Deensche en zwemsterren Zweedsche gearriveerd Een lek in den Voogdijraad Nieuw Noordhollandsch Dagblad 1 VRIJDAG 12 JULI 1946 Officieele ontvangst ten Stadhuize Gisteravond zijn de Beensche en Zweedsche zwemmers, die heden en mot- gen hier ter stede deelnemen aan hef internationale zwem- tournooi met een salonboot van de Alkmaar Packet aan den Voormeer gearriveerd. Een reusachtige schare wacht te aan Voormeer en Bierkade, doch alras bleek, dat men niet alleen gekomen was om de buitenlandsche zwemmers te begroeten Met dezelfde salonboot kwam ook de reis- vereeniging van den Vrou wenbond terug, die een dagje uit was geweest. Temidden van een dichte drom belangstellenden kwamen onze buitenlandsche gasten van b ord, waar zij door een deputatie van D.A.W. werden ontvang,,n en naar- Hotel Irene geleid Daar nam D.A.W. de honneurs waar en zette aan de deelnemers aan het tour- nooi een maaltijd voor, tijdens het verorberen van welke reeds vele hartelijke woorden van welkom werden gesproken Reads aan stonds bleken de Alkmaarsche gastvrouwen en -hearers 't met hun gasten best te kunnen stellen. Het verschil in taal was een moei lijkheid, die al spoedig was opge lost. Wij vernemen nog, dal Hel van Vliet hedenavond zal trachten het wereldrecord 100 m. schoolslag te breken. Ontvangst ten stadhuize Vanmorgen werden de bui en- landsche gasten door het gemeen tebestuur officieel ten stadhuize ontvangen. De wnd. Burgemees ter, de heer G. van Slingerland, hield een toespraak, die later in het Deensch werd vertaald, waar in hij verklaarde dat de Neder landers, de Denen en de Zweden altijd graag als verwante voikcen hejoben beschouwd Deze landen hebben met elkaar gemeen, dat de agrarische wetenschap op ven hooge trap van ontwikkeling staat terwijl in navolging van Dene marken waar het Volkshouge- schoolwezen tot groote omwikke ling kwam ook in Nederland een viertal Volkshoogescholen werden gesticht. Spr. herinnerde er aan hoe eens Michiel de Ruijier met de Nederlandsche vloot. Kopenha gen ontzette en aan het feit, dat vele Deensche en Zweedsche schrijvers in Nederland gelezen worden, terwijl ook voor de wer ken van Nederlandsche schrijvers in de Scandinavische landen veel belangstelling wordt getoond. Met dankbaarheid gewaagde spr van het werk van het Zweed sche Roode Kruis en aan de kin deruitzendingen na den ooriog naar Denemarken en Zweden waarvoor de dank vertolkt werd door het bezoek van Prinses Ju liana en Prins Bernhard. Wij kun nen, aldus spr. onze Scandinavi sche broeders daarvoor niet dank baar genoeg zijn. Voorts wees spr. op het feit, dat Denemarken en Zweden met Nederland veel ge meen hebben op sportief geb.ed, en hij herinnerde aan de gast vrije ontvangst die de Nederland sche zwemmers dit voorjaar oij.de gasten mochten ondervinden Het gemeentebestuur stelt het daaiom zeer op prijs ihans ook de zwem mers uit die landen weer gastvrij te ontvangen. Ook in Neder, und staat de zwemsport in hoog aan- zien en daar de krachtverhoudin gen nagenoeg gelijk zijn, worden zeer interessante wedstrijden ver wacht Het gemeentebestuur hoopt, dat de ploegen zich spoedig thuis zullen gevoelen in Alsmaar en daaraan de prettigste herinne ringen zullen bewaren. Hij ein digde met de wensch, dat de wed strijden een prettig verloop moch ten hebben. Nadat de leider van de Zweed sche ploeg, de heer Sallfors den burgemeester dank had gebracht voor zijn vriendelijke woorden en de Alkmaarsche bevolking voor de hartelijke ontvangst, sprak de heer Boxem voorzitter van D.A W. een woord van hartelijke dank aan het Gemeentebestuur voor de ont vangst en de medewerking aan de organisatie van de wedstrijden alsook voor het beschikbaar stel len van zilveren medailles als eereprijzen voor de ploegen, die de beste prestaties leveren. Hierna werden ververschhigen rondgediend en werden enkele prominente zwemsters en zwem mers aan den wnd. Burgemeester" voorgesteld. Vervolgens brachten de gasten een bezoek aan de Kaasmarkt, waarna zij een -ocht maakten naar Bergen en Bergen aan Zee om zich vervolgens naar Pesie's had te begeven waar he denavond de internationale zwem wedstrijden beginnen KAJ OTTERS. EVEN AANDACHT! Hierdoor herineren wij alle Kajotters der afdeeling Alkmaar er aan, dat gezamenlijk wordt deelgenomen aan den Stillen Omgang ter eere van het Mirakel van het H. Bloed Verzamelen uiterlijk om 10 minuten vóór 5 hoek Laat-Choor- straat. Denkt om je programma!! VROUWENBOND OP REIS Na een gedwongen onderbre king van meerdere jaren zijn de leden van den R.K. Vrouwen bond gisteren weer e.ens ouder- wetsch een dagje uit geweest. Dit jaar ging de reis naar Am sterdam en reeds 's morgens vroeg waren een 350 dames pre sent om d'e reis per luxe salon boot naar de hoofdstad te aan vaarden. Na een gezellig diner bi^ Heek' werd een opvoering bij gewoond in Carré van de Revue: „Loop naar den duivel". Welge moed en in een bijzonder opge wekte stemming werd de terug reis naar de Kaasstad aanvaard, waar honderden belangstellen den de dames opwachtten DE KAASMARKT 12 stapels fabriekskaas f 60. 4 stapels boerenkaas f 60 25 per 50 KG. POLITIE KRAAKT REINIGING Woensdagavond speelde het eerste politie-elftal in de zomer avond-competitie tegen de man nen van de Reiniging. De politie zond de Reiniging mét een 12-2 nederlaag naar huis. As. Vrijdag om 7 uur wordt op het Alkmaar- terrein toegang vrij de wed strijd APSVRASA (Rijksamb tenaren) gespeeld. Indien de politie ook dezen wedstrijd wint moeten alleen nog de Spoorman- nen overwonnen worden om het kampioenschap te behalen. GESLAAGD De heer B. Haring te Hoorn slaagde te Den Haag voor het staatsexamen Piano L.O., Deel I Hiervoor werd hij opgeleid door d'en heer J. Kloeg, musicus alhier MANUFACTURIER IN ARREST De manufaeturier Engeln, bij wien een hoeveelheid vooroor- logsche, niet-geïnventariseerde textiel m beslag was genomen, is daar gebleken ic, dat hij bij de eerste huiszoeking nog andere be_ langrijke voorraden verzwegen had, in arrest gesteld; bij een herbaalde huiszoeking" kwam nl. nog een aardige voorraad goede ren uit geheime schuilplaatsen te voorschijn, die in beslag genomen werd. GELUIDSOPNAME INRICHTING „CORNEFOON" De firma Cornelissen zal Za terdagmiddag 3 uur zijn nieuwe geluidsstudio voor het publiek openstellen. Reeds eerder wer den door deze firma succesvolle gramofoonopnamen vervaardigd, maar de opnamen moesten door de oorlogsomstandigheden wor den onderbroken. Aan de Oudegracht 245 heeft de firma nu een geluidsstudio ge vestigd', die we voor Alkmaar in 't algemeen en voor het muziek leven in 't bijzonder als 'n groote aanwinst kunnen beschouwen. Het ruime en keurig ingerichte interieur biedt zelfs plaats voor een groot salon-orkest. De ac- coustiek is er uitstekend en kan al naar behoefte zelfs nog wor den gewijzigd De platen die we beluisterden waren zeer duide lijk en de klankweergave was perfect, zonder eenig bij-geluid, natuurgetrouw. Solisten, koren, kwartetten, trio's, enz. kunnen hier hun prestaties -op' d'e plaat vereeuwigen. Als controle bij muziekvoor- drachten speelt ook de gramo- foonplaat een belangrijke rol De ondernemingsgeest van de Firma Cornelissen heeft 'n leemte in het Alkmaarsche muziekleven ge vuld, waarvan de beteekenis be langrijk zal blijken te zijn. Deze inrichting kan van haar succes wel verzekerd zijn W. SCHREURS A.F.C. EEN BLOEIENDE CLUB Zooals uit het jaarverslag der R.K. V.V. A.F.C. blijkt, bloeit deze ver_ eeniging als nooit tevoren. Terwijl na de bevrijding praetisch niets bestond dan een ongebroken en energiek be_ stuur en een kern van spelers, is de wilskracht van dit college zoo groot gebleken, dat de club thans 170 aspi_ rant- en meer dan 250 junioren, se nioren en veteranen telt. die van een dergelijke kwaliteit zijn. dat het beste verwacht kan worden voor de toekomst. Er is ondanks een steeds dui delijker blijkende sabotage van bui- WIELRENNEN t> As. Zondag 14 Juli, 's middags 2 uur. zal voor de 10e maal de Ronde van Alkmaar worden ver reden En wel op het mooie par cours: Jn van Scorelkade, Ende- leinsjraat, Van der Lijnstraat en Nic. Beetskade. Hier zullen de sterkste amateurs van Nederland1 elkander bekampen. Ook kan vermeld worden dat de geheele N.W.B wegploeg, die aafgevaar- digd zal worden naar de wereld kampioenschappen aan den wed strijd zal deelnemen. Daarnaast nog een keur van de sterkste amateurs. De wedstrijd gaat over een afstand van 125 K M Ook is er een wedstrijd voor Nieuwelingen en hier zal een levendige strijd geleverd worden. Tevens <üent vermeld te wor den, dat de gemeente Alkmaar de meaille der gemeente voor deze wedstrijden beschikbaar stelde. Het ziet er dan ook naar uit, dat het een belangrijke sport dag zal worden. Een bezoek aan deze wedstrijden kunnen wij u ten voHe aanbevelen What is in a name? Mr. Alblas had gistermiddag als Tuchtrechter weer eenige zaken te ontwarren, waarin de Controle dienst lekkage in de voorraadkast van eenige firma's had geconsta teerd. Bij zekeren P.B. waren door het lek 'n dikke zesduizend kg. zaaizaden verdwenen. De beklaag de verklaarde de zaden zonder in achtneming van de voorschriften aan erkende handelaren te heb ben verkocht echter niet als kippenvoer aan den komenden man, zooals het proces-verbaal vermeldde De Ambtenaar, Mr. Vellinga, achtte het ten laste ge legde bewezen en eischte een boete van 250.doch de rech ter wilde liever de koopers van de partij eens hooren en hield de zaak aan. 'n Bakker had zich te verant woorden over de vermindering van zijn werkvoorraad met 300 kg. De beklaagde verklaarde, geen strikte controle op zijn voorraad te kunnen uitoefenen, doordat hij bij een ander inbakte. Bovendien kreeg hij geen rantsoen voor zwa- ren arbeid, werkte ong 80 uur in de week en achtte .het niet on mogelijk zelf een deel van het tekort, dat overigens slechts 1.9 pet. van zijn omzet uitmaakte, ge consumeerd te hebben. 2 zakken had hij met zekerheid al opgepeu zeld! Eisch 50 gld.; vonnis 25 gld. Bij de Handelsmaatschappij J. te Alkmaar was eind 1945 een 'ekori geconstateerd van 45 KG I margarine en 62 KG spijsvet en een maand later wederom een tekort van 62 KG spijsvet. De verdediger, Mr. A. V. M. Leesberg wees op de moeilijkheid in een bedrijf van zoo grooten omvang om nauwkeurige controle uit te oefenen. Inmiddels is een bedien de ontslagen, die wellicht meer van het ontstaan van dit tekort weet. De Ambtenaar achtte voren bedoelde omstandigheden buiten beschouwing gelaten het ten laste gelegde bewezen en wees de verantwoordelijkheid van het ge beurde terug op de directie Hij eischte een boete van 50. Mr. Leesberg vond de boete er- schrikkelijk hoog en bestreed, om dat het hier handelf om den goe den naam van een zoo groote zaak de hen laste legging op formeele gronden. Volgens hem bestond de in de oproeping en proces-verbaal genoemde N.V Handelsmaat schappij J. in het geheel niet, aan gezien bedoelde firma een Com manditaire Vennootschap is! PI. vroeg vernietiging van de oproe ping. Mr. Alblas verwierp deze ar gumenten, aangezien Mr Lees berg zich bij zijn binnenkomst zou hebben aangediend als „vertegen woordiger van de N.V. etc." en tevens omdat hij in het Handels register wel degelijk de term „Naamlooze Vennootschap" aan trof voor deze firma. Begrip heb bend voor goeden naam en direc- tieve moeilijkheden bevestigde hij den eisch van den Ambtenaar ten_af hard gewerkt én de resul taten zijn prachtig. Twee elftallen werden kampioen, 2 andere behaalden deze bekroning bijna. En groote lof komt toe aan den uitstekenden trai ner, den heer Hoek; die met zijn jongens onvermoeid zwoegt om tech niek en tactiek tot het hoogste op te voeren, en die alle verlokke lijke aanbiedingen van anderen ten spijt AFC trouw1 blijft', omdat de club hem zoo na aan het hart ligt. E'en nieuw terrein achter den spoorbaan komt op 1 Augustus aan de club. Dan kan eerst aan de aan melding van nieuwe leden ruim haan worden gegeven. Allen worden opge roepen om met gereedschappen de velden in orde te maken. Hector van Hoek hield in de gister avond gehouden vergadering een kor te, maar geestdriftige speech. Hij spoorde de AFC'ers aan hun uiterste krachten voor de katholieke sport te geven. Ook de trainer sprak. Hij ge waagde van de tegenwerking; die de van levenslust sprankelende club on dervindt. Sterk legde hij de nadruk op het getrouwbezoeken van de trai ning, hoe de avonden ook bezet drei gen te worden: De club gaat voor! En Zaterdagavond a.s. zal AFC too- nen; dat deze kaholieke club ten minste zoo fair is met eerlijke mid delen te merken en dat het de stoot kracht bezit de geboden tegenwerking aan stukken te scheuren. MULO EXAMEN Bij de deze week gehouden Mulo examens slaagden voor 't diploma A: F. G. v. d. Feen de Lille; T. T. Jano_ sik; M. P. Sougé; S. IJ. Zwaan; F. A. van Dijk; A. Swart; W. Lamar; V. S. Huisman; W. P. Taats; J. W. van Amstel; M. C. Spruit; F. W. M. Plugmer; C. H. Moens; M. T. Mid delhof; C. H. L. van Engelen; M. W. B'ijlsma; J. E. Zielman; J. Fijnheer; H. J. Sluymer; A. Bakker; R. F. Walboom; P. J. Moens; C. v. Leeu wen; N. de Honing; N. S. Kuiter; T. de Kraker; P. J. ter Horst; E. A. Wasterwal; P. Veelders; W. Dijkhuis; C. A. pieters; C. W. Mooij; M. A. Polman; T. Schuiling; J. Pool; E. B'uys; M. C. E. Wittebrood; L. van Aggelen; G. Samplonis; M. van der Molen; M. Hoogerduijn; E. M. See- wald; J. M. Scholten; B. T. Offringa P. Kalis; J. M. Ober; J. Noorden; P. A. de Graaf; C. Oly; H. v. d. Hooff: T. Heuvel; N. Heuvel; J. H. Weel; G. Talsma; M. Pool; C. M. P. Romkes; C. P. Woutersen; K. M Jonker; G. Slooten; A. Heere; T. Selhorst en P. T. Persijn. Voor het diploma B: J. Greeuw; G. M. Kommer; G. J. R. Zwarekant; P. Slooten; P. J. Nauta; J. de Vis ser; J. Groot; J. C. Woud; C. Smit; B. Kok; S. K'uiper; G. L. Lindner; F. G. de Jong en F. P. v. d. Klooster Afgewezen voor A; 12 eandidaten en voor B: 9 eandidaten. HEERHUGOWAARD HERWONNEN LEVENS KRACHT Op Zondag 14 Juli a.s. wordt aan alle kerken in deze gemeen te met goedvinden- van de Z. E. Heeren Pastoors, een collecte ge houden ten bate van Herwonnen Levenskracht. Ieder drage zijn steentje bij aan het mooie werk der t.b.c.-bestrijding. KEURING DIENSTPLICHT De dienstplichtigen der lichting 1946, afkomstig uit deze gemeen te worden te Alkmaar gekeurd op Donderdag 25 Juli en Maan dag 29 Juli a.s. Cp de toegezonden oproepin gen staan als keuringsdata ver meld 25 Juli en de daaropvol gende dag. Aangezien op den 26en de verkiezing voor de ge meenteraden wordt gehouden, ,is deze datum veranderd in 29 Juli. OUDE NIEDORP W.O.L.-P0LDER In de vacature van Secretaris- Penningmeester der W.O.L.-pol- der, ontstaan door aftreding van den heer F. C. Jong, is voorzien door benoeming van Th. J.. Jong Fz., die in de laatstgehouden be stuursvergadering met algemeene stemmen als zoodanig is geko zen. SCHAGERBRUG HARDDRAVERIJ - VEREENIGING Na gedurende enkele jaren niets van zich te hebben laten hooren, roept het bestuur der Harddraverijvereeniging „Voor waarts" alhier de leden op voor een' algemeene vergadering op Donderdag 18 Juli a.s alwaar o.m een te houden harddraverij eén punt van bespreking zal uit maken ZIJFE HERBENOEMING Bij Kon. besluit van 1 Juli 1946 is rrir. D. Breebaart opnieuw be noemd tot burgemeester dezer gemeente BURGERBRUG VERGADERING RIJWIELCLUB In verband met den Stillen Omgang op 14 Juli a.s, te Alk maar hield de rijwielclub alhier een dezer dagen een vergadering in het kerkehuis. Na opening door den voorzit ter werden de. notulen der vorige vergadering voorgelezen, die zon der aanmerking werden aange nomen. Men bracht den oud secretaris den heer W. van Stra ten dank voor de keurige wijze waarop hij een verslag van de laatste «^rgadering heeft ge blaakt Bij de rondvraag werd WEERBERICHT Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: Vrij zonnig^ warm zomerweer. Meest zwakke wind uit Zuide lijke richtingen. Kans op plaat, selijke onweders. Algemeene vooruittzichten: toenemende on. weerskansen. ZON opk. 4.35; ond. 20.56 MAAN opk. 20.45; ond. 3.19 Geen audiëntie Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 16 Juli géén audiëntie verleenen. Uitspraken Tribunaal Het Tribunaal deed van mor gen uitspraak in de volgende za ken: A. J. Gijzen, interneering voor den tijd van de voorloopige hech tenis met ontzegging van rechten en bekleeden van ambten; het beheer van zijn vermogen ein digt 1 Oct. 1946, terwijl G. mor gen in vrijheid zal worden ge steld. A. F. Borg, Den Helder, uit spraak als voren benevens d'e ontzegging van het recht om op de Rijkswerf werkzaam te zijn. allereerst de voorgestelde con- •tributieverhooging besproken. De gehuwde leden zullen één gulden, de ongehuwden ander halve gulden betalen, waarmede de vergadering accoord ging. Ook werd het besluit om tijdens den tocht een collecte te houden ten bate van den Bond zonder Naam goedgekeurd. Volgens oud gebruik zal dit jaar weer de tocht naar Alkmaar per fiets on dernomen worden. Men ver trekt om 3 nu" Zondagmorgen van het Kerlrji'em. De heer C. Filmer zal tijdens de reis zoo noodig de deelnemers behulp zaam zijn bij eventueele onge makken aan hun voertuig. Zij die alsnog aan d'en tocht' naar Alkmaar wenschen deel te ne men kunnen zichs tot Zondag a.s. bij het bestuur melden. Op de gebruikelijke wijze werd deze vergadering, die een zeer vlot verloop had, gesloten. BREEZAND PERSONALIA Tot onderwijzeres aan de R.K. Lagere School alhier, hoofd de heer E Ligteringen, is met in gang van 8 Juli j.l. benoemd mej. K. Johannes uit 't Zand 'T ZAND PRO MEMORIE Alle deelnemers aan den Stil len Omgang te Alkmaar worden er aan herinnerd, dat de autobus vertrekt Zondagmorgen om drie uur van de Vlotbrug. PETTEN OFFICIEELE HEROPENING KLEUTERHUIS Donderdag 11 Juli vond in tegenwbordigheid van enkele ge- noodigden de officieele herope ning plaats van het .Kleuterhuis te Petten van de Vereeniging tot uitzending en verpleging van ziek-zwakke en prae-tuherculose kinderen „Trein 8.28 H.IJ.S.M.", gevestigd te Amsterdam, welk gebouw enkele weken geleden in gebruik is genomen Het is het eerste kleuterhuis der ver eeniging, dat weer in gebruik is genomen. Gelijk bekend, was dit gebouw in de bezettingsjaren ge vorderd door de Duitsche Weer macht, terwijl het daarna eeni- gen tijd in gebruik is geweest bij de Engelschen en later nog bij de Gezagstroepen.: Te koop aang»eb. WOONHUIS Te bevr. bij C. BAKKER Rijksweg E 69 Schoorldam. Te koop een goede HANDNAAIMACHINE bij J. JORDAAN Spoorstraat 19 te Alkmaar. Te koop: >n JONGE FOXHOND 5 mnd. oud bij JAC. URSEM Holleweg G 186 te Heiloo. Te koop; prima kippenhok m. ren en 1—2 Patr. legh. volop a. d. leg. Willebror- dus weg 240 te Heiloo. TE KOOF: 4 paar beste damesschoenen nr. 38; 3/4 en hooge hak (1 paar zj-g.a.n.); l strijkbout 22o volt; 1 zwaar eiken rooktafel;; 1 eiken theemeu. bel; bakfietsmotor; spinne wiel; haspel, enz. Adres: Vinkelaan H 101 Heiloo Woningmil. Moderne woning te Den Helder; 5.75 huur p. wk. tegen zelfde woning te Alkmaar öf naaste omgeving Br. no. 11677 br. v. d. blad

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2