VERKEERSPROBLEMEN Sociale Zondag te Heiloo Nieuw Noordhoilandsch Dagblad iSiad en Omtrek Slijtage aan materiaal en... verantwoordelijkheidsbesef Agentschap Nrd. Schar- woude, Zd. Scharwoude en Oudkarspel Th. J. Laas, Dorpsstr. 120 Zd. Scharwoude WEERBERICHT Marktberichten TRAGISCH EINDE Van de 79-jarige dorpsdichteres Mevr. Koeman-Groot MAANDAG 8 JULI 1946 ALKMAAR—AMSTERDAM Er zal met ingang van Zondag, 14 Juli a.s., wederom een zij het kleine verbetering intreoen in de spoorverbinding van Alk maar naar Amsterdam. De trein van Alkmaar (vertrek 6.55, aan komst Amsterdam 8.10) zal dan ook Zondags, dus dagelijks loopen. Voorts zal de sneltrein van Am sterdam naar Alkmaar, vertrek 9.35, stoppen te Uitgeest, Castri- cum en Heiloo (aankomst 10 35 in Alkmaar aansluitend naar Bergen aan Zee). Voorts vernemen wij het ver heugende nieuws, dat in het elec- trificeeringsprogram der Ned Spoorwegen per 1 December a.s. de lijn AmsterdamAlkmaar weer geëlectrificeerd zal zijn MIDDEN STANDSBEDEVAART Programma voor de Groote Be devaart naar O. L. Vrouw ter Nooc? a.s. Woensdag 10 Juli door de Kath. Middenstanders en huis- genooten, in het Bisdom Haarlem. 9.15 Stille H. Mis, waarna gele genheid tot communiceeren; 10.30 Plechtige Hoogmis met predicatie door den Geest Bondsadviseur: Z.Eerw. Rector J. Th. Kraakman; 11.30 'Gelegenheid tot koffiedrin ken; 12.15 H. Kruisweg-oefening met korte predicatie door Z. Eerw. Dr. Holthuizen. Na de Kruisweg oefening verzamelen voor de kerk: De Bondsvoorzitter spreekt een persoonlijk woord. Rust. 2.15 Naar de kerk: gezangen en gebeden, daarna openluchtproces sie, onder gezang en rozenkrans gebed terug naar de kapel ter be ëindiging van de plechtigheid. Een extra trein vertrekt vanuit Haar lem 8.16, van Uitgeest 9.01, van Den Helder 7.02, van Enkhuizen 7.15 en stoppen aan tusschengele- gen stations. Vertrek Alkmaar om 9.47. De Voetgangers verzamelen zich nabij de Heiloërpoort en ver trekken van daar om half negen. Aanbevolen wordt een Lunch pakket mede te nemen ALKMAAR VEELEISCHEND In den nacht van Donderdag op Vrijdag jl. werd een inbraak gepleegd in een woning aan den Omval, waarbij distributiebe scheiden, kleedingstukken en een rijwiel werden ontvreemd, HUISELIJKE TAPPERIJ Door de politie werd proces verbaal opgemaakt regen een caféhouder wiens verlof was in- fetrokken en die nu in de huis- amer sterken drank voor ge bruik ter plaatse verkocht. 'N SCHOKKENDE TERUGBLIK Een autobestuurder, die met zijn wagen over het Luttik O'udorp reed, stopte ter hoogte van de Rootorenbrug en stapte uit om aan den brugwachter van de Vlotbrug den weg te vragen. Op 'n gegeven moment keek hij om en bemerkte tot- zijn hevige ontsteltenis, dat de auto, waarin zich nog zijn vrouw bevond, be zig was langzaam achteruit te rijden naar den waterkant. Juist voor de plons, waarmee de wagen in de baren van het Luttik Oudorp verdween, wist de dame echter nog uit den auto te sprin gen Zaterdagochtend is de luxe auto met een takelwagen op het droge gebracht. PROPAGANDACLUB KVP Hedenavond vindt in het Gul den Vlies om 8 uur een vergade ring plaats van de propaganda- club om de gemeenteraadsver kiezingen doeltreffend voor te bereiden. Aller opkomst is drin gend gewenscht. CARILLON-CONCERT Het programma van het Caril lon-concert op Dinsdag 9 Juli a.s. van 12 tot 13 uur, te geven dcór den beiaardier Willem Smit uit Amsterdam, op den Waag- toren, luidt als volgt: 1 Wilhelmus. 2. Een kwartier jeugd- en schoolliederen 3 Zon nelied, Cath. van Rennes. 4. Van Alkmaar de Victorie, C. Coster. 5 Chant Hindou, Korsakow. 6. Menuet, Boecherini,F. Het Kwe- zelke, Em. Hullebroek. 8. Stand- chen, Fr "Schubert. 9. Cavaleria Rusticana. P, Mascagni. 10. In een kloostertuin, A. Ketelby. 11. Wilt heden nu treden, Valerius Ged. Clanck. 12. Wilhelmus Alle nummers zijn voor caril lon bewerkt door den beiaardier zelf BOKSWEDSTRIJDEN De Zaterdagavond door de AIk_ maarsehe KracMsport-vereeniging Sport Staalt Spieren in de Koren, beurs georganiseerde bokswedstrij den trokken wel belangstelling. Er waren meerdere goede partijen bij waarin uitstekende sport te zien werd gegeven. Vooral de demonstratiepartij tus_ schor, Quen -emeijer vam Enschede en Pas hm beide professional; trok bijzonder de aan dacht. De uitslagen luiden: D. Zevenhek (SSS) Alkmaar wint op punten van P. Bekkers (Corbet) Amsterdam; W. Kwarten (Corbet) Amsterdam wint op punten vail J. van Bienen (SSS) Amsterdam; J. Vink (De Ringt Den Helder wint door opgave -n J. Egbergen (SSS) Alkmaar; K. iindinga (SSS) Alk maar onbeslist tegen J. Snip (De Ring) Den Helder; Pastor wint op punten van Vos; beiden (Corbet) Amsterdam; Puc Brugman wint op punJen van Vain Oosten; beiden (Groothuis) Amsterdam; J. Schnei ders (kampioen van Nederland 1946) wint op punten van Krollé (De Ring) Den Helder; Linneman (Groothuis) Amsterdam wint op punten van de Beer (Corbet) Am sterdam; J. Brutgman (Groothuis) Amsterdam wint op punten van J. Weissenborn (De Ring) Den Helder; J. Colijn (De Ring) Den Helder wint op punten van Nieuwenlruis (Cor bet) Amsterdam. A.F.C.-NIEUWS. Egmondia IA.F.C. II 42. Dat is jammer AFC-ers, zoo gaat jullie promotiekans verloren. Zorgt volgende maal voor dezelfde uitslag maar dan in ons voordeel. Attentie! A.s. Woensdag om 8 uur 's avonds allen aanwezig bij A. Haring, Oude Gracht 130 voor dé jaarvergadering. Niemand ontbreke! Zeer be langrijk De P.P.C.-er DE MIDDENSTANDSBEDE VAART NAAR HEILOO Voor de bedevaart naar O.L.V. ter Nood op a.s Woensdag, geor ganiseerd door de N.R.K.M, kun nen zich alsnog een 4-tal leden melden. Om 7 uur wordt in de Patrus en Paulus Kerk de H. Mis opgedragen ter intentie van de leden, terwijl de autobus vertrekt van het stationsplein om 8.45 uur. AAN DEN WANDEL Door de politie werden Zater dagmiddag twee paarden aange troffen, die in alle gemoedsrust en volkomen onbeheerd! over de Kcorstraat kuierden. De dieren, die uit een stal te Heiloo bleken losgebroken te zijn, werden naar het slachthuis overgebracht en later door den eigenaar opge haald AANRIJDING Zaterdagmiddag geraakte een auto op het kruispunt Scharloo Zocherstraat bij het passeeren van een aldaar staande Berger bus in aanrijding naet een 5-jarig knaapje dat voor de bus langs plotseling op den rijweg ver scheen. De chauffeur probeerde nog uit te wijken doch moest deze manoevre beperken in ver band met een tegenligger. Met een hoofdwonde en vermoedelijk een beenbreuk werd het jongetje naar het St. Elisabeth ziekenhuis overgebracht. BURGERLIJKE STAND Geboren: Elly C„ dochter van Cornelis Knoef en E M. Valk; Christina J. M., dochter van Wil helmus T. Wester en M. de Moei; Hendrik p. A., zoon van Hendrik van Geelen en M. N. van der Werf; Wiggert F. M.,zoon van Marti'nus Maas en L Kievit; Bruno, zoon van Jan v. Loo en E. E Kavalec; Johanna A. C., dóchter van Jacob Obdam en C. C Langendijk; Hillechiena, dochl ter van Willem Kamstra en H. Hovius; Klazina C d. v. Gerard C. Kleimeer en C. C. Vermaat, Eiisabeth M., dochter van Elis. Porck en I.Bes; Diedericka F'. M. M., dochter van Franciscus M. A Stadegaard en K. Rucken- dorfer; Agnts. dochter van Wil lem Schut en H. L. Vermanen. Overleden: Coriielis Dorland, 60 jaar, gehuwd met F. van de Graaf 'N PAARD SCHROK.... Zaterdagmiddag naderde over den Kennemerstraatweg uit de richting Amsterdam een' amo, bestuurd door zekeren K. Op het moment dat K. nabij de Viersta- ten een met paard bespannen wa gen wilde passeeren, schrok bet paard, doordat van een aldaar ge- parkeerden handwagen het dek zeil opwaaide, en maakte een zij sprong. De auto moest daardoor snel naar rechts zwenken en kwam in botsing met 'n boom. De bestuurder wist zich bijtijds uit den wagen te verwijderen, zoodat hij vrijwel ongedeerd bleef. Het kussen, waarop hij had gezeten, was eenige meters tier uit de auto gevlogen! SCHÓÓL-ZWEMWEDSTRIJDEN Al in den vroegen morgen schal den honderden vroolijke jongens- en meisjesstemmen door het Zo- merbad, aanmoedigend, lovend en misprijzend de prestaties hunner schoolkameraden. En te midden van dat rumoer en gekrioel ver sterkte de microfoon het geluid van den heer van der Griendt die het moeilijke maar toch dankbare ambt van starter en insrtucteur tevens vervulde en verrichtten talrijke leerkrachten der Allan. Scholen in blijmoedigheid hun Het aantal verkeersongevallen dat na de bevrijding aanvankelijk een ongekende hoogte bereikte, heeft men na eenige maanden door het geven van strenge instructies en het weder om gewennen van het publiek aan intensiever verkeer dan zij de laatste jaren gewoon waren, aanmerkelijk weten in te perken. Thans evenwei gaat er g<een dag voorbij of zelfs in deze gemeente telt het politierapport eenige aanrijdingen en botsingen. De slechte toestand waarin rijdend materiaal en wegen verkeeren zijn hetzelfde gebleven. Inmiddels is eeh_ ter het aantal motorrijtuigen sterk toegenomen. Daarom is het wel eens noodig dat de puntjes op de i gezet worden. De autobaan geen TT_parcours! De meeste weggebruikers nemen inderdaad de verkeersregels en de maximumsnelheden naar behooren in acht en toonen daarmede voldoende verantwoordelijkheidsgevoel ten op zichte van de veiligheid van anderen te bezitten. Helaas bevindt zich naast deze groep een categorie al of niet in het bezit van een rijbewijs die zich vrijwel geen enkele restrictie voor wat betreft snelheid en voor zichtigheid oplegt. Daarbij komt dat momenteel een autorijbewijs zoowel waarde bezit voor het besturen van een Fiat je als voor een zwaren vrachtwagen. Het spreekt vanzelf dat hiermee vooral in onze beruchte bochten brokken niet kunnen uitblij ven. De KNAC zelf maant voortdurend tot voorzichtigheid en zelfbeheer- sching. Of het helpen zal? Misschien valt er meer heil te verwachten van een verscherpte controle der ver_, keerspoliti'e. En zoodra de benoodigde instrumenten aanwezig zijn zal dooi de verkeersbrigades een rigoureuze actie worden ingezet. Ook is een nieuwe Verkeerswet m voorbereiding die niet alleen de proeven voor het bewijs van rijvaardigheid aanzienlijk verzwaart maar die tevens 5 of 6 ver schillende rijbewijzen creëert, voor de diverse soorten van wegvervoer en -verkeer. 'n Spiegelend wegdek. Dan is er nog naast'de onvolmaakt heden die aan het karakter van den automobilist en den motorrijder kle ven, de deplorabele toestand waarin de wagens zelf èn de wegen verkee ren. De slijtage is hier wel zeer groot. De remmen dienen dikwijls gerevi seerd te worden terwijl de banden ongetwijfeld uitstekend voldaan heb ben op de kapotgeschoten en open- n-oii.i'-ic.io wnffp- '-»*? ''o slagvelden. maar ten eenenmale ongeschikt zijn voor snelverkeer op asphalt en beton. Reeds eenige malen is het voorge komen dat op den Kennemerstraat weg nabij de Vierstaten auto's plot se ling slipten en tot stilstand' kwamen over een afgeknapte lantaarnpaal. Bij onderzoek is gebleken dat de geheele strip van de Julianalaan tot de Regu_ lierslaan dermate afgesleten is dat de banden bij een licht afremmen hun vat op het wegdek verliezen. En wie in het donker vanuit het Zuiden over den Kennemerstraatweg de felle kop lampen naderbij ziet schuiven, krijgt d'en indruk dat de geheele Kennemer straatweg één spiegelgladde baan is; zelfs en vooral bij droog weer. Wel degelijk blijkt ook hier dat het in- achtnemen van de maximumsnelheid van 40 KM binnen de bebouwde kom die bij de Regulierslaan aanvangt! geen overbodige luxe is. Hoewel thans materiaal aanwezig is om in dezen toestand verbetering aan te brengen belet het gebrek aan werk- kleeding voorshands nog de zoo noo_ dige reparaties aan het asphalt ten uitvoer te leggen. Stoplichten? Men overweegt wel eens op enkele gevaarlijke punten stoplichten te plaatsen. Doch behalve dat het be zwaarlijk is het verkeer op een voor- rangsweg hiermede te hinderen, is het verkeer op het oogenblik nog niet zoo intensief, dat het plaatsen van een stoplichtsysteem gerechtvaardigd zou zijn. Wel zou het o.i. aanbeveling verdienen het aanbrengen van ver keersdrempels in overweging te ne men, met name nabij de gevaaflijke hoeken voor de Bergerbrug en aan het einde vam de Nassaulaan. Indien het uit den Geesterweg en Nassaulaan komende verkeer door een lichtsignaal gewaarschuwd werd, wanneer van links resp. van rechts een motor voertuig den drempel overschreed, zouden aanrijdingen reeds voor een zeer groot deel kunnen worden voor komen. Misschien is het een tip Men kan echter over deze verbete ringen denken hoe men wil; hoofd zaak blijft toch dat men de beleefd heid en wellevendheid; óók op den weg, in eere houdt. Met een weinig meer begïip en eerbied voor eikaars positie en veiligheid zijn ook hier de ergste misstanden wel "van den weg" te ruimen. De wegen kunnen breeder en soepeler worden; de machines hooger geperfectioneerd, de service tot in het volmaakte opgevoerd. Ten slotte komt het er- toch op aan in hoe verre de mensch zelf de veiligheid -aqrjeyon rn°n«ch respecteert. De sociale Zondag, georgani seerd door de 3 standsorganisaties, werd geopend door een predikatie van Pater Strijbosch O.P in alle H.H. Missen, waarin benadrukt werd. dat we bij God moeten be ginnen, omdat alles van God komt. Het sociale probleem is een godsdienstig probleem Alle op recht en wanorde ligt in de zonde. De middagbijeenkomst op het feestelijk versierde H.S.V.-terrein werd geopend door Kap- <r. d. Voorn, die de geringe opkomst betreurde en er op wees, dat we onze beginselen moeten uitdragen in het sociale leven. Deze dag is bedoeld om het werk van de standsorganisaties te steunen De heer P. G. Tel uit Heem stede, hield namens de and- en tuinbouwstand een zakelijk be toog De belangen, door de stands organisaties behartigd zijn zede lijke belangen. Belangen als on derwijs, voorlichting en ontwik keling worden niet vergeten, evenmin als de economische en vaktechnische. Hiernaast staan de gezondheidsbelangen, vooral de gezinshulp en die op het gebied van ontspanning. De heer Jos. Veldman uit Utrecht, sprekend voor de K.A B., beklemtoonde het gelooven in de doelstelling van de katholieke or ganisaties, een nieuwe maatschap pij te vormen, welvarend en chris telijk. Persoonlijkheidsvorming is de voornaamste taak, zedelijke en geestelijke verheffing van ons volk door principiëele scholing. taak als jury en tijdopnemers. Hoewel het getal deelnemers de verwachting had overtroffen, wer den de nummers, dankzij de hulp van het badpersoheel vrij vlot af gewerkt. Gedurende de morgen uren bonden achtereenvolgens de R.K. meisjes- en jongensscholen met elkaar den strijd aan, des middags waren de leerlingen der Openbare- en Christelijke scholen van Lager en Voortgezet Onder wijs aan de beurt. Goede verrichtingen konden worden genoteerd. Zoo zwom een 13-jarige jongen de 25 m. vrije slag in een tijd. die slechts door enkele knapen boven 16 j. werd overtroffen. Om 7 uur eindigde het zwem- festijn, werd dank gebracht aan directie en personeel van het Zwembad, werden de talrijke be kers, lauwertakken en medailles uitgereikt en bood de hr. van der Griendt namens het Zwembad aan het echtpaar Groet een bloemen hulde voor het vele en goede werk. School-uitslagen: Lager onder wijs. Meisjes 1. Tesselschadeschool 147 'A punt; 2. Wilhelminaschool 136 pnt.; 3. Lindenschool 128 pnt; 4 Bosb. Touss.sch. 113)4 pnt Jongens. 1. Bosb. Touss.sch. 155 pnt; 2. Tesselschadeschool 140)4 pnt; 3 Nic. Beetssch. 125 pnt, 4. Wilhelminasch. 103 <4 pnt; 5. St. Willibrordussch. 102 pnt Voortgezet Onderwijs. Meisjes onder 16 j. 1. RHBS 83 pt; 2 ULO Alkmaar 78 pt; 3 OVGLO 56 pt Meisjes boven 16 j. 1. ULO Alk maar 56 pt; 2. RHBS 24 pt: 3. Kweekschool 17 pnt Jorigens onder 16 j. 1. RHBS 61 pnt; 2. OVGLO 50'/. pnt; 3. Han- delssch 48 pnt. Jongens boven 16 i. 1. RHBS 66 pnt; 2. Gymn 34 pnt; 3. Handels school 31 pnt. Estafette 3 x 25*m. vrije slag. Meisjes: 1. Wilhelminaschool, 2. Tessèlsch.sch.; 3. Tesselsch.sch.; 4. Lindensch. Jongens: 1. Tesselsch. school; 2. Bosb. Touss. sch.; 3. St.' Willibror dussch.; 4. Nic. Beetssch. Estafette 3 x 25 m. vrije slag. 1 RHBS I; 2. ULO Alkmaar: 3. ULO Juliana. 1. RHBS; 2 OVGLO; 3. ULO, Alkmaar. Estafette 3 x 25 m. vrije siag- 1. ULO Alkmaar I; 2. ULO Alk maar II; 3 RHBS I. 1. RHBS T "«BS TT: 3 Gym nasium I. Inplaats van den heer J. Vader, die wegens ziekte het agent schap moest neerleggen, treedt vanaf heden op als agent voor dit blad de heer Abonnementen en advertentiën worden gaarne door hem aan genomen. De administratie van het Nw. Noorct.Holl. Dagblad. Nog overheerschen materialisme en kapitalisme, ontaarding in we tenschap en kunst. Spr. noemt de middelen waardoor verbetering kan worden gebracht Alles voor het volk, maar het volk voor Christus! De heer Th. Hooy uit Haariem sprak namens den R.K. Midden standsbond. We moeten arbeiden aan de nieuwe Gemeenschap n de publiekrechtelijke bedrijfsorgani saties door het voeren van Chris telijke gezinspolitiek De Midden stand moet zich opwerken tot een gezonde stand. Noodig is bescher ming tegen het grootbedrijf, een cordiale verhouding tusschen werkgever en werknemer. De nieuwe regeering, progressief op sociaal-economisch terrein, zal ons daarbij leiding geven. Een plechtig Lof, waarondei de werktuigen werden gezegend be sloot dezen socialen dag. LANGEDIJK KATH. ARBEIDERSBEWEGING De afd. Langedijk van de KAB vergaderde Donderdagavond in de Burg De voorzitter, de heer J. Stoop, deelde mede, dat het bestuur een aantal exemplaren van het boek van magister Stok man: „De Kath. Arbeidersbewe ging in den bezettingstijd" heeft aangeschaft. Er bleek onder de leden veel animo voor dit boek te bestaan. Zondag 14 Juli a.s zal een bedevaart worden gehouden naar O.L. Vrouw ter Nood. Er zal een extra-trein rijden, welke om 9.45 uur vertrekt uit Noord- Scharwoude Een vijftiental leden wilde den tocht per fiets doen. Deze ver trekken om 8 45 uur vanaf de Burg. In de 2e helft van de maand September zal een bondsraads vergadering worden gehouden. Thans kunnen voor deze verga dering voorstellen worden inge diend. Het bestuur stelt voor om na mens de afdeeling voor te stellen om de studiedagen, welke door het Verbond worden georgani seerd, financieel zóó te regelen, dat ook leden van de platte- Iandsafdëelingen daaraan kunnen deelnemen Weersverwachting medegedeeld door bet K.N.M.I. te De Bilt, geldic van Maandagavond to Dinsdagavond: WEINIG VERANDERING! Matige noordelijke wind; zwaar tot half bewolkt; droog weer. Weinig verandering in !tempe_ ratuur. ZON opk. 4.30: ond. 20.59 MAAN opk. 16.36; ond. 1.21 WARMENHUIZEN 8 Juli. Aange_ voerd 48000 kg. aardappelen 12.90; kleine 5; 325 kg. andijvie 4.60. LANGEDIJK 8 Juli. Aangevoerd: 45 kg. tuinboonen i3; 230 s bospeen 18; 700 kg. waschpeen 15.1017.10; 1180 kg. tomaten 115—121; 660 stuks bloemkool IA 37.2045.00; idem I 21.10—36.10; 38000 kg roode kool 19.50 —24.70; 1400 kg. gele kool 27.30—28; 128600 kg. aardappelen 12.90; kleine 5 NOORD SCHARWOUDE 8 Juli. Aangevoerd 88600 kg. aardappelen 12.SO; kleine 5; 400 kg. waschpeen 16.90. DE BEKENDE dorpsdichteres Mevr. de Wed. T. Koeman- Groot is op 79-jarigen leeftijd op tragische wijze aan haar einde gekomen. In den nacht van Za terdag op Zondag is haar wo ning „Qqs Genoegen" tot den grond toe afgebrand. Geruchten over brandstichting zijn niet be vestigd. Wel had mevr. Koeman den laatsten tijd te lijden van zwaarmoedige buien. Na den brand is zij geheel gekleed ievens- loos aangetroffen, voorover in een nabijgelegen sloot. Hoe alles zich heeft toegedragen, kan nog niet met zekerheid worden ge zegd. O.a. bestaat het vermoeden, en ook zijn daar aanwijzingen toe, dat zij in brand geraakt is en in het slootwater hef vuur heeft willen dooven, of dat ze voor cfe vlammen is gevlucht, en in de sloot gevallen is. Met haar is een bijzondere fi guur uit het dorpsleven verdwe nen, die ook in den lande be kendheid genoot door haar vele correspondentie met het Konink- ,lijk Huis. Vele jaren kon geen vorstelijke verjaardag passeeren. of mevr. Koeman zond aan het Hof een gedicht en elkeen toon de zij steeds met trots de ont vangen dankbetuiging.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2