RADIO Curieuze dingen in Curocoo 3 iStad en Om bek Boebi Trep en Jippie Jee zegevieren WOENSDAG 10 JULI 1946 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Professor Piccard treft mep zijn dingen voor zijn navorschingen op afdaling zal geschieden in een bol servoir bevindt, welke mejii behulp wogen. De benoodigde ballast wordt plaats gehouden. De geleerden bij rium t<e Brussel. De expedi Se is Guinea. assistent dr. Max Cosijns voorberei_ den bodem van den Oceaan. De vormige cabine, waarop zich een re_ van schroeven worden voortbe_ door een elecèromagneeiti op zijn hun proefnemingen in het laborato vastgesteld voor 1947 in de Golf van Ass Press P. Iers commissie, een telegram, nog een 'commissie en een votum van wantrouwen W' /AT GEBEURT ER allemaal in Curagao? Ook daar rekent men op resultaten van staatkundige hervormingen, als fevolg van de politieke ontwik- elingen door en na den oorlog. Ook daar kent meR de rede van **de Koningin van December 1942. Ook daar zijn partijen, met on derlinge meeningsverschillen. De Staten van Curagao en de Staten van Suriname hebben een commissie afgevaardigd', die naar Nederland is gekomen, om de wenschen van de bevolking bij H.M. de Koningin en het Kabinet kenbaar te maken. Over dit is nog al een en ander te doen ge weest. Het optreden van den voorzitter van de commissie, den heer Mr. Da Costa Gomez, werd' in Curagao en in Nederland be- critiseerd. Zijn houding was wel een beetje voor verschil van uit leg vatbaar, in elk geval voor wat het tempo der hervormingen betreft. Derhalve heeft de heer Gomez'zijn standpunt in perscon ferenties en radioreófevoeringen verduidelijkt. In Curagao is ook een groep ontevreden over het beleid van den Gouverneur, dr. Piet Kasteel Die ontevredenheid ontlaadde zich in Nederland, vooral na aan komst van den heer Gomez c.s. in eenige kwaadaardige pers artikelen. Daarbij verwarde men ook weer de persoonlijke kwali teiten van dr. Kasteel met de be staande positie van den Gouver neur. die op andere verhoudingen gebaseerd is, dan wij in meer- geavanceerde democratische Ne- derlandsche opvattingen wen- schelijk achten. Men is zich hu ook in Curacao van alle kanten gaan roeren. Er worden vergaderingen pro en contra Gomez gehouden, er komen telegrammen, en er is nu zelfs een nieuwe commissie uit Cuia- cao in ons land gearrivee-d, welke aangewezen is door den Raad van Bestuur, die door den Gouverneur wordt benoemd Het hoofdbestuur van de Katholieke Partij in Cura cao zond een telegram aan de K.V.P. in Nederland, waarin zij zich verzette tegen de actie van de commissie-Gomez. Negen van DONDERDAG 11 JULI HILVERSUM I (301.5 M.): KRO 7.00 Nieuws en '3ym.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.00 NCRV Gram:; 10.15 Morgendienst; 11.00 KRO Radio, ziekenbezoek; 11.45 Familieberichten uit Indië; 12.05 Zaïngrecital; 12.30 Klaas van Beeck; 13.00 Nieuws; 13.45 Reportage over de St. Martinuskerk te Venlo; 14.00 NCRV Postillons; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Cinderella; 16.00 Bijbellezing; 17.30 The Travellers; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws 19.20 Met band en plaat; 19.25 De vaart der volken; 19.45 Reg. Voorl. Dienst; 20.00 Nieuws; 20.08 Koorzang; 2<00 De Autozending; 22.00 Nieuws; 22.15 Het actueel geluid; 22.30 Gram.; 23.10 Populaire orgelbespeling. - HILVERSUM H (415.5 M.): AVRO 7.00 Nieuws, gym. en gram.; 8 00 Nieuws en gTam.; 9.15 Morgen wijding; 11.30 Voordracht; 12.00 Gram. 12.35 Het Lyra Trio; 13.00 Nieuws; 13.30 The Skymasters; 14.00' De Papa vers; 15.00 Voor zieken en gezonden; 15 20 Confetti; 17.00 Avro.kaleidoscoop 17.50 Het Rijk Overzee; 18.00 Nieuws; 18.15 Vaudeville-orkest; 18.45 Sport- praatjes; 19.00 Theo van der Pas piano; 19.30 Gram.;; 20.00 Nieuws; 20.30 Radio Philharmonisch Orkest; 21.30 Hoorspel; 22.00 Gram.; 22.15 Causerie; 22.40 Pierre Palla; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. de veertien partijafdeelingen heb ben tegen dit telegram gepio- testeerd De Raad van de Katho lieke Partij heeft de kwestie be handeld, enmet 480 tegen 398 stemmen een motie van wan trouwen in het huidige hoofdbe stuur aangenomen! De minderheid is nogal sterk, maar het gevolg is toch geweest, dat aan de K.V.P. in Nederland is medegedeeld, dat het genoemde telegram als niet- gezonden moet worden beschouwd en het hoofdbestuur is afgetreden. Zoo hebben de meeningsver schillen over den gang van zaken zich thans sterk geopenbaard Wij zullen nader zien, waar he: nu eigenlijk om gaat. Intussehen heeft een andere massale vergadering in Willemstad zich achter de com missie-Gomez geschaard en haar trouw aan het Huis van Oanje betuigd. DE 6.S. AT DURE BOTER IN MEI 1945 kregen verschil lende boeren opdracht van de B,S., om voor de troepen belang rijke hoeveelheden boter te pro- duceeren Deze boter moest worden geleverd buiten de be staande bedrijfsvoorschriften 'om. Er heerschten zeer bijzondere omstandigheden, de benoodigde melk moest worden bijgekocht en na overleg met den intendant werd de boterprijs bepaald op f 2.50 per pond, een prijs die ge acht werd niet uit te gaan boven de productiekosten. Echter, de officieele noteering was f 1.30 per pond Het Departement van Oorlog héeff de rekeningen na gezien en is nu tot d'e conelusie gekomen, dat onze K.P.'ers te veel voor de boter hebben be taald, hoewel ook thans nog dooi de oude commandanten der B.S. wordt verklaard, dat de prijs van f 2.50 in onderling overleg billijk en rechtvaardig werd bevonden. Maar het departement houdt voet bij stuk en vordert van de boeren f 1.20 per geleverd pondje terug, hetgeen betèekent, dat sommigen vele honderden gul dens moeten terug betalen. De heer van der Weijden, lid cier Tweede Kamer, heeft hier over een aantal vragen gesteld aan de Ministers van Oorlog en van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, waarbij hij onder meer verzoekt een einde te maken aan deze terugvorde ring Twee kwaliteiten jam De jamfabrikanten zullen in de gelegenheid worden gesteld, naast de bestaande huishoudjani II, weer, zij het nog in beperkte mate. hun kwaliteit I te brengen. Deze jam zal slechts geleverd worden in potten van 450 gram. De prijs van kwaliteit I is ge steld op f 0,66 per pot van 450 gram voor den consument, de prijs voor huishoudiam II in deze verpakking blijft f 0,52 voor den consument. Mijnwerkersstaking in België Maandag is in de kolenmijn van Helchteren en Zolder een staking uitgebroken onder de machinisten. De staking dreigt den geheelen arbeid der mijn lam te leggen. Dientengevolge werd door den gouverneur der provincie tot de burgerlijke re- quisitfe overgegaan. DEN HELDER HET BOMBARDEMENT VAN 24 JUNI 1940 Door RAF of Luftwaffe? Er zijn twee redenen, waarom ik even het mijne wil zeggen over deze kwestie, die momen teel een onderwerp van discussie uitmaakt, in de Heldersche Cou rant. Op de eerste plaats, omdat die discussie ontstaan is als reactie op een ingezonden stuk van zekeren S. Otten en er wel licht inwoners van Den Helder zijn, die er ondergeteekende voor aan hebben gezien. Ik was dus niet de schrijver van dat inge zonden stuk, waarin de Duit- schers van deze schanddaad wer den vrijgepleit. Wat de kwestie zelf betreft; toen ik een jaar geleden in dit blad een soortgelijke beschou wing hield' als de redacteur van de Heldersche Courant dezer dagen publiceerde, ontving ik eveneens enkele ingezonden stukken, waarin mij ten zeerste kwalijk werd genomen, dat ik de Duitschers als de daders signa leerde. Ik behoorde destijds ook tot de (materieele) slachtoffers van dat nachtelijk bombarde ment, dat vooral de Stationswijk, waar ik woonde, zwaar trof. Ik herinner mij nog een verhaal, dat ik den volgenden dag op het station vernam, waar de mannen van de luchtbescherming enkele burgers uit 'n primitieve schuil plaats op het stationsemplace ment wilden verwijderen, om dat het daar niet veilig genoeg voor hen werd geacht. Die bur gers durfden aanvankelijk hun schuilplaats niet verlaten en wezen op een juist overvliegend vliegtuig, vreezende, dat er weer bommen zouden vallen. Zij wer den echter gerustgesteld met de woorden; weest u maar niet bang, dat is een Duitsch toestel". In dien tijd wist men al heel goed het geronk van een RAF-toestel te onderscheiden van dat van een Duitsch vliegtuig. Maar nauwe lijks hadden de luchtbeschermers de geruststellende woorden uit gesproken, of daar vielen de bommen uit het bewuste toestel op de stationswijk neer. Dit is mij steeds bijgebleven 'als een van de meerdere aanwijzingen, dat eenigen tijd nadat de Tommy's de Werf hadden ge bombardeerd de Duitschers de binnenstad met bommen be strooid hadden. Met belangstelling zien wij dan ook het RAF-rapport tegemoet, dat d'e redactie van de Helder sche Courant uit Engeland ver wacht FR. OTTEN, red. Nw. N.H. Dagblad oud-red. De Noorderpost. NIEUWE NIEDORP RAADSVERGADERING De Raad der gemeente Nieuwe Niedorp vergadert a.s. Vrijdag avond in het raadhuis. Op de agenda staan o.m voorstellen tot het benoemen van een hoofd der ■?-L*-School, behandeling van he^ verzoek der R.K Schoolvereeni- ging „Maria Onbevlekt Ontvan gen", om gelden voor het stichten van een Parochieele School te Nw. Niedorp. (B. en W stellqn voor hierop de gevraagde medewerking te weigeren, omdat van de 56 irfëFpteoiL.beschikbare leerlingen 17 minder dan 4 Km. van de R.K. school te 't Veld woonachtig zijn, zoodat slechts 39 kinderen hier voor overeenkomstig de wette lijke bemalingen in aanmerking komen, en het wettelijk minimum 50 bedraagtjr Voorts een voorstel tot het ver- leenen van een pensioenbijsiag aan de ontslagen weesvader en moeder, id. tot het bevorderen van een hoogere klasse indeeling van de gemeente voor het bereke nen van de ambtenarensalarissen GEEN BLAAM Het bericht in ons blad van 22 Juni heeft, wel wat laat, nl. blijkens een schrijven van 4. Juli de aandacht getrokken van het hoofdbestuur van de PTT. Het ging over een ambtenaar van de telegraaf te Utrejht, die volgens ons een draai om z'n ooren ver diend had, omdat hvi geweigerd had. een huldëtelegram te ver zenden aan de Koningin, dat vanwege de Vereentging van Nederl. Gemeenten was aange boden. Het schrijven van de PTT deelt mede dat H.M. c'e Koningin als Haar uitdrukkelijken wensch ie kennen had' gegeven, voor Haar en Haar Gezin geen uit zondering te maken op een door noodzaak gestelden regel dat geen gelukstelegrammen ed. kunnen worden aangeboden. Den betrokken ambtenaar treft dus geen enkelen blaam, de man deed zijn plicht. NIEUWS IN 'T KORT De president-directeur en de directeur der Nederlandsche Spoorwegen, ir. W. Hupkes en ir. F. Q den Hollander zijn voor een dienstreis pe_r K.L.M.-toestel naar Kopenhagen gevlogen. Na hun bezoek aan Denemarken zullen zij zich naar Zweden begeven. De Bond van Staatsambtena ren in Italië heeft aan het Itali- aansche Algemeene Verbond van Vakvereenigingen gevraagd een algemeene staking te organiseeren uit protest tegen de beslissingen te Parijs genomen. Volgens de Italiaansche eer ste minister de Gasperi zal tegen 19 Juli een nieuw kabinet ge vormd moeten worden. Het Nationale Comité 'e Triest heeft zijn spijt betuigd over de anti-geallieerde relletjes van Zaterdag. j In de Sowjet-Russische /one in Duitschland zijn weer een aan tal Amerikaansche militairen verdwenen De laatste Duitsche krijgs gevangenen zullen binnenkort naar Europa terugkeeren. In Hongarije zullen tachtig organisaties die als fascistisch worden gebrandmerkt worden op geheven. Bij een pogrom te Kielce zijn veertig'Joden om het leven geko men. In Polen hoopt men in No vember verkiezingen te kunnen houden. Leden van de hofhouding van koning Leopold achtten het aftre den van de Belgische regeering gunstig voor de Zaak van hun vorst. China krijgt een eigen oorlogsvloot De Chineesche regeering is van plan een eigen oorlogsvloot te bouwen en hoopt daarmede in 1956 gereed te zijn. De ongeveer 4500 km lange kust zal door krui sers. torpedojagers en patrouille schepen worden bewaakt. Ruim 50.000 officieren en manschap pen zullen aanvankelijk op Ame rikaansche, Britsche en buitge maakte Japansche schepen dienst doen. Amcr. vliegtuigbouwers in Amsterdam De heer Walter Beech, presi dent van de Beech Aircraftcorp.. die zooals bekend naar samen werking met de Fokkerfabrieken streeft, heeft in gezelschap van zijn broer, den heer Richard Beech dezer dagen een kort be zoek aan ons land gebracht, waarbij de Fokkerfabriek werd bezichtigd. De I esprekingen had den een vlot verloop en men ver wacht, dal eerlang een aantal technici van de Fokkerfabriek naar de Ver. Staten zal vertrek ken om in de Beechfabrieken hun technische ervaring aan te vullen. Vrijstellingen bij het Ned. Indisch leger. Ondanks het nijpende tekort aan personeel bij het Nederl.-Indisch leger is men te Batavia besloten voorloopig vrijstelling te verlee- nen aan jongelieden die hun HBS- studie wenschen te voltooien of hun Universitaire opleiding wen schen aan te vangen. Zij die in de termen voor vrijstelling vallen zullen tevens toestemming ver krijgen Ned.-Indië te verlaten. WEENEN HEEFT THANS RAZZIA'S De Oostenrijksche politie heeft Maandagavond in den Sowjet- Russischen sector van Weenen ieder huis doorzocht teneinde Duitschers. Sudeten-Duitsehers en andere personen van Duitsche af komst op te sporen, die zich niet aangemeld hadden op de verza melplaatsen voor de transporten naar Duitschland. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. In Oostenrijksche officieele kringen betreurt men het. dat de deporta ties plaats moeten hebben op een tijdstip waarop velen der uitge- bannenen voor bet inhalen van den oogst gebruikt hadden kunnen worden In linksgerichte politieke Oostenrijksche kringen wijst men er op, dat de aanwezigheid van Duitsche minderheden uit de Bal- kanlanden een voortdurenden hin derpaal vormen voor het kweeken van goede betrekkingen tusschen Ccsienrijk en genoemde landen. Mohcmmedoanscbe Liga vergadert De Mohammed aansche Liga zal eind Juli te Bombay bijeen komen om de Britsche plannen met Engelsch-Indië te bestudee- ren en de gedragslijn te bepalen die de Mohammedanen zullen hebben te volgen. DE NOORDERSLUIS TE IJMUïDEN Als de omstandigheden niet al te zeer tegenwerken zal Donder dag 18 Juli a.s. in IJmuiden de Noordersluis, die de Duitschers in September 1944 getracht hebben onherstelbaar te vernielen, in ge bruik worden genomen De opening zal geschieden door den Directeur-Generaal van den Rijkswaterstaat ir. W. J. H. Harmsen, in aanwezigheid van een aantal officieele gasten De opening valt samen met de binnenkomst van het vlaggeschip van Amsterdam „De Oranje" dat dan voor den tweeden keer na de bevrijding naar Nederland komt en ook nu weer repatrieerenclen aan boord heeft. De Engelsche Voetbalbond heeft besloten, het Nederlandsch elftal uit te noodigen in het a.s. seizoen een wedstrijd in Enge land te komen spelen, waar schijnlijk te Huddersfield of Leeds op 27 November of 1 De cember a.s. Marktberichten NOORD SCHARWOUDE 10 Juli. Aangevoerd 205.000 kg. aaardappelen 12.30; kleine 5.00; 1800 kg', waschpeen 14.00; 1000 kg. witte kool 18.50; 200 kg uinboonen 11.00. LANGEDIJK 10 Juli. Aangevoerd 30.500 kg. roode kool 2428; 1400 kg. bospeen 12.1016; 6500 k»g. waschpeen le 14; idem 2e 11; 230 kg. tuinboonen 11—11.10. 270 kg. bieten 13— 16.30; 1000 kg. tomaten 77—62; 400 st. komkommer ll31; 420 st. bloem kool I A 67.10; idem I 35; 213.900 kg. aardanpelen 12 30; kriel 5.00 OBDAM 10 Juli. Aangevoerd 80 ton aardappelen 12.30; 14.000 kg. waschpeen 1114; 125 kg. roode bes sen 1 15 per kg.; 700 kg. tuinboonen 11; 100 stuks bloemkool I 12.70. WARMENHUIZEN 10 Juli. Aan gevoerd 105.000 kg. aardappelen 13.20; kriel 5; 60 kg". tuinboonen 11; 625 kg. waschpeen 14. AVENHORl^ 9 Juli. 115900 kg groote Schotsche 12.60; 4275 kg Schotsche kriel f5; 690 kg roode kool 32.8033.30; 6600 kg waspeen f14; 2130 kg tuinboonen f12; 40 kg bessen f112; 15 kg doppers f20 per 100 kg. 104. Daarna kreeg Boebi het even te pakken, door alles wat hij al had moeten meemaken en door het vreemde, dat het om hem heen zoo rustig was geworden. Maar dan greep hij een zware hamer en begon verwoed alles wat hij maar aan instrumenten zag te vernielen en kapot te slaan. De doodende straal moest worden vernietigd, want anders zou er nog geen vrede zijn! Het eenige wat hij gespaard liet, was het televisie apparaat, want dat zou nuttig kunnen zijn voor de mensch- heid.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3