Nieuw Een nieuw bestand van vooruitstrevend karakter" ïfaliaosische herstelbetalingen Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: fi Minister Beel maakt de plannen van het nieuwe kabinet bekend MM Actie tegen Hongaarsche geestelijkheid Morgen Reclasseerings- dag! Rusland krijgt 100 mil Hoen dollar Vredesconferentie 29 Juli DE ONTVOERING VAN SJAHRIR DE MINISTERRAAD DE SCHATTEN IN DEN WATERWEG EEN DUIDELIJK STANDPUNT WORDEN N.V.V. EN E.V.C. HET EENS? Een lang pleidooi te Neurenberg 1948 Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; inclusief incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.m.; minimum f 4.—. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 cb Noordhollandsch Dagblad Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 5 JULI 1946 41e JAARGANG - NUMMER 10971 ALKMAAR: Langestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 liinen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGENMolenstraat 52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank NADAT HIJ HULDE had gebracht aan zijn voorganger, mi nister Schermerhorn, en gewezen had op het feit, dat nu weer, feitelijk voor het eerst sinds 1925, een parlementair kabinet optreedt, heeft minister dr. Beel in de hedenmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer in de Regee- ringsverklaring mededeeling gedaan van de plannen van het nieuwe kabinet. Het oude bestand, de coalitie die in 1925 ten val kwam, is, zei dr. Beel, vervangen door een nieuw, dat overeenkomstig den wensch, door de meerderheid van het Nederlandsche Volk bij de verkiezingen uitgesproken, een vooruitstrevend karakter draagt. Vervolgens zei Dr Beel; Dit Kabinet, Mijnheer de Voor zitter, stelt zich ten doel alle krachten, waarover het Neder landsche volk beschikt, te rich ten op een zoo snel en zoo vol ledig mogelijk herstel van onze volkswelvaart, de stoffelijke zoo wel als de geestelijke, en op een zoo rechtvaardig mogelijke ver deeling van en een zoo gelijk mogelijke toegang tot de stoffe lijke en geestelijke goederen, waarvan het bezit de welvaart der gemeenschap bepaalt. Her stel van de stoffelijke wélvaart zal moeten geschieden in de eerste plaats door de opvoering van de nationale productie, wel ke voorwaarde is voor het berei ken van een hooger welvaarts peil. Behalve aan voortbrenging voor de binnenlandsche markt zal bijzondere aandacht worden besteed aan de productie voor export en het leveren van dien sten aan het buitenland, waar van de mogelijkheid tot hand having van den noodzakelijken invoer afhangt. Daarnaast staat een krachtige voortzetting van den weder opbouw, in het bijzonder in de geteisterde gebieden. De regee ring acht het noodzakelijk ook aan het herstel van de welvaart krachtige leiding te geven. Lei ding in dier voege, dat de regee ring, voorgelicht door een voor bereidend en adviseerend plan bureau, in nauw overleg met de Volksvertegenwoordiging, richt lijnen zal aangeven, samen gevat tot een nationaal welvaarts plan, volgens welke hel herstel der welvaart zal worden nagestreefd mede door bij de uitvoering het volle profijt te trekken van de zelfwerkzaamheid van indivi duen en groepen wier activiteit de regeering zich voorstelt zoo krachtig mogelijk te bevorderen. Dit zal haar tevens de gelegen heid verschaffen om waar moge lijk de rechtstrêeksche over heidsbemoeiing, d'ie onder den druk der omstandigheden van de laatste jaren sterk was toegeno men, ingrijpend .in te krimpen en mede aldus dën grondslag te leggen voor een gezondmaking der financieele positie van den Nederlandschen staat. Op deze gezondmaking zal het streven der regeering ernstig zijn ge richt. Daarbij zal worden voort gebouwd op de reeds getroffen 'en voorbereide maatregelen op monetair, budgetair en fiscaal terrein. De socialisatie. Mede in verband met de cen trale positie van de Nederland sche Bank ten aanzien van het credietwezen zal hare socialisatie worden bevorderd. Nopens de so cialisatie van andere daarvoor blijkens in te stellen onderzoek in aanmerking komende bedrij ven zullen voorstellen word'en voorbereid. Ten aanzien van de verdeeling der stoffelijke goederen gaat de regeering uit van een erkenning der hooge waarde van den arbeidenden menscb "en van het beginsel dat aan iede- ren burger de mogelijkheid tot arbeiden alsmede een redelijke bestaanszekerheid toekomt. De regeering ziet dit niet enkel als voortvloeiende uit den eisch van sociale rechtvaardigheid maar te vens als voorwaarde voor het be houd van ons democratisch staats bestel. Haar voornemens tot net bevorderen van een opvoering der productie bieden haar voldoende mogelijkheden tot het in belang rijke mate verruimen der werk gelegenheid. Aan den eisch, het verschaffen van een redelijke be staanszekerheid, stelt zij zich voor te voldoen door een constructieve loon- en prijspolitiek, alsmede door een uitbreiding der sociale verzekering, waarbij in het bij zonder de ouderdomszorg de aan dacht zal hebben. Tenslotte stelt de regeering zich voor overal waar bijzondere omstandigheden zulks noodzakelijk maken, ook bijzon dere maatregelen ter verwezen lijking van het beginsel der ge lijkheid van lasten en gelijkheid van kansen te treffen. Daarbij denkt de regeering in het bijzon der aan de bescherming van het groote gezin. Gestreefd zal worden naar ver steviging van de positie van den landbouw en tuinbouw o.m. door rationalisatie van productie en afzet, waarbij bevorderd dient te worden, dat aan het kleine boe ren- en tuindersbedrijf een eco nomisch verantwoorde grondslag wordt gegeven. Stoffelijke welvaart, Mijn heer de Voorzitter, kan naar de overtuiging van deze re geering een volk niet wezen lijk gelukkig maken, wanneer zij niet steunt op geestelijke welvaart. Ook daaraan stelt de regeering zich dus voor bij zondere aandacht te besteden. Daarbij gaat zij uit van de gedachte, dat een oplossing van de geestelijke moeilijk heden, waarmede ons volk te kampen heeft, slechts kan worden gevonden wanneer men uitgaat van de zedelijke beginselen, die aan onze be schaving ten grondslag liggen en zonder welke geen goed ge ordend gemeenschapsleven mogelijk is Dat is de erken ning, dat het christendom voor zeer groote groepen van ons volk de bron is, waaruit zij hun geestelijke krachten put ten en welks zedelijke normen door vele aanhangers van andere dan christelijke over tuiging eveneens worden aan vaard. Generaal Swiridof, de sovjet- russische voorzitter van den ge allieerden bestuursraad in Hon garije, heeft de Hongaarsche re geering in eeh nota verzocht, strenge maatregelen te nemen te gen de roomsch-katholieke gees telijkheid, die volgens deze nota de bevolking tegen de sovjetrus- sische bezettingstroepen zou op zetten. Deze nota, waarin ook om een verbod van jeugdorganisaties, speciaal van de roomsch-katholie ke jeugd, wordt verzocht, werd overhandigd na den dood van twee sovjet-officieren. NADAT de „Big Four" den datum van de Vredesconfe rentie hadden vastgesteld, gin gen zij over tot het bespreken van het plan van Byrnes inzake de herstelbetalingen aan Rus land. Dit werd, na het aanbren gen van enkele wijzigingen van ondergeschikt belang, aangeno men. Het plan van Byrnes komt aan de Russische eischen om herstelbetalingen uit de Ita- liaansche locpende productie deels tegemoet. De Sovjetunie zal van Italië goederen tot een bedrag van 100 millioen dollar ontvangen. Dit bedrag zal bestaan uit: a. aandeel in machines en werk tuigen van oorlogsindustrieën, die niet gemakkelijk voor vredesdoel einden om te bouwen zijn. b. Italiaansche tegoeden in de Sovjetunie, te bepalen bij het vredesverdrag. c. rechten op eigendom en be langen van de Italiaansche regee- ring en Italianen in Roemenië, Bulgarije, Hongarije en de Sovjet- zöne van Duitsch'land. Deze zijn bij het verdrag te bepalen. d. De schepen „Saturnia" en „Vulcania", die op kosten van Italië moeten worden opgeknapt. e. Levering van in Italië te pro- duceeren goederen tot een waar de te bepalen door den raad van ambassadeurs te Rome, welke het verschil tusschen de onder a, b en c genoemde waarden en de hon derd mi-llioen dollar dekken. De betaling der 100.000.000 dol lar zal over zeven jaar loopcn en gedurende de eerste twee betalingsjaren die na een driejarig moratorium aanvan gen zullen geen betalingen uit de opbrengst der Italiaan sche productie plaats hebben De aanspraken van andere lan den dan de Sowjet-Unie ten op zichte van Italië zullen behandeld worden op de vredesconferentie der 21 landen. Italiaansche activa in de betrokken landen zul,en moeten dienen om een gedeelte der oorlogsschade te vergoeden, terwijl ook staatseigendommen in door Italië afgestane gebieden aangesproken moeten worden. O Morgen 6 Juli zullen in ongeveer 1000 plaat sen van ons land de collecte-bussen ramme len ten bate van het re- classeeringswerk voor alle gezindten. Vijf jaren lang heeft het zoo belangrijk re- classeeringswerk finan- cieelen steun moeten ontbeeren. Steunt morgen daarom dubbel! Het is van so ciaal en nationaal be lang voor geheel ons Volk. VJ De vier ministers van buitenlandsche zaken te Parijs hebben gisteren avond de datum van de vredesconferentie bepaald op 29 Juli a.s. In het binnenland zijn een aantal arrestaties verricht, ver band houdende met de ontvoe ring van Sjahrir. Men verwacht dat in de komende dagen nog meer personen zullen -worden ge arresteerd. Onder de arrestan ten bevinden zich eenige hoogere officieren en een aantal minder bekende politici. Minister Drees is aangewezen als waarnemend voorzitter van den ministerraad. Op den Rotterdamschen Water weg zijn weer drie goudstaven op gehaald uit de modder. Ze wegen 12 y, kg., in totaal zijn er nu al vijf van dit gewicht opgehaald. Het goud is van de Nederland sche Bank en zonk daar in de Meidagen van 1940. De havenstaking te Amsterdam en de zeeliedenstaking werd opgeheven, haven hebben het werk weer hervat. Rotterdam is thans geëindigd. Ook De arbeiders aan de Amsterdamsche Ass. Corr. P. De KATHOLIEKE leden van Ged. Staten van Noord-Hol land, de heeren Witteman en Bouman, hebben de consequentie van het standpunt der Staten fractie aanvaard en na 't resul taat der verkiezing van de zes nieuwe leden van Ged Staten voor hun benoeming bedankt Dit mag een prijzenswaardige eri fiere houding worden genoemd. Men weet, dat de Katholieken het standpunt hadden ingeno men, dat zij in geen geval bereid waren, een communist te stem men. Verder waren zij alleen be reid. in het College zitting te nemen, indien het college inder daad een afspiegeling zou zijn van de samenstelling van de Prov Staten, en er bijv naast P.v.d.A. en dë KVp ook een AR en een Communist gekozen zou den .zijn. Dit is niet geschied en terecht trokken de Katholieken de con sequenties uit dit standpunt Het mag te betreuren zijn," dat het College van Ged. Staten voorloopig zonder Katholieke leden zal regeeren, een andere houding was niet mogelijk Ook na de bezettingsjaren moet con- sequent-principieel worden op getreden! De verantwoordelijk heid voor het gebeurde valt allereerst terug op de starre hou ding van de Partij van den Ar beid, die niet alleen meende, dat een communist gekozen moest worden, maar daarnaast weiger de een christelijk man te kiezen, terwijl de Partij voor zich zelf drie zetels opeischte! Op 12 Juli zullen de Provin ciale Staten opnieuw bijeenko men voor de verkiezing van de leden van de Eerste Kamer Dan zal tevens voorzien worden in de vacatures, ontstaan door het bedanken van de beide katho lieke Gedeputeerden De provin cie is door deze gebeurtenis in een impasse geraakt en het is nog niet te overzien, hoe ze daar uit zal komen Zal de P.v.d.A. de consequen tie aanvaarden, dat zij alleen met de Communisten moet regeeren? Door het N.V.V. is een schrij ven gericht aan de E.V.C, waarin met klem wordt aangedrongen op het alsnog aanvaarden van de laatste voorstellen, welke zijner zijds zijn gedaan om de fusie tus schen beide vakorganisaties mo gelijk te maken. Mocht de E.V.C. hierop niet in gaan, dan zullen de fusiebespre kingen als onherroepelijk geëin digd worden beschouwd. Voor het Tribunaal te Neuren berg is Donderdag een aanvang gemaakt met een pleidooi, be staande uit een document vani 20.000 woorden en waarin ge tracht wordt te bewijzen, dat de 21 nazi-leiders, die thans terecht staan, gezamenlijk op bevel van Hitier hebben gehandeld zoodat -alleen Hitier voor hun daden verantwoordelijk gesteld zou moeten worden. Bij dit pleidooi treedt de 52- jarige Dr. Herman Jahreiss, een deskundige op het gebied vant internationaal recht als woord voerder op. dip o.a. naar voren bracht, dat er in iedër geval ge durende de jaren voor 1939 geen regels van internationaal recht van kracht waren, die den oor log verboden. Hitier werd int Duitschland dë opperste wetge ver en alleen iemand die temid den van het Duitsche volk heeft geleefd en heeft gezien hoe dit volk een blind vertrouwen in Hitier stelde en hem verafgoodde, die weet hoe vast de macht van Hitier verankerd lag.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1