DE A.S. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN Nieuw Noordhollandsch Dagblad iSiad en o mtrek Mooie Aikmaorsche Bridge-successen Onze candidaten aan het woord Loonoorlog in den landbouw Marktberichten DINSDAG 9 JULI 1946 alkmaar de gemeenteraads verkiezing Propagandavergaderingen Ter inleiding van de 26 dezer te houden gemeenteraadsverkie zing zal in 't Gulden Vlies op 17 Juli een propaganda-vergadering worden gehouden, waarin als spr. op zal treden Paul de Waart. Op 24 Juli zal, na een muzikale rondwandeling van .,St. Caeeilia" nogmaals in 't Gulden Vlies een bijeenkomst worden belegd, waar op behalve onze lijstaanvoerder, Weth. v. Slingerland, de candida ten Mr. A. Leesberg en N An- driesma het woord zullen voeren. Men noteere alvast deze data en houde deze avonden vrij. geen voorrang verleend Op den hoek Langestraat Houttil vond bijna een aanrijding plaats tusschen een uit tie Hout- til naderenden wielrijder en een van rechts komenden motorrij der. De wielrijder verleende geen voorrang. De motorrijder remde krachtig en daardoor kwam zijn vrouwelijke duopassagier te val len. De dame brak haar linker arm en moest naar het Centraal Ziekenhuis worden vervoerd oproep In verband met de arrestatie van een rijwieldief, verzoekt de wnd Commissaris van Politie te Alkmaar aan hem of haar, die in het tijdsbestek der laatste drie weken een damesrijwiel, merk „Eysink" is kwijtgeraakt, welk rijwiel voor een café alhier was geplaatst, zich aan zijn Bureau afdetsling Recherche te willen vervoegen MISPLAATST Zooals men wellicht reeds aan de vermelding „St. Pa rus en Pau- luskerk" heeft "kunnen merken, hoorde het kleine berieat betref fende de Middenstandsbedevaart naar Heiloo niet in deze editie thuis, maar in die van den Hel der. Voor Alkmaar en Omstreken handelen men 'gelijk in de grootere publicatie van het programma gisteren werd bekend gemaakt. natiöeïale reclasseeringsdag De jl Zaterdag gehouden col lecte vopr de gezamenlijke re- classeeringsinstellingen heeft te Alkmaar 'n bedrag van f 1422.48 opgebracht, dat is bijna viermaal zooveel als in 1940. Het comité wenscht al diege nen zijn dank te betuigen, die door hun arbeid en hun gaven dit goede resultaat hebben hel pen bereiken. De radio maakte gisterenavond bekend, dat Alkmaar bij de op 6 en 7 Juli te Utrecht gehouden landszittingen het. kampioenschap Bridge 2e klasse heeft weten te behalen. Bij deze kampioenschap pen was Alkmaar vertegenwoor digd door het le team van de Alkmaarsche Bridgeclub, bes'aan- de uit de heeren C. Schoorl en A Visser en J. Pie en D. G. Weisen- born. In de voorwedstrijden behaalde genoemd viertal het kampioen schap van de afd. Noordhouand (Noord), waarna moest worden uitgekomen tegen de kampioenen van de districten Zaandam, Am sterdam, Leiden en Haarlem. Al deze districtskampioenen werden achtereenvolgens op overtuigende wijze geslagen. Door de laatste overwinning op Haarlem bereikte Alkmaar de finale, waarvoor na het spelen van tallooze wedstrij den nog slechts waren overgeble ven de kampioensviertallen van Utrecht, Den Haag en Arnhem. De wedstrijden tegen Den Haag en Arnhem hadden voor onze Alkmaarders een zeer gunstig ver loop; in beide zittingen werden de concurrenten verpletterend verslagen (Utrecht had zich tevo ren uit de finale teruggetrokken). De gedetailleerde uitslagen van de finale waren als vólgt: Gewest H Alkmaar (kampioen van de districten Alkmaar, Zaan dam, Amsterdam, Leiden en Haarlem) tegen Gewest III Den Haag (kampioen van Den Haag, Rotterdam en Delft) 119 tegen 31 matchpunten. Zit U in moeilijkheden? Moeilijkheden zijn er van aller lei aard. In een tijd, als wij nu beleven stapelen de moeilijk heden zich dagelijks op. Men dreigt er zelfs onder bedolven te geraken. Wij geven U een goe den raad. Blijft nie) met deze moeilijkheden tobben. Het Centraal - Bemiddelings - Bureau voor Alkmaar en Omstreken staat TJ zoo mogelijk met raad en daad geheel belangloos ter zijde. Wij losten reeds vele gevallen op. Misschien zijn wij ook in s-taat het Uwe op te lossen. Wij staan U te woord elke Woensdag van 's morgens 9 tol 12 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur. Cenfraal-Bemiddelings- Bisreau Alkmaar en Omstreken Kennemerstraatweg 103, Kamer 8 (boven) (Advertentie) strijdvaardig Nog enkele dagen en wederom worden wij geroepen om ons naar het stemlokaal te begeven en daar onze stem uit te brengen. Dezen keer zal het echter moe ten zijn om mede te beslissen hoe de samenstelling zal zijn van het, gemeentebestuur, dat het komende tijdvak zal hebben mede te strijden, om datgene te bereiken, wat met eerlijke strijd middelen mogelijk zal zijn. Ik spreek juist opzettelijk van strij den, omdat ik de volle overtui ging heb, dat dit in den nieuwen femeenteraad weer mogelijk zal unnen zijn, dit in tegenstelling met den thans fungeerenaen noodgemeenteraad. Deze was noodig, om weer to-t normale rechten te komen, een overgangsraad zouden we het kunnen noemen en de fungee- rende raadsleden waren aanwe zig, om aan te hooren hoe het nu nog wel niet was, maar in de toekomst weer zou gaan worden en goed te keuren datgene, wat door andere instanties al reeds was voorgeschreven en besloten. Geen enkele van de zitting heb bende raadsleden kon, al was hij met nog zooveel strijdlust be zield, zijn denkbeelden over be paalde onderwerpen tot uiting brengen Dit gaat echter weer anders worden; daarom is het ook nu van het grootste belang, dat onze kiezers een woordje gaan meespreken over de wijze waarop hun belangen behartigd gaan word enMen móet met overtuiging kiezen. Dit is toch niet eenvoudig. In verse.ihende kringen van onze bevolking is het kiezen zelfs een groot pro bleem, omdat zij het zelf in eigen" kringen niet eens zijn; zij moeten te veel zoeken naar behoorlijke steunpunten. Bij ons katholieken staan de zaken anders Onze steunpunten worden niet meer gezocht, die zijn aanwezig en de geheele te voeren politieke strijd wordt opgebouwd op deze steun punten, iü. onze christelijke be ginselen. Met dit voor oogen is het strijden niet zwaar en het verband onbreekbaar. Katholieke kiezers^ kent ook in deze derde verkiezing uw plicht en brengt uw stem uit op nummer 1 van lijst 2, de lijst van de KVP H Sch. nieuwe candidaten Als derde vertegenwoordiger van de katholieke arbeiders zal straks de heer H. Schouten, no. 7 van lijst 2, zijn intrede doen iri de r.k raadsfractie. De heer Schouten, die thans deel uit maakt van den noodgemeente raad, werd in 1898 in Kromme nie-geboren. Hij is reeds 26 jaar werkzaam hij de NederlancTsche Spoorwegen, thans in de functie van adjunct-commies. Reeds als jonge man interesseerde hij zich voor de katholieke arbeidersbe weging en op 19-jarigen leeftijd was hij hierin voorzitter van een propagandaclub. Reeds 18 jaar is hij bestuurslid van de afdeeling Alkmaar van de KAB en 15 jaar voorzitter van de vakafdeeling voor spoorwegpersoneel „Sint Raphael" Gewest II (Alkmaar) tegen Ge west IV (Arnhem) 113 tegen 24 matchpunten. De vier leden van het winnend team ontvingen ieder persoonlijk een medaille en mochten tevens voor him club een soortgelijke me daille in ontvangst nemen. Bij ce prijsuitreiking wees de waarne mend Voorzitter van den Ned. Bridgebond er op, dat het behalen van het landskampioenschap an de 2e klasse door de Alkmaarders als een groote prestatie kan wor den aangemerkt, omdat aan de wedstrijden niet minder dan 300 viertallen, over het geheele 1-und verdeeld, hadden deelgenomen Een woord van hulde aan onze stadgenooten, die inmiddels naar de le klasse van den Ned. Bridge bond zijn gepromoveerd, voor het door hen in genoemde wedstrij den behaalde resultaat, is hier dan ook wel op zijn plaats. De wedstrijden waren op uitstekende wijze door den Ned. Bridgebond georganiseerd en hadden een bui tengewoon prettig verloop. schaaknieuws vvv i Zondag werd de laatste wed strijd om een plaats in de hoofd klasse Ned. Schaakbond gespeeld' door WV 'I tegen DD II uit Den Haag Ook deze ontmoeting ejn- digde in een overwinning voor de Alkmaarders en wel met 5Va —4)4, VVV I heeft nu alle wed strijden gewonnen. dammen DDD promoveert naar de Hoofdklasse Nadat ongeslagen de titel kampioen van Noord-Holland le klasse was behaald, speelde DDD Zondag jl. onder groote belang stelling te Haarlem tegen de Amsterdamsche hoofdklasser Het Oostent Deze fraaie en spannen de strijd, welke ongetwijfeld op hoog peil stond, werd door de Alkmaarders met 128 gewon nen. Nadat door de borden 6, 2 en 5 een voorsprong van 51 was behaald, gingen spoedig 2 par tijen door foutieve berekeningen verloren en was de stand weer gelijk. Bord 9 heroverde de lei ding opnieuw, waarna 3 remises volgden. De stand was toen 10—8 en keurig zijn beteren stand uit buitend, bracht bord 8 de zege veilig. Na 'een 7-jarig bestaan is DDD dus in de hoogste regionen der Nederlandsche damwerela be land. Voorwaar een unieke pres tatie De gedetailleerde uitslag is als volgt; Het OostenDDD: 1. Ph. de SchaapL Ravenstijn '11; 2. W. Gokkel—N Oud 0—2; 3. I ZürelJ. Schuit 20; 4 J VosM. A.' Hemels 20; 5.' K. VliermanH. Kruider 02'; 6] F LolvieH de Jong 11; 7'. J.' W. Schuss—G' Woonijk 1—1; 8. A M. WelsL, Verver 02; 9' L. v DijkJ- Ravenstijn 02; 1Ö H. TolenH. J Toepoel 11. Totaal 812, Belde tientallen waren volledig. TUITJENHORN R.K. EHBO De leden van de nog jonge af deeling van deze ijuttige instel ling onderwierpen zich aan een examen, dat werd afgenomen door dr. J. Degenaar. Het resul taat was, (lat 13 van' de 17 can didaten slaag-den De volgende personen behaalden een -diploma: Guurtje Blankendaal, AnnieDuin Gerie van Duin, Marie van Duin, mej. A. van Erp, Nelie Ligthart, M. Spaansen-Gróenewoud, Annie Tak, Trien Tak, Arie Dekker, Arie Gropt, Antoon Molenaar en Piet Spaansen. Het publiek dient deze namen goed te onthouden, opdat bij eventueele ongelukken een nuttig gebruik van de ver kregen kennis kan worden ge maakt. LANGEDIJK kolven Zondag werd door den Lange dijker Kolfbond een afvalwed strijd georganiseerd in de kolf baan van den heer J de Bakker te Noord-Scharwoude. Dit was tevens de laatste wedstrijd in deze baan, daar aan de zaal een andere bestemming wordt ge geven. De le klasse kolvers moesten 48 punten per partij slaan, de 2e klassers 43 punten en de 3e klassers 38 punten. Ongeveer 60 kolvers namen aan den wedstrijd deel. De uitslag luidde: le klasse: le prijs P. Gelder; 2e prijs G' Mettes. 2e klasse: le prijs C. Hopman; 2e prijs C. Plakman. ,3e klasse: le prijs Jn. Blom; 2e prijs Th. Commandeur egmond aan zee gemeenteraad Voor de op één na laatste maal was gistermiddag de tijdelijke Raad van deze gemeente onder voorzitterschap van Burgemeester M. T. Niele bijeeri>De. korte agen da werd in evenredig korten tijd doorgehamerd. Vastgesteld werd de gemeente- rekening '43, sluitend met een na- deelig saldo van f476.56. De reke ning '44, aangeboden incl. nadee- lige saldi van vorige jaren, sloot met een voordeelig saldo van f23.383.60; wie echter mocht den ken dat de gemeente niet meer noodlijdend is, heeft het helaas mis, aangezien nog eenige nadee- lige posten b.v. die van de gasfabriek moeten worden ver disconteerd. Besloten werd tot aankoop van een luiklok, ten bedrage van f2500; aan reparatie van het uurwerk zal aandacht worden besteed. Ook verklaarde zich de Raad accoord met het voorstel 'n voorschot van f78.000 te verleenen aan de wo- ningbouwvereeniging „Egmond a. Zee" voor den bouw van 8 arb.- woningen met accomodatie voor het badseizoen: Met algemeene voldoening nam de Raad kennis van 's Burgemeesters mededee- ling, dat nóg 8 nieuwe woningen mogen worden gebouwd! Een snelle bouw zal sterk bevorderd worden 'door een verzoek aan de vereeniging om een architect uit de onmiddellijke omgeving aan te zoeken. Bij den rondvraag kwam we derom de kleeding der 'badgasten ter sprake. Eiken dag kan een be vredigende regeling hieromtrent worden verwacht. „De vuilnisbelt stinkt!" was een andere grief van den Raad. B. en W. zullen maat regelen beramen om dit onwel riekende welkom aan den ingang der gemeente naar elders te ver plaatsen. In het vervolg zal dan echter een auto noodig zijn. De Raad bleek geenszins afwijzend le staan tegenover de aankoop van een auto, die dan ook de vele an dere diensten der gemeente kan vervullen. Nadat nog gewezen was op de betrekkelijk laag geprijsde artikelen uit de Dump te Deelen 60 ct. per kilogram?! zegde de voorzitter toe een serieus on derzoek te zullen instellen, naar 'de aanschaffings- en exploitatie kosten. waarna de laatste hamer- klap ih deze zitting viel. bergen concert bergen's harmonie Vanavond om 8 uur zal Ber gen's Harmonie een concert ge ven in den Muziektuin. aan de Hoflaan. De toegang is voor iedereen vrij. Er staan belang rijke werken op het programma. schagerbrcg uitbreiding Het Zijper Hoenderpark van den heer C. Koster alhier zal een niet onbelangrijke uitbreiding ondergaan Niet minder dan 9 van steen' opgetrokken kippen- schuren zullen worden gebouwd, waarvoor Burgemeester en Wet houders de ingevolge de Bouw verordening vereischte vergun ning reeds hebben verleend Globetrotters met valsche papieren Het vervalschen van identi teitspapieren, in den bezettings tijd' vaak noodzakelijk om zich aan den onderdrukker te ont trekken. schijnt ook thans nog voor velen een prettige bezig heid te zijn. Zoo maakten twee „ondernemende Ne-derl an der s e--ri wereldreis, voorzien van mi litaire reispassen, die bij nader onderzoek valsch bleken te zijn. Toch zagen zij kans om op deze wijze tot Abessinië te komen. Zij zijn nu naar ons land overge bracht, waar zij van de ver moeienissen van de reis gratis kunnen bekomen. Een andere poging tot hei ver valschen van papieren werd op gemerkt door een drukker ;e Amsterdam, bij wien een bestel ling werd gedaan tot het druk ken van briefpapier met als hoofd „British Intelligence Service". De drukker rook lont en stelde als voorwaarde, dat degene die het papier zou afhalen zich zou kun nen legitimeeren zoo dat onom- stootelijk vast zou staan, dat deze gerechtigd was papier met een dergelijk briefhoofd in ontvangst te nemen. Deze voorwaarde werd' aangenomen, doch er liet zich na tuurlijk niemand meer zien. Rupsen bedreigen Wieringermeer-oogst In de Wieringermeer heerscht momenteel een - rupsenplaag, waardoor ernstige schade wordt toegebracht aan boonen erwten, WEERBERICHT Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond WEINIG VERANDERING! Heldere nacht. Overdag weer tijdelijk uitgestrekte wolken, velden; vooral langs de kust. Overwegend droog. Waar de bewolking breekt stijgt de tem peratuur sifbl. Zwakke of ma tige wind tusschen Noord en West. ZON opk. 4.31; ond. 20.58 MAAN opk. 17.45; ond. 1.41 A ARD APPELZIE KTE In het etmaal van 6 toib 7 Juli is de weersgesteldheid in hefl N.O. des lands critiek geweest voor het optreden van aard appelziekte. bieten, aardappelen, de klaver en het blauwmaanzaad. Het blijkt dat alleen de tuinproduc- ten te lijden Jhebben, want de graanproducten worden niet aan getast. De bestrijding van de groene spanrups wordt d'oor den Plan- tenziektenkundigen Dienst ter hand genomen. De dieren blijken echter tegen verschillende tot nu toe bekende verdelgingsmiddëlen bestand te zijn. Een onzer' medewerkers uit West-Brabant schrijft, dat daar het platteland weer geheel in het teeken van den o.ogst is ko men te staan, hetgeen'wil zeggen dat fabrieksdirecteuren ieder en morgen bezorgd uitkijken of hun personeel wel voltallig is komen opdagen. De hoofdonderwijzer, die met' een absentielijst rond gaat, heeft druk werkOm deze situatie met die irf ons. ge west te vergelijken: een aard appelrooier verdient in West- Brabant 15 tot 20 gulden per dag, „kleine karweitjes" worden ge honoreerd met een uurloon van f 1.60, terwijl het erwtenplukken bij een dagresultaat van zeker 150 kilo, 8 tot 12 'cent per ge plukte kilo oplevert Uit schier alle branches wor den geschoolde arbeiders door deze hooge loonen aangetrokken. Zij gaan een paar weken bij den boer werken en hebben de zeker heid, dat ze later weer met open armen door hun vroegeren baas ontvangen worden. Waar voor den piukarbeid dik wijls ook kinderen aan het werk worden gezet, zijn gezinsinko mens van vier- a vijfhonderd gulden geen zeldzaamheid. Een proces-verbaal wegens opzette lijk schoolverzuim boezemt wei nig of geen ontzag in. Het spreekt vanzelf, dat der gelijke hooge loonen niet mogen worden betaald. Het College van Rijkshemiddelaars heeft voor ge diplomeerden het loon op 70 ct, vastgesteld. Voor 't z.g. accoord-1 loon mag 20 pet. exfra gegeven worden, zoodat*'het toelaatbare maximum in ieder geval niet hooger is dan 84 cent per uur. Wat is tegen het euvel van de zwarte loonen te doen? Een ambtenaar vair een gewestelijk arbeidsbureau gaf als zijn mee ning te kennen, dat iets bereikt zou kunnen worden indien den ambtenaar opsporingsbevoegd-- heid: en het reent tot opmaken van proces-verbaal gegeven zou worden Ook een algemeen aan stellingsverbod en verzwaring van straffen aldus deze func tionaris zou weldadig kunnen werken. GROOTEBROEK, 7 Juli. 1655 st. bloemkool 25.6012; 420 stuks ro'ode kool 16.9018.70; 45 kg. aardbeien 1.73: 6356 y2 baal 31782 kg aardappelen groote en kleine 12 905. W ARMENHUIZEN. 9 Juli. 109300 kg aardappelen 12.60, klei ne f5; 140 kg, tuinboonen fll; 330 kg bos peen 11.70; 280 stuks bloemkool 17.90; 300 kg andijvie 4.50. LANGENDIJK, 9 Juli. 20 kg. slaboonen 221 per 100 kg; 600 kg tuinboonen 1111.30; 30000 kg. roode kool 2233.10; 4300 kg ra barber 1.305; 80 kg tomaten 85 —92; 1150 bos peen 18—13.20; 3500 kg waspeen I 1415.10, II 11: 400 stuks bloemkool I' A 56,60, I 44; 202000 kg aaidappels 12 60; kriel 5.00. ND.-SCHARWOUDE, 9 Juli. 191800 kg aardappelen 12.60; id. kleine 5,2600 kg waspeen 14 100 kg tuinboonen 11.20 HEILOO 8 Juli. Aardbeien 3.20— 4.80; frambozen.aardb. 4.105.70 per slof;; peulen 5075; tuinboonen 1113 doperwten 4860; postelein 1722; dubb. stamslaboonen 2.102.30; snij. boonen 1-351.50 alles p. kg.; bloem kool I 4056; idem II 25—33; sla 3 7; peen 1825. N»

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2