DE VROUW EN DE GEMEENTEPOLITIEK DE EERSTE UITSPRAKEN VAN HET TRIBUNAAL „JOSEPH IN DOTHAN" Nieuw Noordhollandsch Dagblad Met één katholieken wethouder mogen wij niet tevreden zijn Bij den dood van André van Elburg in het Openluchttheater te Bergen WOENSDAG 10 JULI 1946 Nu ik voor de verkiezingen van den gemeenteraad! op de candi- dateniijst sta, gaan mijn gedach ten vanzelf terug naar een ver kiezingsstrijd, nu reeds vele ja ren geleden. Als jong kind ont dekte ik op' zekeren dag overal aanplakbiljetten met Let vol gende opschrift: „Redtövat er te redden valt, stemt J. F. Kamp- huijs". En geen enkele verkie zingspropaganda in latere jaren heeft ooit zooveel indruk op mij gemaakt Op school baden we voor den goeden uitslag van de verkiezingen, de propagandaelub was dag en nacht in de weer, 's nachts werden we wakker, doordat aanplakbiljetten op onze muren werden geplakt, de straat was volgekalkt en thuis was de politiek het onderwerp van het gesprek. De uitslag beloonde al de moeite wel. Het roode Zaan dam kreeg weer een katholieken wethouder. Nu zijn in Alkmaar de verhoudingen wel eenigszins anders. Met één katholieken wet houder kunnen en mogen wij niet tevreden zijn, maar wij moe ten wèl bedenken, dat ook Alk maar zijn kleinere partijen heeft en om te voorkomen, dat ook deze aanspraken kunnen maken op een wethouderszetel, is iedere katholiek, die stemgerechtigd is, ook verplicht zijn stem uit te brengen. Het kan en mag ons niet onverschillig zijn, hoe het bestuur van onze stad samenge steld is Te dikwijls hooren we nog, vooral van de dames, de op merking: „Politiek daar ci'oen we niet aan, dat is toch maar vuile boel". Maar laten we deze ge zegden toch niet klakkeloos over nemen Bedenken wij wel, dat de plicht van elk bestuur is het volk, dat aan zijn zorgen is toe vertrouwd, te voeren naar een alzijdig menschelijk welzijn. En daar rekenen wij als katholieken, als christenen niet enkel onder een maatschappelijken welstand, maar een een geestelijk en mo reel verantwoorde, maatschappij. Maar dan rust ook op u, kathoi lieken van Alkmaar, ae plicht te zorgen, dat uw stad bestuurd wordt door menschen, die deze principen huldigen. Welnu, het programma van de KVP kent u. Al de candid'aten van lijst 2 heb! 'ben met hun handteekening be vestigd, dat zij volgens deze prin cipen zullen helpen besturen, maar zorgt u dan ook, dat zij er de kans toe krijgen. Maakt uit sluitend en alleen rood 't vakje voor den naam van den heer G. v. Slingerland1, onzen lijstaanf voerder. Laat niemand zich af zijdig houden. De datum van de DE NOODSCHOUWBURG KOMT! Als de loterij slaagt! Het bestuur der stichting schrijf: ons: De teekeningen van de bouwplan- nen voor de Nooóschoivwburg te Alkmaar, zijn thans gereed en te be zichtigen in het Steenhouwersbedrijf van de Fa. J. Swart,; Ritsevoort 15. Niet alleen zijn de bouwplannen geheel gereed, doch ook door de verschillende instan ies goedgekeurd en het uit te voeren werk is opge dragen aan- een combinatie van Alk_ msorsche aannemers. He: bestuur der Stichting ontving eén dezer aag'en een belangrijken fi_ nancieelen steur: van onze stads- vrienden uit Bath. Van deze vrien den mochten wij de gelden on .(vangen voor aankoop van de noodzakelijke pbm. 870 theaterst-oelen. Voorwaar, een zeer mooie geste, waarvoor het bestuur zeer erkentelijk en de Alk_ maarsche bevolking hare Engelsche stadsvrienden grooten dank ver schuldigd is. Thans is weer het woord aan de Alkmaarsehe bevolking en aan de bewoners in de omliggende plaatsen, want het laatste benoodigde geld voor den bouw, moet afkomstig zijr.' van de netto_opbrenigst der groote verloting, waarvan de trekking zal plaats hebben: Maandag 15 Juli a.s. Alle loten zijn nog niet verkocht en Iret restant loten moet nog geplaatst w;orden. De verloting met 2 hoofdprijzen; eén van 2000.en een van 1500.- moet slagen. Als alle loten zijn verkocht, gaat de spade den grond in en kan met den bouw begonnen worden, op 15 Juli a.s. Dan is de Alkmaarsehe Nood- schouwburg eind September, dus nog voor het a.s. speelseizoen, ge reed. Alkmaarders! helpt allen mede! Maakt deze verloting tot een succes De loten ad 1.zijn alom ver krijgbaar (ook schrif.elijk), én bij de volgende adressen: J. J. E'eeren's, penningm. Jul. van Stolberglaan 30, Fa. J. Swart, Rit sevoort 15: R. Vóórhaar, Gas huis- straat 4 Waagf Uw kans. Koopt een lot. en h' j sleunt Uw Schouwburg! verkiezingen (ik geef toe, dat deze niet erg gelukkig gekozen is) was vroeg genoeg bekend, we konden er dus allemaal met onze vacantieplannen rekening mede houden, maar laten zij, die dat vergeten waren, hun plannen herzien Bedenkt weh vacantie krijgen wij ieder jaar, maar het gemeentebestuur, dat nu gekozen wordt, blijft vier jaar aan het bewind. Tot siot nog een extra woordje tot de vrouwen en moeders. Zorgt dat u niet alleen uw eigeii stemplicht goed vervult, maar spoort ook uw man en volwassen kinderen aan dit te doen. Het gezegde gaat nog steeds op: „Va der is de baas in huis, maar wat moeder zegt gebeurt. Laat de uitslag van de verkiezingen geen verdere verschuiving aantoonen naar links, maar een-groote voor uitgang van de partij, die ons zal voeren naar een betere toekomst. Het kan, het moet en het zal ge beuren R.K. COLLECTE FONDS NOODGEBIEDEN In verband met de collecte voor Fonds Noodgebieaen, welke zal worden gehouden op 13 Juli a s_, maken wij bekend aan allen, dïe zich nog wensche'n op te geven voor deze huis-aan-huis-collecte, dat de leden van U.V.V. zich kunnen aanmelden bij mevr. Snijders, Kennemerstraatweg 129; de leden van de Ned. Ver- eeniging voor Huisvrouwen, ai'd. Alkmaar bij mevr. Swanenburg de Veye, Nassaupl'ein; de leden van den R.K. Vrouwenbond bij mej. M. Kamphuis, Kennemer- park 24 en de niet-leden van deze vereenigingen bij het bu reau van Ned Volksherstel, afd. Alkmaar, Kennemerstraatweg BESTRIJDING COLORADOKEVER De burgemeester van Alkmaar beveelt, dat het gewas op alle binnen de gemeente gelegen met aardappelen beteelde perceelen in de periode van 8 Juli 1946 tot en met 27 Juli 1946 voor de tweede maal moet worden be spoten met water, waaraan op 100 liter 500 gram calciumarse- naat is toegevoegd. PATER J. BRUNO C.M Wij ontvingen uit Den Haag het droevig bericht van het over lijden van onzen vroegeren stad genoot den Zeereerw. Heer J. Bruno, van de Orde der Laza risten, bij zoovele stadgenooten en ook buiten Alkmaar een goede bekende. Wij laten hieronder nadere bijzonderheden volgen. Pater Bruno werd geboren te Alkmaar op 4 November 1897. Priester gewijd te Helden-Pan- ningen 23 December 1922. En kele jaren was Z.Eerw werk zaam in de Mijnstreek (Rum- pen. Limburg). Z.Eerw. vertrok in 1925 naar Indië Soerabaia, waar hij werd belast met cfe lei ding der Don-Bosco-Stichting tot verzorging van verwaarloosde Indische jongens. Niet lang na terugkeer van buitenlands ver lof in 1936 werd Z.Eerw. be noemd tot vlootaaimoezenier. Voor marine-aangelegenheden vertoefde hij in 1945 enkele maanden in Holland, waar hij wer-ct benoemd' tot Overste (Se nior Chaplain). In Indië terug gekeerd, werd hij in z'n nieuwe functie aan het hoofdbureau te Batavia geplaatst. Op dienstreis bij Makassar kwam hij door een auto-ongeluk om het leven. DOODELIJK ONGEVAL nabij de Bergerbrug Gisteren heeft het kruispunt nabij de Bergerbrug wederom een slachtoffer geëischt. 's Mid dags omstreeks 6 uur stak een voetgangster, genaamd M. de R.. wonende te Heiloo, vanaf de brug den Geestersingel over in de richting van den Geesterweg- Eerst toen zij zich op den rijweg bevond, bemerkte zij een zware truck met oplegger, die vanaf het Gerechtsgebouw naderde. Zij weifelde en werd aangereden, waarbij zij voor- en achterwie len over het lichaam kreeg. Met hoogst ernstige inwendige kneu zingen werd zij opgenomen en naar het St Elisabeth Zieken huis vervoerd, alwaar zij in de avonduren is overleden. Dezer dagen vernamen wij het bericht dat op 1 Juli 11. André van Elburg, op Java. voor het vaderland is gesneuveld. Niet alleen zijn familie, maar ook vele anderen, die André hebben gekend, zijn ongetwijfeld door dij; bericht diep getroffen. I Andre was een voorbeeldig verkenner, met een innemend karakter „en een aanstekelijke blijmoedigheid. Toen de oorlóg1 uitbrak, was hij pas 15 jaar, wat hem ech'.er niet weerhield reeds actief deel te nemen aan het verze'. Zijn goede daad van iederen ca,g was: een sabotagedaad; en hij heeft het den beze 'ter dikwijls zeer lastig gemaakt. Kenmerkend was vooral zijn moed. Toen hij la'-er aangesloten was bij de ondergrond- sche organisatie nam hij spontaan deel aan den, helaas mislukten over_ val op het distributiekantoor te Alk_ maar. Het mislukken van dezen overval noodzaakte hem te vluchten naar Amsterdam; hij zag er echter niet tegenop om als dame verkleed voor enkele dagen in Alkmaar terug te keeren. Daar hij door de Duitschers ijverig werd gezocht dwong' de voorzichtig heid hem nu en dan van schuilplaats te veranderen. Toen de invasie plaats vond bevond hij zich in Zutphen. Het onderduiken wat voor André een bijna ondragelijk kruis, daar bij niets liever deed dan actief deel nemen aan het verzet. Zijn ideaal was: daadwerkelijk Nederland helpen bevrijden. Toen hij dan ook het nieuws van de invasie vernam was hij niet meer te houden. Te voet, zondeT papieren op zak, is hij gaan loopen, door Ne derland, België, Noord-Frankrijk. Adembenemende avonturen heeft hij op dezen tocht beleefd. Het is haast onbegrijpelijk hoe hij er door is ge komen. Verschillende malen is hij op het nippertje aan de grootste ge varen ontsnapt. Groot was de verwondering* en be wondering van de Amerikanen, toen een Nederlandsche jongen, onder het strijdrumoer om opname in het leger kwam vragen. De Commandant aan wie hij dit verzoek richtte, vond dit zoo'n zeldzaam geval dat hij be sloot dien moedigen jongen meteen mr-ar uit te rusten. Zijn militaire oefeningen ontving hij in de harde praktijk van een modernen oorlog'. Zco trok hij mee met het zegevieren de 9e Am. leger. Bij Valkenburg in ZuidLimburg, waar zooveel Ameri kanen het leven lieten, werd ook Anoré zeer zwaar gewond, maar hij kwam er, tegen alle verwachtingen in, weer bovenop. In het ziekenhuis vernam hij dat men in het bevrijde gedeelte van Limburg uit de leden van de onderg'rondsche verzetsbewe ging een Regiment Stoottroepen ge vormd had. Hierbij liet ook André zich indeelen daiar het 9e Am. leger verder Duitschland introk, terwijl 't juist zijn bedoeling was Nederland te helpen bevrijden. Ondoenlijk alle belevenissen van André te memoreeren; het zou een boek worden. Als Stoottroeper was hij een van de eersten die naar Indië vertrok en heeft deelgenomen aan de landingen der eerste Ned. troepen op Java. Nadat hij aan zoovele .gevaren was ontsnapt is hij, in den strijd teg'en de extremisten, gevallen voor het vaderland. Groot is de verslagenheid van hen die André van nabij gekend hebben. Bij zijn innemend, zacht karakter, was hij ook moedig. Nooit zag hij er tegenop zichzelf in te zetten. Hij heeft aan het vaderland het beste gegeven wat een mensch geven kan: ijn jonge leven. Het Alkmaarsehe Tribunaal deed heden de eerste uitspraken. In de zaak tegen J. W. Hermes achtte het Tribunaal het ten laste gelegde bewezen en legde een mterneering op, samenvallend met den tijdsduur van de deten tie, zoodat de beklaagde heden in vrijheid werd gesteld. Voorts sprak het Tribunaal de ontzetting uit in beide kiesrech ten en Ket recht eenig ambt te bekleeden of het beroep van PTT-functionaris waar te ne men. Het volledige saldo van het spaarbankboekje werd verbeurd verklaard, terwijl het beheer op 1 October 1946 of eerder zal ein digen. Mog'e God hem, van wien wij ons niets dan goeds kunnen herinneren, hem zijn zwakheden vergeven, opdat wij eens voor eeuwig met hem zullen zijn. ET. R. NATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE TE ALKMAAR Groot springconcours ingelascht Het. ijverige comité, dat nu al verschillende jaren een concours hippique in Alkmaar organiseert, hoopt op 24 Juli a.s. opnieuw de duizenden liefhebbers van dé hippische sport te kunnen ver rassen met een programma, dat tot het allerbeste behoort, wat Nederland op dat gebied kan bieden. Niet'alleen, dat voor alle ru brieken en daaronder is de rubriek 4-spannen een groote inschrijving verwacht mag wor den, maar daarnaast zal een groot open springconcours wor den gehouden in twee klassen, waaraan alle ruiters in Neder land kunnen deelnemen. Bovendien zal het kampioen schap van Noord-Holland-Noord van de landelijke ruitervereeni- gingen worden verreden, een attractie, speciaal voor de Noord hollanders zelf. Het programma is zoo groot, dat reeds des morgens begonnen zal worden en het wordt zoo in gedeeld, dat het middag- en ochtendprogramma geheel zelf standig zullen zijn. BELANGRIJK NIEUWS VOOR DE K.J.M.V. Hedenavond komt voor ons spreken de welbekende Pater Loof OFM. Nu wij allen vlak voor de vacantie staan, is het zeker noodig, dat wij een „gees telijken opstopper" mee krijgen! Komt daarom allen in groote ge tale op, om dezen te incasseeren. Wij wedden, dat je na afloop van den avond volmondig zult zeg gen: „Het was weer een KJMV- avond op z'n best!" Daarom half negen present in Paviljoen-Kinheim en geen mi nuut later. 14 Juli is vooi het culiureele leven in ons gewest een dag van beteekenis. Dan toch geeft in het Openluchttheater te Bergen „Het Zuid-Nederlandsch Tooneel", lei der Pierre Balledux, des middags 2.30 uur, de première van Vondel's aangrijpend spel van broederliefde en broederhaat Joseph in Dotban. Vóór ruim 25 jaar werd dit drama van Neerlands grootsten dichter te Bergen in het Open luchttheater, dat destijds op Kra nenburg was gevestigd, door het toen-beroemde gezelschap van Willem Rooyaards gespeeld, welke opvoering tot een eerste-rangs gebeurtenis op kunstgebied in den lande werd. Het Zuid-Nederlandsch Tooneel speelt „Joseph in Dotban in een monteering en costumes, die een gaaf ensemble-spel waarborgen. Het gezelschap zal dit werk ook in andere openluchttheaters in het Utfid brengen en de V.V.V. Bergen slaagde er in, zich voor het thans, na de bevrijding weer geheel her bouwde openluchttheater, de pre mière te verzekeren. „Joseph in Dothan" behoort tot die werken van Vondel, waarin deze zich het meest heeft losge maakt van de beperkingen, welke zijn tijdgenooten den tooneel- schrijver oplegden. Scherp en hartstochtelijk staan de figuren tegenover elkander en zij komen den modernen toeschouwer on eindig veel nader dan vele andere van zijn tooneelscheppingen, In dit werk heeft Vondel de wet van eenheid van plaats losgelaten; het drama speelt op verschillende plaatsen rondom Dothan. Nu zien wij Joseph ontwaken bij den put, die zijn noodlot en zijn eigenlijke redding zal zijn; dan zien wij de broers luierende in de oase, dan weer den Arabischen karavaan leider uitrustend van zijn tocht; het tocneel wisselt telkenmale, het speelt mee. In dezen tijd van wereld-voed seltekort moet de geschiedenis van Joseph, die door zijn broeders uit verbittering over zijn droomen van wereldsche grootheid als slaaf wordt verkocht, maar ten slotte Onderkoning in Egypte wordt en door zijn verstandige gconomie, uitgeoefend in de zeven vette jaren, de zeven magere ja ren overwint, wel sterk tot den toeschouwer spreken. Vondel's „Joseph in Dothan" met zijn Joseph, in zijn droome- rige, haast mediamieke, zachtheid; Ruben in zijn strijd van rijp man tusschen aanzien, plicht en broe derliefde; Levie in zijn brutale sluwheid van rauwe nomade; Si meon in zijn kleingeestige wraak zucht; Judas in zijn lafheid en teerhartigheid, zijn ook figuren van onzen tijd en het licht in dit drama is wel, dat niet de haat- krachten, maar, zooals een dich teres van onzen tijd, Henriëtte Roland Holst, heeft geprofeteerd, de zachte krachten ten slotte winnen. De V.V.V. Bergen, die het heeft aangedurfd, dit drama te bren gen. verdient dat 14 Juli het theater geheel uitverkocht is. De verdachte Weijen kreeg eveneens een interneeringsstraf voor d'en tijd van de detentie. Hij werd ontzet uit de burger lijke rechten en evenals de voorgaande verdachte in vrij heid gesteld. Beklaagde H. Kostelijk. Het Tribunaal achtte het ten laste gelegde bewezen en ver klaarde het beroep van den ver dachte op de ongemotiveerdheid van de in de dagvaardiging uit gesproken bewuste steun aan den vijand, niet ontvankelijk. Over wegende dat beklaagde na zijn eersten terugkeer uit Rusland zich andermaal daarheen heeft begeven en niet uit vaderland- sche motieven is teruggekeerd, legde het Tribunaal een inter- neering op voor den tijd van 1 jaar en 6 maanden, met aftrek van den tijd van detentie, zoodat verdachte op 8 November a.s. in vrijheid zal worden gesteld. Zoo als gebroikelijk: ontzegging oit de rechten en verbeurdverkla ring van het vermogen ten be drage van f 13.000.plus radio toestel. Het tribunaal verklaarde de be schuldiging tegen P. Pluister die een neergeschoten Canadeesche vlieger zou hebben vervolgd als vervallen, aangezien niet de be doeling van P is bewezen laar door steun aan den vijand te heb ben willen verleenen. Het tribu naal nam het den ex-burgemees ter zeer kwalijk dat hij zijn eed van trouw aan de Koningin had verbroken door toe te treden tot de N.S.B. en legde beklaagde een interneering op van 1% jaar met aftrek van tijd van detentie, zoo dat verdachte op 10 Nov. a.s in vrijheid zal worden gesteld Ver dachte werd ontzet verklaard uit beide kiesrechten en van het recht eenig ambt te bekleeden terwijl van zijn vermogen o.a. effecten en een bedrag van f12.500 werd verbeurd verklaard. EEN KINDERBOEK VAN PIET WORM „Het Heldenlied, van Jan en Piet", zoo noemde Piet Worm zijn laatste kinderboek, dat door de uitgeverij „De Fontein" te Utrecht keurig werd uitgegeven. Het is de interessante geschiede! nis van twee Alkmaarsehe jon gens, dïe gedurende den bezet tingstijd wonderlijke avonturen beleven, die voor den schrijver stof te over bieden, om met kleu rige plaatjes en onderhoudende praatjes de jeugd tot 14 jaar en ongetwijfeld ook vele oude ren eenigen tijd1 bezig te hou den. Hét .boek speelt grootendeels in Alkmaar en omgeving en zal dus door de Alkmaarsehe jeugd op de eerste plaats met belang stelling worden gelezen. De uit gave is zeer royaal verzorgd en is een aangename herinnering aan de onaangename dagen van de bezetting LIMMEN EERSTE PRIJS BEHAALD De Gemengde Zangvereeniging „In pace Nata", onder leiding van Bob Bruschke. behaalde op het concours te Krommenie een eer stén prijs met hulde aan den dirigent, wiens opvatting zeer muzikaal genoemd werd Bravo! Aangeboden voor te kost of te koop: best mak WERKPAARD 7 jaar, bij G. VELDMAN; Hasselaarsweg C 11 te H.H._ Waard Nrd. Te ruil aangeb. '11 zuiver wollen damesbadpak z.g.a.n. voor molton luiers en baby_ truitjes (geen surrogaat) Na 7 uur. J. DE MOEL Geest 3 te Alkmaar. Te ruil; 8 knotten mooi ge_ sponnen schapenwol voor 1 buitenband 28xl!v. Adres; v. <J. BURG Ewislaan 36 te Heiloo. TE RUILEN; o.k. WANDELWAGEN voor KINDERWAGEN ook te koop gevr.; defect geen bezwaar. KUILBOER Gashouderstr. 17; Alkmaar. WOENÊ 1*1 Professor dingen afdaling servoir 1 wogen. I plaats g€ rium te Guinea. Telef. no. 3448

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2