Nieuw De komende Vredesconferentie Het eerste vliegdekschip in Nederlandsche haven Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: EEN GOEDE START Oorlogsleiders blijven thuis BERICHT Italië rouwt om Triest H.M. de Koningin naar Londen? Groenten en fruit Piloten kunnen hun hart ophalen Jodenprogrom in Polen Tweede atoomproef 25 Juli f De oorzaak van de ellende V.J Spoorwegove rga n g Castricum te Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs f 3.40 per kwartaal: 1.20 per maand, inclusief incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. p. m.m.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct p. m.m.: In alle edities 30 ct. Noordhollandsch DaqLlad Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 6 JULI 1946 41e JAARGANG NUMMER 10972 ALKMAAR: Langestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank LIET KABINET-BEEL heeft met de Regeeringsverkla- ring in de Tweede Kamer gis teren een goede start ge maakt. Het ontwikkelt een breed en diep program, dat zoo veelomvattend is en zoo diep graaft, dat het ondoen lijk is, in den betrekkelijk korten tijd, die beschikbaar staat, een afgerond oordeel te geven over een program, dat bijna vijf weken van diep gaand onderzoek en overleg tusschen de samenwerkende partijen geweest is. Wij zijn van meening, dat dit program, voor zoover het uit deze uiteraard algemeen gehouden verklaringen te be- oordeelen valt. beantwoordt aan de meerendeels gunstige verwachtingen, welke in de pers over de samenstelling van het kabinet tot uiting zijn gekomen. Dit is, zooals minister Beel het uitdrukte, een kabinet van een nieuw vooruitstrevend be stand, dat met het Christen dom als geestelijke basis her stel der volkswelvaart in ziin vaan schrijft en daarover minder vaag spreekt, dan wij tot nog toe gewend waren. Dit kabinet streeft naar be staanszekerheid en naar ar beid voor iederen burger, het wil de nationale productie on- voeren, de leiding van de overheid zal daarbij „ingrij pend" worden ingekrompen en het particulier initiatief wor den bevorderd Er komt socia lisatie van de Nederlandsche Bank en verdere socialisatie- mogeliikheden worden onder zocht en voorbereid. De Regeering schriift het zwart op wit neer, dat ten aanzien van het beginsel van geliikheid van lasten en gelijk heid van kansen in het bii- zonder gedacht wordt aan de bescherming van het groote gezin. Bij het streven naar de bevor dering van de geestelijke wel vaart wordt het Christendom er kend als de geestelijke grondslag Het staat er ook al zwart op wit: er zal worden uitgegaan van de zedelijke normen, die aan onze beschaving ten grondslag liggen en zonder welke geen goed-geor- dend gemeenschapsleven mogelijk is. Op dezen grondslag wil men komen tot versterking van het ge zag, herstel van de diepgeschokte moraliteit in het publieke leven, wettelijke en sociaal-economische erkenning van de hooge waarde van het gezin, enz. Het zijn alle programpunten, die voorstanders van de K.V.P bekend in de ooren klinken en die, naar wij hopen, geen programpunten zullen blij ven, maar levende werkelijkheid zullen worden. Ook dat bii de vernieuwing van het onderwijs, aandacht geschon ken zal worden aan de geestelijke waarden en dat de cultureele in stellingen meer steun zullen ont vangen, stemt ons tot verheuging. Het nieuwe kabinet wil in het buitenland onze politieke positie handhaven en verstevigen Het houdt ten aanzien van Indië i ast aan de Koninklijke rede van 1942 zooals die in de Regeeringsvoor- stellen van Februari 1946 nadere, nogal vergaande uitwerking vond Intusschen zijn ontwikkelingen voorgekomen, die als feiten niet kunnen worden weggecijferd. En wat zich daarna weer heeft afge speeld, kan niet anders dan be- teekenen, dat de uitspraak, dat naast de zelfstandigheidsdrang ook de banden tusschen Moeder land en overzeesche „staatsdee- len" en niet meer „gebiedsdee- Instructiei'roepen, die naar de West vertrokken onder commando van kapt. Nooy; defilecerden in Den Haag voor den nieuwen min. van Oorlogj luit. kol. Fievez. Tevens waren aanwezig minister Jonkman, oud_minis'.!er van Oorlog Meynenj Generaal Kruis en vice stafchef Doorman. Meijer P. MOLOTOF legde het bijeen roepen der vredesconferentie van 21 landen gisteren een nieuwe belemmering in den weg, toen hij weigerde aecoord te gaan met het versturen der uitnoodigingen voor deze con ferentie, voordat de regels voor de procedure van de conferentie door de vier mi nisters zouden zijn opgesteld. Byrnes was van meening, dat de conferentie haar eigen regels zou moeten opstellen. Hierover zal heden verder worden gesproken, wanneer de ministers weer bij eenkomen. 'De plaatsvervangers der ministers zullen eerst bijeen komen om te werken aan het op stellen van de uitnoodigingen, aah welke kwestie een lang 'debat was gewijd wegens oppositie van Molotof, die China als uitgenoo- digd land behandeld wenschte te zien Byrnes en Bevin wenschten de uitnoodigingen mede uit naam van China te versturen. Tenslotte kwam men tot het besluit, dat de vier groote mo gendheden China derhalve niet inbegrepen alleen voor de uit noodigingen verantwordelijk zijn. De vredesconferentie, welke op 29 Juli a.s. te Parijs zal aanvan gen, zal geen vergadering van oorlogsleicfers en regeeringshoof- den worden, zools in Juni 1919. Volgens bestaande schikkingen zal Atlee op den dag voor den openingsdatum der conferentie in Australië aankomen. Voorts is het hoogst onwaarschijnlijk, dat Sta len" zullen worden erkend, geen leege woorden zullen zijn. De Regeeringsverklaring van 10 Fe bruari 1946 is het kader, waar binnen de Regeering bereid is te gaan, maar dit beteekent ook, dat zij dus niet, zooals de Regee ring Schermerhorn v an Mook nog ten tijde van de besprekingen op St. Hubertus, bereid is vérder te gaan! Vrij duidelijk spreekt de Regee ring over haar voornemens ten aanzien van de ordening van het bedrijfsleven. Ook op ander ge bied zal zij ordening voorbereiden op den grondslag van een aange kondigde Grondwetsherziening, die beginselen nader zal uitwer ken. waarvoor ook Katholieken hartstochtelijke belangstelling hebben. De start van het kabinet-Beel is goed en gelukkig. Zij stemt tot voldoening aan de propagandis ten van de K.V.P die thans eerst oogsten, wat zij hebben gezaaid. Thans zal het werk. dat door ve len met zooveel toewijding is verricht, vrucht gaan dragen. Want niet om de propaganda was dat alles begonnen, maar om er aan mede te werken door middel van de politiek het algemeen be lang te dienen En dat zien we nu werkelijkheid worden in chris- telijken en vooruitstrevenden zin. lin of Truman de conferentie zal bijwonen. Men verwacht, dat de meeste delegaties zullen staan onder lei ding van den minister van bui- tenlandsche zaken van het betref fende land. Waarschijnlijk zal Smuts wel voor de conferentie overkomen en aldus de eenigste bekende staatsman zijn, die zoowel de conferentie van 1919 als die van 1946 zal hebben meegemaakt. Daar het de dagbladen toege staan is in de maand Juli enkele malen in dubbelen omvang uit te komen verschijnen wij heden met acht pagina's. Zaterdag en Maandag zijn rouwdagen in Italië, omdat Triëst geïnternationaliseerd wordt. Het werk zal tien minu ten stilstaan; de winkels zul len een half uur sluiten. Met ingang van aanstaande Dins dag, aldus de Italiaansche ra dio, zullen de nationale bevrij- dingscomité's in het geheele land ontbonden worden. Volgens een mededeeling van Press Association te Lon den zal H.M. de Koningin aan het eind van deze maand een 'bezoek brengen aan Londen. 'Zij zal in het Buckingham Pa lace gast zijn van het Engel- sche koningspaar in den avond van 30 Juli en het pa leis den volgenden dag ver laten. Onvoorziene omstandighe den voorbehouden, zullen de meeste groententeeltgewassen een goeden oogst geven. Van appelen, peren en pruimen kan een matig-goede, van het kleinfruit en fruit onder glas een goede oogst worden ver wacht, aldus een officieele pu blicatie dato 30 Juni. Het eerste vliegdekschip, dat ooit een Nederlandsche haven heeft aangedaan, de „Karei Doorman", is gister morgen omstreeks negen uur de pieren van Hoek van Hol land binnengevaren, waar het, in bedwang gehouden door een viertal sleepbooten, den Nieuwen Waterweg op- stoomde naar de Werf van Wilton-Feijenoord te Schie dam Om vijf minuten over elf kon in de Werfhaven de loopplank worden uitgelegd. Het schip, in zijn camouflage- kleur nauwelijks afstekend tegen de lage luchten, maakte een imposanten indruk. Een Goliath, vergeleken bij andere oorlogs bodems, welke wij zagen. 156 m mag immers een respectabele lengte genoemd worden en welk ander schip meet een breedte van ongeveer 20 meter? De moeilijkste manoeuvre, nl. het binnenvaren van de Wilton haven, nam een kwartier in be slag De Engelsche liaison-offi cier'aan boord, die alles met zijn kijker gadesloeg, kon niet nala ten zijn groote bewondering uit te spreken over dit knappe staal tje van navigatie Het schip zal voor de tropen geschikt worden gemaakt. De „Karei Doorman" gaat immers in September a.s. naar Ned. Indië. De „Karei Doorman" is door de Engelsche regeering tot onzer beschikking gesteld, opdat onze mannen het vak kunnen leeren en aan het type schip kunnen wennen Het ligt in de bedoeling later eenige z.g. ligüt-fleet-car- riers aan te schaffen, vliegkamp schepen met een snelheid van 30 mijl, waardoor zij het tempo van de snelle kruisers zullen kunnen bijhouden. Zij zullen voor een deel op Nederlandsche werven worden gebouwd. In ieder geval zal nu het vliegend personeel zich vast in „dekland'en" kunnen oefenen. De bewapening van de „Karei Doorman" bestaat uit twee 10 cm kanonnen en viermaal twee 4 cm mitrailleurs, z.g. pompoms. De overige wapenen zijn eigenlijk de vliegtuigen aan boord wape nen van offensieve en defensieve kracht. Twaalf jachtverkennings- vliegtuigen kunnen een plaatsje aan boord krijgen. Zij zijn voor zien van vier 2 cm kanonnerr, in iederen vleugel twee. Hun snel heid bedraagt 550 km per uur. Door de Poolsche regeering wordt een onderzoek ingesteld naar ordeverstoringen in Kiel- ce, waar 37 Joden zouden zijn vermoord en 32 gewond, al dus Radio Warschau. Een jongen, Heinrich Voicek, zou door Joden ontvoerd en in een kelder opgesloten zijn geweest. Be Joodsche bewoners van het huis werden gedood of gewond. Radio New-York heeft gister avond medegedeeld, dat vice-ad- miraal Blandy, die belast is met de uitvoering der proeven met de atoombom, den datum voor de tweede proef in de Lagune van Bikini op 25 Juli a.s. heeft ge steld. De bom zal even beneden het zee-oppervlak tot ontploffing worden gebracht. Een volledige repetitie van deze tweede proef zal op 19 Juli plaats vinden. KARDINAAL GRIFFIN, Aartsbisschop van Westminster, heeft tij dens een rede ter gele genheid van het aan vaarden van het eere doctoraat van de univer siteit te Birmingham verklaard, dat de meeste moeilijkheden tusschen Oost en West en de tra gedie van de in de we reld heerschende onvei ligheid haar oorsprong vinden in de afvallig heid van die leiders van het denken en van de politiek, die het realisme in de plaats van de Wet van God hebben gesteld. De KNAC ontving op een be treffend verzoek van de Ned. Spoorwegen bericht dat het voor de herstelling van den spoorweg overgang te Castricum noodige en een half jaar geleden aange vraagde eikenhout is ontvangen, zoodat uitvoering van de herstel ling binnenkort zal plaats vinden. De ongeregeldheden in Jeruzalem, steund door tanks en pantserwagens; draad afgezet; straten. Gewapende Bri/.sclie troepen; onder, pat/rouilleeren door de niet prikkel. Ass. Press. P.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1