Nieuw :EL ALLE DUITSCHERS UIT RUSSISCHE ZONE Veel en goed fruit dit jaar EEN PROCEDURE VOOR DE VREDESCONFERENTIE J •per P: Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: NIEUW BEVEL IN OOSTENRIJK DE ONTEIGENING VAN DUITSCH BEZIT Westelijke Geallieerden doen stappen Tan Malaka gearresteerd Perspectief voor bewaarfruit Voor iedere vijandelijke staat een commissie H.M. de Koningin ontvangt Prof. Schermerhorn DR. ARIëNS- HERDENKING GOERING OP JACHT NAAR DOLLARS HET ROOIEN VAN AARDAPPELEN VERHOOCING VAN DEN KINDERBIJSLAG Onze Suikervoorziening MINISTER DEELT EEN KLAP UIT Antwoord op beschul diging Onze vijanden JULI 1946 zi.in er ne moe- ar kleine zijn, ze Pas op, naar den nme moe- dagen bij ïaar klcu- oest wor- zat nog ie paard, speciaal erklanten ft, of het alsof het itie rroest eenigste Ie d'omme ar peu'er s door te ipper. hè! ïltje nog schreeu- ijschstem, anten een i bezorg- zoo onge- ïuten en anders te ute kap- niet om de pijn- aagd was d had zei ventje: per maar aar wie i stouten e? En het r te krij- oeder ter apper en de kap- Komt u mevrouw, heerklan- in het Verre land- en ictie te kun- zetten, doet een beroep king. Het is rist ook be- iladen, waar- rer van huis uit de directe Plaats of het un gedachten Hoe meer in inzamelen, zullen de idië kunnen gewezen te nmogelijk is, sseeren; alle algemeenen us niet meer r stuurt haar Roode Kruis, Den Haag, irwijderd van n er u dank- coop Adres: ir. oodsen, winter ed 7 m„ Ged'ekt kt met 'e bevr. :n, Am- 5 en J. ïerveer, sn R.K. gezin tg Flinke ezig'. Br. lt blad. chrift kunst ILD" Us per f3.75 zwaar vele etten. delijks. mement TEL. 4692. Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs t 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand, inclusief incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 et. p. m.m.; minimum 2,50; in alle edities 26 ct. p. m.m.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct p. m.m.; in alle edities 30 ct- Noordhollandsch Dacrblad Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) DINSDAG 9 JULI 1946 41e JAARGANG - NUMMER 10974 ALKMAAR: Langestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West- straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank Duizenden bezoekers van heiti Scheve ningsche strand moeten, wanneer zij naar huis willen in de file wachten, daar de H.T M. ondanks haar ijverige pogingen, .wegens materiaalgebrek den stroom passagiers niét vlug ge. noeg kan verwerken. Meijer P. De Sowjet-Russische autori teiten in Oostenrijk hebben gisteren bekend gemaakt, dat alle Duitschers in de Russische zóne van Oosten rijk onmiddellijk het gebied moeten veriaten om zich in de Fransche zóne van Duitschland te vestigen De betrokken Duitschers, waarvan het aantal op 45.000 wordt geschat, hebben opdracht gekregen zich gisterenmiddag op politiebureaux te melden, waar bij zij ongeveer 15 kg bagage bij zich mogen hebben en gereed moeten zijn om met ingang van vandaag in transporten te ver trekken. Het Oostenrijksche Mi nisterie van Binnenlandsche Za ken verklaart, dat het bevel nier slaat op Duitschers, die voor de Duitsche bezetting van Oosten rijk in het land woonden, terwijl het Amerikaansche hoofdkwar tier verklaart, dat het bevel ze ker geen betrekking heeft op bewoners van de Amerikaansche zóne van Oostenrijk of den Ame- rikaanschen sector van Weenen. In de Amerikaansche ver klaring worden de uitgewe zen Duitschers er voor ge waarschuwd, niet te pogen zich in den Amerikaanschen sector te vestigen, „waar geen maatregelen genomen zijn of genomen kunnen wor den om hen op te nemén of" te voeden". Een Fransche woordvoerder in Weenen zeide, dat hij niets af wist van maatregelen, welke ge nomen zouden zijn om de uit gewezenen in de Fransche zone van Duitschland op te nemen. De Britsche regeering heeft den Engelschen autoriteiten in Weenen verzocht nauwkeurig op de hoogte te worden gesteld van de bewoordingen der- Sow jet proclamatie aangaande het in beslag nemen der Duitsche acti va in Oostenrijk door de Sow- jet-Unie De Vereenigde Staten hebben bij monde van hun mili tairen bevelhebber in Oostenrijk, generaal Mark Clark, tegen den Sowjet-stap geprotesteerd. Te Potsdam is vastgesteld, dat Oost- Europeesche herstelbetalingen naar de Sow jet-Unie gaan, ter wijl West-Europeesche den wes telijken geallieerden ten goede komen. Deze laatste hebben afstand gedaan van hun recht op Duit sche activa in Oostelijk Oosten rijk, weshalve de So wj et-Unie het recht verwierf ze op te eischen. De moeilijkheid is ech ter na te gaan, wat Duitsche activa zijn, daar Oostenrijk zoo lang een deel van Duitschland is geweest. Volgens de Britsche regeerin'g moeten de drie mo gendheden van Potsdam tot een begrenzing van het begrip „Duitsche activa" zien te gera ken. Volgens radio Djokjakarta is de bekende communistenleider van Java, Tan Malaka, die de hand heeft gehad in de ontvoe ring van Sjahrir c.s. gisteren avond door een militairen com mandant in de omgeving vani Soerakarta gearresteerd en aan de Indonesische republikemsche regeering uitgeleverd. Er zal veel en goed fruit zün, dit jaar. Dat is de algemee- ne verwachting, althans van de fruittelers in den kop van Noord-Hclland. De perziken en pruimen staan er prachtig bij, de druiven, die veel la ter komen, niet minder en ook de appel- en perenbcc- men schijnen veel minder van de vorst te hebben gele den als aanvankllijk werd gevreesd. Er zijn wel perceelen die nog al wat vorstschadë hebben opge- loopen doch omgeslagen over het geheel kan men zeer zeker te vreden zijn. De oogst van de kruisbessen liet zich aanvankelijk schitterend aanzien. Hier heeft de vorst vrij. veel bedorven. Niet tegenstaande dat zal ook daarvan de pluk erg meevallen. De telers kunnen dus tevreden zijn, maar evenzeer de consu ment. Immers de prijzen zullen Iconend zijn en anderzijds tcch bereikbaar voor de massa. Vol gens insiders zou het zeker in de a.s. herfst niet-eens noodig zijn, prijsvaststellingen te doen al zullen deze van regeeringszijde nog gehandhaafd blijven, im mers de aanvoer van appels en peren en vooral van d'e laalste zullen in kort tijdsbestek zoo groot zijn, dat de prijs automa tisch zal dalen. Voor fancy-prij- zen hoeft men niet te vreezen, zoo heet het in teelerskrinigen. Het is te hopen dat het in dat opzicht anders zal zijn als met de kersen. Deze zijn er vrij veel, maar de prijs blijft veel te stijf voor een schrale beurs. De omschakeling van druif naar perzik. Sinds eenige laren bespeurt men in den kop van Noord-Hol land een onmiskenbare verschui- Na LANGDURIGE bespre kingen, waarbij Byrnes en Bevin aanden eenen kant en Molotov aan den anderen kant streden over het al, dan niet vaststellen van procedureregelen, welke bindend zouden zijn voor de Groote Vier, is een door Bi- dauli gedaan en door de an deren geamendeerd compro misvoorstel aanvaard. Men besloot tot het instellen van; 1) Een algemeene conferentie, bestaande uit alle staten-ledem, vertegenwoordigd door de res pectievelijke hoofden der delega ties, zullen de door den raad van ministers van buitenland'sche zaken opgestelde ontwerp-vre- desve rdragen bestudeeren. De gedeelten, die tol de competentie van- een der te vormen commis sies behooren, zullen daarheen verwezen worden. Deze alge meene conferentie zal de rap porten- van de desbetreffende commissies ontvangen, bespreken en, indien zulks wenschelijk is, zullen dergelijke aanbevelingen worden aangenomen. 2) Er zal een algemeene com missie in het leven worden ge roepen die, verbonden aan de algemeene conferentie, samenge steld zal zijn uit een lid van ieder deelnemend land. Deze commissie zal het werk van de algemeene conferentie voorbe reiden en het werk der commis sies coördineeren. 3) Vijf politieke commissies. samengesteld uit landen, die in derdaad in oorlog waren met de vroegere vijandelijke satelliet staten plus Frankrijk. 4. Voor beslissingen 'in de vijf politieke commissies zal een meerderheid van tweederden der stemmen vereischt zijn. In het geval een beslissing wordt ge nomen, heeft de minderheid het recht haar zienswijze aan de al gemeene vergadering voor te leg gen. Indien geen tweederde meerderheid is bereikt zullen twee of meer verschillende ziens wijzen ter beslissing aan de al gemeene vergadering van de Vredesconferentie mogen worden voorgelegd. H.M. de Koningin heeft Zater dag Prof. en Mevr. Schermerhorn ten afscheid aan 'het noenmaaL ontvangen. In de parochiekerk te Maarssen zal op Zondag 11 Aug de jaar- lijksche herdenking plaats hebDen van Mgr. Dr. Ariëns. De plechtige Hoogmis zal om 10.30 u. worden opgedragen door Mgr. J van Schaik uit het Aartsbisdom Utrecht. Onder deze Hoogmis zal een herdenkingsrede worden uit gesproken. Na de H. Mis zal het graf van Dr. Ariëns worden be zocht. Om 2 uur volgt opvoering van „Kinderen van ons volk" too- neelstuk van Antoon Coolen, waarna de plechtige herdenkings dag besloten wordt met een slui- tinjslof om 5 uur. ving van den druiventeelt naar dien van de perzik en pruim. Dal komt omdat, nu al jaren de bei de laatste fr'uitsoorten veel meer opleveren. En dat is weer een ge volg van het feit. dat men in de oorlogsjaren geen concurrentie had van den Italiaanschen per zik. De invoer daarvan stond 3top. Of die omschakeling verstan dig is zal de tijd moeten leeren. Vani langen duur zal zij zeker niet zijn. Want onmiddellijk als de vrije handel zal zijn terugge keerd zal de Italiaansche per zik den prijs van ons Hollandsch product drukken en zullen de telers automatisch op de drui ven terugschakelen. Veel meer verwacht men van een gedeeltelijke omschakeling naar den teelt van bewaarfruit. Voor den oorlog konden wij aan de binnenlandsche vraag onmo gelijk voldoen en voor millioe- nen guldens werd geimporteerd. Intusschen is men in ons land zoo ver gevorderd met de per fectioneering der bestrijdings middelen, dat men thans het 'oui- tenlandsche bewaarfruit voor een belangrijk deel zou kunnen missen, misschien zelfs in het buitenland hier en daar zou kun nen verdringen. Maar dan moet alle aandacht worden geconcen treerd op d'e kwaliteit.- Bloesems in den N.O- polder. Voor zoover de fruitteelt in ons gewest betreft maken meer deren zich wel eens zorgen over een komende concurrentie van den Noordoostpolder. Men heeft daar n.l. bij wijze van proef tien hectare voor fruitteelt gereser veerd met de bedoeling wanneer de respltaten gunstig mochten zijn, dit tot 1500 hectare uit te breiden. Inderdaad zou dit voor Noord-Holland belangrijke con currentie kunnen beteekenen. Minder zal dit het geval zijn wanneer men daar zich zou spe- cialiseeren wat ook waar schijnlijk in de bedoeling zal lig gen op den teelt van bewaar fruit. Zelfs zou dit een gelukki ge greep zijni, want daarin ligt, wij schreven dat reeds eerder, voor het binnenland' en niet min der voor den export, een wijd perspectief. Door Amerikaansche beambten is bevestigd, dat Goering, voordat de Vereenigde Staten oen. oorlog ingingen, doende was mef voorbe reidingen voor het beleggen van een kapitaal ter waarde van vijf- tig millioen dollar "in Amerikaan sche industrieën, voornamelijk oliemaatschappijen. Zijn doel was tweevoudig: Duitschen invloed te vestigen envoor zichzelf een appeltie voor den dorst opzij te leggen. Volgens een verklaring van Goering zou hij via de Duitsche Ambassade te Washington over de voorgenomen beleggingen in be spreking zijn getreden Een voor aanstaand leider van de arbei dersbeweging zou er bij betrokken geweest zijn. Zooals bekend, is het rooiver- bod voor aardappelen, ook van de rassen Eigenheimer en Bintje, opgeheven. Dit sluit evenwel niet in, dat de aardappelen thans in onbeperkte mate op de veilingen kunnen worden aangevoerd en overgenomen Den telers wordt derhalve geadviseerd zich vooraf in verbinding te stellen met de veiling en te informeeren, hoe veel aardappelen zij mogen af leveren. Alleen op tuinbouw teeltvergunning geteelde aard appelen mogen worden gerooid en afgeleverd Op een meeting van duizeoc.cn katholieke arbeiders te Bergen op Zoom heeft de voorzitter van de K.A.B., de heer de Bruyn, mede gedeeld, dat de kinderbijslag ver hoogd zal worden van f2.40 tot f3.en vanaf het eerste kind zal worden gegeven. Overeenstem ming is, bereikt tusschen werk gevers en werknemers om de wet telijke ouderdomsuitkeering mini- maa1 op f9.te brengen. De Westersuikerraffinaderij te Amsterdam zal niet vóór de ko mende campagne in bedrijf wor den gesteld In de plaats van „de Wester suiker" is nu de Wittouk-fabriek te Breda vandaag met het raffi- neeren van suiker begonnen. Deze fabriek heeft een capaci teit van ongeveer 8.000 ton per vier weken. x De Langedijker Courant heeft, aldus het Parool, een bericht de wereld! ingestuurd, dat minister Mansholt samen met iemand, die tlians gedetineerd is, een paar denvordering ten gunste van de Duitschers gedaan zou hebben. De informatie van het blad kwam van eenige PRA-rechercheurs uit Alkmaar. Minister Mansholt, wiens ille gale werkzaamheden door geen Noordhollander gekleineerd zul len worden, heeft in dit alles aanleiding gevonden Zaterdag op bezoek te gaan ten redactie- kantore van de Langendijker. Het onderhoud had een „pijnlijk" verloop althans voor den betrok ken redacteur-schrijver van het bewuste artikel, want op een on verwacht oogenblik gaf onze kort aangebonden Minister van Land- „bouw den redacteur een draai om de ooren. Vandaag is de betrokken redac teur met veel gegevens op zak Departementwaarts getogen ten einde opnieuw met Minister Mansholt te spreken. VIJANDEN die mij in het nauw dreven, zijn krachteloos geworden en ge veld." Dit zijn woorden uit den Introïtus van Zondag. Dikwijls is er in Mis-teksten van onze „vijanden" sprake. Zulke teksten zijn dan meestal aan het Oude Testament ont leend en met die „vijanden" werden dan destijds Babylo- niërs, Assyriërs en allerlei „Baaiskinderen" aangeduid. Soms is de verleiding onweer staanbaar om in denzelfden trant, al naar gelang de poli tieke situatie, aan Duitschers, Russen of Indonesische extre misten te denken, wanneer er in de Misgezangen van „vijan den" sprake is. Het is echter zuiverder, nieuwtestamen tisch en christelijk, om al der gelijke teksten in den geest van het Evangelie te beschou wen en dan denken wij bij „onze vijanden" aan de vijan den van de Kerk en van de christelijke deugd, doch voor al aan den mooi-pratenden verleider,die, onzichtbaar, ons overal omfluisteri en nog meer aan dien zelfzuchtigen, zinne- lijlcen dwarsdrijver, die in ons eigen hart den toon wil aan geven MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1