Gouden eerepenning voor den Burgemeester 1934 - 1946 2 Nieuw Noordkiollandsch Dagblad Afscheid van Raad en Burgerij v._ J MAANDAG 17 JUNI 1946 MAA De statige raadszaal van het Alkmaarsche stadhuis was, toen de scheidende burgemeester om 2 uur binnentrad, geheel gevuld. Onder de zeer talrijke aanwezigen bevonden zich op de allereerste plaats Mevr. v. KinschotDor- hout-Mees met haar zoons; Prof. Mr. Koelma, de wethouders, de leden van den tijdelijken gemeen teraad, de president van de Arr. Rechtbank, Mr. Krabbe en de Officier van Justitie, Mr. van der Feen de Lille, de wnd. Comm. van Politie W. C. Rijpma, de Hoog- eerw. Heer Deken Jacobs, de Ma joors Claessen en v. Wamel van het garnizoenscommando, de heer Arntz, voorzitter van de Kamer van Koophandel, de burgemeesters van Den Helder, Hoorn, Beverwijk en Velsen, de burgemeesters der omliggende gemeenten, de leden van het Adviescollege, dat was ingesteld vóór het in functie tre den van den tijdelijken Raad, vele hoofden van takken van rijks-, provincie- en gemeentedienst en voorts een groot aantal personen die het naast met Jhr. Mr. F, H, van Kinschot hebben samenge werkt. Onmiddellijk na zijn binnentre den opende Burgemeester van Kinschot, die voor de laatste maal omhangen was met den Alkmaar- schen ambtsketen, deze buitenge wone vergadering met hei lang zamerhand stereotiep geworden „Mevrouw, Mijne Heeren". Afscheidsrede burgemeester De burgemeester, voor het laatst de vergadering van de volksver tegenwoordiging leidend, zeide, dat hij dit deed met een eigenaar dige mengeling van gevoelens. Hij herinnerde eraan, dat hij ruim een jaar geleden zijn ambt hervatte, waaruit de bezetter hem begin 1942 had verdreven; dat was voor hem een onvergetelijk moment. Het zich herstellende leven van de stad bracht tal van problemen voor het bestuur. Met erkentelijk heid dacht spr. terug aan den ar beid dei1 adviseurs, waardoor het contact met de burgerij zoo volle dig mogelijk was, vóór de tijde lijke gemeenteraad er was. Hoezeer hét vooruitzicht oij het Leidsche burgemeester schap mij ook met weugde vervult, het afscheid van Alkmaar aldus spr. valt mij uitermate zwaar. Met tal van onvérbreekbare banden zijn mijn gezin en ik aan Alkmaar verbonden. Vee) lief en leed hebben wij Alk- maarders in die 12 jaar door gemaakt; leed vooral in de laatste jaren, toen het stad huis en de fraaie torens der stad het teeken van den over weldiger moesten dragen en binnen de muren van dit ge- houw de portretten van den indringershcofdman en zijn voornaamsten handlanger moesten worden geduld. De karakteristieke schoon heid van Alkmaar aldus vervolgde spr. zal mij altijd bijblijven als een kostbare herinnering, evenals de wel willende wijze, waarop de burgers van Alkmaar mij en mijn vrouw tegemoet traden brj de vervulling van onze taak, die ons ten volle in be slag nam en dikwijls veel van ons vergde, maar waartoe God ons de kracht schonk. De ruime vriendschap en warme sympathie maakten ons wer ken hier tot een genot. Met dankbaarheid herinnerde spr. eraan, hoe het geheim en de kracht van onze gemeentelijke democratie steeds lag in het, ge meenschappelijk streven ondanks verschil van opvattingen, waar het gold het stadsbelang te dienen. Het, spijt spr. van zijn taak te worden weggeroepen, juist nu tal van vraagstukken om oplossing vragen, zooals het behoud van de kaasmarkt, herstel en uitbreiding van andere markten, bevordering van woningbouw, het ontwerp v an één groot uitbreidingsplan voor de geheele gemeente, het riolee- ringsplan, verkeersverbindingen, uitbreiding sportpark en de eind- afwikkeling van de restauratie der groote kerk; allemaal problemen, die getuigen van een levende stad en waarvan de bestudeering de bestuurders een zware maar schoone taak oplegt. De Raad spreekt Bij monde van den Nestor van den tijdelijken Gemeenteraad, de heer P. W. Groot, sprak de Raad zijn d"!1 te?enov<"- vrnrge- Jhr. Mr. F. H. v. Kinschot Magisratui Alcmariae Bene Merito de Cïvitate. Den Burgemeester van Alkmaar wegens zijn verdiensten jegens de stad. Aldus de inscriptie op de jouden eere-penning, wel ke Weth. van Slingerland den scheidenden burge meester aanbood tijdens de laatste bijeenkomst van den Raad. meester van Kinschot, die allen door zijn voortreffelijke leidin'g wist te vereenigen in het belang van de stad, zelfs al waren de tegenstellingen soms evident. De Raad heeft spontaan gemeend zijn woorden van dank jegens den aangenamen en eenvoudigen per soon van den Burgemeester ver gezeld te moeten doen gaan van een stoffelijk blijk en bood daar om den scheidenden burgervader in een beteekenisvolle geste een teekening aan van Koos Stikvojrt, voorstellende het Huis met der Kogel. Het woord was vervolgens aan den gemeentesecretaris, Mr. Koel ma. Als dit Stadhuis spreken kon. aldus Mr. Koelma, zou het verha len van beleg, godsdienstoorlog en den dans om den Vrijheids boom, maar ook van de rust. die het in de negentiende eeuw heeft beleefd. Midden in een tempo van ontwikkeling, is burgemeester van Kinschot uit het landelijke Zuid- laren naar Alkmaar gekomen. Spr. noemde de beide gaven, die be slissend zijn geweest voor het be- stuursvertrouwen, dat de Burge meester geniet, zijn open karaKter en zijn eenvoud. Tezamen met hei vermogen zorgen en moeilijk heden blijmoedig te dragen en op te lossen, garandeerden zij succes. Mr. Koelma sprak de overtuiging uit, dat Jhr. van Kinschot de wetenschap zou meedragen, een sfeer geschapen te hebben waarin goede trouw de boventoon voerde en ernst gemaakt te hebben van de wapenspreuk van zijn geslacht: „Virtute decet non sanguine niti": „Onjuist is het, voor een recht schapen man op zijn afkomst te steunen." Tenslotte voerden nog burge meester Nieuwenhuizen van Lim- men en de heer Arntz, voorzitter van den Kamer van Koophandel het woord, die den vertrekkenden Burgemeester dankten voor de collegiale en prettige sfeer van samenwerking, en die tevens den wensch uitspraken, dat het Jhr. Mr. van Kinschot en zijn gezin in de Sleutelstad goed mag gaan. De Burgemeester dankt In eenige korte en vaak humo ristische bewoordingen dankte Burgemeester van Kinschot, ge roerd door de hartelijke woorden, iederen spreker afzonderlijk. „Hoewel de terugblik naar Leiden, dat ik als 17-jarige jongen voor het eerst betrad, mij verheugt, vertrek ik met weemoed uit deze mooie stad, die altijd door sterke banden met mij persoonlijk ver bonden zal blijven." Spr. besloot deze buitengewone raadsvergade ring met het uitspreken van den wensch: „Het ga U goed onder Gods besten zegen." Alle aanwezigen maakten gaar ne gebruik van de gelegenheid Burgemeester van Kinschot de hand te drukken. Ook uit de bur--* gerij namen nog velen met een persoonlijk woord afscheid van Burgemeester van Kinschot. Na ook herinnerd te hebben aan zijn bestuursfuncties buiten zijn da_ gfelijksch? werk, aan Centraal Zie kenhuis, Gymnasium, Ambacht- en Huishoudschool, aan zijn bemoei ingen met politie, brandweer en kaasdragersgilde, alsook met 't onder wijs in 't algemeen, besloot de burge meester met een woord van erken telijkheid jegens de raadsleden en hun voorgangers voor hun toewij ding' tot de belangen van de stad en jegens de wethouders voor hun bij stand, in het bijzonder zoo sprak de burgemeester "mijn vriend Van Slingerland, die met onver flauwde ijver en toewijding van het begin af mij heeft bijgestaan." Ook den gemeentesecretaris Mr. Koelma-, zijn medewerker en rech terhand, "die als een rots te midden der woedende baren naast mij heeft g'estaan en wiens kundige adviezen mijn zware taak hebben verlicht" bracht spr. afzonderlijke dank, waarna hij ook de hoofden en takken van dienst en het gemeente- personeel, speciaal het stadhuis personeel in dit dankwoord betrok, alsmede de velen in de stad, die aan het bestuur van de gemeente of haar instellingen op de een of andere wijze hebben deelgenomen. Spr. eindigde met de innige bede, dat God allen Zijn rijken zegen mog^e schenken en de gemeente met een voorspoedige toekomst zegenen. Waardeering en dank De heer G. van Slingerland, oudste wethouder, sprak namens het ge meentebestuur een rede tot afscheid uit. "Hadden wij er ons al over ver heugd, aldus spr., u te kunnen hul digen bij gelegenheid van uw 12V» jarig ambtsjubileum, thans staan wij voor een afscheid. Dat spr. vanaf de komst van bur gemeester van Kinschot op 15 Jan. '34 met hem had mogen samenwer ken in het college van B. en W. acht te spr. voor zich een groot voorrecht Niet alleen heeft spr. de werkkracht en werklust van den burgemeester van nabij gezien, hij heeft hem ook leeren waarüeeren, om zijn gemoe delijk en vriendelijk woord, waar voor spr. hem persoonlijk zeer dank baar is. Spr. herinnerde voorts aan de moeilijke oologsdagen van '40, toen 20.500 inwoners van Amersfoort in Alkmaar onderdak gebracht moesten worden en toen de burge meester in de voorste gelederen stond bij het werk, hetgeen voor zijn medewerkers een aansporing was om zoo hard mogelijk mee te werken. De jaren van '42 tot '46 waren niet de prettigste, noch voor den burge meester, noch voor zijn wethouders en zeker niet voor zijn vrouw, die toen alléén de zorgen moest dTagen. Spr. besefte, dat deze dag voor den burgemeester een moeilijke was, om dat er in die 12llz jaar banden zijn gelegd, die niet zonder pijn ver broken kunnen worden, omdat er vriendschap is ontstaan tusschen den burgemeester en wethouders en raadsleden. Waar alle menschenwerk onvol maakt is aldus spr. zal het uwe daarop geen uitzondering maken, maar u heeft het algemeen belang' gediend, zooals u meende, dat het gediend., moest worden. Vervolgens ging weth. van Slin gerland na hoe Alkmaar gedurende de ambtsperiode van de burgemeester een tijdperk van grooten bloei be leefde. het inwonertal steeg van 29596 tot 36550, het aantal woningen, dat steeg van 7852 tot 9286 hield hiermee geen gelijken tred tenge volge van de ooiTog'somstandigheden. Na uitvoerig gewezen te hebben op de uitbreiding van den woningbouw, de verbetering van verkeerswegen en bruggen, herinnerde spr. aan den bouw van politiebureau en gymna sium en de restauratie van de Groote Kerk, de totstandkoming van Zo_ merbad en Overdekte en aan den gezonden bloei, waarin de gemeen tebedrijven zich mochten verheugen. Aan een negental buitengemeenten werd g'as geleverd en het rayon van den K. v. W. werd met een aantal gemeenten uitgebreid. Een jaar is verloopen, sedert U aldus spr. na de bevrijding weer uw blijde inkomste in de stad kon doen, hartelijk toegejuicht door de bevolking van de geheele stad en in dat jaar is mede door uw voortva rendheid hersteld, wat de Duitschers haden vernield. Dank zij ook uw medewerking is er een band geleg'd tusschen Alkmaar en Bath, die ten goede komt aan de betrekkingen tusschen Engeland en Nederland. Na eraan herinnerd te .hebben, hoe de burgemeester nagenoeg' alleen de representatieve taak van het college vervulde, doch aan den anderen kant de wethouders, met wie hij weke lijks, niet zelden meermalen per week vergaderde, in het dagelijksch bestuur der gemeente inschakelde, meende spr. te mogen concludeeren, dat Mr. van Kinschot een goed bur g'emeester geweest is, wien hij na mens den Raad dank bracht voor het vele werk door hem in Alkmaar verricht. Ook Mevr. van Kinschot bracht spr. dank voor den grooten steun die zij haar man bii de uitoefe ning van zijn ambt, gegeven heeft. "Wij hebben er de groot ste bewondering voor ad us spr. dat u zoo moedig in de dagen van ballingschap van uw man, stand heeft gehouden, en dat u ook wel eens iets gedaan zult hebben, dat i> die dagen gevaar lijk was, daarvan zijn wij zeker." Als het u moeilijk zal vallen van Alkmaar te scheiden, moge het u een voldoening zijn, dat uw man hier vruchtbaar en mooi werk heeft geleverd en dat Gij, Mevr. van Kinschot, de harten van dui zenden Alkmaarders door Uw me deleven en eenvoud hebt ge wonnen." Spr. wenschte den burgemeester toe, dat het hem en zijn gezin in zijn verder leven steeds wel moge gaan en God hem de kracht moge geven, zijn nieuwe verantwoordelijke taak naar behooren te kunnen ver vullen. Tenslotte zeide wethouder van Slingerland, dat het hem een groot genoegen waP'de waardee. ring van de gemeente ook te mo gen doen blijken door hem de gouden eere_penning van de stad aan te bieden. DE ALKMAARSCHE VOET BALCLUBS IN ACTIE De tweede degradatiewed strijd van Alcmaria tegen HRC in Den Helder is geëindigd in een gelijk spel, 22, Dit resul taat mag zeker niet onver dienstelijk genoemd worden Dubbel jammer is het daar om, dat de vorige week ven SDW verloren werd. De volgende week Zondag avond om 7 uur krijgt Alcma ria bezoek van Zaandijk. De Randers hebben him eersten promotie-wedstrijd ge speeld en wel tegen Bergen. De Randers deden het goed en keerden met een 31 overwin ning huiswaarts. SUCCES VOOR ST. CAECILIA De R.K. Harmonie „St Caeci- lia" heeft, op het Muziekconcours te Purmerend in de afd. Tam boers de eerste prijs behaald (met lof), eveneens in de afd. Marsch. In de eere-afdeeling Harmonie corpsen legde zij met 331 pnt. be slag op de tweede prijs, KEGELWEDSTRIJDEN TE BUSSUM. Alkmaarsch tiental wint den wisselbeker. Te Bussum werd Zondag op uit- noodiging van den Gooi- en Eem- landschen Kegelbond een Vier bondenwedstrijd gehouden, waar aan deelnamen de tientallen van: Amsterdam, Haarlem en Gooi- en Eemland. Aan dezen wedstrijd was verbonden als wisselprijs een prachtige zilveren beker, ge schonken door den heer Jan Wol- ters te Bussum, een man die de kegelsport een warm hart toe draagt. Evenals enkele weken terug ging de strijd weer tusschen de tientallen van Amsterdam en Alk maar. Ditmaal was de strijd nog spannender dan in Haarlem. Bij het wisselen der banen was Alkmaar niet minder dan 38 hout achter. Langzaam werd deze ach terstand ingeloopen, zoodat toen de twee laatste gooiers voor de plank kwamen Amsterdam nog 2 hout voor was, Köhlmann de af- gooier van het Alkmaarsche team deed wat van hem verwacht werd. Hij liep niet, alleen deze 2 hout in, maar zorgde er voor, dat Alk maar met 14 hout voorsprong in het bezit kwam van den wissel beker. De totale uitslag was: 1. Alk maar 1897 hout; 2, Amsterdam 1833; Haarlem 1752; Gooi- en Eemland 1674, De individueele prestaties van het Alkmaarsche tiental waren: A. Köhlmann 212; Jac. van Span je 206; J, Eickholt 200; C. Klerk 196; G. J. Genefaas 191; G, Oudes 191; W, v, d, Bosch 180; J, de Bakker 180; C, Sieuwerts 178: C. Jonker 163. De spelers van het winnende team kregen elk eén zilveren draagpenning als blijvende herin nering aan dit welgeslaagde tour- nooi. R.K. Vrouwenbond Na een kort welkomstwoord van Mevr. Palean-van Nieuwkuyk nam Dr. C. Arnold het woord over: „Huwelijk en gezin in aa- oorlogschen tijd". Spr. beweerde eenigszins huiverig te zijn om te spreken voor een zaal meL vrou wen, die het klappen van de zweep beter kennen dan hijzelf Dr. Arnold behandelde de natuur lijke en bovennatuurlijke argu menten tegen de geboortebeper king. Het huwelijk is er voor het kind', de opvoeding is de plicht van man en vrouw. Spr. wees er op hoe vele ouders, met de beste bedoeling bezield, hun kinderen tusschen 14 en 24 jaar verkeerd opvoeden Zorgen en gebrek ver oorzaken een afkeer voor het groote gezin. Door te zorgen voor een blije, vrome sfeer, en door tijdig de juiste voorlichting te ge ven, bezien van uit het meest ver heven standpunt bevorderen wij op positieve wijze, dat onze jeugd het groote gezin als het normale gezin gaat zien- Het is, aldus spr., te wenschen dat Regeeringsinstanties met de belangen van het groote gezin rekening houden bij belasting- en woningregeling. Na een hartelijk applaus en een dankwoord van Mevr. Palear, kregen de secretaresse en pen- ningmeesteresse het woord voor hun jaarverslagen. Naar aanleiding van de rond vraag werd besloten om dames boven de 70 een gereserveerde plaats te garandeeren op de avon den van den R.K. Vrouwenbond. Ze moeten zich hiervoor opgeven bij hef bestuur. Hierna kwam de Reiskas ter sprake. Er zijn 285 leden die in de 2de week van Juli met een eigen boot naar Amsterdam gaan! Zoo mogelijk naar de revue bij Carré! Dan samen eten bij Heek. Wie geen lid van de Reiskas is, en toch graag mee wil, kan zich vóór 1 Juli nog bij den heer Smoren- berg oogeven. Zij betalen f 7,50 DIRECTEUR DISTRIBUTIE- DIENST Burgemeester van Kinschot heeft met ingang van 1 Mei 1946 Jhr W F. C vamLöth de Jeude, tot dusver wdn. directeur van den Distributiedienst, tot direc teur benoemd. EEN ALKMAARSCHE HONDERDJARIGE. Op Donderdag 20 Juni hoopt mevrouw de weduwe Adriaanse Oomen, wondende aan de Van Beethovenstraat 45 te Nijmegen en geb. in Alkmaar, haar lOOen verjaardag te vieren. Hoewel haar gehoor en gezicht eenigs zins vrzwakt zijn, geniet zij nog een goede gezondheid en hebben haar verstand en geheugen nog niets van hun vroegere frisch- heid ingeboet. Ofschoon de toekomstige jubi- laresse reeds enkele tientallen jaren elders woonachtig is, blijft zij in haar hart een echte Alk maarsche. die door haar sma kelijk vertellen over Akmaarsche personen, zaken en toestanden uit lang vervlogen tijden, bij haar kleinkinderen groote interesse weet te wekken voor de stad ha- rer geboorte. EEN ZWARTE DAME. Door den economischen dienst van de Alkmaarsche politie is een juffrouw uit Heerhugowaard aangehouden, die te Alkmaar regelmatig bepaalde zakenlui tegen zwarte prijzen en zonder bon eieren en vleesch verkocht. Bij haar werd een aantal kip peneieren gevonden. Tegen haar en haar echtgenoot, die clandes tien slachtte is proces-verbaal opgemaakt. SS-ER GEAREESTEERD De de vorige week ontsnap te SS-er K. Bijl is hedennacht in zijn woonplaats Den Helder gearresteerd. ZAAK-GEEL WEER IN KORT GEDING De nieuwe vordering door den wnd. burgemeester van Bergen van de woning van den heer Geel, was voor deze aanfeiding wederom den wnd. burgemees ter in kort geding té dagvaarden. Zaterdag lichtten de raadslie den der beide partijen voor den rechter hun pleitnota's toe en het was mr. F. Zeiler die, plei tende voor de gemeente Bergen, in twijfel trok, of de rechter wel bevoegd is hier tusschenbeide te komen Volgens hem is de bur gemeester alleen bevoegd te be- oordeelen of en wanneer iemand woonruimte behoeft, zonder dat iemand anders daar invloed op kan uitoefenen. Het gezin Knor- re heeft behoefte aan woon ruimte. aangezien het gezin Smit terugkeerde in de woning, waar Knorre in zat. Voorts werd aan Geel een woning (die van den teruggekeerden NSB-er Smit) ter bewoning aangewezen, doch hii voelde daar niets voor. Mr. C Berkhouwer constateert dat volgens de wet van 11 Mei 1946 iedere burger bij de gratie van den burgemeester in zijn huis woont; de burgers zijn daar mee vogelvrij verklaard. Spreker vroeg zich af, of de wnd. burge- meester van Bergen nog te goe der trouw van meening kon zijn, dat. na de uitspraak van de rechtbank, het gezin Knorre nog woning-behoeftig was. Geel is niet mei Duit'sche, maar met Nederlandsche papieren in zijn huis getrokken; thans zit mevr. Knorre er in, die er de ■helft van nog te huur aanbiedt, hetgeen spr. een schande vindt. Na de replieken wordt de uit-! spraak bepaald od Woensdag a.s Candidatenlijstera te Iaat ingediend Behalve de Communistische Partij in Deventer, die door bijzondere omstandigheden te laat de candidatenlijst heeft ingediend, zoodat zij de zeven zetels in den Raad niet zal kunnen bezetten, heeft, vol gens een bericht, dat wij tot nu toe alleen in het „Vrije Volk" aantroffen, ook de K.V.P. te Nijmegen de lijst te laat ingediend, al is het maar tien minuten over tijd. In beide gevallen zullen de hoofdstem- bureaux niet anders kunnen doen, dan de lijst ongeldig verklaren, waarna beroep op Ged. Staten open staat. Die zullen echter weinig anders kunnen doen dan verklaren dat de wet de wet isDe K.V.P. zou in Nijmegen 23 van de 39 zetels kunnen bezetten!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2