ten hate van het Departement van Justitie, comm. F 270ten behoeve van(naam; voornaam, ge boortedatum van den man en de vrouw invullen). Tenslotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat verzoekschriften, in gediend na 15 Juni 1946, terzijde zul len worden gelegd. Alkmaar 31 Mei 1946. De wnd. Commissaris van Politie W C. RIJPMA HEILOO GEMEENTERAAD Op Vrijdag 7 Juni a.s 's avonds 8 uur vergadert de gemeenteraad ten gemeentehuize. ZIJPE AANSCHAFFING NIEUWE MOTORBRANDSPUIT B. en W doen den raad een voorstel tot aanschaffing van een nieuwe motorbrandspuit en in richting van een nieuw brand- spuithuisje. De toestand waarin de in 1937 aangeschafte motorbrandspuit dezer gemeente verkeert is van dien aard, dat het noodzakelijk is over te gaan tot aanschaffing van een nieuwe motorbrandspuit en in verband daarmede tot het inrichten van een niéuw brand spuithuisje. Het ligt in de be doeling de door de Duitschers aan de O L School te Schager- brug aangebouwde keuken tot brandweergarage in te richTen, BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan zoon van Aris Hen- derikus Veuger en Maartje de Car- pentier, Simon Nicolaas Hens zoon van Pieter van Ham en Neeltje Slikker, Ientze zoon van Trinus van der Sluis en Anna Geertje Zijlstra, Harm Hendrik zoon van Tamme Lambarts en Annechien Niemeijer, Albertine Annie dochter van Pieter Jacob Bruin en Maartje Rezelman. OndertrouwdCornelis Biesboer oud 30 jaren, landbouwer, wonende te Harenkarspel en Maartje Ambuul oud 25 jaren, veehoudster, wonende alhier; Roelof Sibrands Vlieger, oud 35 jaren, bootsman Koninklijke ma rine, wonende te Amsterdam en Neeltje Kuit, oud 28 jaren, zonder Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt; geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond: TIJDELIJKE WEERSVERBETERING! Aanvankelijk nog tijdelijk krachtige wind tusschen Z-W. en W. met plaatselijke regen* buien. Morgen hier en daai nog een enkele verspreide bui bij wisselende bewolking. Ma tige naar Z.W. of W. terugloop pende wnid. Stijging van tem peratuur. beroep en wonende alhier. Overleden: Jan Pieter Raven, oud 4 weken, zoon van Jan Pieter Raven - en Neeltje Wit; Engel Roozing, oud 62 jaren, timmerman, weduwnaar van IJtje Purmer. HEER HUGOWAARD FILMVOORSTELLING TE HEERHUGOWAARD Op Dinsdag- en Woensdag avond zal in zaal Heiligenberg in bovengen gemeente een vari- eerend filmprogramma worden vertoond. O.a. het verloop van het pastoorsfeest zal zeker een ieders aandacht hebben Ook Charley Chaplin zal men in ,,De Avonturier" kunnen aanschou wen, hetgeen ongetwijfeld de lachspieren zal prikkelen. Ook andere komische films zullen worden gedraaid. Wij wenschen allen een gezelligen avond. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Lutjebroek, den Wel- eerw. Heer A. Th L. Hendriks; tot pastoor te Heer-Hugowaard (H. Hart) den Weleerw Heer H. Ulleman; tot pastoor te Over- zande, den Weleerw. Heer H 3. A, M, van der Ven, die kape laan was te Amsterdam (H. Vin- centius). De ZeerEerw. Heer Hendriks, de nieuwbenoemde pastoor van Lutjebroek, werd op 6 Augustus 1893 geboren en op 21 Mei 1920 priester gewijd. Na zijn priester wijding was hij achtereenvolgens kapelaan te Middelharnis, Lisse, van 1925 tot 1935 kapelaan aan de Vredeskerk te Amsterdam en tot 1939 kapelaan aan de Haar- lemsehe Kathedraal: in 1939 werd hij benoemd tot pastoor van de parochie van het H Hart te Heerhugowaard. Na een arbeid van 7 jaar verlaat Pastoor Hen driks thans een parochie met een bloeiend godsdienstig leven; wat o.a. tot uiting komt in drukbe zochte congregaties Pastoor Hendriks, die een groote belang stelling heeft voor het vereeni- gingsleven, was ook een groote ijveraar voor de Kath. Actie. Ook de versiering van de kerk bij hoogtijdagen had altijd zijn bijzondere aandacht. Hij was te vens stichter van een fonds voor centrale verwarming en van het orgelfonds Met weemoed zien de parochianen van de pa rochie van het H. Hart hun her dér. die algemeen gezien was. vertrekken. Pastoor Ulleman is geboren in 1889. priester gewijd in 1916 en was sinds 1936 pastoor in Over- zande. dekenaat Middelburg Hij is jarenlang kapelaan geweest in de parochie van de Indische buurt in Amsterdam en maakte zich in dien tijd o.a. ook ver dienstelijk met het schrijven van apologetische artikelen in ver schillende bladen Hij staat sinds tien jaar in de Zeeuwsche pa rochie en heeft daar middenin de vuurlinie gezeten. Zijn pastorie was langen tijd gevorderd en ve le jaren moest pastoor Ulleman met een zeer bescheiden behui zing tevreden zijn. Zijn parochia nen. met wien hij zooveel lief en leed 'heeft gedeeld, zien hem on gaarne vertrekken Ziet Heer- Hugowaard pastoor Hendriks met leedwezen heengaan met den nieuwen herder kunnen wij de parochie van het H Hart weer gélukwenschen. BEVERWIJK, 31 Mei. Coöp. Tuindersver „Kennemerland". Aardbeien per slof f 5.508.20; aardbeien per doosje 901.35; sla 2%6 per stuk; postelijn 60—67 per KG; spinazie 815 per KG; bloemkool IA 841.05 p. stuk: id. X 5782; id. II 3566; bosuien 1%41/ per bos; rabarber 56 per KG; Asperge wit 1.652.05 per bos; id blauw 1.251.55; id. dun 3570; bospeen 3248; peu len 1.702.00 p. KG; komkommer II 53 ct p. stuk; idem III 30 ct.; radijs 2.50—5,60 per 100 bos; sja lotten 2024%. LANGENDIJK, 3 Juni. 4000 sla 2.60.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2