Nieuuu EERSTE HEILIGVERKLARING NA ZEVEN JAAR TOESTAND VAN ANARCHIE IN DE „REPOEBLIEK" DE RUSSEN IN OOSTENRIJK J Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: iEN Franceca Saveria Cabrini MARIAOMGANG TE DEN BOSCH DE MIJNGAS- ONTPLOFFING TE HEERLEN Ontvoeringen, arrestaties en vrijlatingen! Alle Duitsch bezit onteigend De prijs van vroege aardappelen Audiëntie Geldigheidsduur zeepbonnen !2aalsle nieuws Ned. Spelling op Belgische scholen Handgranaat tusschen speelgoed Ernstig ongeluk te Hem-Venhuizen Ernstig ongeluk bij motorraces Nederlanders uit Russische kampen Nederlanders landen op Madoera Verwachting I Hoofdredacteur: h, n. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs t 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; Inclusief incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 et. p. m.m.; minimum 2.50; In alle edities 26 ct. p. num.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.: in alle edities 30 ct Noordhollandsch Dagblad Buiten God is 'i nergens veilig Vondel MAANDAG 8 JULI 1946 41e JAARGANG - NUMMER 10973 ALKMAARLangestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank na Het wietercriterium te Schevenin gen. Gerard Schutte (aan den kop) tracht zijn tegenstanders van zich af te schudden. MET GROOTEN LUISTER heeft Zondag in den St. Pieter te Rome de hei ligverklaring plaats gehad van de eerbiedwaardige Zuster Francesco Saveria Cabrini, Italiaansche van geboorte, die een groot gedeelte van haar leven in Amerika wijdde aan de belangen van de Italiaan sche emigranten. Het was de eerste maal sedert het uitbreken van den oorlog, dat een heilige tot de eer der altaren werd verhe ven en tevens was het ook de eerste heiligver klaring onder het pontifi caat van Z.H. Pius XII. De basiliek baadde in een zee van licht, door honderdduizend waskaarsen op een 400-tal lus ters verspreid. Bovendien was er een twintigtal schijnwerpers aan gebracht, die de met karmozijn rood behangen wanden een too- verachtigen aanblik gaven Voorafgegaan door de Zwit- sersche Gardé in groot-uniform, door zangers van de Sixtijnsche Kapel en een stoet van Bis schoppen, Aartsbisschoppen en Kardinalen, werd de Heilige Va der op de sedia gestatoria, onder het klaroengeschal van de trom- In de kathedrale basiliek van St. Jan te 's-Hertogenbosch had Zondag als inzet van den jaar- lijkschen negend'aagschen Maria- omgang. een groote processie plaats. Duizenden waren getui ge van dezen stoet, waarin hon derden geestelijken en leeken meetrokken. De bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. W. Mut- saerts, droeg het Allerheiligste onder het baldakijn. Daarachter volgden verscheidene autoritei ten, waaronder de waarnemend commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, jhr. R. J. Smits van Oyen en burge meester en wethouders van 's-Hertogenbosch. De groote open bare Mariaomgang zal a.s. Zon dag 15 Juli gehouden worden. Het aantal slachtoffers van de mijngasontploffing op staatsmijn Wilhelmina te Heerlen is van vijf tot acht gestegen. Omtrent de petten den tempel binnengedra gen. Nadat de Paus op Zijn troon, die in de Absis was opgesteld, had plaats genomen, werd het Veni Creator gezongen, waarna Zijne Heiligheid de gebruikelijke formute der heiligverklaring voorlas en besloot met het aan heffen van het „Te Deum", dat onder het beieren der klokken werd gezongen. Vervolgens d'roeg Z.H. de eerste Mis ter eere van de nieuwe heilige op. In Zijn homelie op de heilige, welke Hij in het Latijn uitsprak, wees de H Vader op het ver gankelijke der aardsche dingen, waartegenover Hij de werken der heiligen stelde, wier ver diensten blijvend zijn. Toen de geloovigen de basiliek na het einde der plechtigheid verlieten, cirkelde 'n Italiaansch vliegtuig over het St. Pieters plein en wierp prentjes met de beeltenis van de nieuwe heilige uit Het onafhankelijke Engelsche weekblad „The Observer" bevat deze week een artikel van zijn specialen correspondent te Batavia, waarin verluidt, dat de ont voering van Sjahrir. den In- donesiscben premier, op 27 Juni (vier dagen later is hij weer losgelaten) niet het ge volg geweest van terroristi sche activiteit,, maar op touw gezet werd door „President" Soekarno, die zich daarmee de gelegenheid wilde verschaffen de volledige macht tegen de Nederlanders in eigen hand te nemen. Soekarno is thans de Hitier van Java. Zooals men weet, wordt van andere zijde de revolutionair Tan Malakka van de ontvoering be schuldigd. Tan Malakka wordt algemeen als een communist be schouwd, maar de „Waarheid" noemt hem een neo-fascist, want hij is geen communist van Rus sisch model Volgens Hadji Agoes Salim, onderminister van Buitenlandsche Zaken van het republikeinsche Kabinet, zou Sjahrir op den 3den Juli voor de tweede maal ont voerd zijn bij zijn aankomst op 't vliegveld te Soerakarta. Een aan tal mannen van het „Buffel (Ban- teng) leger" wachtte op hem, ter wijl tegelijkertijd andere leden van het „buffelleger" poogden Sjarifoedin te ontvoeren. Het republikeinsche Ministerie van Voorlichting heeft dit verhaal echter tegengesproken. Nog steeds worden in verband met de ontvoering van Sjahrir arrestaties verrricht. Op een vraag, wie verantwoor delijk was voor de invrijheidstel ling van Soebadjo en Tan Malakka De bevelhebber van de Sovjet-Russische bezet tingstroepen in Oostenrijk, Koerasof, heeft in een or der bepaald, dat Duitsch eigendom in Oostelijk Oostenrijk, in overeen stemming met het besluit van de drie mogendheden ter Berlijnsche conferen tie, eigendom van de Sovjet-Unie is geworden als gedeeltelijke schade vergoeding voor de door de Duitschers in Sovjet- Rusland aangerichte scha de. Door deze order wor den alle bestaande aan- deelen van de betroffen maatschappijen geannu leerd. De fabrieken, die Sovjet-Russisch eigendom worden, zullen geëxploi teerd blijven onder inacht neming van de Oosten- rïjksche wetten ten aan zien van rechten en be langen der arbeidèrs. Tijdens een bijzondere kabi- netszitting verklaarde de Oosten- rijksche kanselier dr LeopoW Figl, dat zijns inziens de Sowjet- aiitoriteiten niet het recht Had den een order uit te vaardigen inzake het overnemen van voor malig Duitsch bezit in de Sow- j et-Russische bezettingszone. Figl zeide, dat hij voorstelde op 10 oorzaak van de onploffing zou I Juli een bijzondere parlements- het staatstoezicht op de mijnen I zitting bijeen te roepen, in welke heden een onderzoek beginnen. zitting de vertrouwenskwestie aan cCe orde zou worden gesteld in verband met de stappen, die moeten worden ondernomen om deze order, die het economisch leven van Oostenrijk zou ver nietigen, te bestrijden. Dit voorstel werd' door de socialistische en communistische leden van het kabinet onder steund. Figlwees op de nieuwe be stuursovereenkomst van 28 Juni, waarbij o.m werd bepaald, dat alle eigendom, die voor den An schluss Oostenrijksch was, niet als Duitsch beschouwd zou kun nen worden in den zin van be slissingen van Potsdam. De Rus sische order over de 'algeheele confiscatie van Duitsche bezit tingen is op 27 Juni gedateerd en is strijdig met de overeenkomst, aldus Figl. De order van den Russischen opperbevelhebber in Oostenrijk beteekent niet, dat de fabrieken naar Rusland zullen worden ver voerd, doch dat de Sowjetstaat eigenaar van een aantal groote Oostenrijksohe concerns is ge worden. Daar gebleken is, dat hoogere prijzen worden gevraagd voor vroege aardappelen dan toege staan is wordt d'e aandacht van het publiek er op gevestigd, dat de prijs van vroege aardappelen ten hoogste 16 ct. per kg. be draagt in den winkel en 17 ct. per kg. thuisbezorgd. Als hoogere prijzen worden gevraagd', gelie ve men daarvan bij de prijscon trole melding te maken. Begin Augustus worden nieuwe aard appelprijzen bekend gemaakt. verklaarde de republikeinsche woordvoerder, dat de wachten van het gevangenkamp waarschijnlijk waren omgekocht of van de oppo sitie orders hadden ontvangen om Soebardjo en Tan Malaka onge hinderd uit het kamp te laten vertrekken. Uit een en ander blijkt wel, dat het een anarchisti sche boel is in de „republiek" Uit betrouwbare bron te Bata via is verder vernomen, dat Sia- rifoedin in den ochtend van den 3en Juli te Soerakarta werd ont voerd Sjarifoedin kon zich later in veiligheid stellen. Zijn twee lijfwachten werden gedood. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 10 Juli a.s. gééni audiëntie verleenen. De bonnen voor huishoud- of Sjahrir verzekerde in een radiorede, dat de vrijheids strijd spoedig met succes be kroond zou zijn. - De Vier Mi nisters te Parijs zijn het nu weer niet eens over de uitnoo- digingsprocedure voor de Vre desconferentie. - Duizenden Jo den hebben Zondag in Londen betoogd tegen de Britsche po litiek in Palestina. - In Mexico is gisteren presidentsverkie zing geweest; twee van de vier candidaten beweren, dat ze gekozen zijn! Een communiqué van het Bel gische Ministerie van Openbaar Onderwijs deelt mede. dat het onderwijs in dé nieuwe Neder- landsche spelling in al de klas sen en in al de graden van het lager-, middelbaar- normaal- en technisch onderwijs met ingang toiletzeep 430 en 930 algemeen van het nieuwe schooljaar alge zijn geldig tot en met 13 Juli a.s. meen gemaakt zal worden. Zondagmiddag omstreeks 2 uur heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan te Hem (gemeente Venhuizen) ten huize van P. de Jong, smid, aldaar. Boor het ontploffen van een voorwerp, waarschijnlijk een handgranaat, werd diens dochter levensgevaarlijk ge wond en opgenomen in het ziekenhuis te Enkhuizen. Haar toestand is zorgwekkend. Eén der beenen is versplinterd', terwijl het andere waarschijnlijk gebroken is. Naar wij vernemen is de ge troffene gehuwd met den militair D. v. d. Pal en heeft twee nog jonge kinderen Wat betreft de toedracht van het ongeluk vernemen wij het volgende: Mevr. v. d. Pal wilde dien mid dag speelgoed voor haar kinderen halen uit een kastje in de slaap kamer. Hierbij viel een voorwerp tusschen het speelgoed vandaan op den grond en ontplofte, met het bekende gevolg In het slaapkamertje is een geweldige ravage aangericht. Tijdens d'e Zondag te Stadska naal gehouden motorraces ver loor Schoneveld uit Groningen, op een motor van de 500 cc-klas- se. de macht over zijn stuur en reed met groote snelheid op het publiek in. Een zevental personen werd daarbij ernstig gewond, waarvan een 7-jarig jongetje ernstig werd gekwetst aan het hoofd. Schone veld zelf liep een beenbreuk op. De slachtoffers werden naar het ziekenhuis te Groningen overge bracht. De wedstrijden werden onmiddellijk gestaakt. Binnenkort wordt een transport van ruim 100 Nederlanders uit de door Rusland bezette gebieden in Nederland verwacht. Evenals het laatste transport, enkele we ken geleden, van ruim 500 land- genooten, werden zij door de missie van kolonel Boon uit een kamp in het door de Russen be zette gebied van Oostenrijk naar Nederland getransporteerd. Daar nog meer handgranaten (hoewel ontladen) door de politie in het huis werden gevonden, ver moedt men dat het ontplofte voor werp een handgranaat was. Ook werden nog eenige banden met vliegtuigmitrailleur-patronen ge vonden. BATAVIA, 8 Juli (ANP- Aneta). - Van officieele zij de wordt gemeld, dat een kleine macht bestaande uit Nederlandsche mari niers op 5 Juli een landing op het eiland Madoera heeft gemaakt en daar slechts eenige uren is ge bleven. |^OE oppervlakkig en slap ons Christendom is, blijkt uit bijna niets zoo sterk als hieruit, dat wij de hoopvolle en vurig-v erlangende ver wachting nog maar ternau wernood kennen, die de chris tenen eens zonder onderbre king vervulde, de verwachtivy van de glorie die eens geopen baard zal worden: de opstan ding der dooden en de schep ping van de nieuwe, hemel- sche aarde. Om deze verwach ting in ons te verlevendigen, leest de Kerk ons morgen een wonderschoon Epistel voor, waarin ons wordt gezegd, dat niet alleen wij menschen doch de gehèele schepping, die on der de gevolgen onzer zonden zucht naar deze toekomstige heerlijkheid smacht. Ook onze dierbaren en alle heiligen in den hemel verlangen naar dit machtig oogenblik, waarop het Rijk Gods definitief voltooid zal zijn. Aan ons geen andere taak in dit leven, dan de aarde daarop voor te bereiden! MARCUS. MHII mmm

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1